Jak wymienić kasetę lub wolnobieg w rowerze

Zapraszam do obejrzenia najnowszego odcinka Rowerowych Porad na YouTube. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał :)Jeśli łańcuch zaczyna przeskakiwać po trybach, warto dobrze przyjrzeć się zębatkom – czy nie są nadmiernie zużyte. Jeśli zamiast spiczastych ząbków widzisz mocno wytarte “płetwy rekina”, to ewidentny znak, że czas wymienić kasetę/wolnobieg. A jak poznać czy w rowerze jest kaseta czy wolnobieg? I czym one się różnią? Zasadniczą różnicą jest montaż. Kasetę nakłada się na piastę, a następnie dokręca nakrętką. Wolnobieg zaś wkręca się na piastę. Jeśli masz 9 zębatek lub więcej, na 99,99% masz kasetę. Jeśli 6-7 zębatek najprawdopodobniej jest to wolnobieg. Jeśli 8 zębatek – może być różnie. Ale w każdym przypadku – najlepiej jest dobrze sprawdzić. Na zdjęciach poniżej pokażę Ci wolnobieg oraz kasetę.

Zapraszam Cię do obejrzenia tego poradnika w formie wideo. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał :)

Wyciągnięty łańcuch

Łańcuch podczas swojej pracy z czasem zaczyna się wyciągać. Przestrzenie między ogniwami robią się coraz większe, przez co łańcuch zaczyna coraz bardziej ścierać zęby w kasecie oraz korbie. Jeżeli będziesz wymieniać łańcuch odpowiednio wcześnie, kaseta/wolnobieg ma szansę na dłuższe życie. Jeżeli będziesz jeździć na wyciągniętym łańcuchu zbyt długo, razem z łańcuchem konieczna będzie też wymiana kasety. O zużyciu łańcucha i jak to sprawdzić przeczytasz w tym wpisie.

Są trzy szkoły obchodzenia się z napędem. Jedna mówi o tym, by sprawdzać wyciągnięcie łańcucha i gdy dojdzie ono do 0,75% należy wymienić go na nowy. W ten sposób zębatki będą wolniej się ścierać. Druga szkoła mówi o zakupie trzech łańcuchów i wymienianiu ich rotacyjnie co 300-400 kilometrów, zakładając za każdym razem najmniej wyciągnięty z danej trójki. Dzięki temu na jednej kasecie będzie przez dłuższy czas pracował porządny łańcuch, co powinno wydłużyć jej działanie. Trzecia szkoła natomiast mówi o tym, by jeździć na jednym łańcuchu i kasecie do momentu, gdy łańcuch wyciągnie się na tyle, że będzie już przeskakiwał i hałasował, a w kasecie zedrą się ząbki. Wtedy wymieniamy i kasetę i łańcuch (a czasami i zębatkę/zębatki w korbie).

Zużyte zębatki rowerowe

Ja zasadniczo polecam pierwszą metodę, jest mało absorbująca i całkiem wydajna. Na zdjęciu powyżej chciałem pokazać Ci dwie zębatki z kasety. Ta po lewej stronie jest używana, może jeszcze nie zakatowana na śmierć, ale najlepsze czasy ma już dawno za sobą. Teoretycznie przy odrobinie samozaparcia można ją reanimować pilnikiem. Po prawej stronie natomiast jest fabrycznie nowa zębatka. Jeśli chcesz się dokładnie przyjrzeć różnicom między nimi, kliknij na zdjęcie aby powiększyć. Widać wyraźnie, że w używanej zębatce zęby zostały zaostrzone, a ich górne krawędzie skróciły się. Wyciągnięty łańcuch pracował na niej jeszcze przyzwoicie, ale z nowym nie mogła się już dogadać.Kaseta rowerowa CS-HG50

Potrzebne narzędzia do wymiany

Na zdjęciu powyżej widzisz kasetę. Ma na samym końcu nakrętkę i wypustki do włożenia klucza. Do zdjęcia kasety będzie Ci potrzebny odpowiedni klucz do kasety (widoczny na zdjęciu poniżej) oraz bacik, czyli kawałek łańcucha przymocowanego do rączki, służący do przytrzymania kasety. Bacik można zrobić samemu ze starego łańcucha. Ja kiedyś odkręciłem kasetę bez bacika, mocując kasetę żyłką do szprych – ale tego sposobu zdecydowanie nie polecam, ponieważ bardzo obciąża szprychy.

Jak odkręcić kasetę w rowerze
Klucz do kaset
Jak odkręcić zębatki w rowerze
Tak wygląda “bacik”

Wymiana kasety

Mając przygotowane wszystkie narzędzia, przytrzymaj bacikiem tryby kasety (najlepiej złapać co najmniej trzeci od dołu), włóż klucz do nakrętki kasety i przy pomocy płaskiego klucza zacznij odkręcać nakrętkę (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara). Gdy nakrętka zejdzie – ręką zsuń tryby z piasty. Kaseta może tworzyć jedną, nierozbieralną całość, ale także może być w kilku częściach – tak, że będzie można wymienić tylko jedną, czy dwie najbardziej zużyte zębatki na nowe.

Odkręcanie kasety

Jak zdjąć zębatkę w rowerze

Zakładając kasetę, przede wszystkim przeczyść piastę oraz samą kasetę, jeśli montujesz tę samą. Zwróć też uwagę na prawidłowy montaż. Zazwyczaj każda zębatka ma jeden z wypustów montażowych szerszy lub węższy od pozostałych. Pomogą Ci one w poprawnym założeniu trybów. Na końcu załóż nakrętkę i używając klucza, dobrze go dokręć. Bacik nie będzie na tym etapie koniecznie potrzebny, ale możesz mimo wszystko przytrzymać nim kasetę, by nie narażać jej na niepotrzebne obciążenie.

wolnobieg-shimano

Wymiana wolnobiegu

Na zdjęciu powyżej widzisz wolnobieg. Nie ma on nakrętki, którą można zdjąć, odkręca się go w całości. W jego przypadku będzie trochę łatwiej. Bardzo często wystarczy pokazany na zdjęciu wyżej klucz do kaset. Ale dużo zależy od samego klucza. Najlepiej jednak kupić specjalny klucz do wolnobiegów, który wygląda bardzo podobnie (jest trochę dłuższy). Wtedy będzie 100% pewności, że będzie pasował. Bacik nie jest potrzebny. Wystarczy włożyć klucz i przeciwnie do ruchu wskazówek zegara – odkręcić. Jeśli będzie to opornie szło, warto użyć imadła. Włóż klucz do imadła, nałóż na niego koło i zacznij odkręcać. Powinno pójść dużo łatwiej.

Montaż wolnobiegu jest równie prosty. Przed montażem oczywiście wyczyść piastę oraz sam wolnobieg, a następnie nakręć go zgodnie z ruchem wskazówek zegara na piastę. Pilnuj by wkręcał się równo. Następnie dokręć go przy pomocy klucza. Nie musisz robić tego na siłę, wolnobieg ma tą ciekawą “funkcję”, że dokręca się sam. Wystarczy założyć koło do roweru i przejechać się kawałek spokojnym tempem. Wolnobieg sam się dokręci z odpowiednią siłą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 

49 komentarzy

 • Cześć mam pytanie moja tylna najmniejszą zębatka ma 14 zębów czy mogę zmieniać na 10 czy 11 zębów

  • Kwestia czy masz wolnobieg czy kasetę. Da radę odczytać jakiś symbol modelu na jednym z trybów (powinien być duży i wyraźny).

   Jeżeli masz kasetę, nie będzie żadnego większego problemu z założeniem kasety z 11. ząbkami na dole.

   Jeżeli masz wolnobieg, zwłaszcza 6-7 rzędowy, to niestety takie wolnobiegi nie są już produkowane od ładnych paru lat. Sam miałem kiedyś taki, ale potem był już nie do dostania i wróciłem do 14 ząbków.

   Przy wolnobiegu 8-10 rzędowym jeszcze można coś pokombinować, ale to rzadko spotykane wolnobiegi w rowerach.

 • Cześć mam takie pytanie czy podczas jazdy rowerem można kręcić napędem do tyłu? czy nie uszkodzi to np. bębenka od kasety?

 • Warto dodać coś jeszcze.
  Po odkręceniu wolnobiegu i wyczyszczeniu gwintu, warto go delikatnie przesmarować, przed założeniem nowego.
  Co do kasety, warto przesmarować nakrętkę kasety.
  Zapobiegnie to zapiekaniu się, i ułatwi odkręcenie.

 • a jakim momentem dokręcać kasetę? wszyscy mówią na wyczucie, a ja chcę znać dokładnie wartości

 • Cześć Łukasz. Chcę zmienić w swoim rowerze kasetę z 11-32T na 11-28T. Kaseta i nowy łańcuch zamówione i właśnie zrodziło się pytanie. Stary łańcuch ma 114 ogniw. Skoro średnica największej tarczy będzie teraz mniejsza (28 zamiast 32 T) to czy długość łańcucha również ulegnie zmianie?

   • Witam. Mam wolnobieg który nie posiada rowków w środku żeby odkręcić go kluczem z ząbkami. Spotkałeś się może z czymś takim?

     • Nie znam się na wolnobiegach starego typu, ale może być tak, że najmniejsza zębatka jest jednocześnie nakrętką. I będziesz potrzebował dwóch bacików. Jednym blokujesz wolnobieg, a drugim okręcasz tę najmniejszą zębatkę.

      Ale czy tak jest… wybrałbym się do serwisu, żeby to zweryfikować.

     • mam pytanie zauwazylem, że najmniejsze zębatka wolnobiegu ma wyczuwalny luz (czy moze byc to spowodowane niedokrecana nakrętką). jesli chwyce całą kasetę to tez troche ma luz na bebenku czy wogle jest taki dopuszczalny w niektorych produkowanych kołach?

     • To mówimy o wolnobiegu czy o kasecie? Ale z kontekstu rozumiem, ze chodzi o kasetę.

      Jeżeli najmniejsza zębatka ma luz, to zdecydowanie wygląda to na niedokręconą nakrętkę. Mikroskopijny luz na całej kasecie często się zdarza, ale nie jestem w stanie opisać Ci go słowami :) Trochę większy luz niż mikroskopijny często już wymaga sprawdzenia.

     • czyli kluczem do kaset dokrece ? tylko czy potrzebny bedzie tez bacik czy uda mi sie bez tego bacika?

     • Dokręcić możesz bez bacika. Bacik jest potrzebny do odkręcenia kasety.

     • Stary już temat ale moze sie przyda odpowiedz komuś. Ten wolnobieg ma nacięcie na wewnetrznym pierścieniu. By odkręcić trzeba odpowiedni klucz (o co moze noie być dzia łatwo) albo go dorobić. Mozna też inaczej – wyjać ośkę i z grobej blachy o grupbości jak szerokość tego nacięcia dociac kawałekk by wszedłdo wnętrza wolnobiegu . Włożyć go w solidne imadło tak by dało sie nałożyć z góry koło z wolnobiegiem i gdy wskoczy ono tym wycięciem na blachę mocno szarpnąc za obręcz kola naciskając koniecznie tez na koło dość mocno z góry (by się nie omsknęlo, troche jakby sie na nim uwiesić) . Mocne sarpniecie powinno zwolnić wolnobieg . Najmniejszy trubik można tez wcześniej odkręcić by łatwiej się dostać do trzpienia wolnobiegu. Ten wonobieg wygląda na włoski f-my Regina, już nie produkowane ale bardzo mocne wolnobiegi.

 • Witam
  Na wstępie przepraszam ale jestem totalnym laikiem :) i nawet nie wiem czy mam wolno bieg czy kasetę . To będę ustalał jutro na podstawie tego co tutaj wyczytałem. Ale do rzeczy. Wczoraj przy podjeździe pod górkę , nagle bez żadnego stuknięcia straciłem moc. Koło zębate jednego biegu się kręci a rower stoi. Drugie koło od największego ( Dwójka) inne działają prawidłowo , tylko to jedno luźne. Czy to usterka naprawialna czy trzeba cały mechanizm wymienić ( wolnobieg/kasetę – co mam będę wiedział jutro ) ? Z góry dziękuje za poradę. Pozdrawiam

 • Witam,
  na wstępie dziękuję za ogrom informacji jakie zamieściłeś na swoim blogu. Zainspirowało mnie to do naprawy starego Bianchi Spillo Giallo dla mojej pani. Uprzedzam, że jestem tylko amatorem. Nasunęło mi się pytanie jako, że jestem na etapie tylnego koła – jest tam wolnobieg 3 rzędowy. Czy jest możliwość włożenia zamiennie np. 5-o lub 7-o rzędowego? Jeśli tak to czy adekwatnie do tego muszę jeszcze wymienić inne elementy np. przerzutki, manetki? Nadmienię, że rower będzie wykorzystywany nie tylko na miasto ale i turystycznie.

  • Hej, przyznam Ci się szczerze, że nie siedzę za bardzo w temacie starszych rowerów. Trzyrzędowego wolnobiegu nigdy na oczy nie widziałem :)

   Czy na taką piastę da się założyć wolnobieg o większej liczbie przełożeń – nie wiem. Warto byłoby podjechać do serwisu i podpytać. Co do manetki, to jeżeli jest indeksowana (klika się przy każdej zmianie biegu), to nie obsłuży większej liczby biegów. Natomiast jeżeli to jest wajcha, która pracuje bez oporu, to jest szansa, że obsłuży więcej biegów, choć nie wiem czy 7 to nie będzie za dużo.

   Cóż, najlepiej byłoby skontaktować się z serwisantem, który siedzi w tym temacie i będzie mógł to na żywo obejrzeć i się wypowiedzieć.

 • Zaglądam tu coraz częściej, bo informacje, jakie podajesz – a głównie sposób ich przekazania – bardzo pomagają mnie-amatorowi, zrozumieć, czym co się je. Mam Krossa Evado 4, wg specyfikacji producenta w tylnym kole jest zamontowana kaseta Shimano Acera CS-HG41-8 11-32T. Przejechałem na nim w sumie coś ponad 3 tys. km i mam uwagi do pracy napędu. Przyjrzałem się uważnie zębom, sprawdziłem łańcuch i jesli dobrze interpretuję to, co widzę (bazując na informacjach z Twoich wpisów), to zdecydowanie kwalifikuje się to-to do wymiany.
  I tu konkretne pytanie – czy radzisz wymienić na ten sam model, który był w oryginale, czy przy okazji tej inwestycji pójść w kierunku jakiejś zmiany modelu/producenta? Chodzi mi głównie o trwałość, jeżdżę amatorsko, nie katuję sprzętu, to głównie krótkie wycieczki rzędu 20-30 km. Dołączam fotki mojej kasety, rzucisz okiem? https://uploads.disquscdn.com/images/99027b4632673769854944bcd13bbba9d8f72d3c8ee10d2890c1b6b6449bbb2b.jpg https://uploads.disquscdn.com/images/9f4a8a457e1fb1a4845b6776554cf7cf59e28c0d4adece571be11bda572ff8a9.jpg

  • Hej, faktycznie widać na kasecie, że niektóre ząbki są powycierane. Ale hmmm… ja bym zrobił tak, że kupiłbym kasetę + łańcuch, ale na początek wymienił tylko łańcuch i zobaczył co ta stara kaseta na to. Może go przyjmie i jeszcze na niej pojeździsz (a tą co kupiłeś będziesz miał na zaś). A jak będzie słabo, to wymienisz kasetę od razu.

   Dodatkowo polecam Ci zakup przymiaru do łańcucha, znajdziesz go w Google za 10 złotych. Bardzo przydatny przyrząd do sprawdzenia czy łańcuch się nie wyciągnął. I jeżeli będziesz na czas wymieniał łańcuch, zanim jego wyciągnięcie nie przekroczy 1%, to kaseta pożyje jeszcze dłużej.

   Co do tego, że łańcuch CN-HG71 wytrzymuje dłużej niż tańsze łańcuchy, jak najbardziej się zgadzam. Widzę to po rowerze mojej dziewczyny i po tym, co miała kiedyś, a co ma teraz (właśnie HG71).

   • Łańcuch jest wyciągniety, co do tego nie mam żadnych wątpliwości, choć mierzyłem go prymitywną metodą pomiaru długosci od ogniwa do ogniwa. Na 20 ogniw zamiast 254 mm ma 258. Róznica zbyt wyraźna, by można ją uznać za błąd pomiaru. Tak, zamierzam razem z zestawem kupić sobie od razu przymiar i imadełko do rozpinania/spinania łańcuchów. Bacik zamierzam złożyć z resztek tego starego po zdjęciu z roweru ;) Coś tam mechanicznie umiem przeszlifować z kawałka blachy stalowej, chyba dam radę, to nie Mechanika Bardzo Precyzyjna. Siła razy ramię, czyli jakieś 25-30 cm rączka i wystarczy.

 • Czy jeżeli jeżdżę rowerem rekreacyjnie, to powiniem taką operację robić częściej niż raz w sezonie, na jego zakończenie?

  • Napęd należy wyczyścić wtedy, gdy będzie tego po prostu wymagał. Nie jestem purystą, który kazałby Ci czyścić napęd po każdej jeździe (bo są tacy, którzy to zalecają). Ale warto czasem zerknąć na łańcuch czy nie jest już mocno oblepiony brudem. Jeżeli jest, to zdecydowanie warto go wyczyścić, a przy okazji przetrzeć zębatki na korbie i kasecie.
   Sam łańcuch smaruje się oczywiście częściej, ale też raczej na ufajdany łańcuch nie ma sensu nanosić oliwki.

 • Dwa pytanka: :)

  1. Kasetę i bębenek na której jest osadzony można czyścić spokojnie naftą czy czymś innym?
  2. Czy piastę/bębenek mam lekko “nasmarować” przed włożeniem na niego wyczyszczonej kasety? Posiadam smar Ceramic Grease firmy Finish Line.

  • 1. Kasetę śmiało możesz czyścić naftą, benzyną ekstrakcyjną czy odtłuszczaczem cytrynowym. Bębenek można przetrzeć, ale na pewno nie moczyć go czy zalewać odtłuszczaczami.

   2. Według mnie nie ma potrzeby nakładania smaru w to miejsce.

 • Witam, mam pytanko, mam do wymiany tylne koło ( popękana obrecz przy nyplach ) dostałem od kolegi obrecz do lekkiego centrowania, ale na niej jest założona 8 rzędowa kaseta, a umnie jest 7 rzędowa. Pytanie moje brzmi czy na jego piaste ( bębenek ) wejdzie moja kaseta 7 ? czy piaste też dobiera sie do ilości rzędów kasety ? i będe zmuszony oddac koło to przeplatania na moja piaste ?
  Pozdrawiam

  • Powinno się dać założyć taką kasetę, ale będzie potrzebna specjalna redukcja. Wpisz w Google hasło “redukcja kasety z 8 na 7”. Jeszcze kwestia czy przypadkiem nie masz w rowerze wolnobiegu. Jeżeli masz wolnobieg, a piasta kolegi jest pod kasetę, to niestety zamiany nie zrobisz. I wtedy lepiej byłoby wymienić manetkę.

 • A co jeśli mam wolnobieg to mogę założyć kasetę ? czy muszę zmienić także piastę w rowerze? bo nigdzie nie da się już kupić wolnobiegu 11-28. pozdrawiam

  • Nie da się założyć kasety na piastę przystosowaną do wolnobiegu. Musiałbyś wymienić piastę lub całe koło.

 • witam mam problem z rowerem, mianowicie gdy pedałuje kolo się nie obraca. i teraz jak chce to naprawić to nie wiem jaką część kupić czy całe koło czy tylko pewną część w rowerze górskim

  • Hej, coś musiało strzelić w bębenku od piasty. Jeżeli chcesz naprawiać, to wybrałbym się do serwisu rowerowego.

    • Są dwie opcje: albo wymieniasz całe koło, ale bez zębatki. Albo rozplata się koło, wyjmuje starą piastę i zaplata koło z nową.

     Co się bardziej opłaca, to już kwestia kalkulacji. Im lepsze koło, tym oczywiście bardziej opłaca się wymienić samą piastę.

     • Jest jeszcze opcja, że kolega ma wolnobieg i wówczas wystarczy wymienić tylko jego (raczej się nie naprawia bębenków w wolnobiegach) :)

     • O tym zapomniałem :) Ale to już na serwisie zobaczą :)

  • Ręką na pewno nie da się jej przytrzymać. Potrzebna jest spora siła do jej odkręcenia i nie ma szans, żeby ręką ją utrzymać.

   Możesz użyć kawałka starego łańcucha przybitego gwoździem do deseczki.

 • Hej, z tego co wiem “falowanie” wolnobiegu to naturalny objaw, często spowodowany nie tyle przez sam wolnobieg, ale przez piastę.

  Jeśli nie przeszkadza Ci to w jeździe, a przełożenia wskakują płynnie, to się tym nie przejmuj.

 • Witam Panie Łukaszu!
  Wymieniłem wolnobieg w serwisie decathlona, po wymianie stwierdziłem że “faluje” zębatki nie kręcą się w jednej linii tylko lekko odchylają sie podczas kręcenia na lewo i prawo patrząc z góry na koło. Moje pytanie jest takie czy to normalne po wymianie czy coś “popsuli” serwisanci? oryginalnie był założony wolnobieg “no name” obecnie jest shimano – wymiana także łańcucha

 • Być może to kwestia klucza, ale też być może marki wolnobiegu czy kasety. Ja mam wolnobieg Shimano.

 • Mi się kiedyś udało odkręcić takim kluczem i wolnobieg i kasetę. Może faktycznie to kwestia klucza, bo dostępne są różne. Na niektórych sprzedający piszą, że są uniwersalne.

  Ale dzięki za zwrócenie uwagi.

 • Czym innym jest klucz do kaset, a czym innym do wolnobiegów. Kiedyś próbowałem odkręcić wolnobieg kluczem do kaset, niestety bez skutku. Żeby odkręcić wolnobieg trzeba użyć klucza do wolnobiegów, który jest podobny do klucza do kaset.

 • Dobry klucz to skręcania wolnobiegu musi być długi (duża dźwignia), imadło też jest dobre do odkręcania ale musi być masywne a stół(warsztatowy) do którego jest zamontowane przymocowany do podłoża -inaczej będzie się kręcił razem z kołem. R.