Skocz do zawartości

nctrns

Użytkownicy
 • Liczba zawartości

  565
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez nctrns

 1. Nie masz opcji, żeby koronka z 7rz kasety hulała z 11rz kasetą.
 2. Po pierwsze, jak już zostało wspomniane, ludzie jeżdżą na MTB bo są uniwersalne. Dlaczego wybierają rowery uniwersalne? Bo wbrew temu co twierdzisz, dobre rowery nie są tanie. Jeśli ktoś może mieć tylko jeden rower, to wybierze coś, co sprawdzi się w jak największej liczbie możliwych zastosowań. Ponadto, miejsce do przechowywania rowerów też nie jest tanie, więc rodzina nawet 2+1 będzie miała problem zmieścić 6 czy 9 rowerów. A przechowywanie rowerów pod chmurką, to proszenie się o różne kłopoty. Co do różnic między Polską a Holandią - w Niderlandach ludzie przede wszystkim wykorzystują rower jako środek transportu codziennego - do pracy, na zakupy itd. Stało się tak dlatego, że w latach 70tych zeszłego wieku zorientowali się, że poszerzanie ulic dla samochodów to zły kierunek i przeorali stopniowo całą swoją infrastrukturę, by różnymi sposobami zachęcić ludzi do przesiadki na rowery. Teraz mają rozbudowaną infrastrukturę rowerową, plus naturalnie płaski jak stół teren, gdzie wygodnie można jeździć mieszczuchem czy trekkingiem. Do tego te rowery sprawdzają się jako woły robocze właśnie przy dojazdach do pracy i zakupy w każdą pogodę, codziennie - więc dalej można powiedzieć, że Holendrzy wybierają najbardziej uniwersalne dla nich rowery. A u nas rower wciąż jest najczęściej używany rekreacyjnie, a nie utylitarnie. Więc ktoś w weekend zrobi sobie rodzinną przejażdżkę, która może prowadzić przez miejskie ścieżki do podmiejskiego lasu, gdzie drogii wcale nie muszą być równe, a przewyższenia mogą być znaczne - czy to źle że robi to na rowerze MTB, który w takim właśnie mieszanym terenie sprawdzi się najlepiej? A w suchy, słoneczny dzień raz na jakiś czas zwiezie właściciela do pracy.
 3. To się dowiedz. Zapytaj sprzedającego jaki bębenek jest na piaście i czy orientuje się, czy są dostępne inne, jeśli jest tam bębenek campy. Jak sprzedający takich rzeczy nie wie, to nie kupuj od niego.
 4. No to jest SS, Short-Cage. Także albo zmiana przerzutki, albo trenujesz nogę na tej kasecie co masz.
 5. No to ciekawy wynalazek. Masz już rower i możesz pokazać zdjęcie? Jak nie to, gdzie to znalazłeś / skąd się dowiedziałeś? Na tej stronie masz zdjęcie obu tylnych przerzutek obok siebie, możesz sobie "na oko" porównać co masz u siebie. Ale z tego co pamiętam to Kross zawsze do tych kaset montował krótki wózek. Nie mogę znaleźć dobrego zdjęcia, ale patrząc po dostępnych wydaje mi się że w tym roczniku nadal jest to SS.
 6. Topeak Modula Cage 2 albo najtańszy stalowy koszyk - je da się rozginać.
 7. Skontaktuj się w razie czego z http://activia.sgl.pl/ to spec od Suntourów.
 8. Zależy jaki wózek przerzutki tam montują. Jak SS, to zasadniczo nie polecane są kasety o większej rozpiętości niż fabryczne 11-28. Jak jest GS, to możesz wsadzić do 11-34, a jak znajdziesz gdzieś, to teoretycznie 11-36 też obleci. Oznaczenie powinno być od wewnętrznej strony przerzutki.
 9. Z nowych w tej cenie nie znajdziesz nic lepszego od tribana.
 10. nctrns

  Zmiana kasety

  No to ciekawe, bo z kolei długi wózek powinien źle współpracować z kasetą 36. Ale jak jesteś pewien, to zmieniaj 🙂
 11. nctrns

  Zmiana kasety

  Jeśli masz kasetę 36 to na 99% masz przerzutkę w wersji SGS (z krótkim wózkiem) i to 36 to jest dla niej maks. Więc nie, nie możesz założyć większej kasety bez kombinowania, które pogorszy pracę obecnej przerzutki.
 12. Na sąsiednim forum ktoś sprzedaje Bora One https://forum.szajbajk.pl/topic/23336-koła-campagnolo-bora-one-dl-35-dodatki/
 13. nctrns

  Śluza rowerowa

  Tak, możesz zjechać na czerwony pas i jechać po prawej stronie samochodów.
 14. Tylko, jeśli ta rama nie trzyma żadnych standardów i tolerancji, bo jakby trzymała, to by była droższa 😉
 15. @IgorK Teoretycznie nie ma potrzeby, żeby mierzyć średnice mufy i suportu, bo każdy standard ma swoje określone wymiary i tolerancje opisane w specyfikacji technicznej. Same wymiary wynikają też oczywiście ze standardów inżynieryjnych (pasowania i tolerancje otworów/wałków, standardowe wymiary łożysk). Łożyska renomowanych producentów oczywiście te specyfikacje spełniają. Problemy wynikają z tego, że producenci rowerów, chcąc jak najbardziej zwiększyć marże, oszczędzają na projektowaniu procesu produkcyjnego ramy (zwłaszcza chodzi tu o włókno węglowe, gdzie uformowanie otworu pod suport i gniazd łożysk jest po prostu trudne) co wynika z punktu wyżej, narzędziach koniecznych do produkcji ramy kontroli procesów w fabryce na Dalekim Wschodzie kontroli jakości wsparciu gwarancyjnym ram, które nie powinny były przejść kontroli jakości (tu często winni są też lokalni dystrybutorzy odpowiedzialni za gwarancję, co szczególnie widoczne jest w przypadku polskich oddziałów 😉) To wszystko doskonale pokazuje wykres autorstwa Hambiniego wrzucony przez Jacka. Jako inżynier, popatrz na niego. Sprawdź, jakie pasowanie rekomenduje dla swoich łożysk SKF. A potem porównaj jaki jest rozstrzał na tym wykresie. A to tylko średnica! Do tego jeszcze dochodzą częste problemy z centrycznością i współosiowością dwóch otworów oraz tolerancją kształtu samego otworu!
 16. nctrns

  Śluza rowerowa

  Jeśli jest zielone, to nie wyprzedzaj samochodów, tylko jedź za nimi i normalnie prosto. Jeśli samochód przed tobą skręca w prawo, to tak, musisz mu ustąpić. Jeśli cię wyprzedzi i zajedzie drogę żeby skręcić w prawo, to dzban. Jeśli zapali się czerwone zanim zdążysz przejechać, to ustawiasz się po prostu na śluzie. Jeśli dojeżdżasz do skrzyżowania, kiedy już jest czerwone, to czerwonym pasem omijasz samochody i ustawiasz się na śluzie.
 17. Jak posługujesz się angielskim, to prędzej tu znajdziesz pomoc https://groups.google.com/forum/#!forum/wahoo-elemnt-users
 18. Jeśli chcesz singlespeeda, to zapomnij jazdę z sakwami i duże prędkości. Żeby dać radę z sakwami podjechać jakiś dłuższy, a łagodny podjazd, potrzebujesz lekkiego biegu. Jak znajdzie się cięższy podjazd, to nawet bardzo lekkiego. Żeby jechać szybko, potrzebujesz ciężkiego biegu. Tego nie da się pogodzić w rowerze wyprawowym. Co do opon/obręczy w tribanie, podobno to ostatnio poprawili. Jak chcesz prostych i naprawialnych w każdych warunkach rozwiązań, szukaj roweru stalowego z hamulcami na linkę (czy to tarczowe czy obręczowe). Mariny są pod tym względem spoko, ale nie mają dożywotniej gwarancji chyba? W twoim przypadku, dokładanie kasy mija się z celem, bo wraz ze wzrostem ceny rośnie tak na prawdę poziom komplikacji i i trudność naprawy. Dopiero rowery butikowe i spersonalizowane mogą spełnić większość twoich przeciwstawnych wymagań. Na przykład wrocławskie Loca Bikes. Nie chciałem w pierwszej odpowiedzi od razu negować twojej koncepcji, ale powiem jeszcze tak: Skoro będziesz jechał cały czas przez cywilizowaną Europę, to nawet jak kupisz rower wybajerzony i pozornie trudny w naprawie, to nie wierzę, żebyś miał trudności w znalezieniu w czasie wyprawy serwisu, który ogarnie ci 95% awarii na poczekaniu. Musiałbyś mieć poważny wypadek, albo nieziemskiego pecha, na te pozostałe 5%.
 19. Zgadza się, nie ma takiego roweru w takiej cenie. Chodzi ci o to, żeby miał jeden bieg (singlespeed) bez przerzutek? Rower sam nie jedzie. Żeby się rozpędzić do 40kmh i utrzymać tę prędkość chociaż przez kilka minut, trzeba już mieć kondycję, bo wtedy pokonujesz już praktycznie tylko opór powietrza. Tu faktycznie lepiej mieć rower szosowy lub szosopodobny, bo na nim możesz uzyskać bardziej aerodynamiczną pozycję. 50kmh na płaskim, to już domena zawodników. Co do dystansu dziennego, tu lepszy rower pomaga. Jest lżejszy, wygodniejszy, może mieć mniejsze opory toczenia. Ale przede wszystkim musisz mieć kondycję i dobrze dopasowany rower. Przy tych założeniach dystansu i prędkości które stawiasz, to jedyna sensowna droga. Uwzględniając cenę i biorąc pod uwagę resztę założeń, jedyne co jakotako spełnia twoje wymagania to: https://www.decathlon.pl/rower-triban-rc500-id_8502354.html
 20. A jak do tego doszedłeś na tej stronie? Mi pokazuje tam że licznik obsługuje ANT i pulsometry, oraz że Polar H10 obsługuje ANT. Co by tu miało być niekompatybilne? Zauważ, że w tej tabeli kompatybilności jak wejdziesz na stronę https://www.thisisant.com/directory/trek-ridetime-elite/ nie ma praktycznie żadnego pulsometru. Więc albo licznik nie obsługuje w ogóle pulsometrów wbrew specyfikacji, albo tabelę można o kant d. rozbić 😉
 21. Przez ostatni miesiąc, pierwszy raz odkąd jeżdżę na szosie (ponad 3 lata), próbowałem trenować a nie jeździć. Robiłem proste interwały - over/under, tempówki, jazda nad progiem. W czasie rozgrzewki czy rozjazdu, próbując jechać jak najspokojniej, nie udało mi sie zejść poniżej 110 ud/min. PS 32 lata, spoczynkowe ~53, maks 190.
 22. nctrns

  Jaka kierownica

  na przykład taka kierownica https://www.olx.pl/oferta/kierownica-do-roweru-miejskiego-CID767-IDGBXTb.html#9a2ea2b5c6 i wspornik: https://www.olx.pl/oferta/wspornik-kierownicy-srebrny-25-4-mm-rower-do-roweru-CID767-IDnV60Q.html#3d67c3f62d
×
×
 • Dodaj nową pozycję...