Skocz do zawartości

MTB do 6000-6500 zł


Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Panowie,

miałem dużo czasu żeby przejrzeć oferty rowerów i wybór padnie pomiędzy:

1) Merida Big Nine Pro (ceny od 6.400 zł, widzę nawet oferty za 6.100 zł ale nie wiem na ile są one realne)

2) Giant XTC SLR 1 (6.450 zł na greenbike, tylko raczej nie chciałbym jeździć na tubelessie, i trochę się boję tego cresta)

3) Kellys gate 70 (6.800 zł, może ciut mniej; no i ciężka rama, ale amor chyba najlepszy)

4) Superior XP 919 - wizualnie mega mi się podoba ale nie wiem czy dorównuje powyższym modelom. XP 939 dorównuje na pewno ale cena jest o wiele za wysoka ?

Pytanie zerojedynkowe - co byście wybrali z tych czterech? rocznie 5-10 wycieczek w jakieś Beskidy, reszta to 50 % asfalt i 50 % szutry/leśne ścieżki.
Jakoś tak najbardziej rozsądna mi się wydaje Merida, bo rama nie waży aż tak dużo, ale przynajmniej amor raczej porównywalny do Judy czy Recona. No i mam serwis i sklep Meridy i Pivota 500m od domu.

Odnośnik do komentarza

Giant nie bo amor to ich wynalazek i jesteś od nich w pełni zależny. Jak nie będą mieć do niego części to nigdzie nie kupisz. RockShoxa, Manitou czy Foxa wyserwisujesz w każdym serwisie zawieszeń.

Kellys bardzo przeciętna i ciężka rama. Recon Gold jak dla mnie to lepszy amor niż Manitou Marhkor. I w Kellysie wyższa wersja z komorą DebonAir.
Zmieniasz manetkę na XT i masz pełny napęd XT bardzo szybko zmieniający przełożenia.
Hamulce MT400 wymagają upgrad'u klamek do MT500 żeby mieć Servo Wave.
Jakie dają tarcze nie piszą, pewnie przyoszczędzone i pewnie też do zmiany.
Obręcze muzealne, które nie powinny być w ogóle stosowane w rowerze MTB.
Opony śmieciowe do zmiany.

Merida Big Nine Pro
Dobra rama, z trochę lżejszego stopu. Podstawowy amor bez szału. 
Hamulce w porządku, tarcze z gównolitu do zmiany
Korba przyoszczędzona Deore i trzeba sprawdzić przy zakupie czy jest pod Boost bo z braku części zdarzało im się wkładać niekompatybilną i próbować wciskać klientom ciemnotę.
Obręcze nędzne i zbyt wąskie jak na obecne czasy ale pod opony 2,2 cala oblecą. Szanujące się firmy nie używają już do XC obręczy węższych niż 25 mm.
Opony śmieć, do zmiany.


Superior XP 939
Mój kolega mechanik ma bardzo dobre zdanie o ich produktach i plasuje je powyżej Meridy i Gianta.
Niestety nic nie wiem o wadze i jakości ramy. Wymaga to researchu.
Amor RockShox Recon Silver RL. Z jakim tłumikiem? Nędznym TK czy dobrym Motion Control? Nie piszą
Przyoszczędzona manetka SLX do zmiany na XT
Hamulce MT400 wymagają upgrade'u klamek
Obręcze no name ale chociaż 25 mm
Opony w porządku

Wybrałbym chyba ten który oferuje najlepszą amortyzację. Ale rama też ma znaczenie.

Odnośnik do komentarza

Ja bym wybierał między Meridą a Kellys. Napędy podobne, hamulce podobne z lekkim plusem na Meridę, na tych ramach nie jeździłem, więc się nie wypowiem na ich temat. Patrząc po osprzęcie bardzo porównywalne więc pozostaje decyzja który tańszy, jeśli rzeczywiście cenę masz o 700 niższą w Meridzie, brałbym Meridę. Rozważałbym Kellysa jeśli cena by była w okolicy +200 zł do Meridy. Superior spoko, ale trochę za drogi. 

Odnośnik do komentarza

Dziękuję,

Zdecyduję się na Meridę, chyba że trafi się jakaś perełka cenowa z Superiora.

Generalnie aż tak się amorem nie przejmuję bo przeskok ze sprężyny pewnie będzie przepotężny ?

Pytanie czy brać jeszcze pod uwagę Supa XP 919, podstawowy amor ale  manetka deore to chyba słabo jak za tą cenę. + Jeszcze obręcze 20mm ale nie wiem czy to bardzo przeszkadza w jeździe na oponach 2.1-2.2"?

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, sequ95 napisał(a):

chyba że trafi się jakaś perełka cenowa z Superiora

To dobre założenie.

Celowałbym, gdyby był na horyzoncie dostępny, właśnie w XP. XP 919 - odpuść. Zbyt duża rozbieżność sprzętowa  między modelami. W Sup 939 masz na dzień dobry grupę napędową XT za wyjątkiem manetki o czym pisał Jacek. Tłumik w XP 939 jest tym "lepsiejszym". Tłumik TK jest w modelu Judy Silver, w modelu Superior XP 919.

Odnośnik do komentarza

O kurcze, bardzo drogo. Bardzo.

https://www.merida-bikes.com/pl-pl/bike/3201/bignine-pro

Co mi sie nie podoba mocno to amortyzator. Testowałem go i rzeczywiście, działa dobrze ALE jeśli ma tak samo krótkie interwały serwisowe co wyższy model Machete, to bym uciekał od niego. Producent zaleca serwis olejowy raz na 4 tygodnie użytkowania. 

22,8mm obręcze to dość wąsko. Jak jesteś ciężki to opona może pływać. Akurat trzeba je wymienić bo są na drutowych Maxxis Ikon, to najtańsze opony z gumy przypominającej plastik. To na tył weź model o niższym TPI, taki oplot jest sztywniejszy.

 

Dodam jeszcze, że jakiś czas temu testowałem XC100, bolączki tego roweru pokrywały się z meridą (Manitou i plastkowe opony) ale reszta moim zdaniem na plus. Dobra rama, lepsze koła i zgrubsza 2x tańszy. Zaskakująco dobrze mi sie jezdziło po singlach.

image.thumb.png.c1f5fcc84ca3bca609b81107cc4ca9d3.png

Teraz widzę nie ma go w ofercie, ale widzę że jest XC120. Z bardzo dobrym amortyzatorem(Recon Gold RL nie gorszy od Reby, moze poza wagą) i rozsądnymi oponami.

 

 

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Veriv napisał(a):

O kurcze, bardzo drogo. Bardzo.

https://www.merida-bikes.com/pl-pl/bike/3201/bignine-pro

Co mi sie nie podoba mocno to amortyzator. Testowałem go i rzeczywiście, działa dobrze ALE jeśli ma tak samo krótkie interwały serwisowe co wyższy model Machete, to bym uciekał od niego. Producent zaleca serwis olejowy raz na 4 tygodnie użytkowania. 

22,8mm obręcze to dość wąsko. Jak jesteś ciężki to opona może pływać. Akurat trzeba je wymienić bo są na drutowych Maxxis Ikon, to najtańsze opony z gumy przypominającej plastik. To na tył weź model o niższym TPI, taki oplot jest sztywniejszy.

 

Dodam jeszcze, że jakiś czas temu testowałem XC100, bolączki tego roweru pokrywały się z meridą (Manitou i plastkowe opony) ale reszta moim zdaniem na plus. Dobra rama, lepsze koła i zgrubsza 2x tańszy. Zaskakująco dobrze mi sie jezdziło po singlach.

image.thumb.png.c1f5fcc84ca3bca609b81107cc4ca9d3.png

Teraz widzę nie ma go w ofercie, ale widzę że jest XC120. Z bardzo dobrym amortyzatorem(Recon Gold RL nie gorszy od Reby, moze poza wagą) i rozsądnymi oponami.

 

 

Jest w ofercie, tylko kolorystyka inna 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...