-
Postów
498 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
Osiągnięcia Bonnum
Stały bywalec (3/4)
-
Lekki Full 29" w okolicy 12k
Bonnum odpowiedział(a) na Bonnum temat w Jaki rower kupić do X złotych?
@Veriv tak, zdecydowanie muszę popracować nad techniką, bo to jednak zuuuupełnie inny rower niż dotychczas i zupełnie inna geometria, która wymaga zupełnie inny styl jazdy. -
Lekki Full 29" w okolicy 12k
Bonnum odpowiedział(a) na Bonnum temat w Jaki rower kupić do X złotych?
Cześć wszystkim, trochę już pojeździłem więc mogę napisać coś więcej, może komuś się przyda. 1. Rower elektryczny nadaje się tylko i wyłącznie (nie licząc ludzi starszych) w teren przynajmniej pagórkowaty gdzie jest sporo podjazdów. Na bardzo płaskiej trasie człowiek zbyt szybko i zbyt często osiąga limit prędkości ustawowej i zamiast wspomagania ma po prostu ciężki rower. Wszystkie wady elektryka a bardzo mało zalet. U mnie rower spisuje się świetnie, ale 50km na północ jazda na nim nie dawała już tyle radości. Drogi były płaskie i choć miałem lepszy czas niż na analogu i po trasie czułem się mniej zmęczony, to jednak na takie tereny bym go nie kupił. 2. Zasięg wynosi od 60 do 80 km zależnie od warunków (ilość podjazdów, tryb wspomagania, obciążenie), ale nigdy nie dojechałem do granic baterii. Mnie to w zupełności wystarcza, ale nie wszyscy podzielą moje zdanie. 3. Rower jest imho za długi, po serwisie zmienię geometrię bo jest taka opcja i dla tylnych widełek i dla kąta główki ramy. 4. Amortyzator przedni nie wybiera drobnych nierówności. Mój dvo nie ma regulacji of the top jak wyższe modele tej marki, a szkoda. Radzę sobie ustawiając niskie ciśnienie w jeździe rekreacyjnej a wyższe w jeździe MTB. 5. Silnik działa bez zarzutu, przynajmniej na razie. Jest cichy, ale nie bezgłośny. Wymaga utrzymania sensownie wysokiej kadencji. Ogólnie jestem bardzo zadowolony, jedynie ciężar 21kg jest już mocno upierdliwy przy bardzo wielu okazjach. Jest też odczuwalny przy samej jeździe, co mnie trochę zdziwiło. Sam rower mimo nowoczesnej geometrii jest bardzo wygodny. Ogólnie bardzo polecam wszystkim którzy zastanawiają się nad fulem elektrycznym. Te parę kg mniej jest na wagę złota. 21 kg to już jest bardzo dużo, nie widzę sensu kupowania 25kg roweru w podobnej cenie! A jak kogoś stać to zdecydowanie polecam wyższe, lżejsze modele. -
Lekki Full 29" w okolicy 12k
Bonnum odpowiedział(a) na Bonnum temat w Jaki rower kupić do X złotych?
Dzieci albo zdrowie, wybór należy do Ciebie 😆 Rower z dziećmi na jednym zdjęciu po 5min, dystans wciąż 0 ale tętno już ponad 200 😆 -
Lekki Full 29" w okolicy 12k
Bonnum odpowiedział(a) na Bonnum temat w Jaki rower kupić do X złotych?
Update: dziś na mojej typowej rundce "po pracy", która ma 17km z niewielkimi przewyższeniami (w sumie 125m elevation gain) jadąc z kolegą, który jechał na analogu zużyłem 20% baterii. Cały czas najniższy tryb wspomagania czyli zielony, może ze dwa razy włączyłem wyższy tryb w celach dekoracyjnych 😉 czytaj wkurzyć kolegę na pojeździe. Średnia wychodziła 15km/h czyli dokładnie taka jaką miałem na niej na analogu. Bardzo podobną trasę przejechałem parę dni temu używając wspomagania ile wlezie (wyszło 33% na każdy z 3ch trybów) i wtedy zużyłem trochę poniżej 50% baterii. Wychodzi na to że przy mojej wadze (100kg) maksymalny zasięg będzie dochodził gdzieś do ok 70km. Max 80-85 (17x5) ale to już by było bardzo niezdrowe i dla baterii i dla mnie jakbym ostanie km jechał bez wspomagania. Jest to dla mnie wartość wystarczająca, bardzo rzadko kiedy jeździłem dłuższe trasy niż 60km. -
Woskowanie łańcucha przez zanurzenie w wosku
Bonnum odpowiedział(a) na Bonnum temat w Serwisowe Porady
@jajacek a jak wrażenia po wosku? Ile wytrzymał, czy faktycznie kaseta pozostaje dłużej czysta? Chusteczkami? Nie zostawiają na łańcuchu materiału i jeszcze dom tego tej chemii którą są nasączone? -
Lekki Full 29" w okolicy 12k
Bonnum odpowiedział(a) na Bonnum temat w Jaki rower kupić do X złotych?
Dzięki! To mnie uspokoiliście! -
Lekki Full 29" w okolicy 12k
Bonnum odpowiedział(a) na Bonnum temat w Jaki rower kupić do X złotych?
Dzięki, tak to na pewno! @Greg29 @Szwedacz czy to na pewno wystarczy? GMBN w każdym filmie coś tam jeszcze pryskają: Poza tym mam jeszcze dwa pytania: 1. Czy jak odwrócę FLIP CHIPa z 447 na 440, żeby skrócić lekko tylny trójkąt (adjusting your chainstay length from 440 to 447 mm) to długość łańcucha i działanie przerzutek tego nie odczuje? 2. Czy przechowywanie w pionie może mu zaszkodzić? Jest na tyle większy i cięższy od poprzednika że słabo mieści się w poziomie. 3. Założyłem osobny temat odnośnie woskowania łańcucha żeby tu nie robić zbytniego bałaganu. https://roweroweporady.pl/f/topic/12164-woskowanie-łańcucha-przez-zanurzenie-w-wosku/ -
Jak w temacie. Czy to ma sens w przypadku jazdy e-MTB po suchych trasach? Teoretycznie jest to super sprawa, ściągasz łańcuch, myjesz tak z grubsza , potem czyścisz w słoiku z rozpuszczalnikiem, płuczesz i do gorącego wosku. Przy jednym posiedzeniu od razu 2-3 łańcuchy ogarnięte do tego wygodnie przy stole a nie na kolanach przy rowerze. Czy ktoś z tu obecnych próbował i ma w tym jakieś doświadczenia?
-
Lekki Full 29" w okolicy 12k
Bonnum odpowiedział(a) na Bonnum temat w Jaki rower kupić do X złotych?
Jestem Wam winny recenzję, ale nie wyrabiam się z obowiązkami i za mało nim jeszcze przejechałem żeby coś napisać. Dlatego wrzucę na razie zdjęcia i pierwsze wrażenia - w wolnych chwilach oczywiście jeżdżę koło komina i ustawiam wszystko pod siebie. Tu jeszcze gripy trekingowe. Dziś dopiero założyłem nowe - zdecydowałem się na Ergon GA3 Large Black. Wrażenia (na razie bardziej z jazdy elektrykiem niż konkretnym modelem roweru): - elektryk ma swój urok, podjazdy przestały być problemem, a swoją zwyczajową pętelkę zrobiłem w czasie jak 5 lata temu, kiedy zdrowie i forma dopisywały. - boję się co będzie jak przesiądę się znów na analoga 😆 parę jazd a ja już coraz częściej włączam wyższe tryby wspomagania tłumacząc sobie że to tylko dla sprawdzenia i poznania sprzętu. Kurcze to jest mega fajne! - przez wspomaganie czasem nie czuć na którym jest się biegu! - korby 165mm są super, szczególnie jeśli ktoś ma problemy z biodrem i/lub plecami - po pierwszym serwisie (6tyg po zakupie) obetne kierownicę. Jest zdecydowanie za szeroka. - nie czuć nagłego odcięcia po przekroczeniu progu prędkości. Rower dobrze się toczy i jest wystarczająco lekki żeby po wyłączeniu silnika nie zaczynał nagle hamować. - dzięki wspomaganiu nie czuć wagi roweru przy jeździe rekreacyjnej, dopiero przy ostrzejszej jeździe waga zaczyna przeszkadzać - trzeba pamiętać o wyłączeniu roweru, jego ładowaniu i wyjęciu baterii jeśli rower zostaje na dłużej w zimnym pomieszczeniu. - kupę rzeczy musiałem dokupić, począwszy od porządnego klucza dynamometrycznego z uwagi na ramę z karbonu na środkach do pielęgnacji styków baterii skończywszy. - jazda na elektryku jednak mocno różni się od analoga i wymaga przyzwyczajenia. Ponadto mimo że to SL to jest odczuwanie ciężki na ostrych zjazdach i w zakrętach. Jeszcze nie czuję się na nim pewnie. - nie jest cichy. Nie jest może głośny ale wyraźnie słychać silnik. Dziś nie usłyszałem elektrycznego auta toczącego się za mną. - jest koszmarnie ciężki przy manewrowaniu rowerem w mieszkaniu, na schodach itp. nawet głupie oparcie o drzewo wymaga siły i uwagi. Nie można bezmyślnie jedną ręką trzymać roweru w drugą grzebać coś przy przerzutkach czy zawieszeniu. - tryb walk jest dziwny i nie działa dobrze na schodach. - z uwagi na kąt główki ramy oraz długość tylnego trójkąta rower jest długi, ciężko postawić go na tylnym kole, a postawiony nie mieści się w drzwiach 😆 - wieszanie na stojaku serwisowym to trudne zadanie. Kupię stojak trzymający koło. - start z miejsca, szczególnie po nagłym hamowaniu w ruchu ulicznym jest wyraźnie trudniejszy z uwagi na masę roweru, choć dziś odkryłem że jest na specjalny tryb który daję kopa przy starcie - wystarczy przytrzymać manetkę - łańcuch dostaje straszne baty, pewnie brakuje mi jeszcze wprawy ale dodatkowe waty silnika przy moim błędzie potęgują obciążenie łańcucha. - zmiana trybu działa jak przednia przerzutka! 😆 - czyszczenie łańcucha jest upierdliwe bo kręcenie pedałami wstecz go nie przesuwa. Są na to patenty ale nie wiem czy w 100% bezpieczne dla silnika. Dlatego chyba zacznę bawić się w woskowanie łańcucha. Po prostu wolę babrać się z tym siedząc wygodnie przy stole niż klęcząc przy rowerze. Jazda na 3 łańcuchy również wydaje się tu dobrym rozwiązaniem. Ktoś ma z tym jakieś doświadczenia? -
Lekki Full 29" w okolicy 12k
Bonnum odpowiedział(a) na Bonnum temat w Jaki rower kupić do X złotych?
Dobra, to chyba ostatnie pytanie przed recenzją: jakie gripy najlepiej piankowe polecacie? Widzę że większość polecanych teraz to ergon albo chińszczyzna. Te które były to jakaś porażka, w tej chwili dałem takie trekingowe z rogami, które miałem pod ręką, ale na MTB się nie nadają zbytnio. Dorosłość jest straszna, nawet jak jest kasa na rower to nie ma co czasu na nim jeździć. Dziś dopiero go ustawiłem pod sobie. Jutro mam nadzieję pierwsza dalsza wycieraczka a nie 15 min wokół domu. -
Lekki Full 29" w okolicy 12k
Bonnum odpowiedział(a) na Bonnum temat w Jaki rower kupić do X złotych?
Wtedy wrap się nie zmieści, ale pokombinuję jeszcze. Tak swoją drogą to poza tym że pasuje wymiarowo i wydaje się porządny, to jednak go nie polecam. Strasznie mało się w nim mieści. Pompka lyzyne pocket drive (ta szersza-high volume) ledwo ledwo się w nim mieści. Trzeba by zmienić tytuł tematu 😆 bo lekki full waży 20kg. Pierwsze wrażenia z jazdy bardzo pozytywne, aczkolwiek muszę zmniejszyć wspomaganie na dwóch niższych biegach. Walk działa dziwnie, jakoś tak nierównomiernie - pomaga wejść po schodach ale nie zawsze. Pewnie kwestia wprawy. Na tubeless przerobię dopiero jak trochę pojeżdżę i sprawdzę czy wszystko na pewno działa jak należy. Polecacie jakiś konkretne wentyle do polecenia? -
Lekki Full 29" w okolicy 12k
Bonnum odpowiedział(a) na Bonnum temat w Jaki rower kupić do X złotych?
-
Lekki Full 29" w okolicy 12k
Bonnum odpowiedział(a) na Bonnum temat w Jaki rower kupić do X złotych?
Rower wreszcie do mnie dotarł! Po pracy pierwsza przejażdżka, na razie sprawdziłem tylko czy wszystko działa. Muszę jeszcze dokupić klucz dynamometryczny bo w zestawie go niestety nie było. Chyba kupię topeak'a który jest mały i można go wozić ze sobą. Przy karbonowej ramie wolę sztycy nie poprawiać dokręcając "na wyczucie". Co gorsza nie mieści mi się żaden bidon 😆 bo amortyzator tylny przeszkadza! @Wojcio jakim cudem masz i bidon i jeszcze jeden klucz który polecałeś? Zastosowałeś jakieś podkładki żeby bidon był bliżej ramy u góry? -
Prośba o pomoc dla laika - rower do miasta i okolic podmiejskich
Bonnum odpowiedział(a) na Ichinii temat w Jaki rower kupić do X złotych?
@Szwedacz 32" w MTB tylko w wersji XC/maratony i tylko dla wysokich zawodników. @Pepe75 Do L też spokojnie wejdzie 32", przynajmniej jeśli mowa o gravelach. Pamiętajcie jak pokracznie wyglądały pierwsze 29ery? A później okazało się że w XC nawet Ski przyjmowały duże koło. Wystarczyło tylko trochę przeprojektować rower, którego rama stała się krótsza, a za kąt główki ramy mniejszy/bardziej agresywny. -
Prośba o pomoc dla laika - rower do miasta i okolic podmiejskich
Bonnum odpowiedział(a) na Ichinii temat w Jaki rower kupić do X złotych?
😍 to będzie mój kolejny rower 😍 koniecznie z barankiem
