Moje siedem pierwszych rowerów

Ostatnio przez internet przewinęła się moda na opowieści, o swoich pierwszych siedmiu miejscach pracy (#MyFirst7Jobs). Nie chcę snuć tutaj wspominek, o zbieraniu jagód w Szwecji, pracy w sklepie czy jako przedstawiciel handlowy. Pomyślałem, że o wiele ciekawsze będzie, podzielenie się z Wami opowieścią o moich pierwszych siedmiu rowerach. Gdy zacząłem liczyć, okazało się, że do siedmiu spokojnie doliczyłem, ale w zasadzie moją wyliczankę mógłbym zakończyć na ośmiu. Nigdy nie ciągnęło mnie do wymieniania roweru co chwilę. Nigdy też nie miałem więcej niż jednego roweru naraz. Od dawna po głowie chodzi mi zakup roweru szosowego i górskiego, oczywiście z opcją zostawienia mojego obecnego Cube’a :) Ale nie pozwalają mi na to warunki lokalowe. I zastanawiam się, czy aby na pewno trzy rowery byłyby mi potrzebne.

Ale przechodząc do meritum. Przedstawiam Wam moje pierwsze siedem rowerów. Niestety nie udało mi się znaleźć wszystkich, oryginalnych zdjęć. Ale postaram się je obrazowo opisać :) Zapraszam do dzielenia się w komentarzach, opowieściami o Waszych pierwszych rowerach.

 

1. Trójkołowiec

Łukasz Przechodzeń Rowerowe Porady

Niestety zupełnie nie pamiętam tego rowerka, przypominają mi o nim tylko zdjęcia. Byłem święcie przekonany, że moim pierwszym rowerem był Reksio, ale okazało się, że nie. Wcześniej jeździłem na tej ciekawej, trójkołowej konstrukcji, którą widzicie na zdjęciu. Lane koła z tworzywa sztucznego, pedały w przednim kole i siedzonko z podpórką. Dzisiaj już nie jeżdżę w tego typu czapeczkach i nie noszę skarpetek do sandałów ;) Ale, chyba jak każdy, z sentymentem wspominam swoje pierwsze lata życia.

 

2. Reksio

Rower Reksio
fot. dzięki uprzejmości rowerowawa.pl

Drugim rowerem był żółty Reksio. To na nim uczyłem się jeździć na dwóch kołach. Najpierw z bocznymi kółkami, następnie z włożonym w ramę kijem od szczotki. Naukę jazdy pamiętam do dzisiaj i chyba długo nie zajęła :)

 

3. Romet Jubilat

Romet Jubilat
Fot. dzięki uprzejmości mima.pl

Kolejny był rower, którym wcześniej jeździła moja mama. To był najprawdopodobniej Jubilat, chociaż dziś już nikt tego nie pamięta :) Równie dobrze mógł być to inny rower z bydgoskiej fabryki. Z tego co pamiętam, miał tylko hamulec typu torpedo, czyli w pedałach. I oczywiście jedno przełożenie. Nie przeszkadzało mi to w zwiedzaniu okolic, w których mieszkałem.

 

4. Romet Junior

Romet Junior

Następnym rowerem był juniorski Romet. Dostałem go na Pierwszą Komunię. Na zdjęciu powyżej widzicie współczesną wersję takiego Rometa (Rambler JR). Nie pamiętam, czy mój miał koła 20 czy 24 cale. Na pewno nie miał amortyzatora, miał pięć albo sześć przełożeń, zmienianych nieindeksowaną manetką. I do dziś pamiętam, że dla mnie wtedy „najszybszym” biegiem był ten najlżejszy, bo można było na nim najlepiej przyspieszać. Już wtedy lubiłem wysoką kadencję :) Drugie wspomnienie jakie z nim mam, to nauka, że jeżeli hamujemy przednim hamulcem, to nie tak, aby zablokować koło. Lot nad kierownicą mam do dziś przed oczami :)

 

5. Rower Grand, a może Best

Rower z giełdy

Kolejnym moim rowerem, który dostałem, gdy miałem chyba 13 lat, był rower Grand. A może Best. A może jeszcze inaczej się nazywał :) Wybraliśmy się po niego z tatą na giełdę samochodową, a w tamtych czasach stało tam wielu sprzedawców rowerów. Gdy wracaliśmy, tak bardzo nie mogłem się doczekać przejażdżki, że tata musiał mnie wysadzić z samochodu kilometr przed domem, żebym mógł wypróbować nowy rower. Miał koła 26 cali, chyba dwie przerzutki i sztywny widelec. Sprawował się dzielnie, do czasu gdy w Zgierzu rozsypał się wózek tylnej przerzutki. Nie był to sprzęt najwyższej klasy, ale do dziś bardzo dobrze go wspominam. I jednocześnie odradzam zakup (dziś takie modele kosztują do 600 złotych) tego typu roweru każdemu, kto chce pojeździć więcej. To są rowery do sporadycznych, krótkich wycieczek.

 

6. Rower crossowy Giant

Giant Cross
Blog Rowerowy

Niestety nie mogę sobie przypomnieć nazwy tego modelu. Dostałem go na osiemnaste urodziny i pamiętam, że rodzice przywieźli go kilka dni przed nimi. Stał zapakowany w pudełko i nie mogłem go otworzyć do dnia urodzin. Prawdziwe męki przeżywałem przez ten czas :) Tym bardziej, że nawet nie wiedziałem, co za rower jest w środku. To była totalna niespodzianka. Na pudełku był naniesiony znaczek roweru szosowego, a ja w tamtych czasach absolutnie nie chciałem takiego mieć. Ostatecznie okazało się, że to cross, na stalowej ramie, z 7-rzędowym wolnobiegiem. Najmniejszą zębatkę miał 14., a jakiś czas później wymieniłem wolnobieg na taki, który miał zębatkę 11. Dziś już takich nie robią :)

Miał też obrotowe manetki Shimano Revoshift, z czymś, co Shimano już dawno porzuciło, czyli CI-Deck. Na zewnętrznych monitorkach można było zobaczyć aktualnie wybrane przełożenia. Można takie kupić na eBayu, są one oznaczone kodem SB-C051-7.

Shimano CI-Deck SB-C051-7

To był mój pierwszy (i jak dotąd jedyny) rower z amortyzatorem. Ale i tak, po jakimś czasie, zacząłem zastanawiać się nad wymianą na sztywny widelec :) Byłem nim m.in. nad morzem, na Mazurach, pojechałem nim z Łodzi w Beskid Żywiecki (z udanym wjazdem do niżej położonego schroniska). W sumie to od Gianta zaczęły się moje dalsze wyjazdy. Na jednej z wycieczek, gdy jechałem do Warszawy, tak jak w przypadku poprzedniego roweru, rozsypał się wózek od tylnej przerzutki (podstawowy Tourney). Niestety nie miałem ze sobą skuwacza do łańcucha, więc resztę trasy przejechałem PKS-em. Po powrocie wymieniłem w nim kilka elementów, a pół roku później poszedł na sprzedaż.

 

7. Cube SL Cross Comp

Takie podróżnicze luksusy w drodze do Sieradza :) #lka #lodz #sieradz

A post shared by Łukasz Przechodzeń (@roweroweporady.pl) on

W styczniu 2010 kupiłem rower w typie, który od dłuższego czasu chodził mi po głowie – czyli fitness. Geometria ugrzecznionego roweru szosowego, albo usportowionego roweru crossowego. Do tego sztywny, aluminiowy widelec, komfortowe, ale szybkie opony Schwalbe Kojak i 9-rzędowy napęd oparty na Shimano Deore. Pół roku po zakupie Cube’a, otworzyłem tego bloga. W piątym tekście, który napisałem, podzieliłem się z Wami moimi pomysłami na odchudzenie SL Crossa. To na nim zrobiłem 260 km jednego dnia na trasie Łódź – Częstochowa – Łódź. To nim przejechałem trasę Świnoujście – Hel. I byłem nim w wielu innych, fajnych miejscach :) Po kilku latach doszedłem do wniosku, że warto byłoby kupić rower na firmę. W końcu czymś trzeba dojeżdżać do urzędów ;P I przecież piszę o rowerach, więc jak najbardziej firmowy będzie pasował. SL Crossa nie musiałem szczególnie przygotowywać do sprzedaży, ponieważ starałem się go zawsze trzymać w dobrej formie, przy okazji pokazując Wam te naprawy i regulacje na blogu. Wystarczyło przygotować dobre ogłoszenie i ogłosić sprzedaż na Facebooku. A już kilka dni później, rower przeszedł w dobre ręce jednego z czytelników bloga.

Pół roku wcześniej kupiłem rower, który nie różni się aż tak bardzo od swojego poprzednika. To mój ósmy rower i na pewno dobrze go znacie – jest to Cube SL Road Pro. Doszedł karbonowy widelec, a napęd zmienił się na szosowe 2×10. Mam go prawie dwa lata i na pewno jeszcze trochę nim pojeżdżę. Dziś już prawie wszystkie modele SL Road mają hamulce tarczowe. Coś czuję, że od tego już nie ucieknę i mój kolejny rower też będzie miał tarczówki.

A jak wyglądała Twoja przygoda z pierwszymi siedmioma rowerami? A jeżeli było ich więcej, to siedmioma najfajniejszymi?