Skocz do zawartości

Może głupie, ale…buty z spd a zwykłe pedały


Rekomendowane odpowiedzi

Rozumiem. Na opakowaniu powinno byc oznaczone. Subiektywnie : nigdy nie przywiązywałem wagi do tego czy blok jest jedno czy wielokierunkowy. To jest generalnie myląca nazwa bo niezależnie od rodzaju bloku buta da się wypiąć i w prawo i w lewo. Blok wielokierunkowy to taki który da się łatwiej wyrwać pedałów, ciągnąc do góry. Zawsze skręcam pedały jak najmocniej by nie było takiego ryzyka. Noga wyrwana z bloków w sprincie = prawdopodobna gleba. Na mtb jeszcze mozna rower popsuć, bo co jak wyrwę nogę w locie

Odnośnik do komentarza
14 godzin temu, Veriv napisał(a):

bloki shimano są w zestawie z pedałami shimano

W zestawie zawsze są jednokierunkowe

5 godzin temu, Veriv napisał(a):

Blok wielokierunkowy to taki który da się łatwiej wyrwać pedałów, ciągnąc do góry. Zawsze skręcam pedały jak najmocniej by nie było takiego ryzyka. Noga wyrwana z bloków w sprincie = prawdopodobna gleba. Na mtb jeszcze mozna rower popsuć, bo co jak wyrwę nogę w locie

Też o tym czytałem ale po przypadkowym kupnie bloków wielokierunkowych robiłem testy próbując wyrwać ciągnąc do góry zarówno na grawelu jak i mtb i ani razu mi się to nie udało. Ale ja nie skaczę ani nie latam na mtb więc może w locie podczas jakichś ruchów stopą w celu korekty lotu mogłyby się wypiąć. Koleżanka @Malwinxyz jeździ na szosie i na pewno na niej nie lata 😁 a w życiu codziennym, jeździe bardziej amatorskiej, możliwość łatwiejszego wypięcia jest super, o czym się niejednokrotnie przekonałem mając najpierw bloki jednokierunkowe a teraz wielokierunkowe i używając ich zarówno jako nielot w amatorskim mtb, w grawelo-commuterze czy też fitnessie, którego głównie wykorzystuję jako "szosę z prostą kierownicą"

Odnośnik do komentarza

U mnie sprawdza się wypinanie obydwu butów przed zatrzymaniem i jak na razie gleby nie było od kilku lat. Wcześniej zdarzało mi się polecieć w niewypiętą stronę i ludzie w pobliżu mieli ubaw 😉

Buty, które znam:

- Northwave Rebel (w modelach Origin i Razer jest podobna podeszwa) 

plusy: jak dla mnie przewiewne nawet w upał, sensownie działające "Boa" - podczas jazdy można poluzować np o jeden klik, sztywna podeszwa (plus podczas jazdy)

minus: podeszwa "plastikowa" - podczas chodzenia po asfalcie serce boli jak zgrzyta 😉  (i sztywna - minus podczas chodzenia)

 

- Shimano XC5 i XC7 (miałem w domu przez kilka dni, ale odesłałem bo 44 było ciut małe, 45 za duże) ale to co zaobserwowałem

plusy: podeszwa pokryta gumą,  bieżnik podeszwy szerzej rozstawiony niż w Northwave'ach - wrażenie większej stabilności podczas chodzenia, bardziej elastycznie podeszwy niż w Northwave'ach (XC5 ma miększą podeszwę niż XC7)

minus: brak możliwości poluzowania zapięcia o jeden klik - zapięcie rozpina się całkiem i trzeba od nowa skręcać

 

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, Greg29 napisał(a):

W zestawie zawsze są jednokierunkowe

Też o tym czytałem ale po przypadkowym kupnie bloków wielokierunkowych robiłem testy próbując wyrwać ciągnąc do góry zarówno na grawelu jak i mtb i ani razu mi się to nie udało. Ale ja nie skaczę ani nie latam na mtb więc może w locie podczas jakichś ruchów stopą w celu korekty lotu mogłyby się wypiąć. Koleżanka @Malwinxyz jeździ na szosie i na pewno na niej nie lata 😁 a w życiu codziennym, jeździe bardziej amatorskiej, możliwość łatwiejszego wypięcia jest super, o czym się niejednokrotnie przekonałem mając najpierw bloki jednokierunkowe a teraz wielokierunkowe i używając ich zarówno jako nielot w amatorskim mtb, w grawelo-commuterze czy też fitnessie, którego głównie wykorzystuję jako "szosę z prostą kierownicą"

Dokładnie @Greg29latac to ja nie mam zamiaru, wolę twardo stąpać po ziemi, a z rowera wolę się wypiąć z łatwością i żyć spokojniej z tą świadomością w głowie 😅😅😊

Odnośnik do komentarza

Greg, jeśli masz bloki wielokierunkowe i nie jesteś w stanie wypiąć nogi wyrywając ją do góry, to masz bardzo mocno skręcone pedały

image.thumb.png.6c409a380f3914916627230240f4f4d5.png

 

Dlatego pewnie wypinasz się z bloków znacznie wcześniej, jest Ci po prostu trudno się wypiąć.Nie różni się niczym od mocno skręconych pedałów jednokierunkowych

 

Odnośnik do komentarza
20 godzin temu, jajacek napisał(a):

M520 to nie są dobre pedały. Łapią luzy bo są z niebyt dobrej jakości bebechów. M540 są takie same jak XT poza logo jeśli chodzi o bebechy. Dlatego napisałem M540 albo Look X-Track, które ludzie chwalą ale nie mam z nimi doświadczenia. Cena prawie taka sama.

Czy do tych pedałow M540 będą pasować te bloki SM-SH56??? 🤔🤔🤔

 

IMG_0370.thumb.jpeg.7c1bb868313b7f46cf8bf41bee9f2e52.jpeg

Odnośnik do komentarza

Nigdy nie złapałem żadnego luzu na żadnym 520 a miałem wielekompletów. Różnicą pomiędzy 520 a 540 jest inna oś. W zwykłych 520tka jest stalowa oś, a w 540tkach jest nierdzewna oś

-30g  cieńszej, nierdzewnej osi kosztem braku możliwości odkręcenia pedałów kluczem płaskim 15 tak jak w 520. 540 da się jedynie odkręcić imbusem 8. Nadal, ta stalowa oś jest z wysokiego stopu stali i nadal jest przykrecona do aluminiowej korby. To jeden z najtwardszych elementów roweru. Genralnie, nie ma co się rozwodzić nad wytrzymałością bo jest znacznie wyższa niż cokolwiek innego w rowerze. 

Jeśli zacznie piszczeć coś po kilku, bądz kilkunastu tysiącach kiilometrów i ciągłym myciu myjką ciśnieniową, Wtedy należy pedały rozkręcić i ponownie nasmarować. Trwa to dosłownie 10minut. Nkt poza rowerowymi nerdami mojego pokroju nie serwisuje 520tek. Trzeba do tego specjallnego klucza i chęci 🙂 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...