Skocz do zawartości

Pomoc w decyzji, cross czy gravel do 10k PLN


Rekomendowane odpowiedzi

@sl66"Gravel jest o 4-5% wolniejszy od szosy endurance, a mtb jest wolniejsze o 5% od gravela".                                                Ani gravel nie służy do ścigania, ani mtb nie służy, więc wyliczanka jest zbędna. O szybkości przejazdu decyduje rodzaj nawierzchni i ilość technicznych odcinków/ bruków. Gravel to rower turystyczny, MTB XC do zawodów/ wyścigów/ ustawek w trudnym terenie. 

Odnośnik do komentarza
7 godzin temu, ram napisał(a):

Zgadza sie ale opór powietrza  ma znaczenie dla roweru endurance. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie rywalizował na MTB vs endurance. MTB nie rozwija takich prędkości.  

Początek zeszłego sezonu, mój 3 start, trochę kulałem kondycyjnie, teraz lepiej by mi poszło... Pierwsze 7 km wyścigu w Lipie na MTB XC. Podłoże to leśna droga, trochę błota i piasku, do tego na 7 km około 60 metrów przewyższenia. Wśród startujących był jeden chłopak trenujący w CCC w toruniu i startował na grawelu, utrzymał tempo przez 3 km po czym odpadł od grupy. Gwarantuje, że chłopak był ode mnie dużo silniejszy. 
image.thumb.png.ffe05f6c4ac70103752f3be0b0d3f8dd.png

 

Początek jazdy w grupie, poniżej jazda już solo, do zakrętu po asfalcie, później szutry. Lekko w dół, na odcinku 4 km 20 metrów spadku, średni wiatr według stravy 10 km/h północno-zachodni, byli wiało w lewy bok na odcinku asfaltowym i w plecy na szutrze.  Na asfalcie średnia z 3 km wyszła 40,4 km/h. 

image.thumb.png.17aa1d0b56c7e109630858363e406211.png

No i jeszcze screen z całego wyścigu, aby nie było, że jadę sobie na zdobycie koma czy czegoś takiego, według mojego dzienniczka treningowego, w tamtym okresie było 71 kg i 260 W, wychodzi więc 3,66 w/kg - dość słaby wynik więc argumenty, że jestem jakimś koniem odpadają ? Obecnie 300 watów przy 68 kg
image.thumb.png.c6a0c300db629264db5c7b924ff61da4.png

 

Odnośnik do komentarza
20 godzin temu, ram napisał(a):

  Ani gravel nie służy do ścigania, ani mtb nie służy, więc wyliczanka jest zbędna

Zgadzam się, ale dyskusja przedmówców poszła w tę stronę.

12 godzin temu, Oskarr napisał(a):

Gwarantuje, że chłopak był ode mnie dużo silniejszy. 

Jako ilościowiec do tego typu porównań preferuję bardziej obiektywne testy (do których podawałem linki), z pomiarem mocy zamiast subiektywnych opinii oraz z  mniejszą liczbą zmiennych zakłócających.

Odnośnik do komentarza
13 godzin temu, Oskarr napisał(a):

Początek zeszłego sezonu, mój 3 start, trochę kulałem kondycyjnie, teraz lepiej by mi poszło... Pierwsze 7 km wyścigu w Lipie na MTB XC. Podłoże to leśna droga, trochę błota i piasku, do tego na 7 km około 60 metrów przewyższenia. Wśród startujących był jeden chłopak trenujący w CCC w toruniu i startował na grawelu, utrzymał tempo przez 3 km po czym odpadł od grupy. Gwarantuje, że chłopak był ode mnie dużo silniejszy. 
image.thumb.png.ffe05f6c4ac70103752f3be0b0d3f8dd.png

 

Początek jazdy w grupie, poniżej jazda już solo, do zakrętu po asfalcie, później szutry. Lekko w dół, na odcinku 4 km 20 metrów spadku, średni wiatr według stravy 10 km/h północno-zachodni, byli wiało w lewy bok na odcinku asfaltowym i w plecy na szutrze.  Na asfalcie średnia z 3 km wyszła 40,4 km/h. 

image.thumb.png.17aa1d0b56c7e109630858363e406211.png

No i jeszcze screen z całego wyścigu, aby nie było, że jadę sobie na zdobycie koma czy czegoś takiego, według mojego dzienniczka treningowego, w tamtym okresie było 71 kg i 260 W, wychodzi więc 3,66 w/kg - dość słaby wynik więc argumenty, że jestem jakimś koniem odpadają ? Obecnie 300 watów przy 68 kg
image.thumb.png.c6a0c300db629264db5c7b924ff61da4.png

 

@Oskarr Primo: Twój rywal jechał na gravelu; ja mówiłem o endurance (na tę trasę nie wjedzie rower wyścigowy), co do wyższości prędkości średniej  xc mtb nad grałem  nie mam najmniejszej wątpliwości Secundo: " tylko zdrowa ryba płynie pod prąd" (nawet gdyby rywal jechał na ebdurance jestem pewien , że i tak miałbyś lepszy wynik nie tylko z powodu lepsi,ej kondycji co przewadze technicznej sprzętu mtb nad oponkami endurance) . ?

Odnośnik do komentarza
10 godzin temu, sl66 napisał(a):

Jako ilościowiec do tego typu porównań preferuję bardziej obiektywne testy (do których podawałem linki), z pomiarem mocy zamiast subiektywnych opinii oraz z  mniejszą liczbą zmiennych zakłócających.

Po części masz racje, ale ścigając się regularnie na swoim podwórku znasz już pewne osoby. Widzisz znajome twarze i wiesz, z kim w danym dniu możesz rywalizować a kto Ci odjedzie i nawet nie ma sensu próbować łapać koło. W Toruniu mamy takiego Rafała Szturo który jest mistrzem polski amatorów w XC z 2018 roku (mogłem się pomylić do roku zdobycia tytułu), w Grudziądzu jest Andrzej Pepliński, który w zeszłym roku był 3 w garmin mtb w gdańsku na długim dystansie, wygrał też parę wyścigów ultra, w Brodnicy jest Dominik Jakubowski który był 3 w pomerani na dystansie mega. Są to osoby z którymi nie mam szans i nie potrzebuje do tego pomiaru mocy, to po prostu nie moja liga. No i chłopak który jechał z nami w Lipie na rowerze mtb na zawodach się tasuje z tymi chłopakami a na grawelu dostał od takiego 30 letniego Oskara, który walczy o prowadzenie w drugiej grupie a nie pierwszej (parę razy udało się stanąć na podium w generalce ale to w mniejszych zawodach gdzie wyjadacze nie przyjechali). 
Pomiar będzie miał dokładność jakieś +- 5-10%. W zależności od warunków, skalibrowania itp. Chcąc na treningu jechać 70% ftp bez pomiaru mocy ciężko to zrobić, ale dużo łatwiej jechać na 100% ftp. Mam ulubiony podjazd w lesie, wykonałem tam według strawy ponad 300 podjazdów, mój rekord to 50 sekund, średnio jadę tam jakieś 1:15, ale strasznie ciężko mi zrobić 2 powtarzalne podjazdy w czasie jednego treningu, czsy wychodzą od 1:10 do 1:25. Jakbyś mi kazał zrobić na treningu 3 podjazdy po 1:12 bez pomiaru mocy bym nie dał rady tego zrobić, ale potrafię zrobić powtórzenie gdzie wjadę tam w 50 sekund, wystarczy, że pojadę na 100% a mój czas będzie w przedziale 50-51 sekund, powtórzeń po 50 sekund mam obecnie 11. Stąd też przyjęło się brać moc z 20 minut wyścigu i na tej podstawie ustalać FTP, jedziemy na maksa i znając swoją moc jesteś w stanie podać z porównywalną dokładnością moc na jakiej jechałeś co przy pomiarze mocy. 

Wypowiadam się o gravelach bo często spotykam je na starcie, czasem są to osoby, które są naprawdę mocne, które na początku wyścigu jadą w ścisłej czołówce, ale wystarczy minimalnie gorsza nawierzchnia i spadają do tyłu podczas gdy na mtb to dalej równy i twardy teren. 

Mój wcześniejszy post miał na celu udowodnienie, że na rowerze MTB można szybko jechać a czytając niektóre posty wychodzi na to, że mtb jest niepełnosprawny i prędkości powyżej 30km/h na mtb są nieosiągalne. 

Odnośnik do komentarza

Kiedyś jadąc na swojej szosie napatoczyłem się na dwóch chłopaków jadących z Łodzi do Warszawy. Przejechałem z nimi jakieś 40 km. Średnia była 30. Wystarczyło mieć opony z niskimi klockami typu RaceKing, dobrze napompowane i dobrą nogę.

Jeszcze mi się przypomniał mój znajomy który na MTB wygrał najsłynniejszą warszawską ustawkę szosową, Rondo Babka, gdzie ok. 200 ludzi ściga się na szosach co niedzielę. Zaczynałem na tej ustawce na crossie, ważącym 15 kg. Zdarzało mi się wyciągać w peletonie na nim średnie po 35. Po przejściu na szosę trochę więcej bo 38-40.

Odnośnik do komentarza

Pod kątem autora wątku. Gravel (są naprawdę różne) do miasta i tak i (bardziej) nie ...
ale zależy dla kogo. Podobnych tematów cross czy mtb też było mnóstwo. Ulica a ulica lub leśna ścieżka = teren. Teren a teren to mogą być naprawdę różne, skrajne światy dla każdego (czas, stan zdrowia, wiek, sprawność itp). Rower musi nam pasować bo inaczej dupa nawet z najlepszego i najdroższego w kosmosie.

Dla reszty uczestników tematu też sporo i więcej się znajdzie.

Obejrzyjcie sobie te filmy i niech każdy patrzy pod swoje zamiary, potrzeby. Podam tytuły filmików i na końcu link do wyników wyszukiwania bo gdy dam kilka linków to silnik forum odrzuci mi post. Kolejna sprawa to to że ludzie często pomijają filmiki.

Nie bać się starszych filmów. Kolejność nieprzypadkowa:

  1. Kiedy MODA na GRAVELE się skończy?
  2. Rower MTB lepszy niż GRAVEL?
  3. Dla kogo rower GRAVEL ?

https://www.youtube.com/@ZielonyF16/search?query=gravel

Dla oszczędności czasu można pominąć tematy ultramaratonów, bikepacking-ów itp. Warto za to obejrzeć dodatkowo filmy o oponach bo są tu ważne, rowerach przełajowych, road+ i nie ważne czy mówi o szosie, gravelu czy mtb bo to tematy ogólnie rowerowe.

  • Jaki ROWER wybrać, gdy się nie znam?
  • Jaka szerokość opony w Gravelu?
  • Dla kogo rower typu ROAD PLUS?
  • 5 Największych WROGÓW ROWERZYSTÓW!
  • Jak NIE jezdzić GRAVELEM po GÓRACH?
  • Największe BŁĘDY początkujących KOLARZY SZOSOWYCH (świetna satyra?)
  • 5 RZECZY w rowerach MTB, ktore już nigdy NIE WRÓCĄ!
  • SLANG KOLARSKI
  • Jak NIE jezdzić DŁUGICH DYSTANSÓW
  • Dlaczego NIE WOLNO myć ROWERU na MYJCE CIŚNIENIOWEJ ?!
  • Jazda rowerem SOLO - NIE tylko dla introwertyków?
  • Jazda ROWEREM w grupie i fenomen USTAWEK kolarskich.

Na pewno coś fajnego pominąłem. Filmy z odpowiedziami na pytania widzów też są warte uwagi.

Jak dla mnie gość mówi często z sensem. Trochę pojeździł na różnych rodzajach rowerów na różnych etapach życia. Przesiadł się z mtb na gravela i mówi dlaczego.

PS. Byłbym zapomniał. Kanał unbroken reed wprawdzie jest bardziej o serwisowaniu ale tu na luzie dwa pierwsze wyniki o gravelach

https://www.youtube.com/@unbrokenreed/search?query=gravel

 

 

 

 

 

Edytowane przez grzegorz75jan
Odnośnik do komentarza
Cześć,
Rozglądam się za rowerem, którego głównym założeniem będzie jazda po mieście, ale chciałbym żeby też w miarę komfortowo dało się poruszać po leśnych ścieżkach. Jestem całkowicie zielony w temacie rowerowym dlatego byłoby super jeżeli ktoś by doradził czy lepiej cross czy gravel i podał jakieś typy do 10k Pln. 
Myślę że w twoim wypadku rower crossowy będzie lepszy.
Odnośnik do komentarza

No i super! Niestety nóżki w rowerze karbonowym jak i bagażniki nie są zalecane. Karbon jest wrażliwy na ściskanie. Jak masz możliwośc to go zważ. A jak nie masz wagi to sugeruję zakup takiej, przydaje się w różnych celach:
https://allegro.pl/oferta/waga-hakowa-wedkarska-bagazowa-podrozna-lcd-50-kg-10983623540?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=test&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_uzsd_sport_wedkarstwo_pla_pmax&ev_campaign_id=17959731495&gclid=CjwKCAiAl9efBhAkEiwA4Torik7Ioops6EErjrjyAgAriFxIQ3cXZYR29chBjjno5UqrGX66SaQRShoCrq8QAvD_BwE

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...