Skocz do zawartości

Rockrider Explore 540 29" vs XC 100 29"


Rekomendowane odpowiedzi

1. Mam prawie identyczne parametry fizyczne, rozstaw rąk 182 i też zasuwam po Kampinosie.
2. Miałem dwa Chisele, Najpierw kupiłem M a potem mnie tknęło i kupiłem L. I dużo lepiej czułem się na L, bo na M musiałem mieć mostek 100 i sztycę wysuniętą poza zakres. Obecnie mam Speca Epica rozmiar L z mostkiem 60.
3. Ostatnio mijaliśmy grupę młodzieży w KPN na gravelach. My z kumplem w sumie blisko 120 lat na karku i nie mieli żadnych szans. Bo jak wiele razy pisałem gravel wbrew marketingowi to nie jest rower terenowy.
4. Mam bardzo dużo wątpliwości co do kalkulatorów pod MTB. Sugeruję żebyś wyliczył wszystko dla roweru szosowego a potem przeniósł te pomiary na MTB. Ja akuat liczę na Competitive Cyclist Bike Calculator. Nie wiem czy algorytm jest ten sam. Trzeba wejść przez VPN

Pod szosę wychodzi mi tak:
Inseam:   84
Trunk:     61
Forearm: 34
Arm:        67
Thigh:     61
Lower Leg: 56
Sternal Notch: 150
Total Body Height: 175

I zalecenia:

The Eddy Fit (cm)
-------------------------------------------
Seat tube range c-c:   55.6 - 56.1
Seat tube range c-t:   57.3 - 57.8
Top tube length:       53.8 - 54.2
Stem Length:           10.1 - 10.7
BB-Saddle Position:    74.6 - 76.6
Saddle-Handlebar:      53.1 - 53.7
Saddle Setback:        6.2 - 6.6

Co jest kluczowe? Rama 53,8-54,2 na długość. Jest to zwykle rama M. Ale seat tube range wskazuje na ramę L. Bo takie proporcje ciała
Odległość do szczytu siodła od środka suportu liczona po rurze podsiodłowej 74.6-76.6
W większości rowerów mam 74-74,5
Odległość od końca siodła do kierownicy 53.1-53.7. I tego się trzymam i na szosie i w MTB.
Saddle setback czyli przesunięcie czubka siodełka względem osi suportu do tyłu. 6.2-6.6
Od tego zaczynamy. Ustawiamy tak siodełko. A następnie mam mieć 53 cm do kierownicy. Tak mam w MTB i tak mam w szosie.

Odnośnik do komentarza

Wracam z jeszcze jednym pytaniem. Swojego Expl 540 odebrałem prawie 2 tygodnie temu, dzień po odbiorze byłem jeszcze w Decathlonie, przednia tarcza była trochę mocno zaciśnięta, podczas jazdy słychać jak trze, chłop coś majstrował ale nie wiem czy jest lepiej, druga rzecz to plastik chroniący ramę z dołu, zaraz przy widelcu dziwnie odstaje w lewą stronę, w sklepie usłyszałem, że wszystkie modele tak mają, czy ktoś mógłby potwierdzić u siebie?

Niestety ze względu na pracę i ogólny brak czasu nic nie pojeździłem, jak rower postawiłem tak stoi.. i gdyby nie to, pewnie w ogóle bym się tym nie zainteresował, ale Xc 100 jest teraz za 4200 zł. Czy warto wymieniać Expl na Xc 100? (zakładam, że warto) W sklepie przymierzałem tylko Expl także nawet nie wiem jak z geometrią, zdaje się, że Jajacek pisał o bardziej sportowej w tych modelach. Nie wiem jakie ma to przełożenie na dłuższą jazdę, lubię się trochę powłóczyć na rowerze (o ile można tak napisać)

Wizualnie Xc względem Expl nie ma nawet podjazdu, 540 to chyba najładniejszy model jaki tam widziałem (no może jeszcze Race 740) Ale co kto lubi ;]

Odnośnik do komentarza

Dzięki Jajacek za odpowiedź,

 

  1. Mój rozstaw rąk to ok 180-181cm

  2. Czyli znowu nic nie wiem ?

  3. Obecny gravel jest moim trzecim gravelem i jest to świadomy wybór - zdaję sobie sprawę, że to nie jest rower w teren typu Kampinos, ale np. na południowych terenach od Warszawy (mieszkam na Ursynowie), trasa wzdłuż Wisły po prawej stronie – aż do Nowego Dworu sprawdza się świetnie. Często też jeżdżę po Roztoczu i też się sprawdza: kiepskie asfalty, polne drogi, leśne drogi – pewnie po gorszej polnej drodze pojechałbym szybciej mtb, dla odmiany na asfalcie bardziej bym się zmęczył.

  4. Odpaliłem Competitive, ale chyba coś nie do końca dobrze pomierzyłem bo głupoty wychodzą

 

pytanie na ile miarodajny jest wymiar od końca siodła do kierownicy – wydaje mi się, że siodełka mogą mieć różną długość

 

w gravelu mam obecnie ustawione:

Saddle – Handlebar 54.5 – 55cm

Saddle Setback ~9cm

możliwe, że mam źle poustawiany rower – wybieram się na fitting, ale terminy są teraz dłuższe i myślałem, że rozmiar mtb rozkminię na własną rękę wcześniej,

możliwe też, że są inne kąty w gravelu niż w szosie (w obecnym gravelu też jestem na pograniczu rozmiarów 54 i 56 – wybrałem mniejszy, bo na poprzednich gravelach byłem za bardzo rozciągnięty)

 

tu gość o wzroście 175cm testuje M-kę

www.youtube.com/watch?v=oT6uC1SV6EQ

 

Bushcraftowy w jakimś filmie (nie mogę teraz znaleźć) podlinkował dwa filmy z innym podejściem do mierzenia rozmiaru – nie wiem co o tym myśleć, na razie oglądam ?

 

www.youtube.com/watch?v=rHagRovHSYs

Odnośnik do komentarza
25 minut temu, zlatan55 napisał(a):

Ale właśnie ta osłonka na kable pod dolną rurą to jest zgroza jak ten patent wygląda. Już chyba lepiej było zostawić je na wierzchu.

może coś takiego będzie pasowało, jak Ci się plastik nie podoba - miałem kiedyś w Marinie takie metalowe elementy ale na trzy linki

https://www.decathlon.pl/p/prowadnice-linek-do-ram-rowerow-xc-i-am/_/R-p-198646?mc=8517612&&cd=1625039213&ad=57336423530&kd=&gclid=EAIaIQobChMI0eirqcPr_gIVENSyCh1k1QZaEAQYASABEgKfWfD_BwE&gclsrc=aw.ds

Odnośnik do komentarza

Najlepszy fitting w Warszawie Wojtek Marcjoniak, ComoBike na Estrady koło Góry Śmieciowej. Przerobiliśmy Veloart i jeszcze jedn i trzymamy się tylko Wojtka. Ustawia mojego młodego na tyle dobrze że ma parę tytułów Mistrza Polski plus TOP 6 w Europie i na Świecie na torze. Mam nadzieję że na szosie też tak będzie :)

Mierzyć się trzeba przy pomocy drugiej osoby. Sorry ale jakiś blogger z internetu nie jest żadnym autorytetem od fittingu, nawet mi szkoda czasu oglądać. Wojtek robi fitting od wielu lat i zrobił ich chyba ponad 7000. Jest też trenerem kolarstwa. Ustawia amatorów i zawodowców.

Co do gravela to jeżdżę na gravelo-przełajówce w rozmiarze 56 z mostkiem 80 mm. Tak mi pasuje bo dzięki większej ramie kokpit jest bardzo wysoko al to jest dla mnie rower miejsko-relaksacyjny. Szosę endurance mam 54. Gravel mi się sprawdził na Kaszubach. Tam jest wszystko. Bruki, gruntówki, płyty ażurowe. Natomiast ciekaw jestem czy jechałeś np. od Auchana wzdłuż Kanału Żerańskiego do Nieporętu. Tu mi się kompletnie nie sprawdził na przejazdach przez tory kolejowe,  płyty betonowe, dziurawe chodniki, dziurawe gruntówki, piachy. Zdecydowanie wolę tę trasę zrobić na MTB.

Jak masz saddle setback 9 cm to z dużą pewnością masz źle ustawiony bo musiałbyś mieć ekstremalnie długą kość udową. Siodełka długość mają różną ale generalnie siedzi się prawie tak samo. Wszystkie moje siodła mają zbliżoną długość. Krótsze jest Power Speca, które mi nie podeszło.

To że jakiś gość z YT jeździ na M mając 175 wzrostu nic nie znaczy. Sprzedałem kumplowi Chisela M, on ma 176 wzrostu ale przekrok 80 albo 82 i krótkie ręce. Na niego idealny. Jeszcze mostek musieliśmy skrócić ze 100 na 75.

Odnośnik do komentarza
10 minut temu, jajacek napisał(a):

Najlepszy fitting w Warszawie Wojtek Marcjoniak, ComoBike na Estrady koło Góry Śmieciowej. Przerobiliśmy Veloart i jeszcze jedn i trzymamy się tylko Wojtka. Ustawia mojego młodego na tyle dobrze że ma parę tytułów Mistrza Polski plus TOP 6 w Europie i na Świecie na torze. Mam nadzieję że na szosie też tak będzie :)

Mierzyć się trzeba przy pomocy drugiej osoby. Sorry ale jakiś blogger z internetu nie jest żadnym autorytetem od fittingu, nawet mi szkoda czasu oglądać. Wojtek robi fitting od wielu lat i zrobił ich chyba ponad 7000. Jest też trenerem kolarstwa. Ustawia amatorów i zawodowców.

Co do gravela to jeżdżę na gravelo-przełajówce w rozmiarze 56 z mostkiem 80 mm. Tak mi pasuje bo dzięki większej ramie kokpit jest bardzo wysoko al to jest dla mnie rower miejsko-relaksacyjny. Szosę endurance mam 54. Gravel mi się sprawdził na Kaszubach. Tam jest wszystko. Bruki, gruntówki, płyty ażurowe. Natomiast ciekaw jestem czy jechałeś np. od Auchana wzdłuż Kanału Żerańskiego do Nieporętu. Tu mi się kompletnie nie sprawdził na przejazdach przez tory kolejowe,  płyty betonowe, dziurawe chodniki, dziurawe gruntówki, piachy. Zdecydowanie wolę tę trasę zrobić na MTB.

Jak masz saddle setback 9 cm to z dużą pewnością masz źle ustawiony bo musiałbyś mieć ekstremalnie długą kość udową. Siodełka długość mają różną ale generalnie siedzi się prawie tak samo. Wszystkie moje siodła mają zbliżoną długość. Krótsze jest Power Speca, które mi nie podeszło.

To że jakiś gość z YT jeździ na M mając 175 wzrostu nic nie znaczy. Sprzedałem kumplowi Chisela M, on ma 176 wzrostu ale przekrok 80 albo 82 i krótkie ręce. Na niego idealny. Jeszcze mostek musieliśmy skrócić ze 100 na 75.

O p. Wojtku Marcjoniaku słyszałem i widziałem go chyba kiedyś w Specu. Muszę się wreszcie zebrać i umówić na fitting - dzięki za podpowiedzenie lokalizacji. Optymalnie pewnie by było zabrać kartę z parametrami Expl 540 M i L na fitting - znajomi jadą z mtb nad morze pod koniec maja i myślałem, że do tego czasu zorganizuję sobie rower i też pojadę...

Nie twierdzę, że bloger z internetu jest autorytetem od fittingu, ale akurat Bushcraftowy startuje w wymagających ultramaratonach i raczej zależy mu na optymalnej pozycji na rowerze. Tu chodziło raczej o szybkie sprawdzenie np w sklepie czy dany rozmiar roweru jest ok niż precyzyjne ustawianie sportowca, który walczy o każdy wat i każdą sekundę.

Jechałem w zeszłe lato wzdłuż Kanału Żerańskiego do Nieporętu, ale tam jest odcinek szutrowy po prawej stronie, a bliżej Nieporętu po lewej nowy asfalt - jeżeli dobrze pamiętam. Chyba, że jakoś inaczej jechaliśmy, albo coś się pozmieniało w międzyczasie.

Siodło mam akurat krótsze - Power od Speca ? ale ustawione standardowo - na środku zakresu - nie wygląda nawet żeby dało się ~3cm do przodu przesunąć

Chisel w M-ce standardowo ma mostek 70mm, siedziałem na takim ostatnio na Ponczowej i rozmiar wydawał się ok... z naciskiem na wydawał się ?

Odnośnik do komentarza
W dniu 10.05.2023 o 18:41, jajacek napisał(a):

1. Mam prawie identyczne parametry fizyczne, rozstaw rąk 182 i też zasuwam po Kampinosie.
2. Miałem dwa Chisele, Najpierw kupiłem M a potem mnie tknęło i kupiłem L. I dużo lepiej czułem się na L, bo na M musiałem mieć mostek 100 i sztycę wysuniętą poza zakres. Obecnie mam Speca Epica rozmiar L z mostkiem 60.
3. Ostatnio mijaliśmy grupę młodzieży w KPN na gravelach. My z kumplem w sumie blisko 120 lat na karku i nie mieli żadnych szans. Bo jak wiele razy pisałem gravel wbrew marketingowi to nie jest rower terenowy.
4. Mam bardzo dużo wątpliwości co do kalkulatorów pod MTB. Sugeruję żebyś wyliczył wszystko dla roweru szosowego a potem przeniósł te pomiary na MTB. Ja akuat liczę na Competitive Cyclist Bike Calculator. Nie wiem czy algorytm jest ten sam. Trzeba wejść przez VPN

Pod szosę wychodzi mi tak:
Inseam:   84
Trunk:     61
Forearm: 34
Arm:        67
Thigh:     61
Lower Leg: 56
Sternal Notch: 150
Total Body Height: 175

I zalecenia:

The Eddy Fit (cm)
-------------------------------------------
Seat tube range c-c:   55.6 - 56.1
Seat tube range c-t:   57.3 - 57.8
Top tube length:       53.8 - 54.2
Stem Length:           10.1 - 10.7
BB-Saddle Position:    74.6 - 76.6
Saddle-Handlebar:      53.1 - 53.7
Saddle Setback:        6.2 - 6.6

Co jest kluczowe? Rama 53,8-54,2 na długość. Jest to zwykle rama M. Ale seat tube range wskazuje na ramę L. Bo takie proporcje ciała
Odległość do szczytu siodła od środka suportu liczona po rurze podsiodłowej 74.6-76.6
W większości rowerów mam 74-74,5
Odległość od końca siodła do kierownicy 53.1-53.7. I tego się trzymam i na szosie i w MTB.
Saddle setback czyli przesunięcie czubka siodełka względem osi suportu do tyłu. 6.2-6.6
Od tego zaczynamy. Ustawiamy tak siodełko. A następnie mam mieć 53 cm do kierownicy. Tak mam w MTB i tak mam w szosie.

Byłem w Deca, pomierzyłem Expl 540 L-kę: siodło na wys ~740mm od osi suportu, saddle setback ~60mm, saddle handlebar ~560mm (do osi mocowania kierownicy w mostku). 
 

Wstępny wniosek mam taki, że L-ka jest za długa dla mnie, skoro u Ciebie Jajacku saddle handlebar wynosi ~535mm. Różnica w reachu między M i L to 25mm.

M-ki modelu 540 nie było, jutro pojadę do innego sklepu. Był expl 500 lub 520, ale tam nie dało się sztycy wysunąć żeby osiągnąć 740mm wysokości siodełka (znacznik maksymalnego wysuwu wyszedł na wierzch ?)

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, michaszko napisał(a):

Dzień dobry wszystkim,

Oglądałem wczoraj w decathlonie exp540 i to co rzuciło mi się w oczy to wspomniane wcześniej nieestetycznie wykończenie tej części plastikowej pod ramą gdzie chowają się kable. Odstawała ta część na boki.

Mam 185 cm i przekrok 85-86 cm.

Czy odpowiedni będzie dla mnie rozmiar L czy XL?

Masz analogiczną sytuację do mojej, też jesteś na styku rozmiarów. Mam 175cm i przekrok 84cm - raczej lepsza będzie dla mnie M-ka. Moim zdaniem L-ka dla Ciebie, pomijając długość ramy to XL może być za wysoka na przekrok 85-86cm

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...