Jaką kasetę rowerową kupić?

Zapraszam do obejrzenia najnowszego odcinka Rowerowych Porad. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał.Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić, przed zakupem nowej kasety, jest ustalenie kompatybilności z innymi komponentami w rowerze. Podstawą jest liczba przełożeń na manetce od tylnej przerzutki – jeżeli mamy manetkę na 9 przełożeń – to taką kasetę musimy kupić, jeżeli na 7 – to na 7 przełożeń itd.

Gdy liczba przełożeń jest już ustalona, czas wybrać ich zakres. Dla różnych zastosowań kupuje się różne kasety. Minimalna liczba ząbków (w najpopularniejszych kasetach) na najmniejszej zębatce to 11 zębów (w przypadku kaset Shimano) lub 10 zębów (w przypadku kaset SRAM). Maksymalnie na największej zębatce może się znaleźć 50 zębów.

W rowerach górskich najpopularniejsze są kasety o rozstawie od 11-32 do 11-46, z uwagi na ich dużą uniwersalność. W rowerach turystycznych, trekkingowych, a także innych popularnych rowerach, ilość ząbków w kasecie waha się między 12-32 a 13-34. W rowerach szosowych najczęściej używa się kaset od 11-23 do 11-28, choć coraz częściej w rowerach dla amatorów montuje się kasety 11-32, dzięki czemu można uzyskać lżejsze przełożenia.

Trzeba koniecznie pamiętać o pojemności przerzutki! Nie każda przerzutka obsłuży kasetę o dużym zakresie przełożeń. Zapraszam do lektury podlinkowanego wpisu.

Więcej o tym, ile biegów warto mieć na kasecie i jak zakres wybrać, opowiadam w jednym z odcinków Rowerowych Porad na YouTube. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał.Laik powiedziałby, że w każdym przypadku, najlepszy byłby najbardziej uniwersalny zakres – czyli np. 11-34 (11 ząbków na najmniejszej zębatce, 34 na dużej). Taki zakres pozwala pedałować z dużą mocą na płaskich odcinkach albo z górki (11 zębów), a także z małą, na bardzo stromych podjazdach (34 zęby). Niestety takie podejście zupełnie się nie sprawdza, choć producenci rowerów, czasami próbują nam pokazać, że jest inaczej. W praktyce, tak szeroki zakres przełożeń przyda się głównie posiadaczom rowerów górskich, i to tylko takim, którzy wjeżdżają na większe wzniesienia. Do typowej jazdy, spokojnie wystarczy kaseta 11-28. I nie tylko w rowerze górskim, także w trekkingu czy rowerze miejskim.

Rower ile zębów

Ktoś może zapytać: „Ale co to za różnica? Kupię 11-34 albo 13-32 i w razie potrzeby, będę miał te 34 zęby”. Powodów, by nie kupować takiej kasety (jeżeli naprawdę jej nie potrzebujemy) jest kilka:

1. Amator nie wykorzysta 34 zębów. Gdy pojawi się tak strome wzniesienie, które wymagałoby 34 zębów z tyłu – lepiej zejść z roweru i ten odcinek przejść (będzie szybciej).

2. Na kasecie o mniejszej liczbie zębów na górze, łatwiej dobrać odpowiednie przełożenie do aktualnych potrzeb. Przy większej rozpiętości przełożeń – co normalne – liczba zębów na poszczególnych zębatkach zwiększa się szybciej i trudniej uzyskać dokładnie takie przełożenie, jakiego się potrzebuje.

3. Dla maniaków odchudzania rowerów – kasety o mniejszym zakresie przełożeń są lżejsze. Nie ma sensu wozić ze sobą czegoś, czego się nigdy nie użyje, prawda?

Szukając nowej kasety najlepiej sprawdzić, na których przełożeniach jeździmy najczęściej. Jeżeli 32-34 zęby są używane sporadycznie albo wcale – najlepiej całkowicie z nich zrezygnować.

Jaką zębatkę tryb kupić do roweru

Inaczej patrzy się na zakres kasety, w przypadku napędu z dwiema, albo jedną tarczą na korbie. Wtedy te brakujące tarcze, musi w pewien sposób rekompensować zakres na kasecie. Stąd właśnie dostępne są kasety 11-46 (w przypadku 11. rzędowych) lub nawet 11-50 (12. rzędowe). Pisałem o tym we wpisie – czy korba z jedną tarczą, to dobry wybór.

Kupując nową kasetę należy wymienić również łańcuch – zwłaszcza gdy obecny ma już dużo kilometrów za sobą. Założenie nowej kasety, a na nią starego łańcucha – spowoduje jego przeskakiwanie po ząbkach kasety. Łańcuch oczywiście należy dobrać do liczby przełożeń, ponieważ różnią się one (łańcuchy) szerokością, więc nie będą zbyt dobrze współpracowały (lub nie będą wcale) z kasetą o innej liczbie zębatek.

Najpopularniejsi producenci w Polsce to oczywiście Shimano i SRAM. Kupić można również kasety Campagnolo czy SunRace, oraz kilku innych mniej znanych producentów. Namawiałbym jednak do kupowania kaset dobrych marek – podstawowe modele nie są drogie, a gwarantują niezawodność i jakość (brzmi jak hasło reklamowe, ale to fakt).

Jeżeli chcesz wymienić kasetę zajrzyj również do artykułów: o wymianie kasety oraz o wymienianiu łańcucha w rowerze.

 • Anonymous

  Panie autorze. Skąd mam wziąć wartość twardości materiału jak żaden producent tego nie podaje? Czy HG50 jest twardsze niż HG30? Jeżeli tak to skąd to wiadomo? Żaden producent o tym nie pisze.

 • Łukasz – Rowerowe Porady

  Dlatego najlepiej kupić kasetę i łańcuch jednego producenta, z jednej grupy.

  Najczęściej jest tak, że im wyższa grupa tym twardość materiału większa. Nie mylić z wytrzymałością :]

 • Anonymous

  Albo do Częstochowy na studia na metalurgię się zapisz, to cię nauczą jak mierzyć twardość:)

 • Łukasz – Rowerowe Porady

  Przyznaję się do błędu – poczytałem o tym trochę i kasetę czy łańcuch kupujemy do ilości rzędów i to wystarczy.
  Jeżeli chodzi o łańcuchy to różnią się wykończeniem, a kasety głównie wagą (inny pająk, mniej materiału).

 • ukaszu

  Hej,

  mam pytania czysto teoretyczne

  1. obecnie mam Shimano CS-HG20-9 11-34 9rz.
  Czy mogę mimo wszystko zamienić na 8-rzędową CS-HG51 11-28 8rz i mieć po prostu w manetce jedne bieg pusty?

  2. nie znalazłem (jeszcze) w Twoich poradach nic o przedniej zębatce
  – zmieniać na większą?
  – jak duże ma to przełożenie na prędkość/zmęczenie?
  – nie ma znaczenia?

  dzięki

 • Dyskusję o tym czy się da, czy nie masz tutaj:
  http://www.forumrowerowe.org/topic/45702-manetki-9-rzedowa-manetka-a-8-rzedowa-kaseta/

  Według mnie, lepiej tak nie robić. Kasety pod dziewięć rzędów kosztują normalne pieniądze, więc nie ma sensu oszczędzać i zakładać kasety 8 rzędowej.

  Jeśli chodzi o przednią zębatkę – z doświadczenia wiem, że nie ma większego sensu wymieniać zębatki. No chyba, że masz 42 zęby, a chciałbyś trochę większą – wtedy można spróbować. Ale jeśli masz 48 zębów, to i tak na większą nie dasz rady wymienić.

  Dodatkowo przy wymianie, należy pamiętać o przerzutce, czy obsłuży większą tarczę. Na prędkość początkowo może mieć to wpływ, ale mimo wszystko lepiej jest jeździć kadencyjnie, niż siłowo. Pedałować z dużo większą częstotliwością, dzięki czemu pojedzie się szybciej, oszczędzając przy okazji kolana.

  • Thorins

   ja ma troche inne pytanie. Mam starsza rame do tego bede dokupował wszystko. chodzi o kasetę. Czy jak kupie kasete np.9 rzędową to ona nie bedzie za szeroka po skreceniu z kołem, czy mi takie koło wejdzie w widełka ramy roweru. Nie mam pojęcia jaka kaseta znajdowała sie oryginalnie w tej ramie. Czy aj musze zmierzyć rozstaw widełek i kupić odpowiednia czy one jakoś sie tam reguluje i jest tolerancja?

   • Jeżeli jest to jakaś bardzo stara rama, to może pojawić się problem. I nie chodzi o kasetę, a o tylną piastę. Musiałbyś sprawdzić czy współcześnie produkowana piasta zmieści się w ramie. Stalowe ramy da radę trochę rozszerzyć, ale w ograniczonym zakresie.

 • Jacek Miklasiński

  Czy można kasetę dedykowaną do roweru górskiego zamontować w rowerze szosowym?

  • Cześć,
   o jakiej kasecie mówimy dokładnie? Powiem Ci tak, przy 9-rzędowym napędzie nie miałem problemów z założeniem zarówno szosowej, jak i górskiej kasety. Przy większej ilości rzędów, też moim zdaniem nie powinno być problemu, choć niektórzy donoszą, że nie działało to tak jak powinno. Choć mogło tak być, że nie zakładali po prostu nowego łańcucha.

   Istotną sprawą natomiast jest pojemność tylnej przerzutki oraz długość łańcucha. Musisz sprawdzić do jakich kaset jest dedykowana Twoja przerzutka, wyszperasz to wpisując jej konkretny numer z dopiskiem spec w Google. No i przy założeniu kasety o większej ilości zębów na dużej zębatce, będziesz musiał założyć dłuższy łańcuch.

   • Jacek Miklasiński

    Hej. Dzięki za odpowiedź. Jam mam w swojej szosie kasetę 8 rzędową i innej na razie nie będzie. Z przodu 3 blaty. W moim pytaniu chodziło o to czy kasety szosowe i mtb są kompatybilne i wymienne. Czy mają takie same parametry: wagę, odstępy pomiędzy koronkami itp. Pomijam w tym miejscu kwestie pojemności przerzutki i długości łańcucha. Interesuje mnie to z tego względu, że mieszkam w rejonie górskim, gdzie jest wiele kilkukilometrowych podjazdów. Zdarzają się nierzadko odcinki o nachyleniu 11, 14 czy 18%. Swoją drogą lubię się z nimi mierzyć:) Jeżdżę oczywiście bardzo amatorsko i do młodzieży już od dawna się nie zaliczam. A wracając do kasety, to największa koronka w moim rowerze szosowym ma obecnie 25 zębów. Chętnie rozważyłbym zainstalowanie w jej miejsce jakiejś 28 – ki. Z pewnością odczułbym w wielu sytuacjach ulgę:))) Inaczej mówiąc, chciałbym dostosować moją szosówkę do warunków górskich. Mam ten rower od niedawna i nie zebrałem jeszcze wielu doświadczeń. Dotychczas zmagałem z podjazdami na rowerze crossowym z napędem 3 x 8. Największa koronka z tyłu ma 32 zęby.Pozdrawiam

    • Tak, kasety 8-rzędowe możesz bez problemu ze sobą mieszać. Nie jestem po prostu w 100% pewny jak jest z kasetami 10- i 11-rzędowymi. Teoretycznie też powinno się dać je mieszać, ale tego nie sprawdzałem.

     • Jacek Miklasiński

      Dziękuję za informacje. Z pewnością pomogą mi w poszukiwaniach odpowiedniego sprzętu i ułatwią przygotowania do sezonu. Poza tym gratuluję bloga! Chętnie tu zaglądam odkąd go odkryłem. Dobra robota:)

 • Jacek Miklasiński

  Witam z pytaniem:) Zmontowałem ostatnio następujący zestaw w moim rowerze szosowym o napędzie 3×8. Założyłem kasetę Shimano CS-HG51 z największą zębatką 28, do tego przerzutkę Tiagra RD-4601 prawdopodobnie z krótkim wózkiem i łańcuch Suntour (nie wiem jaki to typ). Korba 50/39/30. Nie udało mi się tego wyregulować. Biegi jakoś tam się zmieniają, ale napęd działa głośno, a w niektórych kombinacjach nawet bardzo głośno. Czy da się to jakoś wyregulować, czy też trzeba będzie coś w zestawie wymienić. Rowerem w tej konfiguracji nie jeździłem jeszcze. Próby odbywały się w warunkach domowych.
  pozdrawiam

  • Cześć, pierwsza i najważniejsza sprawa – musisz sprawdzić czy przerzutka ma krótki czy średni wózek. Twój napęd ma całkowitą pojemność (50-30)+(28-11)=37T.

   Tiagra z krótkim wózkiem (SS) obsługuje pojemność do maksymalnie 33T. Dodatkowo z przodu może być tylko różnica 16T, czyli korba dwublatowa.

   Wersja ze średnim wózkiem (GS) to już 39T i 20T, więc będzie dobra.

   Sprawdź to na początek, bo jeżeli masz krótki wózek, to szkoda się męczyć z regulacją. Jeżeli wózek jest krótki, to sprawdź jeszcze długość łańcucha:
   https://roweroweporady.pl/jak-dobrac-dlugosc-lancucha-rowerowego/

   Jeżeli wcześniej miałeś kasetę z inną wielkością zębatek, być może łańcuch jest za długi.

   Ciężko mi cokolwiek więcej podpowiedzieć, najlepiej jakby obejrzał to ktoś w serwisie, bo na odległość nie mam więcej pomysłów.

   • Jacek Miklasiński

    Dzięki we wszystkim masz rację. To był zły wybór sprzętu:)
    pozdrawiam

    • Wymień przerzutkę na średni wózek, sprawdź dla pewności długość łańcucha i wszystko będzie śmigać :)

     • Jacek Miklasiński

      Tak właśnie mam zamiar zrobić:) Dzięki.

 • Przemek7890

  Witam. Mam aktualnie kasetę Shimano Sora CS HG50-9 11-25 a chciałbym założyć Kasetę Ultegra CS-6500 9 11-23 czy wszystko będzie działało tak jak powinno ?

 • Molly Jan

  Witam zmieniłem sobie w mojej szosie tylną kasetę na 11-23 ,druga to 12-30 – przerzutka to Tiagra SS – dokupiłem sobie nowy łańcuszek bo zamierzam jeździć na 3 . Myślę też o jeździe na dwóch kasetach .Moje pytanie to czy powinienem skrócić łańcuch ? do twardszego przełożenia .Według kalkulatorka ,który znalazłem w twoim blogu wychodzi różnica 2 ogniw .Na razie założyłem taką długość jaka była w rowerku ,ale mam wrażenie ,że łańcuszek jest troszkę za luźny – choć w domu wszystko działa OK . Jak pisałem chcę eksploatować 3 łańcuszki i jak skrócę to do drugiej kasty musiał bym wydłużać ,a tego raczej bym chciał uniknąć .Proszę może masz jakąś radę ?

  • Ciężko mi powiedzieć co się będzie działo, chociaż różnica dwóch ogniw nie jest jakaś straszna. Jeżeli podczas jazdy przełożenia nie będą zmieniać się płynnie i napęd nie będzie pracował cicho, wtedy pomyśl o posiadaniu jednego łańcucha na kasetę 11-23 i drugiego na 12-30. I zakładaj je w zależności od tego jaką kasetę wybierzesz.

   Innego, cudownego ;) pomysłu nie mam.

  • Molly Jan

   Dzięki za odpowiedź – z 3 zostawię sobie jeden łańcuch do 12-30 – zresztą takie przełożenie to raczej na większe podjazdy a te jedynie zdarzają się w wakacje
   Jeszcze raz dzięki – na początku myślałem ,że nie trzeba różnych długości – być może też na krótszym będzie 12-30 dobrze pracować
   Pozdrawiam

 • Dziku07

  Witam,mam takie pytanie poniewaz sie nie znam za bardzo na tym a szukam jakies podpowiedzi,mianowicie mam zamiar wymienic w rowerze kesete,lancuch,tylna przerzutke i mozliwe ze korbe.Troche poszperalem i znalazlem takie o to czesci : Kaseta Shimano Alivio HG51 8rz,Lancuch Shimano Alivio CN HG40 i przerzutke Altus RD-M310 8rz.
  – Czy to bedzie ze soba wspolpracowac?
  – I jaka ewentualnie moglbym do tego dokupic korbe?

  Z gory dziekuje.

 • ogurczak

  witam, od pewnego czasu obserwuję blog, proszę powiedzieć, jeżeli oczywiście posiada Pan takową wiedzę: na ten moment posiadam singlespeed’a http://www.goride.pl/urban/9962-mongoose-sabrosa-1×1-2007.html i chciałbym założyć biegi (ponieważ brakuje mi mocy przy wyższych prędkościach ale tylko na tył żeby nie robić zamieszania na kierownicy z manetkami i nie stracić duzo na wadze + dodatkowej kasy), jak najlepiej byłoby to zrobić? – myslę ze ilosć zębatek na kasecie nie powinna być duża (moze koło 5 – jezeli oczywiście takie kasety mozna kupić razem z manetkami) zeby łańcuch nie robił ostrych kątów, chyba ze kaseta siódemka i nie używać skrajnych, nie wiem jak to ugryźć, proszę o radę :)

  • Cześć, szczerze mówiąc nie znam się aż tak bardzo na singlach. Ale ciekawą konstrukcję tam widzę. Co masz przy tylnym kole, zaraz przy ośce? To hak przerzutki, który teraz nie jest wykorzystywany? Bo słabo na zdjęciu widzę, a jeżeli da się do niego założyć przerzutkę to byłoby dobre.

   Najlepiej byłoby gdybyś podjechał do dobrego serwisu rowerowego, gdzie zobaczą czy jest taka możliwość. Zastanów się też czy przeplatać koło na piastę pod kasetę (polecam bardziej niż nakręcany wolnobieg) czy kupić nowe koło.

   I zobacz czy na ramie masz przelotki do poprowadzenia pancerza od manetki do tyłu, ale z tego co widzę po zdjęciu, to powinny być.

 • Cube Aim Daniel

  Witam mam pytanie bo chce wymienic kasete starą swoja 8 rzedową i łancuch na nowe ja mam rower CUBE AIM 29 er i tu mam kasete https://www.centrumrowerowe.pl/czesci/lancuchy-kasety-wolnobiegi/kasety-rowerowe/p,kaseta-alivio-cs-hg51-8-rz-shimano,45884.html tylko nwm jaki rozmiar ile zębów i czy do tej kasety podejdzie mi ten łańcuch

  Łańcuch CN-HG71 116 ogniw 6-8 rz. prosze o pomoc

  • Cześć, łańcuch będzie idealnie pasował. Jeżeli chodzi o zęby, to po prostu policz te, które masz obecnie w swojej kasecie. Aczkolwiek jeżeli nigdy nie jeździsz na największych trybach, zawsze możesz zastanowić się nad kupnem wersji 11-28 (bo pewnie teraz masz kasetę 11-32). Dzięki temu rower będzie odrobinę mniej ważył, ale co ważniejsze, różnice pomiędzy niektórymi zębatkami się zmniejszą i biegi będą zmieniać się trochę płynniej.

 • Krzysiek Wojdyła

  Mam problem, nigdzie nie mogę dostać kasety HG50 9-11-34 ,szukam już trzeci dzień w całym necie, ci znaczą oznaczenia HG 50 czy HG 30 itd. Czy te kasety będą pasowały do mojego towera? Czy to musi być HG50?

 • Artur Plewczyński

  Witam,

  chciałbym zapytać o jedną rzecz, a mianowicie posiadam kasetę: Shimano Deore CS-HG500-10 11-34T, w chwili obecnej kaseta nadaje się wyłącznie do wymiany, chciałem zakupić nową o zakresie zębów 11-25, rozumiem, że wiąże się to z mniejszym promieniem przy największej zębatce, w takim wypadku warto skracać łańcuch o kilka ogniw (a jak tak to liczyć ząb na ogniwo, 9 zębów mniej to 9 ogniw?), czy lepiej zostawić jak jest?

 • Piotr Błoch

  Może warto wspomnieć o pojemności tylnej przerzutki przy wyborze kasety, bo właśnie się na tym złapałem. Do 9rzędowej Tiagry z krótkim wózkiem zachciało mi się kasety 11-32, ale po kupnie sprawdziłem, że krótki wózek nie obsłuży takiego zakresu.
  a może masz jakąś radę co w tej sytuacji?

  • Tak, zdecydowanie brakło tutaj dopisku o pojemności przerzutki (dzięki za zwrócenie uwagi – dopisałem info), wpis jest z początków prowadzenia bloga i przydałoby mu się większe odświeżenie.

   Jeżeli chodzi o sytuację o której piszesz, to po pierwsze – spróbuj dokręcić śrubę regulującą naprężenie przerzutki. Na YouTube jest sporo filmów, gdzie ludzie pokazują działanie przerzutki z krótkim wózkiem na kasecie 11-32. Nie będzie ono tak idealne jak w przypadku przerzutki ze średnim wózkiem, ale da się to zrobić. Oczywiście potrzebny jest dłuższy łańcuch niż w przypadku 11-28.

   Można kombinować też ze specjalnym adapterem, typy WolfTooth Roadlink, ale w tym przypadku nie jest to opłacalne, RL kosztuje 90-100 zł, czyli tyle ile przerzutka Shimano Sora :) Albo możesz kupić przerzutkę Shimano 105 RD-5701 GS, sprzedać swoją i wyjdzie na to samo.

   PS Pamiętaj, że obecne przerzutki Tiagra z serii 4700 nie są kompatybilne z napędami 7/8/9-rzędowymi. Natomiast starsze, 10. rzędowe 105/Ultegra powinny być.

   • Piotr Błoch

    Koledzy kolarze podrzucili już kilka rozwiązań, m.in. z przekręceniem śruby regulującej B.
    Co do Woolftooth, zamówiłem na Ali tańszy zamiennik za 1,5$ i zobaczymy czy się sprawdzi.

    • Tak mnie właśnie zastanawiało, co w tym mocowaniu od WT jest takiego cudownego, że kosztuje prawie stówkę (poza cłem i podatkiem).

 • Misiek Robert

  https://rower.com.pl/sram-pg-730-kaseta-7-rz-12-32-zebow-409227 witam czy ta kaseta jest dobra?? Pozdrawiam

  • Cześć, myślę, że da sobie radę :) Lepszej 7-rzędowej kasety i tak raczej nie znajdziesz już w sklepach.

 • Misiek Robert

  A czy do 60zł kupi się jakieś dobre i mocne pedały?? Jeśli nie to miejsce przepraszam

  • No pewnie, że to nie to miejsce, ten tekst jest o kasetach, a nie o pedałach. Lepszym wyborem byłby komentarz pod tym wpisem: https://roweroweporady.pl/jak-wymienic-pedaly-w-rowerze/

   Ale jak już tu jesteś, to niech tak zostanie :) Nie wiem do jakiej jazdy potrzebujesz te pedały, jeżeli do ostrego traktowania i skoków, to ja niestety nie jestem w stanie podpowiedzieć.

   Natomiast do typowej jazdy, gdzie potrzebujesz fajnych pedałów, które nie rozsypią się po tygodniu, to zerknij na ofertę marki np. Accent, mają fajne modele.

 • Michał S

  Witam,
  Planuje w moim rowerze mtb zmienić kilka komponentów, tak żeby lepiej nadawał się do pokonywania średnich i dłuższych tras głównie drogami asfaltowymi. Przede wszystkim planuje zmienić tylny napęd. Są to koła 26 cali, do których jest wpięty wolnobieg 7rz, chciałbym wymienić piastę i zamontować kasetę 8 rz. I właśnie tutaj pojawia się moje pytanie. Tak na prawdę dopiero zacznę od tego sezonu ruszać w jakieś trasy asfaltowe i nie wiem czy jest jakaś istotna różnica pomiędzy wolnobiegiem z najmniejszą zębatką 14 zębów a nową kasetą 11 zębów? Czy jest odczuwalna różnica w jeździe? Wiadomo, że zależy mi na szybszym pokonywaniu dłuższych tras. Z przodu mam korbę z 3 zębatkami. Pozdrawiam

  • Cześć, wymiana wolnobiegu na kasetę to dobry ruch. Zastanowiłbym się jeszcze, czy nie przejść od razu na 9. rzędową – różnica w cenie może być niewielka, a zawsze dostaniesz gęściej upakowane tryby, czyli będzie płynniejsza zmiana biegów.

   Jeżeli chodzi o różnicę w prędkości, to ja używam tego kalkulatora: http://www.bikecalc.com/speed_at_cadence

   Nie wiem jaką masz największą tarczę na korbie, ale domyślam się, że 44 lub 42. Dajmy na to, że 44. Czyli przy oponie 26×2″, przełożeniu 44×14 i kadencji (liczbie obrotów korbą na minutę) 80, dasz radę pojechać 31 km/h. Mając do dyspozycji zębatkę 11 na kasecie, prędkość maksymalna wzrośnie (o ile oczywiście uda Ci się utrzymać kadencję 80) do niecałych 40 km/h.

   Oczywiście pozostaje pytanie, czy nie lepiej zwiększać kadencję, bo zdecydowanie lepiej kręcić szybciej pedałami na lżejszych biegach, niż mielić powoli i ciężko, jak młyńskie koło na twardszych biegach. Mówiłem o tym tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=g_au4YfxGfg&ab_channel=RowerowePorady

   Bo nie wydaje mi się, żebyś na prostym odcinku drogi, utrzymywał prędkość 35-40 km/h na góralu, jadąc sam (jeżeli tak jest, to szacun!).

   W każdym razie, zmiana na kasetę nie zaszkodzi, natomiast zastanów się nad przejściem na 9. rzędów. Teraz nawet Shimano Altus M2000 czy Acera M3000 są pod właśnie 9 biegów.

   • Piotr

    Witam
    Mam z tyłu kasete 8rz i przerzutkę sram x4. Zakładam koło z silnikiem w piaście które jest przystosowane do kasety 9rzędowej. czy ta kaseta podejdzie czy trzeba będzie dać jakąś podkładkę czy może wymienić całą kasetę na 9rz ale wtedy muszę jeszcze dokupić chyba przerzutkę i manetkę ?

    • Tak, kaseta 8. rzędowa bez problemu wejdzie na bębenek piasty pod 9. rzędów.

     Gdybyś chciał założyć tam kasetę 7. rzędową, wtedy byłaby potrzebna specjalna podkładka.

     Jeżeli chciałbyś zmienić na 9. rzędów, to tak – musiałbyś także wymienić manetkę. Przerzutkę już niekoniecznie.

 • Cześć, zmieniając korbę, poszedłbym już w zintegrowaną oś i zewnętrzne łożyska ramy. Będzie niewiele drożej niż Octalink, a moim zdaniem ładniej i sztywniej. Np. jest taka korba Shimano Alivio FC-T4060: https://www.ceneo.pl/Sport_i_rekreacja;szukaj-fc-t4060+44;0192.htm#crid=188852&pid=7269

  Z tarczami 44/32/22. Przerzutka powinna dać sobie z tym radę, dwa zęby więcej na dużej tarczy nie powinny sprawić jej problemu. Kasetę możesz wymienić na dowolną 8. rzędową. Z łańcuchem dobrze kombinujesz, od Shimano bież najwyższy model jaki się da, tym bardziej, że CN-HG71 nie jest i tak drogi.

  • Miłośnik roweru.

   Dziękuję za odpowiedź :) Zastanawiałem się nad wyborem zintegrowanej osi. Przeważył czynnik żywotności. Słabym punktem są łożyska, które wytrzymują maksymalnie 5 tys km. Czyli dla mnie sezon lub nawet mniej. Ale to też wiele zależy od stylu jazdy.

   • Tak, to prawda, zależy od stylu jazdy (i warunków w jakich się jeździ). Ja nigdy nie miałem z tym problemów i suporty wytrzymują mi dużo, dużo więcej niż 5000 kilometrów.

    • Miłośnik roweru.

     Po Twojej radzie kupiłbym zintegrowaną oś. Ale już wcześniej zamówiłem Octalink:)
     Z serwisie mi to założyli i pojawił się dziwny problem. Pojawia się „bicie” łańcucha o przednią przerzutkę. Tzn łańcuch haczy o ściankę,ale tylko przez chwilę. Tak jakby był krzywy, albo korba była krzywa. Nie wiem czy to kwestia złej regulacji czy coś źle przykręcili. A może felerny egzemplarz ? Zostawiłem dzisiaj rower w serwisie, jutro mają dać odpowiedź.
     Przy przełożeniach 2-4, pojawia się „bicie”. Kiedy schodzę niżej na 2-3 to już łańcuch trze równo o lewą ściankę. Kiedy z kolei wyregulowuję to żyłką baryłkową to adekwatny problem pojawia się przy przełożeniach z 3 blatem. Łańcuch ma problem,aby w ogóle wskoczyć na trzeci blat. Jeśli już mu się to uda to „bicia” są przy 3-5 wzwyż z prawej strony ścianki. Wszystkiemu winny te bicia bo nie można w pełni wyregulować przednich przerzutek…

     • Niech serwis posiedzi nad regulacją i to nie tylko sprawdzając to na stojaku, ale także podczas jazdy.

      • Miłośnik roweru.

       No i okazało się,że źle założyli korbę.. Najpierw założyli lewą stronę do końca,a potem założyli prawą stronę z blatem. A miało być odwrotnie. Tak mi to wytłumaczyli.
       Naczytałem się dość sporo starych już co prawda postów z identycznym problemem. Więc niech inni też skorzystają na moich doświadczeniach.
       Pozdrawiam

 • Vincent

  Witam, chciałbym wymienić kasetę łańcuch i korbę w moim Krossie Level R1. Mam napęd 3×8 – kasetę Shimano Altus CS-HG200-8 12-32, korbę SR Suntour XCE 42/32/22T na kwadrat i łańcuch CN-HG40.

  Na razie kupiłem łańcuch Connex 808 i mam zamiar kupić kasetę Shimano CS-HG 51 tylko nie wiem jakie przełożenia wybrać 11-32, 11-30, czy 11-28? 8 bieg rzadko kiedy wykorzystuję. Z tyłu mam przerzutkę Shimano Acera RD-M3000 SGS Shadow. Czy zamiana z 12-32 na np 11-30 będzie powodowała jakieś problemy? Czy może odczuję poprawę działania napędu?

  Zastanawiam się nad korbą Shimano Acera FC-M361 42/32/22 170mm i suportem Shimano BB-UN55 tylko nie wiem jaki rozmiar suportu muszę dobrać. Czy może wymienić na octalink BB-ES25? Będzie pasował do tej korby? Z przodu mam przerzutkę Altus FD-M190.
  Pozdrawiam

  • Cześć, kasetę możesz założyć każdą z nich, przerzutka da sobie radę. Musisz jedynie dobrze dobrać długość łańcucha: https://roweroweporady.pl/jak-dobrac-dlugosc-lancucha-rowerowego/

   Zmiana z 12-32 na 11-30 będzie w zasadzie symboliczna. Stopniowanie jest ciut inne, ale do tego bardzo szybko się przywyczaisz.

   Co do korby i suportu, to suport na kwadrat pasuje do korb z mocowaniem na kwadrat, tak samo z Octalinkiem. Te mocowania nie są wymienne.

   Ale ja na Twoim miejscu dołożyłbym te 70 złotych do korby, która będzie miała zintegrowaną oś, np. Shimano Alivio FC-T4060: https://www.ceneo.pl/Sport_i_rekreacja;szukaj-fc-t4060+44;0192.htm#crid=188852&pid=7269

   Suport SM-BB52 kupisz za około 50 złotych, czyli nawet trochę taniej niż BB-UN55. Będziesz miał sztywniejszą i ładniejszą korbę. Ona jest pod 9. rzędów, ale spokojnie poradzi sobie z 8. rzędowym łańcuchem.

   Tak zostawiam pod rozwagę :)

 • Kacper Mandat

  Cześć, zastanawiam się czy opłaca się kupić szosę z kasetą 8 rz 12-15 i od razu ją wymienić na 10 lub 11 rzędów 11-28. Rozumiem, że trzeba wymienić przerzutki i łańcuch od razu, ale to i tak wyjdzie taniej, aniżeli kupno roweru z większą kasetą. Najważniejsze pytanie jest takie czy w takiej sytuacji kaseta 11rz będzie współpracować z korbą 3 blatową 50/39/30 bez żadnego problemu? Czy wystarczy wymienić kasetę, łańcuch, przerzutki i będzie śmigać czy mogę napotkać jakieś problemy?