Skocz do zawartości

Jakie hamulce wybrać?


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 10.02.2023 o 21:45, BrudnyHenryk napisał(a):

Ach, tylko kto tu jest góralem?

Energia kinetyczna E=m x V^2 /2 lub E = I x w^2 /2.

2x większa prędkość (liniowa czy obrotowa) to 4x większa energia kinetyczna ?
Czyli zmiana prędkości z 30 do 15 km wymaga 2x większej pracy niż zmiana prędkości z 15 do 0.

Jeżeli nie ma korelacji to tak jakbyś powiedział, że wszystkie auta które mają te samą moc (średnią nie maksymalną), tę samą masę, ten sam opór aerodynamiczny, ale niektóre 4x szybciej przyspieszają od innych...
 

hamowanie nie jest jednostajnym procesem, wiele czynników może wpływać na siłę hamulców w trakcie hamowania. Np siła moze gwałtownie spadać w trakcie. Nie mówiłem ani razu że nie ma korelacji, tylko że korelacja jest słaba. Co mam Ci powiedzieć, to nie lek na raka że jak działa 4 do 6 na 10 przypadków to jest super wynik.

 

@pabloraczej nie opłaca się kupować osobno przodu i tyłu. Skrócenia tyłu raczej nie unikniesz, ale przód możliwe że kupisz od razu w odpowiedniej długości. Zawsze wygodniej.

Odnośnik do komentarza

@Veriv skrócenia tak czy inaczej nie uniknę. Zmierzyłem dzisiaj długość przewodu przedniego hamulca. Wyszło ca. 84-85 cm (mierzone na szybko, wiec z jakimś pewnie drobnym błędem), tył z kolei ma 147-148 cm wiec tez trzeba będzie skracać.

BTW zaciski, sprzedawane jako przód i tył różnią sie od siebie czy wynika to tylko z długości przewod?


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
W dniu 4.02.2023 o 21:59, Veriv napisał(a):

@BrudnyHenryk

 @mike21 Dziękuje jeszcze raz wszystkim za pomoc. Znalazłem ostatecznie atrakcyjną ofertę na Sram G2 R (następca Guide) a po lekturze tematu mam nadzieję, że te hamulce będą aż nadto dla moich potrzeb. Myślałem długo nad shimano ale nie jestem pewien czy by zadziałały z gripshift od Srama : 

Jeśli ktoś byłby ciekaw, testuje G2R od jakiegoś czasu. Nie wiem czy są lepsze/gorsze od odpowiedników z Shimano, ale w porównaniu z Sram Level T, różnica jest bardzo duża. Działają tak samo liniowo jak Level T ale trzeba użyć niewielkiej siły nacisku na klamkę by uzyskać na prawdę znaczną siłę hamowania. O to mi chodziło.

Odnośnik do komentarza

SRAM Level TL miałem. Nie moja bajka. Trochę lepsze spowalniacze.

Tak swoją drogą jechaliśmy dziś z kolegą na MTB. On na Attention SL. Wymienił za moją namową hamulce ze spowalniaczy MT200 na Deore. Dziś mu dzieciak wszedł niemal pod koła. Dzięki temu że ma silne heble zdążył zahamować i w niego nie wjechać. Na spowalniaczach MT200 nie byłoby to możliwe.

Swoją drogą fajnie byłoby kiedyś zrobić testy drogi hamowania różnych hamulców i tarcz.

Odnośnik do komentarza
  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...