Pojemność przerzutki – długi czy krótki wózek?

Gdy stara przerzutka w rowerze się popsuła lub po prostu chcecie zmienić ją na lepszy model, możecie podczas zakupu spotkać się z pytaniem – przerzutka z krótkim czy z długim wózkiem? Żeby tego było mało, wózek może też być średni :) Ale mniejsza o nazwy, chodzi o to aby jego długość była dopasowana do reszty napędu w rowerze. Wózek przerzutki to jej dolna część, czyli dwa kawałki metalu przytrzymujące górne i dolne kółko przerzutki.

Czym różni się długi wózek od krótkiego?

Poza długością, krótki wózek będzie mniej narażony na uszkodzenie przez kamienie, wystające korzenie czy inne przeszkody terenowe. Przerzutka z krótkim wózkiem będzie też trochę lżejsza oraz będzie działać trochę precyzyjniej, dzięki mniejszemu wyginaniu się podczas pracy.

Ale te zalety przerzutki z krótkim wózkiem nie oznaczają, że warto ją wybrać w każdym przypadku. Tak naprawdę wszystko rozbija się o pojemność przerzutki, która zależy właśnie od długości wózka.

Pojemność przerzutki

Pojemność przerzutki

Czym jest pojemność przerzutki? Pozwala ona sprawdzić czy dana przerzutka obsłuży napęd w naszym rowerze. Tu podkreślę, że nie można jej rozpatrywać jako jedynego parametru. Istotna jest też rzędowość przerzutki, o czym pisałem we wpisie o kompatybilności napędów. Kolejna sprawa to maksymalne obsługiwane tarcze, o czym przeczytacie w kolejnym akapicie.

Pojemność przerzutki, która będzie nam potrzebna najlepiej wyliczyć z prostego wzoru: (Liczba zębów na dużej tarczy z przodu – liczba zębów na małej tarczy z przodu) + (liczba zębów na największej zębatce z tyłu – liczba zębów na najmniejszej zębatce).

Czyli mając na przykład napęd: korba 48/36/26  i kaseta 11-36, będziemy potrzebowali przerzutki o pojemności przynajmniej (48-26) + (36-11) = 22 + 25 = 47T.

W przypadku gdy z przodu mamy tylko jedną tarczę, przyjmujemy, że z przodu jest 0 (duża tarcza – mała tarcza = zero).

Shimano produkuje większość modeli przerzutek z różnymi długościami wózka i oznacza je odpowiednio: SS (krótki wózek), GS (średni wózek), SGS (długi wózek).

SRAM natomiast niektóre modele oznacza końcówką numeru katalogowego przerzutki: końcówka 00 (długi wózek), 10 (średni wózek), 20 (krótki wózek) – choć niestety nie jest to regułą. Warto o tym pamiętać przy zakupie tylnej przerzutki.

Obsługiwane zębatki

Drugą istotną kwestią w przypadku tylnej przerzutki, o której nie można zapominać, jest maksymalna wielkość obsługiwanej zębatki. Producenci najczęściej podają informację, że dany model działa z kasetą, której największa zębatka ma np. 30 albo 36 albo 51 zębów. Albo na przykład dają warunek, że w przypadku dwóch tarcz z przodu, z tyłu mogą być 32 zęby, ale jeżeli korba jest trzyrzędowa, to z tyłu maksymalnie może być 30 zębów. Innym parametrem może być podawana np. przez Shimano „maksymalna przednia dyferencja” czyli różnica pomiędzy największą, a najmniejszą tarczą na korbie (jeżeli masz korbę 48/36/26, to w tym przypadku „dyferencja” to 22).

Trochę to zakręcone, ale jeżeli wiesz jakie masz zębatki na korbie i kasecie, to szybko dojdziesz do tego, jaka przerzutka będzie Ci potrzebna. Trzeba o tym koniecznie pamiętać, ponieważ pojemność to nie wszystko.

Przykład? Jeżeli masz napęd górski 1×11 z korbą o 30 zębach i kasetę 11-46 to teoretycznie wystarczyłaby Ci przerzutka o pojemności 35 (46-11+0). Ale zanim uradowany pobiegniesz po szosową przerzutkę z krótkim wózkiem np. Shimano Ultegra, która ma właśnie pojemność 35, musisz sprawdzić maksymalną obsługiwaną zębatkę. Taka Ultegra ogarnia kasety z maksymalnie 30 ząbkami, tak więc do 46 jeszcze hen daleko :) No i inna sprawa, że 11. rzędowa przerzutka szosowa nie będzie działać z 11. rzędową manetką MTB w przypadku Shimano. Ale o tym już pisałem we wpisie o kompatybilności.

Zapraszam do obejrzenia wideo, w którym opowiadam o pojemności przerzutki. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał.

Pojemność przedniej przerzutki

Pojemność jest również istotna w przypadku przedniej przerzutki. Tutaj trzeba zwrócić uwagę na to, jaką maksymalnie dużą tarczę obsługuje korba. Np. przerzutka dopasowana do tarczy 42T nie będzie dobrze działać (lub w ogóle nie będzie działać) z tarczą 48T. Druga sprawa to pojemność przedniej przerzutki. Tutaj patrzymy tylko na różnicę między największą tarczą, a najmniejszą. Np. w przypadku korby 48/36/26, będziemy potrzebowali przedniej przerzutki o pojemności 48-26 = 22T.

Informacji o pojemności przerzutki warto szukać na stronie producenta, ale także wpisując model przerzutki z dopiskiem „spec”. W ten sposób można często znaleźć również instrukcję montażu, czy dokładniejsze informacje o konkretnym typie przerzutki.

 

Inne wpisy o przerzutkach rowerowych:

1. Rodzaje mocowań przerzutek

2. Regulacja tylnej przerzutki

3. Regulacja przedniej przerzutki

4. Wymiana tylnej przerzutki

5. Przerzutka w piaście – czy warto

6. Przednia przerzutka Top/Down/Side Swing

7. Tylna przerzutka Top/Low Normal

8. Pojemność przerzutki

9. Mit tylnej przerzutki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

211 komentarzy

  • Co się stanie jak założę wózek średni GS przy korbie 36-26 i kasecie 11-42 (łańcuch 116)
    Dziękuję i pozdrawiam.

    • Nie napisałeś dokładnie o jaki napęd chodzi, ale tu masz przerzutkę Shimano Deore RD-M6000 z wózkiem GS, która idealnie pasuje do takiego napędu (10. rzędowego): https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/deore-m6000/RD-M6000-GS.html

  • Cześć. Buduję rower. Mam pytanie. Jeden z flagowych modeli Treka [ 520 ] ma korbę 48/36/26 oraz kasetę 11-36. Chciałem się wzorować, ale ewidentnie takie zestawienie [ 47T] przekracza możliwości zastosowanej w tym modelu przerzutki alivio m4000 SGS [ 45 T] . Czy możliwy jest błąd w opisie producenta, czy raczej takie zestaw będzie działało bez problemów, tylko trzeba unikać zcinania łańcucha [ czyli z przodu najciężej, z tyłu najlżej i odwrotnie? ] Będę wdzięczny za odpowiedź.

    • Cześć,
      unikać krzyżowania się łańcucha warto zawsze i wszędzie :) A już zwłaszcza przy korbie trzyrzędowej.

      Wytyczne Shimano nieraz zdarzało mi się trochę naciągać, jeżeli Trek zrobił tak samo, to jak widać nie jestem w tym odosobniony.

      • Rozumiem, że mogę zakładać kasetę i nie będę płakał :) Bałem się, że w ogóle nie ruszy. Pozdrawiam i dzięki!

        • Jeżeli Trek tak zrobił i działa, to znaczy, że będzie działać :) Tym bardziej, że wykroczenie poza zalecenia Shimano jest naprawdę minimalne.

  • Cześć, zastanawia mnie pewna rzecz, posiadam obecnie korbę z zębatkami 36-22 i kasetę 12-32 8rzędową. Chciałbym zyskać na prędkości max. i mienić korbę na 3 blaty 22-32-42(44). czy w tym przypadku wyreguluje przerzutkę przednią tak by obsługiwała 2 większe zębatki? (z najmniejszej nie musiałbym korzystać bo ta 32 pewnie by mi wystarczyła) – nie chciałbym zmieniać przerzutki i manetki. Z tyłu w tym momencie mam przerzutkę Acera RD-M360 i też chciałbym wymienić ją na coś z wyższych modeli, czytałem, że model Alivio RD-M4000. z serii 9rz. śmiga bez problemu z tą konfiguracją, ale dopatrzyłem się modelu Deore RD-M591 gdzie max pojemność producent podaje 41 a mi w przypadku największej z przodu 44 wyszłaby pojemniość 42, a w przypadku 42 – 40. ogarnie to ta przerzutka czy ktoras konfiguracja bedzie lepsza? i podstawowe pytanie czy taka deore w ogole moze byc jeśli producent twierdzi, że to do kasety 9rz. Rower to Giant Talon 3 2020
    Dzięki pięknie z góry za jakąś poradę:)

    • Cześć,
      podobne pytanie zadałeś już we wpisie o kompatybilności napędów.
      Odnośnie korby już tam odpisałem. Tylną przerzutkę możesz zamontować dowolną górską Shimano 7/8/9-rzędową.

      Jeżeli chodzi o pojemność napędu, to przy takiej kombinacji, że zakładasz trzyrzędową korbę, a korzystasz z dwóch przełożeń, to tego z którego nie będziesz korzystać, nie bierzesz pod uwagę przy obliczeniach.

  • Witaj,
    czy jeżeli pojemność przerzutki wynosi 41+ a pojemność wyliczona przeze mnie wynosi 38 to czy to wszystko ma jakąś szansę działania?

    – Przerzutka tylna Shimano Alivio RD-M4000 (przerzutka którą chcę zamontować)

    – Wolnobieg Shimano MF-TZ500

    – Mechanizm korbowy Shimano Tourney FC-TY301

  • Hej, a co w przypadku gdy chcę założyc korbę z przodu z zębatkami 40-30-22 z miejsce starszej większej 44-32-22
    Pojemność przedniej przerzutki to 22T czyli większa niż wychodzi z obliczeń nowej przerzutki (18T) Czy przerzutka przednia będzie działać bez zarzutu ?

    Z góry dziękuję Ci za odpowiedź

    • Cześć,
      teoretycznie powinno działać, tzn. sama pojemność na to spokojnie pozwoli, w drugą stronę mogłoby być gorzej.

      Ale… nie wszystko zawsze chce działać przy takich kombinacjach. Wymień korbę, obniż przerzutkę i zobacz czy da się to wyregulować. Powinno, ale licz się z tym, że jednak nie zadziała jak trzeba i trzeba będzie sypnąć groszem na przednią zmieniarkę.

  • Czesc Łukaszu, poproszę o poradę w następującej kwestii: mam w gravelu tylną przerzutkę SRAM Apex x1 z długim wózkiem oraz kasetę PG 1130 o rozstawie koronek 11-42, ktorą chcę zmienić na PG1130 o bardziej szosowym rozstawie 11-32t. Czy ta kaseta będzie działać poprawnie z obecną przerzutką tylną APEX x 1 z długim wózkiem? Niby to ta sama grupa, ale według danych producenta, APEX z długim wózkiem wymaga kaset 11-36 lub 11- 42 t. Jak to zadziała w praktyce?
    Pozdrawiam.

    • Cześć,
      jeżeli producent podaje, że przerzutka ogarnie 11-36, ale nic poniżej, to wkładanie kasety o mniejszym zakresie robisz na własne ryzyko. Podejrzewam, że przerzutka poradzi sobie z taką kasetą, różnica nie jest aż tak duża. Niemniej czy będzie tak na pewno – tego niestety nie wiem.

    • Oczywiście, że zadziała. Zmieniając kasetę na 11-32 zmniejszasz wymaganą pojemność do 21T. Więc MÓGŁBYŚ mieć nawet krótki wózek ale nie musiałbyś. Możesz także skrócić łańcuch, ale też nie MUSISZ

      „APEX z długim wózkiem wymaga kaset 11-36 lub 11- 42 t.” – jest tak tylko odwrotnie :) Kaseta 11-36 lub 11-42 wymaga długiego wózka.

      • Nie wprowadzaj w błąd. Kaseta z długim wózkiem być może obsłuży kasetę o małym zakresie, ale producenci tego nie zalecają. Np. przy przerzutce Shimano 105 ze średnim wózkiem jest podane, że „kombinacje GS: od 11–28T do 11–34T”.

        Oczywiście można powiedzieć – to naciąganie przez producentów na zakup nowej przerzutki z innym wózkiem. I ja się z tym częściowo mogę zgodzić, bo nieraz naciągałem zalecenia producentów i wszystko było okej.
        Niemniej podaję tu oficjalne informacje.

        Jeżeli chodzi o długość łańcucha, to jeżeli Piotr chce zmienić kasetę z 11-42 na 11-32, to będzie musiał skrócić łańcuch.

  • Zmieniam napęd w rowerze syna (Merida dakar MTB – koła 24 cale) z 3×9 na 1×10. Mam przerzutkę Shimano Deore RD-M593. W specyfikacji jest napisane że maksymalnie może obsłużyć największą zębatkę 36T – ja natomiast chciałbym założyć kasetę 11-42. Czy to będzie działać?

    • Cześć,
      nie dam Ci gwarancji, że będzie to działać na 100%, niemniej w tandemie rodziców do trekkingowej przerzutki Shimano RD-T6000 włożyłem właśnie kasetę 11-42, choć ta dedykowana jest do maks. 11-36.

      Tu myślę, że może być podobnie. W razie czego, gdyby jednak nie dało się tego wyregulować, można pokombinować z przedłużką dla wózka, np. Sunrace SP570: https://www.ceneo.pl/;szukaj-sunrace+sp570#crid=319478&pid=7269

  • Mam problem z doborem tylnej przerzutki. Na co dzień używam 8 rzędowej kasety 11-30 oraz przedniej ustawienia 42-??-22
    Chciałbym wymienić kasetę na 8 rzędową 11-36 lub 11-40(jest taka dostępna)

    z obliczeń wychodzi, że pojemność tylnej przerzutki przy kasecie 11-36 to 45T, a przy kasecie 11-40 to 49T
    Czy w ogóle jest to realne do wykonania? jaką tylna przerzutkę zakupić? czy są przerzutki o tak dużej pojemności jak 49T?

    Z drugiej strony jeżeli jest dostępna jako nowość kaseta 11-40(shimano) to przerzutkę też chyba da radę zdobyć

    • Cześć,
      kasetę 11-36 bez problemu ogarnie Ci przerzutka Shimano Alivio RD-M4000.

      8/9-rzędowej przerzutki, która ogarnie 11-40 (fabrycznie) nie znajdziesz, choć można poeksperymentować np. z takim adapterem: https://www.cyklomania.pl/sunrace-adapter-adapter-extended-link-10rz,id14581.html

      Shimano jak najbardziej robi kasety 11-40, ale 11. rzędowe. Są one dedykowane do napędów 3×11 (choć śmiało można ich użyć także w 2×11 i 1×11).

      Jeżeli planujesz wymienić zarówno kasetę, jak i przerzutkę, to możesz pomyśleć o wymianie także manetki i przejście na 10. czy 11. rzędowy napęd.

  • hej,
    a gdzie znajdę informację o długości wózka w tiagrze 4700? Czy jest to SS czy GS, czy może SGS ? Zrobiłem zdjęcie z lampą błyskową , ale nic takiego mi się nie pokazało na wózku przerzutki od strony zewnętrznej ?

    • Zmierz odległość pomiędzy ośkami kółeczek przerzutki. Internet podaje, że w przypadku krótkiego wózka będzie to 50 mm, w przypadku średniego 74 mm. Długiego wózka SGS (86 mm) na pewno nie masz, przerzutki szosowe Shimano są tylko z krótkim i średnim wózkiem.

      Typ wózka można też spróbować ocenić na oko. Tu na zdjęciu masz porównanie obu: https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1fpzfnNPI8KJjSspoq6x6MFXax.jpg

  • Witam, czy przekroczenie pojemności przerzutki o 4 punkty powoduje jakieś problemy? Kaseta 11-36, korba 22-36 napęd 10rz., przerzutka XT RD-M781 GS.

    • Cześć,
      jeżeli zmiana biegów będzie działać prawidłowo, to nic złego się nie stanie. Sam już nieraz trochę naciągałem podawaną przez Shimano pojemność przerzutki. Od biedy wymienisz ją na wersję z długim wózkiem SGS, jeżeli GS nie dogada się z napędem.

      • Problem z przekroczeniem pojemności objawia się chyba tym, że przerzutka nie „da rady” naciągnąć łańcucha na skrajnych zębatkach (np: 22 na korbie i 11 na kasecie i podobne). Nie używam przekoszeń w trakcie jazdy, więc nie powinno to przeszkadzać. Nie wiem tylko, czy jakieś inne komplikacje są możliwe.

  • Witam proszę o poradę chciałbym kupić przerzutkę tylną SHIMANO DEORE XT RD-M771 ze średnim wózkiem tylko nie wiem czy pojemność będzie pasować do mojego napędu 3X8 ,korba 48-28 ,kaseta 28-11 pojemność wychodzi 37 , tylko na rożnych stronach podają rożne rozpiętości i nie wiem czy to będzie grało z moim napędem, a zależało by mi na średnim wózku.

    • Cześć,
      tu znajdziesz specyfikację przerzutki Shimano RD-M771 opracowaną przez Shimano: https://roweroweporady.pl/pobierz/rd-m771-spec.pdf

      Długi wózek: pojemność 45
      Średni wózek: pojemność 33

      Co prawda znalazłem błąd w tabelce w tym pliku, ponieważ przy wózku GS powinno być 10 przy różnicy między skrajnymi tarczami na korbie (czytaj wózek GS nadaje się tylko do korb 1x i 2x),
      natomiast ewidentnie dla Ciebie dobry będzie długi wózek SGS.

      • Dzięki za pomoc. Jeszcze ciekawi mnie dlaczego rożne modele przerzutek np. ze średnim wózkiem mają podawaną inną pojemność a przecież długość wózka jest taka sama. np. Shimano Claris RD-R2000 https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/claris-r2000/RD-R2000-GS.html tutaj producent podaje aż pojemności 43 dla średniego wózka. Czyli ta przerzutka powinna działać z moim napędem?

        • Długość wózka raczej nie jest taka sama, zwłaszcza porównując przerzutkę MTB (XT) z szosową (Claris).

          Całkowita pojemność bierze się tu z tego, że Claris ze średnim wózkiem jest dedykowany do napędów 3×8 z korbą 50/39/30, czyli gdzie różnica na korbie wynosi 20 zębów między skrajnymi. Do tego dochodzi możliwość założenia kasety 11-34 i mamy 23+20, czyli pojemność to 43.

          W XT GS masz taki sam zakres kasety 11-34, a do tego jest dostosowana do korb typu 36-26, czyli z różnicą 10 zębów. 23+10 i mamy pojemność 33.

          Tak więc w zasadzie do korby 48/38/28 i kasety 11-28 możesz śmiało założyć przerzutkę Shimano Claris, ponieważ pasuje ona pod obydwoma względami (zakres kasety i rozstaw tarcz z przodu).

  • Witaj, czytam twoje porady już dłuższy czas i znalazłem się w sytuacji w której potrzebuje porady indywidualnej.
    Otóż mam rower MTB oryginalnie tylny napęd : przerzutka SHIMANO Deore XT RD-M781, kaseta Shimano CS-HG50 11-36 10s . Kupiłem używane koła 700×32 na zmianę, a na nich była kaseta CS-HG50 11-25 9s , zamontowałem żeby zobaczyć jak to będzie chodzić, problemem jest zmienianie biegów podczas jazdy, jedna zmiana czasem coś daje, a czasem nie, dwie zmiany na raz, wrzucają jeden lub dwa biegi , różnie. Czy to będzie wina kasety przez 9rz czy długości wózka przerzutki? Zależy mi na tej informacji gdyż chciałbym zamontować kasetę CS5700 11-28 10s , lub nawet 11-25 jeżeli to możliwe. Pozdrawiam Cię Serdecznie.

    • Cześć,
      mamy tu kilka kwestii:

      1) Przerzutki 9. rzędowe różnią się od 10. rzędowych ciągiem linki i mieszanie elementów zwykle się nie udaje.

      2) Miałem pytać czy założyłeś krótszy łańcuch, bo za długi też może być przyczyną złej pracy, ale punkt 1. jest ważniejszy

      3) RD-M781 z wózkiem SGS jest dedykowana do kaset 32-36. Teoretycznie nie powinno być jednak przeszkód z pracą z kasetą 25-28, niemniej na początek uporałbym się z punktem 1 :)

  • Cześć.
    Planuje zmienić napęd na 1×8 (przód 30z., tył kaseta 11-34), oraz przerzutkę tył na SRAM x4 na długim wózku. Mam problem, ponieważ w jednym sklepie internetowym podają że ta przerzutka obsługuje kasety do 32 zębów a w innym piszą że do 34 zębów. Z wiadomych przyczyn chciałbym żeby obsłużyła mi kasetę 11-34. Może ktoś ma jakieś doświadczenia w tym zakresie?

    • Cześć, zachęcam do odwiedzenia strony producenta, gdzie znajdziesz informację o maksymalnej liczbie zębów na kasecie, którą ogarnie ta przerzutka: https://www.sram.com/en/sram/models/rd-x4-a1

      • Okazuje się że przerzutka da radę ogarnąć 34 zęby na kasecie.
        Zrobiłem mały test. Przejechałem jedną z tras w lesie używając tylko środkowej zębatki. Okazuje się że przy odrobinie przewidywania można śmiało jeździć na napędzie 1x. Mam tu na myśli „moje” tereny, czyli raczej równiny. Najmniejsza zębatka rozleniwia :-D

  • Cześć, z przodu mam 36/26 a z tyłu kaseta 11-42, 11 rzędów. Chcę to zmienić na 11-46. Specyfikacja Shimano dla przerzutki m8000 podaje max. 42T dla napędy 2x, ale już 46T dla napędy 1x. Kurcze, jaki wpływ ma rodzaj napędu z przodu na obsługę kasety z tyłu. Przecież przy 1x blat z przodu jest większy niż „młynek” w napędzie 2x… Dlaczego jest taka różnica w wielkości największej zębatki z tyłu ? Przecież tam się nic nie zmienia w układzie zębatka-kółka prowadzące-wózek-łańcuch

    • Cześć,
      może chodzić o całkowitą pojemność przerzutki, czyli możliwość ogarnięcia dużego zakresu z przodu i z tyłu. Ale! Po pierwsze, zazwyczaj tylne przerzutki ogarniają więcej niż podaje Shimano, więc wydaje mi się, że spokojnie powinna sobie poradzić z kasetą 11-46. Druga sprawa, M8000 występuje z dwoma wózkami przerzutki: średnim GS i długim SGS. I jeszcze rozumiem, że średni wózek, może mieć problem, żeby ogarnąć 2 blaty z przodu i kasetę 11-46 (choć podejrzewam, że to i tak zadziała), natomiast długi wózek, jeżeli daje sobie radę z 3 tarczami z przodu i kasetą 11-40, to czemu miałby sobie nie poradzić z 2×11 i kasetą 11-46.

      • Witam,
        kaseta wymieniona, trzeba tylko było wyregulować tylną przerzutkę (odległość kółka prowadzącego od największej zębatki). I jest OK. W trakcie jazdy jazdy jeszcze leciutka regulacja linki przerzutki, przeczyszczenie pancerza i będzie super… Jednak nowy łańcuch i nowa kaseta robią różnicę…

  • Cześć wszystkim!

    Może przyda się Wam ta informacja . Mam z tyłu przerzutkę Shimano 105 „10” z krótkim wózkiem (SS) , a z przodu dwie tarcze 46/34. Założyłem niedawno nową kasetę 11/32 i wszystko działa prawidłowo. Jest to niezgodne ze specyfikacją Shimano a jednak działa.

    • Dzięki za info! Przekroczyłeś zalecenia Shimano tylko o 2 ząbki, a takie kombinacje zazwyczaj działają bez problemu :)

  • Witam
    Czy tylna przerzutka XT RD-M8000 SGS shadow + będzie odpowiednia do kasety 11-42 gdzie na korbie mam 2 blaty 36-22 Pytam ponieważ zauważyłem sprzeczne informacje na jej temat Z metody przedstawionej przez Ciebie chodzi mi o obliczenia wychodzi 45

    • Tu znajdziesz oficjalne info od Shimano: https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/deorext-m8000/RD-M8000-SGS.html

      Pojemność przerzutki przy długim wózku SGS to 47T. I jeżeli z przodu masz dwa blaty, to z tyłu można dać kasetę maksymalnie 11-42. Czyli wszystko się zgadza, przerzutka będzie pracować zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Witam.
    Ciekawy artykuł. Prosty i szybko tłumaczy konkrety.
    Buduję rower MTB, ale do nietypowej bardzo szybkiej jazdy po „dżungli miejskiej” na kołach 26″.
    Z przodu korba SHIMANO Deore 3×10 FC-M610… z blatem dużym 48z (48z-36z-26z) tzw. trekkingowa, choć oznaczenie jest -M… (MTB).
    A z tyłu mam ochotę założyć kasetę 10rz. SHIMANO CS-HG500 11-42 (obecnie jest 11-25).
    Zaś tylną przerzutką jest RD-M615 GS L.
    Pytanie:
    Ta tylna przerzutka obsłuży kasetę z 42z: CS-HG500 11-42?
    Czy muszę zmienić tylną przerzutkę? I na jaką mam zwrócić uwagę. Min.: SHIMANO DEORE a najlepiej XT (MAX DEORE XT).
    Łańcuch nie problem dosztukuję. Używam SHIMANO CN-HG95 10rz.

    • Cześć,
      jeżeli w mieście potrzebujesz prędkości 45 km/h i większych, to w sumie 48T z przodu może być. RD-615 ze średnim wózkiem GS ma w specyfikacji, że nadaje się do napędów z maksymalną różnicą tarcz z przodu – 18, do tego jej pojemność to 35, a Ty potrzebujesz 53.
      Wersja z długim wózkiem SGS ogarnia z przodu różnicę 22, więc będzie akurat, maksymalna pojemność to 43, więc trochę brakuje, maksymalna zębatka z tyłu to 36, więc też trochę brakuje. Niemniej spróbować możesz, już kilka razy montowałem przerzutki, które w teorii miały nie ogarniać tematu,
      ale działały dobrze. Możesz też pomyśleć o przedłużce do wózka do tej GS, Wolftooth takie robi, kwestia czy się to opłaca.

  • Hey ! Kaseta SunRace 10 rzędowa 11-46 z przednim blatem 36T.Czy oryginalna przerzutka 10 rzędowa od Sram XO lub XX z dużym wózkiem obsłuży mi wszystkie biegi (głównie chodzi o 46 zębatkę)???Dzięki za info…

  • Witam. Także próbowałem sam to ogarnąć ale zgłupiałem..
    Mam horneta 2016 na oryginalnych częściach i muszę zmienić przerzutkę (rozsypała się) ale nie umiem znaleźć jaki długi wózek tutaj jest.
    Z przodu mam 1 blat 34t
    Poradzi Pan cos ?

    • Potrzebujesz przerzutki o pojemności 32 conajmniej, każda przerzutka ma napisaną pojemność na str sklepu

    • Szczerze mówiąc – nie wiem. SRAM nie chwali się aż tak wylewnie tymi informacjami. Z tego co się doszukałem, średni wózek był dedykowany napędom 2×10, a długi wózek 3×10. Więc pewnie u Ciebie jest średni. Ale najlepszą metodą będzie jak go zmierzysz i napiszesz do sklepu, który ma te przerzutki,
      z prośbą, żeby sprawdzili u siebie, czy to jest średni czy długi wózek.

  • Cześć, Rozmyślam nad zakupem przerzutki Sram x4 i mam kilka pytań co do tej przerzutki a mianowicie jaki wózek wybrać jeśli mam napęd 22/32/42T a z tyłu 8 rzędów 11/32T, a drugie to czy można wziąć manetkę np. Shimano Altus czy dokupić manetkę Sram x4? Z góry dziękuję

    • Cześć,
      tylnych przerzutek SRAM nie da się (z drobnymi wyjątkami, ale nie w tym przypadku) połączyć z manetkami Shimano (i na odwrót). Można użyć adaptera do linki, ale to nie ma finansowego sensu. A przerzutkę potrzebujesz o pojemności minimum 41T.

  • Ewentualnie mozesz mi polecic jakas w miare tanią przerzutke najlepiej na krótkim wózku lub średnim z przodu 34t jeden blat
    z tyłu kaseta 9s 11-36

    • Z długością wózka może być ciężko. Na pewno przerzutka Shimano Alivio RD-M4000 ogarnie taką konfigurację.

  • Cześć mam z przodu blat 34t z napinaczem, z tyłu siedzi kaseta 11-36 9s
    z obliczen wychodzi ze przerzutka musi obslugiwac 25t czy sprawdzi sie taka przerzutka ?
    Ultegra 10s RD 6700, krótki wózek.
    lub
    Tiagra rd-4700 rd4700, krótki wózek
    aktualnie mam altusa ktory sie nie nadaje bo wchodza tylko 3 biegi, probowalem to regulowac ale nie da rady chyba

    • Pojemność to jedno, ale jeszcze jest maksymalna obsługiwana zębatka na kasecie, o czym też pisałem. Przywoływane przez Ciebie przerzutki obsłużą maksymalnie kasetę 28/30T.

  • Witam mam pytanie dotyczące kółek w wózku przerzutki shimano Acera. Miałem dwa kółka 13 ząbków o tej samej średnicy i grubości. Kupiłem nowe 13tki ale jedna jest z grubszą tuleja. Zamontowałem tą -grubszą u góry i nie do końca jestem pewien czy tak ma być bo narazie przerzutka wszystkie biegi płynnie zmienia. Tydzień wcześniej zmieniłem kasetę i łańcuch z góry dziękuję

    • Cześć,
      najważniejsze żebyś nie zamienił kółek miejscami. Tu znajdziesz info na ten temat: https://rowery.jednoslad.pl/pub/guide-pulley-czy-tension-pulley-jak-prawidlowo-zamontowac-kolka-tylnej-przerzutki-14655/