Skocz do zawartości

Rockrider Explore 540 29" vs XC 100 29"


Rekomendowane odpowiedzi

36 minut temu, Greg29 napisał(a):

Więc przy zmianie na 34t musisz dać dłuższy łańcuch

Czy te wskazówki potwierdza praktyka?  Ja mam wręcz przeciwne doświadczenia:   z przodu 1x38z, z tyłu kaseta 11-32z  zmieniona na 11-40z. Różnica kolosalna, z tyłu pojawił się blat większy niż na przodzie, łańcuch z tyłu praktycznie owija zębatkę w pełni (1/2) tak jak blat przedni (taki układ przerzutki). Wszystko działa, nic poza tym nie zmieniłem, może oprócz tego, że minimalnie podregulowałem przerzutkę. Skąd te obawy przed zmianą? 

Odnośnik do komentarza

Tak jak napisałem już wcześniej - przy zmianie o 2 zęby nie trzeba zmieniać łańcucha. I tak, te wskazówki potwierdza praktyka, zmieniałem korbę z 48 na 46t i łańcuch przy okazji też - mierzyłem ten nowy od nowa, tak jakbym zakładał pierwszy raz i wyszła mi ta sama ilość ogniw. 

To, że u Ciebie po zmianie zębatki o 8 zębów pasuje stary łańcuch wydaje się aż nieprawdopodobne. Nasuwają się dwie odpowiedzi: albo masz zbyt krótki łańcuch na najlżejszym przełożeniu i wózek przerzutki w tym położeniu jest skierowany idealnie poziomo do przodu albo masz tak wyciągnięty łańcuch, że to ogarnął ?

Odnośnik do komentarza

.

4 godziny temu, Greg29 napisał(a):

...To, że u Ciebie po zmianie zębatki o 8 zębów pasuje stary łańcuch wydaje się aż nieprawdopodobne. Nasuwają się dwie odpowiedzi: albo masz zbyt krótki łańcuch na najlżejszym przełożeniu i wózek przerzutki w tym położeniu jest skierowany idealnie poziomo do przodu albo masz tak wyciągnięty łańcuch, że to ogarnął ?

?????......

Ja tam nie należę do tych co dyskutują z fizyką (o fizyce, owszem?),  "szkiełko i oko", widać działa albo nie. Wyszukałem kilka zdjęć, takiego na max zębatce nie mam, ale zrobię?, nie spodziewałem się, że i takie się przyda. Proszę zwrócić uwagę, że wszystkie przerzutki są w podobnym układzie i wszystkie działają?. 

 Mój Rumak-III, najechane 350km, kaseta 40z

IMG_20231130_132634_1.thumb.jpg.77ae54618e8ef7fc408b3fe568f7cbee.jpg

 

Rockrider XC120, najechane 0,5km po sklepie, kaseta chyba 50z

IMG_20231202_140851.thumb.jpg.2ccc343f7cc49b83e13e5fa49f4cc061.jpg

 

Rockrider XC100, najechane 0,5km po sklepie, kaseta chyba 50z

IMG_20231202_135650.thumb.jpg.3f97012f583de7019f438c45dc700e4d.jpg

 

IMG_20231202_140332.thumb.jpg.f3884237ef6e4aab143917f70bd88ba2.jpg

 

Odnośnik do komentarza

Wymieniając łańcuch jego długość ustawia się tak, nakładamy łańcuch na przednią zębatkę i tylną zębatkę bez przeplatania przez przerzutkę i do naszej długości dokładamy 2 ogniwa. Z tej zasady łańcuch powinien przyjąć zębatkę o 2 zęby większą. Jeśli Twój łańcuch przyjął zębatkę o 4, 6 czy 8 zębów większą oznacza to, że ktoś skopał skrócenie łańcucha przy wcześniejszym montażu. Czasem niektórzy "serwisanci" nie skracają łańcucha i wsadzają taki, jaki im przyjdzie, czyli wszędzie 114 ogniw. 

Odnośnik do komentarza

Z tego jak kojarzę, to nowy łańcuch z pudełka ma 116 ogniw. 

Wypiję lampkę wina, aby uczcić to "niechlujstwo" Włochów: 

1 godzinę temu, Oskarr napisał(a):

...niektórzy "serwisanci" nie skracają łańcucha i wsadzają taki, jaki im przyjdzie...

 ... co za szczęśliwy traf, jednak fantazja południowców ma pożyteczne strony. Lampkę wina dlatego, że to kraina "wina i oliwy", gdyby to się przydarzyło serwisantom znad zimnego Bałtyku, to walnąłbym kielicha, bo mieszkamy w krainie "wódki i smalcu". Ciągle jednak mam nadzieję, że nasi serwisanci też montują pełnowymiarowe łańcuchy, a każdy niech sobie montuje kasetę jaką chce i skraca jak chce.  Ale uwaga, branżowe powiedzonko: kur...., 3 razy skracane i ciągle za krótkie! 

Odnośnik do komentarza
16 godzin temu, Turysta05 napisał(a):

A skracałeś?  

114ogniw, skoro to starcza do obsługi  51z+blat32z, to spoko, czego chcieć więcej?

Ja w moim XC 900 mam obecnie z korbą 32 i kasetą 10-50 112 ogniw, z korbą 34 lepiej działał na 114, narzeczona na starszej wersji XC 900 również w rozmiarze M z tym samym napędem ma 4 ogniwa mniej niż ja. W moim XC 900 mam 29" a u niej jest 27,5", inna baza kół. W rozmiarze S możesz zejść jeszcze mniej, w rozmiarze XL możesz potrzebować jeszcze dłuższego. Nie liczy się tu tylko wielkość kasety i korby ale też baza kół. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...