Skocz do zawartości

jajacek

Użytkownicy
  • Postów

    15 446
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez jajacek

  1. Ile ważysz? Nie kupiłbym żadnego roweru bez sztywnych osi, które są niezbędne żeby hamulce dobrze działały i żeby amor się nie wypiął przy ostrych jazdach terenowych. Miałem dwa takie przypadki. Ten Cues nie zbiera dobrych recenzji ale na nim nie jeździłem. Więc dla mnie ta Merida 500 odpada. 300 Lite amor nędza, atrapy hamulców.
  2. Są rzeczy które robię, są takie które nie robię. Jak nie mam narzędzi i się nie znam to nie robię.
  3. Jeśli dwa blaty, maratony MTB, szybka jazda i bikepacking to są tylko używani kandydaci IMO: 1. Specialized Chisel Expert 2018 Na Rebie i SLX/XT 2x11 z heblami Shimano MT500. Taki miałem i żałuję że sprzedałem. 2. Merida Big Nine Limited i jej wszelkie odmiany. Rama jest ta sama, Big Nine Lite. 3. Accent Peak Boot Może jeszcze coś by się znalazło ale te akurat mają dobre ramy i sztywne osie z Boost. Prawie wszystkie nowe rowery, nie dość, że mają 1x to mają spieprzoną geometrię jeśli chodzi o maratony i jazdę po płaskopolsce. Właśnie jesteśmy z kolegą w Suwałkach i zasuwamy po szutrach z taką geometrią jak trzeba. Przez 2 dni minęliśmy prawie wszystkich po drodze na szutrach i w lesie włączając w to gravelowców 🙂 Akurat ja mam karbonowego Speca Epica, on aluminiowego. Obaj mamy założone 1x, bo mieliśmy jechać w góry ale nie zrobiłem wagi i poprosiłem o litość 🙂 Mamy korby RaceFace Aeffect umożliwiające łatwe przejście między 1x i 2x. Ale 1x do jazdy po płaskopolsce uważam za błąd. Problem jest taki że do większości nowych ram z przodu nie wejdzie większy blat niż 34.
  4. Są takie specjalne wykrętaki. Dałbym żeby mechanik powalczył. Może ma takie. Niestety wszelkie takie śrubki należy smarować pastą anti seize. Ja wszędzie gdzie mogę zmieniam wszelkie śruby w rowerze na torx.
  5. Sądzę, że masz rację w przypadku fulla. Natomiast hardtailu zmianę sztywnej sztycy karbonowej na miększą od razu odczułem. I zmianę siodełka z mniejszą ilością wyściółki na większą też.
  6. Z tego co wstępnie ustaliłem to problem jest mniej w samym materiale. Bo materiał zwykle nie jest drogi. Natomiast musi być przechowywany w zamrażarce co kosztuje prąd. Musi być w przypadku ram czy kół wsadzony do odpowiedniej matrycy która kosztuje dziesiątki a dobrej jakości do 100-200 tys dolarów. Musi być wygrzewany w odpowiedniej temperaturze i odpowiednio długo co znowu kosztuje prąd Powinien być przeskanowany zaawansowanym skanerem który kosztuje i co kosztuje roboczogodziny i szkolenie pracownika. W efekcie dostajemy produkt z kontrolą wyłącznie wizualną. Jak trzyma się kupy to idzie do sprzedaży. Natomiast jak wygląda w środku nikt nie wie. I może mieć do 3-4 razy większe wewnętrzne kieszonki/szczeliny (po angielsku void) osłabiające strukturę karbonu niż produkt markowego producenta.
  7. Chińskie powiedzenie mówi: Imitation is the sincerest form of flattery 🙂
  8. Nie mam nic przeciwko produktom z Chin, pod warunkiem, że spełniają normy jakościowe. Ostatnio badam na swoje potrzeby na czym ci producenci oszczędzają i dlaczego ich produkty są tańsze jeśli chodzi o koła. Prędzej czy później opublikuję wnioski. Dziś niepokojący wpis dotyczący popularnego producenta Toseek. Użytkownik twierdzi, że przejechał 500 metrów i pękło. Napisał, że waży 80 kg.
  9. Cheating in ultra-distance races is a growing problem, but the Trans Balkan Race shows how to deal with it | BikeRadar
  10. W pewnym sensie zrobił karierę międzynarodową 🙂
  11. Ja jestem zdania, że jak wyścig nie kończy się od wchodu do zachodu słońca to nie ma sensu. A czy zabronić? Na jakiej podstawie? To tak samo jak zabronić biegać maratony grubasom. Czy osobom ze schorzeniami serca. Musielibyśmy wprowadzić obowiązkowe badania lekarskie. Może i to jest jakiś pomysł. Nastolatek musi mieć takie badania.
  12. Mój syn mówi, że jak np. szosą wjedzie na bruki to od razu czuć ogromną różnicę pomiędzy skorupą plastik i karbon. Na korzyść karbonu. Oczywiście najlepiej by było mieć karbonową skorupę i tytanowe pręty. Ale takie siodła rzadko występują. Akurat właśnie takie jest jego Power Expert Elaston. W dwóch karbonowych S-Works Power połamał pręty. Ale to w kraksach na szosie.
  13. Ten to masakra. Ja bym tu nic nie inwestował oprócz hebli. Bo to kluczowe dla bezpieczeństwa. Tu wszystko jest do zmiany. Może oprócz napędu.
  14. Ja jestem teraz Suwałkach z kumplem na urlopu. Wziąłem mojego Speca Epica Hardtaila 2017. Waga ok. 10,3 kg Aktualna konfiguracja na płaskopolskę i na szutry: Rama L, 1195 gramów, więc pancerna 🙂 Amor Fox StepCast Performance, 1470 gramów Koła: Newmen Evolution SL X.A.5, piasty DT 350, szprychy Sapim. Chyba ważą 1640 gramów Opony Conti Race King Race Sport 29x2,2 cala Dętki TPU Schwalbe Aerothan II Kokpit; Kierownica Syntace Vector Carbon 720 mm Mostek alu Speca 75 mm Gripy ESI Extra Chunky Uchwyt do Garmina alu z Ali Express, regulowany Napęd: Korba alu RaceFace Aeffect 170 mm. Ciężka ale fajna bo łato można przejść z 1x na 2x. I nie wiem czy nie powrócę do 2x. Manetka XTR 11x Przerzutka XT 11x Kaseta XT 11-46 Łańcuch XT Heble: Nadal jestem na starych heblach MT-500. Walają mi się gdzieś zaciski XT. Muszę w końcu zmienić 🙂 Tarcze Shimano XT IceTech, 6 śrub Myk-myk i siodło Myk-myk Spec Command Post XCP 27.2 mm, 50 mm skoku. Siodło Spec Phenom Expert Mimic. Ciężkie ale wygodne. Reszta: Pedały XT Swat Box MTB Speca na ramie z dwoma dętkami TPU Koszyczki Spec ZeeCage plastikowe Dzwoneczek mini Cateye 🙂 Więc waga chyba niezła 🙂 Pytania do @mike21 Zastanawiam się czy nie wrócić do kiery alu. Mam wrażenie że dawała więcej komfortu. Co sądzisz? Czy wszystkie pręty karbonowe siodełek MTB pękają? Bo tak z grubsza twierdzą fora internetowe. Mam w szosie ale w MTB się obawiam. Czy masz jakieś źródło uszczelek do Command Post? Bo mi puszcza powietrze.
  15. Kolega ostatnio do mnie przyjechał na jakimś Fuelu. Ale nie wiem jaki model. Z ciekawości zważyłem. 13,5 kg, rozmiar M. Ale z pedałami. Miał Pike ale chyba jakiś wysoki model. Bo miał low speed compression i high speed compression. I schowek w ramie. Na kołach alu przyjechał. Na oponach Vittoria Barzo przód i Vittoria Peyote tył do jazdy po Mazowszu. Na dętkach TPU. Kokpit miał chyba karbonowy. Myk-myk Treka.
  16. Mam dobrego kolegę który od 20 lat jeździ w Ultra. Ma ponad 50 lat obecnie. Chyba rocznik 71. Cezary Urzyczyn. Był na podium Maraton Rowerowy Dookoła Polski 3148 km, Wisła 1200. Startował w wielu innych. Paryż - Brest na przykład. Czy Hannibal Race. Moja osobista ocena takich wyścigów jest bardzo negatywna. Nie promuję, nie udostępniam na FB. Co do Gołębiowskiego to akurat popełniłem wpis i napisałem tak: Kolejny przykład oszustwa w kolarstwie. Tym razem w amatorskim ultra. I niestety znowu dotyczy polskiego zawodnika. Prowadzący w międzynarodowym wyścigu typu ultra, Trans Balkan Race, będącym wyścigiem typu "unsupported", Radosław Gołębiewski, został zdyskwalifikowany. Okazało się że jechał za nim wóz techniczny, który zapewniał mu napoje i wyżywienie i jak wynika z niepotwierdzonych informacji, wiózł identyczny zapasowy rower z identycznym numerem startowym na wypadek defektu. Oficjalny komunikat organizatora: The Organization of the Trans Balkan Race officially announces the disqualification of rider Radosław Gołębiewski, race number #100, from the 2026 edition. The rider was disqualified for receiving unauthorized external assistance, which directly violates Rule #2 regarding total self-sufficiency. This happened multiple times, and photographic proof was collected yesterday in Nikšić, 74 km from the finish line. After the presence of an unannounced and unauthorized external media team close to Checkpoint 1, concerns arose about possible external support connected to Radosław’s race. Race Direction decided to collect further evidence before taking any action. Several attempts to meet Radosław at his sleeping and resupply locations were unsuccessful, including one in Žabljak on Monday night. Not wanting to act on allegations alone, the Race Director and crew waited for Radosław outside Nikšić and followed him. Radosław turned off route toward a parking area to meet a person in a van with Polish license plates. The same vehicle had also been reported around the CP1 and CP2 areas. The person in the van proceeded to provide Radosław with a full resupply. Photographic evidence was collected before Race Direction left the scene. The Trans Balkan Race is an unsupported race. Equal opportunity and fair play are core values of our event. An external support compromises the integrity of the race and the efforts of all other participants.
  17. Pełna specyfikacja? Twoja waga? Przeznaczenie roweru? Budżet?
  18. Power ma różne wersje. Mieliśmy Power Comp i obaj i ja i młody uważaliśmy je za beznadziejne. Testowałem też Power Comp Mimic. Też beznadziejne. S-Works Power, zupełnie inne, wygodne. Młody miał Power Arc i chwalił. Teraz młody ma Power Expert Elaston i mówi, że to jest najlepsze.
  19. Dropów nie mam równolegle do ziemi. Mam oczko do góry. Nie mierzyłem ile ale pewnie z 1-2 stopnie. Tak jak to kiedyś było zalecane.
  20. Tu John Wakefiled, jeden z najbardziej poważanych trenerów na świecie, główny coach grupy zawodowej Red Bull Bora hansgroche, z którym pracujemy pokazuje jak wygląda u nich pro fitting: Bike Fits for Pro or Amateur Cyclists & Triathletes - ErgoFiT A co tam jacyś influencerzy z neta sugerują kompletnie mnie nie interesuje.
  21. Ustawienie u mojego syna po godzinach ustawień u bikefittera i korektach:
  22. Mam ustawione tak jak na Twoim zdjęciu z czerwonym rowerem i ekstremalnie do środka. Kierownicę mam 42 cm a odległość między klamkami jeśli dobrze pamiętam 34 cm. Dla mnie pochylenie do dołu jest niewygodne i chyba oznacza nieprawidłową pozycję nadgarstków. Trochę to zdjęcie poniżej jest mylące ale pokazuje o co chodzi.
  23. Tu jeszcze jedna podpowiedź wskazująca że chyba 2021 i 2022 to ta sama rama.
  24. Pewnie tam jest ta chora piasta QR141? To wtedy trzeba wykazać czujność żeby się nie wpakować na minę. Bo niewiele firm stosuje jeszcze ten chory patent.
  25. Ja nie namawiam autora wątku na żaden rodzaj roweru. Uważam że wchodzą w grę fitness, gravel i szosa endurance czy all road. Za 5k może kupić jak wynika z wątku słabego lub przeciętnego fitnessa lub gravela. Za 4,5k może kupić bardzo dobrze wyposażoną karbonową szosę w kolorze, który mu się podoba i mieć zajebistego ścigacza. Są dwie kwestie do wyjaśnienia. Szerokośc opon i pozycja. W kwestii szerokości opon do modelu 2022 wchodziły na luziku opony 32 mm i jak widać ze zdjęcia wejdą też bez problemu przelajowe 33 mm gdyby zaszła tak potrzeba. Zakładam że model 2021 miał taką samą ramę ale tego nie sprawdzałem. Nie widzę też powodu nie wierzyć Łukaszowi z Bikestacji, jeśli mówi, że wejdą szosowe 35 mm. Oficjalna specyfikacja mojej ramy mówi 28 mm, jeżdżę na 29,2 mm. Wejdą mi niektóre 30 mm. Zawsze można zmienić kierownicę na prostą jakby komuś się baranek nie podobał i nadal mieć szybkiego ścigacza. Mój kumpel ma karbonową przełajówkę Focusa a oponami 33 mm i prostą kierownicą i jest to u niego rower do miasta i którym jeździ ze mną na wyjazdy typu lekki bikebacking, typu Kaszuby czy Góry Świętokrzyskie. Nawet po Alpach nim jeździł.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...