Skocz do zawartości

Po zdjęciu/założeniu tylnego koła rozjechane biegi/"przerzutki".


Rekomendowane odpowiedzi

Nie spodziewałem się takiego efektu. Po założeniu koła, biegi są rozjechane/przesunięte. Na manetce ("wskaźniku") jest najwyższy, a z tyłu na zębatce, na środku. Przy zmianie na manetce jest po środku, a z tyłu na 1. Można inaczej określić, że manetka rozjechała się z tyłem lub odwrotnie.

Przed zdjęciem koła, przód był na 2, a tył na największym biegu. Przy zakładaniu łańcuch ułożyłem identycznie jak przed zdjęciem. Przednie biegi zmieniają się normalnie.

Przekładałem łańcuch na najmniejszą zębatkę, ale to nic nie zmienia. Nie kręciłem śrubką w tylnej przerzutce, w linkach w kierownicy i itp., więc nic nie powinno się rozregulować. W starym ? metalowcu wyjmowałem/wkładałem (tylne koło) i nie było problemów.

Uprzedzając pytanie. Nie, tylna przerzutka jest prosta, nie opierałem na niej roweru. 

Poza tym, wyjęcie koła nie powinno wpływać na jej wygięcie lub itp..

Co można zrobić? Znowu muszę zdjąć koło i coś poprawić (nie za bardzo chce mi się znowu z tym bawić, trochę się namęczyłem), czy dać do sprawdzenia/ustawienia w serwisie (sztuka nówka).

Wszelkie porady w YT, które oglądałem, pokazują proste zdjęcie i założenie lub proste omówinie, że trzeba odkręcić śruby i zdjąć koło, bez pokazania jak to zrobić.

Tyle na szybko.

Odnośnik do komentarza
5 minut temu, gosc napisał(a):

Nie spodziewałem się takiego efektu. Po założeniu koła, biegi są rozjechane/przesunięte. Na manetce ("wskaźniku") jest najwyższy, a z tyłu na zębatce, na środku. Przy zmianie na manetce jest po środku, a z tyłu na 1. Można inaczej określić, że manetka rozjechała się z tyłem lub odwrotnie.

Przed zdjęciem koła, przód był na 2, a tył na największym biegu. Przy zakładaniu łańcuch ułożyłem identycznie jak przed zdjęciem. Przednie biegi zmieniają się normalnie.

Przekładałem łańcuch na najmniejszą zębatkę, ale to nic nie zmienia. Nie kręciłem śrubką w tylnej przerzutce, w linkach w kierownicy i itp., więc nic nie powinno się rozregulować. W starym ? metalowcu wyjmowałem/wkładałem (tylne koło) i nie było problemów.

Uprzedzając pytanie. Nie, tylna przerzutka jest prosta, nie opierałem na niej roweru. 

Poza tym, wyjęcie koła nie powinno wpływać na jej wygięcie lub itp..

Co można zrobić? Znowu muszę zdjąć koło i coś poprawić (nie za bardzo chce mi się znowu z tym bawić, trochę się namęczyłem), czy dać do sprawdzenia/ustawienia w serwisie (sztuka nówka).

Wszelkie porady w YT, które oglądałem, pokazują proste zdjęcie i założenie lub proste omówinie, że trzeba odkręcić śruby i zdjąć koło, bez pokazania jak to zrobić.

Tyle na szybko.

Zobacz czy pancerz nie wysunął się z przerzutki lub manetki - w takim przypadku linka jest bardziej napięta i głupoty się dzieją - miałem raz taką sytuację

Odnośnik do komentarza
37 minut temu, Pepe75 napisał(a):

Zobacz czy pancerz nie wysunął się z przerzutki lub manetki - w takim przypadku linka jest bardziej napięta i głupoty się dzieją - miałem raz taką sytuację

Nie zauważyłem, żeby linki się wysunęły. Ew. jeszcze sprawdzę, ale zakładając, że jest prawidłowo, to co się mogło spart..lić? Dla mnie to jest dziwne, że takie działanie z kołem powoduje jw..

Odnośnik do komentarza

Wbrew pozorom bardziej wolę zdejmować przednie niż tylne koło. Wiadomo walka z łańcuchem, napięciem przerzutki i jej wózkiem. Kto to robił to wie. Bywa, że nieopatrznie człowiek walczy by wyplątać koło z łańcucha, użyje siły i coś się pokrzywi. Inna możliwość to koło źle siadło przy zakładaniu oraz to o czym mówi Pepe czyli to że coś się zmieniło w prowadzeniu linki, pancerza. Czasem jest to niby drobny niuans a efekty takie jak u ciebie. Zobacz też na wyjście linki zaraz przy manetce. Nie wiem o jakim rowerze mowa czy tym od zerwanego łańcucha czy jakiś inny i jak w którymkolwiek z nich wygląda realnie prowadzenie linek oraz pancerzy.

Edit:
Wyjmij koło i sprawdź czy manetka przeklikuje się przez wszystkie kliki a przerzutka na każdym zmienia położenie. Poczytał bym instrukcję od manetki bo może ma specyficzne wymagania.

Odnośnik do komentarza
22 godziny temu, Pepe75 napisał(a):

Zobacz czy pancerz nie wysunął się z przerzutki lub manetki - w takim przypadku linka jest bardziej napięta i głupoty się dzieją - miałem raz taką sytuację

"No panie", jak to się mówi, w punkt. ? Sprawdziłem i faktycznie z tyłu osłonka się wysunęła z nakrętki. Po włożeniu biegi zmieniają się tak jak trzeba. Tylko zastanawia mnie dziwne "szuranie" łańcucha na tylnych kółkach, przy ustawieniu 3x9. Tak jakby łańcuch krzywo przechodził.

Tylko dziwne, że tak łatwo wychodzi ta osłonka linki. Myślałem, ze jest włożona na sztywno i się trzyma.

mike21

Mocowanie na szybkozamykacz. "Męczyłem" się, bo koło nie wychodziło tak łatwo jak na filmie, chyba ten https://www.youtube.com/watch?v=dfZUO7NQD20. Poza tym, właśnie uważałem, żeby czegoś nie uszkodzić lub itp..

grzegorz75jan

Tylne musiałem zdjąć, bo taka była potrzeba. Inny rower niż ten "od łańcucha", zresztą ww., że nie było z nim problemu przy zdjęciu koła. 

 

Odnośnik do komentarza

Czyli kolejny sukces. Czuję się trochę pominięty (chlip, chlip) .

W dniu 2.07.2023 o 13:32, grzegorz75jan napisał(a):

oraz to o czym mówi Pepe czyli to że coś się zmieniło w prowadzeniu linki, pancerza. Czasem jest to niby drobny niuans a efekty takie jak u ciebie.

Reszta możliwości akurat nie siadła ale może kiedyś się uda ?

12 godzin temu, gosc napisał(a):

Tylne musiałem zdjąć, bo taka była potrzeba.

Nie robię z tego problemu. Zdejmuje się to które trzeba. Ostatnio zdejmowałem obydwa bo mnie naleciało na serwisowanie (smarowanie) piast. Po prostu przednie mniej boli ale przy hamulcach tarczowych potrafi pokazać ? Raz mi krzywo siadło w widelcu (mam zwykłe samozamykacze) ale w porę wyłapałem babola.

Odnośnik do komentarza

> Czyli kolejny sukces. Czuję się trochę pominięty (chlip, chlip) .

Czemu pominięty? Co masz na myśli? ?

 

> Reszta możliwości akurat nie siadła ale może kiedyś się uda

Oby nie. ?

 

> Nie robię z tego problemu. Zdejmuje się to które trzeba. Ostatnio zdejmowałem obydwa bo mnie naleciało na serwisowanie (smarowanie) piast. Po prostu

> przednie mniej boli ale przy hamulcach tarczowych potrafi pokazać ? Raz mi krzywo siadło w widelcu (mam zwykłe samozamykacze) ale w porę wyłapałem

> babola.

Dlatego starałem się robić to powoli co było właśnie "męczące". ? Poza tym zdejmuj koło trzymając drugą ręka rower ?

 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...