Skocz do zawartości

MTB HT na długie trasy


Rekomendowane odpowiedzi

@zlatan55 weź też pod uwagę, że jeżeli ustawisz sobie ciśnienie w oponach, żeby było wygodnie w terenie, to taki mtb będzie wyraźnie wolniejszy na asfalcie. Więc musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, ile w Twojej okolicy jest asfaltow w stosunku do jazdy terenowej i ile ewentualnie byś musiał dojeżdżać asfaltami do terenów. Oczywiście jakąś opcją jest też wozenie ze sobą pompki i zmiana ciśnienia w trasie.

Odnośnik do komentarza

@sl66 no właśnie dużo więcej jeżdżę poza asfaltem niż mi się kiedyś wydawało, dlatego nie do końca gravel był dla mnie trafiony.

//////

Co do XC 100, zastanawiam się jeszcze nad rozmiarem. Mam 178 cm, 84 przekroku i ogólnie myślę że proporcjonalną budowę ciała (w różnych kalkulatorach jak podawałem długość ręki, nogi itd w stosunku do wzrostu, to zawsze wypadało mi niemal dokładnie pośrodku).

Decathlon podaje, że L jest dla wzrostu 175-184 cm, czyli jestem raczej w dolnym rejonie. W necie przeważają opinie, że sylwetka na Rockriderze jest dość wyciągnięta i tak myślę, że może jakbym wziął M, to akurat wyszłaby mi taka zrównoważona pozycja jakiej szukam?

Być może jakąś opcją jest wypożyczenie na parę dni, Decathlon nadal ma chyba taką możliwość, tylko nie wiem czy będę w stanie sam rzetelnie ocenić swoją pozycję.

@Oskarr wybacz że zawołam cię tak bezpośrednio, ale czytając inne tematy mam wrażenie, że objeździłeś każdego Rockridera w tym kraju ? Mignęło mi też gdzieś info, że masz podobny wzrost do mojego, więc może móglbyś doradzić coś tak "na sucho"?

Odnośnik do komentarza

178 to raczej pod L podchodzi. Ja mam 175 i przekrok 84 i jeżdżę na L. Miałem M i nie czułem się na nim do końca dobrze. W L mam wyżej kokpit co mi odpowiada a długość do kokpitu wyregulowałem mostkiem 60. Z rowerami 29 cali jest ten problem że są słabo skrętne. Więc w terenie im krótszy mostek tym lepszy. W M musiałem mieć 100 mm co mi nie odpowiadało. 

Mój rower ma podobną geometrię do XC 100/120/500
https://geometrygeeks.bike/compare/specialized-epic-hardtail-comp-carbon-world-cup-2017-l,rockrider-xc-500-2020-l-29/

Odnośnik do komentarza
3 godziny temu, sl66 napisał(a):

@zlatan55 weź też pod uwagę, że jeżeli ustawisz sobie ciśnienie w oponach, żeby było wygodnie w terenie, to taki mtb będzie wyraźnie wolniejszy na asfalcie. 

Nie demonizowałbym aż tak ciśnienia. Wczoraj przed jazdą sprawdziłem i napompowałem 1,6 przód, 1,8 tył. Zrobiliśmy 50 km w terenie mieszanym ze średnią 19,5 jakoś się specjalnie nie napinając. Z tego jakieś 15 km asfalt, reszta teren.

Po asfalcie jechaliśmy zwykle jakieś 23 km/h. Nie sądzę żebyśmy jechali dużo szybciej na wyższym ciśnieniu. Trzeba by to dokładniej zbadać. Natomiast jak się zejdzie do poziomu kapcia na 1,0 bara lub mniej to jest rzeczywiście wolniej. Dużo zależy też od opony. Jak opona ma środek przeznaczony do jazdy po twardym to zwykle nie potrzebuje za dużo ciśnienia żeby się sprawnie toczyć.

Dla mojej obecnej wagi w przedziale 90-100 kg wraz z rynsztunkiem, kalkulator Enve sugeruje
1,44-1,79 przód, 1,51-1,8 tył na oponie 2,25 i obręczy 25 mm
1,17-1,79 przód, 1,44-1,8 tył na oponie 2,35 i obręczy 30 mm
Jechałem na oponie 2,3 i obręczy 30 mm i jak widać na maksymalnym rekomendowanym ciśnieniu do jazdy w terenie. I było w porządku i na teren i na asfalt.

Odnośnik do komentarza

A propos ciśnienia: czy możecie zarekomendować jakąś małą pompę (do zabierania na wycieczkę), dobrej jakości, ale z ciśnieniomierzem, do wentyli typu Presta? Czy lepiej po prostu wyćwiczyć pomiar ciśnienia kciukiem i nie zabierać zabawek na wyjazd? ? [Głębokość wciskania opony palcem]. 

Odnośnik do komentarza

Teraz wożę w podsiodłówce rozłożoną na dwie części pompkę dual, normalną i na naboje. Jedna część to rączka, druga głowica. Taką:
https://www.synkros.pl/product-pol-4961-Pompka-SPECIALIZED-Air-Tool-COMBO2.html

Ta była niezła ale ciężko znaleźć. Teraz jest inny model:
https://www.specialized.com/za/en/air-tool-mtb-mini-pump/p/117276?searchText=4721-3020&color=209680-117276

Nie znoszę tych z wężykiem co wentyle wykręcają.

Odnośnik do komentarza
8 godzin temu, jajacek napisał(a):

178 to raczej pod L podchodzi. Ja mam 175 i przekrok 84 i jeżdżę na L. Miałem M i nie czułem się na nim do końca dobrze. W L mam wyżej kokpit co mi odpowiada a długość do kokpitu wyregulowałem mostkiem 60. Z rowerami 29 cali jest ten problem że są słabo skrętne. Więc w terenie im krótszy mostek tym lepszy. W M musiałem mieć 100 mm co mi nie odpowiadało. 

Mój rower ma podobną geometrię do XC 100/120/500
https://geometrygeeks.bike/compare/specialized-epic-hardtail-comp-carbon-world-cup-2017-l,rockrider-xc-500-2020-l-29/

Cześć, 

chciałbym spróbować krótszy mostek w mojej Indianie x8, mysle o 60, czy mógłbyś zaproponować godny polecenia? 

Odnośnik do komentarza

Takie firmy jak Syntace czy Newmen robią bardzo porządne mostki. Ale jest takich firm dużo. Ważne żeby mostek był symetryczny i odwracalny góra/dół czyli że można go montowac na płasko i lekko do góry po odwróceniu.

Na OLX za 50 zł są XLC, Uno, za 70 zł widzę Cube, więc bez problemu można coś kupić w rozsądnej cenie.

Odnośnik do komentarza
19 godzin temu, zlatan55 napisał(a):

@sl66 no właśnie dużo więcej jeżdżę poza asfaltem niż mi się kiedyś wydawało, dlatego nie do końca gravel był dla mnie trafiony.

//////

Co do XC 100, zastanawiam się jeszcze nad rozmiarem. Mam 178 cm, 84 przekroku i ogólnie myślę że proporcjonalną budowę ciała (w różnych kalkulatorach jak podawałem długość ręki, nogi itd w stosunku do wzrostu, to zawsze wypadało mi niemal dokładnie pośrodku).

Decathlon podaje, że L jest dla wzrostu 175-184 cm, czyli jestem raczej w dolnym rejonie. W necie przeważają opinie, że sylwetka na Rockriderze jest dość wyciągnięta i tak myślę, że może jakbym wziął M, to akurat wyszłaby mi taka zrównoważona pozycja jakiej szukam?

Być może jakąś opcją jest wypożyczenie na parę dni, Decathlon nadal ma chyba taką możliwość, tylko nie wiem czy będę w stanie sam rzetelnie ocenić swoją pozycję.

@Oskarr wybacz że zawołam cię tak bezpośrednio, ale czytając inne tematy mam wrażenie, że objeździłeś każdego Rockridera w tym kraju ? Mignęło mi też gdzieś info, że masz podobny wzrost do mojego, więc może móglbyś doradzić coś tak "na sucho"?

Przy sztycy aluminiowej albo myk myku możesz brać M w XC 100. Będzie wygodny, możesz dać wtedy mostek w plusie. Jeśli chcesz karbonową sztycę to będziesz na granicy wysunięcia sztycy. U mnie jakiś 1-2 cm mniej, ale nogi podobne. Ja się lepiej na M czuje, jest zwrotniejsza. W L będziesz musiał dać mostek z 40-50 mm aby było jako tako wygodnie. 

Odnośnik do komentarza
17 godzin temu, jajacek napisał(a):

Takie firmy jak Syntace czy Newmen robią bardzo porządne mostki. Ale jest takich firm dużo. Ważne żeby mostek był symetryczny i odwracalny góra/dół czyli że można go montowac na płasko i lekko do góry po odwróceniu.

Na OLX za 50 zł są XLC, Uno, za 70 zł widzę Cube, więc bez problemu można coś kupić w rozsądnej cenie.

https://www.olx.pl/d/oferta/nowy-mostek-rowerowy-xlc-60mm-CID767-IDTEnJv.html
 

racja, jest kilka ofert, dzięki! Zamawiam

Odnośnik do komentarza
W dniu 20.03.2023 o 23:43, jajacek napisał(a):

Takie firmy jak Syntace czy Newmen robią bardzo porządne mostki. Ale jest takich firm dużo. Ważne żeby mostek był symetryczny i odwracalny góra/dół czyli że można go montowac na płasko i lekko do góry po odwróceniu.

Na OLX za 50 zł są XLC, Uno, za 70 zł widzę Cube, więc bez problemu można coś kupić w rozsądnej cenie.

Jeszcze ostatnie pytanie, rozmiar mostka - długość ogarnięta a jeśli chodzi zamontowanie mostka rower/kierownica? Nie mam teraz tego jak zmierzyć.

Czy model, który wysłałem będzie pasował do standardowej kierownicy/roweru w Indianie storm x8? Nie mogę odszukać informacji na stronie producenta.

Odnośnik do komentarza
14 minut temu, kamilo941 napisał(a):

Jeszcze ostatnie pytanie, rozmiar mostka - długość ogarnięta a jeśli chodzi zamontowanie mostka rower/kierownica? Nie mam teraz tego jak zmierzyć.

Czy model, który wysłałem będzie pasował do standardowej kierownicy/roweru w Indianie storm x8? Nie mogę odszukać informacji na stronie producenta.

Będzie. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...