Skocz do zawartości

jajacek

Użytkownicy
  • Postów

    14 201
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez jajacek

  1. Tak, jak jest możliwość dotarcia do Decathlonu i wypożyczenia to jest to bardzo polecana opcja.
  2. Nadal można kupić napędy 2x i 3x Shimano. Tyle że nie każdy rower pozwala na montaż przedniej przerzutki. Koledze doradziłem zakup używanego Cube Attention SL z napędem 3x zamiast nowego z napędem 1x. Jest zachwycony. Ale jego rower jest chyba z roku 2017.
  3. Jest taniej dla producenta produkować takie rowery. I zarabiać też częściej na łańcuchach i kasetach. Marketing SRAMa wmówił ludziom że napęd 1x jest zajebisty. Prawie do wszystkiego. Nie jest. Na szosie od niepamiętnych lat królowały napędy 2x oraz 3x dla tych z mniej twardą nogę. 1x ma specyficzne zastosowania. Mój syn używa w rowerze do jazdy na czas do płaskiej czasówki. I tu się świetnie sprawdza. Ale jak jest jakiś podjazd po drodze to już musi założyć 2x. W MTB do jazdy terenowej też się sprawdza. W rowerach turystycznych odkąd sobie przypominam, a pierwszy porządny, zagraniczny rower miałem w 1992 roku, królowały napędy 3x. I standardem był zawsze napęd z korbą 48x38x28. A w MTB i pod sakwy 44x32x22. Z w pełni stalową kasetą 11x36. Na rowerze cross z potrójną korbą na jednym łańcuchu miałem przebiegi 10 tys km. W MTB na napędzie 1x mam 1000 km. Kasetę zmieniałem może raz na 5 lat. W MTB z napędem 1x co roku a bywa że częściej. I co roku lub dwa blat korby.
  4. Testowałem i w mojej szosie przy blacie 39 przełożenia się skończyły przy 38 km/h. A tyle jedziesz z każdej byle jakiej górki w Górach Świętokrzyskich. Dlatego napęd 1x na szosie, jakiej odmianą jest gravel, jest kompletnie do dupy. Na szczęście u siebie mam jeszcze blat 52 🙂 I tam przełożenia kończą się gdzieś przy 60-65 km/h. 1x zostało zaprojektowane do MTB i żadna marketingowa gadka tego nie zmieni. Jego założeniem był zawsze zjazd grawitacyjny. Czyli że w dół nie kręcisz. Blat 46 po płaskim mi w pełni wystarcza. Po górach? Zależy jak kto jeździ. Kumpel miał u sobie w przełajówce 48, zanim jeszcze się gravele pojawiły. Zostawialiśmy go na każdym zjeździe w górach. Z tym że ja kocham szosę i MTB. Gravelowca nikt ze mnie nie zrobi 🙂 Więc mam specyficzny pogląd.
  5. Gravel trochę nie moja bajka. Ale posiadamy dwie sztuki. Jeżdżę czasem w Górach Świętokrzyskich bo to 2h jazdy od Warszawy. Po jakimś delikatnym szuterku przejedziesz na szosie na oponach 32 mm. Natomiast przez taki Wykus to żaden taki gravel jaki wskazałeś się nie nadaje. Trzeba mieć tam amora i opony szerokości blisko 2 cale. Wbrew temu co pisze marketing nie ma roweru do wszystkiego. Moim zdaniem gravele są niesamowicie przereklamowane. Wole szosę typu endurance, którą można polecieć po szutrach. Jeżdżę na nich na oponie 28 mm. Opona 40-42 mm okropnie muli rower i nie ma przyjemności z jazdy na szosie. Chyba że pitu-pitu nad jeziorko. A w terenie takim jak np. drogi pożarowe z tłuczniem, gravel ze sztywnym widelcem się nie nadaje. Chyba że ktoś jest masochistą. Bo nie ma komfortu z jazdy. Więc generalnie wszystko zależy gdzie i jak kto jeździ. Na pewno rower na karbonowej ramie powinien być lepszym wyborem. Napęd 2x12 posiada już wszystko co potrzeba żeby jeździć i szybko i mieć szeroki zakres przełożeń. Przy standardowej korbie gravelowej 46x30 czy 48x31 jaką proponuje teraz Shimano. Trafi się czasem na jakieś ścianki gdzie się przyda przełożenie 30x36. Na Bezmiechowej czy od Krajna do Świętego Krzyża. Opony można zawsze zmienić. To nie jest duży koszt. Dal mnie problemem jest mułowatość gravela. Wynika ona ze specyficznej geometrii. Jak już to wolę jeżdzić w lekkim terenie na przełajówce, która ma bardziej agresywną geometrię ale jest żwawsza. Dobrze by było żebyś spróbował określić jaki procent jazdy to obecnie asfalt a ile poza nim. Na tej podstawie można ocenić czy lepiej rower typu gravel czy może szosa typu all road.
  6. Rozmiar ramy 21-22 cale, zwykle to XL. Moim zdaniem da sie juz jezdzic na Sorze, nie da sie na Clarisie. Przyjemnie jezdzi sie dopiero od GRX 400, Przy tej wadze dolozylbym do roweru z hamulcami hydraulicznymi. A juz szczegolnie jakbys zamierzal ciagnac przyczepke. Naped 1x latwiejszy w obsludze ale drozszy w eksploatacji i ogolnie gorszy. Ale sa tacy co taki preferuja ze wzgledu na latwosc obslugi. Nie nadaje sie jednak dobrze do szybszej jazdy. Wszystkie te ramy aluminiowe sa nedzne i nie ma miedzy nimi roznicy. Rama karbonowa jest lzejsza, zwykle lepiej tlumi drgania i jest zwykle bardziej wytrzymala zmeczeniowo.
  7. To tym bardziej M. Jakbyś miał łapy jak mały Cygan nogę to można by się zastanawiać nad innym rozmiarem 🙂 To powiedzenie jako niepoprawne politycznie chyba wypadło już z obiegu? 🙂
  8. Karbonowa kierownica polecana przez wielu użytkowników to Zipp SL 70 Aero. Podobno i sztywna i komfortowa. Sam na taka poluję. Ma lekką flarę. Jak 40 na górze, to 42 na dole. Z kolei Enve SES Aero ma 5 lat gwarancji crash protection. Dają nową jak połamiemy. Już z tego korzystaliśmy. Jak 37 na górze, to 42 na dole. Pro czyli Shimano ma jakieś modele z sensem. Easton. Vision. Specialized. Ważne dla amatora żeby był mały reach i niski drop. Zawsze twierdziłem, że kupując rower za ponad 10 tys, koniecznie należy go przetestować. Jeśli jest to możliwe.
  9. M zdecydowanie. Zasięg rąk to mierzymy na ścianie od końca palców do końca. Pokazuje tzw. arms span albo ape index. If your arm span is less than 98% of your height than you have a slightly short reach. Between 98% and 102% of you height you have an average reach. If your arm span is more than 102% of your height you have a slightly long reach.
  10. Ile masz wzrostu, jaki przekrok i zasięg rąk? Ten Focus to ma się nijak do tych Rockriderów. To bardziej holenderko-trekking patrząc na geo.
  11. Jeździć się może i da. Ale ten amor to na pewno nie do tego został zaprojektowany. Rower zaprojektowany do jazdy grawitacyjnej czyli w dół. A w górę go wciąga wyciąg. Natomiast projekt zawieszenia delikatnie mówiąc kontrowersyjny 🙂 Co to za damper to pojęcia nie mam skąd go wyciągnęli.
  12. No po miescie to fakt ze bez sensu. Podczas Twojej nieobecnosci dorobilismy sie karbonowego Diverge. No i surprise, surprise, nikt nim nie jezdzi 🙂 Za drogi zeby gdzies zostawic na miescie. Na szose bez sensu do lasu tez bez sensu. Byl jezdzony przez mlodego 2 miesiace zima jako zimowka zamiast szosy. Nawet wsadzilem do niego opony szosowe na test. No i tez nie. Chetnie zamienie na fulla 🙂
  13. @wierzbajol Jeśli trochę droższe utrzymanie fulla nie jest dla Ciebie problemem to full jest dużo bardziej uniwersalny, bardziej komfortowy i dający większą radochę z jazdy. Więc ja bym brał póki jest w tak niskiej cenie.
  14. Za 7500 karbonowy full tego typu to jak za darmo.
  15. Akurat dostałem newsletter do Lennarda Zinna, dotyczący Twojego zapytania. Dear Lennard, I have a question about topping up sealant in my tubeless setup. My understanding is sealant needs refreshing every 3 months and the old sealant should be cleaned out. This is a messy job quarterly. The alternative is to simply top up the sealant which leads to accumulation of sealant. I am using Stan’s and it appears to be water soluble. Is it possible to simply add some distilled water every quarter to solubilize the latex again? Looking forward to your advice. Charles Dear Charles, This is a great question for several different reasons. I find that riders using tubeless tires almost universally wonder about whether to refresh the fluid and how often to do it. They also wonder how it depends on temperature and humidity and whether they frequently pump their tires and let air out of them. Add this question of adding water, and there’s a lot to unpack here. The photo in this post shows the downside of not refreshing your sealant! Oh, the dreaded wheel imbalance that can get scary at high speed! In answering this question, I got a lot of manufacturers to weigh in, who provided many nuggets of wisdom that could be useful to any rider of tubeless tires. I passed your email on to seven different sealant companies—starting of course with Stan’s, since that’s what you’re using. Six of them replied (Orange Seal did not). In addition to discussing how water might or might not work, most of them gave useful general advice about complete sealant replacement and how to increase the time between doing that. One did endorse your water idea to extend the life of one of their sealants (one of the sealants from Effetto Mariposa—a biodegradable one made from olive pits). Another mentioned a way to check whether it is time to refresh your sealant or not. Each manufacturer has a slightly different take on these subjects, and the nuances are fascinating and enlightening. ― Lennard From Stan’s: Stan's sealant remains liquid once installed in your tire, for 2-6 months depending on temperature and relative humidity.
  16. Ja to mam znikome doswiadczenie z mlekiem. Trzeba popytac tych co maja wieksze i znaja rozne produkty.
  17. Te SmartSamy na asfalcie to dramat. Conti Race King na tej stronie to wersja Protection za ponadc200 zl produkiwana w Niemczech z zupelnie innej mieszanki niz chinskie Conti drutowe czy tez zwijane w wersji Performance. Alternatywa moga byc Specialized Fast Trak ale nie drutowe, tylko zwiane. Uzywan Conti Race King na tyl, Fast Trak na przod.
  18. Tak wyglądała moja opona z mlekiem Trezado po roku niedolewania mleka. Żaden mechanik nie będzie się bawił w jej czyszczenie. Nadaje się tylko na śmietnik. Ważne żeby stosować mleko, które nie powoduje takich glutów. Takim jest np. Stan's
  19. @Oskarr Cieszę się że dałeś znak życia i że jeździsz. Bo chyba z pół roku albo jakoś tak jesteś tu nieaktywny.
  20. Zawsze lubiłem magazyn Gran Fondo. Mają fajne testy i porównania, bardziej z perspektywy zwykłego człowieka niż ekstremalnego ścigana. To ich tegoroczny przewodnik po rowerach szosowych wszelkiej maści: The road bike buyer's guide – How to find the best road bike for you | GRAN FONDO Cycling Magazine
  21. No ale estetyka roweru też ma jednak znaczenie. Od patrzenia na takie chamskie spawy jak kolega wkleił w Sensa to jednak wręcz oczy bolą 🙂 A wygładzanie spawów jednak coś tam kosztuje. I fajnie że producent o tym pomyślał i za to dopłacił
  22. Spawy i rowery to należy oglądać w realu. I należy przychodzić z własną wagą: WAGA BAGAŻOWA LOTNICZA TURYSTYCZNA PODRÓŻNA WĘDKARSKA LCD 50kg + BATERIE - 5900804136057 - 15142417104 - Allegro Bo to co na zdjęciach i w opisie potrafi się znacząco różnić. No i jak waga się nie zgadza to od razu mamy argument do negocjacji 😉 Estetyka Trekach na zdjęciach jest bdb. Co do napędów. Mam w jednym rowerze, starej przełajówce Specialized Crux z 2011 roku mechaniczną Tiagrę. W karbonowym Diverge z 2018 hydrauliczne 105. Klamki Tiagry są wygodniejsze. Ale mam w Diverge pierwsze klamki hydrauliczne Shimano, które były beznadziejne. Różnica w pracy napędu nieznacznie na korzyść 105. Hamulce hydrauliczne duuużo lepsze niż moje mini v-brake w Crux. Ale jeździ mi się lepiej na Crux 🙂 Widać geo gravela mi nie pasuje. Dopłata do spawów i lakieru. Zwykle to nie jest tylko to. Ramy aluminiowe klasy premium są zwykle robione z lżejszych, lepszych stopów aluminium. Testowałem parę graveli w zeszłym roku na ramach z alu 6061. Bergamont, Serious, coś tam jeszcze. Wszystkie były beznadziejne. Ciężkie krowy, zero dynamiki w tych ramach. Rama mojego Cruxa jest duużo lepsza. Jeździ się na niej prawie jak na karbonowej. Spawy mam podobne jak w tej czerwonej Sensie, którą wklejałem. Więc za to byłbym skłonny dopłacić. Ile? Nie wiem. 105 mają chyba dużo lepsze hamulce. Więc to też jest warte dopłaty. Bo za sam napęd być może nie warto. Co do linek to ja wolę plątaninę i łatwy dostęp. Ale z tego powodu że grzebię. Przy 2000 km przebiegu zapewne pochowane linki są lepszym wyborem. Ale za wymianę łożysk sterowych w takim rowerze mój mechanik dolicza 400 zł za rozebranie i złożenie roweru.
  23. Jak dla mnie niedopuszczalne. Takie spawy to mogą być w modelu za 3-4 tysiące. Zawsze twierdziłem że rowery z najtańszego alu są do d.
  24. Zwycięzcy niemieckiego rankingu rowerów XC w 2024. Oczywiście to inny budżet. Ale pokazuje pewien trend. Platz 1: Orbea Oiz Platz 2: Canyon Lux Trail Platz 3: Scott Spark Platz 4: Specialized Epic World Cup Platz 5: Arc8 Evolve FS Platz 6: YT Izzo Platz 7: Canyon Lux Platz 8: Last Celos Platz 9: Nicolai Saturn 11 Platz 10: Trek Supercaliber
×
×
  • Dodaj nową pozycję...