Pojemność przerzutki – długi czy krótki wózek?

Zapraszam do obejrzenia najnowszego odcinka Rowerowych Porad na YouTube. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał :)Wymieniając przerzutkę w rowerze lub składając sobie nowy rower, możesz spotkać się z pytaniem czy potrzebujesz tylną przerzutkę z długim, średnim czy może z krótkim wózkiem. Wózek przerzutki to dolna jej część, dwa kawałki metalu przytrzymujące dolne kółeczko.

Czym różni się długi wózek od krótkiego?

Oprócz długości oczywiście, krótki wózek jest zdecydowanie mniej narażony na uszkodzenie, przez wystające korzenie, kamienie i inne przeszkody, które możesz spotkać w terenie. Przerzutka z krótkim wózkiem jest również minimalnie lżejsza oraz trochę bardziej precyzyjna w działaniu. Niestety, minusem przerzutki z krótkim wózkiem, jest jej mniejsza pojemność – to znaczy możliwość obsłużenia konkretnego zakresu zębatek w rowerze. Nie nadaje się ona do kaset o bardzo szerokim rozstawie (typu 11-36).

Pojemność przerzutki

Pojemność przerzutki

Potrzebną pojemność przerzutki (zwykle tę informację znajdziemy na stronie producenta lub sklepu) najlepiej wyliczyć z prostego wzoru: (Ilość zębów na dużej tarczy z przodu – ilość zębów na małej tarczy) + (ilość zębów na największej zębatce z tyłu – ilość zębów na najmniejszej zębatce).

Czyli mając napęd: korba 44/32/22  i kaseta 11-34, będziemy potrzebowali przerzutki o pojemności przynajmniej (44-22)+(34-11)=45T.

W przypadku gdy z przodu mamy tylko jedną tarczę, przyjmujemy, że z przodu jest 0 (duża tarcza – mała tarcza, czyli się zeruje).

Shimano produkuje większość modeli w różnych wersjach i oznacza je odpowiednio: SS (krótki wózek), GS (średni wózek), SGS (długi wózek).

SRAM natomiast niektóre modele oznacza końcówką numeru katalogowego przerzutki: końcówka 00 (długi wózek), 10 (średni wózek), 20 (krótki wózek) – choć niestety nie jest to regułą. Warto o tym pamiętać przy zakupie tylnej przerzutki.

Obsługiwane zębatki na kasecie

Drugą istotną kwestią w przypadku tylnej przerzutki, o której nie można zapomnieć, jest maksymalna wielkość obsługiwanej zębatki. Producenci najczęściej podają informację, że dany model działa z kasetą, której największa zębatka ma np. 30 zębów, albo 36 zębów. Albo, że na przykład w przypadku dwóch tarcz z przodu, z tyłu mogą być 32 zęby, ale jeżeli korba jest trzyrzędowa, to z tyłu maksymalnie może być 30 zębów. Trochę to zakręcone, ale jeżeli wiesz jakie masz zębatki na korbie i kasecie, to szybko dojdziesz do tego, jaka przerzutka będzie Ci potrzebna. Trzeba o tym koniecznie pamiętać, ponieważ pojemność to nie wszystko.

Zapraszam do obejrzenia wideo, w którym opowiadam o pojemności przerzutki. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał.

Pojemność przedniej przerzutki

Pojemność jest również istotna w przypadku przedniej przerzutki. Tutaj trzeba zwrócić uwagę na to, jaką maksymalnie dużą zębatkę obsługuje korba. Np. przerzutka dopasowana do tarczy 42T nie będzie działała dobrze (lub w ogóle nie będzie działała) z tarczą 48T. Druga sprawa to pojemność przedniej przerzutki. Tutaj patrzymy tylko na różnicę między największą tarczą a najmniejszą. Np. w przypadku korby 48/36/26, będziemy potrzebowali przedniej przerzutki o pojemności 48-26=22T.

Informacji o pojemności przerzutek warto szukać na stronie producenta, ale także wpisując model przerzutki z dopiskiem “spec”. W ten sposób można często znaleźć również instrukcję montażu, czy dokładniejsze informacje o konkretnym typie przerzutki.

 

Inne wpisy o przerzutkach rowerowych:

1. Rodzaje mocowań przerzutek

2. Regulacja tylnej przerzutki

3. Regulacja przedniej przerzutki

4. Wymiana tylnej przerzutki

5. Przerzutka w piaście – czy warto

6. Przednia przerzutka Top/Down/Side Swing

7. Tylna przerzutka Top/Low Normal

8. Pojemność przerzutki

9. Mit tylnej przerzutki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 

174 komentarze

 • Łukaszu, bardzo Ci dziękuję za kolejny bardzo ciekawy i zarazem podający w przystępny sposób zagadnienia dotyczące pojemności napędów. Jestem właśnie na etapie składania swojego pierwszego roweru i zastanawiam się czy wybrany przeze mnie zestaw będzie działał bez zarzutu – bardzo proszę o radę w tym zakresie. Wybrane przeze mnie podzespoły to:
  – kaseta 11-34
  – korba 22/36
  – przerzutka tylna Shimano Alivio RD-M3100
  – rower to MTB na kołach 26 cali

  Opis wybranej przeze mnie przerzutki zamieszczony pod tym linkiem sporo mi namieszał:
  https://rowerek.pl/product-pol-22460-Przerzutka-tylna-Shimano-Alivio-RD-M3100-9rz.html?query_id=2

  Nie rozumiem jak interpretować zapis:
  Dolna kompatybilność: 11T – 12T
  Górna kompatybilność: 32T – 36T

  Bardzo proszę o pomocy czy dobrany zestaw jest ok i co oznaczają powyższe zapisy.

  • Cześć,
   jeżeli chodzi o opis ze sklepu, to chodzi o to, że przerzutka jest dedykowana dla kaset, które mają 11 lub 12 ząbków na dole i od 32 do 36 zębów na górze. To znaczy, że (teoretycznie) nie obsłuży kasety np. kasety 11-28. Ale 11-32 czy 12-36 już tak.
   Zdecydowanie polecam stronę Shimano w kwestii szukania informacji o napędach. Nie ma tam tego aż tyle, ale sporo można wyczytać.

   Tak więc tylna przerzutka ogarnie kasetę, którą wybrałeś. Do tego pojemność całego napędu to 37, czyli przerzutka da sobie radę, bo jej max. to 45.

 • Witam
  Z jakim wózkiem powinienem kupić przerzutkę RD-RX815 przy korbie GRX FC RX810 2X11 I KASECIE 11-34?

  • Cześć,
   na stronie Shimano jest kilka nieścisłości, ale zdaje się, że RD-RX815 występuje tylko w jednej wersji (jest jeszcze RD-RX817, ale to do napędów z jedną tarczą z przodu). W każdym razie RX815 będzie pasować do korby 48/31 i do kasety 11-34.

   Co prawda Shimano podaje, że pojemność tej przerzutki to 38, a przy tym układzie napędu pojemność to 40. Ale to byłby nonsens, gdyby przerzutka nie ogarnęła takiego zestawienia.

 • Co się stanie jak założę wózek średni GS przy korbie 36-26 i kasecie 11-42 (łańcuch 116)
  Dziękuję i pozdrawiam.

 • Zapomniałem dodać, że kupiłem kasetę 12-36, czyli nawet mniej hardcorową, niż zastosował Trek :)

 • Cześć. Buduję rower. Mam pytanie. Jeden z flagowych modeli Treka [ 520 ] ma korbę 48/36/26 oraz kasetę 11-36. Chciałem się wzorować, ale ewidentnie takie zestawienie [ 47T] przekracza możliwości zastosowanej w tym modelu przerzutki alivio m4000 SGS [ 45 T] . Czy możliwy jest błąd w opisie producenta, czy raczej takie zestaw będzie działało bez problemów, tylko trzeba unikać zcinania łańcucha [ czyli z przodu najciężej, z tyłu najlżej i odwrotnie? ] Będę wdzięczny za odpowiedź.

  • Cześć,
   unikać krzyżowania się łańcucha warto zawsze i wszędzie :) A już zwłaszcza przy korbie trzyrzędowej.

   Wytyczne Shimano nieraz zdarzało mi się trochę naciągać, jeżeli Trek zrobił tak samo, to jak widać nie jestem w tym odosobniony.

 • Cześć, zastanawia mnie pewna rzecz, posiadam obecnie korbę z zębatkami 36-22 i kasetę 12-32 8rzędową. Chciałbym zyskać na prędkości max. i mienić korbę na 3 blaty 22-32-42(44). czy w tym przypadku wyreguluje przerzutkę przednią tak by obsługiwała 2 większe zębatki? (z najmniejszej nie musiałbym korzystać bo ta 32 pewnie by mi wystarczyła) – nie chciałbym zmieniać przerzutki i manetki. Z tyłu w tym momencie mam przerzutkę Acera RD-M360 i też chciałbym wymienić ją na coś z wyższych modeli, czytałem, że model Alivio RD-M4000. z serii 9rz. śmiga bez problemu z tą konfiguracją, ale dopatrzyłem się modelu Deore RD-M591 gdzie max pojemność producent podaje 41 a mi w przypadku największej z przodu 44 wyszłaby pojemniość 42, a w przypadku 42 – 40. ogarnie to ta przerzutka czy ktoras konfiguracja bedzie lepsza? i podstawowe pytanie czy taka deore w ogole moze byc jeśli producent twierdzi, że to do kasety 9rz. Rower to Giant Talon 3 2020
  Dzięki pięknie z góry za jakąś poradę:)

  • Cześć,
   podobne pytanie zadałeś już we wpisie o kompatybilności napędów.
   Odnośnie korby już tam odpisałem. Tylną przerzutkę możesz zamontować dowolną górską Shimano 7/8/9-rzędową.

   Jeżeli chodzi o pojemność napędu, to przy takiej kombinacji, że zakładasz trzyrzędową korbę, a korzystasz z dwóch przełożeń, to tego z którego nie będziesz korzystać, nie bierzesz pod uwagę przy obliczeniach.

 • Hej, a co w przypadku gdy chcę założyc korbę z przodu z zębatkami 40-30-22 z miejsce starszej większej 44-32-22
  Pojemność przedniej przerzutki to 22T czyli większa niż wychodzi z obliczeń nowej przerzutki (18T) Czy przerzutka przednia będzie działać bez zarzutu ?

  Z góry dziękuję Ci za odpowiedź

  • Cześć,
   teoretycznie powinno działać, tzn. sama pojemność na to spokojnie pozwoli, w drugą stronę mogłoby być gorzej.

   Ale… nie wszystko zawsze chce działać przy takich kombinacjach. Wymień korbę, obniż przerzutkę i zobacz czy da się to wyregulować. Powinno, ale licz się z tym, że jednak nie zadziała jak trzeba i trzeba będzie sypnąć groszem na przednią zmieniarkę.

 • Czesc Łukaszu, poproszę o poradę w następującej kwestii: mam w gravelu tylną przerzutkę SRAM Apex x1 z długim wózkiem oraz kasetę PG 1130 o rozstawie koronek 11-42, ktorą chcę zmienić na PG1130 o bardziej szosowym rozstawie 11-32t. Czy ta kaseta będzie działać poprawnie z obecną przerzutką tylną APEX x 1 z długim wózkiem? Niby to ta sama grupa, ale według danych producenta, APEX z długim wózkiem wymaga kaset 11-36 lub 11- 42 t. Jak to zadziała w praktyce?
  Pozdrawiam.

  • Cześć,
   jeżeli producent podaje, że przerzutka ogarnie 11-36, ale nic poniżej, to wkładanie kasety o mniejszym zakresie robisz na własne ryzyko. Podejrzewam, że przerzutka poradzi sobie z taką kasetą, różnica nie jest aż tak duża. Niemniej czy będzie tak na pewno – tego niestety nie wiem.

  • Oczywiście, że zadziała. Zmieniając kasetę na 11-32 zmniejszasz wymaganą pojemność do 21T. Więc MÓGŁBYŚ mieć nawet krótki wózek ale nie musiałbyś. Możesz także skrócić łańcuch, ale też nie MUSISZ

   “APEX z długim wózkiem wymaga kaset 11-36 lub 11- 42 t.” – jest tak tylko odwrotnie :) Kaseta 11-36 lub 11-42 wymaga długiego wózka.

   • Nie wprowadzaj w błąd. Kaseta z długim wózkiem być może obsłuży kasetę o małym zakresie, ale producenci tego nie zalecają. Np. przy przerzutce Shimano 105 ze średnim wózkiem jest podane, że “kombinacje GS: od 11–28T do 11–34T”.

    Oczywiście można powiedzieć – to naciąganie przez producentów na zakup nowej przerzutki z innym wózkiem. I ja się z tym częściowo mogę zgodzić, bo nieraz naciągałem zalecenia producentów i wszystko było okej.
    Niemniej podaję tu oficjalne informacje.

    Jeżeli chodzi o długość łańcucha, to jeżeli Piotr chce zmienić kasetę z 11-42 na 11-32, to będzie musiał skrócić łańcuch.

 • Zmieniam napęd w rowerze syna (Merida dakar MTB – koła 24 cale) z 3×9 na 1×10. Mam przerzutkę Shimano Deore RD-M593. W specyfikacji jest napisane że maksymalnie może obsłużyć największą zębatkę 36T – ja natomiast chciałbym założyć kasetę 11-42. Czy to będzie działać?

 • Mam problem z doborem tylnej przerzutki. Na co dzień używam 8 rzędowej kasety 11-30 oraz przedniej ustawienia 42-??-22
  Chciałbym wymienić kasetę na 8 rzędową 11-36 lub 11-40(jest taka dostępna)

  z obliczeń wychodzi, że pojemność tylnej przerzutki przy kasecie 11-36 to 45T, a przy kasecie 11-40 to 49T
  Czy w ogóle jest to realne do wykonania? jaką tylna przerzutkę zakupić? czy są przerzutki o tak dużej pojemności jak 49T?

  Z drugiej strony jeżeli jest dostępna jako nowość kaseta 11-40(shimano) to przerzutkę też chyba da radę zdobyć

  • Cześć,
   kasetę 11-36 bez problemu ogarnie Ci przerzutka Shimano Alivio RD-M4000.

   8/9-rzędowej przerzutki, która ogarnie 11-40 (fabrycznie) nie znajdziesz, choć można poeksperymentować np. z takim adapterem: https://www.cyklomania.pl/sunrace-adapter-adapter-extended-link-10rz,id14581.html

   Shimano jak najbardziej robi kasety 11-40, ale 11. rzędowe. Są one dedykowane do napędów 3×11 (choć śmiało można ich użyć także w 2×11 i 1×11).

   Jeżeli planujesz wymienić zarówno kasetę, jak i przerzutkę, to możesz pomyśleć o wymianie także manetki i przejście na 10. czy 11. rzędowy napęd.

 • hej,
  a gdzie znajdę informację o długości wózka w tiagrze 4700? Czy jest to SS czy GS, czy może SGS ? Zrobiłem zdjęcie z lampą błyskową , ale nic takiego mi się nie pokazało na wózku przerzutki od strony zewnętrznej ?

 • Witam, czy przekroczenie pojemności przerzutki o 4 punkty powoduje jakieś problemy? Kaseta 11-36, korba 22-36 napęd 10rz., przerzutka XT RD-M781 GS.

  • Cześć,
   jeżeli zmiana biegów będzie działać prawidłowo, to nic złego się nie stanie. Sam już nieraz trochę naciągałem podawaną przez Shimano pojemność przerzutki. Od biedy wymienisz ją na wersję z długim wózkiem SGS, jeżeli GS nie dogada się z napędem.

   • Problem z przekroczeniem pojemności objawia się chyba tym, że przerzutka nie “da rady” naciągnąć łańcucha na skrajnych zębatkach (np: 22 na korbie i 11 na kasecie i podobne). Nie używam przekoszeń w trakcie jazdy, więc nie powinno to przeszkadzać. Nie wiem tylko, czy jakieś inne komplikacje są możliwe.

 • Witam proszę o poradę chciałbym kupić przerzutkę tylną SHIMANO DEORE XT RD-M771 ze średnim wózkiem tylko nie wiem czy pojemność będzie pasować do mojego napędu 3X8 ,korba 48-28 ,kaseta 28-11 pojemność wychodzi 37 , tylko na rożnych stronach podają rożne rozpiętości i nie wiem czy to będzie grało z moim napędem, a zależało by mi na średnim wózku.

  • Cześć,
   tu znajdziesz specyfikację przerzutki Shimano RD-M771 opracowaną przez Shimano: https://roweroweporady.pl/pobierz/rd-m771-spec.pdf

   Długi wózek: pojemność 45
   Średni wózek: pojemność 33

   Co prawda znalazłem błąd w tabelce w tym pliku, ponieważ przy wózku GS powinno być 10 przy różnicy między skrajnymi tarczami na korbie (czytaj wózek GS nadaje się tylko do korb 1x i 2x),
   natomiast ewidentnie dla Ciebie dobry będzie długi wózek SGS.

    • Długość wózka raczej nie jest taka sama, zwłaszcza porównując przerzutkę MTB (XT) z szosową (Claris).

     Całkowita pojemność bierze się tu z tego, że Claris ze średnim wózkiem jest dedykowany do napędów 3×8 z korbą 50/39/30, czyli gdzie różnica na korbie wynosi 20 zębów między skrajnymi. Do tego dochodzi możliwość założenia kasety 11-34 i mamy 23+20, czyli pojemność to 43.

     W XT GS masz taki sam zakres kasety 11-34, a do tego jest dostosowana do korb typu 36-26, czyli z różnicą 10 zębów. 23+10 i mamy pojemność 33.

     Tak więc w zasadzie do korby 48/38/28 i kasety 11-28 możesz śmiało założyć przerzutkę Shimano Claris, ponieważ pasuje ona pod obydwoma względami (zakres kasety i rozstaw tarcz z przodu).

 • Witaj, czytam twoje porady już dłuższy czas i znalazłem się w sytuacji w której potrzebuje porady indywidualnej.
  Otóż mam rower MTB oryginalnie tylny napęd : przerzutka SHIMANO Deore XT RD-M781, kaseta Shimano CS-HG50 11-36 10s . Kupiłem używane koła 700×32 na zmianę, a na nich była kaseta CS-HG50 11-25 9s , zamontowałem żeby zobaczyć jak to będzie chodzić, problemem jest zmienianie biegów podczas jazdy, jedna zmiana czasem coś daje, a czasem nie, dwie zmiany na raz, wrzucają jeden lub dwa biegi , różnie. Czy to będzie wina kasety przez 9rz czy długości wózka przerzutki? Zależy mi na tej informacji gdyż chciałbym zamontować kasetę CS5700 11-28 10s , lub nawet 11-25 jeżeli to możliwe. Pozdrawiam Cię Serdecznie.

  • Cześć,
   mamy tu kilka kwestii:

   1) Przerzutki 9. rzędowe różnią się od 10. rzędowych ciągiem linki i mieszanie elementów zwykle się nie udaje.

   2) Miałem pytać czy założyłeś krótszy łańcuch, bo za długi też może być przyczyną złej pracy, ale punkt 1. jest ważniejszy

   3) RD-M781 z wózkiem SGS jest dedykowana do kaset 32-36. Teoretycznie nie powinno być jednak przeszkód z pracą z kasetą 25-28, niemniej na początek uporałbym się z punktem 1 :)

 • Cześć.
  Planuje zmienić napęd na 1×8 (przód 30z., tył kaseta 11-34), oraz przerzutkę tył na SRAM x4 na długim wózku. Mam problem, ponieważ w jednym sklepie internetowym podają że ta przerzutka obsługuje kasety do 32 zębów a w innym piszą że do 34 zębów. Z wiadomych przyczyn chciałbym żeby obsłużyła mi kasetę 11-34. Może ktoś ma jakieś doświadczenia w tym zakresie?

 • Cześć, z przodu mam 36/26 a z tyłu kaseta 11-42, 11 rzędów. Chcę to zmienić na 11-46. Specyfikacja Shimano dla przerzutki m8000 podaje max. 42T dla napędy 2x, ale już 46T dla napędy 1x. Kurcze, jaki wpływ ma rodzaj napędu z przodu na obsługę kasety z tyłu. Przecież przy 1x blat z przodu jest większy niż “młynek” w napędzie 2x… Dlaczego jest taka różnica w wielkości największej zębatki z tyłu ? Przecież tam się nic nie zmienia w układzie zębatka-kółka prowadzące-wózek-łańcuch

  • Cześć,
   może chodzić o całkowitą pojemność przerzutki, czyli możliwość ogarnięcia dużego zakresu z przodu i z tyłu. Ale! Po pierwsze, zazwyczaj tylne przerzutki ogarniają więcej niż podaje Shimano, więc wydaje mi się, że spokojnie powinna sobie poradzić z kasetą 11-46. Druga sprawa, M8000 występuje z dwoma wózkami przerzutki: średnim GS i długim SGS. I jeszcze rozumiem, że średni wózek, może mieć problem, żeby ogarnąć 2 blaty z przodu i kasetę 11-46 (choć podejrzewam, że to i tak zadziała), natomiast długi wózek, jeżeli daje sobie radę z 3 tarczami z przodu i kasetą 11-40, to czemu miałby sobie nie poradzić z 2×11 i kasetą 11-46.

   • Witam,
    kaseta wymieniona, trzeba tylko było wyregulować tylną przerzutkę (odległość kółka prowadzącego od największej zębatki). I jest OK. W trakcie jazdy jazdy jeszcze leciutka regulacja linki przerzutki, przeczyszczenie pancerza i będzie super… Jednak nowy łańcuch i nowa kaseta robią różnicę…

 • Cześć wszystkim!

  Może przyda się Wam ta informacja . Mam z tyłu przerzutkę Shimano 105 “10” z krótkim wózkiem (SS) , a z przodu dwie tarcze 46/34. Założyłem niedawno nową kasetę 11/32 i wszystko działa prawidłowo. Jest to niezgodne ze specyfikacją Shimano a jednak działa.

 • Witam
  Czy tylna przerzutka XT RD-M8000 SGS shadow + będzie odpowiednia do kasety 11-42 gdzie na korbie mam 2 blaty 36-22 Pytam ponieważ zauważyłem sprzeczne informacje na jej temat Z metody przedstawionej przez Ciebie chodzi mi o obliczenia wychodzi 45

 • Witam.
  Ciekawy artykuł. Prosty i szybko tłumaczy konkrety.
  Buduję rower MTB, ale do nietypowej bardzo szybkiej jazdy po “dżungli miejskiej” na kołach 26″.
  Z przodu korba SHIMANO Deore 3×10 FC-M610… z blatem dużym 48z (48z-36z-26z) tzw. trekkingowa, choć oznaczenie jest -M… (MTB).
  A z tyłu mam ochotę założyć kasetę 10rz. SHIMANO CS-HG500 11-42 (obecnie jest 11-25).
  Zaś tylną przerzutką jest RD-M615 GS L.
  Pytanie:
  Ta tylna przerzutka obsłuży kasetę z 42z: CS-HG500 11-42?
  Czy muszę zmienić tylną przerzutkę? I na jaką mam zwrócić uwagę. Min.: SHIMANO DEORE a najlepiej XT (MAX DEORE XT).
  Łańcuch nie problem dosztukuję. Używam SHIMANO CN-HG95 10rz.

  • Cześć,
   jeżeli w mieście potrzebujesz prędkości 45 km/h i większych, to w sumie 48T z przodu może być. RD-615 ze średnim wózkiem GS ma w specyfikacji, że nadaje się do napędów z maksymalną różnicą tarcz z przodu – 18, do tego jej pojemność to 35, a Ty potrzebujesz 53.
   Wersja z długim wózkiem SGS ogarnia z przodu różnicę 22, więc będzie akurat, maksymalna pojemność to 43, więc trochę brakuje, maksymalna zębatka z tyłu to 36, więc też trochę brakuje. Niemniej spróbować możesz, już kilka razy montowałem przerzutki, które w teorii miały nie ogarniać tematu,
   ale działały dobrze. Możesz też pomyśleć o przedłużce do wózka do tej GS, Wolftooth takie robi, kwestia czy się to opłaca.

 • Hey ! Kaseta SunRace 10 rzędowa 11-46 z przednim blatem 36T.Czy oryginalna przerzutka 10 rzędowa od Sram XO lub XX z dużym wózkiem obsłuży mi wszystkie biegi (głównie chodzi o 46 zębatkę)???Dzięki za info…

 • Witam. Także próbowałem sam to ogarnąć ale zgłupiałem..
  Mam horneta 2016 na oryginalnych częściach i muszę zmienić przerzutkę (rozsypała się) ale nie umiem znaleźć jaki długi wózek tutaj jest.
  Z przodu mam 1 blat 34t
  Poradzi Pan cos ?

  • Potrzebujesz przerzutki o pojemności 32 conajmniej, każda przerzutka ma napisaną pojemność na str sklepu

  • Szczerze mówiąc – nie wiem. SRAM nie chwali się aż tak wylewnie tymi informacjami. Z tego co się doszukałem, średni wózek był dedykowany napędom 2×10, a długi wózek 3×10. Więc pewnie u Ciebie jest średni. Ale najlepszą metodą będzie jak go zmierzysz i napiszesz do sklepu, który ma te przerzutki,
   z prośbą, żeby sprawdzili u siebie, czy to jest średni czy długi wózek.

 • Cześć, Rozmyślam nad zakupem przerzutki Sram x4 i mam kilka pytań co do tej przerzutki a mianowicie jaki wózek wybrać jeśli mam napęd 22/32/42T a z tyłu 8 rzędów 11/32T, a drugie to czy można wziąć manetkę np. Shimano Altus czy dokupić manetkę Sram x4? Z góry dziękuję

  • Cześć,
   tylnych przerzutek SRAM nie da się (z drobnymi wyjątkami, ale nie w tym przypadku) połączyć z manetkami Shimano (i na odwrót). Można użyć adaptera do linki, ale to nie ma finansowego sensu. A przerzutkę potrzebujesz o pojemności minimum 41T.

 • Ewentualnie mozesz mi polecic jakas w miare tanią przerzutke najlepiej na krótkim wózku lub średnim z przodu 34t jeden blat
  z tyłu kaseta 9s 11-36

 • Cześć mam z przodu blat 34t z napinaczem, z tyłu siedzi kaseta 11-36 9s
  z obliczen wychodzi ze przerzutka musi obslugiwac 25t czy sprawdzi sie taka przerzutka ?
  Ultegra 10s RD 6700, krótki wózek.
  lub
  Tiagra rd-4700 rd4700, krótki wózek
  aktualnie mam altusa ktory sie nie nadaje bo wchodza tylko 3 biegi, probowalem to regulowac ale nie da rady chyba

 • Witam mam pytanie dotyczące kółek w wózku przerzutki shimano Acera. Miałem dwa kółka 13 ząbków o tej samej średnicy i grubości. Kupiłem nowe 13tki ale jedna jest z grubszą tuleja. Zamontowałem tą -grubszą u góry i nie do końca jestem pewien czy tak ma być bo narazie przerzutka wszystkie biegi płynnie zmienia. Tydzień wcześniej zmieniłem kasetę i łańcuch z góry dziękuję

 • Witam korba 3 rzędowa 48×28,kaseta 6 rzędowa 28×14 wychodzi 34t co będzie pasowało z najtańszej półki mocowanie śruba shimano.

 • Witam
  Mam napęd 1×8
  Tarcza przy korbie 40t
  Kaseta tył 30t-11t

  Jaki wózek był by najbardziej odpowiedni?
  Kolejne pytanie jaką przerzutke byś polecił?

  Zaznaczę że większość czasu poruszam się po mieście, nie unikam skoków, zjazdów po schodach itp.
  pozdrawiam

  • Cześć,
   potrzebujesz przerzutki, która wystarczy, że będzie miała 19T pojemności. Ale! Jednocześnie musi ogarnąć kasetę z 30 ząbkami.

   Co bym założył? Albo Shimano Deore RD-M592 albo trochę tańszą Shimano Alivio RD-M4000.

 • Witam.Mam korbę 50/39/30 i kasetę 9 rzędowa 12/25 czyli pojemność 33 tylko jaki wózek zastosować?

 • Przód 48-28=20 Tył: 32-11=21. Suma różnic: 41. Czyli wartość graniczna między GS i SGS. Czy może być wózek SG 35-41T? Czy lepszy długi – zalecany powyżej 41T?

  • Cześć, dobrze policzyłeś. Wystarczy każda przerzutka obsługująca tyle biegów ile masz na kasecie + mająca przynajmniej taką pojemność. Spokojnie krótki wózek da sobie z zapasem radę.

 • Witam. Mam Zębatkę Shimano Ultegra FC-6800 50T MA Do 50x34T. Kaseta 24×11. Jaka długość wózka będzie najlepsza? Za pomoc z góry dziękuję.

 • Witam :) szukam i szukam po internetach, coś próbowałem liczyć ale już głupieję więc wolę dopytać.
  Korba: SLX FC-M7000-B 1rz 175mm – koronka 34T
  Kaseta: SunRace kaseta CSMS8 11rz czarna Kaseta: 11-42
  Dylemat tyczy się przerzutki tylnej: SLX 11 GS (średni wózek) czy XT SGS (długi)
  Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam :)

  • Cześć,
   przerzutkę XT Rd-M8000 to bardziej w wersji GS. Model z długim wózkiem SGS jest przeznaczony do napędów z korbą z trzema tarczami. Przerzutka ze średnim wózkiem spokojnie ogarnie do 46 zębów na kasecie w przypadku korby 1x i 42 zęby w przypadku korby 2x.

   A czy SLX czy XT? Ja bym dołożył do XT, różnica w cenie nie jest jakaś wielka. I jeżeli dopiero kompletujesz napęd, to koniecznie dołóż do tego manetkę XT, bo tylko w tym przypadku dostaniesz technologię Instant Release, czyli manetka zmienia bieg od razu po naciśnięciu dźwigni. No i jest moim zdaniem jeszcze fajniej wykonana. I różnica w cenie też nie jest szczególnie duża.

   • Cześć mam korbę shimano alivio 42/34/24, zębatka tylna w największym rzędzie 28 zębów. Wyliczyłem pojemność przerzutki 46. Natomiast interesuje mnie praca tylko na dwóch rzędach z przodu czy jest to możliwe i wtedy rachunek dla przerzutki to 42-34+28=36 ?

    • Cześć, powinieneś jeszcze od 28 odjąć liczbę zębów na najmniejszej zębatce kasety. Jeżeli to np. 11 to wtedy obliczenia wyglądają tak: (42-24) + (28-11) = 35. A w przypadku tylko dwóch większych tarcz na korbie: (42-34) + (28-11) = 25.

 • Cześć ,
  Chciałbym wymienic swoj naped na grupe deore m6000 , mam prśbe o sprawdzenie czy wszystkie cześci będą ze sobą dobrze działać , być może miałbyś jakieś porady by coś inaczej skonfigurować . Będe bardzo wdzieczny za pomoc i porady .
  Pozdrawiam

 • Witam.
  Proszę o poradę w wyborze tylnej przerzutki-średni, czy krótki wózek.
  Mam CAŁY osprzęt ‘przerzutkowy” Shimano 200 GS i chcę CAŁY wymienić na nowy. Taki, który będzie działał tak samo dobrze, ale chętnie lepiej. Rower służy w przewadze do spokojnej jazdy po mieście i w parku. Mam:
  Tylny wolnobieg: 14-28T,
  Tylna przerzutka: 7 rzędów, zakres 28-14T, pojemność: 34, mocowana na śrubę,
  Przednia korba: 48-38-28T,
  Przednia przerzutka: pojemność 20.
  Będzie to raczej ekonomiczny zakup.
  Za pomoc z góry dziękuję.

  • Cześć, jeżeli to ma być bardzo ekonomiczny zakup, to najlepiej cenowo wyjdzie osprzęt Shimano Tourney. To osprzęt tani, prosty i niestety niezbyt wytrzymały do intensywnego użytkowania. Ale do spokojnych przejazdów spokojnie wystarczy.

   • Ok, ale czy przy takich ilościach zębów na kołach i ilości rzędów lepiej wybrać tylną przerzutkę z krótkim czy średnim wózkiem? Schimano GS 200 to w zasadzie przeżytek i ciężko jest znaleźć taki sam zamiennik. Nie jestem pewny co teraz mam-średni czy krotki wózek.
    A propos: W tylnej przerzutce, na kółeczkach wózka mam po 10 zębów, na dolnym i na górnym kółku. Współczesne często mają inaczej, np; napinające kółko: 15 zębów, prowadzące 13 zębów. Czy mogę do mojego “zestawu” zamontować taką “odmienną” przerzutkę?

 • Witam,
  Mechanizm korbowy Shimano Acera FC-M361 C888CS 48x38x28
  Kassetta CS-HG41 8 rzędów 11-34
  Przerzutka przód Shimano ACERA FD-M360
  Łańcuch SHIMANO CN-HG71 5 / 6 / 7 / 8

  jaką przerzutkę do tyłu? Wystarczy ACERA 7/8 RD-M360 SGS-L czy lepiej ALIVIO RD-T4000 SGS (Dedykowana do napędów 9-rzędowych, doskonale pracuje także z napędami 7 – 8-rzędowymi.) czy może jeszcze jakaś inna? i jak długi powinien być łańcuch?

 • Mój rower BTWIN 500- chciałbym zamienić przerzutki na Shimano – bardzo prosze o pomoc w doborze …..(300PLN)

  Napęd
  9 indeksowanych biegów, zmienianych manetką cynglową BTWIN SL759.
  Kaseta 9-rzędowa MICROSHIFT H092.
  Napęd jednoblatowy: 36 zębów.
  Koronki: 11/ 36.
  Łańcuch KMC X9 ze spinką.
  Tylna przerzutka: BTWIN RD M46-L.

  • Cześć, w rowerze masz jedną przerzutkę, tak więc będzie łatwiej :) Jeżeli chcesz zostać przy 9 biegach i wymienić samą manetkę i przerzutkę, to poszedłbym w kierunku Shimano Deore:

   – przerzutka Deore RD-M591 ok. 135 zł
   – manetka Deore SL M590 – ok. 85 zł

   I za 220 złotych masz kluczowe elementy Shimano. Po zużyciu łańcucha czy kasety, zawsze możesz też zmienić je na te od Shimano.

   Natomiast jeżeli i tak chciałeś zmienić kasetę i łańcuch, możesz pomyśleć o przejściu na 10 biegów, co dodatkowo sprawi, że przerzutka może być wyposażona w sprzęgło. To taka sprężyna, która dodatkowo napręża wózek przerzutki,
   dzięki czemu łańcuch nie lata tak na wybojach, nie wali w ramę i jest mniejsze ryzyko, że spadnie z korby.

   W takim przypadku:

   – manetka SL-M6000 ok. 85 zł
   – przerzutka RD-M6000 ok. 175 zł
   – kaseta CS-HG50 – ok. 110 zł
   – łańcuch Deore XT CN-HG95 ok. 85 zł

   Razem – ok. 455 złotych.

 • Witam serdecznie. Posiadam Gòrala
  Przerzutka tył: Shimano Deore RD-M592-SGS, 9-Speed
  Korba: Shimano FC-MT100, 40x30x22T, 175mm
  Przerzutka przód: Shimano FD-M4000, Downswing, 31.8mm Clamp
  Chcialbym wrzucic nieco większą korbę 44x32x22 rozumiem że wiąże się to z wymianą przerzutki przód I korby oczywiście. Moje pytanie jest takie czy do wymiany będzie również łańcuch I tylna przerzutka??

  • Hej, na początek zastanów się, czy przełożenie 44-11 naprawdę jest Ci potrzebne. Na przełożeniu 40-11 i kołach 27,5 cala, przy kadencji 80 rozbujasz się co najmniej do 38 km/h, przy kadencji 90 – do 42 km/h. Jeżeli koniecznie potrzebujesz więcej, to zapewne przyda się wymiana przedniej przerzutki. Tylna przerzutka śmiało może zostać, jeżeli chodzi o łańcuch, to przydałoby się, żeby był trochę dłuższy. Żeby nie wyrzucać tego, który masz teraz, kup sobie przymiar do łańcucha (przyda Ci się nie raz): https://www.ceneo.pl/Sport_i_rekreacja;0112-0;szukaj-zu%C5%BCycia+%C5%82a%C5%84cucha;0192.htm#crid=29082&pid=7269

   I zrób przeróbkę w rowerze gdy łańcuch będzie nadawał się do wymiany: https://roweroweporady.pl/jak-wymienic-lancuch-rowerowy/

   Jeżeli to jakiś tani łańcuch Shimano/KMC, to wyciągnie się po 1000-2000 kilometrów, czasem jeszcze szybciej, w zależności od warunków i stylu jazdy.

   • Dziekuje za szybka odpowiedz. No wlasnie tez sie zastanawiam czy aby na pewno dokonywac tej zmiany dlatego cenie rade specjalisty. Planujemy dluzssze wycieczki przy czym wiele bedzie asfaltowych myslalem ze to bedzie dobre rozwiazanie a drugiego roweru ze wzgledow finansowych nie kupie. Obecny naped po lesie sprawdzal sie bardzo dobrze ale w tym sezonie chcemy troche dystansu zrobic I zwiedzic nieco dalsze tereny stad moje obawy. Dziekuje raz jeszcze za odp.

 • Witam mam z przodu jeden blat 44 a z tyłu 13-28 czyli wychodzi mi 15 więc rozumiem, że spokojnie mogę kupić przerzutkę z krótkim wózkiem? Pozdrawiam wszystkich

  • Cześć, bez najmniejszego problemu przerzutka z krótkim wózkiem da sobie radę z takim zestawieniem.

  • Przez siedem lat nikt go nie wypatrzył :D Dzięki za zwrócenie uwagi, poprawiłem!

 • Bede skladać rower i potrzebuje pomocy.
  Koło które chce kupic ma kasete Shimano Deore XT CS-M771 i nie wiem jaką dobrać przerzutke zeby pasowała. Również nie wiem jaką korbę kupić. Budżet na przerzutke manetke i korbe mam okolo 500zł. Składam na ramie Dartmoor Hornet 2016. Myslalem nad korba shimano deore jakąś 2 blatowa lub tanio slx. Może byc cos uzywanego ale wolalbym nowe.

  • A jaki zakres tej kasety będzie? 11-32/11-34/11-36? Pasować będzie każda 10. rzędowa przerzutka Shimano MTB, ale trzeba spojrzeć jeszcze na pojemność przerzutki + na maksymalną obsługiwaną zębatkę na kasecie.

   500 zł to będzie ciut za mało na cały zestaw SLX, ale jak trochę dołożysz, albo pomieszasz z Deore, to się uda.

   • Witam, mam napęd z przodu 3 rz od 53 do 30T, z tyłu kasetę 12-23T. Czy przerzutka z krótkim wózkiem to obsłuży? dziękuję!

    • Cześć, a ile rzędów masz na kasecie? Domyślam się, że 8 albo 9. W każdym razie potrzebujesz przerzutki o pojemności przynajmniej 34T. Ale tego co pamiętam, Shimano podaje, że przerzutki z krótkim wózkiem nie współpracują zbyt dobrze z korbami trzyrzędowymi, ale może da się to nagiąć (a może lepiej nie :)

     Tak czy owak, poszedłbym w średni wózek.

     • dzięki za odpowiedź, w międzyczasie kupiłem już długi. Kaseta 8 rz. Pozdrawiam!

 • Panie Lukaszu do napedu 38-24 i kasecie 36-11 lepszy bedzue sredni wozek czy wylacznie dlugi ?? Pozdrawiam Jakub

  • Cześć, zerknij do specyfikacji podawanej przez producenta. Tam znajdziesz najlepszą odpowiedź. Bo ja nawet nie wiem jakich przerzutek chcesz użyć.

   • Mam slx shadow + 10ke ale z uwagi na jego nie do końca dobrą pracę w ciężkich warunkach chce zmienć na XT. Napęd 10 x 2

    • No to masz pojemność napędu 39T. A przerzutka XT RD-M786 ze średnim wózkiem ma pojemność 35T, a z długim 43T.

     Teoretycznie średni wózek to za mało (chociaż obsłuży zębatkę 36 na kasecie). W praktyce – wydaje mi się, że nie powinna mieć problemów z działaniem. Podkreślam – wydaje mi się. Nieraz naginałem zalecenia Shimano i wszystko działało poprawnie. Ale czy tak będzie w tym przypadku – nie gwarantuję. Przerzutka z długim wózkiem będzie na pewno działać :)

     Pomyśl także nad wymianą manetki, ona również ma wpływ na działanie przerzutki.

 • A u mnie kluczowe pytanie polega na tym czy średni wózek ultegra r8000 GS przy przełożeniu z przodu 34z da radę wbić się z tylu na 42z wiem ze dlugi wozek od xt z powodzeniem wskoczy i na 46z ale za chiny nie moge stwierdzić czy sredni da rade, czy moze ktos próbował?

  • Cześć,
   na 99% da sobie radę z zębatką 36 na kasecie, sam tak robię z przerzutką Tiagra RD-4700. Na YouTube jest film na którym ktoś założył do Twojej Ultegry kasetę 11-40.

   Natomiast mam spore obawy, czy to będzie dobrze chodziło, a już zwłaszcza przy kasecie 11-42. Pewnym rozwiązaniem może być RoadLink: https://www.wolftoothcomponents.com/collections/derailleur-optimization/products/roadlink

   Choć piszą, że sprawdzi się do kasety 11-40, to musiałbyś poszperać w internecie, czy ktoś próbował ją sparować z kasetą 11-42. Musisz też pamiętać o pojemności tylnej przerzutki, nie da się jej naciągać w nieskończoność :)

 • Mam rower z napędem szosowym 46/36 – 11/28 11 przełożeń. Często jeżdżę w zróżnicowanym (nie ‘podkładowo’ lecz wysokościowo) terenie i brakuje mi z tyłu przełożeń… Dzięki Panu dowiedziałem się, że jest dla mnie ‘ratunek’ :-) Chcę zakupić kasetę 11/40, przerzutkę Deore XT RD-M8000 i Shiftmate 8. I tu mała zagwozdka; jaką dobrać długość wózka? Pojemność wynosi T39 i wychodzi, że z symbolem GS. W jednym sklepie twierdzą, że może być, natomiast w drugim, że musi być SGS. Jedni uważają, że SGS do trzech tarcz z przodu, inni znów że i tak i tak. Zgłupiałem… ?

  • Spokojnie wystarczy przerzutka ze średnim wózkiem GS. Ona sobie da radę nawet z kasetą 11-46, ale przy założeniu jednej tarczy z przodu.

 • Witam. Jaki model przerzutki bedzie miał taki sam skok jak shimano 105 RD-5600 GS?

  • Cześć, powinny działać wszystkie przerzutki Shimano 10. rzędowe klasy 105/Ultegra/Dura Ace, choć co do tej ostatniej nie jestem pewny (tak więc Ultegra RD-6700 i 105 RD-5700 będą okej, Dura Ace RD-7900 być może również).

   Nowa 10. rzędowa Tiagra z serii 4700 nie będzie działać, na razie jest kompatybilna sama ze sobą.

 • I znalazłem czego szukałem. Chyba jednak u Ciebie Łukaszu znajduję najciekawsze rzeczy. Pozdrawiam

 • Witam. Mam kłopot z dobraniem odpowiedniej przerzutki tylnej. Mój wolnobieg to Shimano MF-TZ20 14-28, a korba na największej tarczy ma 42, a na najmniejszej 24. Z obliczeń mi wychodzi, że pojemność jest równa 32. Gdy wchodzę do jakiegoś sklepu internetowego lub ogłoszenia na allegro to nie ma napisanie jaka jest pojemność i ile maksymalnie obsługuje ząbków na największej tarczy z tyłu.

  • Czasem trzeba niestety trochę poszperać, ale to nie jest tak, że w żadnym sklepie nie znajdziesz opisu :) Warto też popatrzeć na Allegro, gdzie jest wielu sprzedających w jednym miejscu. Albo zerknąć do katalogu Shimano.

   Tu masz np. przerzutkę Shimano Acera RD-M360: https://www.ceneo.pl/Rowery_i_akcesoria;szukaj-RD-M360;0192;0112-0.htm#crid=120838&pid=7269

   Ma długi wózek SGS i pojemność 43T. Na pewno obsłuży 28 zębów na kasecie, to zresztą powinna zrobić każda przerzutka, nawet z krótkim wózkiem.

   Sama przerzutka da sobie radę z kasetą 6/7/8-rzędową, a myślę, że i może 9. rzędową by obsłużyła.

 • Witam, mam obecnie w rowerze tylną przerzutkę Shimano XT RD-M781-L SGS (całkowita pojemność: 43T) i kasetę Shimano Deore HG62-10 11-34T. Potrzebuję zmienić kasetę na 11-42. Czy taki zestaw będzie działał, tzn. czy przerzutka obsłuży kasetę o 42 zębach?

 • Witam
  Mam taki problem że nie wiem jaki wózek w przerzutce posiadam sgs czy gs
  Mam przerzutkę XTR RD-M986 SHADOW+ i chciałbym ja zamienić na OLX na taka samą ale bez blokady . Tylko mam problem , bo nie wiem jaki tam jest wózek SGS czy GS
  Długość wózka to ok 14 cm .
  Niestety nigdzie nie mogę znaleźć specyfikacji z wymiarami.
  Wie pan może jak to sprawdzić ?

  • Cześć, to bardzo dobre pytanie. Wydaje mi się, że najlepszym wyjściem będzie napisanie do sklepu, aby podał Ci długość średniego i długiego wózka. Wtedy będziesz wiedział, jaki jest u Ciebie :)

 • Jeżeli moja przerzutka mam pojemność 43t a ja mam z przodu blat 36 a z tyłu chce założyć 40-11 to moja przerzutka ja obsłuży ?

  • Pojemności spokojnie wystarczy. Musisz tylko sprawdzić, czy ten model obsługuje zębatkę 40 na kasecie.

 • Witam, mam przerzutkę która ma pojemość 33T. Jeśli wstawił bym kasetę 11-34, a z przodu mam jedną tarczę by działało?

 • Hej, mam teraz budżetowy Sram X-3 (jest na wykończeniu), który ma pojemność 45T, z tyłu mam 14-28T z przodu 28-48T, według Twojego wzoru wychodzi ze powinienem wziąć długi (48T), tyle że w specyfikacji SRAM napisane jest że X-3/X-4 długi ma pojemność 45T. Żeby było jeszcze ciekawiej, oryginalnie w rowerze zamontowany jest shimano megarange 14-34 przy którym to już przerzutka powinna mieć 54T pojemności. Jesteś pewien że te wyliczenia są poprawne?

 • Mam retro mtb z 3×7 na wolnobiegu. Kaseta 14-34, blaty przednie 48x38x28. Byla tam jakas przerzutka tylnia pokroju shimano acera z dlugim wozkiem. Zakupilem kilka dni temu na podmiane shimano deore xt rd-m750 GS (stedni wozek). Producent podaje min i max zebatke z tylu: 11 i 34 oraz pojemnosc 33T. Przerzutka jednak dziala u mnie bez problemu. Moja pojemnosc to 40T. Jaki wiec sens jest bazowac na danych producenta? Czy mimo ze przerzutka w praktyce dziala powinienem jednak skusic sie na wersje z dlugim wozkiem, bo tak bedzie po bożemu?

  • Jeżeli przerzutka działa, to możesz jeździć. Ale być może przerzutka z długim wózkiem działałaby lepiej :) Trudno mi cokolwiek powiedzieć, nie widząc jak to wszystko pracuje. Producenci po coś stworzyli krótkie, średnie i długie wózki – co oczywiście nie znaczy, że nie da się ponaginać tych ustaleń :)

  • Musiałbyś sprawdzić w specyfikacji przerzutki, jaką największą zębatkę obsługuje. Ale szczerze wątpię aby krótki wózek obsłużył AŻ tak dużą zębatkę jak 36.

 • wyliczyłem (52-42) + (24-14) = 20 więc potrzebuje krótki czy średni wózek? mam aktualnie przerzutke tylnią suntour ar (niestety wymaga wymiany a służyła bez zastrzeżeń ), jest to rower szosowy, możesz coś polecić? nie pamiętam teraz jaką długość mam zamontowaną ale jutro sprawdzę po południu, ale wiesz chciałbym usłyszeć radę eksperta

 • Obecnie mam przerzutkę SHIMANO Deore XT M781 11-36 i przód 38×26 – na długim wózki. Czy jest możliwość zmiany wózka na np. średni? Czy będzie konieczna wymiana łańcucha?

  • Pojemność tej przerzutki ze średnim wózkiem to 35T, a z długim 43T. Ty potrzebujesz pojemności (38-26)+(36-11)=37T

   W takim układzie, nie jestem w stanie Ci powiedzieć czy przerzutka ze średnim wózkiem podpasuje. Teoretycznie zalecenia producenta można trochę naciągnąć, ale mimo wszystko, znikąd się one nie biorą.

 • Witam! mam pytanie!
  Jeżeli z przodu mam (2 biegi) 52/42 a z tyłu (6biegów) 24/14 to wychodzi 20 tak? więc przerzutka SS tak?

  chodzi o kolarzówkę.

  • Tak, wychodzi 20. A jeżeli chodzi o przerzutkę, to najlepiej sprawdzić w specyfikacji. Choć tu spokojnie każda przerzutka z krótkim wózkiem powinna dać radę.

 • Witam serdecznie, ostatnio wymieniłem cały napęd przerzutka przód, tył, korba, łańcuch oraz kaseta. Mam problem z zejściem na ostatnią zębatkę 11, gdzie przy starym zestawieniu wszystko było idealnie ( kaseta Sramoska 9rz., przerzutka Shimano Deore) teraz jest zestaw kaseta cs m770 xt9rz ( 11-32), przerzutka RD M772 SGS Shadow, korba xt FC M770 ( 44-32-22 ) łańcuch CN HG93. Zastanawiam się czy dobrałem dobrze ten zestaw jeśli tak to gdzie popełnilem błąd przy montarzu, a jesli zestaw jest zły to co powinienem zmienić? pozdrawiam

  • Jeżeli łańcuch nie schodzi na ostatnią zębatkę, to coś musi być nie tak z regulacją. Spróbuj podregulować napęd, przy takim zestawie wszystko musi działać.

 • To jest średni wózek, ale mniejsza o nazewnictwo. Poszukaj po prostu wersji SGS, czyli z długim wózkiem, ona ma pojemność 45T.

  Jeśli chodzi o dywagacje czy będzie działać, czy nie będzie działać, to ja wolę opierać się na danych producenta.

 • Witam panie Łukaszu. To Shimano RD M771 GS XT (średni wózek) + kaseta xt 9-rzędowa 11-32, korba 42-24. Niby przerzutka ogarnia 34t i 11t więc ok, ale z korbami wychodzi według pana wzoru 38, a pojemność tej przerzutko to 33t. Tylko według tego sklepu http://www.bikestacja.pl/pl/przerzutka-tylna-shimano-deore-xt-rd-m771-gs-441.html to krótki wózek. Jedni piszą że zadziała inni że nie. Co pan o tym myśli? Może inna xt? Dzięki wielkie i pozdrawiam.

 • Hmmm… SLX ze średnim wózkiem akurat na styk pasuje. Ciężko powiedzieć jaka może być przyczyna. Może coś z linką od przerzutki? Albo brakiem wyregulowania przerzutki.

 • Witam
  Posiadam napęd 42-32-24, kasetę 11-28 oraz przerzutkę shimano slx ze średnim wózkiem. Cały czas występuje problem z wyregulowaniem przerzutki. Jaki może być tego powód?

 • rzeczywiście masz rację przerzutka ta akurat występuje w dwóch wersjach: 10 i 9 rzędowa, ja mam oczywiście 9 rzędową, stąd też taki łańcuch, jak z tą długością?;)

 • Długość łańcucha ma znaczenie przy wielkości zębatek z tyłu i z przodu oraz odległości piasty od korby.

  Chyba niebawem o tym napiszę osobny wpis. Aaaa i jeśli chcesz tego SLX-a założyć do napędu 10-rzędowego, to łańcuch 9-rzędowy nie będzie się nadawał.

 • jeszcze jedna kwestia która mnie zastanawia: mam łańcuch Shimano CN-HG53 dedykowany do napędów 9 rzędowych (9 speed), który ma bodajże 114 ogniw. Czy długość wózka ma jakiekolwiek znaczenie przy doborze długości łańcucha?, czy po prostu ewentualne ‘luzy’ łańcucha wyreguluje na przerzutce. Pytanie czysto hipotetyczne, ale…:) dzięki za pomoc

 • Powiem Ci tak, przejrzałem specyfikację od Shimano:
  http://techdocs.shimano.com/media/techdocs/content/cycle/SI/SLX/SI_5WM0A_002/SI-5WM0A-002-En_v1_m56577569830648288.pdf

  I sam się zacząłem zastanawiać, po co w takim razie podają pojemność przerzutki, skoro piszą, że i do średniego i do długiego pasują zębatki 11-34. W każdym razie zrobisz jak uważasz – ja tylko podaję Ci co mówią teoretyczne wyliczenia.

  Co do przełożeń, to już wszystko zależy od terenu po jakim jeździsz i Twojej mocy w nogach. Tego już nikt Ci nie powie :) Jeśli masz teraz jakiś rower, jedź po prostu w teren i zobacz czy wystarczy Ci przełożenie 22-25, nikt inny Ci nie powie czy dasz radę czy nie :)

 • w specyfikacji przerzutki jest jasno napisane: największa zębatka 34T, a najmniejsza 11T, więc kaseta 11-28 będzie pasowała w takim razie. Moje pytanie (brak doświadczeń): czy przy tej korbie i kasecie typowo szosowej 11-25 nie zabraknie mi tzw. “lekkich” przełożeń (nie będzie to typowe 100% szosy), mam tutaj na myśli np. lekkie XC:) dzięki

 • Przerzutka to Shimano SLX RD-M662 GS. Z jednego źródła ktoś mi napisał że ma kasetę 11-34 i przy średnim wózku wszystko działa ok, więc przy mojej kasecie 11-25 tym bardziej. Nie jest to czasem tak że pojemność układu np. 35T jest wartością czysto teoretyczną, a praktyka weryfikuje rzeczywistość?
  Zdaję sobie sprawę że ‘pakując’ się w średniej długości wózek ograniczam się co do wielkości zębatek w kasecie, jak będę chciał przejść na kasetę z większymi zębatkami to musiałbym od razu wymieniać to przerzutkę. Tak się zastanawiam czy kaseta ze średnim wózkiem to dobry wybór? pozdrawiam

 • @Gorzu – wszystko zależy co jest podane w specyfikacji przerzutki. Jeśli jej pojemność to np. 35T, to powinna dać sobie radę, choć rozpiętość tego napędu, który podałeś to 36.

  Przy kasecie 11-28 już będzie problem moim zdaniem. Kwestia co to za przerzutka.

 • Panie Łukaszu a jak sprawa będzie wyglądała przy zestawie: korba 44-32-22 + kaseta: 11-25, do tego przerzutka tylna z wózkiem GS. Pierwsze pytanie czy będzie ona wstanie ‘ogarnąć’ ten napęd, druga: czy to zestawienie korby z kasetą jest odpowiednie? dzięki za poradę

 • Michale, nie będzie miało to większego wpływu na działanie napędu. Zapewne będzie potrzebne delikatne podregulowanie przerzutki, ale nic poza tym. Ja ostatnio zmieniłem kasetę 11-32 na 11-25 i przerzutka została ta sama i napęd działa równie dobrze :)

 • Witam
  Mam taki naped: 44-32-22 11-32, (ze wzoru wychodzi 43) przezutka tyl to xt shadow sgs, zastanawiam sie nad przesiadka na kasete 11-28, jako ze prawie wcale nie korzystam z 1 i 2 z tylu roznica w pojemnosci to 4 z(39) jaki wplyw moze miec ta zmiana na dzialanie napedu?
  sory za brak polskich znakow
  dzieki za odpowiedz

 • W tym wypadku: “duża tarcza z przodu (36) – mała tarcza z przodu (36) = 0
  Z tyłu 36-11=25

  Czyli wystarczy Ci pojemność 25T, czyli każda przerzutka się nadaje :)

    • Jeśli planuję wymianę napędu z 3×7 na 2×11 i montując kasetę 11-28 oraz korbę 26-36 wystarczy mi przerzutka z krótkim wózkiem? Według matematyki wychodzi 27T

     • Bez żadnego problemu. A montujesz jakieś Shimano i szosowe manetki na płaską kierownicę typu SL-RS700?

     • Jeszcze nie wiem, ale właśnie z racji tego, że te krótkie są przede wszystkim szosowe mnie martwi, bo ja jeżdżę ekstremalnie po mieście, np po schodach. Na razie tak cenowo tylko ogarniałem ile mnie to wyniesie, ale nie mam pojęcia, czy rama będzie kompatybilna i czy instalacja takiego napędu będzie w ogóle możliwa. Mój rower ma już 11 lat :)

     • 135 mm szerokości ma cała piasta, wystarczy, że weźmiesz miarkę i upewnisz się, że tak jest w Twoim przypadku. Są jeszcze piasty 130 mm, ale to standard bardziej szosowy.

      Jeżeli założysz kasetę, to nic się nie zmieni, bo ona najdzie na bębenek i nie będzie poza niego wystawać.

     • Czyli będzie ładnie pasować, a rozglądając się po allegro trafiłem na komplecik SLX i w niego będę już mierzył. Aktualnie moje koło z kasetą też zajmują 135mm, więc wszystko ładnie powinno się udać. Jaki będzie efekt dowiem się w lipcu, nie mogę się doczekać :)))

     • Kwestia czy SLX obsłuży kasetę 11-28, już ostatnio ktoś mnie pytał o takie zestawienie, chyba z przerzutką XT. Shimano twierdzi, że SLX obsłuży kasety, które mają co najmniej 40 zębów na dużym trybie.

      Niektórzy mówią, że przy kasecie 11-28 może pojawić się problem z ocieraniem wózka przerzutki o kasetę. Ja niestety nie jestem w stanie tego potwierdzić. Trzeba szukać np. na YT czy ktoś takie zestawienie montował, bo może okazać się, że tak i nie ma najmniejszego problemu z działaniem takiego zestawu.

 • A jak to obliczyć w przypadku napędu posiadającego jedną tarczę z przodu?

  Przykładowo takie 1×10:
  36 11-36.