Skocz do zawartości

Trasy rowerowe na Teneryfie


Rekomendowane odpowiedzi

Szukam ciekawych tras rowerowych na Teneryfie. Jeśli ktoś z Was tam był, to co polecacie? Może być szosa, może być MTB (ale nie downhill, enduro, itd.), może być czysta rekreacja wokół plaż i obiektów. Jest podobno szlak na Teide, ale też nie wszędzie wolno jeździć i można zapłacić mandat. Bardziej chodzi o to, żeby pozwiedzać, nacieszyć się widokami (i zrobić zdjęcia, nagrać filmy! ktoś w tym musi pomóc), poznać ciekawe miejsca.

Czy tam wolno nagrywać podczas jazdy, np. umieścić kamerkę na kierownicy / na klacie / gdziekolwiek? Hiszpania ma bardziej restrykcyjne przepisy RODO i czy można mieć z tego powodu nieprzyjemności po zatrzymaniu przez patrol lub strażników? Bo szkoda stracić sprzęt.

Jest trochę tras na Koomocie. Google szkoda się sugerować, bo np. trasę kaktusową pokazuje jako drogę.

https://www.google.com/maps/place/Monumento+natural+de+La+Montaña+de+Guaza/@28.0513542,-16.6958866,699m/data=!3m1!1e3!4m7!3m6!1s0xc6a990dc56f1e6f:0x4db47a1cec0f4c01!8m2!3d28.0517552!4d-16.691379!9m1!1b1!5m1!1e4

A czy są tam szlaki rowerowe? Jakieś oficjalne mapy?

A co sądzicie o wypadach grupowych lub asystowanych (nawet 1 osoba, koszt €100)?

https://bikepointtenerife.com/bike-tours-tenerife/
https://bikeexperiencetenerife.com/en/routes/los-gigantes
https://www.bike4youtenerife.com/mtb-tours-tenerife/

Możecie przejrzeć powyższe trasy i które mogą być ciekawe pod kątem widoków i poznania ciekawych miejsc.

W grę wchodzi tylko sobota i niedziela. W tygodniu to ewentualnie wieczorem jazda po okolicach. A koszty wypożyczenia sprzętu wysokie. Odnośnie wypożyczalni to też możecie coś polecić. Kilka przejrzałem i mam mieszane odczucia. Prawie każdy chce kartę kredytową i życzą sobie dużo kasy za dowóz.

Dziwne, że nie chwalą się fotkami i wideo, bo w Polsce z każdego takiego wypadu są przynajmniej fotki. Małe zainteresowanie?

Może źle szukam. Zdaje się, że wypożyczalnie to tylko pośrednicy, a te wypady organizują inne firmy.

Wszystko robię last minute, to też jedyny termin ostał się w lecie. Może być bardzo gorąco.

Rower chcę wypożyczyć na 1 dzień, max 2 dni, bo reszta zwiedzania będzie z buta z dojazdem 4 kółkami.

Zbierając to wszystko w całość, to mam takie pytania (niektóre subiektywne, ale o to chodzi):

  1. Czy warto korzystać z ofert grupowych wypadów? Jeśli tak, to które z tych propozycji są ciekawe?
  2. Czy warto korzystać z asystowanych wypadów? Raczej 1 osoba, chyba że będą inni chętni.
  3. Jakie polecacie ciekawe (widokowe i edukacyjne) trasy na Teneryfie (szosa, MTB, trekking)?
  4. Czy na Teneryfie są oficjalne szlaki rowerowe np. na Teide lub wdłuż plaż?
  5. Czy dużo osób tam jeździ na rowerze w lecie, czy bardziej jesień/zima?
  6. Czy dużo jest miejsc z zakazem jazdy (oprócz autostrad)? O czym jeszcze pamiętać?
  7. Popołudniami i wieczorami gdzie warto pojeździć po okolicy? (południowo-zachodnia część wyspy)
  8. MTB, szosa, trekking wzdłuż plaż, czy po prostu zwiedzanie obiektów rowerkiem?
  9. Najlepsze wypożyczalnie (które nie robią problemów) to...?
  10. Czy asfalty dalej tam są dziurawe jak ser szwajcarski? Które drogi na 100% są nadające się do jazdy szosą?

Edit: Znalazłem jeszcze to. https://www.cyclinglocations.com/tenerife/

Odnośnik do komentarza

Nie da się edytować, więc piszę pod spodem. Znalazłem film z wypadu. Oni organizują tę trasę co niedzielę, ale jak widać na filmie, oprócz przewodnika uczestnik był tylko jeden. Czyli zainteresowanie nikłe, przynajmniej o tej porze roku.

(nie mogę wrzucić filmu, bo forum blokuje - szukajcie Breathtaking Mountain Bike Tour)

Jak znacie jakieś fajne trasy enduro, to też się dzielcie, ale osobiście szukam czegoś łatwego techniczne, po prostu do pozwiedzania wyspy. Niestety na tym wypadzie nie mogę iść do szpitala, więc musimy się ograniczyć do aktywności niskiego ryzyka.

Gdzie szukać tras? Niby na miejscu są tabliczki, ale raczej pod pieszych.

Edit: Wychodzi na to, że przyjemne i łatwe szlaki są w północno-wschodniej części, a szukam w południowo-zachodniej.

np. tutaj ktoś z dziećmi - oczywiście komentarze wyłączone i nawet nie zapytasz o gpxa

(nazwa filmu "BTT infantil en las Raíces (Tenerife) mountain bike")

Odnośnik do komentarza
W dniu 10.07.2022 o 18:21, wino napisał:

Nie da się edytować, więc piszę pod spodem. Znalazłem film z wypadu. Oni organizują tę trasę co niedzielę, ale jak widać na filmie, oprócz przewodnika uczestnik był tylko jeden. Czyli zainteresowanie nikłe, przynajmniej o tej porze roku.

(nie mogę wrzucić filmu, bo forum blokuje - szukajcie Breathtaking Mountain Bike Tour)

Jak znacie jakieś fajne trasy enduro, to też się dzielcie, ale osobiście szukam czegoś łatwego techniczne, po prostu do pozwiedzania wyspy. Niestety na tym wypadzie nie mogę iść do szpitala, więc musimy się ograniczyć do aktywności niskiego ryzyka.

Gdzie szukać tras? Niby na miejscu są tabliczki, ale raczej pod pieszych.

Edit: Wychodzi na to, że przyjemne i łatwe szlaki są w północno-wschodniej części, a szukam w południowo-zachodniej.

np. tutaj ktoś z dziećmi - oczywiście komentarze wyłączone i nawet nie zapytasz o gpxa

(nazwa filmu "BTT infantil en las Raíces (Tenerife) mountain bike")

Byłem , próbowałem jeździć , w zimie (styczeń/luty) 2019, szosa

Ogólnie można łatwo wypożyczyć rower, (kiedys za szosę to kosztowało rzędu 100 Euro/tydzień) pogoda  jest stabilna, Hiszpanie mają bardzo dobre podejscie do kolarzy i ogólnie samochodem jeżdżą ostrożnie (w górach nawet emerycko), nie ma chamstwa, nie ma niebezpiecznych sytuacji

CO jakiś czas stoją znaki że od kolarza to proszę  1,5 m przy wyprzedzaniu, ale to raczej dla turystów za kierownicą.

Z tras to nie dam ci szczegółów bo juz nie pamiętam, ale np. fajniejsza jest północna Teneryfa - mniej ludzi, mało samochodów, zielono, znośne asfalty, tereny mniej górzyste

Pewnym problemem może być wysokość moim zdaniem, w środku wyspy jest znaczna. 

Tras rowerowych jako takich w kurortach nie ma, jeździ sie po ulicy. Zakazów dla rowerów nie widziałem, przynajmniej na drogach 1 jezdniowych. 

Do Teide biegnie zwykła droga, na której jest troche autokarów, ale ruch nie jest duży, natomiast podjazd z wybrzeża to jest wspinaczka krętą drogą.

 

Ogólnie Teneryfa, jak cała Hiszpania, dla rowerzystów uważam że jest jednym z najlepszych kierunków.

 

Odnośnik do komentarza

€100 na tydzień to było tanio. Teraz ceny €20 za dzień za budżetowy rower.

Do Teide wiodą 3 główne drogi, a najlepiej jechać od południa. Nie zdecyduję się na to, bo to cały dzień kręcenia pod górkę. Jakieś szlaki terenowe są wytyczone na Open Street Maps, można się sugerować heatmapą na Stravie, jednak nie znając terenu wolę zapłacić przewodnikowi.

Odnośnik do komentarza

Nie wiem na ile jesteś zaawansowanym kolarzem. Bo najładniejsze trasy są bardzo wymagające. Wulkan Teide jest najwiekszą atrakcją wyspy. Można go podjechać z 4 stron. Od zachodu przez Los Gigantes, od południa przez Villaflor, od północy z Puerto de la Cruz i od wschodu od Santa Cruz de Tenerife. Drogi są asfaltowe ale jest do pokonania 2200 metrów w pionie. Po wyspie jeżdżą też autobusy. Jak tam byłem to zabierały rowery. Rower raz pożyczałem z Bike Point Tenerife, drugi raz mój młody pożyczał od Niemca w Puerto de la Cruz. Ceny rzędu 20 Euro dziennie przy wypożyczeniu na tydzień. Im krócej tym drożej, to normalne. Jak ktoś pisze że chce rower na 1-2 dni to mniemam że z kolarstwem nie miał za dużo do czynienia i zapewne poszwęda się po płaskim. Inne kolarskie atrakcje wyspy to bardzo trudny przejazd przez dolinę Masca i park Anaga w zachodniej części wyspy. Ja nie masz mocy na podjazdy to pojedź lokalnym  autobusem albo z wycieczką za jakieś 20 Euro i zjedź na rowerze. Albo pożycz elektryka.

Odnośnik do komentarza

Znalazłem jeszcze kilka stronek z trasami. Jak to wszystko uporządkuję, to wrzucę.

20 godzin temu, jajacek napisał:

Jak ktoś pisze że chce rower na 1-2 dni to mniemam że z kolarstwem nie miał za dużo do czynienia i zapewne poszwęda się po płaskim.

Skąd takie założenie?

20 godzin temu, jajacek napisał:

Po wyspie jeżdżą też autobusy. Jak tam byłem to zabierały rowery.

Dobra wiadomość, ale podobno kierowcy kręcą na to nosem i nie zawsze zabierają.

Jeśli kogoś to interesuje, to mam odpowiedź z Bike Point Tenerife. Grupowe wypady organizują niezależni operatorzy. Minimum to 4 osoby i zwykle nie ma więcej. Rezerwację należy wykonać najpóźniej dzień wcześniej. Możliwy transfer z/do hotelu za dodatkową opłatą. Zaproponowane trasy MTB są łatwe technicznie. Koło Las Americas nie ma zbyt wiele tras górskich. Napiszę jeszcze do innych wypożyczalni, operatorów i prywatnych przewodników. A jeśli chcecie uprawiać turystykę na rowerze, to świetnym pomysłem będzie wypożyczenie elektryka lub zwykłego MTB.

Osobiście nie jadę na turnus kolarski, dlatego piszę o 1-2 dniach, a może wcale nie będzie na to czasu. To zależy, jakie plany będzie mieć cała ekipa, a się nie wyłamię i nie pojadę sobie na rower, kiedy demokratycznie zadecydujemy, że idziemy coś pozwiedzać. Trzymamy się razem.

Jest jeszcze opcja wypożyczyć rower na tydzień i wieczorkiem gdzieś śmignąć, ale nie wiem, czy w hotelu będzie gdzie go przechowywać.

Odnośnik do komentarza
  • 10 miesięcy temu...

Nie udało się wskoczyć na rower. Nie żałuję, bo tam więcej jest co chodzić niż jeździć. Przeszliśmy cały PR-TF 10. Zajęło to 7 godzin, ale widoki niezapomniane. Drugi szlak to ten w Palm Mar, skąd widać Afrykę. Na więcej brakło czasu.

Miałem jechać w niedzielę na szosę na TF28, bo organizatorowi udało się zebrać odpowiednią liczbę osób, ale w ostatniej chwili w ekipie zapadł konsensus, że jedziemy na Teide i zrezygnowałem. Przewodnik mocno się wkurzył, bo specjalnie dla mnie zmienił plany.

Rower jako forma transportu

Tam wszędzie jeździ się samochodami. Może wynika to z różnic kulturowych, może miejscowi nie przepadają za rowerem, a może brak udogodnień zniechęca do poruszania się tym środkiem transportu, bo pod sklepem nie uświadczysz nawet stojaka.

Gdzie można jeździć, aby nie dostać mandatu? W zasadzie nigdzie. Wszędzie są zakazy.

Ścieżki rowerowe? Jak się wpisze carril bici tenerife to wyskakuje jedna koło audytorium.

W 2016 roku w sieci powstała petycja o utworzenie drogi dla rowerów w Santa Cruz i podpisało się pod nią... 10 osób ?

Rower jako forma treningu i rekreacji

Jeździliśmy dużo po wyspie samochodem i napotykaliśmy pojedynczych rowerzystów na kolarzówkach. Sezon zaczyna się dopiero w październiku, gdy zaczynają zjeżdżać zawodowe ekipy. Trasy pod MTB i enduro też są, tylko trzeba wiedzieć, gdzie wolno jeździć, bo większość szlaków, nawet tych mało uczęszczanych, jest dostępna tylko dla pieszych. Mapy w sieci wprowadzają w błąd.

Wycieczki grupowe

Wygląda to tak, że sklepy rowerowe jedynie udostępniają sprzęt, a wycieczki organizują zewnętrzni operatorzy. Jeśli jedziesz w pojedynkę, to bardzo trudno się załapać, bo mało chętnych. Niektóre wypady są dostępne od października lub tylko na zamówienie.

Istnieją też prywatni przewodnicy, co pojadą nawet z 1 osobą, głównie MTB i enduro. Nie podaję linków, bo łatwo to znaleźć i to się ciągle zmienia. Widziałem na YouTube jakiś wypad MTB na zasadzie ktoś zakupił dużo RR XC900 i organizuje wycieczki.

Wycieczki z przewodnikiem są drogie, od €30 do €60 od osoby + rowery, prywatne nawet €100 i więcej.

Czy uda się tym razem?

Może niedługo znów tam zawitam. Nauczony na błędach sprzed roku wygospodaruję czas na rower. Tylko zastanawiam się, czy zwiedzanie wyspy rowerem ma jakikolwiek sens, jeśli często nawet nie ma gdzie go przypiąć.

Spróbuję się dogadać, aby mieć więcej wolnych dni. Inaczej zostają weekendy i wieczory. Tym razem nie odpuszczę roweru i raczej MTB niż szosa. Mam do Was pytanie, czy jeździliście tam na MTB i co warto pojechać, jakieś mniej techniczne szlaki? Ostatecznie szosa też może być.

Jest też polska wypożyczalnia na północy, głównie rowery elektryczne i najlepiej wcześniej rezerwować.

Co warto wiedzieć?

Warto nauczyć się podstawowych słów i zwrotów po hiszpańsku. Miejscowi nie umieją angielskiego.

Czy czerwiec to dobry moment? 

Przekonajcie mnie, że warto tam drugi raz jechać. Musiałbym opuścić 2 lub 3 maratony w Polsce.

Odnośnik do komentarza

Włochy też są świetne do jazdy. Ale teraz jadę na Kanary i szukam dobrych rad. Chyba sam się poszwendam na szosie. Minusem jest to, że musisz wrócić na rowerze, więc jak się wybierasz na przykład z Los Chrisianos do Masca, to musisz pokonać drugie tyle. W przypadku wycieczek z przewodnikiem masz zapewniony transport. Autobusy podobno zabierają rowery w lukach bagażowych, ale wolę nie ryzykować.

Będę w okolicy Adeje, to może pętla przez Vilaflor, ale żeby zaliczyć jakieś atrakcje. Jest też trasa przy zachodnim wybrzeżu.

Co do MTB, to nie wolno jeździć po Parku Narodowym, jednak zakaz jest też na większości szlaków. Dużo tras jest z Santiago del Teide koło wulkanu Chinyero. Nie mając pewności, gdzie można jeździć, chyba lepiej znaleźć coś z przewodnikiem, żeby nie zarobić €1500.

https://www.webtenerife.co.uk/what-to-do/sports/land/mountain-biking/
https://www.komoot.com/guide/802/mtb-trails-in-tenerife

Mam jeszcze jedno pytanie. Montujecie własny licznik lub telefon czy idzie wypożyczyć jakiś komputerek?

Odnośnik do komentarza

@wino
Jakieś dziwne rzeczy piszesz. Jeździłem po Teneryfie, innym razem jeździł mój syn, żadnych zakazów na szosie nie stwierdziliśmy. Jeździ tam tysiące szosowców. Główną atrakcją jest wulkan Teide który można podjechać z 4 stron. Innymi atrakcjami są trasa przez Mascę i góry Anaga na wschodzie wyspy. Mi się bardzo podobała zielona północ wyspy. Możliwości mnóstwo.

Moja znajoma napisała przewodnik:
https://epicroadrides.com/destinations/cycling-spain/tenerife/ 

Na wszelkie wyjazdy rowerowe wożę własny kask, komputer rowerowy i pedały.

Odnośnik do komentarza

Mistrzem w pakowaniu roweru jest mój młody. Powinien napisać poradnik :) Lata z rowerami co chwilę na wyścigi i zgrupowania.
Lata głównie z kartonami rowerowymi owiniętymi szarą taśmą 3M dla ich wzmocnienia. Kupił większy karton do którego wchodzą dwa rowery. Dorobił do niego kółka i wie już na którym popularnym lotnisku jakiej szerokości jest pas transmisyjny więc jakiej szerokości karton wchodzi. Zwykle przewóz kartonu z rowerem np. w Ryan Air czy Wizz Air to 60 Euro w jedną stronę. Bywają bandyckie ceny jak np. w Enter Air który lata dla Itaki, 120 Euro w jedną stronę. Na tydzień zwykle nie opłaca się wozić samolotem. Dobry rower na Teneryfie kosztuje 20-25 Euro dziennie. Jak pożyczasz na tydzień to zwykle jest jakiś rabat. Dowiozą rower do hotelu i go zabiorą jakby co za co jednak trzeba zapłacić.  Najpopularniejsza wypożyczalnia na południu, Bike Point Tenerife w Las America lub El Medano. Na północy mamy już zaznajomionego Niemca. 

Zaletą kartonu jest to że jest lekki i można napakować bagażu do 30 kg. Alternatywa to zakup lub wypożyczenie walizki do przewozu roweru. Ale to nie są tanie rzeczy. Mamy walizkę Evoc Bike Bag. Waży ok. 8 kg. Zaletą jest bardzo dobra organizacja w środk, lepsze zabezpieczenie ramy, kółka i rączka. Wadą waga i potrzeba demontażu kierownicy i obu kół. W kartonie zwykle demontujemy tylko przednie koło.

Ceny na 7 dni w Bike Point Tenerife:
MTB z powietrznym amorem na 7 dni 230 Euro.
Szosa karbonowa na tarczach i 105 150 Euro.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...