Czym się różnią przerzutki Top Normal od Low Normal

Chcąc kupić nową tylną przerzutkę do roweru górskiego lub trekingowego, możemy spotkać się z dodatkowym oznaczeniem opisującym przerzutkę: „Top Normal” lub „Low Normal„. Czym się takie przerzutki różnią i który system jest lepszy? Dopisek ten informuje nas, w jaki sposób została zamontowana sprężyna, umożliwiająca działanie przerzutki. Najczęściej spotykane w użyciu są przerzutki Top Normal, gdzie sprężyna popycha ramię w kierunku najmniejszego trybu (Top). W przeciwnym kierunku, to my musimy zadziałać swoją siłą, dlatego w tych przerzutkach przerzucanie na twardsze przełożenie jest szybsze i łatwiejsze, niż wrzucanie ich na lżejsze przełożenia.

przerzutkach Low Normal (tzw. odwrotna sprężyna) jest dokładnie odwrotnie. Sprężyna popycha ramię przerzutki w kierunku największego trybu (Low). W tym przypadku „redukowanie” biegu jest łatwiejsze, niż przerzucanie na mocniejsze przełożenia. Kiedyś przerzutki Shimano tego typu, nazywały się RapidRise (szybkie podniesienie), ale w 2003 roku ich nazwę zmieniono właśnie na Low Normal.

Shimano Top Normal Low Normal

W ostatnich latach, przerzutki Low Normal używane były najczęściej do współpracy z klamkomanetkami Shimano Dual Control. Obecnie są mało popularne, choć ich zwolennicy podkreślają fakt, że ten typ przerzutki ma przewagę podczas stromych podjazdów, ponieważ można szybciej i łatwiej zredukować przełożenie.

Jeżeli nie wiesz jaką przerzutkę kupić – kup Top Normal, to „standardowy” typ przerzutki. Można oczywiście stosować przerzutkę Low Normal ze standardowymi manetkami. Jedynie trzeba będzie się przyzwyczaić do odwrotnego działania prawej manetki. Czyli dużą dźwigienką wrzucamy twardsze przełożenia, a mniejszą redukujemy przełożenia. Cóż, pozostaje kwestia przyzwyczajenia, ale wydaje mi się, że idzie się przestawić, jeśli ktoś tego bardzo pragnie :)

 

Inne wpisy o przerzutkach rowerowych:

1. Rodzaje mocowań przerzutek

2. Regulacja tylnej przerzutki

3. Regulacja przedniej przerzutki

4. Wymiana tylnej przerzutki

5. Przerzutka w piaście – czy warto

6. Przednia przerzutka Top/Down/Side Swing

7. Tylna przerzutka Top/Low Normal

8. Pojemność przerzutki

9. Mit tylnej przerzutki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

8 komentarzy

    • Hej, zajrzyj do tego wpisu: https://roweroweporady.pl/rodzaje-mocowan-przerzutki-przedniej-i-tylnej/

      Jeżeli masz rower, do którego przerzutkę mocuje się do osi koła, to możesz kupić specjalną przejściówkę, która umożliwi montaż przerzutki na śrubę.

  • Mam przerzutkę Shimano Nexave (starą) z odwrotną sprężyną i szczerze mówiąc to jest doskonały patent. Jedyna jego wada – to że wszystkie inne rowery mają „normalną”. Żeby było śmieszniej mam 2 rowery, jeden „top” drugi „normal” po przesiadce trochę można się pogubić ale przez 2 tygodnie wczasów przyzwyczajam się i doceniam tę łatwość redukcji biegów przy jakimś niespodziewanym podjedzie, piachu, czy nagłej zmianie terenu na gorszy. Cyk-cyk-cyk i poniżej 1 sekundy mogę redukować np. o 3 biegi. Dziwie się że wszyscy nie przeszli na ten patent już dawno.

  • Witam serdecznie wszystkich. Mam nastepujace pytanie: robie znajomemu rower i on ma tylna przerzutke low normal. Mysle mu wymienic te tylna, na top normal. Czy bedzie jakis problem z kompatybilnoscia manetek? Ma normalne manetki.

    Dzieki za informacje.