Skocz do zawartości

Rockrider Explore 540 29" vs XC 100 29"


Rekomendowane odpowiedzi

@jajacek co do przesunięcia siodełka to masz racje, jednak jeśli komuś wygodniej jest na EXPL a tam jest kąt rurki od 73° a w XC 100 jest 72° to przy długości rurki podsiodłowej daje nam różnice na poziomie 1,3 cm, tzn. aby uzyskać identyczną geometrię w rowerze XC 100 co w EXPL 540 (w sensie reach) i identyczny kąt w stosunku do osi supportu to przesuwamy siodełko o 1,3 cm bliżej kokpitu względem środka ustawienia siodełka. 

Ze starej szkoły ustawienie początkowe przód tył siodełka powinno być tak, aby przy korbie ustawionej równolegle do podłoża rzepka była na linii środka pedału. Patrząc na rysunek pod spodem, ja siodełko ustawiam na takiej wysokości, aby przy pierwszej pozycji mieć około 1cm luzu między piętą a pedałem przy prostych biodrach. 

Jak dopasować siodełko w rowerze? - fizjoterapia rehabilitacja profilaktyka 

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za wszystkie wskazówki, uważnie je przestudiuję. Napiszę tylko, że kierownica została już skrócona o 4 cm /tylko nie pamiętam, czy już na tych zdjęciach jest po skróceniu/.

@Oskarr  pod leginsami mam spodenki z pieluchą ? Są bardzo fajne, wcześniej miałam kilka innych, więc mam porównanie. Z tym zsiadaniem to dałeś mi do myślenia, muszę spróbować.  Siodełko mam pewnie za wysoko, bo jak stoję, to tylko czubkami palców dotykam ziemi, na tej fotce po prostu bylo lekko z górki. Ale jak jeżdżę to tak nie lubię mieć zgiętych nóg...No ale jak trzeba, to obniżę.

@jajacek z tą niepewnością to masz rację. Wcześniej dobre 10 lat jeździłam na crosso-turystyku z 28" kołem, a poprzednie 13 przejechalam spore tysiące kilometrów na starym rometowskim "góralu " ale z kołem 26". XC 100 właściwie sam pędzi i chyba jeszcze nie mam do niego zaufania.

Odnośnik do komentarza
1 minutę temu, Oskarr napisał(a):

@jajacek co do przesunięcia siodełka to masz racje, jednak jeśli komuś wygodniej jest na EXPL a tam jest kąt rurki od 73° a w XC 100 jest 72° to przy długości rurki podsiodłowej daje nam różnice na poziomie 1,3 cm, tzn. aby uzyskać identyczną geometrię w rowerze XC 100 co w EXPL 540 (w sensie reach) i identyczny kąt w stosunku do osi supportu to przesuwamy siodełko o 1,3 cm bliżej kokpitu względem środka ustawienia siodełka. 

Ze starej szkoły ustawienie początkowe przód tył siodełka powinno być tak, aby przy korbie ustawionej równolegle do podłoża rzepka była na linii środka pedału. Patrząc na rysunek pod spodem, ja siodełko ustawiam na takiej wysokości, aby przy pierwszej pozycji mieć około 1cm luzu między piętą a pedałem przy prostych biodrach. 

Jak dopasować siodełko w rowerze? - fizjoterapia rehabilitacja profilaktyka 

Wg zdjęć xc100 ma sztycę bez setbacku, expl540 ma setback 20mm - więc ta różnica wynikająca z innych kątów jest +/- zniwelowana

Odnośnik do komentarza

Od siebie dodam tylko, że jak ktoś ma tak jak ja długie uda (kości udowe) to trzeba siodło dać do tyłu, żeby rzepka była tak położona jak na rysunku, który zamieścił @Oskarr. Kobiety, ale także część mężczyzn ma właśnie często takie proporcje ciała. Dlatego rada: "przesuń siodło do przodu" może się źle skończyć dla kolana. 

My, długo udowcy i krótko tułowcy, jesteśmy dyskryminowani przez spisek cyklistów z krótkimi nogami i rowerowe korporacje ?

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Nimia napisał(a):

Wrzucę parę zdjęć, może będzie widać jakieś błędy w ustawieniu, w pozycji, na coś mi zwrócicie uwagę20230620_103403.thumb.jpg.c8dbb1207e8aaa513d03ec96318aeef0.jpg20230620_103306.thumb.jpg.cd97731cb8db56621e529e12310a55df.jpg20230620_103225.thumb.jpg.9760f13231c0d12230c31e86c52c4551.jpg20230620_103145.thumb.jpg.5925f581d3b3a20e5406a6ae195e4d76.jpg

Na pierwszym zdjęciu widać że siodło jest mniej więcej na wysokości kierownicy, więc problemem nie jest za niska kierowca tylko za duży Reach, czyli rower jest za długi. No początek spróbuj dać bardzo krótki mostek i zobacz czy to pomoże. Do testów może być taki za 40 zł z allegro. Siodło ustaw tak jak pisze @jajacek i jak na rysunku @Oskarr czyli żeby rzepka była mniej więcej nad osią pedała kiedy ramiona korby są poziome.

Odnośnik do komentarza

W Poznaniu widziałem dwie XC 100 w rozm. L z kasetą Deore 11-51. Okazuje się, że to leżaki ze starych dostaw. Te nowo składane przychodzą już podobno tylko z 11-46. Ja swoją drugą XLkę odbieram w weekend (pierwsza była wadliwa, kaseta 11-46). Już raczej nie spodziewam się Deorki ?

Można było się tego spodziewać po tym, jak podmienili zdjęcia produktów na stronie (wcześniej były ze srebrną korbą - jak poniżej).

634634.jpeg

Odnośnik do komentarza

Jak kupowałem poprzednika tego XC 100 (coś jak XC 100 teraz ale na napędzie sram NX 1x12) to dawali łańcuch NX i jakoś się to trzymało, ale jak kupiłem u nich tribana 520 to łańcuch dali z gównolitu i się rozciągał w oczach. Łańcuch i tak będziesz musiał wymienić więc możesz od razu kupić łańcuch i skuwacz do łańcucha i od rotować. Sprawdzisz wtedy też realne rozciągnięcie łańcucha. Przy tanich pomiarach rozciągnięcia łańcucha mogą być błędy pomiaru. Nie zawsze mierzą one rozciągnięcie łańcucha co wyrobienie na tulejkach. Dopiero powieszenie obok siebie łańcuchów nowego i obecnego da Ci informację ile tak naprawdę się rozciągnął. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...