Pojemność przerzutki – długi czy krótki wózek?

Wymieniając przerzutkę w rowerze lub składając sobie nowy rower, możesz spotkać się z pytaniem czy potrzebujesz tylną przerzutkę z długim, średnim czy może z krótkim wózkiem. Wózek przerzutki to dolna jej część, dwa kawałki metalu przytrzymujące dolne kółeczko. Czym zatem różni się długi wózek od krótkiego? Oprócz długości oczywiście, krótki wózek jest zdecydowanie mniej narażony na uszkodzenie, przez wystające korzenie, kamienie i inne przeszkody, które możesz spotkać w terenie. Przerzutka z krótkim wózkiem jest również minimalnie lżejsza oraz trochę bardziej precyzyjna w działaniu. Niestety, minusem przerzutki z krótkim wózkiem, jest jej mniejsza pojemność – to znaczy możliwość obsłużenia konkretnego zakresu zębatek w rowerze. Nie nadaje się ona do kaset o bardzo szerokim rozstawie (typu 11-36).

Pojemność przerzutki

Potrzebną pojemność przerzutki (zwykle tę informację znajdziemy na stronie producenta lub sklepu) najlepiej wyliczyć z prostego wzoru: (Ilość zębów na dużej tarczy z przodu – ilość zębów na małej tarczy) + (ilość zębów na największej zębatce z tyłu – ilość zębów na najmniejszej zębatce).

Czyli mając napęd: korba 44/32/22  i kaseta 11-34, będziemy potrzebowali przerzutki o pojemności przynajmniej (44-22)+(34-11)=45T.

W przypadku gdy z przodu mamy tylko jedną tarczę, przyjmujemy, że z przodu jest 0 (duża tarcza – mała tarcza, czyli się zeruje).

Shimano produkuje większość modeli w różnych wersjach i oznacza je odpowiednio: SS (krótki wózek), GS (średni wózek), SGS (długi wózek).

SRAM natomiast niektóre modele oznacza końcówką numeru katalogowego przerzutki: końcówka 00 (długi wózek), 10 (średni wózek), 20 (krótki wózek) – choć niestety nie jest to regułą. Warto o tym pamiętać przy zakupie tylnej przerzutki.

 

Drugą istotną kwestią w przypadku tylnej przerzutki, o której nie można zapomnieć, jest maksymalna wielkość obsługiwanej zębatki. Producenci najczęściej podają informację, że dany model działa z kasetą, której największa zębatka ma np. 30 zębów, albo 36 zębów. Albo, że na przykład w przypadku dwóch tarcz z przodu, z tyłu mogą być 32 zęby, ale jeżeli korba jest trzyrzędowa, to z tyłu maksymalnie może być 30 zębów. Trochę to zakręcone, ale jeżeli wiesz jakie masz zębatki na korbie i kasecie, to szybko dojdziesz do tego, jaka przerzutka będzie Ci potrzebna. Trzeba o tym koniecznie pamiętać, ponieważ pojemność to nie wszystko.

Zapraszam do obejrzenia wideo, w którym opowiadam o pojemności przerzutki. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał.

Pojemność jest również istotna w przypadku przedniej przerzutki. Tutaj trzeba zwrócić uwagę na to, jaką maksymalnie dużą zębatkę obsługuje korba. Np. przerzutka dopasowana do tarczy 42T nie będzie działała dobrze (lub w ogóle nie będzie działała) z tarczą 48T. Druga sprawa to pojemność przedniej przerzutki. Tutaj patrzymy tylko na różnicę między największą tarczą a najmniejszą. Np. w przypadku korby 48/36/26, będziemy potrzebowali przedniej przerzutki o pojemności 48-26=24T.

Informacji o pojemności przerzutek warto szukać na stronie producenta, ale także wpisując model przerzutki z dopiskiem „spec”. W ten sposób można często znaleźć również instrukcję montażu, czy dokładniejsze informacje o konkretnym typie przerzutki.

 • Anonymous

  A jak to obliczyć w przypadku napędu posiadającego jedną tarczę z przodu?

  Przykładowo takie 1×10:
  36 11-36.

 • Łukasz – Rowerowe Porady

  W tym wypadku: „duża tarcza z przodu (36) – mała tarcza z przodu (36) = 0
  Z tyłu 36-11=25

  Czyli wystarczy Ci pojemność 25T, czyli każda przerzutka się nadaje :)

  • Eryk Dydyna

   Ech.. nie każda. Drugi warunek to największa zębatka tylna.

   • No tak, każda, która obsłuży 36 zębów z tyłu :)

    • Rafał Fiodorowicz

     Jeśli planuję wymianę napędu z 3×7 na 2×11 i montując kasetę 11-28 oraz korbę 26-36 wystarczy mi przerzutka z krótkim wózkiem? Według matematyki wychodzi 27T

     • Bez żadnego problemu. A montujesz jakieś Shimano i szosowe manetki na płaską kierownicę typu SL-RS700?

      • Rafał Fiodorowicz

       Jeszcze nie wiem, ale właśnie z racji tego, że te krótkie są przede wszystkim szosowe mnie martwi, bo ja jeżdżę ekstremalnie po mieście, np po schodach. Na razie tak cenowo tylko ogarniałem ile mnie to wyniesie, ale nie mam pojęcia, czy rama będzie kompatybilna i czy instalacja takiego napędu będzie w ogóle możliwa. Mój rower ma już 11 lat :)

       • Rafał Fiodorowicz

        http://allegro.pl/kola-26-alex-xcr-100d-novatec-d041-d042-db-8-11s-i7224024694.html

        Upatrzyłem sobie takie koła, jest podana informacja „długość mocująca 135mm”, czyli taki rozstaw powinno mieć miejsce na koło w ramie? I jeśli teraz dorzucę do tego kasetę to ta wartość w kole nie powinna się zmienić?

        • 135 mm szerokości ma cała piasta, wystarczy, że weźmiesz miarkę i upewnisz się, że tak jest w Twoim przypadku. Są jeszcze piasty 130 mm, ale to standard bardziej szosowy.

         Jeżeli założysz kasetę, to nic się nie zmieni, bo ona najdzie na bębenek i nie będzie poza niego wystawać.

         • Rafał Fiodorowicz

          Czyli będzie ładnie pasować, a rozglądając się po allegro trafiłem na komplecik SLX i w niego będę już mierzył. Aktualnie moje koło z kasetą też zajmują 135mm, więc wszystko ładnie powinno się udać. Jaki będzie efekt dowiem się w lipcu, nie mogę się doczekać :)))

          • Kwestia czy SLX obsłuży kasetę 11-28, już ostatnio ktoś mnie pytał o takie zestawienie, chyba z przerzutką XT. Shimano twierdzi, że SLX obsłuży kasety, które mają co najmniej 40 zębów na dużym trybie.

           Niektórzy mówią, że przy kasecie 11-28 może pojawić się problem z ocieraniem wózka przerzutki o kasetę. Ja niestety nie jestem w stanie tego potwierdzić. Trzeba szukać np. na YT czy ktoś takie zestawienie montował, bo może okazać się, że tak i nie ma najmniejszego problemu z działaniem takiego zestawu.

          • Rafał Fiodorowicz

           Kaseta też będzie slx 11-40 i przerzutka też slx z długim wózkiem, będę miał pewność, że wszystko będzie kompatybilne :)

           http://allegro.pl/shimano-grupa-slx-m7000-czarna-2x11rz-i7177977182.html

 • Michal

  Witam
  Mam taki naped: 44-32-22 11-32, (ze wzoru wychodzi 43) przezutka tyl to xt shadow sgs, zastanawiam sie nad przesiadka na kasete 11-28, jako ze prawie wcale nie korzystam z 1 i 2 z tylu roznica w pojemnosci to 4 z(39) jaki wplyw moze miec ta zmiana na dzialanie napedu?
  sory za brak polskich znakow
  dzieki za odpowiedz

 • Michale, nie będzie miało to większego wpływu na działanie napędu. Zapewne będzie potrzebne delikatne podregulowanie przerzutki, ale nic poza tym. Ja ostatnio zmieniłem kasetę 11-32 na 11-25 i przerzutka została ta sama i napęd działa równie dobrze :)

 • gorzu

  Panie Łukaszu a jak sprawa będzie wyglądała przy zestawie: korba 44-32-22 + kaseta: 11-25, do tego przerzutka tylna z wózkiem GS. Pierwsze pytanie czy będzie ona wstanie ‚ogarnąć’ ten napęd, druga: czy to zestawienie korby z kasetą jest odpowiednie? dzięki za poradę

 • gorzu

  może kaseta 11-28 będzie optymalniejszą opcją do tego zestawu?:)

 • @Gorzu – wszystko zależy co jest podane w specyfikacji przerzutki. Jeśli jej pojemność to np. 35T, to powinna dać sobie radę, choć rozpiętość tego napędu, który podałeś to 36.

  Przy kasecie 11-28 już będzie problem moim zdaniem. Kwestia co to za przerzutka.

 • gorzu

  Przerzutka to Shimano SLX RD-M662 GS. Z jednego źródła ktoś mi napisał że ma kasetę 11-34 i przy średnim wózku wszystko działa ok, więc przy mojej kasecie 11-25 tym bardziej. Nie jest to czasem tak że pojemność układu np. 35T jest wartością czysto teoretyczną, a praktyka weryfikuje rzeczywistość?
  Zdaję sobie sprawę że ‚pakując’ się w średniej długości wózek ograniczam się co do wielkości zębatek w kasecie, jak będę chciał przejść na kasetę z większymi zębatkami to musiałbym od razu wymieniać to przerzutkę. Tak się zastanawiam czy kaseta ze średnim wózkiem to dobry wybór? pozdrawiam

 • gorzu

  w specyfikacji przerzutki jest jasno napisane: największa zębatka 34T, a najmniejsza 11T, więc kaseta 11-28 będzie pasowała w takim razie. Moje pytanie (brak doświadczeń): czy przy tej korbie i kasecie typowo szosowej 11-25 nie zabraknie mi tzw. „lekkich” przełożeń (nie będzie to typowe 100% szosy), mam tutaj na myśli np. lekkie XC:) dzięki

 • Powiem Ci tak, przejrzałem specyfikację od Shimano:
  http://techdocs.shimano.com/media/techdocs/content/cycle/SI/SLX/SI_5WM0A_002/SI-5WM0A-002-En_v1_m56577569830648288.pdf

  I sam się zacząłem zastanawiać, po co w takim razie podają pojemność przerzutki, skoro piszą, że i do średniego i do długiego pasują zębatki 11-34. W każdym razie zrobisz jak uważasz – ja tylko podaję Ci co mówią teoretyczne wyliczenia.

  Co do przełożeń, to już wszystko zależy od terenu po jakim jeździsz i Twojej mocy w nogach. Tego już nikt Ci nie powie :) Jeśli masz teraz jakiś rower, jedź po prostu w teren i zobacz czy wystarczy Ci przełożenie 22-25, nikt inny Ci nie powie czy dasz radę czy nie :)

 • gorzu

  jeszcze jedna kwestia która mnie zastanawia: mam łańcuch Shimano CN-HG53 dedykowany do napędów 9 rzędowych (9 speed), który ma bodajże 114 ogniw. Czy długość wózka ma jakiekolwiek znaczenie przy doborze długości łańcucha?, czy po prostu ewentualne ‚luzy’ łańcucha wyreguluje na przerzutce. Pytanie czysto hipotetyczne, ale…:) dzięki za pomoc

 • Długość łańcucha ma znaczenie przy wielkości zębatek z tyłu i z przodu oraz odległości piasty od korby.

  Chyba niebawem o tym napiszę osobny wpis. Aaaa i jeśli chcesz tego SLX-a założyć do napędu 10-rzędowego, to łańcuch 9-rzędowy nie będzie się nadawał.

 • gorzu

  rzeczywiście masz rację przerzutka ta akurat występuje w dwóch wersjach: 10 i 9 rzędowa, ja mam oczywiście 9 rzędową, stąd też taki łańcuch, jak z tą długością?;)

 • Mam nadzieję, że ten wpis rozwieje wszelkie wątpliwości odnośnie długości łańcucha:

  https://roweroweporady.pl/jak-dobrac-dlugosc-lancucha-rowerowego/

 • Łukasz

  Witam
  Posiadam napęd 42-32-24, kasetę 11-28 oraz przerzutkę shimano slx ze średnim wózkiem. Cały czas występuje problem z wyregulowaniem przerzutki. Jaki może być tego powód?

 • Hmmm… SLX ze średnim wózkiem akurat na styk pasuje. Ciężko powiedzieć jaka może być przyczyna. Może coś z linką od przerzutki? Albo brakiem wyregulowania przerzutki.

 • jacek

  Witam panie Łukaszu. To Shimano RD M771 GS XT (średni wózek) + kaseta xt 9-rzędowa 11-32, korba 42-24. Niby przerzutka ogarnia 34t i 11t więc ok, ale z korbami wychodzi według pana wzoru 38, a pojemność tej przerzutko to 33t. Tylko według tego sklepu http://www.bikestacja.pl/pl/przerzutka-tylna-shimano-deore-xt-rd-m771-gs-441.html to krótki wózek. Jedni piszą że zadziała inni że nie. Co pan o tym myśli? Może inna xt? Dzięki wielkie i pozdrawiam.

 • To jest średni wózek, ale mniejsza o nazewnictwo. Poszukaj po prostu wersji SGS, czyli z długim wózkiem, ona ma pojemność 45T.

  Jeśli chodzi o dywagacje czy będzie działać, czy nie będzie działać, to ja wolę opierać się na danych producenta.

 • bikej79

  Witam serdecznie, ostatnio wymieniłem cały napęd przerzutka przód, tył, korba, łańcuch oraz kaseta. Mam problem z zejściem na ostatnią zębatkę 11, gdzie przy starym zestawieniu wszystko było idealnie ( kaseta Sramoska 9rz., przerzutka Shimano Deore) teraz jest zestaw kaseta cs m770 xt9rz ( 11-32), przerzutka RD M772 SGS Shadow, korba xt FC M770 ( 44-32-22 ) łańcuch CN HG93. Zastanawiam się czy dobrałem dobrze ten zestaw jeśli tak to gdzie popełnilem błąd przy montarzu, a jesli zestaw jest zły to co powinienem zmienić? pozdrawiam

  • Jeżeli łańcuch nie schodzi na ostatnią zębatkę, to coś musi być nie tak z regulacją. Spróbuj podregulować napęd, przy takim zestawie wszystko musi działać.

 • Artur Marciniak

  Witam! mam pytanie!
  Jeżeli z przodu mam (2 biegi) 52/42 a z tyłu (6biegów) 24/14 to wychodzi 20 tak? więc przerzutka SS tak?

  chodzi o kolarzówkę.

  • Tak, wychodzi 20. A jeżeli chodzi o przerzutkę, to najlepiej sprawdzić w specyfikacji. Choć tu spokojnie każda przerzutka z krótkim wózkiem powinna dać radę.

   • Artur Marciniak

    Dziękuje chciałem być pewny

 • hakiermaster

  Obecnie mam przerzutkę SHIMANO Deore XT M781 11-36 i przód 38×26 – na długim wózki. Czy jest możliwość zmiany wózka na np. średni? Czy będzie konieczna wymiana łańcucha?

  • Pojemność tej przerzutki ze średnim wózkiem to 35T, a z długim 43T. Ty potrzebujesz pojemności (38-26)+(36-11)=37T

   W takim układzie, nie jestem w stanie Ci powiedzieć czy przerzutka ze średnim wózkiem podpasuje. Teoretycznie zalecenia producenta można trochę naciągnąć, ale mimo wszystko, znikąd się one nie biorą.

 • Artur Marciniak

  wyliczyłem (52-42) + (24-14) = 20 więc potrzebuje krótki czy średni wózek? mam aktualnie przerzutke tylnią suntour ar (niestety wymaga wymiany a służyła bez zastrzeżeń ), jest to rower szosowy, możesz coś polecić? nie pamiętam teraz jaką długość mam zamontowaną ale jutro sprawdzę po południu, ale wiesz chciałbym usłyszeć radę eksperta

 • dszd

  Witam, czy do singla z kasetą 11-36t będzie pasowac przerzutka z krótkim wózkiem?

  • Musiałbyś sprawdzić w specyfikacji przerzutki, jaką największą zębatkę obsługuje. Ale szczerze wątpię aby krótki wózek obsłużył AŻ tak dużą zębatkę jak 36.

 • Wojtek

  Mam retro mtb z 3×7 na wolnobiegu. Kaseta 14-34, blaty przednie 48x38x28. Byla tam jakas przerzutka tylnia pokroju shimano acera z dlugim wozkiem. Zakupilem kilka dni temu na podmiane shimano deore xt rd-m750 GS (stedni wozek). Producent podaje min i max zebatke z tylu: 11 i 34 oraz pojemnosc 33T. Przerzutka jednak dziala u mnie bez problemu. Moja pojemnosc to 40T. Jaki wiec sens jest bazowac na danych producenta? Czy mimo ze przerzutka w praktyce dziala powinienem jednak skusic sie na wersje z dlugim wozkiem, bo tak bedzie po bożemu?

  • Jeżeli przerzutka działa, to możesz jeździć. Ale być może przerzutka z długim wózkiem działałaby lepiej :) Trudno mi cokolwiek powiedzieć, nie widząc jak to wszystko pracuje. Producenci po coś stworzyli krótkie, średnie i długie wózki – co oczywiście nie znaczy, że nie da się ponaginać tych ustaleń :)

 • Krzysztof Antoszek

  Hej, mam teraz budżetowy Sram X-3 (jest na wykończeniu), który ma pojemność 45T, z tyłu mam 14-28T z przodu 28-48T, według Twojego wzoru wychodzi ze powinienem wziąć długi (48T), tyle że w specyfikacji SRAM napisane jest że X-3/X-4 długi ma pojemność 45T. Żeby było jeszcze ciekawiej, oryginalnie w rowerze zamontowany jest shimano megarange 14-34 przy którym to już przerzutka powinna mieć 54T pojemności. Jesteś pewien że te wyliczenia są poprawne?

 • Marcin

  Witam, mam przerzutkę która ma pojemość 33T. Jeśli wstawił bym kasetę 11-34, a z przodu mam jedną tarczę by działało?

 • Piotr

  Jeżeli moja przerzutka mam pojemność 43t a ja mam z przodu blat 36 a z tyłu chce założyć 40-11 to moja przerzutka ja obsłuży ?

  • Pojemności spokojnie wystarczy. Musisz tylko sprawdzić, czy ten model obsługuje zębatkę 40 na kasecie.

 • Pjotrek3

  Witam
  Mam taki problem że nie wiem jaki wózek w przerzutce posiadam sgs czy gs
  Mam przerzutkę XTR RD-M986 SHADOW+ i chciałbym ja zamienić na OLX na taka samą ale bez blokady . Tylko mam problem , bo nie wiem jaki tam jest wózek SGS czy GS
  Długość wózka to ok 14 cm .
  Niestety nigdzie nie mogę znaleźć specyfikacji z wymiarami.
  Wie pan może jak to sprawdzić ?

  • Cześć, to bardzo dobre pytanie. Wydaje mi się, że najlepszym wyjściem będzie napisanie do sklepu, aby podał Ci długość średniego i długiego wózka. Wtedy będziesz wiedział, jaki jest u Ciebie :)

 • Tomasz

  Witam, mam obecnie w rowerze tylną przerzutkę Shimano XT RD-M781-L SGS (całkowita pojemność: 43T) i kasetę Shimano Deore HG62-10 11-34T. Potrzebuję zmienić kasetę na 11-42. Czy taki zestaw będzie działał, tzn. czy przerzutka obsłuży kasetę o 42 zębach?

  • Cześć,
   Shimano podaje, że największa zębatka, jaką obsłuży ta przerzutka to 36T:

   http://bike.shimano.com/content/sac-bike/en/home/mtb1/shifting—braking/rear-derailleur/rd-m780-sgs-l.html

   • Tomasz

    Dzieki za odp. Jednak nie jestem przekonany do tej odpowiedzi. W specyfikacji tej przerzutki (wariant SGS) jest całkowita pojemność 43T, więc chyba Shimano coś kłamie. Być może 36T to przy krótkim wózku. Ja mam długi i jest jeszcze sporo miejsca na większy tryb. Tylko jak duży?

    • Mylisz pojemność przerzutki z największym trybem, jaki będzie ona obsługiwać.

     • Tomasz

      Kaseta 11-42 założona, wszystko działa poprawnie. Wystarczyła trochę dłuższa śruba do regulacji na haku i odchylenie przerzutki bardziej w tył.

 • jakubix125

  Witam. Mam kłopot z dobraniem odpowiedniej przerzutki tylnej. Mój wolnobieg to Shimano MF-TZ20 14-28, a korba na największej tarczy ma 42, a na najmniejszej 24. Z obliczeń mi wychodzi, że pojemność jest równa 32. Gdy wchodzę do jakiegoś sklepu internetowego lub ogłoszenia na allegro to nie ma napisanie jaka jest pojemność i ile maksymalnie obsługuje ząbków na największej tarczy z tyłu.

  • Czasem trzeba niestety trochę poszperać, ale to nie jest tak, że w żadnym sklepie nie znajdziesz opisu :) Warto też popatrzeć na Allegro, gdzie jest wielu sprzedających w jednym miejscu. Albo zerknąć do katalogu Shimano.

   Tu masz np. przerzutkę Shimano Acera RD-M360: https://www.ceneo.pl/Rowery_i_akcesoria;szukaj-RD-M360;0192;0112-0.htm#crid=120838&pid=7269

   Ma długi wózek SGS i pojemność 43T. Na pewno obsłuży 28 zębów na kasecie, to zresztą powinna zrobić każda przerzutka, nawet z krótkim wózkiem.

   Sama przerzutka da sobie radę z kasetą 6/7/8-rzędową, a myślę, że i może 9. rzędową by obsłużyła.

 • KAROL

  I znalazłem czego szukałem. Chyba jednak u Ciebie Łukaszu znajduję najciekawsze rzeczy. Pozdrawiam

 • Przemysław Kilichowski

  Witam. Jaki model przerzutki bedzie miał taki sam skok jak shimano 105 RD-5600 GS?

  • Cześć, powinny działać wszystkie przerzutki Shimano 10. rzędowe klasy 105/Ultegra/Dura Ace, choć co do tej ostatniej nie jestem pewny (tak więc Ultegra RD-6700 i 105 RD-5700 będą okej, Dura Ace RD-7900 być może również).

   Nowa 10. rzędowa Tiagra z serii 4700 nie będzie działać, na razie jest kompatybilna sama ze sobą.

 • Grzegorz

  Mam rower z napędem szosowym 46/36 – 11/28 11 przełożeń. Często jeżdżę w zróżnicowanym (nie ‚podkładowo’ lecz wysokościowo) terenie i brakuje mi z tyłu przełożeń… Dzięki Panu dowiedziałem się, że jest dla mnie ‚ratunek’ :-) Chcę zakupić kasetę 11/40, przerzutkę Deore XT RD-M8000 i Shiftmate 8. I tu mała zagwozdka; jaką dobrać długość wózka? Pojemność wynosi T39 i wychodzi, że z symbolem GS. W jednym sklepie twierdzą, że może być, natomiast w drugim, że musi być SGS. Jedni uważają, że SGS do trzech tarcz z przodu, inni znów że i tak i tak. Zgłupiałem… 😀

  • Spokojnie wystarczy przerzutka ze średnim wózkiem GS. Ona sobie da radę nawet z kasetą 11-46, ale przy założeniu jednej tarczy z przodu.

 • Hesher

  A u mnie kluczowe pytanie polega na tym czy średni wózek ultegra r8000 GS przy przełożeniu z przodu 34z da radę wbić się z tylu na 42z wiem ze dlugi wozek od xt z powodzeniem wskoczy i na 46z ale za chiny nie moge stwierdzić czy sredni da rade, czy moze ktos próbował?

  • Cześć,
   na 99% da sobie radę z zębatką 36 na kasecie, sam tak robię z przerzutką Tiagra RD-4700. Na YouTube jest film na którym ktoś założył do Twojej Ultegry kasetę 11-40.

   Natomiast mam spore obawy, czy to będzie dobrze chodziło, a już zwłaszcza przy kasecie 11-42. Pewnym rozwiązaniem może być RoadLink: https://www.wolftoothcomponents.com/collections/derailleur-optimization/products/roadlink

   Choć piszą, że sprawdzi się do kasety 11-40, to musiałbyś poszperać w internecie, czy ktoś próbował ją sparować z kasetą 11-42. Musisz też pamiętać o pojemności tylnej przerzutki, nie da się jej naciągać w nieskończoność :)

 • Jakub Hrynko

  Panie Lukaszu do napedu 38-24 i kasecie 36-11 lepszy bedzue sredni wozek czy wylacznie dlugi ?? Pozdrawiam Jakub

  • Cześć, zerknij do specyfikacji podawanej przez producenta. Tam znajdziesz najlepszą odpowiedź. Bo ja nawet nie wiem jakich przerzutek chcesz użyć.

   • Jakub Hrynko

    Mam slx shadow + 10ke ale z uwagi na jego nie do końca dobrą pracę w ciężkich warunkach chce zmienć na XT. Napęd 10 x 2

    • No to masz pojemność napędu 39T. A przerzutka XT RD-M786 ze średnim wózkiem ma pojemność 35T, a z długim 43T.

     Teoretycznie średni wózek to za mało (chociaż obsłuży zębatkę 36 na kasecie). W praktyce – wydaje mi się, że nie powinna mieć problemów z działaniem. Podkreślam – wydaje mi się. Nieraz naginałem zalecenia Shimano i wszystko działało poprawnie. Ale czy tak będzie w tym przypadku – nie gwarantuję. Przerzutka z długim wózkiem będzie na pewno działać :)

     Pomyśl także nad wymianą manetki, ona również ma wpływ na działanie przerzutki.

 • adrianm4852

  Bede skladać rower i potrzebuje pomocy.
  Koło które chce kupic ma kasete Shimano Deore XT CS-M771 i nie wiem jaką dobrać przerzutke zeby pasowała. Również nie wiem jaką korbę kupić. Budżet na przerzutke manetke i korbe mam okolo 500zł. Składam na ramie Dartmoor Hornet 2016. Myslalem nad korba shimano deore jakąś 2 blatowa lub tanio slx. Może byc cos uzywanego ale wolalbym nowe.

  • A jaki zakres tej kasety będzie? 11-32/11-34/11-36? Pasować będzie każda 10. rzędowa przerzutka Shimano MTB, ale trzeba spojrzeć jeszcze na pojemność przerzutki + na maksymalną obsługiwaną zębatkę na kasecie.

   500 zł to będzie ciut za mało na cały zestaw SLX, ale jak trochę dołożysz, albo pomieszasz z Deore, to się uda.

   • Kryho

    Witam, mam napęd z przodu 3 rz od 53 do 30T, z tyłu kasetę 12-23T. Czy przerzutka z krótkim wózkiem to obsłuży? dziękuję!

    • Cześć, a ile rzędów masz na kasecie? Domyślam się, że 8 albo 9. W każdym razie potrzebujesz przerzutki o pojemności przynajmniej 34T. Ale tego co pamiętam, Shimano podaje, że przerzutki z krótkim wózkiem nie współpracują zbyt dobrze z korbami trzyrzędowymi, ale może da się to nagiąć (a może lepiej nie :)

     Tak czy owak, poszedłbym w średni wózek.

     • Kryho

      dzięki za odpowiedź, w międzyczasie kupiłem już długi. Kaseta 8 rz. Pozdrawiam!