Skocz do zawartości

Rockrider Explore 540 29" vs XC 100 29"


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jestem tu nowy. Przeczytałem z połowę wątku ? teraz się zastanawiam nad Rockrider 540 vs xc 100 (4000zł vs 4600zł). Korzystniej cenowo wziąć ten xc100? Rower chcę do rekreacyjnej jazdy, na 540 było mi trochę wygodniej (byłem bardziej wyprostowany). Pewnie to kwestia wymiany mostka na krótszy i może kierownicy.

Jazda to głównie las (są górki i zjazdy) / pola. Od razu dzięki za pomoc 

Odnośnik do komentarza
7 godzin temu, keczup napisał(a):

Cześć, jestem tu nowy. Przeczytałem z połowę wątku ? teraz się zastanawiam nad Rockrider 540 vs xc 100 (4000zł vs 4600zł). Korzystniej cenowo wziąć ten xc100? Rower chcę do rekreacyjnej jazdy, na 540 było mi trochę wygodniej (byłem bardziej wyprostowany). Pewnie to kwestia wymiany mostka na krótszy i może kierownicy.

Jazda to głównie las (są górki i zjazdy) / pola. Od razu dzięki za pomoc 

Brałbym xc 100. Za 600 zł masz lepszy amortyzator, lepszą ramę, lepszy napęd. 

Odnośnik do komentarza

Wziąłem 540.  Dam znać za jakiś czas jak się jeździ. Muszę poszukać w gratach pompki do amora, bo nie potrafili go ustawić.

Czy możecie tez polecić jakiś budżetowy (muszę powiesić 3 sztuki), pionowy hak do roweru na ścianę? czy jak rower wisi tak na ścianie przez pare miesięcy, to nic się z nim nie dzieje? Na przykład koło się nie wygina, itp?

Odnośnik do komentarza
W dniu 8.03.2023 o 16:04, Mlleko napisał(a):

Na Decathlonie jak zamawiałem było napisane, że Napęd jednorzędowy zależy od dostępności i albo dostanę Deore 11-51 albo Microshift 11-46. Wylosowali mi Microshift 11-46. Dużo on jest gorszy od Deore?

Wg mnie to bez znaczenia. Też bardzo płakałem nad tym, że dostałem Microshift 11-46 i już czekałem, żeby wymieniaćna Deore 11-51, ale wystarczyło pojeździć. Prędzej tylna opona zerwie przyczepność/polecisz z rowerem na plecy, niż Ci zrobi różnicę, że masz z tyłu 46, a nie 51 zębów.

Do tego Microshift jest czarny, lepiej komponuje się z resztą roweru. I lżejszy. Bo nie dość, że z tyłu kaseta jest lżejsza, to z przodu masz 30, a nie 32 zęby.

Mój xc100 po przeglądzie, dużo lepiej chodzi napęd. Coś tam podregurowali. Nauczyłem się skakać na progach/korzeniach (instagramowe filmiki mi pomogły) i cóż więcej mogę napisać.

Zaczął się sezon zawodów biegowych, jeżdżę na mtb prawie wcale, ale mleko wspaniale trzyma, nic złego się nie dzieje. Wg mojego serwisu nawet bez mleka te koła i opony trzymają ciśnienie, więc raczej zgodnie z oczekiwaniem.

Nie rozumiem narzekania na hamulce xc100 na płaskim - nie wiem co trzeba by robić z tymi hamulcami (gdy nie ma na nich błota), żeby nie wystarczały. Po dotarciu dają radę. Pierwsze hamowanie po przesiadce z 25letniego crossa to zawsze wrażenie, że przelecę przez kierownicę.

Odnośnik do komentarza

Co do kasety i różnic pomiędzy 11-46 a 11-51, to nie wyjeżdżając z dość płaskiego Wrocławia, już spotkałem górkę, która mnie pokonala - zapewne jest to tez kwestia mojej kondycji i techniki (dobre 15 lat przerwy), ale do wjechania ma szczyt niewiele zabrakło. Pewnie mając 11-51 bym wjechał. Korbę wydaje mi się, ze mam 32.

Jeśli chodzi o hamulce to na płaskim, przy odrobinie dobrej woli można nazwać je wystarczające. Na zjazdach już niekoniecznie. Jestem świeżo po wymianie na Deore i różnica jest. Przy tektro nie było opcji, żebym zablokował koło, przy Deore muszę się nauczyć hamować tylnym, żeby nie blokować koła. No i oryginalne tarcze które potrafiły się wyginać oprzyj zaciskaniu hamulca.

Ale rower fajny i daje mnóstwo frajdy z jazdy.
I

Odnośnik do komentarza

zębatka 30 w moim odczuciu do tego roweru to mało. 32 wydaje się optymalne. Przy jeździe mniej ambitnej 46 wystarcza, przy ciekawszych trasach mtb czy jeżdżeniu po górach 50 z tyłu już się przydaje. Tacie kupiłem XC 120, u taty 32 z przodu i 11-50 z tyłu, narzekał mi przez pół roku, że brakuje mu przełożeń przy zjazdach i przeszliśmy z przodu na 34, ale tata już trochę wytrenowany pomimo 65 lat. Moja mama ma 30 - 11/46 z kołem 29" i mocno narzeka na brak możliwości dopedałowania, mama ma 60 lat i nie ma takiej nogi jak tata a ja dodatkowo ich ciągam po trasach mtb i w góry więc w jej przypadku korba 32 mogłaby się nie sprawdzić. Przy kasecie 11-50 na 100% mamie też bym zmieniał na 32. Piszę tu o jazdach typowo turystycznych z asfaltem i szutrami. Ja jeżdżąc na moim mtb głównie w cięższym terenie bardzo rzadko korzystam z najwyższych biegów a częściej korzystam z najniższych, ale to w przypadku scianek z nachyleniem powyżej 30%. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...