Skocz do zawartości

Rockrider Explore 540 29" vs XC 100 29"


Rekomendowane odpowiedzi

Witam użytkowników 540:)

Zakupiłem właśnie takowy rower.

Szkoda tylko, że przyszedł z innym amorem, niż ten ze specyfikacji na stronie. Miał być X Fusion RC32 a jest jakaś zubożona wersja Suntoura Raidona lub po prostu Suntour XCR Air. RC 32 ma nad nim tą przewagą, że ma aluminiowe górne golenie z twardą anodą a ten w rowerze ma stalowe, też z czarną powłoką ale nie anodą. Nie jest tak trwała:{. Oba amory mają regulację tłumienie odbicia i kompresji w oparciu o hydrauliczny, nierozbieralny tłumik. RS, Manitou i w innych tzw. markach premium tłumiki są rozbieralne i można je serwisować, wymienić olej itp. Tu jak padnie to tylko wymiana całego wkładu. Upomniałem się o to i napisali mi, że teraz wszystkie będą miały Suntoury. Jak upomniałem się bardziej stanowczo to zaproponowali wymianę roweru i znalazł się taki z X Fusion? Ciekawe? Tylko nie wiem dlaczego nie chcą wysłać go do sklepu gdzie wymienię rowery tylko każąmi wysyłać swój a potem wyślą na wymianę. Nie bardzo mi się chce bawić w wysyłanie, czekanie na następny rower z możliwymi innymi niespodziankami. chyba sobie odpuszczę. Jak myślicie? Może zawalczę o jakąś kartę podarunkową?. Po moich zgłoszeniach zlikwidowali z opisu nazwę amora i teraz jest tylko amortyzator powietrzny 120 mm:) Zdjęcia jednak zostały stare:) 

Poza tym rower jest fajny. zastanawiałem się nad XC 120 bo jest w promocji ale on ma geometrię bardziej XC i jak ktoś chce sobie popróbować sił w amatorskich wyścigach to rowerek dla niego. Ja potrzebowałem czegoś pomiędzy XC a Trailem i 540 taki właśnie jest. Nieco większy skok, kąt główki 68 wygodniejsza pozycja na rowerze i lepsza kontrola przy zjazdach. Rama bez wewnętrznego prowadzenia linek z osłonką jest ok bo czasami jest to plus gdy trzeba wymienić hamulec i nie ma potrzeby rozpinania przewodów. Dla mnie akurat zaleta. Taperowana główka i sztywne osie też cieszą. Jak ktoś się zastanawia nad tym czy poczuje różnicę w stosunku do QR to zapewniam, że gdy zacznie nieco agresywniej jeździć po leśnych ścieżkach doceni pewniejsze prowadzenie roweru na zakrętach. Sztywne osie z boostem robią robotę. Masz lepszą kontrolę nad rowerem. Poza tym koła są bardziej pancerne i rzadziej wymagają centrowania). Kolarzom powyżej 90 kg "masy mięśniowej" zalecam sztywne ośki:) Hamulce podstawowe, jak ktoś się wybiera w góry na single trzeba wymienić na MT 400 przynajmniej. na nizinach, w lesie wystarczą:). Napęd Deore fajny. ja akurat lubię 1x... ale jak ktoś potrzebuje roweru na dłuższe trasy to lepiej szukać czegoś z 2x10/11. Do 1x10/11 trzeba mieć wypracowana nogę:). Koła, jakieś nie wiem jakie, pewno szału nie ma i zobaczymy co będzie jak pojeżdżę na korzeniach i zaliczę parę lekkich hopek:) No cóż rower poprawny, cena bardzo dobra i w zasadzie jak ktoś chce tak już bardziej konkretnie pojeździć po lesie z agresywniejszym zacięciem to musi zacząć od właśnie takiego. Aktualnie nie ma w tej cenie rowerków wartch zainteresowanie i nie ma co kupować i szukać tańszego. Wynalazków z media Expert trzeba unikać:) Sam miałem Torpado Devon z ME. Niby fajny z Deore i sztywnymi ośkami, choć bez boosta, ale te ramy jakieś dziwne są, sztyca strzelała w rurze podsiodłowej i nie mogłem tego zwalczyć. Nie polecam ogólnie.

Rockridera warto kupić, ramy robione w Europie, jakość naprawdę dobra. Osprzęt porządny i rowery trwałe. miałem wcześniej Speca Stumpjumpera, ns Bikes Eccentic i Rockridery (te trochę droższe) wcale nie ustępują markom renomowanym. dwa lata temu miałem też pierwszą wersję AM 100 HT z  RS Sektorem i do tej pory żałuję, że sprzedałem. Obecny Rockrider ma już tylko RS Judy. Jeździłem tym rowerem stosunkowo dynamiczznie i agresywnie po lesie i nic się z nim nie działo:} 

Odnośnik do komentarza

No to masz na dzień dobry rower, którego w 100% nie akceptujesz z uwagi na xamieniony amora. Wymienili znakomity XFusion. Co bym zrobił? Ponieważ produkt nie odpowiada spr ubikacji jeszcze tym samym transportem odesłałbym do Deca jako niezgodny z zamówieniem  . Czasu jest dość dużo do wiosny, w zimie zapewne nie ma potrzeby jeździć, wiec żadna strata z czekanie na zamianę na właściwy osprzęt/rower.

Odnośnik do komentarza

Kupiłem mamie expl 540 jako jedna z pierwszych osób w Polsce. Amortyzator też ma sr suntour, działa całkiem dobrze, nie jeździłem na x fusion więc nie mam porównania, porównując jednak do manitou i rockshock ten amortyzator działa całkiem dobrze. 

Po 3 miesiącach jeżdżenia nie stwierdzam podrapanych goleni. 

Ścigam się na rowerach mtb od 3 lat, nie rozbierałem jeszcze tłumików w rowerach więc ciężko mi uznać, że brak rozbieralnego tłumika będzie wadą. 

W obecnych cenach xc 100 wypadał lepiej, geometria jest w zasadzie identyczna,  w xc 100/120 wrzucają dłuższy mostek z pochyleniem, wymieniając mostek dostajesz w zasadzie identyczną geometrię roweru. 

Hamulce u mamy były początkowo tragiczne, po dotarciu się hamują porównywalne co mt400 w rowerze mojego brata, mam dostęp do rowerów na mt200 (kupa), mt400, sram level, sram level t, sram level tl, btwin by tektro(to już rozwolnienie, montowane w starych xc 100s), m6100, tektro m276, te w expl jako nowe były jedne z najgorszych, po dotarciu poziom level t albo mt 400, zobaczymy co będzie za kolejne 1000km. 

Napęd 1x nie jest jedynie dla osób z mocniejszą nogą. 2x jest lepszy na turystykę gdzie jeździmy np. Dużo po asfaltach w górach i mamy długie górki i jedziemy z torbami a później chcemy dopedalowac na zjeździe. W moim głównym rowerze z kaseta 10-52 i zębatka z przodu 34 mam podobny zakres prędkości jak w Indianie x7. 

Indiany są spoko. Mamy w domu xc 100, 100s, xc 120, xc 900, expl 540, st 530 i Indianę x7. Indiana nie odstaje. Koła w Indianę są miększe niż w xc 120 albo starym xc ale raczej porównywalne co expl 540. 

Jako osoba ścigająca się, ważącą 68kg nie czuję dużej różnicy w sztywności na boost, czuję różnice jak mam założone sztywne koła I nie sztywne koła. Mając kiedyś rower 26cali na manitou, shimano xt I kołach mavic, koła były podobnie sztywne co te w expl 540 albo Indianie bez boost. Sunringle z xc 120 albo mavicki crossride z xc 900 już sztywniejsze ale też dużo droższe. 

Rockrider ma dobry stosunek jakości do ceny ale ramy konkurencji są bardziej dopracowane i wyprodukowane w trochę lepszej dokładności (mam na myśli konkurencję kosztująca 1,5x wiecej), do tego decathlon daje bardzo dobrą gwarancję, też polecam decathlon ?

Odnośnik do komentarza
5 godzin temu, ram napisał(a):

Miało być "nie odpowiada specyfikacji"

Nie chodzi o to, że rower mi nie odpowiada tylko, że jak miał być X Fusion to powinien taki być i tu Decathlon po prostu wprowadza klienta w błąd.

6 godzin temu, MalySzaryCzlowiek napisał(a):

Jak to nie jest duża przeszkodą dla ciebie, to można też walczyć o fajny rabat lub kartę podarunkową:) w decathlonie są na tyle skłonni iść na rękę klientowi, że nie zdzwilibym się jakby dali fajna propozycje 

Sam rower jest ok i nie mam zamiaru go oddawać. "Powalczyłem" trochę korespondencyjnie tak w imię zasad i dostałem kartę podarunkową na 150 zł:) Wcześniej jeszcze dostałem kuponik na 60 zyli za zakup rowerka:)

3 godziny temu, Oskarr napisał(a):

Napęd 1x nie jest jedynie dla osób z mocniejszą nogą. 2x jest lepszy na turystykę gdzie jeździmy np. Dużo po asfaltach w górach i mamy długie górki i jedziemy z torbami a później chcemy dopedalowac na zjeździe. W moim głównym rowerze z kaseta 10-52 i zębatka z przodu 34 mam podobny zakres prędkości jak w Indianie x7. 

No bo masz kasetę z przodu 34 a nie 30 i 52 a nie 46 z tyłu:)

 

6 godzin temu, ram napisał(a):

w zimie zapewne nie ma potrzeby jeździć

Ja mam taka potrzebę i jeżdżę w zimie jak jest lekki mrozek i nie ma błota pośniegowego:)

3 godziny temu, Oskarr napisał(a):

Indiany są spoko

Tak jak są w promocji:)

Odnośnik do komentarza

30x46 to mniejsze przełożenie niż 34x52. 32x50 jakie występuje w xc 100 albo 120 uważam już za całkiem uniwersalny napęd, 30x11 jest ok do lasu ale nie daje możliwości dopedalowania na zjazdach. Ścigając się na 34x11 na maratonach mtb musiałem parę razy jechać z młynkiem 110-120 rpm aby mi grupa nie uciekła na zjeździe. Jednak tu bym powiedział raczej, że 1x10 albo 1x11 mają ograniczenia dla osób z silną nogą które właśnie chcą dopedałowac bo tam vmax to jakieś 35 km/h. 

Tak, Indiany w promocji są spoko. Wcześniej regularna cena x7 to było 3k, był to wtedy bezkonkurencyjny rower za te pieniądze. Za 3500 też był ok. Jakby można było realnie kupić x8 za 3800 jak maja na stronie to też dobra opcja na uniwersalny rower, niestety ze swojego doświadczenia wiem, że opcja "dostępny w sklepie" oznacza że rower ma wgniecioną ramę albo amortyzator, jest podrapany itp. A obsługa tlumaczy, że stąd promocja na stronie... W okolicach 4k wolę expl albo xc 100. 

Odnośnik do komentarza

2x11 z Indian pokrywa się z 1x12 przy zestawie 30 przód, 10-52 tył. Tyle, że efektywnie mamy 13 przełożeń, a nie 12. Więc różnice głównie w kosztach eksploatacji, fakcie obecności drugiej manetki, skosami z jakimi pracuje łańcuch.

Co do X8 za 3800 - raczej chodziło o wyprzedanie końcówki stanów magazynowych, stąd też większy % uszkodzonych, ale nie demonizujmy. Ja na początku listopada zadzwoniłem do jednego z ME i poprosiłem sprzedawcę by obejrzał i sprawdził czy rower jest bez niespodzianek. Wszystko było OK (na tylnym trójkącie jest delikatna rysa, ale to akurat żaden problem - szybko dojdą kolejne), więc podjechałem potem te 200km po zarezerwowany rower.

2x11vs1x12.webp

Odnośnik do komentarza

Ja już bawimy się w porównania zakresów to zauważmy, że:

Napęd sprzed paru lat jaki miałem w postaci korba 36x22 i kaseta 11-36 miał
536% zakresu w porównaniu do 510% w Shimano 1x12 10-51
W pełni stalową kasetę
Dawał efektywnie 12-13 przełożeń
Kasety były dużo tańsze, łańcuchy były tańsze a ich zużycie było przynajmniej dwa razy mniejsze.
Przełożenie 22/36 odpowiadało dokładnie 32/52
Przełożenie 36/11 odpowiadało przełożeniu 33/10
Nie potrzeba było specjalnie bębenka
I komu to przeszkadzało? :)

Dlatego w rowerze do wszystkiego ZDECYDOWANIE zalecam 2x10.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...