Skocz do zawartości

Rockrider Explore 540 29" vs XC 100 29"


Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, Nimia napisał(a):

Siodełko mam wysunięte tylko trochę, teraz nie powiem ile, bo nie mam dostępu do roweru, ale raczej ze 2-3 cm

Tego nie rozumiem, masz wysuniętą sztycę tylko 2-3 cm? Jeśli tak to rower zdecydowanie za duży. 

Poniżej jak wygląda mój rower, ze względu na składanie roweru w zakrętach wolę mniejsze ramy, lepiej mi się na takich ściga. 

Brak opisu.

Tu rower mojej narzeczonej:

Brak opisu.

A tu wyciągnięcie sztycy pode mnie w rozmiarze L (wąska rurka to myk myk, od końca wąskiej do początku ramy są 4 cm, ten myk myk ma 15 cm skoku, więc wychodzi jakieś 20 cm siodełko od ramy):

Brak opisu.

Edytowane przez Oskarr
poprawa wyświetlania zdjęć
Odnośnik do komentarza

Oskar, pokombinuję, dzięki za wskazówki. 

Shun, ja bym wzięła ten mniejszy. Wg tabel wypadałam na granicy M i L, teraz łapię się za głowę, bo probuję okielznać rozmiary tej mojej M-ki.

Pytanie techniczne- w jaki sposób zaciagnąć nik osoby, której chce się odpisać, żeby było tak jak u Was pogrubione i z @?

Odnośnik do komentarza

Na zdjęciu widać, że masz maksymalnie do tyłu przesunięte siodełko. Na drugim zdjęciu wygląda jakbyś miała całkiem wyprostowaną nogę opierając ją na pedale, może tak zdjęcie wyglądać albo masz trochę za wysoko siodełko. Na ostatnim zdjęciu wygląda jakbyś mogła dotykać nogami o podłoże siedząc ma siodełko, więc wygląda pi razy oko ok. Kolejna sprawa to tak nigdy nie schodzimy z rowerka jak na drugim i czwartym zdjęciu. 

Robimy jak moja luba na zdjęciu poniżej (wstawiam ją bo sam nie mam moich zdjęć jak nie jadę na rowerze), jedna nogę zostawiamy na pedale i rower przekzywiamy do stanięcia. Będziesz miała dzięki temu wyżej przekrok. Dla mnie jak jeżdżę w spd jest to naturalne bo nie chce mi się wypinac dwóch nóg na raz. Moja luba ma 156 cm a na zdjęciu jeździła na xc 100s w rozmiarze L. Problemów z przekrokiem dzięki takiemu trzymaniu nóg na pedałach nie miała. 

Polecam jeszcze spodnie z pielucha mtb. Moje ulubione połączenie w razie długich spodni to krótkie spodenki mtb + nogawki z decathlona. Pielucha bardziej przylega do ciała i łatwiej się wsuwać na siodełko niż przy jeździe w leginsach. 

received_942996140406559.thumb.jpeg.0062a1a36d53328dabd84cb721d3a748.jpeg

Odnośnik do komentarza

@Nimia
Ale jaką Ty chcesz uzyskać pozycję? Rekreacyjno-turystyczną, jak najbardziej wyprostowaną czy inną?

Co do siodła. Prawidłowe ustawienie wysokości to mniej więcej przekrok -10 cm do jazdy asfaltowej i powiedzmy -12 cm do terenowej. Ja mam przekrok -10,5 cm w rowerze MTB. Tzw. reguła Grega Lemonda dla roweru szosowego to przekrok x 0.883. Czyli 86 x 0.883 = 75,9. Ustawiłbym na 75. Jak za wysoko to bym odrobinę obniżył. Ale i tak siodełko będzie na takiej wysokości że ledwo się dotyka do ziemi palcami. To normalne. Nie jestem zwolennikiem przesuwania siodła tył-przód i regulacji długości roweru w ten sposób. Siodło powinno się znajdować w pozycji optymalnej biomechanicznie i dostosowanej do długości Twoich kości nóg. Ponieważ masz przekrok niewiele większy ode mnie a ja z bikefittingu mam setback wyliczony na 6-6,5 cm to sugeruję zachować podobną wartość. Czyli że nos siodełka ma być przesunięty od pionu spuszczonego na oś korby o 6.5-7 cm do tyłu. Jeśli przesuwasz się do przodu i to poprawia Twój komfort to znaczy że rower jest za długi i dążysz do bardziej wyprostowanej pozycji. Wtedy musimy albo skrócić mostek albo go podnieść do góry skracając w ten sposób reach.

Z opisu wynikałoby że niepewnie się czujesz na rowerze pod względem manewrowości. Tak może być w pierwszych miesiącach użytkowania po przejściu na większe koło. Też potrzebowałem czasu żeby się przyzwyczaić. Damska rama być może spowoduje że poczujesz się bardziej pewnie. Ale nie zmieni wysokości siodła względem podłoża. Będzie może wygodniej zsiadać i wsiadać.

Szerokość kierownicy powinna być mniej więcej taka jak szerokość ramion kiedy robisz pompki w naturalnej dla siebie pozycji. Skrócenie kierownicy to 15 minut roboty w serwisie. Kiedyś kosztowało 20 zł. Teraz pewnie więcej.

Tu jest pokazane jak ustawić klamki. Musi być przestrzeń na kierownicy między gripami a klamką tak żeby wygodnie ją trzymać jednym lub dwoma palcami. Ja ustawiam u siebie kąt pochylenia klamek kątomierzem na telefonie na 40 stopni.

https://enduro-mtb.com/en/how-to-set-up-your-brake-levers-perfectly/

Tu jest pokazane jak mechanik Nino Schurtera, 10-krotnego Mistrza Świata w wyścigach cross country, ustawia jemu rower. Przy 173 wzrostu w roku 2019 miał kierownicę szerokości 68 cm. Węższa kierownica daje większą zwrotność. Trzeba poeksperymentować co komu pasuje. Ja i mój syn znaleźliśmy kompromis na 72 cm. Ja mógłbym mieć nawet szerzej ale mam 116 w klacie. Młody chętnie węziej ale on ma w klacie z 90 :) 

https://www.mtbr.com/threads/video-how-to-set-up-your-cockpit.1173207/

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...