Co to jest cieniowanie ramy rowerowej?

Najbardziej podatnym na uszkodzenie miejscem ramy, są spawy i ich okolice. Rama, której elementy połączone są przez lutowanie, będzie miała nieco mniejszą wytrzymałość niż spawana metodą TIG (jedyny niezawodny sposób łączenia rur aluminiowych). Naturalnie można by zastosować odpowiednio grubsze rury, jednak znacząco wpłynęłoby to na wagę końcową takiej ramy.

Idealnym wyjściem stało się cieniowanie rurek ramy, czyli frezowanie ich od wewnątrz. Pozwala ono zwiększyć wytrzymałość ramy, tylko w tym miejscu, w którym jest to faktycznie potrzebne.  Sam proces cieniowania jest dość drogi, jednak pozwala znacząco odchudzić ramę, jednocześnie nie zmniejszając jej wytrzymałości.

cieniowanie ramy

  • none butted – brak cieniowania
  • single butted – cieniowanie ramy pojedyncze
  • double butted – cieniowanie ramy podwójne
  • triple butted – cieniowanie ramy potrójne

 

Jak wygląda cieniowanie ramy?

Ciekawostka

Firma Reynolds Cycle Technology już w 1897 roku opatentowała proces pojedynczego cieniowania ramy. Po zaledwie 37 latach Reynolds zaprezentował rury cieniowane podwójnie, na ramy potrójne cieniowanie trzeba było poczekać aż do początku lat 80. (niestety nie znalazłem informacji, kto złożył patent).

Zapraszam również do lektury wpisu o dobieraniu rozmiaru ramy rowerowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

3 komentarze

  • Cześć mam pytanie czy do tej ramy cieniowanej mozna zakladac fotelik dla dziecka montowany na ramie pod siodelkiem? Chce kupix Orbea alma h30 i nie umie nigdzie znalezc czy taka rama to wytrzyma czy sa jakies przeciwwskazania? Dziecko plus fotelik moze zrobix sie do 20 kg w nacisku q jednym miejscu na ramie? Z góry dzieki za pomoc …

    • Cześć,
      markowy fotelik dla dziecka powinien mieć taki uchwyt, który rozłoży nacisk na trochę większą powierzchnię.

      Niemniej Orbea w swojej bardzo ładnej instrukcji nie zaleca używania fotelika: https://www.orbea.com/content/ALMA%20HYDRO_2021_BLUEPAPAPER_EN-ES.pdf

      A przynajmniej piszą, że rama nie jest kompatybilna z „child seat”, co równie dobrze może znaczyć, że nie ma żadnych dedykowanych mocowań. Bo tak po prawdzie żaden rower MTB-XC nie jest projektowany z tą myślą. Co nie musi oznaczać, że fotelika się nie da zamontować.
      Ja bym zadzwonił do dystrybutora marki Orbea, chyba jest to PolSport. Ew. napisał bezpośrednio do Orbea Hiszpania.