Skocz do zawartości

Rockrider Explore 540 29" vs XC 100 29"


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam pytanie odnośnie Expl 540, którym jestem mocno zainteresowany. Przesiadam się z leciwego już Krossa Level R2 z 2017, mam tam 3x8 i pewne obawy czy nie zabraknie mi przełożeń? Często zdarza się, że robię jakiś dłuższy podjazd i mam obawy związane z napędem 1x10, czy słusznie?

A druga sprawa to rama, czy nie wydaje wam się mała? Przy 170 cm, rozmiar M wydawał mi się malutki, a różnicy między M i L nie dostrzegłem (w sklepie mierzyłem Expl 540 M, rozmiaru L niestety nie było i siedziałem na jakimś innych modelu Expl, wydawało mi się, że nie ma między nimi różnicy)

Z góry dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza

Przy 170 L będzie dla Ciebie za duży, M powinien być idealny. Przy korbie 30 i przełożeniu 11-46 na podjeździe Ci nie zabraknie. Na tym przełożeniu przy niskiej kadencji podjeżdża się z prędkością około 4 km/h, jeśli obecnie nie jedziesz wolniej na podjeździe niż byś podchodził, to na expl będzie podobnie. Raczej zabraknie Ci przyczepności na kole niż przełożenia przy podjeżdżaniu. Może być jednak mało przy zjeżdżaniu albo jeździe po prostej na asfalcie. Przy korbie 30 vmax będzie z 32 -33 km/h. Pod tym względem lepiej wypada np. xc 120, tam jest korba 32 i kaseta 11-50, tam raczej nikomu nie powinno zabraknąć przełożeń ani na podjazdach ani na zjazdach, ale dopłata 1200 zł, w ramach tego dostajemy lepszą ramę, lepszy amortyzator, lepsze hamulce, lepszy napęd. 

Odnośnik do komentarza

Cześć. Na początku tego wątku był poruszony temat sztycy amortyzowanej. Szukam jakiegoś sposobu , który choć trochę poprawi komfort na nierównościach na różnych drogach poza asfaltem. Jeżdżę na gravelu , opona 38mm , moja waga 100kg.Z dyskopatią zmagam się od lat, ale jak dotąd  trasy wypadały  różne , do 150 km i było w miarę ok. Dopiero po kilku dniach jazdy kręgosłup dawał się ostrzej we znaki. W tym roku po dość ciężkiej trasie w borach tucholskich(bardziej nadającej się na mtb), pojawiła się ostra kontuzja z plecami i jakoś tak podświadomie unikam bardziej nierównych dróg, albo wstaje co chwila z siodełka. Sztyce mam alu Leadtec kuty 3D 6061.  Myślałę o jej zmianie na coś z poniższych:

https://www.centrumrowerowe.pl/sztyca-amortyzowana-sr-suntour-sp12-ncx-pd15885/

ale Jajacek pisał ,że miał i nie był zadowolony. 

Czy może ktoś z forumowiczów używa lub używał tej sztycy:

https://www.centrumrowerowe.pl/sztyca-amortyzowana-cane-creek-eesilk-carbon-pd30573/

spory wydatek ,ale żeby zminimalizować ryzyko takiej kontuzji jak ostatnia, jestem w stanie zainwestować .

Myślałem też o zwykłej karbonowej , ale często wożę na sztycy przymocowaną podsiodłówkę i nie wiem czy karbon się do tego nadaje.

Z góry dziękuję za porady.

Odnośnik do komentarza

@Miko Kolega ma jakiś Cane Creek i chwali. No niestety jak jeździsz na gravelu po trasach MTB do czego gravel nie służy na zbyt wąskich oponach i zbyt wysokim ciśnieniu to takie skutki.

Zacząłbym od zmiany opon na szersze i zredukowania ciśnienia. Przy 110 kg łącznej wagi dałbym 3,5 bara tył, 3 bary przód na 38 mm. Musisz zobaczyć czy nie dobijasz na takim ciśnieniu.

Taka sztyca coś tam daje ale bym jej nie przeceniał. Sam mam w MTB sztycę redukującą drgania Specialized CG-R bo czasem nawraca mi rwa kulszowa.  Ale nie lubię sztyc ciężkich i mających ruchome elementy, które w wyniku drgań prawe na pewno się zepsują.

Najlepsze sztyce do rowerów szosowych redukujące drgania to Ergon CF 3 i Canyon VCLS 2.0. Czytałem kilka badań potwierdzających ich skuteczność. Obie kosztują po ok. 1000 zł. Poluję na obie na OLX :)

Z drugiej strony masz sztyce z ruchomymi elementami jak ten Cane Creek  lub Redshift Shockstop. Mając Suntoura nie podobało mi się że zmieniała się moja pozycja biomechaniczna względem suportu podczas uginania się takiej sztycy. No i się rozpadła po jakimś czasie. Ale po jeździe na korzeniach tego typu sztyca może okazać się efektywna.

Na problemy z kręgosłupem lędźwiowym nieustająco polecam książkę "Ukryta przewaga" Westfahl/Danielson.

Odnośnik do komentarza

Jajacek - dziękuję za wyczerpujące info.  Zgadzam się w 100% - trasy MTB dla rowerów MTB.  Na gravelu to męczarnia i to był "wypadek przy pracy" - porównywałem rodzaje tras ,wyznaczane w komoot w zależności od typu wybranego roweru.

Przy 3,5 atm nie dobijam , wtedy miałem coś koło 4,5-5 , nie chciało mi się redukować ciśnienia ,bo planowałem powrót asfaltem. I tak się skończyło jak się skończyło (wysunięcie krążka międzykręgowego) .

Tak jak piszesz, pomyślę o tym ergonie lub canyon - dzięki za polecenie. To chyba gdzieś wcześniej wstawiłeś ten link:

https://www.cyclingabout.com/seatposts-overlooked-yet-critical-for-cycling-comfort/

właśnie jestem w trakcie czytania;-)

Co do tego suntora ncx - faktyczne , ten pantograf powoduje cofanie się siodła przy pracy na nierównościach, gdzieś to widziałem na filmie. Ale nie testowałem nigdy tego więc nie wiem na ile to przeszkadza.

Torbę podsiodłową mogę zamocować do bagażnika , który czasami zakładam na dłuższe trasy. Nie musi "wisieć" na sztycy.

Tej książki nie znałem -już zamówiona;-) . Jeszcze raz serdeczne dzięki za polecenie.

Może po odpowiedniej pracy nad kręgosłupem i mięśniami głębokimi , cane creek nie będzie potrzebna;-)    , (chociaż w opisie ma podany limit wagi 113 kg więc idealnie by pasowała;-).

 

 

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
W dniu 4.04.2023 o 10:24, Oskarr napisał(a):

Amortyzator to powietrzny suntour raidon. Przynajmniej tak to wygląda konstrukcyjnie i taka jest kultura pracy. Dupy nie urywa ale jest lepszy niż jakieś amortyzatory sprężynowe czy jakieś podstawowe suntoury powietrzne. 

No niestety nie jest to Raidon tylko jakaś nowsza wersja Suntoura XCR Air. Jest bardzo podobny do Raidona i ma prawdopodobnie taką sama sprężynę powietrzną ale nieco gorszy tłumik hydrauliczny i stalowe golenie górne - Raidon ma aluminiowe:)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...