Skocz do zawartości

MTB solidny, rekreacyjny, pod przyczepkę


Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie Olbrzymy są bardzo nielogicznie oznaczone, kolory nic nie znaczą poza tym że ładnie sie na mapie prezentują. Ale te single są dość przyjazne, pod warunkiem, że trzymasz się właśnie tej wyżej opisanej sekcji "Przesieka". Jest ładnie, są piękne widoki. Jest trudniej niż świeradów, ale zdecydowanie nie downhillowo i da sie jezdzić hardtailem do XC.

Srebna Góra jest jak najbardziej OK ale nie wszystkie linie. Zaznaczyłem na niebiesko najbardziej sensowną linię

image.thumb.png.8294704b0fcbbd96ac1aeec3e15a4950.png

 

D - Red line jest pomyślana właśnie dla rowerów XC. Jak sie skonczy to można zjechać bezpiecznie przez F line, lub szutrem. Podjezdza się szutrem,  E-line(podjazdówka) lub tarpanem, przy czym auto wywozi mniej więcej do połowy podjazdy na start Red Line, na start pozostałych tras..

Takie połączenie, D+F daje naście kilometrów zjazdu singlami i jest dość przyjazne. A line jest jedyną bardziej przyjazną alternatywą do D. Na tyle prostą że organizowano na niej maratony mtb, ale to raczej jedne z trudniejszych przeszkód jakie można spotkać na maratonach. Gorąco polecam.

Odnośnik do komentarza

Przepraszam, że na chwilkę wrócę do głównego tematu pobocznego ? ?

Tutaj odpowiedź od niemieckiego Cube nt ram karbonowych

https://www.cube.eu/pl-pl/support/help-faq#917f8a8156574f8ba91db3142fa60202

A tutaj test aluminium kontra karbon.

youtu.be/w5eMMf11uhM   (wklejam bez prefiksu https://, bo wtedy blokuje mnie wordpress forumowy, że niby jestem hackerem)

 

Czemu więc karbon jest zabroniony, jak jest tak mocny? Nie rozumiem..no nic..to wróćmy do propozycji tras 

?

Odnośnik do komentarza

Karbon jest laminatem złożonym z wielu składowych. Ma on te właściwości że jest bardzo wytrzymały zmęczeniowo, bardziej od aluminium, ale ma bardzo niską elastyczność. Jego ugięcie o ok. 2% powoduje pęknięcie. Podczas gdy w przypadku aluminium jest to ok. 5 razy więcej. Mogę jedynie domniemywać że takie są powody niezalecania go do przyczepki. Ma też słabą wytrzymałość na zgniatanie. Można zrobić niemal pancerne ramy karbonowe ale mało kto poza Santa Cruz takie robi.

Odnośnik do komentarza

Dodatkowo, z praktyki to mocowania przyczepki masakrują ramę. Aluminium nic się nie stanie jak się zedrze trochę lakier, karbon nie lubi zgniatania, ścierania.

Thule ma jakieś bajeranckie rozwiązania do swoich przyczepek które ograniczaja kontakt z ramą, ale bez 4k nie podchodź do amortyzowanej przyczepki thule

Odnośnik do komentarza
W dniu 26.03.2023 o 00:10, jajacek napisał(a):

Karbon jest laminatem złożonym z wielu składowych. Ma on te właściwości że jest bardzo wytrzymały zmęczeniowo, bardziej od aluminium, ale ma bardzo niską elastyczność. Jego ugięcie o ok. 2% powoduje pęknięcie. Podczas gdy w przypadku aluminium jest to ok. 5 razy więcej. Mogę jedynie domniemywać że takie są powody niezalecania go do przyczepki. Ma też słabą wytrzymałość na zgniatanie. Można zrobić niemal pancerne ramy karbonowe ale mało kto poza Santa Cruz takie robi.

Czyli wynika z tego, ze karbon karbonowi nierówny. To, co robi Santa Cruz to jest wyjątek, a Cubowe karbony są trwałe, ale nie ponadprzeciętne, czyli jak mówi w takim momencie marketingowiec - "dla tych co szukają równowagi między jakością a ceną" ? ? Dobrze to rozumiem?

Wydaje mi się, że dla mnie najlepszy będzie jakiś używany aluminiowy Cube Reaction - one mają już bardzo przyzwoite wyposażenie, 2 blaty z przodu a cena oscyluje w granicach 4-5k za używkę.

Ewentualnie Orbea Alma, albo jak się pojawi, to Spec Epic lub Chisel (używanych Speców jak na lekarstwo)

I teraz pytanie do szanownych kolegów - obecnie jest jakaś tam podaż używek na portalach ogłoszeniowych. Czy, z Waszego doświadczenia, patrząc na poprzednie lata, czy ta podaż się zwiększa w miarę naporu wiosny (kwiecień - maj) czy raczej kto już miał wystawić rower, to wystawił? Ja tego nie śledziłem nigdy, więc nie wiem. Wiadomo, każdy sezon może być odmienny, ale jak było do tej pory? Dzięki

Odnośnik do komentarza
W dniu 26.03.2023 o 12:20, Veriv napisał(a):

Dodatkowo, z praktyki to mocowania przyczepki masakrują ramę. Aluminium nic się nie stanie jak się zedrze trochę lakier, karbon nie lubi zgniatania, ścierania.

Thule ma jakieś bajeranckie rozwiązania do swoich przyczepek które ograniczaja kontakt z ramą, ale bez 4k nie podchodź do amortyzowanej przyczepki thule

Wydaje mi się, że nie jest tak, jak mówisz w kwestii niszczenia ram. Mam Querido i tam przykręcasz taki uchwyt i do tego uchwytu podpinasz przyczepkę, która ma na dodatek sprężynę, łagodzącą ruchy dyszla. Przyczepka nie ma kontaktu z ramą. Inne przyczepki też. Analogicznie ma Thule (akurat cena wysokiego modelu Thule nowego to ok 7k). Wrzuce foto , jak będę miał sprzęt podpięty, to przyjrzymy się tej kwestii jeszcze raz.

Odnośnik do komentarza

Co do używek to na pewno na wiosnę zwiększa się podaż co wiem po sobie bo mam jeszcze niewystawiony jeden rower i koła :)

Epica Comp Carbon kupiłem za 6500 ale chodzą zwykle po 7-8k. Expert na SIDzie drożej i ceny są przeróżne od 10 do 15k.
Dwa Chisele Expert sprzedałem jeden za 5700, drugi za 6k. Uważam że były to zajebiste rowery. 

Mam bardzo mało doświadczeń z karbonowymi Cube. Jedna koleżanka ma taki i katuje go od lat i rower jeszcze żyje. Cube Reaction C:62 Race za 1750 Euro to był zajebisty deal. Natomiast karbonowe rowery nie są tak wygodne jak dobrze wykonane alu. Chisel był znacząco wygodniejszy niż mój Epic.

Nie znam nikogo kto ma Oreba Alma. Tu na forum chyba 1-2 osoby kupiły.

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, jajacek napisał(a):

Co do używek to na pewno na wiosnę zwiększa się podaż co wiem po sobie bo mam jeszcze niewystawiony jeden rower i koła ?

 To ja go kupuję w ciemno ?

Ale zdaje się będzie za mały, bo ja mam 186, a Ty bodajże 175 (?), i to mnie ratuje, żeby nie żałować, że mi przeszły koło nosa Twoje Spece ?

Odnośnik do komentarza

Niewystawiona jest szosa Speca 54. Ale mamy też na zbyciu szosę Speca w rozmiarze 56 która może ewentualnie być inaczej skonfigurowana niż obecnie. Ale bez tarcz. Tarmac SL4, rama z gwarancją. @Oskarr kupił mój były SL4 w rozmiarze 54, który sprzedałem koledze mojego młodego a który potem trafił do Oskara. Mam nadzieję że sobie chwali :)

Odnośnik do komentarza
16 godzin temu, jajacek napisał(a):

Niewystawiona jest szosa Speca 54. Ale mamy też na zbyciu szosę Speca w rozmiarze 56 która może ewentualnie być inaczej skonfigurowana niż obecnie. Ale bez tarcz. Tarmac SL4, rama z gwarancją. @Oskarr kupił mój były SL4 w rozmiarze 54, który sprzedałem koledze mojego młodego a który potem trafił do Oskara. Mam nadzieję że sobie chwali ?

Chwale sobie. W ciągu 9 miesięcy zrobiłem nim jakieś 4,5 kkm, na majówkę zabieram termaca w Alpy. 

Nie wiem czemu, ale nie widzę tych cube na zawodach. Za to jest prawdziwa plaga nowych race 900. Z pierwszej 30 były minimum 4 rockridery. Speed też wygrał rockrider. Ich nowe ramy są świetne.

Odnośnik do komentarza

Zawsze twierdziłem że ustawki i wyścigi amatorów są dobrym wskazaniem na to co ludzie kupują z własnej kieszeni. Ostatni raz ścigałem się parę lat temu. Dominowały Spece, Scotty, Rockridery i Krossy. Swoją drogą organizatorzy mogliby umieszczać w zgłoszeniu pozycję "producent roweru" i zaprezentować potem taką statystykę. Jak zrzucę trochę wagi to pojadę na ustawkę MTB na którą przyjeżdża tu z 50 ludzi spod Stajni Rowerowej. W tym większość ścigantów. Zobaczę co obecnie dominuje.

Odnośnik do komentarza
37 minut temu, Oskarr napisał(a):

Chwale sobie. W ciągu 9 miesięcy zrobiłem nim jakieś 4,5 kkm, na majówkę zabieram termaca w Alpy. 

Nie wiem czemu, ale nie widzę tych cube na zawodach. Za to jest prawdziwa plaga nowych race 900. Z pierwszej 30 były minimum 4 rockridery. Speed też wygrał rockrider. Ich nowe ramy są świetne.

O super. Jak własciciele oceniają race900? Dwa, gdzie na majówkę w alpy na szosę? Jakieś niższe Alpy, np Julijskie?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...