Skocz do zawartości

Elektryczna szosa

Polecane posty

• Odpowiedzi 45
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Biznes je biznes - teraz grubaski w lajkrze o zerowej kondycji będą mogły nawiązać równorzędną walkę z superhirołsami równiez na szosie ?

Krótko mówiąc - nie ma odwrotu Panowie i panie  - elektryczność jest wszędzie ?

A ode mnie prywatnie - rybka mi to bo o ile elektryka wspomagająca jazdę ale współpracująca z wygodą KAŻDĄ w tym pod górę czyli w rowerach z odrobiną "górski" w nazwie lub w przeznaczeniu ma racjonalne uzasadnienie (plus mieszczuchy dla staruchów rzecz jasna) - bo trzeba jednak mocnej nogi aby pod górkę wjechać, to w rowerze nie amortyzowanym typowym do płaskiego na szybkość i raczej na wyczyn (niech mi nikt nie mówi że szosa to taki wycieniowany mieszczuch dla zgarbionych łaknących lżejszej jazdy - od tego są lepsze rowery - jak mój chociażby) wspomaganie ma sens taki jak czapeczka Mikołaja dla świnki morskiej.

Idąc dalej tym tropem niedługo zrobią sportowe wózki elektryczne dla inwalidów z upośledzeniem ruchowym dolnych kończyn i będziemy oglądać i emocjonować się "Paraolimpiadą" jazdy bez trzymanki na jednym kole w ciasnych zakrętach bez kierownicy - dalej to już tylko wyścigi zwłok na stołach elektrycznych na cmentarz ...

Podobnie jak odpowiednio przystosowanymi szosami dotychczasowi inwalidzi też mogą spróbować ścigać się - no właśnie z kim? z innymi inwalidami? ? 

Ja wiem że istnieją szosowcy ortodoksi co to nawet nie pomyślą o założeniu bagażnika typu torba na ramę bo linia roweru ulega zaburzeniom estetycznym i wypacza sens i ideę posiadania szosy jako roweru wyczynowego, a już jazda w nieodpowiednim stroju czy nawet skarpetkach nie pod kolor majtek to już krecha na wizerunku.
Mnie to rybka bo i tak jeżdżę na rowerze który łączy w sobie cechy roweru wygodnego szybkiego i mobilnego nawet po bezdrożach ale łączę to przede wszystkim jednym słowem WYGODA, a ta w dużej mierze zależy nie tylko od pozycji ale i od zawieszenia - jego brak staje sie kontrowersyjnym pomysłem w sztywnym było nie było rowerze szosowym.

Może gdybym pojeździł tobym się przekonał - nigdy nie miałem do kolarzówek serca to i wspomaganie tego nie przywróci.

Domane to chyba najbardziej endurance szosa, jaka istnieje. Szokowałby mnie silnik w Madone, a tu? Zwyczajna kolej rzeczy, a Wy robicie sensację, jakby Lewandowski kupił Bugatti tylko na dojazdy do pracy i trzeba to ogłosić na pudelku, a następnie wylać wiadro pomyj. Jakby bez tego podtatusiałe "grubaski w lajkrze" nie były w stanie upokorzyć niejednego kolarza. Zresztą - 25km/h to dla tych ortodoksów przecież żadna prędkość, a odblokowany silnik... Cóż, dla mnie żadna różnica, czy w MTB, czy w szosie, czy na EPO. Zawsze będą ludzie gotowi na wszystko, by wygrać choćby pietruszkę. Do tego nie są potrzebne zawody.

A że dla takich osób, pośród jakich ja widzę siebie za ok. 20 lat, stworzono rower już dziś, to tylko się cieszyć. Na pewno za dwie dekady dopracują i sobie na starość odwiedzę Wielką Pętlę Bieszczadzką. Dla widoków, a nie żeby Was tu w oczy kłuć moim bezczeszczeniem stylu ?

To nie jest pierwsza elektryczna szosa i na pewno nie będzie ostatnia.

Jest gdzieś w sieci filmik, jak ktoś sadza swojego ponad 80 letniego dziadka, byłego zawodnika, na taki rower. Taka szczera radość z możliwości powrotu na rower.

Z drugiej strony - na takim rowerze można wjechać na jakąś fajną przełęcz, jak się ma te 60+ albo jakąś kontuzję.

Z trzeciej - ja w swojej obecnej formie nie wiem czy dałbym pojechać na takie Passo dello Stelvio, a jeśli już to nie wiem jaką przyjemność by mi to sprawiło. Na pierwsze podejście chyba chętnie bym wypożyczył taki rower.

Rozumiem że ktoś osobiście może nie chcieć takiego roweru. Ja w zasadzie też nie chcę. Ale jest cała masa ludzi dla których jest to coś przydatnego, a dalej trzeba kręcić korbami żeby jechać. Więc się nie bulwersujcie ? 

EDIT: https://road.cc/content/news/240544-video-son-surprises-ex-racing-cyclist-father-88-e-bike

Ja nie wiem o co raban. Jeśli jest sprzęt, którym ktoś może się poruszać tak , że sprawia mu to radochę to świetnie. Sam testowałem elektrycznego fulla i jazda nim była wielką radochą.  Ale odblokowanego. Bo 25 km/h jest bez sensu. Mamy, jako naród,  niestety za dużo zaściankowego podejścia w wielu kwestiach. W Tyrolu większość sprzedawanych w sklepach rowerów, to rowery elektryczne. Takie rowery mające zasięg ok. 100 km są tam używane przez osoby nie będące z super formie i chcące sobie pojechać na przejażdżkę po Alpach, np. z podjazdem pod rzeczone Stelvio po drodze. Nie widzę w tym nic zdrożnego. Mogą dzięki temu podziwiać piękne widoki i mieć całodniowy kontakt z przyrodą.

A na Stelvio jest w stanie na normalnym rowerze wjechać niemal każdy, kto jeździ rowerem po 50-60 km. Kwestia czasu i przełożeń. Podjazd ma ok. 24 km więc nawet jadąc 5-6 km/h w 4-5h się dojedzie. Mi zajęło niewiele mniej bo 2:58.

@jajacek, a możesz mi wytłumaczyć, jaki sens ma wspomaganie na więcej? Przyznam, że nie jechałam na elektryku, więc moją wiedzę buduję wyłącznie na opisach i recenzjach. Jak rozumiem, to nie jest tak, że silniczek odwala za kolarza całą robotę, a jedynie mu pomaga (czy tak?). No i dlatego też wydawało mi się, że to ma działać tak, że jak ktoś nie ma siły na podjazdach, to po prostu dobrze mieć wspomaganie do tych 25km/h (wjeżdżasz z większą prędkością?), natomiast od większych wartości zaczyna się już trochę ściganie. Chyba że - tak teraz mi przyszło do głowy - chodzi na przykład o utrzymanie się w kolarskiej grupie. To wtedy faktycznie ktoś ze słabszą kondycją nie ma żadnych szans, bo nie dość, że jego rower mu w tym nie tylko nie pomaga, ale wręcz utrudnia, zmuszając do wyciągnięcia tych 45km/h samemu w dodatku z nadwagowymi 5kg (i to w tych bardzo optymistycznych wypadkach). Czy to miałeś na myśli? Czy jeszcze coś innego? ?