Skocz do zawartości

Specialized Chisel, nowy aluminiowy, wyścigowy HT


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Yacko napisał(a):

Chciałbym docelowo całość zmienić na Schimano, więc chyba najlepiej sprzedać Srama póki nowy, chociaż o dziwo ten SX nie jest wcale zły (może dlatego, że nowy).

Bo to jest dobry napęd, jeśli nie katujesz roweru w ciężkich warunkach to jest więcej niż wystarczający. Minus sram jest taki, że jest droższy w eksploatacji niż shimano. Kasety są droższe, kółka do przerzutki są droższe, droższe są przednie zębatki. Jeśli będziesz chciał założyć pomiar mocy, to to też łatwiej ogarnąć z shimano. Np. Inpeak nie zakłada do aluminiowych sramów pomiarów, z karbonowym też ma problem - ramiona korby mają mniejszą sztywność I mieli dużo reklamacji po montażu na sramowych korbach. 

Jak masz, to już bym zostawił. 

Odnośnik do komentarza

Chodzi to naprawdę nieźle, ale mam SX na octalink i to mnie trochę odpycha oraz wspomniane koszty eksploatacji i przyzwyczajenie do Shimano. Chciałbym też osiągnąć okolice 10,5 kg a na wymianie suportu i kasety też bym zyskał. Najważniejszy jednak widelec, niestety Reby aktualnie po 1200zł a za 1500 już SID SL Select+ z manetką więc bardziej oplacalny.

Odnośnik do komentarza

XT wnosi właściwie tylko lepszą funkcjonalnie manetkę. Przerzutka nie ma żadnych istotnych różnic w stosunku do deore (dokładnie te same istotne części użyto jak sprężyny czy hamulec rolkowy). Korbę z ramionami pustymi ma już SLX (w poprzedniej gen miało też deore). Kaseta deore ma dokładnie te same stalowe wymienne koronki co XT czy XTR (tu różnica jest na niewymiennych - mniej trwały materiał w wyższych grupach). Na łańcuchach deore 12s mam zbliżone przebiegi co na XT. Sens jest jeśli liczy się gramy.

Odnośnik do komentarza

Mam kiepskie doświadczenia z Deore. Moim zdaniem jest gorsze pokrycie galwaniczne jeśli chodzi o łańcuchy i kasety ALE w 11 rzędów. Bo nie mam 12-tki. Kaseta Deore jeśli dobrze pamiętam w obu waży bardzo dużo. Tylna przerzutka ma raczej gorszą sprężynę. Suporty Deore to była nędza. Przerzutka XT ma znacznie lepsze kółeczka. Popraw mnie jeśli się mylę ale nie możesz chyba regulować siły sprzęgła w Deore i SLX bez rozbierania osłony przerzutki. Nie mam pod ręką opakowań tych produktów. Ale jeśli jeden był robiony w Japonii a drugi w Malezji to chyba się zgodzimy że zwykle będzie różnica w jakości? Między korbą SLX a XT zgadzam się że nie ma żadnej różnicy. Mam natomiast jednak wrażenie że przerzutka XT jest lepszej jakości niż SLX.

Na Stronie ZFC Cycling żywotność łańcucha XTR 12x jest dużo wyższa niż każdego innego Shimano. A XT trochę większa niż z niższych grup.

Odnośnik do komentarza

Mam najnowsze XT i Deore z tą samą kasetą w dwóch nowych rowerach jeśli chodzi o tylne przerzutki. Niestety manetki Deore w obydwu, więc potencjał nie wykorzystany w pełni, ale na pewno sprężyna mocniejsza w XT. Za to jestem mile zaskoczony SX z Chisela, kupując myślałem, że od razu do wymiany i się nie nadaje do niczego, a przerzuca naprawdę dobrze i mam wrażenie, że trochę lepiej od Deore na płaskim. W terenie nie sprawdzałem.

Odnośnik do komentarza

Może Deore i XT wyglądają podobnie, ale na pewno się różnią jakością. Nie miałem XT, ale przerzutkę Deore mam już drugą w tym sezonie. Wczoraj zrobiłem 70km po enduro trails w Bielsku i już jest coś z nią nie tak. Poprzednia dostała takich luzów, chyba od drgań :

https://youtube.com/shorts/JQLoK_v9XgQ?si=4WBNqi1Ltkp32xUe

Odnośnik do komentarza
9 minut temu, Yacko napisał(a):

Mam najnowsze XT i Deore z tą samą kasetą w dwóch nowych rowerach jeśli chodzi o tylne przerzutki. Niestety manetki Deore w obydwu, więc potencjał nie wykorzystany w pełni, ale na pewno sprężyna mocniejsza w XT. Za to jestem mile zaskoczony SX z Chisela, kupując myślałem, że od razu do wymiany i się nie nadaje do niczego, a przerzuca naprawdę dobrze i mam wrażenie, że trochę lepiej od Deore na płaskim. W terenie nie sprawdzałem.

Też mam Chisela i miałem tam korbę SX, która pracuje całkiem przyzwoicie pod warunkiem, że masz prosty hak przerzutki - to jest ważny element przy napędach 12 rzędowych. Na początku (po odbiorze ze sklepu) miałem krzywy hak przerzutki co powodowało ocieranie łańcucha na środku kasety i nie dało się tego wyregulować w żaden sposób.

W temacie odchudzania roweru: tutaj jest filmik, który pokazuje porównanie wagi grup napędowych SRAM (do rowerów górskich)

Odnośnik do komentarza

Dziś z kumplem jechaliśmy na szosie. On waży ze 60 kg. Przerzutka Tiagra, czyli poziom Deore, złapała takie luzy że trzeba było ją wyrzucić i kupić nową. A przeciążeniom za dużym przy tej wadze i tak doświadczonym użytkowniku, nie była poddawana. Więc z jakością na tym poziomie słabo. Poprzednio miał Campagnolo Veloce przez wiele lat, na którym zrobił ponad 100k km. Nigdy nie miał żadnych problemów. Była to jedna z najniższych grup szosowych Campagnolo. Ja mam miks Campagnolo Record i Centaur. Centaur też niska grupa. Zrobiłem z 50k km. Zero problemów.

W MTB tylną przerzutkę XT mam do wyrzucenia. Ale dużo ważę i mam ciężką nogę. Więc tu się akurat nie dziwię. Przeżyła kilka ładnych lat. Gdzieś widziałem film, gdzie gość mówi, że przejechał tysiące km na większości napędów Shimano i akurat z tylnych przerzutek, XT jest jego zdaniem najlepsza.

Odnośnik do komentarza

Szukam widelca do Chisela, aktualnie najbardziej opłacalny wydaje mi się te:

https://www.bikestacja.pl/amortyzator-rock-shox-sid-sl-2p-29-15x110-100mm-diffusion-black-p-24918.html?gad_source=1&gclid=CjwKCAjw74e1BhBnEiwAbqOAjHtjJm_85hZiWKQuZmCxbUnAm3gB9zOHSycrUgrzRR2vsgWkhjrshBoCkmkQAvD_BwE

https://www.bikestacja.pl/amortyzator-fox-32-performance-sc-series-float-29-15x110-boost-100mm-p-24067.html?gad_source=1&gclid=CjwKCAjw74e1BhBnEiwAbqOAjIc-vL055ASDQYX_QHljiMQmLDnZmw-Gi7QpYPbr5daOPGoHUYdW1BoCCYAQAvD_BwE

Nie zależy mi na mega sztywności, ale raczej na tanim, prostym serwisie i wadze. Reba by wystarczyła, chociaż offset inny, albo Fox 32 Rhytm, ale nie znalazłem ciekawej oferty. W obydwu przypadkach konieczność dokupienia manetki.

Odnośnik do komentarza

@Yacko Jesteś pewny co do offsetu ? W Chiselu masz Rock Shox Judy Silver 29".  Takie widły mają przeważnie większy offset. 42 -46mm to widelce 27.5"

Popatrz na Centrum Rowerowe (są 2 wersje tego widelca). Obawiam się że na stronie speca jest błąd.

Odnośnik do komentarza

Nie za bardzo zrozumiałem o co pytasz. Według danych technicznych widelec w Chiselu to RockShox Judy Silver, TurnKey damper, Solo Air, 42mm offset. Czy tak faktycznie jest to sprawdzę. Ale zakładam, że pomyłki nie ma, bo ten sam offset jest w Chisel Comp.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...