Skocz do zawartości

jajacek

Użytkownicy
  • Postów

    12 906
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez jajacek

  1. To nie do końca tak. Sama opona ma jakieś tam opory toczenia i na gładkiej rolce szersza owszem jest szybsza. Natomiast obserwuję uważnie te testy i żeby szersza była tak samo szybka jak węższa w realnym świecie, musi być sparowana z odpowiednią obręczą, trochę szerszą niż sama opona (regułą 105%). Oczywiście szersza opona i szersza obręcz spowodują że koła będą cięższe. Natomiast to jest ciekawa lektura: https://silca.cc/blogs/silca/road-to-roubaix Mam przyjemność korespondować z Joshem. Bardzo kumaty gość.
  2. Szczerze mówiąc jeżdżąc latami na 25 zmieniłem rok temu na 28. Deczko więcej komfortu, szczególnie na podłych asfaltach. I deczko lepsza przyczepność. I na 28 przeszedł w zasadzie niemal cały świat. Pro peleton jeździ w przytłaczającej większości na 28, czasem na 30. Natomiast zmiana ta wyniknęła nie tylko z komfortu ile z nowych badań nad aerodynamiką i wytrzymałością kół. Okazuje się że szersze koła są bardziej wytrzymałe, co jest ważne w takich wyścigach jak wiosenne klasyki po brukach i w wietrznych warunkach szybsze. Mam w tej chwili 2 komplety karbonowych kół do szosy. Rovale, które mają blisko 29 mm szerokości i na których mam oponę prawie 30 mm z tyłu i 28 mm z przodu i Zippy mające ok. 27 mm, gdzie wczoraj właśnie zakładałem na nie GP 5000 T RS. Na tych obręczach mają one blisko 28 mm.
  3. Różnica między Tiagrą a 105 to 1 koronka więcej, deczko lepsze hamulce i deczko lepsze klamki. Chyba lepiej wziąć Tiagrę jak masz ograniczony budżet bo używany rower może wymagać jakichś nakładów.
  4. W kwestii formalnej 🙂 Jest to Ultegra z roku 2005 a 11 biegów Ultegra ma od roku 2013. A co do tarcz sprzedawaliśmy ostatnio Superiora i nic więcej niż 25 nie wchodziło. Podobnie jak w topowym BMC z roku 2018. To był bezsensowny design.
  5. Tiagra działa bardzo dobrze. Nie mam zastrzeżeń. Od tego Bernarda parę osób kupowało i nikt nie narzekał. 10 kg to ni jest mało ale po płaskim nie ma to kompletnie znaczenia. Wjechała nam teraz dostawa bardzo ładnych karbonowych rowerów po kobiecej grupie zawodowej i mimo rozmiaru 48, kół karbonowych i Ultegry Di2 ważą 8 kg. Więc rower z alu na gorszej grupie i kołach musi niestety koło dychy ważyć.
  6. Szosa to inna bajka. Oskar się nie wkręcił. Ale na szosie jedziesz sobie fajnie, jak wiatr dobrze powieje to za chwilę kręcisz 35-40. Z tym że dobry rower coś tam kosztuje. Bo kupno strucla nie ma sensu. Można kupić gravela czy przełajówkę i założyć na lato opony szosowe i mieć szybki rower a na zimę gravelowe i mamy dwa w jednym.
  7. Karbon jest niejednorodnym materiałem. Jest laminatem złożonym z wielu kawałków. Dobry karbon jest dramatycznie bardziej wytrzymały zmęczeniowo niż alu. Natomiast jest to materiał o znikomej elastyczności. Więc powyżej 1 czy 2% odkształcenia pęknie. Alu z kolei może się rozciągnąć do blisko 10%, najwyżej będzie wgniotka. Karbon jest dużo łatwiejszy w naprawie niż aluminium.
  8. To info o tych 49% udziałów Meridy w Specu jest przestarzałe o pewnie ze 20 lat. Czy cena akcji ma coś wspólnego z wyprzedażami? Nie znam się na tym kompletnie. Ale sądzę że wiele innych czynników tu decyduje.
  9. Canyon jest nędznej jakości. Kumplowi w Endurace pękły tylne widełki po najechaniu na studzienkę. Waży stówę. Ale mu uznali i wymienili. Merida z pewnością lepsza jakość. Wygoda? Mam jeszcze więcej lat niż Ty 🙂 Żeby była wygoda musi być spełnione kilka warunków. Kluczowe są punkty styku. Dobre, w miarę szerokie opony. Dobre siodełko. Dobrze zbudowana rama, dobrze tłumiąca drgania. Dobra, wąska sztyca podsiodłowa w miarę możliwości wyginająca się trochę po najechaniu na przeszkodę i dobra kierownica tłumiąca drgania. No i co kluczowe komfortowa pozycja. Nie jeździłem na żadnym z tych rowerów a nie da się bez jeżdżenia coś powiedzieć. Możemy tylko porównać geometrię i osprzęt. Tu mamy porównanie geo tych dwóch i mojego starego Speca Roubaix, Gold Standardu rowerów typu endurance. https://geometrygeeks.bike/compare/merida-scultura-endurance-6000-2024-m,specialized-roubaix-sl3-expert-2012-540,canyon-endurace-cf-7-2024-m/ Jak widać wszystkie mają zbliżony reach czyli dosięg do kokpitu. I Merida i Canyon mają znacząco większy stack niż mój rower czyli wyżej położony kokpit. Co jest bardziej wygodne. Canyon jest trochę lepiej skonfiguowany.
  10. No wiadomo ze to budżetówki. Ale nie znam żadnego traila na powietrznym amorze w tym budżecie oprócz tych.
  11. Spec to główkę 67,5 miał już w S-Worksie Epicu 2021 https://bikehub.co.za/news/review-2021-specialized-s-works-epic-r8141/ Mam deja vu, ze już to kiedyś omawialiśmy w jakimś wątku. Czy nie? A czy wygrywa ze Specem z wątku? Co to jest RockShox SID Base? Nie brzmi jak topowy SID Epic z kolei ma SID SL Ultimate. To jest najwyższy model IMO Rockrider najtańszy myk-myk na rynku. Epic Bike Yoke Divine SL Rockrider SRAM GX Eagle AXS, Epic SRAM X0 Eagle AXS Rockrider koła Reynolds 1665 gramów na piastach huk go wie, Epic Roval Control 29 na piastach DT 350, 1450 gramów. Tyle że te Reynoldsy mają rzekomo dożywotnią gwarancję. Pytanie na co? Rovale też ale na "manufacturing defects" "We stand behind our frames—forever. This means we offer a lifetime warranty to the original owner against structural defects in material or workmanship on ALL models of Specialized-branded frames and forks. This includes seatstays and chainstays on full-suspension bikes." Waga rowerów Epic 1 kg lżejszy. Więc ja tu nie widzę ŻADNEJ przewagi Rockridera.
  12. Na długo to nie wiadomo czy starczy. Aczkolwiek mój syn w 14 lat miał 178 wzrostu a potem urósł już tylko 4 cm. Za 3500 sugeruję Rockrider 540 EXPL. 30 km to nie są dłuższe trasy 🙂 Jak dziś blisko 50 km w 2,5h po lasach a mam grubo ponad 50 na karku 🙂 Ten Rockrider to nie jest rower w ciężki teren. Pytanie jednak co uważasz za ciężki? To jest rower do jazdy w terenie niezbyt trudnym. To np. są budżetowe rowery do jazdy w trudniejszym terenie: https://www.mediaexpert.pl/rowery/rowery-mtb/rower-gorski-mtb-torpado-devon-1-0-m19-27-5-cala-meski-czarno-zolty https://www.mediaexpert.pl/rowery/rowery-mtb/rower-gorski-mtb-indiana-x-enduro-7-7-m21-27-5-cala-meski-szaro-czarny
  13. A ja dziś wyleciałem z domu na szybko na MTB. To tak w kwestii eksploatacji i stawania po drodze. 2,5h jazdy, 48 km. Średnia ciut poniżej 20. Po 4km dojazdu do lasu w każdą stronę, reszta po lesie. Jedno stawanie na siku 🙂 Wypiłem z pół bidonu. Po dobrym śniadaniu w postaci jajecznicy z trzech na bekonie z kawałkiem dobrego chleba Hetman z piekarni Putka (polecam) jeść mi się nie chciało więc nawet nie sięgnąłem po batona. Na Garminie 5 stopni ale słoneczko. 20k za Rockridera na GX to bym nie był skłonny dać.
  14. Attention to taki trekking na kołach MTB. Więc siedzisz prawie wyprostowany jak na rowerze trekkingowym. Reaction ma spolegliwą geo, którą bym nazwał rekreacja plus ale w miarę normalną dla roweru MTB. Jeżdziłem niedawno Reaction i było bardzo komfortowo ale "normalnie". Na Attention też jeździłem i było "nienormalnie". Bardzo specyficzny rower.
  15. Do Polski też dotarły wyprzedaże Speców. Epic Pro z tego wątku 21500k. https://www.specialized.com/pl/pl/epic-pro-ltd/p/218877?color=356881-218877 Epic Evo Expert bez Braina 23200 https://www.specialized.com/pl/pl/epic-evo-expert/p/205805?color=336306-205805 Epic Evo Pro na Fox Factory FIT4 z Kashimą 27000 https://www.specialized.com/pl/pl/epic-evo-pro/p/205803?color=336284-205803
  16. Jeżdżę na Fast Trakach ale Conti Race King są odczuwalnie szybsze i na pewno bym je stosował na tył. Spec wypuścił jakiś czas temu nową wersję Renegade, która wygląda na szybką a Maxxis zaanonsował dopiero co nową wersję rzekomo bardzo szybkich Aspen ST. Przy czym warto patrzeć jak szybko bieżnik z znika. Zarówno ze Spec Fast Trak jak i Conti wolno . Na 1,7 bara Renegade nie jest szybszy a na 2,4 bara jest szybszy o 1W więc nie warto sobie nim zawracać gitary. Jak widać poniżej Conti Race King Protection 2020 i Schwalbe Thunder Burt Super Ground Addix Speed 2021 są DRAMATYCZNIE SZYBSZE od S-Works Fast Trak. Przy 2,4 bara 20 wat (na 2 koła) przy prędkości 29 km/h. Jest to zapewne 10% różnicy w mocy co nam pewnie @Oskarr z grubsza matematycznie wyliczy. Ale poproszę dla mojej wagi 90 kg w pełnym rynsztunku 🙂 https://www.bicyclerollingresistance.com/mtb-reviews/compare/continental-race-king-protection-2020-vs-schwalbe-thunder-burt-super-ground-vs-specialized-s-works-fast-trak-t5-t7
  17. Ostatnio z kumplem jechałem na szosie. Zwykle jeżdżę na blacie 38 ale jak trochę powiało z tyłu i zrobiło się 35 km/h to od razu obaj wrzuciliśmy 52. Na 46 w gravelu też spokojnie idzie jechać z wiatrem. ale na 36 to mam wątpliwości.
  18. Do wyścigów to widzę się spopularyzował system który wprowadził Trek Supercaliber a potem Canyon Lux. Na Pucharze Świata MTB XCC Short Track zwyciężył w kategorii kobiet i mężczyzn nowy Spec Epic z podobnym systemem zawieszenia. Oczywiście raczej to o niczym nie świadczy bo są to zawodnicy sponsorowani. A pytanie do was czym się różnią poszczególne systemy zawieszeń?
  19. Problem lemondki jest taki że jest to cholernie niebezpieczne podczas jazdy w otwartym ruchu i jazdy w grupie. Też tak jeździłem dopóki ktoś mi nie wylazł pod rower i nie wyglebiłem bo nie zdążyłem sięgnąć do hamulców. Żadna grupa szosowa w mojej okolicy nie pozwala uczestniczyć w jazdach grypowych komuś z lemondką.
  20. Ja użytkuję rekreacyjnie a mimo to mam karbonowy rower wyścigowy. Nie liczmy ludziom pieniędzy w kieszeni i nie mówmy im na czym mają jeździć. Z wielu lat doświadczeń kupuję rowery głównie karbonowe bo są lżejsze i wytrzymalsze niż alu. Był czas że sprzedawano fulle z karbonowym przednim trójkątem i aluminiowym tylnym. No i masowo pękały te tylne aluminiowe. Mój kolega miał dwa pęknięte Krossy Earth. Drugi dwa Canyony Spectral. To nie są ludzie jeżdżący wyścigowo. Po prostu jakieś przygotowane trasy w Bielsku, Czarnej Górze, Kasinie, Żar czy w Czechach. W specach też padał ten tylny trójką alu A im dłużej patrzę na ten łososiowy to stwierdzam że jeździłbym bez przemalowywania 🙂 Ma coś w sobie 🙂 A @mike21 co sądzisz? Czy alu w fullu ma w ogóle sens?
  21. Oczywiście że single w Kampinosie są lajtowe podobnie jak wszędzie w płaskopolsce. Porównywanie rekreacyjnego fulla HC500s w alu na Manitou i kołach alu do wyścigowego Epica na SIDzie i kołach karbon to jest jednak mocno bez sensu. Jak ktoś ma środki zakup dobrego fulla to tu nie ma w ogóle o czym mówić. Full do którego można go porównać do np. Rose Thrill Hill 3 za 3000 Euro, który jest jednak 1 kg cięższy ale ten fakt że ma koła alu ważące 1800 gramów. Jest to w każdym razie zbliżona opcja ale ze starszą geo.
  22. Niby tak. Ale jeździłem na takich Specach po moich okolicznych lasach i jeździło się świetnie. A czym byś po singlach jeździł? Testowałem Stumjumpera i był beznadziejny, ledwo jechał. Ale nie dziwne bo to rower enduro. Epic Hardtail, którym jeżdżę jest wystarczający ale na Epic FSR z Brainem, którym jeździłem jechało się zajebiście i raczej nie wolniej. Na takie Rychleby też by wystarczył jako że łatwiejsze trasy przejechałem tam bez problemu na hardtailu. Wypłaszczyli trochę główke i ma 67,5 więc na zjazdy też ok. Może ciut za mało skoku.
  23. Jak najszybciej to się zasuwa na szosie aero, z kierą aero, na wysokich stożkach aero, w kasku aero, w skarpetkach aero, w obcisłym kostiumie aero, na szybkich oponach z wywoskowanym łańcuchem z ogolonymi kopytami 🙂
  24. Czy można ufać tym rekomendacjom? Ile masz w klacie? Bo ja mam 116 i zalecana dla mnie kierownica to 42 a poprzednio jeździłem na 44. Mieliśmy w jakimś testowym rowerze kiedyś aluminiową ergo-aero Pro czyli Shimano. Ale aero w alu to ściema. Nie jest ona żadna aero tylko lekko spłaszczona. Nie da się zrobić kiery aero z alu. Kierownica jak kierownica. W kierownicy alu nie ma żadnej filozofii oprócz kształtu, głębokości i szerokości. Przy czym alu 7005 jest sztywniejsze. Jak nie jeździsz w peletonie to porządna karbonowa kierownica ma blisko zerową szansę połamania się. Jeżdżę od lat na kierownicy karbonowej Specialized a lekko ze mną nie miała. Waga +/- 90. Jazda po brukach, szutrach, węgierskie i słowackie dziurawe drogi, itd. Są też kierownice karbonowe co mają 100% crash protection, np. Enve. Mój syn wymieniał połamaną w kraksie w tamtym roku. Wysłałem im zdjęcie i numer seryjny i za 2 tygodnie przyszła nowa z Włoch. Jakby co mam kilka normalnych 44, nie aero na zbyciu, powiedzmy za stówę. Specialized i Deda
  25. @Veriv Oczywiście że kwestia sposobu eksploatacji. Ja np. wychodzę z domu, jadę 3h, staję co najwyżej na siku i wracam. Więc u mnie czas brutto jest zbliżony do czasu netto. Mój kolega jeździ z grupą co staje co godzinę, żre, pije i jeszcze po drodze robi ognisko 🙂 Ale przejeżdża z grubsza ten sam dystans co ja 🙂 Mówimy o rowerze do maratonów i wyścigów XC. Raczej do jeżdżenia po singletrackach i lasach. Więc przebiegi zapewne duże.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...