Skocz do zawartości

MTB solidny, rekreacyjny, pod przyczepkę


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, witam serdecznie.

Spędziwszy wiele godzin na tym forum piszę ten post, gdyż nurtuje mnie następujący dylemat. 

Co mam obecnie - trekkingowy, polski rower firmy (nieistniejącej?) Magnum ? na osprzęcie najniższym, jakość kół najniższa itd, wszystko co się miało popsuć w tym rowerze, popsuło sie i wymieniłem. Utrzymany w stanie przyzwoitym, więc jeździ, nie psuje się i jest niezawodny na tych trasach, na których się poruszam (a gdzie się można poruszać takim rowerem...? Miasto, ulice, ewentualnie lekka droga leśna. Ewentualnie...). Wstawiłem do niego reklamowane przez @lukasz.przechodzen Schwalbe Kojaki i jest zabawa ?

Co chciałbym mieć?

Przyzwoity, uniwersalny, rekreacyjny rower na  solidnym osprzęcie, który otworzy przede mną morze możliwości nowych tras ? i który spełni nastepujące warunki:

  1. typ roweru - MTB HT, bo jak mówi @jajacek MTB robia to samo, co crossy, tylko lepiej
  2. kupuję rower z myślą o wielu latach użytkowania, w pewnym momencie pewnie któreś dziecko zacznie na nim jeździć
  3.  rower MUSI:
  • ciągnąć przyczepkę z dwójką dzieci - mlodsze ma 1,5 roku, więc ta przyczepka będzie się za mną ciągnąć co najmniej przez 4 - 5 sezonów. A więc odpada karbonowa rama, prawda? No i musi być dla sztywnej osi taki standard, żeby mozna bbylo wkręcic taką przedłużaną ośkę pod przyczepkę.
  • mieć minimum to, co powinien mieć dobry MTB: sztywną oś, powietrzny amor  (każdy poza Suntour, ale serwis $$$!), hamulce, nie spowalniacze (hydrauliczne? no i serwis $$$! chyba, że na linkę, mechaniczne. Ale lepsze rowery mają zawsze hydraulikę. Mogę odkręcić oczywiście oryginalne i kupić na linkę), główkę rozszerzaną Tapered, BSA albo PressFit, przerzutki SLX/XT (a bo czemu nie ? no dobra, może byc i Deore)   - bo skoro już kupuję rower, to niech ma te przyzwoite komponenty
  • mieć z przodu 2 blaty albo 3, bo jak mówi @jajacek taka kombinacja 3 x 9/10, ewentualnie 2 x 9/10 jest najlepsza do rekreacji
  • miec rekreacyjną ramę (i tu wchodzi cała rodzina CUBE, cieżkich rowerów, ale rekreacyjnych tudzież Spece trekkingowe (?) )
  • miec koła 29' - wiadomka
  • musi być dla mnie ładny ? 

    4. rower fajnie, jakby :

  • miał możliwość założenia bagaznika na sakwy, ale niekoniecznie -  to jest warunek mocno ograniczający (znowu zawężam się tylko do CUBE Attention), myślę, że rezygnacja z karbonu umożliwi jakkolwiek zamocowanie jakiejśc torby/sakwy bez bagaznika
  • był nowy, ale możliwe, że moje wymagania kierują mnie na solidna używkę

c) rower NIE MUSI :

  • mieć super kół - nie będę wariować po wertepach (chociaz kto wie ?
  • mieć dobrych opon - zawsze mogę zmienić, zreszta nawet i tak zamierzam wsadzić Schwalbe Marathon Plus, te trekkingowe, nieprzebijalne

Mam 186 wzrostu, 90 kg wagi, przekrok 91 cmi chciałbym ramę raczej mniejszą, rekreacyjną np 19 cali (?). Mój obecny trekking Magnum ma reach ok 385 mm, stack ok. 550 mm, kierownica 60 cm szerokości i wygodnie mi sie na nim jeździ. Wiem, że MTB bedzie mial większy reach itd, ale chce uniknąć jednej niespodzianki. Otóż parę lat temu kupiłem sobie na przypał taniego Krossa Hexagona (chyba, mniejsza o model), rama XL. No i pewnie miał geometrię sportową, w kazdym razie jechał mi sie na nim fatalnie, ręce wyciągnięte gdzieś do przodu na szerokiej dodatkowo kierownicy (wiem, wiem, to agresywna sylwetka, ale ja takiej nie chcę). W kazdym razie nie jeździłem na nim w ogóle i sprzedałem potem. Ostatnio wsiadłem na Meride Big 300 Lite rozmiar chyba L i miałem tez wrażenie, ze rower mnie rozciąga, na pewno nie byla to rekreacyjna pozycja.

 

Teraz jakie mam możliwości? Na mój stan wiedzy ograniczone, skoro odrzucam wszystkie rowery 1 x 11/12. (a więc odpadają Rockridery, Radon Jealous, nowe Spece są też na jednych blatach itd etc). Oczywiście mozna pomyśleć o rowerze z jednym blatem i przeróbką, ale nia każda rama to umożliwia, prawda? No i koszt zmiany.

 

Widzę dla siebie takie możliwości:

  • cos z CUBE, ale żeby byl bardziej przyzwoity, to ten:

http://www.arkus.sklep.pl/rower-cube-reaction-sl-29-czarny-2019-p-12032.html

  • Albo cos z OLX używanego z Cube (Attention)
  • Albo używka Indiana Storm X7/8 z dwoma blatami z przodu
  • Albo np. taka używka z jednym blatem z przodu, ale to Spec ? i niedrogi (?) jak na ten model

https://www.olx.pl/d/oferta/rower-mtb-specialized-chisel-1x11-rozmiar-m-CID767-IDT5YYL.html

 

Uff, zbieralem się 2 miesiące do tego posta i może jest niedoskonały, ale niech idzie na forum ? Dzięki z góry za wszelka pomoc!

Odnośnik do komentarza

Już w 2021 roku jak szukałem mtb ht dla siebie to był problem z napędem 2x - wszystko sensowne (ze sztywnymi osiami, taperowaną główką ramy, itd.) już było na napędzie 1x, zmuszony więc byłem poszukać czegoś używanego i kupiłem niespełna rocznego Kellys Gate 30 z 2020 roku z napędem 2x10 ale nie jestem przekonany, że on ma rekreacyjną geometrię, raczej nie :). Chyba faktycznie jedyną sensowną opcją jest znaleźć coś z napędem np. Deore 1x10 lub 1x11 i dołożyć tą przednią przerzutkę

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...