Skocz do zawartości

MTB solidny, rekreacyjny, pod przyczepkę


Rekomendowane odpowiedzi

Dupa moja przyzwyczajona do trudności, ale wobec klejnot jestem bezradny ? Inaczej to odczytuję - że gdyby kierownica była wyżej, nacisk na siodełko pójdzie bardziej na tył, bo teraz właśnie idzie zbyt mocno na przód siodełka, dlatego to czuję. 

Ciekawy pomysł z wysokością siodełka, na próbę mogę obniżyć. Roboczo przyjmuję Przekrok 84 cm, mnożnik 0,883 daje lekko ponad 74 cm. Ja mam niecałe 73, sprawdzone też metodą pięty, ale nigdy nie wiadomo, może jednak za wysoko? 

Odnośnik do komentarza

Aaaa czyli chodzi o klejnoty :).

Metoda lemonda to tylko pozycja wyjściowa, nie bierze pod uwagę np. długości korby. Czyli ustawiasz siodełko zgodnie z daną metodą i masz pozycje zerową i z tej pozycji już modyfikujesz wysokość siodełka. Na moje oko siedzisz zbyt wysoko.

Siodełko płaskie czy profilowane? Ustawiałeś poziomicą? Lekkie opuszczenie noska siodełka w dół odciąży klejnoty.

Patrzę również na ustawienie kolana względem pedałów w pozycji poziomej i chyba możesz siodełko przesunąć lekko do przodu to również odciąży klejnoty. Pamiętaj tylko że jak opuścisz siodełko w dół to automatycznie też pójdzie lekko do przodu, tak więc nie wszystko naraz.

 

Fakt, widać po Twojej pozycji na rowerze, że masz zbyt duży ucisk na krocze. Chodzi o mocno wygięte plecy tak jakbyś chciał wygiąć miednicę do tyłu żeby ulżyć klejnotom.

Odnośnik do komentarza

Siodełko płaskie i ustawione poziomo ?

No obniżyłem i to było chyba to! Na początku dziwnie, nogi jakby zgięte, ale zmiana zauważalna. Teraz na płaskim nie czuję dyskomfortu, czuję nacisk na pośladki, mniej też bolą ręce. Rower stał się bardziej żywy. Na razie jestem zadowolony, może jeszcze pokombinuję, czy obniżenie jakieś 0,7 cm to nie za dużo. Teraz wysokość około 72 cm. 

W starym rowerze miałem wysokość 72,5 cm, ale jak tak postawiłem rower w rower to tam korba widocznie krótsza 

 

Odnośnik do komentarza

@liverpoolczyk02 Pamiętaj żeby zmiany robić małe i tylko jedne na raz. Jeśli obniżyłeś siodełko to nie kombinuj z innymi rzeczami tylko pojeździj i zobacz co na to powiedzą twoje kolana.

Cytat

Teraz na płaskim nie czuję dyskomfortu, czuję nacisk na pośladki, mniej też bolą ręce.

W takiej wyprostowanej pozycji nacisk na poślady będzie znaczny, możesz pomyśleć o szerszym siodełku. 

Cytat

Rower stał się bardziej żywy.

To nie rower stał się bardziej żywy tylko teraz angażujesz więcej mięśni podczas jazdy. WIększość bikefitterów zaczyna fitting od pozycji siodełka ustawionego możliwe najniżej dla danego delikwenta i wysuniętego możliwe najbardziej do przodu. To powoduje najbardziej efektywne wykorzystanie możliwości roweru. Z takiej pozycji aplikuje się już zmiany w przypadku, gdy coś boli.

Metoda lemonda tak jak wspominałem to pozycja która daje jakieś odniesienie, ale nie bierze pod uwagę ani długości korby, ani rodzaju pedałów, wysokości podeszwy w bucie, ustawienia bloków, długości stopy itp. Mnie żadnego roweru nie udało się ustawić metodą lemonda, zawsze musiałem obniżyć siodełko.

Metody na "pięte" nie skomentuje, nie wiem czy komuś udało się wstrzelić z ustawieniem przy tej metodzie ;). No chyba że jeździ się trasy po 10km to faktycznie może być Ok ;).

Odnośnik do komentarza
Cytat

Gdzieś widziałem też metodę pomiaru uwzględniającą długość korby, tzn. przekrok mnożyło się nie przez 0,883 jak w metodzie Lemonda i nie mierzyło się od osi korby ale mnożyło się przez 1,09 i mierzyło od osi pedału. Metoda 109% to się chyba zwie

Z tą metodą jeszcze się nie spotkałem. Ale z ciekawości jutro zmierzę odległość od osi pedału i porównam z tym co wypluwa ten wzór.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...