Czym się różnią przerzutki Top Normal od Low Normal

Chcąc kupić nową tylną przerzutkę do roweru górskiego lub trekingowego, możemy spotkać się z dodatkowym oznaczeniem opisującym przerzutkę: „Top Normal” lub „Low Normal„. Czym się takie przerzutki różnią i który system jest lepszy? Dopisek ten informuje nas, w jaki sposób została zamontowana sprężyna, umożliwiająca działanie przerzutki. Najczęściej spotykane w użyciu są przerzutki Top Normal, gdzie sprężyna popycha ramię w kierunku najmniejszego trybu (Top). W przeciwnym kierunku, to my musimy zadziałać swoją siłą, dlatego w tych przerzutkach przerzucanie na twardsze przełożenie jest szybsze i łatwiejsze, niż wrzucanie ich na lżejsze przełożenia.

przerzutkach Low Normal (tzw. odwrotna sprężyna) jest dokładnie odwrotnie. Sprężyna popycha ramię przerzutki w kierunku największego trybu (Low). W tym przypadku „redukowanie” biegu jest łatwiejsze, niż przerzucanie na mocniejsze przełożenia. Kiedyś przerzutki Shimano tego typu, nazywały się RapidRise (szybkie podniesienie), ale w 2003 roku ich nazwę zmieniono właśnie na Low Normal.

Shimano Top Normal Low Normal

W ostatnich latach, przerzutki Low Normal używane były najczęściej do współpracy z klamkomanetkami Shimano Dual Control. Obecnie są mało popularne, choć ich zwolennicy podkreślają fakt, że ten typ przerzutki ma przewagę podczas stromych podjazdów, ponieważ można szybciej i łatwiej zredukować przełożenie.

Jeżeli nie wiesz jaką przerzutkę kupić – kup Top Normal, to „standardowy” typ przerzutki. Można oczywiście stosować przerzutkę Low Normal ze standardowymi manetkami. Jedynie trzeba będzie się przyzwyczaić do odwrotnego działania prawej manetki. Czyli dużą dźwigienką wrzucamy twardsze przełożenia, a mniejszą redukujemy przełożenia. Cóż, pozostaje kwestia przyzwyczajenia, ale wydaje mi się, że idzie się przestawić, jeśli ktoś tego bardzo pragnie :)

Na blogu przeczytasz również, czym się różnią przednie przerzutki Top Swing i Down Swing.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.