Lemondka – czy warto mieć?

Lemondka to dwa pręty z podpórkami, które montuje się na kierownicy roweru. Dzięki temu można przyjąć pochyloną, aerodynamiczną pozycję za kierownicą i odciążyć dłonie. Nazwa tego ułatwiającego życie akcesorium wzięła się od Grega LeMonda, który w 1989 roku jako pierwszy użył go w jeździe na czas podczas Tour de France (które notabene wygrał . Wcześniej lemondka była używana jedynie przez triathlonowców. Obecnie lemondki są najczęściej używane właśnie w jeździe na czas, a także kolarstwie torowym i triathlonie. Lemondki są również chętnie stosowane przez turystów długodystansowych chcących co jakiś czas odciążyć dłonie i zmienić pozycję na rowerze.

Lemondka co to jest
fot. Archiwum prywatne Grega Lemonda

W przypadku amatorskich zastosowań, manetki od przerzutek pozostawia się na swoich miejscach. Jednak zawodowcy bardzo często stosują manetki montowane na końcach lemondki. Widać je na rowerze Grega LeMonda powyżej, a także w rowerze Cube Aerium Pro poniżej.

cube-hpa-pro

 

Jak widać, rower do jazdy na czas ma trochę inną kierownicę niż typowy rower szosowy. Na rynku dostępne są takie kierownice z zintegrowaną lemondką.

Jazda na czas lemondka

Jednak typowa jazda turystyczna nie miałaby racji bytu z taką kierownicą. Tu przecież nie chodzi o szybkość, ale o komfortowe pokonywanie kilometrów. Na rynku znajdziemy wiele typów lemondek, różniące się długością, kątem pochylenia, grubością i kompatybilnością z kierownicami. I to na takie rozwiązanie powinniśmy postawić.

Jaką lemondkę kupić?

Należy pamiętać, że jazda non-stop na lemondce jest dość trudna, a czasami nawet niemożliwa. Po pierwsze jechać w ten sposób można jedynie na odcinkach drogi gdzie nie będziemy hamować. Ciągłe przekładanie rąk z lemondki na kierownicę jest bardzo niewygodne. Dodatkowo wygięta pozycja może powodować ucisk na okolice krocza, a także powodować ból kręgosłupa. Są w sprzedaży odpowiednie wsporniki i siodełka dostosowane do jazdy z lemondką, można również skorzystać z usługi bike fittingu, ale w takim przypadku możemy sobie odciąć drogę do jazdy w normalnej pozycji. Stąd te opcje zarezerwowane są raczej dla czasowców.

Niedroga lemondka test

Czy warto kupić lemondkę? Tu zdania są podzielone. Fora internetowe aż huczą od głosów zwolenników, przeciwników i sceptyków. Z pewnością w jeździe na czas to nieodzowny element. A w turystyce? Osoby narzekające na bóle dłoni i częsty problem ze znalezieniem odpowiedniej pozycji podczas długiej jazdy, powinny pomyśleć o zakupie lub pożyczeniu lemondki. Nie jest to remedium na wszystkie problemy, a nawet może przy za długim używaniu przynieść kolejne, ale używana z głową z pewnością pozwoli na więcej.

Ile kosztuje lemondka? Ceny zaczynają się od 75 złotych za podstawowe modele, a potrafią skończyć na tysiącu złotych za profesjonalne egzemplarze.