Skocz do zawartości

Lepsze MTB na tarczówkach czy V-brake ?


Rekomendowane odpowiedzi

Nie chodzi tylko o armotryzator. Starsze rowery na kole 26" są krótsze, mają inne kątowanie dla rury sterowej. Starsze mtb przypominają raczej współczesne grawele niż nowoczesne mtb. Do tego dochodzi prawie dwukrotnie mniejszy styk opony z nawierzchnią itd. Nie aby się nie dało na takim jechać. Na testowym singlu na 26" jadę koło 10 minut, na 29" calach i karbonie mam raptem 20 sekund lepszy czas. Ale na 26 zaliczałem glebę raz na 3 miesiące a na 29 raz na rok. 

Odnośnik do komentarza

Przyzna, że wywalę więcej kasy niż jest wart rower, a potem  może się stać, że będę go chciał i tak sprzedać. Pojeżdżę jeszcze potestuje, ale na zwykłe trakty leśne rower spisuje się dobrze i na stosunkowo spokojnych górkach w moich okolicach nie ma problemów. Wszystkie znaki na ziemi i niebie mówią, że górski na 29'' jest dla mnie i jeśli rozmyśle się z gravelem to pomyśle o tym kierunku, a może po prostu za rok na poważnie rozwarze temat.

Odnośnik do komentarza

Ja bym jednak na Twoim miejscu się chwilę wstrzymał z inwestycją i spróbował wynająć albo umówić się z kimś na jazdę, kto da Ci się przejechać nowocześniejszym rowerem. Może też być tak, że nie będziesz zachwycony 29" albo 27,5". 26 daje takie fajne wrażenie narowistości roweru. Wydaje się, że szybciej wchodzi w zakręty, szybciej jedzie itp. Ja kiedyś na 26" normalnie się ścigałem w XC i dookoła mi ludzie opowiadali, że przejście na 29"  to średnia wyższa o 3 km/h. Było to kłamstwo, różnica w okolicy 1 km/h, ale jednocześnie większe bezpieczeństwo, dużo większa stabilność, nagle nadgarstki przestały boleć mimo skakania z coraz większych dropów itp. 
Jak masz ochotę to wpadnij kiedyś do Torunia, albo Lidzbarka, mam u siebie 26, 27", 29" w różnych konfiguracjach. 

Odnośnik do komentarza

Przejechałem ostatnio 30km ścieżkami leśnymi i było świetnie, żeby nie powiedzieć genialnie szczególnie na wąskich, krętych, dzikich ścieżkach w rezerwacie. Porównując  do tych pseudo MTB jakie miałem w życiu, to aktualny jest dla mnie  przeskokiem. Jedyne problemy miałem na zjazdach z górek jednak V-Brake w tej materii nie są optymalne, ale i zjazdy były trudne rozjechane prze motocrossy.   1km/h do średnie nie robi szału jeżdżąc na 29''. Kolega ma na 29'' ale nie jeździłem bo uważałem, że przy moim wzroście to fanaberia. Chyba w najbliższym roku nie będę komponować. Problem zaczyna się robić z tym, że w sobotę cisnąłem na szosie i myślałem o MTB. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
20 godzin temu, wentura napisał(a):

Przejechałem ostatnio 30km ścieżkami leśnymi i było świetnie, żeby nie powiedzieć genialnie szczególnie na wąskich, krętych, dzikich ścieżkach w rezerwacie. Porównując  do tych pseudo MTB jakie miałem w życiu, to aktualny jest dla mnie  przeskokiem. Jedyne problemy miałem na zjazdach z górek jednak V-Brake w tej materii nie są optymalne, ale i zjazdy były trudne rozjechane prze motocrossy.   1km/h do średnie nie robi szału jeżdżąc na 29''. Kolega ma na 29'' ale nie jeździłem bo uważałem, że przy moim wzroście to fanaberia. Chyba w najbliższym roku nie będę komponować. Problem zaczyna się robić z tym, że w sobotę cisnąłem na szosie i myślałem o MTB. 

 

 

 

Od strony prędkości nie ma co się przesiadać na 29, chyba, że chcesz się ścigać. 29 daje Ci większą wygodę. Opony mają więcej powietrza, masz większy balon, masz mniejszy kąt natacia na przeszkodę, dzięki czemu rower mniej podskakuje na nierównościach. 

Ale najważniejsze w 29 to bezpieczeństwo. Masz trochę większą bazę kół, dzięki czemu masz stabilniejszą jazdę. Opona ma prawie 2x większą powierzchnię styku, dzięki czemu trudniej utracić przyczepność a nawet jak tracisz, to w łagodniejszy, kontrolowany sposób. 

Odnośnik do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...