Skocz do zawartości

jajacek

Użytkownicy
  • Postów

    14 087
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez jajacek

  1. Ten pierwszy ma amor powietrzny. Reszta to smietnik.
  2. To nie sa dobre hamulce a w rowerze sa tarcze z gownolitu. Niektorym udalo sie je sparowac z jakimis tarczami i klockami ze dzialaly poprawnie. Dokupienie klamek MT500 majacych Servo Wave i porzadnych tarcz spowoduje ze beda wbijac kotwice. Te mozna opierniczyc na OLX, poki nowe. W kwestii zarysowan moze warto ten rower okleic jakas tania folia zabezpieczajaca skoro ma takim kiepski lakier. Chyba taki sam problem byl w Marinach.
  3. Mogę tylko wkleić to co prowadzący konto Two4Four - Blog o rowerach opracował:
  4. Większość tanich ram alu jest "z chińskiego katalogu". Jest kwestia czy są dobrze polakierowane. Coś za coś. Natomiast widzę te rowery na OLX i jakoś źle nie wyglądają. Więc może jakieś pojedyczne wtopy? Tu na forum miało je kilkudziesięciu użytkowników. Nie kojarzę żeby były masowe narzekania. Fakt że ramy z Deca te z wyższej półki są lżejsze. Ale nie wiem czy zwróciłeś uwagę że mają mniejszy limit wagowy. Chyba 100 kg.
  5. Z mojego doswiadczenia 42 mm nie nadaje sie w zaden trudniejszy teren. Na korzeniach w KPN jest dramat. Na bruku na Starowce tez. 2 cale pewnie by zrobilo robote.
  6. Watpie ze 23 to dobry rozmiar. Standardowo 21 jest od ok. 188 wzrostu. Aczkolwiek w 23 kokpit bedzie wyzej. Ale moze byc problem z wysokoscia sztycy podsiolowej. Sa przeciez mostki regulowane czy skosne jak trzeba kokpit w kosmos wywalic. Swoja droga po rocznym eksperymencie z napedem 1x, wyglada na to ze wroce do 2x.
  7. Szybkierowery to sprawdzony sklep. Kolega córce kupił u nich fajnego wyścigowego Speca Tarmaca. Rowery Centurion to poboczna marka Meridy. Tak jak Bergamont Scotta. Zanatta nic mi nie mówi. Jak nigdy nie jeździłeś na szosie to sugeruję zacząć od Specialized Roubaix na Tiagrze lub 105. W przypadku rowerów wyścigowych z doświadczenia tego forum to co drugi użytkownik nie jest w stanie jechać w tak niskiej pozycji bo mu się kregosłup tak nisko nie zgina. I zaczyna się druciarstwo. W Roubaix masz kokpit dużo wyżej. Sam na takim jeżdżę i prawie co drugi z moich kumpli. Kluczowy jest dobór odpowiedniego rozmiaru na podstawie wzrostu, długości przekroku, zasięgu ramion i elastyczności kręgosłupa.
  8. Indiana/Torpado to dobry kierunek. Ale minimum X7 lub X8 i nie żadne enduro. Access WS to chyba damska seria więc pewnie nie będzie rozmiaru. RockShox Judy SoloAir to na raczej nie do tej wagi. Zalecałbym Recona lub Rebę. Attention to rower de facto trekkingowy na kołach MTB. Pozycja ekstremalnie wyprostowana jak na ten typ roweru. Natomiast rama bez sztywnej osi. Ten Reaction wygląda tak samo na pierwszy rzut ok. Chyba nasz kolega ma nawet na sprzedaż Indianę Storm X7 w Twoim rozmiarze. @Szwedacz?
  9. Robiliśmy jakieś takie ruchy. Przy czym mieliśmy chyba Rotor 3D30 170 mm +P2M w szosie. A do Shiva ostatecznie kupiliśmy Rotor Aldhu 165 mm z P2M a tego 3D30 się chyba pozbyliśmy albo młody się z kimś wymienił na jakiś inny. Ale nie pamiętam czy pająk z pomiarem przekładaliśmy czy sprzedaliśmy korbę z pomiarem. 3D30 to już chyba nie produkują i szkoda się w to chyba pakować. Potrzebujesz jak rozumiem redukcję z 24 na 30 mm. Chyba Token Ninja ma taką. Praxis Works i Wheels Manufacturing może też. Na Plasmach i Rotorach zna się świetnie Piotr Klin. Znajdź go na FB i napisz do niego. Napisz że z polecenia od Jaculi 🙂 Będzie wiedział od kogo. Ta Plasma tak stara jak nasz Shiv 🙂
  10. Specialized Epic Scott Spark Cannondale Scalpel Arc8 Evolve FS YT Izzo Last Celos Nicolai Saturn Trek Supercaliber
  11. Ja bym tego nie kupił bo łamią się zbyt często. Ale jak ktoś musi to taki model, który nie ma pancerzy puszczonych przez łożysko sterowe, które zaprojektował chyba jakiś debil. U siebie na FB zamieszczałem to jako przykład jednego z najgorszych projektów w MTB jakie widziałem w historii. Mój post: Sądzę że sposób w jakim zaprojektowano wejście pancerzy do ramy w rowerze Orbea Oiz należy nominować do antynagrody na najgorsze projekty branży rowerowej. Widziałem już różne kiepskie projekty ale ten ten jest jednym z najgorszych. Na dodatek ktoś kto składał ten rower nie miał pojęcia co zrobić z tym fantem i puścił te pancerze nad kierownicą zamiast pod nią.
  12. jajacek

    Opony, kompendium

    Vittoria chyba też robi update opon do graveli 🙂
  13. jajacek

    Opony, kompendium

    Nawiązałem współpracę z działem marketingu Shimano, które jest dystrybutorem Continental w Polsce. Więc być może uda się coś przetestować. Z kolei na Bicycle Rolling Resistance, subskrybenci mogą głosować na to, jaką oponę kupić co miesiąc do testów. I z pewnością na nowe Conti zagłosują. Wklejam info o Conti żeby inni widzieli. Dzięki za info.
  14. Suntour XCR Coil to jest śmieć udający amortyzator. Do niczego to się nie nadaje. Jedyny amortyzator sprężynowo-olejowy, ktory miał sen i go od dawna nie widzę to RockShox Recon Coil. Rower MTB nie mający amortyzatora przestaje być rowerem MTB. Recon Silver TK SoloAir da się żyć. Kolega ma taki w Cube Attention SL i mu wystarcza. Tu masz bardzo fajny rower jak za tę cenę: Radon JEALOUS AL 8.0 kaufen | Bike-Discount
  15. Spojrzałem teraz na to: Triban GRVL GRX AF 2x12 Ma ręce i nogi. Napęd 2x12 GRX. Do tego można dać tę kasetę o której pisałem albo może taka jest już zamontowana. Wchodzi opona 50 mm do miasta i na podłe drogi. Nie jest to lekki rower ale coś za coś. Do niego drugi komplet kół, węższa kierownica Pro LT Gravel 40 cm i mostek amortyzowany i może z tego wyjść coś ciekawego. Canyon nie ma nic za co warto by dopłacić różnicę w cenie.
  16. Wbrew temu co napisze marketing nie ma roweru do wszystkiego. Przejechałem na trekkingach i crossach pewnie ze 100 tys km. Cross to jest bardzo uniwersalny rower, pod warunkiem że jest dobrze skonfigurowany. Czyli że ma klasyczny napęd 3x. Na crossach zaczynałem się ścigać. Samotnie wyciągałem średnią 30 a w peletonie 35 na crossie, który ważył 15 kg. Potem mnie naszło na fitnessa co ważył 10 kg. Średnia z grubsza ta sama. Komfort gorszy, pod górę dużo szybciej. Tylko że te rowery nie bardzo nadają się do szybkiej jazdy ze względu na szeroką kierownicę i duży opór czołowy. Teraz po mieście jeźdżę na gravelu. Jest to niesamowicie przereklamowany rower. Nic nie robi dobrze. Jest natomiast w miarę uniwersalny. Nie pojedziesz za szybko na oponach 42 mm napompowanych na 2,5 bara. A już na głupawym napędzie 1x z kasetą MTB to w ogóle się odechciewa szybko jechać. Rower, który nie ma amortyzacji jest oczywiście niekomfortowy. Mogłaby to tylko zmienić opona MTB na niskim ciśnieniu lub amortyzator. Komfort i brak problemu z krawężnikami jest dopiero na rowerze MTB z oponami co najmniej 2 cale. Dlatego uniwersalny byłby monster cross. Czyli hardtail MTB z amorem i szosową kierownicą 🙂 Półśrodkami są cross i gravel z mikro amortyzacją. Mam taką w Specu Diverge w karbonie ale działa tak sobie. Niektórzy mają amortyzowanie mostki i też działają tak sobie. Z moich ostatnich dyskusji z @sl66 wynikło że gravel do szybkiej jazdy z jednym kompletem kół ma sens wtedy kiedy ma korbę 2x i napęd 2x12. Dopiero wtedy masz dostępną kasetę 11x36 z koronkami 11-12-13-14-15-17 niezbędną do szybkiej jazdy. Ale to raczej nie w tym budżecie. Natomiast można mieć drugi komplet kół na których będziesz mieć szosową kasetę z takimi koronkami. I z oponami szosowymi na ciśnieniu 5 bar na których poleci się 30 km/h. Natomiast przy braku amortyzacji i na oponach 42 mm musisz uważać na każdy krawężnik i każdą większą dziurę w drodze. Czy tory tramwajowe, których pełno w Krakowie. Diverge E5 i Cannondale Topstone to znane mi i dobre ramy. Z pozostałymi nie miałem do czynienia.
  17. Takim rowerem jak ponizej 20 lat temu jezdzilem na wyprawy po 100 km. Nie byl znaczaco lepszy od tego. Mial troche lepszy amor i naped. Potem mialem sporo lzejszy, wazacy ponizej 12 kg. Amortyzator powietrzny albo olejowy spowodowalby ze amortyzacja by nie najgorzej dzialala. No i pewne hamulce sa kluczowe. Swietnym rowerem tego typu byl Radon Scart Light. Mozna spojrzec czy nie ma ktos uzywki w dobrym stanie na sprzedaz.
  18. Ale ten sie jak najbardziej nadaje. Tylko ciezki jak cholera. Osobiscie kupujac budzetowy rower wolalbym, zeby mial hamulce typu v-brake. Mniej problemow i wystarczy srubokret zeby je podregulowac i nie trzeba jezdzic do serwisu. Realna wartosc tego roweru oceniam na 1200 zl.
  19. A czego oczekujesz po rowerze do jazdy po bułki skonstruowanym z najtańszych części? Ma dwa koła i jedzie 🙂 Standardowa, najtańsza rama aluminiowa, atrapa amortyzatora i spowalniacze wyglądające na hamulce. Napęd Shimano klasy jako-tako 🙂 2 lata rękojmi na wszystko. 5 lat gwarancji na ramę: war_gwar_R_Raymon_trekkingowy.pdf
  20. Co do korb to dyskusja skłoniła mnie do pogrzebania w specyfikacji i okazało się że moja korba RaceFace Aeefect umożliwia założenie kombinacji 36x24 i 38x24. Przy 172 wzrostu odpowiednim rozmiarem jest rama 17,5 cala. Co do geometrii to nie demonizujmy. Ktoś kto ma w miarę normalną wagę i kręgosłup we w miarę normalnym stanie jest w stanie jeździć na każdej geometrii MTB. Co do porównania geo to wygląda to np. tak: Najważniejsze parametry to reach czyli jak długi jest rower, stack czyli jak wysoki jest, head angle czyli kąt głowki i seat angle czyli kąt rury podsiodłowej. Ta Merida dużo się od mojego Epica z 2017 nie różni. Do jazdy po równinach będzie dobra. Jak widać karbonowy Cube, który uważam za wyśmienity rower do amatorskiej jazdy po równinach jest znacznie krótszy. A ich Attention jest jeszcze wyższy co powoduje krótszy dosięg do kierownicy i bardziej wyprostowaną pozycję. Im wyższy kąt rury sterowej tym lepiej się podjeżdża i jedzie po płaskim i tym gorzej zjeżdża. Krótkie tylne widełki to większa zwrotność. Czyli Attention jest wysoki i niezwrotny. Dobre do rekreacji i jazdy po szutrach. Ale gorsze do jazdy terenowej.
  21. Dziś akurat dyskutowaliśmy z moim młodym o wadach i zaletach napędu 1x. Jakieś pół roku temu zmieniłem napęd 2x11 w moim Specu Epicu na 1x11. Obecnie mam blat 34 i kasetę 11x46. Do moich potrzeb jest to w pełni wystarczające. Mój młody, wyczynowy kolarz szosowy, robił dziś trening na moim rowerze MTB po KPN. Pojechał trasę 50 km na której mam rekord średniej w pobliżu 20 km/h. On pojechał ponad 27 km/h. I narzekał że ten napęd mówiąc wprost jest do tylnej części ciała. Powstaje więc pytanie jaki mieć napęd żeby był uniwersalny i pod mocną nogę? Jak parę ładnych lat temu byłem w formie i jeździłem w ustawkach szosowych i MTB to miałem korbę 38x24 i kasetę 11x36. Taki napęd miał zarówno odpowiedni zakres jak i przełożenia pod jazdę z prędkością 40 km/h po szutrach. A jeździłem z tzw. lokalną koniną, która takie prędkości rozwijała. Miałem też korbę 36x22. I była chyba optymalna. Kumpel z którym jeżdżę po KPN ma taką. Na 22x36 wszędzie podjedziesz. Na 36x11 możesz mocno pocisnąć. Rower MTB jest też wykorzystywany przez nas czasem jako swego rodzaju gravel. Na ten rok kupiłem nawet do niego koła i opony do takiego zastosowania. No i tu pojawia się pewien problem. O ile do jazdy po lesie, niezbyt szybkiej, kadencja nie ma większego znaczenia, o tyle na asfalcie czy po szutrach, dla nas obu, przyzwyczajonych do szybkości i jeżdżących z dużą kadencją stopniowanie kasety ma istotne znaczenie. A kasety MTB stopniowanie mają beznadziejne i straszliwe "dziury w kasecie" i co drugą koronkę na najtwardszych przełożeniach. Więc zastanawiam się czy nie powrócić do napędu 2x. Tym bardziej że Shimano wypuściło też kasetę gravelową GRX 11x36 gdzie stopniowanie to: 11-12-13-14-15-17-19-21-24-28-32-36T W naszej kasecie 11x46 mamy już połamane zęby koronek aluminiowych. A tu znowu mamy 100% stal jak w kasetach 10-rzędowych 11x36. Zmiana wymagałaby zmiany manetek. Przerzutki XT i XTR które mam mogłby zostać. Chyba że znajdę kasetę 11x z odpowiednim stopniowaniem. Mam modułową korbę RaceFace Aeffect gdzie zmiana z 1x na 2x to 15 minut roboty. Co do samego roweru. Przez ostatnie lata miałem kilka. 26 cali to była tragedia i do niczego się nie nadawały. Pierwszy 29 cali to był szrot i zapomnieć. Potem był już aluminiowy Spec na Foxie i miksie XT i XTR. I tym jeździło się bardzo dobrze. Potem był Specialized Chisel Expert 2x i 1x, z dużo lepszą geometrią. Miałem oba. To były absolutnie zajebiste rowery. Więc jakbyś miał kupić używkę to Chisel Expert 2018 na Rebie bije na głowę wszystko co tu podlinkowałeś. I chętnie bym go kupił jeszcze raz. Natomiast nie wiem ile ważysz, ile masz lat i jak jeździsz. Mój kumpel po 50-tce, podobnie jak ja, ma Cube Attention SL z napędem 3x10 i jeździ nim wszędzie. Ale jest to bardzo specyficzny rower. Taki cross na kołach MTB. Z geometrią MTB ma mało wspólnego. Pozycja prawie jak na holenderce. Te Northtec to mają ramy totalny szrot. Ale czasem dobry osprzęt. Ta Orbea nic specjalnego ale da się żyć. Podobnie jak Merida Big Nine 300 Lite. Wchodzą w grę jeszcze Torpado Storm X7. X8, X9 z Media Expert i coś z Decathlonu typu Rockrider 720 Race. Ale te już bliżej 5k. Radon ma chociaż sztywne osie, przyzwoity napęd i niezłe koła. Tylko chyba spowalniacze zamiast hamulców. Edit: Merida ma bardzo dobrą ramę Big Nine Lite ze sztywną osią. Tylko z trochę muzealną geometrią. Pomyliłem modele.
  22. Atrapa amortyzatora, naped w porzadku, atrapa hamulcow, tarcze hamulcowe z gownolitu, kiepska rama.
  23. A, sorry, watek mi sie pomylil 🙂 Rockhopper Speca to nedzne rowery. Nie dla ciezkiego chlopa. Podobny shit jak Scott Aspect i Trek Marlin.
  24. No i gładko przeskoczyliśmy z rowerów na trasy enduro na rower do jazdy po bułki 🙂 Expectations vs reality 🙂
  25. Nie ma rowerów do wszystkiego. Albo jest lepszy w terenie albo lepszy na asfalcie. Cross jest lepszy na asfalcie. MTB w terenie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...