Ostre koło – co to za typ rower?

Ostrym kołem w rowerze nazywamy sztywne połączenie korby z piastą za pomocą łańcucha. Rower posiada wtedy tylko jeden bieg, a podczas jazdy nie da się przestać pedałować. Ostre koło znajduje zastosowanie w rowerach torowych, rowerach jednokołowych czy niektórych dziecięcych rowerkach.

Najczęściej na rowerach z ostrym kołem jeżdżą kurierzy rowerowi oraz kolarze wyrabiający w sobie nawyk ciągłego pedałowania. Co jeszcze odróżnia rowery z ostrym kołem od rowerów z wolnobiegiem? Oprócz przymusu ciągłego pedałowania, jest nim bardzo często brak hamulca tylnego koła. Co sprawia, że jeżdżący takimi rowerami są uważani przez jednych za guru, a przez innych za szaleńców? Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

Co to jest ostre koło
fot. 8bar bikes


Niewątpliwe zalety ostrego koła

– wyrabia nawyk ciągłego pedałowania

– ułatwia wykonanie stójki

– rower jest lżejszy (brak przerzutek, dużej ilości zębatek, manetek i linek)

– większa niezawodność (mniej części, które mogą się popsuć)

– lepsze „czucie” roweru

Drobne wady ostrego koła

– problem gdy noga spadnie z pedału (zaleca się używać SPD lub nosków)

– awaryjne hamowanie jest trudne i niebezpieczne

– wkręcenie się czegokolwiek w łańcuch może źle się skończyć

– pokonywanie łuków w pochyleniu może skończyć się zahaczeniem o nawierzchnię

 

Jazda na ostrym kole wymaga kilku-kilkunastu dni przyzwyczajenia, ale jak twierdzą zwolennicy tego typu rowerów – przyjemność z jazdy oraz poczucie zespolenia z rowerem wynagradzają ten trud. Przykłady rowerów typu ostre koło, znajdziesz tutaj. O ostrym kole można przeczytać w tej bardzo ciekawej książce.Aby napisać komentarz pod wpisem, nie musisz się rejestrować! Wystarczy, że podasz swoją nazwę i e-mail oraz zaznaczysz ptaszkiem "Wolę pisać jako gość". Trzeba odhaczyć jeszcze dwa okienka od góry, gdzie zgadzacie się na przetwarzanie Waszych danych. Zapraszam do komentowania - odpisuję na wszystkie pytania, nawet w starych wpisach.