Rower to jedna z najlepszych aktywności, do której możesz zachęcić dziecko. Na początku wozimy syna lub córkę w foteliku albo w przyczepce. Dziecko oswaja się z pędem powietrza, zmieniającym się krajobrazem, przyjemnością podróżowania. I jest blisko mamy i taty, razem spędzają czas. Potem przychodzi moment na zakup pierwszego roweru. Czy pamiętasz jaki to był rower w Twoim wypadku? Może Reksio albo mały trójkołowiec? Ja o swoich pierwszych siedmiu rowerach napisałem tutaj. Teraz, małym dzieciom kupuje się najpierw rowerki biegowe, kiedyś raczej niedostępne na rynku. A potem co jakiś czas wymienia na taki z większymi kołami. No właśnie, wielkość roweru ma niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o dzieci (u dorosłych też jest to oczywiście ważne, ale u dzieci najważniejsze). W tym wpisie znajdziesz tabelkę, która pomoże Ci dobrać rozmiar roweru do dziecka. Dodatkowo jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze, zajrzyj do podlinkowanego wpisu.
Jaki rower dla dzieci kupić?
Przejrzałem oferty kilkudziesięciu producentów rowerów, głównie tych z ugruntowaną marką na rynku. I może się w głowie zakręcić od liczby dostępnych modeli. Myślałem, że przygotowanie takiego zestawienia będzie podobne, do serii jaki rower kupić dla dorosłych. Ale okazało się to trudniejsze, ponieważ chciałem zmieścić wszystkie przedziały cenowe i rozmiary w jednym wpisie :) Aby zachować tu porządek, postanowiłem uszeregować rowery i rowerki właśnie według rozmiaru koła.
Pamiętajcie, że rozmiar kół w przypadku 24 i 26 cali, choć jest istotny, to jednak istotniejszy jest rozmiar ramy. Dlatego zawsze, ale to zawsze, nawet jeżeli rower ma być prezentem, zalecam przymierzenie dziecka do roweru przed zakupem. Zawsze można je zbajerować, że to rower dla dziecka koleżanki ;)
Okej, zapraszam do lektury zestawienia rowerów. Nie są to na pewno wszystkie rowery, jakie są dostępne w sklepach, nie na tym mi zależało. Starałem się pokazać oprócz tych typowych modeli, także te ciekawe, wyróżniające się. Jeśli zastanawiasz się, gdzie je kupić, skorzystaj z porównywarki cen. Łatwo tam znaleźć najtańszą ofertę na rowerek dla dziecka.
I jeszcze tabelka, dzięki której łatwiej będzie wybrać rozmiar kół oraz ewentualnie ramy dla dziecka. Pamiętaj, że najważniejsza jest (tak jak u dorosłych) długość nogi, mierzona po wewnętrznej stronie od kroku, a nie wzrost. Dziecko musi mieć możliwość dotykania ziemi palcami stóp, w razie potrzeby. A najmłodsi najlepiej aby mogli położyć całą stopę na podłożu. Przy doborze roweru patrzmy również na to, czy maluch nie ociera kolanami o kierownicę lub swoje ręce podczas pedałowania.
Rowerki biegowe z kołami 10 i 12 cali
Tak jak napisałem wyżej, pierwszym rowerkiem, może być rowerek biegowy. Dziecko będzie uczyć się na nim łapania równowagi i w każdej chwili będzie mogło postawić nogi na ziemi. Rower dla 3-latka powinien mieć koła 12 cali albo nawet trochę mniejsze. Jeśli myślisz o rowerku napędzanym pedałami, pamiętaj koniecznie o osłonie łańcucha. Rowerek powinien być maksymalnie prosty – bez przerzutek i bez hamulców w manetkach (ewentualnie z hamulcem, który w razie czego można na jakiś czas odłączyć). Dobry za to będzie hamulec w piaście, uruchamiany naciśnięciem pedałów.
Warto pamiętać o miejscu do przewozu ulubionych zabawek. Rowerek powinien też podobać się dziecku. Nie musi być nowy – na portalach ogłoszeniowych znajdziemy masę rowerków, z których dzieci szybko wyrosły. Bo tak moim zdaniem powinno się podchodzić do sprawy rozmiaru roweru – kupujesz, a gdy dziecko wyrośnie – sprzedajesz i bierzesz większy. Nie można zmuszać malucha do jazdy na za dużym albo za małym rowerku. Dorosłych też to dotyczy :)
Dobrze jest też wyposażyć malucha w kask i podstawowe ochraniacze. Nie chodzi o to, by na nie chuchać i dmuchać, ale mimo wszystko pierwsze jazdy będą obfitować w upadki. Najbardziej odczuwalne będzie to na asfaltowych nawierzchniach, jazda na trawie nie jest tak problematyczna.
Sam z dzieciństwa nie pamiętam żadnego kasku czy ochraniaczy (kto zresztą wtedy w Polsce jeździł w kasku?) – parę siniaków się na pewno nabiło, ale człowiek szybciej się uczył jeździć, gdy wiedział czego nie robić. Jednak jeździłem jako maluch czy trochę starszy maluch, wyłącznie po gruntowych drogach, gdzie prawdopodobieństwo nabicia sobie guza, jest o wiele mniejsze niż na twardym asfalcie. W tym wpisie znajdziesz więcej informacji na temat rowerków biegowych.
B’Twin Run Ride – Decathlon oferuje kilka modeli rowerków biegowych. Dostępne są wersje z hamulcem bębnowym tylnego koła lub bez niego (hamulec można zawsze odpiąć, zanim dziecko oswoi się z rowerkiem). Można wybrać też opony – na asfalt lub takie bardziej „terenowe” na gruntowe drogi.
Wishbone Bike – ciekawa, drewniana konstrukcja, która rośnie razem z dzieckiem. Można złożyć go na trzy sposoby: jako trójkołowca już dla rocznego dziecka, a potem dwukołowca z siodełkiem na dwóch wysokościach w zależności od ustawienia ramy.
Kross Mini – rowerek od polskiego producenta. Dostępne są cztery wersje kolorystyczne, a do tylnego koła podłączony jest prosty w regulacji hamulec szczękowy V-Brake.
Inne rowerki biegowe na które warto zerknąć: Rowerki Puky, Rowerki Woom, Kelly’s Kite (jest wersja z hamulcem i bez), Head Faro, Cube Cubie, Scott Walker (jest też dziewczęca wersja).
Rowerki z kołami 16 cali
Gdy dziecko podrośnie (4-5 lat), dobrze pomyśleć o rowerku z 16 calowymi kołami. Przy zakupie roweru nadal należy pamiętać, że powinien on mieć niski przekrok, dziecko musi mieć możliwość szybkiej ewakuacji w razie problemów z jazdą. Równie ważna sprawa to zabezpieczony łańcuch. Przydatnym dodatkiem są błotniki, chroniące przed ochlapaniem. Rowerek może być wyposażony w przedni hamulec, choć trzeba zwrócić uwagę, by nie był on zbyt „ostro” wyregulowany. Zbyt mocne naciśnięcie hamulca i całkowite zablokowanie koła, może spowodować upadek. Przerzutki nie są jeszcze koniecznie potrzebne.
Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Pisałem o tym we wpisie „Dziesięć rowerowych złotych myśli„. Gdy chcesz nauczyć dziecko jeździć, nie rób tego na drodze dla rowerów! Nie jest to miejsce do tego odpowiednie. Ścieżki i drogi rowerowe służą do sprawnego przemieszczania się, a dziecko – wiadomo, porusza się jeszcze mało pewnie, często zjeżdżając na boki, czy nagle się zatrzymując. Nie ryzykuj, że ktoś przypadkiem wjedzie w Twojego malucha! Idealnym miejscem do nauki są łąki, parkowe alejki, gruntowe drogi. Wszystko, tylko nie drogi rowerowe.
Kross Denis – aluminowa rama i dwa hamulce – z tyłu torpedo czyli tzw. „hamulec w pedałach”, z przodu V-Brake. Do tego odłączane boczne kółka i oczywiście pełna osłona łańcucha.Dostępny jest także tańszy model Kross Leo, na stalowej ramie, cięższy o półtora kilograma. Dostępne są także odpowiedniki dla dziewczynek: Polly oraz Lilly.
Cube Kid 160 – ten rowerek na 16. calowych kołach wizualnie nawiązuje do dorosłych rowerów. Rama jest aluminiowa – w czterech wersjach kolorystycznych, do tego tylny hamulec w pedałach i przedni szczękowy. Na tylne koło producent założył mały, zadziorny z wyglądu błotniczek.
Accent Elsa – Elsa to model dla dziewczynek, które lubią kolorowe dodatki, frędzle i koszyczek na kierownicy do przewożenia najpotrzebniejszych rzeczy. Accent przygotował więcej modeli z kołami 16 cali, różnią się kolorystyką, wyglądem i materiałem ramy. Dla dziewczyn: Sweetberry, Sandy i Suzie (alu rama). Dla chłopaków: Track, Monster, Puzzel i Mario (alu rama).
Canyon Offspring AL 16 – to nie jest zwykły rowerek, to maszyna dla zawodowców :) Na aluminowej ramie Canyon zbudował rower do ostrej jazdy po bezdrożach. Pytanie czy maluch będzie w stanie wykorzystać potencjał tego roweru, ale pewnie wielu dzieciakom się spodoba. Z przodu założono oponę 18 cali, z tyłu 16 cali. Na obu kołach znajdziemy hydrauliczne hamulce tarczowe, a za zmianę (dwóch) biegów odpowiada automatyczna przerzutka schowana w piaście SRAM Automatix. Canyon w swojej ofercie ma także modele z kołami 20 i 24 cale.
Inne rowerki z kołami 16 cali, na które warto spojrzeć: Kelly’s Wasper oraz Emma, B’Twin 16″, Le Grand Gilbert oraz Annie, Romet Diana oraz Salto, Giant Animator 16, Merida Matts J16, Wheeler Fiber (z kołami 14 lub 16 cali).
Rowery z kołami 20 cali
Następnym krokiem, gdy dziecko będzie miało około 6-7 lat, będzie rower z kołami w rozmiarze 20 cali. Cieszy mnie to, że jest to nadal bardzo popularny prezent na Pierwszą Komunię. Tego typu rowerki są już całkiem podobne do dorosłych modeli. Zazwyczaj dostępna jest tylna przerzutka i dwa hamulce. Jeżeli chodzi o przednią przerzutkę, to nie jest ona aż tak potrzebna, lepiej aby dziecko skupiło się na jeździe, a nie na zabawie manetkami. No i nie będzie musiało pamiętać, aby nie krzyżować łańcucha.
W tym rozmiarze producenci zaczynają „przybajerzać” rowery. Dodają amortyzator z przodu (niektórzy nawet z tyłu, którego nie polecam – rower robi się bardzo ciężki) i czasami hamulce tarczowe. Szczerze? Dzieciaki lubią takie rzeczy, ale tak naprawdę im prostszy rower, tym łatwiej go potem serwisować. Ja pozostałbym przy sztywnym widelcu (ewentualnie przednim amortyzatorze) i zwykłych, szczękowych hamulcach typu V-brake. Sprzęt będzie dużo lżejszy i sprawi mniej kłopotów, co jak na rower dla 6-latka jest niezmiernie istotne.
CTM Scooby – ten słowacki producent wypuścił trzy wersje modelu Scooby. W modelu 1.0 nie ma przerzutek, jedynie przedni hamulec V-Brake i z tyłu torpedo. W modelu 2.0 pojawia się tylna przerzutka z 6 przełożeniami. Natomiast model 3.0 wyposażony jest dodatkowo w przedni amortyzator. Można także kupić model Jerry z aluminiową ramą, a dla dziewczynek model Maggie.
Le Grand Winnie oraz Kevin – stylowe, czerpiące inspirację z amerykańskich rowerków z lat ’60 Schwinn Sting-ray. Na podobnej budowy rowerze jeździły dzieciaki chociażby w niedawnym serialu Stranger Things. Dla mnie to najładniejszy rower, który Wam dziś pokazuję :) Le Grand (to marka stworzona przez naszego Krossa) ma w swojej ofercie jeszcze modele Bowman, Sanibelle.
Maxim MJ 4.2 – ten polski producent przygotował dwie wersje modelu MJ 4.2 – z tylną przerzutką lub bez. Są też wersje z damską ramą, a także stylowy model Cruiser.
Inne rowery z kołami 20 cali, na które warto spojrzeć: Kross seria Mini, Romet seria Kid 20, Unibike Pilot oraz Mimi, Kelly’s Lumi, Northtec Raido, Monteria Junior 20, B’Twin z serii 20, Cube Kid 200, Merida Matts J20, Medano Artist, Specialized Hotrock 20, Specialized Fatboy 20 (fatbike).
Rowery z kołami 24 cale
Dla jeszcze starszych dzieciaków kupuje się rower z kołami 24 cale. To już praktycznie dorosłe rowery, tylko na ciut mniejszych kołach i z mniejszą ramą. Niektórzy producenci oferują na przykład pełnoprawne rowery szosowe na takich kołach, porządne rowery do śmigania po górach również nie są rzadkością. Wiele osób zastanawia się – czy kupić taki rower, czy nie odczekać jeszcze roku, dwóch i kupić rower na kołach 26 cali, który „wystarczy na dłużej”. Pamiętajmy, że rozmiar kół to nie wszystko. Liczy się również rozmiar ramy. Dziecko po odpowiednim ustawieniu siodełka, musi dosięgać czubkami palców do ziemi oraz rękoma do kierownicy. Nie może być tak, że jazda będzie się kojarzyć z niepewnością i ryzykiem upadku.
Mondraker Panzer 24 – bardzo ciekawy projekt – fatbike na 24. calowych kołach, o słusznej jak na tłuścioszka przystało szerokości – 4. cali. Do tego mechaniczne tarczówki Tektro i napęd 1×8. Rower nie należy do najtańszych, ale jak na fatbike’a nie jest źle. Wyjściowo kosztuje 2500 zł, ale w chwili pisania tego tekstu, na stronie producenta model jest przeceniony na 1700 zł.
Trek Emonda 650 – prawdziwych rowerów szosowych z mniejszymi kołami nie ma aż tak wiele w sklepach. Jednym z nich jest Trek Emonda na kołach 650C czyli trochę nietypowym rozmiarze 26 cali (standardowa obręcz 26″ ma 559 mm, natomiast ta w kołach 650C – 571 mm, trzeba o tym pamiętać przy kupowaniu opon). Mamy tu aluminiową ramę z karbonowym widelcem i napęd 2×9 (korba 46/34) oparty na grupie Shimano Sora. Trek w swojej ofercie ma także model KRX – na kołach o typowej średnicy obręczy 26 cali.
Kross Dust Replica Pro – Dust to jeden z rowerów z serii Replica – czyli modeli będących mniejszymi wersjami dorosłych modeli. Dust to trailowy rower, który sprawdzi się na leśnych ścieżkach. Wyposażono go tak, że wielu dorosłych mogłoby pozazdrościć takiego roweru :) Napęd 1×10, amortyzator Rock Shox XC30, hydrauliczne hamulce tarczowe i fajne opony Schwalbe. A cały rower waży jedynie 11,6 kilograma. Jest też tańszy model bez dopisku „Pro”.
Kross w swojej ofercie ma także pomniejszony model MTB XC Level Replica (w wersji Pro i zwykłej), rower górski z damską geometrią Lea Replica, a także bardziej rekreacyjny rower górski Hexagon Replica.
Romet Panda – Z kołami 24 cale Romet przygotował dwa miejskie rowery. Panda ma siedem przełożeń z tyłu i trzy z przodu. Jest także wersja z trzybiegową przerzutką w piaście. Dla dziewczyn lubiących bardziej crossowe klimaty, Romet przygotował model Jolene 24. Natomiast dla miłośników i miłośniczek stylu MTB jest seria Rambler 24.
Inne rowery z kołami 24 cale, na które warto spojrzeć: Unibike Roxi (oraz Raptor i Princess), Indiana X-Pulser 2.4, Kelly’s Kiter, Superior Team 24, Specialized Allez Jr (szosowy), Trek FUEL EX Jr (full), Maxim MJ 24, Merida Matts J24, Giant XTC Jr, Cube Kid 240, Author Mirage, Matrix, Ultima; B’Twin 24, Monteria Junior 24, Northtec Jumbo, Kands 24, Le Grand JR. Fatbike’i: Trek Farley i Specialized Fatboy 24
Rowery dla dzieci z kołami 26 cali
Rowery z kołami 26 cali „dla młodzieży”, to zazwyczaj typowe rowery, po prostu z mniejszą ramą 12 czy 13 cali. Nadają się także dla osób dorosłych o niższym wzroście. Natomiast jeżeli Twój nastolatek jest już słusznego wzrostu, niech oczywiście szuka ramy w większym rozmiarze.
Warto zastanowić się także nad wyborem kół o średnicy 27,5 cala, ponieważ jest to przyszłościowy rozmiar. Koła 26 cali powoli znikają z rynku i choć części zamienne będą jeszcze długo dostępne, to jeżeli mamy wybór, mocno rozważyłbym jednak pójście w 27,5 cala.
W tym podpunkcie nie będę podawał propozycji rowerów, ponieważ na blogu znajdziesz całą serię wpisów o tym jaki rower kupić. Wystarczy, że przejrzysz moje propozycje i poszukasz takiego modelu, który będzie miał ramę pasującą do długości Twoich nóg i wzrostu.
Jeżeli masz jakiś rower na oku, śmiało pytaj o niego w komentarzu. Staram się regularnie odpowiadać tam na pytania. Zachęcam także do zajrzenia na forum rowerowe, gdzie zebrała się spora grupa rowerowych pasjonatów, którzy chętnie porozmawiają o tym jaki rower kupić.
Witam. Chciałbym synkowi 6-letniemu zakupić rower o rozmiarze kół 20. Tak czytałem, że nie ma co wchodzić w amortyzatory, więc zastanawiam się nad dwoma modelami Romet Rambler 20 Kid oraz Btwin Rockrider St 120. Oba ważą 11kg, jeden jest aluminiowy natomiast drugi jest stalowy. Wiadomo, że przy upadkach stal lepiej zniesie upadek niż aluminium. Proszę o poradę który warto kupić?
Wytrzymałością materiału AŻ tak bym się nie przejmował, no chyba, że syn chce skakać na tym rowerze ;) Ale to żaden z tych dwóch się do tego nie nadaje.
Najlepiej byłoby aby syn przejechał się choć kawałeczek po sklepie na obu rowerkach i zobaczył, który mu bardziej pasuje. Albo który mu się bardziej podoba :) Albo który jest realnie lżejszy.
Bo oba będą dobrym wyborem.
Dzień dobry Panie Łukaszu,
Jako chrzestną czeka mnie odpowiedzialny wybór wyboru roweru na komunię ;). Dziewczynka dopiero co wyrosła ze swojego. 142 cm, 66cm noga wewnętrzna. Wg Pana najlepiej byłoby kupić koła 24” i ramę 14”. Ale gdzie nie spojrzeć, producenci mówią, że koła 24” nadają się do 145 cm. Dziewczynka ma 9 lat i o ile zdaję sobie sprawę, że nie kupujemy roweru do osiemnastki, o tyle 145 pewnie będzie miała już na jesień, a fajnie by było, jakby jeszcze na przyszły sezon ten rower jej wystarczył :). Czy jednak koła 26” nie byłyby lepsze?
I drugie pytanie, co Pan myśli o marce Tabou? Mój budżet to 2k, a te rowery mają bardzo ładną kolorystykę (to w przypadku tej dziewczynki raczej będzie ważne).
konkretnie interesuje mnie Tabou Venom 4.0
z innych:
Superior FLY
Kross Evado JR
ewentualnie:
Kellys Spider 10
To nie ma być rower superwyczynowy. Chciałabym, żeby był wygodny, żeby się nie rozpadł po roku i żeby co najmniej dwa lub trzy sezony mogła z niego skorzystać.
Wielkie dzięki za tego bloga i za to co Pan robi :)
pozdzrawiam
Cześć,
wszystkie porady odnośnie wzrostu i rozmiaru ramy/kół są orientacyjne (zwłaszcza, że to rozmiar ramy jest najważniejszy, nie samych kół). Każde dziecko jest inne, a i rowery różnią się od siebie nieraz budową. No i dochodzi pokusa zakupu większego roweru „bo przecież tak szybko rośnie”. Grunt, żeby dziecko po tym jak wsiądzie na rower, nie wyglądało na nim jak na rowerze po dużo starszym bracie.
Grunt to niestety wybrać się do sklepu i przymierzyć do roweru. Dziecku zawsze można powiedzieć, że to na prezent dla kogoś innego ;)
A rowery fajne, każdy z nich ma w sobie coś ciekawego. Superior mi się podoba, nie ma amortyzatora, przez co będzie sporo lżejszy od reszty. No ale nie każdy lubi tego typu rowery. Jeżeli do jazdy głównie po asfalcie i żeby było lekko go przenosić gdziekolwiek, to fajna opcja. Ale reszta rowerów też jest okej.
Witam. Jestem mama dwóch dziewczynek, które za 3 miesiące skończą 6 lat. Posiadamy rowery 16 calowe, marketowe zakupione przez dziadka w promocji ?dziewczyny opanowaly ok 2 tyg jazdę na rowerach. Waga jednego to ok9. 5kg.chcielibysny kupic dzieciom jednak coś lepszego. I teraz pytanie jaka firma i model będzie cenowo do przeżycia? Druga sprawa to czy zamieniać je na 16 calowe czy iść już w 20 cali i wówczas będą na dłużej niż rok. Nie wiem czy dobrze myślę. Poproszę o poradę. Pozdrawiam
Cześć,
najlepszym wyjściem będzie wycieczka do okolicznych sklepów rowerowych. Jeżeli chodzi o rozmiar kół i ramy, to da jednoznaczną odpowiedź czy 20 cali będzie okej, czy jeszcze za duże.
Natomiast jeżeli chodzi o wagę, to niestety lekkie rowery swoje kosztują i tego się nie przeskoczy. Jedyną radą jest szukanie roweru na aluminiowej ramie (nie stalowej) i z jak najmniejszą liczbą „bajerów” typu bagażnik, koszyk, błotniki, które dodatkowo podnoszą wagę, choć zmniejszają funkcjonalność.
Hej. Rok temu zakupiliśmy rower Kros 22 cale. Syn miał wówczas 7 lat. W tym roku rower jest zdecydowanie przymały. Myślę, że w tym roku idealny byłby 24 cale, ale za rok pewnie się okaże za mały. Brać 24 czy 26 z mniejszą ramą?
Cześć,
koła to jedno, ale to czy dziecko/dorosły będzie dobrze czuć się na rowerze, zależy także, a może przede wszystkim, od rozmiaru ramy. Kupno roweru z większymi kołami, ale małą ramą nie sprawi, że rower „wystarczy na dłużej”.
Dzieci rosną i myślę, że jest to oczywiste, że szybko wyrastają z rowerów, tak jak z ubrań :) Najlepiej byłoby wybrać się do sklepu i przymierzyć do wybranych modeli. Albo poszukać używanego roweru w dobrym stanie, którym pojeździ sobie rok-dwa i potem go sprzedacie.
Czy Kross Hexagon 2.0 koła 27,5″ rama S 17″ dla 12 latka 160cm to dobry wybór? Nie będzie za duży? Co innego ew. warto rozważyć (do jazdy po lesie)?
Czy mam rację, że dla dziecka zamiast hamulców tarczowych lepiej VBrake bo trudniej uszkodzić i łatwiej naprawić?
Cześć,
najlepiej niestety wybrać się do sklepu i przymierzyć. Sam Kross zaleca ten rozmiar od 165 cm wzrostu. Oczywiście dzieci szybko rosną i jak nie polecam zakupu roweru z dużym zapasem, tak te kilka centymetrów akurat do wiosny na pewno urośnie :) Choć jeszcze raz polecam przymiarkę.
Jeżeli chodzi o hamulce, to jeżeli nie rzuca się roweru gdzie popadnie i choć odrobinę o niego zadba, to hamulce tarczowe (hydrauliczne, czyli z płynem hamulcowym, nie mechaniczne czyli na linkę) dają większą pewność hamowania i działania chociażby w deszczu. Czy łatwiej je uszkodzić… nie wiem jak to wygląda z perspektywy małolata, z mojej perspektywy nie :)
Witam
Zastanawiam się nad zakupem rowerka dziecięcego Drakar Raptor 20”. Jak ten rowerek ma się jakościowo do np. M-Bike Kid 20”. Niby oba od Meridy ale Drakar już nie widnieje na stronie Meridy. To jakaś marka wycofana?
Cześć,
zapewne Drakar Raptor nie jest już produkowany. Być może M-Bike jest po prostu jego następcą, bo ja między nimi nie widzę jakichś drastycznych różnic.
Mam na oku rower bulls Street flyer koło 27.5 czy dla dziecka 11 lat będzie ok? I jaki rozmiar ramy wybrać?
https://rower.com.pl/bulls-street-flyer-28-meskidamski-2088768
Cześć,
no ja tam widzę koła 28 cali, nie 27,5 a to wbrew pozorom spora różnica. Poza tym nie napisałeś/napisałaś jakiego wzrostu jest dziecko. Niemniej dla 11 latka raczej szukałbym roweru na kołach 26 cali lub nawet 24 cale, jeżeli jest niski/niska.
Grunt to wybrać się do sklepu i przymierzyć.
Dzien dobry. Moze mi Pan udzieli odpowiedzi. Zakupiłam dwa dni temu dla syna 10lat ale jest drobnej budowy i niskiego wzrostu,rower górski 24 cale,na grubych oponach o nazwie Mountain perfect power bike.,zaplacilam za niego w sklepie 1100zl. Czy to dobry wybor? Nigdzie nie znalazlam opinii na temat tego roweru. Na stronie internetowej widze go po 800 zl wiec przeplacilam. Jesli jest taki tani to czy to dobry rower?
Cześć,
musiałabyś podesłać link do tego roweru, ja nie mogę go znaleźć. Niemniej jeżeli już rower jest kupiony, to niech syn po prostu na nim jeździ. I tak z niego za jakiś czas wyrośnie :)
Cześć,
Jaki rower kupić dla 10 latki o wzroście 142cm. Zastanawiam się nad kołami 26″ i ramą 15″.
Dużą rolę odgrywa kolor i dziewczęcy „look”.
Cześć,
grunt to wybrać się do sklepu i przymierzyć do wybranego modelu. Wyposażenie nie jest AŻ tak istotne, to i tak nie będzie rower na lata (no chyba, że dla kolejnych rowerzystek).
Nie wiem czy koła 26″ i rama 15″ nie będą za duże na ten wzrost, warto to sprawdzić na żywo. Kupowanie roweru na wyrost to nie jest najlepszy pomysł moim zdaniem. A są ramy mniejsze niż 15 cali.
Łukasz, czemu brakuje tutaj zdecydowanego lidera rowerów dziecięcych Woom czy nawet Puky?
Puky są :) A to nie jest żaden ranking rowerów, ot przykłady.
Ale dodałem Woom’a.
Dzien dobry:)
Chcemy kupić córce rower, ale mamy duży dylemat jaki rozmiar wybrać. Corka ma 8 lat i 130 cm wzrostu. Pan w sklepie zaproponował nam kola 26 z ramą xxs-13 cali.
Zastanawiamy się nad 24 lub tym, ktory polecil sprzedawca w sklepie.
Pozdrawiam
Agnieszka
Cześć,
a córka jak się czuła na tym rowerze z kołami 26? Jeżeli rama jest w dobrym rozmiarze, to taki rower też może być okej.
Pewniej sie chyba czuła na 24, ale w sklepie bylo bardzo malo miejsca i to ją stresowalo. Rower to kross Lea.
Dzieki wielkie za odpowiedź :)
Pozdrawiam ciepło
Agnieszka
Dzień Dobry
Chce kupić 10 latce rower do jazdy głównie po mieście. Czy może mi Pan jakiś polecić.
Pozdrawiam
Cześć,
myślę, że część z modeli, które wymieniłem w tym wpisie są jeszcze dostępne w sklepach.
Natomiast nie ma nic lepszego niż właśnie wycieczka do sklepu (a najlepiej kilku), żeby popatrzeć co mają, jak się dziecku siedzi na tych rowerach, który cięższy, który lżejszy, czy rama dobra itd.
Witam Panie Łukaszu,
to jeszcze ja z moim pytaniem, a właściwie prośbą o pomoc w wyborze roweru dla córki o wzroście około 140cm. Im więcej czytam tym mniej wiem:) zastanawiamy się nad rowerami: Romet Jolene 24″, Kross LEA JR oraz Kross Lea Replica 24. I teraz pytanie, który z nich jest lepszy? A może jeszcze inny? Czy 2 kg różnicy przy nich dyskwalifikuje cięższy?
Córka ma 140cm, najczęściej jeździmy po lasach.
Bardzo proszę o pomoc.
Cześć,
na pewno napęd z jedną tarczą z przodu w modelu Lea JR będzie wygodną sprawą, niemniej w przypadku jazdy po większych górkach może trochę braknąć lekkich przełożeń. Kross nie podaje na swojej stronie jakie tryby tam zamontował, ale nie wydaje mi się, aby pojawiły się tam wybitnie lekkie przełożenia. Na bardziej płaskie – super sprawa w tym przypadku.
Reszta rowerów stoi na podobnym poziomie. Grunt żeby był wygodny.
Dzien dobry
jestem na etapie zakupu rowerka dla chłopca 5,5 roku ( przesiadka z rowerka decathlon na 16 calowych kolach ( na którym świetnie sobie radzi), biorę pod uwagę 3 modele
unibike pilot
kross level mini 20
romet rambler kid 20
wszystkie kosztują podobnie Unibike trochę droższy, ale wszystkie mieszczą się w budżecie do 1000 zł, który z nich wypada najlepiej??
druga sprawa
syn jest raczej średniego wzrostu ok 113-114 cm waga lekko ponad 20 kg , i teraz pytanie czy amortyzator z przodu (wszystkie wyżej wymienione modele są w niego wyposażone)który ma wpływ na wagę, jest konieczny?czy raczej zbędny, opinie na forum są raczej takie iż jest to zbędne i tylko powiększa wagę rowerka, z drugiej strony będąc w sklepie rowerowym dystrybutor Unibike Pan stwierdził ze ma to wpływ na bezpieczeństwo, w przypadku najechania na dziurę kamień itp.w kolejnym sklepie tym razem dystrybutor Romet, podobnie, Pan twierdzi ze amortyzator nie jest tylko dla „szpanu”:) i ze nawet w tak małym rowerze daje wartość dodaną.
co o tym myślicie , jak to w końcu jest z tym amortyzatorem? zbędny balast czy jednak nie?
proszę o opinię
pozdrawiam i udanej końcówki długiego weekendu!
Cześć,
te rowery są do siebie całkiem podobne jeżeli chodzi o wyposażenie. Natomiast może warto poszukać czegoś ze sztywnym widelcem zamiast atrapą amortyzatora? Rower będzie sporo lżejszy i wcale nie będzie zachowywał się gorzej, zwłaszcza na szerokich oponach.
A małemu będzie łatwiej taki rower przenieść, czy rozpędzić.
Hah, widzę, że sam zacząłem temat, który poruszyłeś w drugiej części komentarza :) Wiesz, generalnie amortyzator jest po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Koło z amortyzatorem dłużej utrzymuje styk z nawierzchnią, czy to po najechaniu na przeszkodę czy dziurę.
Ale… trzeba się zastanowić czy ten mały człowiek będzie szaleć po lesie? Będzie skakać? Atakować korzenie i kamienie? Druga sprawa to pytanie o jakość takiego amortyzatora.
Może to takie gadanie z mojej strony, ale pierwszy rower z amortyzatorem dostałem na… 17 urodziny :) Wcześniej jeździłem na rowerach ze sztywnym widelcem i wcale na ten fakt nie narzekałem. Potem sprzedałem ten rower z amorkiem (który był parszywy) i wróciłem do sztywnych widelców :) Okej, teraz mam też rower górski (wcześniej jeździłem nimi od czasu do czasu), niemniej sztywny widelec w drugim rowerze w ogóle nie przeszkadza mi w jeździe asfaltowo-gruntowej.
Tyle moich wspominek, kupisz z amortyzatorem – będzie dobrze. Kupisz ze sztywnym widelcem – moim zdaniem będzie jeszcze lepiej :)
PS Jeżeli sprzedawca nie miał na sklepie roweru ze sztywnym widelcem, to wcale się nie dziwię, że zachwalał to co miał na sklepie.
Cześć! i dzięki za odpowiedz! zdecydowałem dzisiaj, ze jednak rower bez amortyzatora, zacząłem zwracać uwagę głownie na wagę, brałem przez chwile pod uwagę Woom 4, ale cena wysoka, zacząłem szukać czegoś zbliżonego,
znalazłem rower Author Record , sporo tańszy.Co możesz powiedzieć o tym modelu, waga bardzo w porządku, producent podaje 8,7 kg, Czy jest wart swojej ceny? jednak sporo droższy od wymienionych modeli w pierwszym poście., ewentualnie może zaproponujesz jakieś alternatywne modele?
pozdrawiam
Kamil
się zasiedziałem ;) znalazłem jeszcze taki rowerek
https://www.gtbicycles.pl/rowery/2019-wyprzedaz-rowerow/dzieciece/stomper-ace-20
cena spoko, tylko wagi nie mogę znaleźć, ale mam blisko sklep, w którym są w ofercie to sobie podjadę,
Łukasz prośba, który z tych dwóch?
czyli author record vs stomper ace
author wychodzi dobrą stówkę zł drożej .
ewentualnie jak pisałem wcześniej jakaś alternatywa
pozdrawaim i dobranoc
kamil
To są wszystko podobnie wyposażone modele. Odnośnie wagi – nie wiem, to trzeba weryfikować w sklepie.
Szczerze? Fajnie, że szukasz dobrej jakości, lekkiego roweru. Ale z drugiej strony, nie zrozum mnie źle, to nie jest zakup do końca życia :) Dziecko wyrośnie i tak trzeba będzie kupić kolejny rower. Grunt, żeby był wygodny i się podobał.
Cześć!
dziękuję za odpowiedz.Rower kupiony, skończyło się na tym, że pojechaliśmy do sklepu stacjonarnego, młody wskoczył na MBIKE, sztywny widelec waga niecałe 10 kg (wazony na miejscu), wskoczył i.. pojechał z wielkim bananem na buzi. po tygodniu nakręcił prawie 100 km, wszystko ok. Jeśli chodzi o cenę, to za kwotę , którą kosztował choćby AUTHOR (w dużej promocji), zmieścił się jeszcze porządny kask i licznik.
i masz racje to nie jest rower do końca życia;), już odnoszę wrażenie ze to rower na góra 2 sezony:), ale jest jeszcze mała rowerzystka, także przyda się później.
pozdrawiam
Kamil
Bardzo proszę i poradę. Chciałabym kupić synowi rower. Wybraliśmy Rower Kross hexagon 26″ . Syn ma 10 lat i 142 cm wzrostu. Mamy do wyboru ramę XS lub S? Która będzie lepsza? Nie chciałabym, żeby to był rower na jeden sezon, na za dużym też nie może jeździć. Kupujemy przez internet… Nie może przymierzyć się do roweru. Będę wdzięczna za poradę. Pozdrawiam.
Cześć,
zdecydowanie celowałbym w XS-kę.
Dzień dobry Panie Łukaszu, Co lepiej kupić Superior F.L.Y 27,5 13 cali rama (za 1850 zl) waga 10.3 czy Eightshota 27,5 13 cali rama (za 1700) waga 10.8 ?
a może jakaś tańsza alternatywa dla 9 latka wzrost 140 cm przekrok 69 cm?
Czytałem też gdzieś na forum o kellys naga 80 z 2019 że niby wazy 11 kg. Ale nie wiem czy to prawda bo w różnych sklepach sprzeczne info od 12 do 15 kg. Proszę o pomoc.
Cześć,
lepiej wyposażony pod kątem napędu jest Superior. Pod kątem jakościowym ciężko mi się wypowiedzieć, choć zarówno Superior, jak i Puky (Eightshot) cieszą się dobrą renomą.
Jeżeli chodzi o wagę, należałoby się kontaktować bezpośrednio ze sklepem z prośbą o zważenie. Informacje podawane przez producentów czy przez sklepy internetowe bywają błędne.
Witam,
poszukuje solidnego roweru dla 4 latki 105 cm wzrostu
Długość nogi 46 cm . Budżet do 800zł
Z góry dziękuję za pomoc.
Cześć,
grunt to przymierzyć się w sklepie do wybranego roweru/rowerów. Za 800 zł w zasadzie każdy rower dziecięcy będzie solidny, grunt żeby był wygodny (to najważniejsza sprawa) i się podobał.
Witam,
szukam roweru dla dziewczynki 8 lat. Ma teraz rower 20″ ( koła ) ale się popsuł.. Chcę jej kupić 24″. Oczywiście kolor ma znaczenie. Po rozpoznaniu i budżecie do 1000zł MAX znalazłem: MONTERIA fitness 24, TABOU topshe 24 1.0 , i KROSS lea jr 1.0.
Tabou ma wersje z przerzutkami 1×7 a reszta chyba 3×7… Proszę o info co Pan myśli o tych firmach i moich wyborach…
Pozdrawiam
Marek
Cześć,
wszystkie rowery wyglądają solidnie i są dość podobnie wyposażone. Rower z napędem 1x to fajne rozwiązanie, na pewno przysparza mniej problemów w eksploatacji, sam jak byłem w tym wieku miałem rower 1×6, a było to dawno, dawno temu :)
No chyba, że po trasach gdzie jeździcie są jakieś spore wzniesienia, to ten z Tabou nie jest jakoś wybitnie lekko zestrojony. Do jazdy po płaskim i lekkich pagórkach spokojnie wystarczy.
No właśnie są podobne ale też wydawało mi się, że Tabou jest „ciężki”… Najlepiej wypada tu Kelly Kiter 30 bo waży zaledwie 11kg ale kosztuje trochę więcej… Co prawda nie ma amortyzacji z przodu tylko zastaniawiam się, czy w takich dziecięcych rowerkach mają one jakikolwiek sens…
Są tam szerokie opony, które będą dobrze amortyzować nierówności, a amortyzatory w rowerach za 1000 zł w zasadzie tylko dodają wagi, nie dając wiele w zamian. Tak więc śmiało możesz wziąć rower ze sztywnym widelcem.
Dzięki za podpowiedzi… Pozdrawiam serdecznie i samych sukcesów życzę :)
Witam,
Czy bylby Pan tak uprzejmy i wypowiedzial sie na temat rowerow marki GT?
Niby super a nie widze aby byla w kregu zainteresowan spolecznosci kolarskiej :)
Zakupilem dla syna, 9 latka, konkretnie ten model w kwocie 1050 zl.
Rower dziecięcy GT Stomper Prime 24″ 2019
Czy moze mi Pan podpowiedziec, czy to dobrze wydane pieniazki czy lepiej za ta kwote zakupic inny krazownik ??
PS. super strona, bede czesciej zagladal :P
EDIT.
Widze ze za 300zl doplaty moge miec takie cos, z lepsza specyfikacja. Czy to warte doplaty ??
GT Stomper Ace 24″ -1350 zl
Cześć,
GT to znana marka, obecna na rynku od wielu lat. Kilka ich rowerów pojawiło się w moich zestawieniach „Jaki rower kupić”: https://roweroweporady.pl/jaki-rower-kupic/
Różnice pomiędzy modelami Stomper Prime a Stomper Ace to:
– Ace ma 8. rzędową kasetę, a nie 7. rzędowy wolnobieg (większa wytrzymałość i wybór części)
– do tego Ace ma lżejsze przełożenie niż Prime, co przyda się na podjazdach. Najtwardsze przełożenie też ma twardsze.
– Ace ma oczko lepszą tylną przerzutkę
– Ace ma mechaniczne hamulce tarczowe zamiast szczękowych V-Brake. To akurat nie jest jakiś szczególny plus (ale i nie minus). Nie wiem jakiej jakości są te hamulce Promax, ale nawet gdyby nie szło dojść z nimi do składu, to za 150 zł kupisz komplet hamulców hydraulicznych Shimano BR-MT200. Piszę to na marginesie, bo może w ogóle nie być takiej potrzeby.
– Ace ma aluminiową kierownicę, a nie stalową, co w sumie nie robi większej różnicy w tym przypadku, poza takim, że stalowa może zacząć rdzewieć :)
Powiem tak – syn na tym rowerze zapewne pojeździ 2-3 lata, póki z niego nie wyrośnie. Na taki czas dołożyłbym te 300 zł do wyższego modelu – odwdzięczy się większą żywotnością napędu. A hamulce tarczowe czy alu kierownica to już miły bonus :)
Witam,
Bardzo dziekuje za szybka odpowiedz. Do tej pory wydawalo mi sie ze rowery roznia sie dekoracją ramy ;) a Tu widze, ze mozna z tego magistra pisac ;)
Wymienie na ACE, dzieki raz jeszcze.
Pozdrawiam Krzysiek
Dziękuję za super artykuł. Rowerów na rynku jest teraz bardzo dużo i ja mam problem z doborem właściwego. Proszę pomóż mi wybrać coś dla 10 latka, wzrost obecnie 146cm, noga 70cm. Potrzebny rower z tarczówkami (takie czasy ;-) oraz coś w miarę lekkiego w cenie do 1500 (mniej-lepiej). Przeznaczenie – Bike Maraton. Ten sezon był pierwszy z rajdami, syn jeździł na zwykłym AciveBike z wymienionym wielotrybem na shimano mega range, opony schwable, nowe manetki oraz porządne klocki hamulcowe, ale więcej z tego roweru wykrzesać się nie da. Mam problem z doborem ramy, 14 cali? Aha, no i celuję w używane oraz liczę się z tym że za rok, może dwa, ten rower trzeba będzie wymienić na większy.
Cześć,
jeżeli chodzi o dobór rozmiaru ramy/kół, to nic nie zastąpi przymiarki do roweru. Syn na pewno ma przekrok 70 cm (mierzone na boso przy ścianie, w lekkim rozkroku, z książką dociśniętą tyle, żeby nie uciskała za bardzo i mierzone pionowo do ziemi)?
A co do roweru, to musisz poszperać po ogłoszeniach, ja nie mam rozeznania co się pojawia ciekawego. Z nowych rowerów przyzwoitą opcją jest np. Kross Level Replica TE z 2018: https://www.dobrerowery.pl/level-replica-te-2018
Jest powietrzny amortyzator, hydrauliczne tarcze i tylko ta nieszczęsna korba trzyrzędowa 44/32/22 (dopiero na 2020 dali korbę 1x), gdzie dla 10-latka blat 44 moim zdaniem jest sporo za duży. Ale korbę zawsze można zmienić, szukając tylko takiej z ramionami o długości 160 mm.
Hej, dzięki za odpowiedź. Mierzyłem kilka razy i mniej niż 70cm nie bardzo chce wyjść :)
Dzięki za propozycję, będę monitorował sytuację :) 2020 droższy sporo :)
Tak sobie patrzę na ten artykuł i komentarze, i polecił bym coś innego. Swojej córce, która miała 3 latka kupiłem Woom 2.
Rower jest drogi ale waży nieco ponad 5 kg. ma lekkie przełożenie, przemysłowe łożyska, które się toczą znacznie lepiej, niż zwykłe kulkowe. Poza tym są trwałe. I teraz coś, co powinno się brać pod uwagę – przy sprzedaży tego rowerka tracę około 200 PLN, czyli miesiąc używania kosztuje mnie niecałe 17 zł. Córka jeździła cały rok, oczywiście jak nie było śniegu.
Kupując „zwykły” rower, np. z Decathlonu, jest duża szansa, że dziecko się zniechęci. Musicie mi uwierzyć, różnica jest ogromna. Przy jego odsprzedaży, z racji tego, że podobnych rowerów na rynku jest znaczna ilość, będziecie z ceną musieli iść w dół i prawdopodobnie stracicie więcej, niż przy odsprzedaży drogiego, lekkiego roweru.
Moja oferta, a sprzedawałem rower w październiku, była aktywna przez weekend – rower sprzedany.
Córka aktualnie ma 4 latka, jakieś 102 cm – jeździ świetnie, ma niezłą technikę, balans. W piątek jej kupiłem rower Woom 3 (16 cali) a w sobotę zrobiliśmy trasę 15 km… Wczoraj, po przedszkolu, 10 km w nieco ponad godzinę.
Nie jestem nijak zainteresowany, nie sprzedaję tych rowerów i nie chodzi tu o markę, ale rozważcie, czy nie warto dziecku kupić czegoś lepszego, co koniec końców wcale nie będzie droższe. Na rynku mamy Woom, Early Rider, Frog, Rascal,
Dla przykłady, Woom 4 czy Rascal – oba 20 cali – z pedałami waży poniżej 8 kg
Dla osób, które mogą sobie na to pozwolić, jest np. VPACE – wersja 20 cali z przerzutkami i na tarczach ma 6,8 kg…
No i oto chodzi,a nie walą cięższe niż dla dorosłych klamoty.
A co myślisz o rowerach saveno? Konkretnie chodzi mi o saveno bouquet 24, podoba się córce. Wydaje mi się trochę drogi jak na jego wyposażenie ale może się mylę. A może coś byś mi zaproponował w tej klasie?
Cześć,
Rower wygląda okej, jeżeli chodzi o cenę, to na pewno teraz da się go kupić na posezonowych wyprzedażach. Zerknij też np. na Kross Lea JR 1.0, którego da się kupić za niewiele ponad 700 zł: https://www.ceneo.pl/74544953;0280-0.htm#crid=291090&pid=7269
Hej,
czy warto porządnie zabezpieczyć przed kradziażą rower dla dziecka?
Mam na myśli rower na kołach 20 cali, wartość nowego około 650 zł.
Zastanawiam sie czy warto inwestować w U-locka czy może zwykła linka wystarczy aby odstraszyć okazyjnego złodzieja.
Rowej w sumie tani, złodziej na nim nie odjedzie – co najwyżej inne dzieciaki mogą zwinąć.
Macie jakieś doświadczenia? Montowanie 1,5 kg U-locka do rowerka o masie 11kg to chyba lekka przesada. Z drugiej strony święty spokój.
Cześć,
linka zabezpieczy przed przywłaszczeniem przez dzieciaki czy kogoś bez nożyc. Złodziej z nożycami zabierze rower z kilka sekund, choć masz rację, raczej na nim nie odjedzie :) Myślę, że w tym przypadku porządna linka faktycznie może być niezłym rozwiązaniem, najwygodniejszym do przewiezienia na rowerku.
Witam
Nie, koło 20 to nie jest popularny rozmiar na 1 komunię! Syn na komunię dostał Hexagona 27,5 na XS, a ten który będzie miał komunię za rok teraz ma Levela Replicę 24 na 15″. I to są popularne rozmiary dla „komunistów”!
U mnie proces decyzyjny wyboru 20 wyglądał tak:
– Dałem sobie spokój z amortyzowanym widelcem. Nikt nie ładuje markowych produktów do rowerków dla dzieci (tak, nie spodziewajcie się niczego więcej niż Tourney). Co z tego że rasowo wygląda jak waży ze 2 kg więcej.
– Masa, misiu masa! Rower miał służyć do jazdy, odrzuciłem więc wszystkie bagażniczki, błotniczki, koszyczki, kokartki i trąbki. Ma być tylko niezbędne minimum.
– Jak najmniej stali, jak najwięcej aluminium
Padło na Cube Kid 200. Trochę droższy niż reszta, ale z drugiej strony sztyca, stery, kierownica, wszystko poza widelcem z Al. Polecam poszukiwana roweru 20 z masą poniżej 10 kg. Jest ciężko!
Przeżył dwóch moich. Obecnie w użytkowaniu syna znajomych. Trzyma się świetnie.
Jeżeli chodzi o rower na Komunię, to wszystko zależy od wzrostu dziecka, a te w tym wieku mogą bardzo się różnić pod tym względem nawet o 20 centymetrów! Tak więc nie przykładałbym wszystkich do jednego schematu, dla jednych okej będą koła 20″, a dla wybitnie wysokich może i nawet 27,5″, chociaż jak sam Kross podaje, rower na tych kołach dedykowany jest dla osób o wzroście od 153 cm. Pewnie bywają tak wysokie ośmiolatki, szczerze mówiąc, nie znam się. Jeżeli tylko dziecko jest w stanie stanąć swobodnie nad ramą i nie musi nadmiernie wyginać się do kierownicy, to jest okej.
W zasadzie 10 latki idą do komunii. Syn ma 9.5 roku i ma właśnie 153cm. Posiada 24″ BTWIN Rockrider 300 ale chyba muszę mu za rok oddać swojego 26″ Gianta, żeby nie zaczął kolanami o kierownicę uderzać…
Zgadzam się z przedmówcą – dla małego dziecka waga jest najważniejsza. To jest moje kryterium nr 1!
racja w 100% na 20″ wybrałem Author Cosmic (waży 9kg!) Tylk mój 10 latek już z niego wyrósł i właśnie szukam 24″ ale żeby uczciwie ważył i miał jak najmniej stali. Łatwo nie jest a Woom’y strasznie drogie.