Skocz do zawartości

Rockrider Explore 540 29" vs XC 100 29"


Rekomendowane odpowiedzi

Na szczęście tu gdzie jeżdżę po lasach nie ma zbyt wiele kleszczy. Nawet jak chodzę z psem do lasu to generalnie nie łapie on kleszczy mimo, że ociera się o krzaki i trawy. Ale jak byłem chyba ze dwa lata temu na wschodzie Polski to był jakiś armagedon z kleszczami - po jednym spacerze z psem nad Bugiem całą klatkę miał w kleszczach, chyba ze 30 po nim łaziło mimo że był pryskany przeciw kleszczom. Nawet córka miała we włosach. Masakra jakaś

Odnośnik do komentarza

Używam deet 50%. Kleszcze jeszcze przez tydzień po przejechaniu singlem nie zbliżą się do niego na kilka m. Jedyna wada to niszczy tworzywa i lakiery więc trzeba aplikować na siebie z dala od roweru i sprawdzić czy nie zrobi dziur w ubraniach. Swego czasu zeżarlo mi to siodełko i przelotki na sznurówki w butach.

Odnośnik do komentarza

Decathlon wymienił mi tę korbę gwarancyjnie. 

Tylko nie mieli 30T pod ręką, więc wpakowali 32T, przy okazji smarując i czyszcząc co trzeba w napędzie, i... jak to teraz jedzie!

40km/h pod lekką górkę bez problemu. Na płaskim, bez wysiłku, średnio 27/28km/h, tam gdzie wcześniej w taki sposób jechałem ledwo jakieś 22. 

Miodnie. Ciekawe tylko jak tam podjazdy w lesie będą wyglądały. 

Odnośnik do komentarza
6 godzin temu, karol1994czx napisał(a):
  • Posiadacze rowerów mtb, podejrzewam, że większość z Was jeździ  w lesie.  Nie boicie się kleszczy i niebezpiecznych chorób z nimi związanych?    Zawsze gdy wracam z  roweru, to znajduje na ciele 3-4 kleszcze.   Największym problemem  są włosy, tym bardziej jeśli ktoś ma gęste włosy, bo nawet po kąpieli, kleszcze nie chcą spaść z głowy. Ostatnio przez pol godziny szukałem kleszczy , znalazłem dwa, a po godzinie kolejne dwa znowu po mnie chodziły.   Jak się ubieracie? Na głowę  zawiązujecie chustkę? Stosujecie jakieś  środki odstraszające kleszcze? Jesteście zaszczepieni na kleszczowe zapalenie opon mózgowych? Czy  po prostu nie  wjeżdżacie w  drogi, które są porośnięte trawa i krzakami?

Mieszkam na skraju Borow Tucholskich, kleszcze łażą po mnie, gdy tylko wejdę do lasu, po wycieczkach rowerowych sporadycznie też się zdarzy. Dobrze jest po powrocie przejechać ubranie takim lepkim wałeczkiem do odklaczania ubrań, poza tym środki do odstraszania jak najbardziej, a zaszczepię się na kolejny sezon, bo już mam dość obserwowania, czy jest rumień, czy nie.

Odnośnik do komentarza

Są ludzie co mają niefart i co nie mają. Nie znam nikogo z moich rowerowych znajomych co by miał boreliozę. Paru miało kleszcze ale raczej nie w lesie tylko w jakichś średniej wysokości krzaczorach gdzieś na łąkach. Większość kumpli jest łysych albo prawie łysych więc temat włosów nas mało dotyczy :) Kopyta też zwykle ogolone :) Na łeb pod kask zawsze mamy bandanę. Mugga Extra Strong zmiata kleszcze razem z innym robactwem 

Odnośnik do komentarza

Mały pro-tip dla posiadaczy Expl 540. Jeśli przerzutka ciężko zapina biegi w stronę największej zębatki i przy tym terkocze, wystarczy poluzować śrubę regulacji sprzęgła i stanie się cud. Moja tak się zachowywała, regulacja od zera nie zmieniała nic, chodziła żałośnie. Wstyd było biegi zmieniać bo takiego dźwięku nigdy, na żadnej przerzutce nie słyszałem. Myślałem o zmianie na nową, bo może ta jest wadliwa - a wystarczyło 3 minuty czasu i jest ideał, cicho, lekko, klik, klik, klik. Nie wiem czy wszystkie m5120 mają tak fabrycznie ustawione sprzęgło, czy tylko moja, ale polecam zerknąć pod dekiel jak ktoś nie jest zadowolony z pracy deore.

Odnośnik do komentarza

Kłaniam się nisko....
W sobotę pożyczyłem żonie Rockrider XC 500 na Rebie   No, wreszcie cokolwiek już wiem, o co chodzi z tymi lasami, korzeniami i MTB, o których pisze  @jajacek  ? Pojeździliśmy po rybnickich lasach, ja też go ujeżdżałem. Opony ustawiłem na ok 1,7 - 1,8 bar, amor na 70 PSI. No i pięknie.
Żona mi od razu powiedziała - "świetny rower, najlepszy z dotychczasowych na takie warunki. Trzeba mieć po prostu więcej, niż jeden rower" - hmm, Forum nie czyta, a takie celne uwagi
Poza tym żona stwierdziła, że jeździ jej się fajnie, że rower ją rozciąga, ale że to nie problem, natomiast na dłuższą metę byłby męczący a na asfalcie jest mulasty, bo jest takim czołgiem (ja jej oczywiście zaraz, ze to trzeba kupić odpowiednie oponki  ).
Oprócz tego kupiłem żonie na próbę Radon Scart Light 10. Niestety czarny   Żonie to nie przeszkadza. ..Poza tym same plusy, oprócz tego, ze opona wejdzie maksymalnie 45 mm.
Zrobiliśmy druga wycieczkę na Radonie (ale po lżejszym terenie, niż XC 500)  i żona stwierdziła, że rower idealny, lekko chodzi i że w ogóle się nie męczy na tym rowerze.
No i teraz mam zagwozdkę, ale nie wiem, czy na moją chorobę rozkminiania tych rowerów jest jakieś lekarstwo - mianowicie mogę teoretycznie odesłać Radona, więc mam jakiś wybór jeszcze - czy nie pójść w stronę jednak np Cube Access, czyli w stronę komfortowego roweru na oponach MTB (oboje z żoną stwierdziliśmy, że chyba największą rolę w robieniu "miękkości" mają grubsze opony).
Co mnie odstrasza od crossa to właśnie to, że po wjechaniu do lasu, nawet na ubite (nie do końca) drogi jednak czuć od razu teren. Początkowo nabiłem oryginalne Schwalbe G One 40 mm na 5 barów i zostawiłem oryginalne siodełko - czuć było każdy kamień w terenie, mimo Paragona Golda. Potem zmieniłem żonie siodełko na super miękkie i wbombiłem szersze Marathony z ciśnieniem chyba niecale 3 bary - było dużo lepiej.
Z drugiej strony, jako że mieszkamy w centrum miasta i tego asfaltu jest najwięcej, to może zostawić Radona, skoro żonie bardzo leży geometria. No i Scart 10 wazy 11 kg (12,7 z oponami Schwalbe Marathon Plus Tour, opony to w sumie 2,2 kg), a Cube Access to ok 13,8 kg. Wiem, że nikt za mnie nie podejmie decyzji, ale taką mam zagwozdkę. Może się okazać, że taki Cube Access wcale nie będzie tak leżał żonie, jak Radon... Mam z tyłu głowy opinię Jacka, że MTB robi wszystko co cross, tylko lepiej, a z drugiej strony są jakieś powody, dla których żona stwierdziła, że XC 500 jest świetny do lasów, ale na takie dłuższe wycieczki, zwłaszcza nie po terenie, to Radon po prostu płynie, a ona się nie męczy.  
p.s. Ja miałem boreliozę, jeśli chodzi o kleszcze...to może skutkiem ubocznym jest zbyt duże rozkminianie...
p.s. 2 - jeszcze jedna rzecz mi się w głowie nie kompiluje - @Oskarr  mówiłeś, że Twoja mama dostała RR Explore 540 i od razu zaczęła jeździć dużo dalej i sprawniej. Czy jeździcie głównie po lasach? Przecież Explore 540 ma geo prawie taką samą jak XC 100, więc to jest rower, na którym człek się jednak co nieco  męczy ( @Nimia pisze, że XC 100 jest rowerem trudnym dla kobiety, moja żona też czuła XC 500 jako rower wymagający wysiłku, a jest ledwo po 40 i nie ma kłopotu z ruchomością stawów). Dlatego nie rozumiem, dlaczego ten Explore 540 ( czyli praktycznie geo XC 100/120/500) okazał się takim długodystansowym, wycieczkowym rowerem? 



99c8f4e9f2f32f130cc16d91d9a7bc03.jpg2927c05bff50c8eaaf8d4ef59f4db531.jpg
 

Odnośnik do komentarza

W piątek byliśmy z dziećmy, bez rowerów, na Koziej Górze koło Bielska...niezłe są tam single...

Moja obserwacja ze schroniska na szczycie - przez dwie godzinki orzewineło się jakieś 20 rowerów. Tylko dwa to były HT, reszta same fule! A 70 proc to elektryki, no np. taki Scott, co kosztuje chyba z 28k.

Czyli 2 HT, jakieś 3-4 fule analogowe i z 15-17 elektryków, fuli.


Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza

Jeszcze jedna rozkminka - 

Radon Scart 10 model 2022 ma obręcz DT Swiss X1900, 22.5mm (jest Tubeless)

Model 2023 ma obręcz Mavic Aksium Disc, 17mm (nie Tubless)

Ja nie chcę i tak mleka. Wie kto, która lepsza?

Jedno co zauważyłem, to Marathon Plus dziwnie wszedł w tę obręcz DT Swiss X1900. I zamiast mieć szerokość 45 mm to ma szerokość 41 mm. Na Marathonie jest napis: for crotched type rims only. Co oznacza, że nie powinienem zakładac ich do tubelesów dt swissowych ? Może więc ten Radon Scart 10 ma za dobre obręcze dla mnie (ja nie chcę iść w stronę bezdętkowych) i nie mogę założyć takich Schwalbe Marathon Plus Tour. Chyba, że po prostu musze kupić opony 45 mm jakiegoś lepszego sortu...

 

image.thumb.png.9b6e07d3454c1f8130e76cd11ad0a379.png

 

 

image.thumb.png.6c7cd12c497a2a97389fb46dd0807a1b.png

p.s. a może właśnie powinienem przekonać się do mleka, pompować mało barów i będzie dużo większy komfort na 45 mm?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...