Przerzutka przednia: Top Swing, Down Swing czy Side Swing

Zapraszam do obejrzenia najnowszego odcinka Rowerowych Porad. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał.Kupując nową przednią przerzutkę, na pewno spotkasz się z określeniem Top Swing (SRAM nazywa to Low Clamp) lub Down Swing (SRAM nazywa to High Clamp). Jest to parametr, mówiący nam w jaki sposób poprowadzony jest wózek przerzutki. Jeżeli jest on nad obejmą lub mocowaniem, przerzutka jest typu Top Swing. Natomiast jeżeli wózek znajduje się poniżej obejmy lub mocowania – jest to przerzutka typu Down Swing. Jaką przerzutkę w takim razie wybrać? W rowerach z pełną amortyzacją, najczęściej jest to przerzutka Down Swing, choć jest sporo wyjątków.

W większości przypadków, możemy sami zdecydować jaką przerzutkę zamontujemy, choć ja osobiście jestem zwolennikiem montowania takiego typu, jaki oryginalnie zamontował producent roweru.

Jaką przerzutkę kupić?
Po lewej przerzutka Top Swing, po prawej Down Swing
fot. ActiveSteve, Gary J. Wood

Wady i zalety przerzutek Top Swing i Down Swing

Zalety Top Swing: są lżejsze, choć to zwykle drobne różnice; zmieniają przełożenia lżej i płynniej

Wady Top Swing: według różnych opinii – bardziej zapychają się błotem, a dawne modele mocno łapią luzy

Zalety Down Swing: mniej zapychają się błotem, według wielu osób są trwalsze i mniej podatne na luzy

Wady Down Swing: do zmiany przełożenia trzeba użyć więcej siły, mogą przeszkadzać w zamontowaniu niektórych koszyczków na bidon

Warto wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy. Bardzo często określenie Top Swing oraz Down Swing, mylnie przypisywane jest do kierunku doprowadzenia linki do przerzutki. Do określenia z której strony wchodzi linka – z góry czy z dołu, służą natomiast terminy: Top Pull oraz Bottom (Down) Pull. Obecnie większość przerzutek przystosowana jest do tak zwanego „podwójnego ciągu”, czyli można zastosować zarówno górny, jak i dolny ciąg linki.

Kierunek doprowadzenia linki do przerzutki, zależy w największej mierze od konstrukcji ramy i poprowadzonych mocowań linki. Ja nie spotkałem się z ramą, w której można byłoby mocować linkę przerzutki na dwa sposoby, ale jeśli coś takiego widzieliście, dajcie znać w komentarzu (info od Kamila: górny i dolny ciąg jest w ramie przełajowej Accent CX-One) Dzięki górnemu ciągowi linka jest mniej podatna na zabrudzenie błotem lecącym spod przedniego koła, natomiast według mnie dolny ciąg jest estetyczniejszy i potrzeba mniej linki.

 

shimano front pull side swing

Żeby tego było mało, Shimano wprowadziło przerzutki do rowerów górskich, o budowie Side Swing. W tym przypadku wózek przerzutki ustawiony jest równolegle do mocowania. Dzięki temu dostajemy większy prześwit w ramie, tak aby zmieściła się opona o większej szerokości. W tych przerzutkach linka jest prowadzona w systemie Front Pull, czyli wychodzi z przerzutki w stronę przodu roweru.

Na blogu możesz również przeczytać czym się różnią tylne przerzutki Top Normal i Low Normal.