Jak wymienić tylną przerzutkę w rowerze?

W życiu każdego roweru przychodzi taki moment, gdy trzeba wymienić tylną przerzutkę. Zwykle dzieje się to wtedy, gdy zaczyna sama zmieniać przełożenia, albo mimo prób jej wyregulowania – nadal nie chce precyzyjnie ich zmieniać. Wymiana tylnej przerzutki nie jest skomplikowana. Wymaga tylko odrobiny cierpliwości oraz skuwacza do łańcucha i imbusowego klucza 5 mm. Dodam jeszcze, że niektórym osobom po głowie chodzi zmiana przerzutki na wyższy model. Szerzej opisałem to we wpisie „Mit tylnej przerzutki„, gdzie wyjaśniłem dlaczego sama tylna przerzutka nie zmienia wiele w rowerze. Oczywiście, jeśli masz Shimano Altusa/Acerę, albo jeszcze gorzej wykonanego Tourneya, lub rachitycznego TX-a – wymiana przerzutki na np. Alivio czy Deore przyniesie sporą korzyść. W trwałości. Ale nadal pozostaną zapewne kiepskie manetki, kiepska korba, kiepska przednia przerzutka. O tym najbardziej należy pamiętać, że tylna przerzutka, tak lansowana przez niektórych sprzedających, jest jedynie jednym z elementów napędu w rowerze. Kliknij tutaj aby sprawdzić cenę przerzutek.

Tylna przerzutka rowerowa
Czynności jakie należy wykonać, aby wymienić tylną przerzutkę w rowerze:

1. Wymianę przerzutki zaczynamy oczywiście od zdjęcia łańcucha.

2. Odkręcamy nakrętkę mocującą linkę przerzutki.

3. Następnie przy użyciu klucza imbusowego 5mm odkręcamy starą przerzutkę.

4. Sprawdzamy czy hak przerzutki jest prosty. Jeżeli nie – może wystarczy go lekko naprostować. Jeżeli się nie da – wymieniamy go.

5. Mocujemy nową przerzutkę. Sprawdzamy czy blaszka znajdująca się za śrubą opiera się o wypustkę na haku ramy.

6. Przykręcamy linkę od przerzutek.

7. Zakładamy łańcuch.

8. Regulujemy przerzutkę.

Wymieniając przerzutkę, warto zastanowić się także nad wymianą linki od tej przerzutki. Jeżeli stara przerzutka służyła nam długo – istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że linka nie chodzi już tak dobrze jak nowa i jej wymiana ułatwi późniejsze zmienianie przełożeń.Aby napisać komentarz pod wpisem, nie musisz się rejestrować! Wystarczy, że podasz swoją nazwę i e-mail oraz zaznaczysz ptaszkiem "Wolę pisać jako gość". Trzeba odhaczyć jeszcze dwa okienka od góry, gdzie zgadzacie się na przetwarzanie Waszych danych. Zapraszam do komentowania - odpisuję na wszystkie pytania, nawet w starych wpisach.