Rozmiar ramy rowerowej – jaki wybrać?

Zapraszam do obejrzenia najnowszego odcinka Rowerowych Porad na YouTube. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał :)To ramy rowerowe są w różnych rozmiarach? Takie pytanie zadał mi kiedyś mój (mało rowerowy) znajomy. Ano są. Rozmiar ramy roweru to jeden z kluczowych parametrów, które musimy wziąć pod uwagę przy zakupie. Dobrze dobrany rozmiar sprawi, że na rowerze będzie się nam jeździło wygodnie, szybko i bezpiecznie. Natomiast za mały lub co gorsza – za duży rower, będzie powodować frustrację i zniechęcenie do jazdy. Warto poświęcić trochę czasu na dobór odpowiedniego rozmiaru ramy, tak aby potem cieszyć się z nowego jednośladu przez długi czas.

Czym jest rozmiar ramy rowerowej?

Jak sprawdzić rozmiar ramy rowerowej

To umowne określenie, identyfikujące jeden z wymiarów ramy rowerowej. Przyjęło się, że w rowerach górskich/crossowych/trekkingowych/miejskich (tu przeczytasz więcej o rodzajach rowerów) rozmiarem jest długość pionowej rurki ramy (mierzona od środka suportu). Czasem (na rysunku ze szczegółową geometrią) podawane są dwie jej długości – całkowita (czerwona linia na zdjęciu powyżej) oraz mierzona do środka poziomej rury ramy (zielona linia). Zwykle rozmiar jest wyrażany w calach, czasem w centymetrach.

Natomiast w przypadku rowerów szosowych/przełajowych/gravelowych, najczęściej rozmiar ramy to efektywna długość górnej rury ramy (niebieska linia).

Ale! Sama sucha informacja o rozmiarze ramy to nie wszystko. Nie można zakodować sobie “mam rower górski z ramą 19 cali i taki będzie mój kolejny”. Po pierwsze – czasami rozmiar podawany przez producenta nie za bardzo odpowiada realnym wymiarom ramy. Po drugie – ramy różnią się geometrią – mają różne proporcje długości poszczególnych rurek – np. na dwóch rowerach o tej samej długości pionowej rurki, możemy siedzieć w bardziej sportowej, zgiętej pozycji, albo bardziej wyprostowanej i wygodniejszej. Sama znajomość rozmiaru, niech będzie jedynie punktem wyjścia do dalszych poszukiwań.

Zapraszam do obejrzenia odcinka wideo Rowerowych Porad, w którym opowiadam jak dobrać rozmiar ramy. Będzie mi miło jeżeli zasubskrybujesz mój kanał :)

Jak dobrać rower do wzrostu?

Wzrost to nie jest pierwszy parametr, na który warto patrzeć. Wielu sprzedających/producentów rowerów podaje tylko zalecany wzrost, zapominając, że każdy z nas różni się anatomią – przy tym samym wzroście długość nóg może się znacznie różnić, a to potrafi diametralnie zmienić wybór rozmiaru ramy, albo wręcz uniemożliwić zakup konkretnego modelu roweru. Wzrost jest pewną informacją, ale warto zacząć od zmierzenia przekroku.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar ramyPrzekrok ramy rowerowej
Zdjęcie ilustracyjne. Przekrok najlepiej zmierzyć będąc boso. Fot. Garry Knight

Zmierz swój przekrok. Stań boso w lekkim rozkroku przy ścianie, między nogi wsuń książkę (a najlepiej poziomicę) i przesuń ją maksymalnie do góry, ale tak by nie uwierała w kroku. Przyda się druga osoba, która zmierzy teraz odległość od grzbietu książki do ziemi.

Znając swój wzrost i przekrok możesz sprawdzić poniżej jaka mniej więcej rama będzie dla Ciebie dobra. Ale! Podkreślam to kilka razy w tym tekście: nie traktuj tego wyniku jako wyroczni! To tylko wstępne określenie rozmiaru ramy, weryfikacja powinna nastąpić w sklepie. Ramy różnią się geometrią, są mniej i bardziej sportowe, mają różne proporcje. Przejdźmy do rzeczy:

Rozmiar ramy: rower górski z kołami 27,5 i 29 cali

Wzrost: 150-160 cm i przekrok: 66-76 cm – rama 14 cali (przy 160/73-76 przymierzyłbym się także do ramy 15 cali)

Wzrost: 161-170 cm i przekrok: 66-78 cm – rama 15 cali (przy 170/78-81 przymierzyłbym się także do ramy 17 cali)

Wzrost: 171-183 cm i przekrok: 74-86 cm – rama 17 cali (przy 182/84-89 przymierzyłbym się także do ramy 19 cali)

Wzrost: 184-193 cm i przekrok: 79-91 cm – rama 19 cali (przy 193/89-94 przymierzyłbym się także do ramy 21 cali)

Wzrost: 194-198 cm i przekrok 84-94 cm – rama 21 cali

Warto pamiętać, że jeżeli producent przygotowuje dany model w tym samym rozmiarze, ale z dwoma wielkościami kół, to przekrok w modelu z kołami 29 cali będzie o ok. 2 centymetry wyższy. Warto to wziąć pod uwagę przymierzając się w sklepie, czy nie zawiśniemy krokiem na ramie.

Autor: Michał Lalik, 1enduro.pl

Kupując rower all-mountain/enduro możesz także zerknąć na tabelkę, którą przygotował Michał z bloga 1enduro.pl Parametr reach (tzw. zasięg czyli odległość pomiędzy środkiem mufy suportowej a środkiem rury sterowej) oraz ETT (effective top tube length czyli efektywna długość górnej rurki ramy) danego roweru znajdziecie w tabelce na stronie każdego producenta.

Rozmiar ramy: rower szosowy/gravelowy

Wzrost: 160-165 cm i przekrok: 66-76 cm – rama ok. 51-52 cm (efektywna długość poziomej rury ramy). Przy 165/71-76 przymierzyłbym się także do ramy 53-54 cm

Wzrost: 166-173 cm i przekrok: 69-81 cm – rama ok. 53-54 cm (przy 173/76-81 przymierzyłbym się także do ramy 55 cm)

Wzrost: 174-180 cm i przekrok: 74-84 cm – rama ok. 55 cm (przy 180/81-86 przymierzyłbym się także do ramy 56 cm)

Wzrost: 181-185 cm i przekrok: 76-86 cm – rama ok. 57 cm (przy 185/86-89 przymierzyłbym się także do ramy 58 cm)

Wzrost: 186-193 cm i przekrok: 79-91 cm – rama ok. 58 cm (przy 193/89-94 przymierzyłbym się także do ramy 60 cm)

Wzrost: 194-198 cm i przekrok 84-94 cm – rama ok. 60 cm

Rozmiar ramy: rower crossowy/trekkingowy/miejski

Wzrost: 150-160 cm i przekrok 66-76 cm – rama XS – 14/15 cali (przy 160/73-76 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze S)

Wzrost: 161-173 cm i przekrok 66-81 cm – rama S – 16/17 cali (przy 173/78-83 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze M)

Wzrost: 174-183 cm i przekrok 74-86 cm – rama M 18/19 cali (przy 183/81-86 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze L)

Wzrost: 184-193 cm i przekrok 79-91 cm – rama L 20/21 cali (przy 193/89-94 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze XL)

Wzrost 194-198 cm i przekrok 84-94 cm – rama XL 22/23 cale

A ja mam inny rozmiar ramy, a rower mam dobry!

Nie ma w tym nic dziwnego, rowery różnią się od siebie geometrią. Sama długość pionowej czy poziomej rurki to nie wszystko, liczy się także wysokość główki ramy, kąty, stack, reach. Na to jak będziesz się czuć na rowerze wpływa także długość wspornika kierownicy (niejednokrotnie jego wymiana na centymetr dłuższy lub krótszy potrafi znacznie zmienić nasze odczucia za kierownicą). My też różnimy się budową ciała, osoby o tym samym wzroście mogą różnić się chociażby przekrokiem i długością ramion.

Niemniej jeżeli masz 170 cm wzrostu i jeździsz na góralu z ramą 19 lub 21 cali to zdecydowanie coś jest nie tak :\

W każdym razie, wynik który znajdziesz powyżej, traktuj jedynie jako pewien punkt wyjścia. Ostatecznego wyboru i tak najlepiej dokonać w sklepie po przymiarce.

Przekrok ramy

Przekrok ramy rowerowej
Rysunek z geometrią ramy roweru Cannondale Trail

Informacja o naszym przekroku jest bardzo ważna jeszcze z jednego powodu. Każda rama rowerowa, w każdym rozmiarze, ma trochę inny przekrok. Nie każdy producent podaje ten parametr, ale na szczęście staje się to coraz powszechniejsze. Do czego przydaje się taka informacja? Znając swój przekrok, możemy bez wychodzenia z domu sprawdzić, czy po zsunięciu się z siodełka “na ramę”, nie będziemy wisieć kroczem na górnej rurze (nie dotyczy to oczywiście rowerów miejskich/trekkingowych z “damską” ramą). Albo czy w awaryjnej sytuacji nie obijemy sobie nic o ramę.

Jaka powinna być różnica naszego przekroku do przekroku ramy? Dodaj do swojego przekroku ok. 1,5 cm dla butów szosowych i 2,5 cm dla butów MTB. W przypadku rowerów szosowych Twój przekrok w butach powinien być większy przynajmniej o 1 centymetr niż ten na ramie, dla rowerów górskich o co najmniej 5 centymetrów.

Ale z przekrokiem to też nie jest taka jednoznaczna sprawa. Osoby o krótkich nogach w stosunku do reszty ciała (jak np. ja), mogą mieć problem ponieważ rama teoretycznie dobra do wzrostu może okazać się za wysoka, a mniejszy rozmiar ramy, gdzie uda się już nad nią stanąć, okaże się za mała. Czy pisałem już o tym, aby wybrać się do sklepu i poprzymierzać do różnych rowerów w różnych rozmiarach? :)

Mam krótkie nogi, co teraz?

Chodzi oczywiście o krótkie nogi w stosunku do wzrostu. Jak to sprawdzić? Nie dokopałem się do jednoznacznych norm określających przeciętną długość nóg. Każdy z nas jest inny i nie mamy na to żadnego wpływu. Dobrym punktem odniesienia może być chociażby tabelka Gianta, którą wstawiłem powyżej. Jeżeli dla Twojego wzrostu, Twój przekrok znajduje się na skrajnie lewym polu (albo wręcz wypada poza skalę), to można powiedzieć, że masz niski przekrok. Co wtedy?

Musisz liczyć się z tym, że możesz (ale nie musisz) być zmuszony do zakupu roweru w rozmiarze mniejszym, niż wynika to z zalecanego wzrostu (żeby nie zawisnąć na ramie kroczem, albo żeby rura podsiodłowa nie była maksymalnie wsunięta do ramy). Może się też okazać, że dany rower po prostu nie jest dla Ciebie (dzieje się tak zwłaszcza w przypadku rowerów gravelowych/przełajowych) – niektóre ramy mają bardzo wysoko poprowadzoną górną rurę ramy i zwyczajnie nie uda Ci się stanąć nad ramą. Albo gdy się to uda, okaże się, że pasuje Ci najmniejszy rozmiar ramy, który jest na tyle krótki, że nie da się tego wyrównać długością mostka w zadowalający sposób.

W każdym razie warto sprawdzić, czy aby nie masz krótkich nóg, tak żeby nie złapać się tylko na patrzenie na swój wzrost.

Za mały rower co robić
Przejaskrawiony przykład za małej ramy w rowerze. Fot. Robert Batina

Przymierz się do różnych rozmiarów ramy

W najlepszej sytuacji są osoby, które mogą przymierzyć się do roweru osobiście. Wystarczy dobrze ustawić siodełko (przynajmniej na wysokość) i praktycznie od razu będziesz czuć, czy rozmiar ramy Ci odpowiada. Jeżeli rama jest zdecydowanie za mała, będziesz mieć wrażenie, że zaraz przywalisz kolanami w kierownicę (albo faktycznie to zrobisz), będziesz także ocierać butem o oponę podczas skręcania kierownicą (choć niektóre rowery nawet w dobrze dobranym rozmiarze mają z tym problem, pamiętajcie też, że rozmiar buta to też rzecz mocno indywidualna i są osoby o nieprzeciętnie dużych/małych stopach, w stosunku do wzrostu).

Na zbyt dużej ramie będziesz się nienaturalnie wyciągać, by dosięgnąć kierownicy. Poza tym może być problem z ustawieniem siodełka na odpowiedniej wysokości. Może się okazać, że wspornik siodełka jest maksymalnie wsunięty do ramy, a Ty nadal nie dosięgasz do pedałów całą stopą. Siodełko powinno być wysunięte z ramy chociaż o te 10 centymetrów, tak aby wspornik pochłaniał część wibracji podczas jazdy.

W dobrym sklepie rowerowym będą dostępne rowery w różnych rozmiarach ram, będziesz mógł się przysiąść do każdego z nich i ocenić która rama Tobie bardziej odpowiada. Z teoretycznych wyliczeń, które przeprowadziłem wyżej, czasem okazuje się, że trafiasz idealnie pomiędzy dwa sąsiednie rozmiary ram. Wtedy najlepszym wyjściem jest sprawdzenie na którym poczujesz się lepiej.

Nie mam opcji przymierzenia się w sklepie do roweru – co zrobić?

Zdarza się i tak, że zakup przez internet to jedyna opcja. Oczywiście masz prawo do zwrotu zakupionego roweru, ale wiadomym jest, że lepiej tego uniknąć. Co wtedy? Niektórzy producenci wysyłkowi (dystrybuujący rowery głównie przez internet) oferują na swoich stronach kalkulator rozmiaru, gdzie po podaniu przynajmniej wzrostu i przekroku, otrzymujemy podpowiedź, jaki rozmiar ramy roweru będzie dla nas najlepszy (taki kalkulator ma m.in. Canyon).

Sposobem może być także sprawdzenie geometrii roweru na którym aktualnie jeździcie (czy jeździ kolega/koleżanka i ich rower Wam pasuje). Jeżeli rozmiar Wam odpowiada, sprawdźcie najważniejsze wymiary i poszukajcie roweru, który z grubsza będzie podobny.

Często dwa rozmiary ramy pasują

To też nie jest tak, że nie da się jeździć na rowerach ciut (podkreślam – CIUT!) za małych lub ciut za dużych. Da się. Wyliczony rozmiar nie jest wyrocznią i często spotykam się z sytuacją, że na tym samym rowerze może jeździć mama i córka, które różnią się wzrostem i długością nóg. Ale tak czy siak, na rowerze musisz czuć się dobrze. Mówi się, że gdy wypadniemy gdzieś pomiędzy dwoma rozmiarami ramy, do sportowej jazdy można kupić mniejszą ramę (zwłaszcza w przypadku roweru szosowego), natomiast do bardziej relaksacyjnej większy rozmiar ramy, by była wygodniejsza. Nie jest to jednak żadna wyrocznia, każdy musi to sprawdzić sam.

Za duży rower co robić
Na pierwszy rzut oka widać, że rama jest na nią za duża. Fot. Phuong Nguyen

Kupiłem za duży/za mały rower – co teraz?

Jeżeli kupiłeś przez internet, to niestety najlepszym wyjściem będzie zwrot roweru, jeżeli jest to jeszcze możliwe. Jeżeli nie możesz już oddać roweru albo np. kupiłeś go w sklepie stacjonarnym po namowach sprzedającego “pan/pani się przyzwyczai“, albo jest to niedopasowany prezent, albo z jakiegokolwiek innego powodu masz rower z za dużą lub za małą ramą – jest możliwość poprawienia sytuacji, ale w ograniczonym zakresie.

Aha, nie dajcie się złapać na gadanie osób, które kompletnie nie znają się na rzeczy i będą mówić, że “wysokością siodełka sobie to wyregulujesz“. To całkowita nieprawda! Siodełko powinno być ustawione na poprawnej wysokości, a ona nie ma nic wspólnego z rozmiarem ramy, a jedynie odległością od pedałów. Możemy mieć trzy różne rozmiary ramy i w każdym z nich może udać się ustawić siodełko poprawnie. W każdym z nich wspornik będzie wysunięty na inną wysokość, ale ostateczna odległość od siodełka do pedałów będzie ta sama. Tylko co z tego, jeżeli np. na mniejszym rozmiarze będziemy siedzieć przykurczeni, a na dużym będziemy niewygodnie wyciągnięci do przodu.

Mam za dużą ramę

Kwestia o ile jest to za duża rama. Jeżeli nie możesz swobodnie stanąć nad ramą (za duży przekrok ramy) to niewiele z tym zrobisz. Można wymienić opony na węższe (a co za tym idzie – niższe) ale to obniży przekrok maksymalnie o 1-2 centymetry (ale nie zawsze wymiana opon na węższe jest możliwa lub nie ma to sensu). Tak samo sytuacja wygląda, gdy nawet po maksymalnym obniżeniu siodełka nie możesz położyć całej stopy na pedale (pedałujesz palcami) – jazda na tak dużej ramie to będzie katorga i bardzo szybko mięśnie zaczną odmawiać posłuszeństwa.

Jeżeli wysokość ramy i siodełka jest w normie, ale na rowerze siedzisz w zbyt wyciągniętej/pochylonej pozycji (a rower nie jest sportową maszynką do ścigania się), możesz pomyśleć nad wymianą wspornika kierownicy na krótszy i/lub o większym kącie nachylenia. Warto tylko pamiętać o tym, że znaczna zmiana długości mostka zmieni charakterystykę prowadzenia roweru. Rower z krótszym wspornikiem kierownicy może stać się bardzo nerwowy w prowadzeniu. Ale podstawowe wsporniki kierownicy nie są szczególnie drogie, można spróbować takiej operacji.

Mam za małą ramę

To też niezbyt korzystna opcja, ale jednak dużo lepsza od poprzedniej. Pierwsze co – ustaw siodełko na odpowiedniej wysokości (odsyłam do podlinkowanego wpisu, ale przynajmniej ustaw je na wysokość tak, aby podczas pedałowania kolano było minimalnie ugięte w najdalszym położeniu). Jeżeli do poprawnego ustawienia siodełka musiałeś wysunąć sztycę poza ogranicznik (na każdym wsporniku siodełka jest zaznaczona linia, poza którą absolutnie nie wolno wyciągać go z ramy!), sprawdź jaką długość ma wspornik – jeżeli 35 cm, a sztyca nie jest wysunięta o więcej niż 5 cm poza ogranicznik, możesz wymienić ją na taką o długości 40 cm.

Ale! To tylko pod warunkiem, że nie będziesz obijać stopami o oponę podczas skręcania. Dwumetrowy facet po prostu fizycznie nie da rady jeździć na rowerze dopasowanym do osoby o wzroście 160 centymetrów i tu nawet wspornik o długości 50 centymetrów nic nie pomoże. Dłuższą sztycę zastosowałbym tylko w przypadku, gdy jesteśmy pewni, że te brakujące 3-4 centymetry sprawią, że będzie się na rowerze dało jeździć.

Można też zastanowić się nad wymianą wspornika kierownicy na dłuższy, ale tu też należy zachować umiar. Założenie zbyt długiego mostka sprawi, że prowadzenie roweru stanie się dość trudne. I jeszcze raz wracam do ocierania butami o oponę podczas skręcania – o tym też trzeba pamiętać.

Co jeżeli mam dużo za dużą/za małą ramę?

Wymień ramę w rowerze na mniejszą/większą albo wymień rower na inny. Lepiej wydać kilka stów na wymianę ramy, niż męczyć się na źle dobranym rowerze, bądź w ogóle się do niego zniechęcić.

Podsumowanie

Jak widać wybór rozmiaru ramy rowerowej to nie jest taki błahy temat. Oczywiście, nie ma się czego bać, a dając sobie trochę czasu i mając trochę cierpliwości, na pewno uda się Wam znaleźć rower, który będzie idealnie dopasowany do Waszej budowy ciała, potrzeb i wymagań. A jeżeli oprócz rozmiaru ramy wahacie się nad wyborem roweru, zapraszam do lektury moich wpisów o tym jaki rower kupić w konkretnym przedziale cenowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 

658 komentarzy

 • Dzień dobry, waham się nad dwoma rowerami trekkingowymi damskimi. Model Kross Trans 3.0 w rozmiarze DL (rama 19″) oraz Romet Gazela 3 w rozmiarze 20″. Czy różnica między wielkością tych 2 rowerów może być na tyle duża, że któryś będzie lepszy? Dodam, że mam wzrost 174 i dość wysoki przekrok (82-83 cm). Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

 • Cześć, przepraszam, że zawracam głowę – już dość informacji i pomocy od Ciebie otrzymałem w komentarzach pod tematem dot. rowerów fitness. Udało mi się znaleźć rower – Meridę Speeder 300. Jestem zdecydowany, ale nie mam możliwości przymiarki – rozmiar S/M, czy M/L. Z kalkulatora Meridy wychodzę na granicy (dosłownie – raz trochę mniej, raz trochę więcej – w zależności, o której porze dnia się zmierzę ;) ). Z tego co widzę, polecasz zakup roweru mniejszego, ale czuję, że lepszy będzie M/L.

  Obecnie jeżdżę “starym góralem” o wymiarach – górna rura 60 cm, rura podsiodłowa – 58 cm, baza kół 107 cm, wysokość górnej rury od podłoża 85 cm. – zaliczyłem kilka dłuższych wypadów i nie było źle. Merida jest trochę krótsza. Ja mam 174,5-175 cm, przekrok 81,3 cm, a ramię ok. 57 cm. Trudna decyzja. Będę wdzięczny za jakąś radę.

  • Cześć,
   w obecnym rowerze masz za dużą ramę, widać to chociażby po przekroku, a jeżeli pionowa rurka ma 58 cm, to domyślam się, że siodełko nie jest zbyt mocno wysunięte do góry.

   Speeder ma dość wysoko poprowadzoną górną rurkę ramy, ale przy Twoim przekroku to nie będzie problem. Jeżeli chodzi o wybór rozmiaru, to powiem tak – może się okazać, że oba będą na Ciebie dobre. I bez przymiarki obu, w tym samym sklepie, nie będziesz w stanie rozstrzygnąć, który będzie dla Ciebie lepszy.

   Nie chcę brać na siebie odpowiedzialności za wybór rozmiaru ramy. Przejdź się po sklepach i przymierz do innych modeli rowerów fitnessowych, jeżeli uda Ci się coś znaleźć. Wtedy będzie łatwiej cokolwiek porównać.

   • Aż poszedłem domierzyć mojego stalowego rumaka. Rower ma górna rurę dokładnie na wysokości 83,5 cm (nie obijam się o nią, więc być może mój przekrok jest większy), rura podsiodlowa ma 59 cm, a siodełko wysunięte jest na 9 cm. I kurcze no jest mi na nim wygodnie. Zresztą po dłuższej przerwie ponownie wsiadłem na niego (a byłem już mocno nastawiony na wymianę) i zaskoczyło mnie to, jak przyjemnie i wygodnie się na nim jeździ. W przyszłym tygodniu powinienem być po zakupach i dam znać, jak poszło i na co się zdecydowałem.

 • Dzień dobry. Proszę o poradę. Mam 164 cm wzrostu i 76 cm przekroku. Przymierzam się do zakupu Scott Scale 980. Koła 29 cali. Przy przymiarce Mki krok styka się z ramą, ale sprzedawca twierdzi że nie powinnam się tym przejmować. Ja jednak się trochę obawiam i zastanawiam czy jednak nie powinnam wziąć Ski. Będę wdzięczna za odpowiedź.

  • Cześć,
   Scott przy Twoim wzroście poleca ramę XS lub S. Przekrok w ramie M z tego co widzę ma prawie 78 cm, to sporawo jak na Ciebie, to prawda.

   Co mogę polecić? Przymiarkę do rozmiaru S. To po pierwsze, po drugie – przymiarkę do innych rowerów dla porównania. Ramy różnią się od siebie geometrią (górna rura w Scottcie jest dość wysoko poprowadzona), warto je ze sobą porównać.

   Inna sprawa, jeżeli M-ka ma być dobra dla wzrostu 164 cm, to dla kogo jest S-ka, a przede wszystkim XS-ka? :) Może sprzedający ma tylko M-kę na stanie i próbuje się jej za wszelką cenę pozbyć.

   • Cześć. Dziękuję za poradę. Potwierdza ona moje przypuszczenia. Również w międzyczasie skorzystałam z usługi bike fittingu, który wskazał Skę dla mnie. Do zobaczenia na szlaku rowerowym! :)

 • Cześć, planuję kupić rower ghost kato advanced 2021. Mam 178cm wzrostu i przekrok 81cm. Skłaniam się ku ramie w rozmiarze M ale jaka Twoim zdaniem będzie lepsza M czy L?

  • Cześć,
   producent podaje, że M-ka i L-ka będą okej. Ja tak samo jak Ty, wybrałbym rozmiar M. Ale mówię tu o zakupie troszkę “w ciemno”, bo nic nie zastąpi przymiarki. Jednak jeżeli obie ramy są dobre, to mniejsza da lepszą kontrolę nad rowerem i lepsze jej “czucie”.

 • Dzien dobry, poprosze o porade- mam 162/163 cm wzrostu – chce kupic romet gazela 2 – powinnam kupic rame 15 czy 17 cali?

 • Dzień dobry,
  przymierzam się do zakupu roweru damskiego crossowego Kellys CLEA 30 2021, mój wzrost to 168cm, przekrok 80 cm i niestety wypadam idealnie pomiędzy ramą 17 a 19, kompletnie nie wiem jaką wybrac, bardzo proszę o pomoc. Przymierzałam rower crossowy 19 z firmy Kross i był na styk, nawet lekko za duzy ale to juz inna firma, a ja kompletnie sie w tym gubię.

  • Cześć,
   Kellys podaje, że rama 17″ jest do wzrostu 172 cm i przy tym rozmiarze bym został w Twoim przypadku. 19 cali może też być dobre, ale jesteś w dolnej granicy, więc może nie być super wygodnie.

 • Dzień dobry.Jestem zainteresowana zakupem roweru damskiego miejski-treking .Auminiowy o kołach 28 ,opony 1 ,75 albo 2,0. Z regulowaną wysoką kierownicą ,z amortyzatorem. Rozmiar ramy 20 -22. Na osprzęcie deore -alivio. Hamulce tarczowe.Prosze mi.polecic jakiś model.

  • Cześć,
   myślę, że najlepsze rozeznanie w ofertach na rynku mają sklepy rowerowe, które handlują takimi rowerami. Napisz/zadzwoń do Rowerów Stylowych, może oni coś podpowiedzą. Damskich rowerów z ramą 20/22 cale nie ma zbyt wiele, choć oczywiście da się takie znaleźć.

 • Cześć. Zamierzam kupić rower MTB. Czy przy 164/165cm i 77cm przekroku rama 17″ będzie odpowiednia? Rower ma koła 26″ (romet jolene). I na zdjęciach rower z ramą 17″ wydaje się w tym modelu bardzo mały :/ jak dla dziewczynki.

  • Cześć,
   według mojej wiedzy, rama 17″ (M-ka) będzie na Ciebie dobra. Rama w rozmiarze 19 cali może okazać się trochę za wysoka, ale przede wszystkim za długa. Po zdjęciach nie ma sensu oceniać roweru, gdy nie ma punktu odniesienia, a optyka aparatu/telefonu potrafi zaburzyć proporcje.
   Rama 19 cali w tym rowerze to bardziej na wzrost 171 cm i więcej. Ale warto się przymierzyć do obu rozmiarów i samemu ocenić.

   • Zrobiłam rozeznanie rozmiar ramy w tym modelu różni się od danego, że tak powiem podtypu. Np. Romet Jolene 6.0 proponuje ramę L dla wzrostu powyżej 162cm. Natomiast np. Rome Jolene 7.2 proponuje ramę M dla wzrostu 162cm-170cm. Więc myślę, że stąd te różnice widoczne gołym okiem na zdjęciach.
    Ale dziękuję za odpowiedź, mam możliwość kupienia stacjonarnie więc mam nadzieję, że wybiorę dobrze.

    • Ostatnio ktoś mnie pytał o Rometa Rambler Fit 26 w rozmiarze XL. Jak się szybko okazało, to “XL” odpowiadało rowerom, które zwykle opisywane są jako “M”, a Romet zrobił jakiegoś psikusa w specyfikacji.

 • Witam,
  Bardzo dobre porady w tym artykule jak i w całym blogu.

  Przymierzam się do zakupu Merida One-Twenty 9.600 https://www.merida-bikes.com/pl-pl/bike/535/ONE-TWENTY+9.+600 Mam 179cm, 83cm długość nogi, 60cm długość ramię do nadgarstka. Zgodnie z rekomendacją Meridy powinienem wybrać L, bo M jest tylko do 176cm, patrząc na ich “kalkulator”. Obecnie mam Specialized CrossTrail http://everysingle.bike/models/2013-specialized-crosstrail-elite-disc w rozmiarze LG i pozycja jest optymalna.

  Nie mam możliwości przymierzenia roweru, ale porównując “rozmiarówki” innych producentów, gdzie porównywałem moje rozmiary z rozmiarami rowerów (np. efektywna długość górnej rury, reach, kąty) to wychodzi mi, że powinienem wybrać L w One-twenty, ponieważ reach jest 455 (czyli “zgodnie” z tabelką z 1enduro), a ETT 614(), co u innych producentów wychodzi M lub L, ale pozostałe rozmiary się zgadzają.

  Będę wdzięczny za podzielenie się Twoją opinią.

  • Cześć,
   porównywanie geometrii roweru ścieżkowego z crossowym niestety nie za wiele pomoże. Natomiast faktycznie z rozmiarówki wychodzi L-ka. Czy będzie idealnie do Ciebie dopasowana, tego nie wiem, ale nie wydaje się za duża.

 • Cześć,
  Proszę o małe doradztwo w sprawie kupna roweru w odpowiednim rozmiarze. Jestem zainteresowany rowerem szosowym Giant Contend 1. https://www.giant-bicycles.com/pl/contend-1 Mój wzrost to 174 cm, przekrok 78. Chętnie przymierzyłbym się do roweru w rozmiarze S i M ale może nie być takiej możliwości i będę musiał wziąć rower w ciemno. Zależy mi bardziej na komfortowej jeździe niż głębokim pochyleniu. Czy rozmiar M może być odpowiedni?

 • Witam, chciałbym kupić rower Cannondale Trail 7, ale mam wątpliwości co do wyboru rozmiaru ramy. Mam 180 cm wzrostu i ok. 83 w przekroku.
  https://www.cannondalebikes.pl/rowery/2021-gorskie/sport/trail/trail-7#
  Na stronie w geometrii można przeczytać, że rozmiar M to ok. 17 cali, a L 18.5. Niestety nie mam możliwości przymierzyć roweru w sklepie, stąd moje pytanie, jaki rozmiar wybrać? Dodam, że do tej pory jeździłem na mniejszym rowerze (ale jest on już zdecydowanie zbyt mały) z kołami 26″ i zastanawiam się, czy przejście na koła 29″ i ramę 18.5 nie będzie zbyt dużym “szokiem”.
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Cześć,
   według mnie wypadasz gdzieś pomiędzy rozmiarem M a L. Do L-ki specjalnie bym się nie rwał, rama może być już ciut za długa, ale no właśnie, to można by sprawdzić po przymiarce (zawsze można też skrócić mostek, ale tylko do pewnego stopnia).
   Do tego L-ka ma przekrok 79,5 cm. Nawet uwzględniając, że założysz buty, to nadal nie zostanie przekroku AŻ tak wiele, jak miło jest mieć w rowerze górskim.

   Osobiście szedłbym w stronę M-ki, L-kę i XL-kę zostawiłbym osobom o wzroście 185/190/195/200 cm :) Ale jak zawsze w tego typu przypadkach – nie chciałbym być złym doradcą, dlatego warto przymierzyć się nawet do innych rowerów, z podobną geometrią i porównać potem z Cannondale’m.

 • Dzień dobry,
  bardzo fajny poradnik, jednak mam jeszcze pewne wątpliwości. Mam 177cm i dość wysoki przekrok bo ok. 88cm. Nie mogę się zdecydować, czy powinienem wziąć rower crossowy Romet w rozmiarze 19″ czy 21″. Przymierzałem się do jednego i drugiego. Mniejszy jest trochę mniejszy niż rower na którym do tej pory jeździłem, większy jest trochę większy. Z rozmiarówki wynika że powinienem wybrać 19″, ale nie chciałbym wyglądać na nim jak na rowerze po młodszym bracie. Z drugiej strony jednak wydaje mi się wygodniejszy, przez to że kierownica jest bliżej siodełka. Lubię też jeździć z wysoko ustawionym siodełkiem. Może dorzuci mi Pan jakąś złotą radę?

  • Cześć,
   chłopie, masz 177 cm wzrostu, nie 190 :) Jeżeli na ramie 19 cali było Ci wygodnie, to zdecydowanie bierz taką ramę. Jasne, będziesz miał bardziej wyciągnięty wspornik siodełka niż w ramie 21, ale skoro masz dłuższe nogi niż średnia, to znaczy, że masz krótszy tułów. Kwestia jak z długością ramion, ale jeżeli nie są ponadprzeciętnie długie, to na ramie 21 może się okazać, że będziesz musiał się bardzo wyciągać.

   Oczywiście może obejrzeć Cię ktoś z boku na obu rowerach i zobaczyć jak na nich wyglądasz, niemniej póki nie obijasz się kolanami o kierownicę, to zdecydowanie nie brałbym rozmiaru 21 cali.

 • Cześć,

  po przeczytaniu poradnika ochoczo przystąpiłem do poszukiwań mojego wymarzonego roweru a typie retro/cruiser/beachcruiser.
  Mam 186 cm i przekrok ok. 84 cm więc kalkulator dla roweru miejskiego obliczył mi, ze powianiem mieć ramę 21″.
  Rowerów jakich szukam w takim rozmiarze ramy – NIE MA.

  Moje pytanie brzmi – czy ramy beachcruiser (bardzo podoba mi się KS Cyckling Cruizer ale ma rozmiar ramy 19″ przy kołach 26″) mierzy się jakoś inaczej, czy też po prostu przy moim wzroście i przekroku, muszę pogodzić się z tym, że mogę szukać co najwyżej jakiejś holenderki lub celować w rower trekkingowy?

  Z góry dziękuję za podpowiedź.

  • Cześć,
   niestety o geometrii beachcruiserów mam takie sobie pojęcie. Najlepiej byłoby wybrać się osobiście i przymierzyć do upatrzonego modelu. Możesz też kontaktować się ze sprzedającym, ale to musi być ktoś siedzący w temacie, a nie jak wielu w internecie – “ta rama pasuje idealnie na osoby o wzroście od 160 do 190 centymetrów” (mhm, akurat).

 • Witam,
  Planuję zakupić rower Merida silex gravel 400. Moj wzrost to 174 a przekrok 82. Czy rozmiar ramy M bedzie dla mnie odpowiedni. Bardzo prosze o porady.

  • Cześć,
   kalkulator Meridy podpowiada rozmiar S. I też optowałbym za tym rozmiarem. Masz spory przekrok, ale wzrostem nadal celujesz w rozmiar S. Ja mam 175 cm wzrostu i przekrok 74 cm (krótkie nogi) i też brałbym S-kę, ale sprawdziłbym nawet XS-kę, właśnie ze względu na przekrok :)

 • cześć, mam mega problem bo wg kalkulatorów, w zależności od marki jestem albo M albo L. (50/50). Mam wielką ochotę na ROSE THRILL HILL ale tego nie da przymierzyć (sprzedaż internetowa). Jaki rozmiar zalecasz dla wysokości 180 i przekroku 88cm?

  • Cześć,
   z tego co widzę, sam Rose poleca rozmiar M dla Twojego wzrostu. Natomiast ja nie chciałbym źle doradzić. Możesz porównać geometrię Rose’a do innych rowerów, które znasz i na których czujesz się dobrze (najlepiej do fulli XC oczywiście). Możesz też wybrać się na profesjonalny bike fitting, gdzie pomogą Ci w doborze odpowiedniego rozmiaru ramy, a potem dopasują już kupiony rower, aby pasował perfekcyjnie do Twoich wymiarów. Mocno zastanowiłbym się nad taką usługą, zwłaszcza, że rower nie jest tani.

 • witam również mam problem z doborem ramy jestem w górnej części M a dolnej L dopiero zaczynam moja przygodę z enduro i duzo czytałem komentarzy i mam mętlik w głowie. chce kupic Ghost Fr amr 6.7 Al mam 176 cm przekrok 83 ale ciut dłuższe ręce ramie 59 a dlugosc ramion 187 cm. ratujcie co mam robic na stronie b.o.c jest rower i kalkulator.

 • Chyba czegoś nie rozumiem, wedle tabelki przy wzroście 180cm a przekroku 83cm musiałbym mieć ramę 18/19 cali, natomiast moja kobieta, która do niskich nie należy powinna mieć ramę o jeden rozmiar mniejszą. Zatem wziąłem się za poszukiwania roweru z pasującą ramą i normalnie nie potrafię znaleźć takiego który miałby ramę mniejszą niż 19 cali. Nawet zawędrowałem na stronie jednego z producentów, aby sprawdzić czy na magazynach sklepowych takie braki, ale tam też się okazało, że najmniejszy rozmiar to 19 cali. O co to chodzi? Patrzę coś nie tak jak trzeba?

  • Cześć,
   możesz spróbować skontaktować się z producentem i dopytać o ten wybór. Ja nie chciałbym być złym doradcą. Sam mam 175 cm wzrostu i skłaniałbym się ku 18 calom. Ty masz sporo dłuższe nogi, no ale wzrost podobny i zastanawiam się czy 20″ nie będzie już za długa.

 • Hej odkopie temat. Wzrost 182 ale krótkie nogi przekrok 79. Z twojego poradnika wnioskuję że powinienem celować w mtb w długą 17tke. Czyli tak rura pod siodlem 44 do 45 przekrok max 77 i długość efektywna rury 60 minimum. 19 będzie w większości przypadków za wysoki w kroku, chociaż byłby dłuższy. Zostaje mi chyba trek, merida i haibike. No i rockrider. Niestety spece, cannondale czy gianty odpadaja. Trek ma rozmiar 18.5 co wymiarowo jest taką 17.5 u innych producentów. Trzeba tu szukać kompromisów niestety.

 • Witam serdecznie

  Mam dylemat dotyczący wymiany kół z 26″ na większe. Jeżdżę rowerem Wheeler Comfort Pro 50, rama 19 (kupując go nie wiedziałem, że powinno się dobrać rozmiar ramy). Mam 175 cm wzrostu, a przekrok wynosi 76 cm. Generalnie roweru nie chce zmieniać, tylko sprawić aby trochę szybciej się na nim jechało (w planach mam zmienić kasetę na 8 rzędowa i dzisiaj narodził się pomysł zmiany kół na większe). Czy zatem przy moich oraz roweru parametrach będzie to zmiana na plus ? Czy może dać sobie spokój i zostawić te 26″ i zainwestowac tylko w kasetę, manetkę i łańcuch (ten i tak mam do wymiany)?

  • Cześć,
   zmiana kół na 28/29 cali dałaby Ci prędkość większą o jakieś 2-3 km/h, na tym samym przełożeniu. Kwestia oczywiście posiadania siły, żeby je napędzić, niemniej jakiś zysk by był (ale jeszcze raz podkreślę – nie będzie to tak do końca darmowy zysk). Natomiast nie włożysz do swojego roweru większych kół, nawet z 27,5″ może być problem. Po pierwsze z potencjalnego braku miejsca, po drugie z powodu hamulców szczękowych, które są zamontowane na określonej wysokości. Po włożeniu innej obręczy, hamulec nie będzie dotykać obręczy. Można z kombinować z jego przeniesieniem, ale nie warto.

   Zmiana na kasetę z 11 zębami na dole da Ci możliwość rozbujania roweru do większej prędkości niż na dotychczasowych 14 zębach (jeżeli nadal jeździsz na wolnobiegu). I przy tym bym pozostał, koła zostawił w spokoju.

 • W zeszłym tygodniu kupiłem Unibike Atlantis. Mam 175.5cm wzrostu i nogę 77cm. Teoretycznie powinienem celować w 19″ ale takiej ramy nie mogłem nigdzie przymierzyć. Taki rozmiar mogłem kupić przez internet. Facet w sklepie gdzie była 17″ mówił, że 19″ to na mnie za duże. Nam stary Unibike Evo 27.5 i tam mam ramę 19″. Wziąłem tego Arlantisa 17″. Jak staję nad ramą to wyczuwam kroczem ramę, mimo, że do samej pachwiny mam jeszcze 10cm. Kierownicę musiałem ciut podnieść. Przy ciaśniejszych skrętach zdarza mi się nogą obetrzeć przedni chodnik. Kierownicę kolanem mogę dotknąć gdy skręt jest na około 60 stopni. Wydaje mi się więc, że jest ok ale być może padłem ofiarą sprzedawcy. Przyznam, że na razie za krótko mam ten rower by ocenić. Tak samo trudno przymierzyć chyba, że ktoś jest starym rowerowym wyjadaczem.

  • Cześć,
   też mam 175 cm wzrostu, tylko krótszy przekrok (74 cm). Patrząc po długości ramy dla siebie brałbym 19 cali, choć osobiście szukałbym takiego trekkinga, który na długość byłby jak 19″, ale pionowa rurka byłaby krótsza (nie jest to takie proste, ale może by się coś znalazło). Ale to u mnie, bo dla Ciebie pionowa rurka 48 cm powinna być okej.

   Natomiast jeżeli masz mniejszy rozmiar… nie widzę na żywo jak wyglądasz na tym rowerze, musiałby to zobaczyć ktoś kto oceni jak wygląda sytuacja. Pocieszę Cię, że lepsza ciut za mała rama, niż za duża, ale jeżeli jest dużo za mała, to też kiszkowa sprawa. Moja Monika ma rower o rozmiar mniejszy niż ja bym wybrał. Czuję, że jest krótszy, ale aż takiej tragedii nie ma, zawsze można kombinować z wymianą wspornika kierownicy na dłuższy. Ale to tylko w przypadku gdy rama jest trochę za mała, a nie nie dużo za mała :)

   Nie chcę Cię naprowadzać w żadnym kierunku, bo nie chcę źle doradzić. Musiałby Cię po prostu obejrzeć ktoś na żywo na tym rowerze.

 • witam czy taki rower będzie dobry ROWER GÓRSKI 29″Blokada Skoku MTB Shimano ALU
  i czy do wzrostu ok 190 rama 19 będzie dobra kupiłem rower z ramą 18,5 ale był za mały strasznie nisko kierownica na kołach 27 proszę o poradę

  • Cześć,
   chodzi Ci o rower Maltrack BIG BOSS? Jeżeli chodzi o rozmiar, to warto się przymierzyć do roweru przed zakupem. Cale calom niestety nie równe u różnych producentów, być może 19″ będzie okej, a może będzie trzeba szukać 20-21″ u kogoś innego. Bez przymiarki trudno powiedzieć.

   A sam rower w tych pieniądzach niczego nie urywa. Amortyzator niemarkowy, hamulce tarczowe “Logan”… obstawiam, że w tych pieniądzach da się znaleźć coś z amortyzatorem Suntoura i hamulcami być może nawet Shimano lub Tektro.

 • Witam,
  Interesuje mnie Kross Trans 3.0. Niestety nie wiem jaki rozmiar ramy wybrać. Kalkulatory internetowe wskazują ramy od 17 do 21 cali, więc raczej w doborze odpowiedniego rozmiaru mi nie pomogą. Mam 172 cm wzrostu i w przekroku 85 cm. Będę wdzięczna za jakieś wskazówki, bo niestety nie mam możliwości przerzyć się do roweru w swojej miejscowości i chciałabym rower kupić przez internet.
  Pozdrawiam,
  Monika

  • Cześć,
   a chcesz “męską” czy “damską” ramę? 21 cali na pewno odpada. Według rozpiski Krossa odpowiednia będzie rama w rozmiarze 19″ (oznaczana jako damska M-ka lub męska L-ka) i myślę, że właśnie w ten rozmiar warto byłoby celować.

 • Witam
  Interesuje mnie rower kross Evado 8
  I teraz zabawa się zaczyna.
  Otóż wzrost 171 cm
  W przekroku 77
  Według różnych kalkulatorów powinienem wziąść ramę S albo M
  No właśnie S lub M.patrzac na wymiary to te ramy i mój wzrost niby na siebie zachodzą.
  Czy mógłbyś mi coś tu podpowiedzieć w tej sprawie co wybrać??
  Z przymiarką tego roweru niestety trudno. Zostaje tylko właśnie zakup on-line. Szkoda że nie można on-line przymierzyć 🤔

  • Cześć,
   a nie masz jakiegoś innego roweru, albo roweru kolegi, żeby się przysiąść i porównać? Może się okazać, że oba rozmiary będą dobre, bo być może jesteś gdzieś na styku.

   Nie chciałbym być złym doradcą, może zadzwoń do Krossa i o to po prostu zapytaj.

 • witam LUKASZ ,

  Tam dodam jeszcze bo tez poruszyles ten temat dlugosc gornej ramy ze jes istotna , tak jak pisalem interesuje mnie model Canyon Roadlite al sl 8.0 rozmiar S albo M .we wszystkich sklepach u mnie w IE nie mam mozliwosc wpasc do sklepu i przymierzyc ten model bo poprostu nie sprzedawaja tej marki rowery ( opcja leciec do niemiec :) ) tak jak ponizej opisalem moja rozsterke z wyborem odpowiedniej ramy dla mnie dodam kolejny problem gorna pozioma rura na stronie Canyon przy rozm: S 575mm a przy M 587mm..akurat zwrocilem uwage na twoj wykres ten zielony z przekrokiem (pozycja B i C) CANYON na swojej stronie podaje wymiar Top Tube Horizontal A nie ma podane Top tube Actual.. Ten rower to niezle wyzwanie ,brak mozliwosci przymierzenia ,niby na stronie wpisuje sie dane i sugeruje rozmiar … sie juz zgubilem

  pozdrawiam ,SEBASTIAN

  • Wszyscy producenci podają efektywną długość górnej rurki ramy. Faktycznej długości się już nie podaje, ponieważ w różnych rowerach biegną one pod różnych kątem i sama informacja o jej faktycznej długości niewiele Ci powie.

   Canyon to marka wysyłkowa. Być może mają jakieś swoje rowery w Szczecinie, musiałbyś do nich zadzwonić: https://www.canyon.com/pl-pl/contact/

 • witam Lukasz ,
  mam wzrost 175cm ,przekrok 83-83.5cm . postaram sie szczegolowo opisac moja rozterke.. nigdy nie miale problemu z doborem ramy az do teraz , jezdzilem wczesniej trek fx 7.3 rama 17’5 (za mala) wiec przy pomocy twojej z tego co pamietam bylo troche lat temu zakupilem trek fx7.5 rama 20” i byla idealna …

  od 3lat smigam na giant trc adv 1 carbon rozmiar m ,przeskoczylem dla zony bo zaszybo jezdzilem i ona chciala ze mna na giant fastroad sl 1 size M .jestem w trakcie sprzedazy bo postanowilem zakupic model z lepszym osprzetem CANYON Roadlite AL SL 8.0 ,hybrid bike , lekki izapewne szybki o to mi chodzilo czasami samemu sie wyrwac i przyslowiowo przypieprzyc sobie 50-60km na tempo …

  pytanie do ciebie bo rozmiarowki maja dziwne na stronie( po wpisaniu detali mojego wzrostu i przekroku podaje mi rozmiar S 168-178cm ( gdzie po siodlem do korby to 482mm co daje 19″ , reach 415mm i stand-over height 751mm) gdzie ja mam przekrok 83cm +dodac buty mtb 2cm…dlatego szukam porady bo mysle powaznie o nastepnym rozmiarze M 178-184cm (odleglosc po siodelkiem do centr. korby to 522mm ,reach 420mm i stand-over height to 782mm) oglonie latam po szosach w tempie dlatego szukam porady co do rozmiaru ,moze ktos juz mial rower tej marki i bedzie wiedzial wiecej co do ich rozmiarowek…z gory dziekuje jesli dostane jakies wskazowki

  pozdrawiam ,Sebastian

  • Cześć,
   masz wyjątkowo długie nogi w stosunku do wzrostu, stąd mogą brać się problemy ze znalezieniem optymalnej ramy. Ja stoję na przeciwnym biegunie – 175 wzrostu i przekrok tylko 74. Niby mamy ten sam wzrost, ale właśnie on tak naprawdę o niczym nie świadczy :)

   Zobacz na rozmiarówkę Gianta, którą podają dla TCR-a: https://images.giant-bicycles.com/b_white,c_pad,h_1000,q_80/sxuwttj9jsuw1ffezoqq/sizingsheet.jpg

   Obaj mamy 5’9″ czyli rozmiar M, ale ja jestem na skraju po lewo z długością nóg 29″, Ty na skraju po prawo 33″. Pokazuję to jako ciekawostkę odnośnie wyboru rozmiaru ramy.

   W przypadku Canyona, ich kalkulator w przypadku moich parametrów w ogóle sobie nie radzi ;) W Twoim przypadku faktycznie pokazuje S-kę. Na przekrok ramy nie patrz, tzn. nie ma znaczenia czy będziesz miał 5 cm czy 10 cm miejsca pod ramą, grunt, żeby on był.

   Ja jednak celowałbym właśnie w S-kę. Miałem kiedyś fitnessa Cube SL Road, pionową rurkę miał 49 cm i miałem nie za wiele wyciągnięte siodełko przy moich nogach. U Ciebie będzie optymalnie. Zobacz, w Canyonie rurka ma 48 cm + sztycę możesz wyciągnąć na jakieś 25 cm + ok. 5 cm na siodełko + 17 cm ramię korby. Razem wychodzi 95 cm maksymalnej odległości siodełko-pedały. A pewnie ustawiasz siodełko w odległości ok. 89 cm od osi pedału (gdy korbę ustawi się jako przedłużenie rurki ramy). Czyli jeszcze będzie zapas.

   Z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że tak wyciągnięte siodełko sprawia, że przyjmujesz bardziej sportową pozycję za kierownicą. Można w takim układzie kombinować albo z podniesieniem kierownicy, albo kupić oczko większy rozmiar ramy i najwyżej zmienić mostek na krótszy, jeżeli będzie taka potrzeba.

   Kończąc moje (tylko teoretyczne) przemyślenia, najlepiej byłoby, gdybyś przymierzył się do jakiegoś podobnego roweru w różnych rozmiarach ramy i potem porównał z tym, którego chcesz kupić.

   • witam Lukasz ,
    tu trafnie opisales porownanie :) bede pierwsza osoba ktora wybierze mniejszy rozmiar (S). zazwyczaj patrzylo sie na rozmiar frame ,wiem ze kazdy producent ma inne rozmiarowki i geometrie ramy..tutaj trafnie pokierowales mnie do rozmaru S (48CM pod siodlem ,sztyca,siodelko +ramie korby daje i tak zapas do moich parametrow ..nie powiedzialbym ze teoretyczne przemyslenia ,bardzo ciekawie to mi opisales i dzieki temu uwzglednilem wiecej niz 2-3 parametry..artykul daje do myslenia niby kazdy mysli ze latwo dobrac rame ale czasami mozna sie pomylic ( przyklad nas dwoch tem sam wzrost 175cm a roznica w przekroku 10cm )wiec widze ze przekrok jest chyba wazniejszym parametrem niz wzrost… niestety mieszkam w IE , wiec nie bede mial mozliwosci dotkniecia Canyon..ale mam odniesienie do giant fastroad sl1 (M) i byl ok , jak zesparowalem te 2 modele na stronie 99spokes.com/compare to wyszlo ze CANYON w rozmiarze S jest minimalnie wiekszy niz GIANT (M). dziekuje ci za porade i bardzo trafny artykul dotyczacy odpowiedniego dobrania ramy do swoich wymiarow . wybieram -S

    pozdrawiam, Sebastian

    • Przekrok jest ważny, wzrost jest ważny, długość ramion jest ważna, preferencje odnośnie pozycji za kierownicą też są ważne. Wszystko jest ważne :)

     Dlatego nie zawsze łatwo jest powiedzieć – bierz taki, a taki rozmiar. Tu mam nadzieję, że S-ka będzie w porządku. Być może samo określenie “S” Cię zniechęciło, dla nas u większości producentów pasuje M-ka.
     No ale te odzieżowe rozmiary każdy producent może ustalić sobie jak chce.

 • Hej, będę wdzięczny za pomoc ponieważ stoję na rozstaju dróg :)
  Jestem bardzo zainteresowany modelem Kross Inzai 2019, niestety nie mam gdzie się do niego przymierzyć..

  Czy rama L (550mm) będzie odpowiednia dla chłopa 189cm z przekrokiem 89cm ? Czy lepiej roglądać się za ramą
  89×0,63 = 560mm?

  Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

  • Cześć,
   rama L powinna być na Ciebie dobra, ale oczywiście bez przymiarki się nie obędzie (każdy ma inne proporcje jeżeli chodzi o długość rąk, nóg, a także preferencje odnośnie pozycji za kierownicą).

   Warto podpytać zdalnie sprzedającego, a w razie czego odesłać rower jeżeli by mocno nie pasował.

 • Bardzo ciekawy i przydatny artykuł oraz ten o regulowaniu ustawienia siodełka.

  Mam pytanie, gdyż na dniach chcę właśnie kupić dla siebie rower typowo miejski, gdyż od 10 lat nie jeździłam na żadnym. Dawniej (20 lat temu) zjeździłam całą Polskę na rowerze pseudotrekingowym. Mój obecny wybór padł na Romet Touring 7s, do którego się przymierzałam w sklepie i czuję się na nim wyjątkowo komfortowo, zwłaszcza że od lat zmagam się z problemami z kręgosłupem szyjnym i lędźwiowym, co przy próbie jazdy na moim starym rowerze w dość pochylonej pozycji ze zbyt odgiętą głową do tyłu powodowało ucisk na nerwy i utratę równowagi na rowerze.

  Mam 164 cm wzrostu i przekrok 74 cm, czyli wychodzi, że powinnam mieć ramę 18 cali, ten wybrany rower ma taką ramę i koła 26 cali. Zastanawiam się zatem czy ten Romet Touring rzeczywiście będzie dla mnie dobry, czy jednak powinnam poszukać innego np. z większymi kołami? Jak ma się wielkość kół do rozmiaru ramy. Jeździć będę raczej po mieście, ewentualnie na działkę poza miasto lub do 20 km w okolicy, głównie drogami rowerowymi, czy asfaltowymi. I czy taki rower nadaje się do ciągnięcia przyczepki z dzieckiem lub rowerka zaczepionego do mojego roweru na takim specjalnym holu?

  • Cześć,
   jeżeli czujesz, że rower ma dobry rozmiar ramy i czujesz się na nim swobodnie – to wszystko jest okej.

   Przy wzroście 164 cm koła 26 cali będą dobrym wyborem. Oczywiście można szukać roweru z kołami 28 cali i małą ramą, niemniej przy Twojej jeździe nie będzie to miało większego znaczenia. A mniejsze koła będą stabilniejsze.

   Jeżeli chodzi o przyczepkę czy sztywny hol, to wydaje mi się, że tak. Kwestia co podaje producent w karcie gwarancyjnej.

 • Witam, świetny artykuł! Od wielu lat jeżdżę po mieście rowerem Giant Tourer CS (taki treking miejski) rama XL 60 cm i jest mi na nim bardzo wygodnie., mam 193 cm wzrostu, przekrok ok. 92 cm.

  Chciałem jednak kupić rower na wycieczki po lesie i drogach szutrowych, lekki i szybki, sportowy. Wybór padł na Giant Roam. W sklepie mi pasował, jednak po pierwszej dłuższej wycieczce czułem spory bół pleców. Po drugiej także :( Mam wrażenie, że kierownica jest za nisko, że jestem za bardzo pochylony. Rower wymusza na mnie jednak taką pozycję.

  Myślałem, że skoro miałem XL Gianta w miejskim, to w crossowym będzie również mi pasowało, tym bardziej, że większych nie ma. W specyfikacji roweru Roam producent podaje, że rama XL jest przeznaczona dla osób powyżej 190 cm. Jednak w jego przypadku rama XL ma tylko 55 cm. Aż 5 cm mniej niż w moim starym Tourerze XL.

  Nie wiem co teraz zrobić, kombinować z podniesieniem kierownicy (wymiana mostka?), może jej wymianą? Zwrócić oczywiście się już nie da :(

  Pozdrawiam

  • Cześć,
   w Roam’ie masz chociażby niższą główkę ramy, co pomaga w przyjęciu trochę bardziej pochylonej pozycji za kierownicą. Roam to nadal rekreacyjny rower crossowy, nie siedzi się na nim sportowo w pełnym tego słowa znaczeniu. Niemniej jeżeli przyzwyczaiłeś się do wyprostowanych pleców, to nic dziwnego, że na Roam’ie jest dziwnie. Pomóc może wymiana wspornika kierownicy na regulowany i np. lekko podniesiony, coś tego typu: https://allegro.pl/oferta/wspornik-kierownicy-ahead-regulowany-28-6mm-7504706483 Kwestia sprawdzenia jaką masz średnicę kierownicy.

   Druga sprawa to szerokość kierownicy – być może jest za szeroka dla Ciebie, a to też wymusza pochylenie pozycji za kierownicą. Kwestia sprawdzenia (przekładając ręce) czy skrócenie kierownicy (wystarczy szlifierka albo pilnik) cokolwiek by pomogło w tej materii.

 • witam

  przymierzam sie do roweru cube agree c:62 jednakże ze zmiana na prostą kierownice. mój wzrost 181 cm noga 85 cm. posiadam rower górski cube reaction c:62 w rozmiarze 19 cali i jest idealny na mnie. I tu dylemat czy ten szosowy brać 56 czy 58 cali. pozdrawiam
  andrzej

 • Dzień dobry Panie Łukaszu!

  Planuje wymienić swój rower na coś lepszego. Przeczytałem Pana poradniki i w oczy rzucił mi się 3 modele:

  -Kross Inzai
  -Marin Presidio 3
  -Cannondale Bad Boy 3

  Na rowerze będę przeważnie jeździł po mieście ewentualnie krótkie wycieczki do lasu/parku. Zdaje sobie sprawe , że Kross z tego zestawienia jest zdecydowanie tańszy więc jest to nierówne porównanie ale porównywałem wszytkie 3 i wydają mi się być podobnie wyposażone. Ostani rower również wybrałem z Pana pomocą więc już mam zaufanie do Pańskich rad :)

  Pozdrawiam,
  Kuba

  • Cześć,
   Cannondale… cóż, jak na taką cenę jest wyposażony dość biednie, ten producent jest znany z dość wysokiego wyceniania swoich rowerów (myślę o cenie katalogowej, dochodzi jeszcze kwestia komu uda się wynegocjować jaki rabat).
   Oczywiście wrażenie w Bad Boy’u robi sztywny widelec Lefty, na pewno rama jest bardzo dobrze wykonana, reszta no jakiegoś wybitnego szału nie robi. Choć, żeby być sprawiedliwym, jest kilka innych marek, które podobnie wyceniają swoje rowery :)

   Na Inzai miałem okazję jeździć: https://youtu.be/yyQ7Db7FESU

   i bardzo dobrze go wspominam, fajny, względnie uniwersalny rower do miasta, na asfalt poza miastem i po jakichś lekkich bezdrożach też spokojnie przejedziesz.

   Marin kusi napędem paskowym Gates, niestety nie miałem okazji pojeździć na rowerze z takim napędem, ale sporo marek ma je w ofercie. Dużym plusem takiego napędu jest to, że się dużo mniej brudzi (paska się nie smaruje) i jest bardziej wytrzymały od tradycyjnego łańcucha.

   • Bardzo dziękuje za odpowiedź! Mnie intryguje właśnie ten napęd paskowy bo czytałem pozytywne opinie na jego temat. To jeszcze jedno pytanie korzystając z okazji. W Inzai producent zastosował przerzutkę Shimano Alfine a Marin w Presidio – Shimano Nexus 8D. Obie te przerzutki są umieszczone w piaście. O Alfine mówiłeś w swojej recenzji, więc wiem troch więcej :)

    Z tego co ja przeczytałem główną różnicą są rodzaje manetek oraz jakie hamulce z nimi współpracują. Czy masz może jakieś zdanie/spotkałeś się z przerzutką Nexus i jak Twoim zdaniem wypada ona w porównaniu do Alfine?

    • Alfine to po prostu wyższy model, z lepszymi uszczelnieniami, być może lepszą jakością materiałów. Już Nexus jest porządną przerzutką i jest obecny w całej rzeszy rowerów z tego typu przerzutką w Polsce.

 • Cześć mam na imię Mateusz i też przymierzam się do kupna roweru, ale problem mam trochę nietypowy. Na początku zaznaczę, że słabo znam się na rowerach, a potrzebuję rowerów dla całej rodziny i nie tylko…Ja mam 189cm wzrostu, długie ręce i 90 cm przekroku, Żona jest raczej standardowych rozmiarów: 163 cm wzrostu i 63 w przekroku.

  Potrzebuję rowerów górskich na których będzie nam się dobrze jeździło rekreacyjnie, ale chciałbym je również udostępniać moim letnikom, którzy zatrzymają się w moim gospodarstwie turystycznym. Ze względu, że nieswojego mienia zbytnio się nie szanuje potrzebuję rozwiązania budżetowego i wytrzymałego( o ile idzie to w parze). Na 3 rowery(męski, damski i dziecięcy) mam budżetu około 4000zl.

  Będę bardzo wdzięczny za sugestie co do modeli rowerów i wszelkie porady.
  Pozdrawiam, Mateusz

  • Cześć,
   sprawdziłbym na początek czy żona na pewno ma przekrok 63 cm. To bardzo, bardzo mało, wykraczając poza “standardowe” wymiary. Jeżeli tak jest, koniecznie musi przymierzyć się do kupowanego roweru i raczej celowałbym w koła 26 cali z małą ramą.

   Jeżeli chodzi o polecane rowery, to znajdziesz je tutaj: https://roweroweporady.pl/jaki-rower-kupic/

   Ale dobrze wiem, że teraz z dostępnością rowerów jest różnie. Wybrałbym się do 2-3 sklepów rowerowych, poprzymierzał do różnych modeli i rozmiarów. W granicach 1500 zł większość rowerów jest naprawdę podobnie wyposażona. Czy to będą wytrzymałe rowery? Do rekreacyjnych i mało intensywnych przejażdżek – jak najbardziej. Niemniej nie liczyłbym na to, że taki rower “przeżyje” brutalne traktowanie :)

  • Romet bardzo twardo zestopniował napędy w obu tych rowerach, w Urbanie naprawdę twardo. To w sumie dziwne, bo przerzutka obsłuży kasetę o większym zakresie. Duża tarcza na korbie pozwoli rozbujać się spokojnie do 45 km/h (jeżeli komuś starczy siły), jednocześnie przez to brakuje lekkich biegów.

   Jeżeli jeździsz po względnie płaskim, Urban wystarczy, niemniej większy i dłuższy podjazd może dać w kość. Oczywiście z czasem zawsze można dopasować napęd pod siebie.

   Odnośnie rozmiaru ramy, warto byłoby się przymierzyć przed zakupem. Jest szansa, że 21″ będzie okej, bo górna rura jest dość krótka w stosunku do pionowej. Niemniej przymierzyłbym się, bo różnica między 19″ a 21″ jest dość duża.

 • Witam.
  Mam możliwość zakupu w dobrej cenie Stevens Strada 600. W rozmiarze 52.
  Mam 175cm wzrostu i wewnętrzną długość nogi ok 84cm.
  Niestety nie mam możliwości przymiarki do roweru.
  Czy ramę traktować jako miejską czy szosową?

  • To będzie coś pomiędzy szosą a crossem. Rama może być dobra, ja mam 175/74 i jeździłem długi czas na Cube SL Road w rozmiarze 53, a Stevens ma podobną długość górnej rury.

   Ale gwarancji Ci nie dam, czy ten rozmiar będzie na Ciebie okej.

 • Cześć! Planuję zakup roweru trekingowego Indiana x-road 4.0 z męską ramą. Do wyboru mam rame M-19 lub L-21. Do tych rowerów nie ma gdzie się przymierzyć, bo mają przedziwną sieć dystrybucji, a wyposażenie vs cena bardzo korzystne, więc chciałam spróbować przez internet, ale wg nawet po Twoim obszernym i szczegółowym artykule mam wrażenie, że jestem zupełnie na pograniczu… Wzrost 180 cm, przekrok 86 cm, czyli np wg tabelki Gianta ten przekrok jest nieproporcjonalnie duży do wzrostu… Z wzrostu wynika M, z przekroku już L, ale skoro nogi dłuższe to korpus krótszy, a pasowałoby dosięgać kierownicy 😉 no i nie wiem. Myślę, że jednak 19″ ale nie mam pełnego przekonania. Jakieś sugestie? Czy jednak bez przymiarki ani rusz?
  Pozdrawiam!

  • Cześć,
   z Indianą jest ten problem, że nie podają geometrii swoich ram. I można się tylko domyślać :\

   Media Expert podaje, że rozmiar 19″ jest na wzrost 172-175 cm (bardzo dziwny, trochę za mały zakres), natomiast 21″ na wzrost 175-185 cm.

   Sam mam 175 cm wzrostu i w życiu nie wziąłbym roweru w rozmiarze 21 cali, już pomijając mój niski przekrok. Miałem okazję testować ten rower w rozmiarze 19 cali i było okej.

   Natomiast w Twoim przypadku… możesz być gdzieś na styku rozmiarów. Warto byłoby się mimo wszystko przymierzyć, może jednak w Twojej okolicy mają gdzieś takie X-Roady?

 • Cześć. Jestem na etapie rozglądania się za rowerem triathlonowym i upatrzyłem Kross Vento TR 2.0, na codzień jeżdżę na szosie rozmiar 56, mam 180 cm wzrostu i przekrok 81 cm. Niestety dostępne rozmiary w/w roweru są ograniczone i najbliższy “mojemu” to M czyli w przeliczeniu 51, generalnie to rozum podpowiada że jest za mały ale… według obliczenia długość nogi x 0,665 wychodzi mi 54… A spotkałem się jeszcze z przelicznikiem że ramy triathlonowe powinno się obliczać długość nogi x 0,665-3 i przy tym przeliczniku wychodzi że ta rama 51 jest dobra… Co robić? W co wierzyć? Niestety nie mam możliwości przymierzyć się do tej ramy.

  • Cześć,
   niestety wsiąść w auto/pociąg, jechać i się przymierzyć. A jeszcze lepiej wydać kilka stówek na profesjonalny bikefitting. Rama musi być dobrze dobrana, a triathlonowa, czy w ogóle jakakolwiek sportowa już w szczególności.

 • Cześć. Chciałabym uzyskać szersze informacje o doborze ramy względem odległości siodełka od kierownicy. Wykonując przeliczenia wg wzoru i porównując parametry z danymi z tabeli wychodzi na to, że będą pasować do mnie dwa bardzo różne rozmiary ramy dlatego chciałabym to sprawdzić również pod kątem długości rurki poprzecznej. Mam 169 cm wzrostu, a przekrok o długości 82 cm. Mnożąc dł. przekroku przez współczynnik 0,25 wychodzi mi rozmiar ramy 20,5 cala. Wg Twojej rozpiski dla rowerów crossowych/trekkingowych/miejskich wychodzi mi rozmiar S czyli 16-17′ także rozbieżność jest duża.

  Poszukuję roweru trekingowego lub crossowego do którego dorzucę akcesoria do jazdy z sakwami i zależy mi na tym by pozycja na rowerze była jak najbardziej komfortowa dla mojego kręgosłupa gdyż mam problemu z odcinkiem lędźwiowym i szyjnym. Do tej pory jeździłam na leciwym Leader fox-ie Sumava o ramie 20,5′ ale właśnie problem polegał na tym, że moja pozycja była zbyt pochylona, przez to cierpiały także nadgarstki. Sztycę w kierownicy mogłam wysunąc raptem o 1 cm więc nie pomogło mi to za wiele. Miałam wymienić ją na dłuższą ale zabierałam się do tego kilka lat;) a teraz stwierdziłam. że chcę zainwestować w nówkę rower więc nie opłaca mi się bawić z jakimiś przeróbkami.

  • Cześć,
   metoda z obliczaniem rozmiaru ramy na podstawie samego przekroku jest jakimś punktem zaczepnym, ale niestety nie sprawdzi się bez spojrzenia na jego powiązanie ze wzrostem.

   Zobacz, ja mam 175 cm wzrostu, a przekrok tylko 74 cm (typowo przy tym wzroście powinienem mieć przekrok 78-82 cm, ale to już inna sprawa). I patrząc na sam przekrok, okazałoby się, że powinienem mieć mniejszą ramę od Ciebie, a przecież jestem wyższy :)

   Dlatego nic nie zastąpi przymierzenia się do roweru w sklepie, najlepiej do dwóch sąsiadujących ze sobą rozmiarów. Od razu poczujesz, gdy rower będzie na Ciebie dużo za duży lub dużo za mały. Rozmiar rozmiarowi także nie jest równy, producenci różnie podchodzą do geometrii ram i 17 cali w jednym przypadku może być porównywalne z 18,5 cala w innym.

   Niemniej akurat 20,5 cala to już na pewno za dużo jak na Twój wzrost i wcale nie dziwię się, że Ci się źle jeździło na poprzednim rowerze.

 • Łukasz rewelacyjny artykuł! przekopuję internet w poszukiwaniu wskazówek w doborze ramy i nigdzie nie znalazłam tak wyczerpującego podejścia do tematu ;) Mimo to dalej mam problem. Przymierzam się do zakupu damskiego Kellys clea 90, dostępnego z ramą 17″ albo 19″. Mój wzrost 163 cm, przekrok 73,5 cm, sądzę że mam odrobinę dłuższe ręce niż statystyczna osoba o tym wzroście. We wszystkich kalkulatorach wychodzę gdzieś na pograniczu jeśli chodzi o rozmiar ramy. Do tej pory jeździłam na pożyczonym Kellys clea 60 z ramą 19″ – i niby jest ok, ale zawsze bolą mnie nadgarstki. Niestety nie mam szans przymierzyć się do 17″, w sklepach w mojej okolicy nie mają takiej ramy. Oglądając geometrię tych rowerów widzę, że przy krótszej ramie skraca się też odległość między siodełkiem a kierownicą. Jak to wpłynęłoby ma moją sylwetkę podczas jazdy – nadgarstki będą bolały mniej czy jeszcze bardziej? podsumowując: 17″ czy 19″?

  • Cześć,
   nie wiem czemu wiele osób ma tendencję do parcia w stronę większej ramy :) 19 cali to dla Ciebie zdecydowanie za dużo. Sam Kellys podaje na swojej stronie z tym modelem, że rozmiar S (17″) jest na wzrost 158-172 cm. A M (19″) 167-181 cm.
   Bierz 17 cali i będzie dobrze. Będziesz miała bliżej od siodełka do kierownicy, sylwetka stanie się trochę bardziej wyprostowana i jednocześnie bardziej naturalna dla Ciebie. A nacisk na kierownicę się zmniejszy, co może mieć pozytywny wpływ na kwestię nadgarstków.

 • Cześć,
  Super wartościowy artykuł! Zresztą już raczej wszystkie na stronie przeczytane, naprawdę super.
  Mam pytanie o doradzenie w doborze rozmiaru ramy. 180 cm/80 cm przekrok/78 kg i chcialbym kupić Marin Muirwoods. Rozmiar L czy XL? :)
  Pozdrawiam!

  • Cześć,
   Marin proponuje rozmiar L i przy takim bym został. Popatrz na tabelkę z geometrią na stronie Marina. Rozmiar XL ma przekrok (standover height) 78 cm, czyli rama będzie może nie na styk, ale będzie ciasno.

   Warto oczywiście się przymierzyć, ale nie pchałbym się na siłę w za duży rower, a XL najprawdopodobniej taki będzie.

   • Bardzo dobry artykuł, bardzo czytelnie i zeozumiale napisany. Ale skoro już tu jestem to też zasięgnę małej porady.

    Mam 180 cm wzrostu, zakupiłem rower crossowy KANDS 1100 na ramie 21 cali i 28calowymi kołami. Wiem,za dużo i potwierdzam że mecze się strasznie i na wcześniejszym i mniejszym MTB jechało się lżej pomimo mniejszych kół i szerszych opon.decydujac się na ten zakup chciałem osiągnąć ten sam efekt co w poprzednim MTBku czyli noga prosta na pedale, kierownica niżej niż siedzenie. Po prostu wole pozycje zamknięta bo mniej się męcze przez mniejszy opór powietrza i na MTBku siedziałem nad osią pedałów a teraz siedzę o dużo za daleko przez co wykonuje niepotrzebne ruchy nogami.

    chodzi o to że bardziej angażuje uda a jednak wolałbym pracować łydkami i ograniczyć dźwiganie ud. Reasumując źle dobrana rama co powoduje że na starym MTBku z 26 calowymi kołami jezdzilem szybciej niż na crossie na kołach 28cali. w związku z tym pytanie brzmi jak osiągnąć efekt o którym tyle się rozpisalem? ;) Zależy mi na zamkniętej pozycji ale nie chcę też od razu kupować szosówki bo to nie dla mnie. Na co dzien jeżdżę po drogach ale w las też fajnie wjechać ;) może mi pan coś doradzić? Będę bardzo wdzięczny.

    A na marginesie w MTB miałem górna rure (łącząca siedzenie z kierownicą ) prosta,tzn była równoległa do drogi a teraz pomimo za dużej ramy jednak ta rura opada w stronę siedzenia. Może problem leży również w geometrii ramy? Dziękuję za cierpliwość i proszę o wyrozumiałość i o wszelaką pomoc.

    • Cześć,
     myślę, że sam sobie odpowiedziałeś na pytanie – kupiłeś rower z za dużą ramą. Rozmiarem ramy nie ustala się pozycji za kierownicą. Do tego służy przede wszystkim geometria ramy, a potem można to trochę modyfikować np. ilością podkładek pod wspornikiem kierownicy, ustawieniem wspornika kierownicy (na plus lub minus), kątem tego wspornika i jego długością.

     Poza tym, to jest odwrotnie niż piszesz – im mniejszy rozmiar ramy, tym siodełko będzie wyżej w stosunku do kierownicy, przy tym samym jego wyciągnięciu.

     Wybierz się do kilku sklepów, poprzymierzaj do różnych rowerów i poszukaj czegoś, co z jednej strony będzie w dobrym rozmiarze, a jednocześnie zapewni Ci taką pozycję za kierownicą, jaką będziesz chciał.

 • Witam noszę sie z zamiarem kupna szosy scott speedster 20 mam 185 cm wzrostu czy rama 56 bedzie ok….

 • Hej,
  Bardzo ciekawy blog. Naczytałam się trochę Twoich wpisów i doszłam do wniosku, że chcę kupić spartacusa premier 3.0. I tutaj zaczyna się problem, bo nie można ich nigdzie przymierzyć. Ja mam tylko 157 cm (przekrok 69 o ile dobrze zmierzyłam) i obawiam się, że rama 17″ może być za duża. Producent podaje, że jest ona dla osób o wzroście od 155 cm. W sklepie rowerowym mierzyłam tabu kinetic 3.0 i rometa gazella 3.0 – oba rowery rama 17″. Dobrze mi się na nich jechało. Na tym tabou pewniej, bo miał szersze opony. Przy czym w obu rowerach jak siedzę na siodełku nie dotykam nogami podłoża (brakuje może 1-2 cm) i obawiam się, czy to nie jest problem. Może powinnam szukać roweru z ramą 15″. Np. kross trans 3.0 występuje z ramą 15″. Jest trochę droższy od spartacusa. Ale może byłby lepszy dla mnie? Nie wiem, bo w sklepie stacjonarnym nie mieli takiego roweru, żebym mogła zmierzyć. Jak Ci się wydaje zamówić tego spartacusa 17″, czy szukać czegoś z ramą 15″? Czy w ogóle trzeba dotykać nogami podłoża? Zdanie sprzedawców w sklepach stacjonarnych w tym temacie było podzielone.

  • Cześć,
   to, że nie dotykasz pełną stopą podłoża, gdy siedzisz na siodełku, jest całkowicie naturalne w większości rowerów. Gdy poprawnie ustawi się siodełko, w najniższym położeniu pedałów, noga prawie całkowicie powinna się prostować. Tak więc “braknie nogi”, żeby jeszcze dosięgnąć ziemi :) Normalna sprawa i albo podpierasz się czubkiem stopy, albo przechylasz na bok żeby postawić stopę na ziemi, albo zsuwasz z siodełka. Trochę inaczej będzie w przypadku np. rowerów z ramą typu beach-cruiser, gdzie często siodełko jest przesunięte bardziej do tyłu, nogi ustawiają się w trochę innej pozycji i łatwiej dosięgnąć stopą ziemi, mimo, że podczas pedałowania nogi nadal będą się prostować. Przykład: https://media.alltricks.com/hd/5b9b69a8d8807.jpg

   Wracając do rozmiaru ramy, mniejsza rama nie pomoże w dosięganiu stopą do ziemi, bo siodełko i tak musisz wysunąć do góry na taką odległość, by prawie prostować nogę w kolanie podczas pedałowania. No chyba, że np. w dużo za dużej ramie siodełko jest już tak nisko opuszczone, że nie da się niżej, a nadal jest za wysoko i wtedy jest problem.

   Jeżeli chodzi o rozmiar ramy dla Ciebie, to być może 17″ byłoby okej (w zależności od konkretnego modelu roweru), niemniej przymierzyłbym się także do jakiegoś roweru z ramą 15″. Sprzedający lubią “wciskać” to co mają na stanie, nie myśląc do końca o wygodzie rowerzysty. Warto odwiedzić taki sklep, gdzie będziesz miała możliwość przymierzenia tego samego modelu w dwóch rozmiarach ramy do porównania.

  • Hej
   Może Ci to pomoże. Moja żona ma podobne “parametry” do Twoich i właśnie zaczęła używać Krossa Transa z ramą 15″. Wcześniej jeździła na 17″. Mniejsza rama bardziej jej pasuje, głównie z powodu bardziej wyprostowanej sylwetki. Pozdrawiam Mariusz

 • Hej,

  Proszę o podpowiedz, mam możliwość kupna Tribana 540 ,rozmiar L, Mam 183 cm wzrostu i przekrok chyba 82 jesli dobrze zmierzyłem. Czy L w tym wypadku to dobry rozmiar. Nie mam Decathlonu kolo siebie zeby nawet sprawdzic i rower tez daleko.
  Pozdrawiam

 • Czym rama 15 cali/38 cm/ będzie dobra na wzrost 165, przekrok 69 cm. ? Rower crossowy merida męski.

  • Cześć,
   jesteś pewny, że chodzi o rower crossowy. Zajrzałem na stronę Meridy i np. model Crossway 15-D jest w najmniejszym rozmiarze 44 cm (17 cali) oznaczany jako XS. A ich kalkulator podaje, że na 165/69 pasować będzie rozmiar 46 cm (18 cali) oznaczany jako S.
   Co się zresztą nijak ma do mojej rozpiski :) Z czego wynika to co pisałem – ramy różnią się geometrią i grunt to przymierzyć się w sklepie, a nie patrzeć na tabelki.

 • Witam, ze wzg na wzrost 200 cm :) wytypowałem sobie 3 modele rowerów.
  Trek xcaliber 7 (cena 3200) z rama xxl oraz cube attention (cena 3150) i attention sl (cena 3600) oba na ramie 23′.
  Jezdze raczej sporadycznie ze wzg na male dzieci (nie daja pojezdzic zbyt dlugo )
  Wczesniej jezdzilem merida matts sportem 300.
  Rama treka wydaje sie ogromna w porownaniu do 23′ cube.
  Mam pytanie odnosnie tych rowerow, ktory bys polecil badz moze jakis inny model.
  Czytajac Twoje porady to najlepiej wypada chyba w tym zestawieniu cube sl.
  Prosze o porade

  • Cześć,
   jeżeli porównujesz ze sobą dwa rowery tego samego producenta, to oczywistym jest, że lepszy będzie ten droższy :) W SL dostajesz powietrzny amortyzator i oczko wyższy napęd – dla amortyzatora zdecydowanie warto dopłacić, no chyba, że to rower na bardziej rekreacyjne przejażdżki po lesie i bezdrożach.

   X-Caliber też ma w porządku amortyzator, za to napęd jest jak z rowerów o co najmniej półkę niżej. No ale to Trek, oni się cenią. Ale! Najważniejsze to żeby pasowała Ci geometria roweru i rozmiar ramy, kwestie osprzętu są mniej istotne, bo i Trekiem będzie się dobrze jeździło, jeżeli tylko będzie dobrze pasował.

 • Witam, będę wdzięczna za poradę. Szukam roweru do max 2000 (ale to już taki naprawdę max)
  Chciałabym amortyzator o troszkę większym skoku niż 50 mm, niestety oferta na rynku z takimi amortyzatorami dla ram w rozmiarze S – 15, 16 ” jest bardzo okrojona
  W zasadzie znalazłam jeden model
  https://allegro.pl/oferta/rower-trekkingowy-northtec-boudicca-vb-al-2020-9115254238
  czy mógłbyś powiedzieć czy warto ? Czy jednak lepiej kupić np kross 3.0, mimo innego (niż bym chciała) amortyzatora. Chodzi mi o jakość ramy, osprzętu itd.
  Będę wdzięczna za opinię

 • Dzień dobry,
  Bardzo dziękuję za super serwis. Chcę kupić rower do 2500 złotych. Myślałem o Indiana X-Pulser 5.9. Są tylko modele z 2019 roku. Ale moje pytanie tyczy się ramy. Mam 185 cm wzrostu i nie wiem czy wziąć ramę 19 czy 21. Na stronie producenta wychodzi mi 20 😀
  Czy może lepiej kupić Romet Rambler r9.4 albo Hexagon 6. A może coś innego? Rower jest mi potrzebny do jazdy po drogach, ścieżkach utwardzonych, rzadko po piasku.

  • Cześć,
   ta Indiana to bardzo dobry wybór. Jeżeli chodzi o rozmiar, to niestety najlepiej wybrać się do sklepu i przymierzyć. Niemniej szedłbym w stronę 19 cali. 21 cali to naprawdę dużo.

 • Ten “przejaskrawiony” przykład z fotki wcale nie taki przejaskrawiony jak by się wydawało. Ostatnio w modzie jest ponoć jazda na 16-calowym Pelikanie, z maksymalnie wydłużoną sztycą pod siodło i takąż pod kierownicę. Geometrii tam chyba raczej nikt nie mierzy ;-)

 • Hej Łukasz, bardzo fajny artykuł. Chcę kupić rower w przystępnej cenie, żeby dojeżdżać nim do pracy. :) Wstępnie wybrałam model Kellys Vanity 10, ale mam problem z doborem parametrów. Mój wzrost to 170. Jaką ramę najlepiej wybrać do tego wzrostu? 17 (425mm) czy 19 (475mm)? I czy koła 27,5 będą Twoim zdaniem ok.

  • Cześć,
   koła 27,5 cala jak najbardziej okej. Kellys dedykuje wersję z kołami 26″ paniom o wzroście do 163 cm (małe rozmiary ramy).

   Jeżeli chodzi o rozmiar, to jesteś gdzieś na styku tych dwóch rozmiarów i może się okazać, że oba będą dobre. Jaki masz przekrok? Jeżeli 78 cm i więcej, zastanowiłbym się nad L-ką. Jeżeli mniej, raczej skłaniałbym się ku M-ce.
   Chociaż kurczę, najlepiej byłoby się przymierzyć w sklepie do obu rozmiarów. Wszystkie tabelki i wyliczenia to jedno, ale weryfikacja tego na żywo to drugie.

 • Witam.
  Mam 188 cm i 90 cm przekrok i znalazłem w outlecie Romet Rambler rama 20″ koła 27,5″.
  O ile wysokość ramy jest ok, to problemem jest długość górnej rury która wynosi tylko 59,4 cm (tyle to mają 17″ ramy w rowerach XC)
  Nie mam możliwości się do niego przymierzyć i boję się że będę zbyt wyprostowany, zwłaszcza że mam długie ręce nawet jak na mój wzrost.
  Sądzisz że te 3 cm mniej od standardowej długości ram 19-21″ pogorszy komfort jazdy?
  Pozdrawiam
  Artur

  • Cześć,
   Rambler to nie jest rower cross-country. Popatrz na geometrię np. Krossa Hexagon 3.0 – to rower z tej samej półki cenowej i także służący rekreacyjnej jeździe. Pomiędzy ramą 19″ (585 mm) a 21″ (605 mm) w Hexagnie zmieści się akurat 595 mm z Ramblera :)

   Druga kwestia – zastanów się czy przy Twoim wzroście nie lepiej wziąć rower na kołach 29 cali. No chyba, że z pełną świadomością bierzesz mniejsze koła, to spoko – w tym nie ma nic złego :)

 • Hej, Mam 185cm wzrostu i 89/90 cm długości przekroku, na Tribana 500 będzie rama XL czy L ?

 • witam mam problem z kupnem roweru mam wzrost 186 cm w kroku 90 cm interesuje mnie rower unibike viper problem w tym ,że ja po obliczeniach mam miarę na ramę 22 cale a unibike ma ramy 21 i 23 w sklepie poradzili kupno ramy 21 ze względu bezpieczeństwa bo jest większy przedział miedzy kroczem a rama ,ale to na 23 mi się wygodnie jeździło czy rama 21 cala nie będzie dla mnie za mała ?

  • Cześć,
   moim zdaniem kwalifikujesz się na ramę 20-21 cali, nie na 23 cale. Nie wiem czemu wiele osób próbuje na siłę wybrać większą ramę.

   Jeżeli na 23″ wisisz krokiem na ramie, to zdecydowanie ten rozmiar ramy nie jest dla Ciebie. W Viperze masz regulowany wspornik kierownicy, możesz obniżyć mu kąt, przez co kierownica odsunie się trochę od siodełka.

   Warto też przymierzyć się do innych rowerów, sprawdzić jak się na nich będziesz czuć.

 • Witam, planuję kupić używany Triban 500 z zaufanego źródła. Mam 185/186 cm wzrostu i już jeździłem chwilkę na takim rowerze w rozmiarze L i XL, ale nie mogłem się zdecydować co lepsze. Przy takim wzroście na którą opcję się zdecydować? , podpowiecie coś ze swojego doświadczenia ?

 • Cześć, gdzieś czytałem artykuł o wyborze rozmiaru ramy.
  O ile dobrze pamiętam, to startując w zawodach warto wybrać ramę o pół lub jeden cal mniejszą, bo rower jest łatwiejszy do opanowania i zwrotniejszy.
  Czy rzeczywiście tak jest? Pomijam już wielkość kół, szerokość kierownicy czy długość mostka.

  • Cześć,
   startując w zawodach warto wydać kilka stów na profesjonalny bikefitting, gdzie specjalista albo pomoże Ci ustawić rower pod Ciebie (jeżeli to będzie możliwe), albo doradzi jakie wymiary powinna mieć rama skrojona idealnie dla Ciebie.
   Przez internet można sobie tylko pogdybać, ale każdy jest inny, mamy inne proporcje ciała itd. I to co dla jednego jest super, dla drugiego będzie kompletną porażką.

   Tak więc mniejszy rozmiar ramy – czemu nie, ale po konsultacji z profesjonalistami. Np. w Veloart czy Absolute Bikes.

 • Cześć, super poradnik ale dalej jestem w kropce. Chciałbym kupić rower uniwersalny/trekingowy na dojazdy do pracy, wyjazdy turystyczne z rodziną i trasa bardziej na sportowo, nic bardzo ekstremalnego. Z różnych względów w grę wchodzą tylko rowery z decathlona. Mam 177 cm i przekrok 79cm co daje mi rozmiar pomiędzy M i L dla https://www.decathlon.pl/rower-trekkingowy-riverside900-id_8577823.html . Z uwagi na wirusa nie mam możliwości przymierzenia, a rower potrzebuję na już. Czy M (~19 cali) nie będzie dla mnie za mały? Z drugiej strony wcześniej miałem zbyt dużego crossa (22 cale) i jazda nie była zbyt komfortowa. Czy może lepiej kupić górala który ma lepiej dopasowany rozmiar (L) i wyposażyć trekingowo? https://www.decathlon.pl/rower-mtb-st-540-275-id_8529702.html

  • Cześć,
   nie jesteś pomiędzy rozmiarami, w Riverside M powinno być na Ciebie akurat. Do L-ki jeszcze Ci trochę brakuje. Wiele osób ma taką tendencję, że wybierają za duże rozmiary ramy, nie idź tą drogą :)

 • Pełen szacun za wiedzę. Ja nie mogę tego ogarnąć. man 172 cm wzrostu i używam ramy 19″ do dojazdów do pracy, a 21″ na wyjazdy dłuższe – turystyczne, Nie powinny pasować, a pasuję. Na 19 szybciej się męczę (jest twardsza), na 21″ cudo -lekko, łatwo i przyjemnie. Konklujza moja -jeździć na tym co wygodne i dopasowane do du…., siodełkiem, mostkiem… Pozdrowienia i działaj dalej na rzecz cyklistów. Jesteś Paweł Wielki.

  • Cześć, dzięki za miłe słowa. I mam na imię Łukasz, a nie Paweł :D

   Nie napisałeś jakiego typu rowerami jeździsz. A nie masz tak, że na ramie 21″ musisz bardzo nisko opuścić siodełko i wyciągać się do kierownicy?

 • Dobrze prowadzisz swój “kącik porad” . Przerabiam swojego turystyczno-szosowego kalkhoffa na bardziej lekkiego , szosowego … Dużo pomagają mi twoje rady. Szkoda że nie prowadzisz serwisu w Łodzi .

 • Dobrze jest poczytać na co zwrócić uwagę przy doborze roweru. Ja bym jednak nigdy nie kupił bez mierzenia się. Ja ze wzrostem 181 cm powinienem mieć raczej M niż L Krossa Hexagon 6.0 Przynajmniej tak wychodzi z tabelki producenta. Mam ramę L (21″), koła 29 i sztycę siodełka wyciągniętą prawie do sufitu i dopiero mi wygodnie ;p

 • Witam, zastanawiam się na rowerem typu FULL 29 er i po kilku przymiarkach zauważyłem ,że ramy z kołami 29 są wyższe, dlaczego podajesz więc większy przelicznik dla roweru na kołach 29 skoro te rowery same w sobie są większe? Ja mam 177 cm wzrostu i 83 cm długości nogi co wg tego przelicznika daje ramę 19 natomiast po kilu przymiarkach do roweru, jest problem z przekrokiem- dotykam jajkami ramy. Poza przekrokiem wszystkie inne parametry wydaja sie byc ok, czy wiec za niski przekrok bedzie dużym problemem podczas jazdy?
  Mam możliwość kupienia roweru poniżej z ramą 19.
  https://katalog.bikeworld.pl/2014/web/produkt/rowery/mtb_29er_full/romet/31362/rambler_fs_29er

  • Cześć,
   cóż, każdy z nas różni się budową ciała i proporcjami, ramy też są różne. Ale faktycznie coś w tej tabelce wyszło trochę nie tak, muszę się jej przyjrzeć.

   Jeżeli wisisz nad ramą to zdecydowanie nie kupuj tego roweru! Popatrz za czymś z ramą 17″ i sprawdź jak się będziesz czuł na takim rozmiarze.

 • Witam, chciałem kupić rower górski do jazdy mieszanej w po górkach, w lesie oraz po drodze. Mój wzrost to 178-9, przekrok to 81cm. Z pomiarów wychodzi mi 18.5″/19″. Lepsze będzie koło 27,5 czy 29. Nie zależy mi na jakiejś wyczynowej jeździe. Interesuje mnie rower jeden z tych:
  https://allegro.pl/oferta/rower-kross-black-edition-2-19-wyprzedaz-8148034267
  https://allegro.pl/oferta/rower-gorski-kross-level-2-0-b2-29-m-hydraulic-8257188019.
  Czy któryś mógłbyś polecić? Ewentualnie coś innego?

  • Witam, chciałem kupić rower górski do jazdy mieszanej w po górkach, w lesie oraz po drodze. Mój wzrost to 178-9, przekrok to 81cm. Z pomiarów wychodzi mi 18.5″/19″. Lepsze będzie koło 27,5 czy 29. Nie zależy mi na jakiejś wyczynowej jeździe. Interesuje mnie rower jeden z tych:
   https://allegro.pl/oferta/rower-kross-black-edition-2-19-wyprzedaz-8148034267
   https://allegro.pl/oferta/rower-gorski-kross-level-2-0-b2-29-m-hydraulic-8257188019.
   Czy któryś mógłbyś polecić? Ewentualnie coś innego?
   Nie mam u siebie w okolicy możliwości przymiarki osobiście roweru.

  • Cześć,
   oba rowery są całkiem podobnie wyposażone. Rama 19″ powinna być na Ciebie okej, jesteś gdzieś na styku rozmiarów, ale raczej szedłbym właśnie w stronę 19″.

   Jeżeli chodzi o rozmiar kół, to standardową odpowiedzią jest: mniejsze koła są bardziej zwrotne i “zabawowe”, natomiast większe koła stabilniejsze i lepiej się toczące + lepiej pokonujące nierówności.
   I nie ma dobrej odpowiedzi, które są lepsze, dlatego producenci wiele modeli produkują z dwoma rozmiarami kół. W wyższych modelach do cross country są już tylko 29″, ale poza tą kategorią jest różnie.

   • Dzięki za pomoc! Zdecyduję się raczej na 19″/29″. Jeszcze znalazłem 2 modele, które zwróciły moją uwagę: Author RIVAL 29″ 2019 i Author IMPULSE 29″ 2019? Czy mógłbyś jakoś wspomóc wybór? Zastanawia mnie też w jak dużym stopniu różnią się rowery z wersji n 2019/20? Wygląd jest ten sam, więc chyba ewentualnie poprawiają trochę osprzęt.

    • Z tego co widzę główna różnica jest taka, że droższy model ma oczko lepszy napęd i hydrauliczne hamulce tarczowe zamiast mechanicznych. Polecam dołożyć do wyższego modelu.

 • witaj, po bardzo długiej drodze wyboru gravela od scotta, przez giant i canyon zdecydowałem się na zakup rondo al 1 z roku 2020, pojechałem do sklepu przejechałem się na rozmiarze M, i innym rowerze w rozmiarze L z rondo, ale o tej samej geometrii,

  lepiej jeździło mi się na L, a Pan sprzedawca usilnie przekonywał mnie, że zdecydowanie M i on przy wzroście 182 na pewno wziąłby M, pytanie czy tak sugerował, bo miał ten rower tylko w rozmiarze M, a w L nie miał, czy rzeczywiście dobrze radził,
  zadzwoniłem do drugiego sklepu i tam też mi doradzili M :-)
  to finalnie zadzwoniłem z pytaniem do rondo i oni zasugerowali od razu L :-)

  mój wzrost to 180, przekrok to 85 cm,
  i jak liczę wg wzorów powyżej to wychodzi mi rama 22”, czyli rozmiar L i na L lepiej mi się jeździło (chociaż na innym rowerze z rondo)? wszyscy dookoła mi mówią, abym wziął M bo będzie mi lepiej przy dłuższych trasach? natomiast przy moim przekroku ja chyba miałem wrażenie, że siedzę za wysoko i za blisko względem kierownicy, a wydaje mi się, że ręce mam normalnej długości. Muszę zrobić zakup przez internet i co sugerujesz :-)

  • Cześć,
   jeżeli chodzi o wzory i tabelki w moim tekście, to jest tylko jakiś punkt wyjścia przed pójściem do sklepu i przymiarkami. Każdy ma inną budowę ciała, ramy mają różne geometrie i tak naprawdę każda tabelka to tylko jakiś tam szacunek.

   Druga sprawa – Rondo Ruut to rower z dość sportową geometrią, skręcającą ku rowerom przełajowym, tzn. krótka główka ramy, relatywnie krótka pozioma rurka itd. Zresztą jak sami piszą na swojej stronie “choice for racing and dynamic, sporty riding”.

   Porównałem geometrię z Canyonem i Meridą (gdzie ich kalkulatory ewidentnie wskazują na rozmiar M w ich rozmiarówce) i widać od razu, że Ruut jest po prostu krótszy. Dlatego może na większym rozmiarze było Ci wygodniej, bo byłeś mniej “skompresowany”.
   L-ka w Ruut’cie ma taką długość górnej rurki jak M-ka w Meridzie i Canyonie.

   No ale to też nie jest dobra droga, aby wybierać bardziej sportowy rower i brać większy rozmiar, aby było bardziej komfortowo. Przy większym rozmiarze ramy rośnie długość pionowej rurki, za tym idzie większy przekrok ramy. Na szosie to aż tak nie przeszkadza,
   ale przy jeździe w terenie fajnie jest mieć trochę więcej luzu ;)

   Nie umiem Ci jednoznacznie odpowiedzieć. Nie chciałbym też wprowadzić Cię w błąd. No i to nie ja będę jeździł na tym rowerze, ani pan ze sklepu, tylko Ty, więc to Ty musisz ostatecznie podjąć decyzję. Możesz np. wybrać się na bikefitting (do Veloart czy Absolute Bikes czy jeszcze gdzieś indziej), gdzie mają sprzęt do sprawdzenia jaka rama będzie dla Ciebie idealna. Nie będzie tanio, ale taniej niż ew. wymiana ramy kiedyś tam.

   • Witaj Łukasz, wielkie dzięki za podpowiedzi, jak zawsze profeska, rower na górnej granicy możliwości budżetowych, więc na wymiarowanie mi nie wystarczy:-)
    skontaktowałem się jeszcze z producentem i dostałem pytanie, to które Ty piszesz zawsze, gdzie będę jeździł, bo jeżeli chce pobawić się sportowo po trasach bardziej technicznych to sugeruje M, ale jak chce jeździć bardziej rekreacyjnie to sugeruje L, w moim przypadku bardziej rekreacja, jak już kupię i pojeżdżę (jak już będzie można jeździć) napiszę swoje odczucia i wrażenia, jeszcze raz wielkie dzięki, jakub

   • Jeszcze raz dziękuje za pomoc, pierwsza jazda i 20km zrobione. Wybrałem rozmiar L rondo ruut al 1. Odczucia po przesiadce z mtb, po prostu rewelacja. Pozycja rzeczywiście troszeczkę wyciągnięta, ale siodełko jest niżej i dobrze rozkłada mi się ciężar pomiędzy tylnym punktem podparcia, a rękoma na kierownicy. Oprócz dróg pojezdzilismy także po pagórkach w lesie i czysta przyjemność. Rozmiar L przy 180 i 85 przekrok dla mnie bardzo ok, chociaż oczywiście więcej powiem po 10kkm.

 • Mam pytanie. Mam wzrost ok 183.5 cm. Czy rower z rama 55(adresowany do 184 cm) bedzie dobry tzn nie za maly dla mnie? znalazlem Sense r55 i sie zastanawiam…

 • Hej. Chciałbym kupić sobie rower górski na kołach 29 cali. Mam 184cm wzrostu i odległość od krocza do ziemi w moim przypadku to 84cm. Znalazłem rower którego rama ma rozmiar 46cm, a według przelicznika, idealna dla mnie byłaby rama 50cm. Czy te 4cm dyskwalifukują ten rower z góry?

 • Cześć!
  Mam 184 cm i kupiłem, przekrok 86 Meride Mission CX 400, wg danych z meridy rama L jest dla wzrostu 182-192 cm. Oczywiście roweru w dwóch rozmiarach nie ma u mnie jak przymierzyć. Oczywiście przed zakupem konsultowałem się ze sklepem co zrobić jaki rozmiar mi radzą i co jak okaże się, że rama nie pasuje. Powiedzieli, że tabela meridy jest poprawna mogę oddać w ciągu 14 dni. U mnie w miejscowości nie ma nawet dystrubutora meridy.

  Rower przyszedł, zmontowałem go (nie przymierzę się do ramy bez montażu) i wydaję mi się trochę za mała. Przy max skręcie wpięty but o koło haczy. Napisałem do sklepu z prośba o wymianę na XL- odpisali to 36 godz w czasie których cena roweru z 2019r wzrosła o…..320 zł które oczywiście muszę dopłacić gdybym zdecydował się na wymianę.

  Za bardzo nie wiem co robić w tej sytuacji, próbować się wpasować w tą L-kę czy odsyłać na chama. Oczywiście rower złożyłem jak należy, wyregulowałem i kawałek się przejechałem – nie ma żadnych “ubytków”.
  Co byście zrobili?

 • Cześć,
  Poszukuję roweru typu fitness na dojazdy do pracy (30 km dziennie głównie po miejskich ścieżkach rowerowych).
  Na chwilę obecną wybór padł na Lazaro Aero v2.
  https://allegro.pl/oferta/nowosc-szosowy-lazaro-aero-v2-acera-kaseta-19pas-8078763776
  U tu mam problem z wielkością ramy – 19″ czy 21″? Moje parametry to 178 cm wzrostu i 81 cm przekroku. Skłaniam się bardziej do rozmiaru 21″ ale jak mówisz, najlepiej przymierzyć a z tym jest problem w Poznaniu – nikt takich nie sprzedaje, nawet używanych. Czy kojarzysz jakiś rower innej marki z podobnymi wymiarami ramy, który powinien być dostępny w Poznaniu?

  • Cześć,
   producent dla Twojego wzrostu przewiduje rozmiar 19″, ja też sprawdzając te parametry, które podali byłbym za 19″. Patrząc po samym przekroku 21″ będzie taka sobie.

   Jeżeli chodzi o podobne rowery, to np. Cube SL Road ma dość zbliżone parametry (zwłaszcza długość górnej rury).

   • Dzięki za odpowiedź.
    Polecisz może jeszcze jakieś podobne modele, które po doposażeniu w błotniki, bagażnik itp. zamkną się w kwocie 1500 zł?
    Twoją listę przejrzałem, może pojawiło się coś nowego?

    • Listę polecanych rowerów z przedziału do 1500/2000 zł na pewno będę odświeżał, ale tam się raczej nie pojawi nic, co będzie znacznie odbiegać od innych rowerów. To taki przedział, że za wiele się tam nie zdziała. Na pewno warto szukać wyprzedaży zeszłych roczników, trochę tego jeszcze na pewno jest na Allegro czy w sklepach.

     • Czy w przypadku KROSS PULSO 1.0 rozmiar ramy dla mnie to M-ka (19″)?

      Na pewno będę zmieniał opony, nie czuję się zbyt pewnie na takich slickach. Możesz coś zaproponować, wzmocnione z jakimś minimalnym bieżnikiem?

     • Warto byłoby się przymierzyć, jesteś na styku rozmiarów.

      Jeżeli chodzi o Kojaki to one bardzo fajnie trzymają się asfaltu, przejeździłem na nich wiele kilometrów. Ale jeżeli szukasz czegoś bardziej odpornego na przebicia, to Schwalbe Marathon Mondial w zwijanej wersji.

      A jeżeli kompletnie nie zależy Ci na masie opon, to Schwalbe Marathon Plus. To jedne z kultowych, turystycznych opon z bardzo mocną wkładką antyprzebiciową.

  • Dzięki Łukaszu za dobrą opinię.
   Niestety taki urok sklepów internetowych (pierwszy i ostatni raz kupowałem bez przymiarki). Niestety realia są takie, że dostęp do roweru w dwóch rozmiarach w sklepie stacjonarnym też jest mocno ograniczony.
   Widać trafiłem na typowego handlarza, który widząc, że klient ma wątpliwości nie poinformował o konieczności przymiarki, numer z cyklu sprzedać za wszelką cenę. Sam mam w handlu kilkunastoletnie doświadczenie i powiem tylko, że kilka dobrych lat temu wyleczyłem się z tego typu postępowania.
   Pozdrawiam

 • Hej,
  Mam możliwość zakupu w promocyjnej cenie rower Scott Scale 950 29 w rozmiarze M.
  Niestety zakup przez internet i nie wiem czy rozmiar będzie dla mnie odpowiedni,
  Mam 181 cm i długość nogi 86 cm.
  Proszę o poradę
  Pozdrawiam

  • Cześć,
   nie ma to jak przymierzyć się do roweru. Patrzę na geometrię tego Scale’a i wypadasz mi akurat pomiędzy M-ką i L-ką :\ I może tak być, że oba rozmiary będą Ci pasować (z tym, że jeden bardziej), a może i tak, że żaden z nich nie będzie dobry (choć to mniej prawdopodobne).

 • Cześć,
  przy wzroście 186cm i dł. wewn. nogi 89-90 miałem dość spory dylemat jaki rozmiar ramy wybrać mojego upatrzonego roweru (Trek Fuel EX 9.7 z kolekcji 2020). Będąc na granicy rozmiarów część osób doradzała L, część XL. Tabelki tabelkami, ale postanowiłem przejechać się obydwoma rozmiarami. Kiedy usiadłem na L-ce, w pierwszej kolejności czułem, że moja pozycja wyjściowa jest “skulona”, a cały rower jakby był za krótki. Nie chciałem go sztucznie wydłużać o kolejne 3 cm na mostku bo nie o to w tym chodzi. XL-ka jest idealna i na ten własnie rozmiar padł wybór. Rower jest dłuższy i cięższy od L-ki, ale nie są to drastyczne różnice.
  Wielkie dzięki za artykuł, Pozdrawiam!

 • Dzień dobry
  Czy rama w rozmiarze 17 roweru Jamis Koda Comp byłaby odpowiednia dla kobiety o wzroście 169 i przekroku prawie 80 cm?

  • Cześć,
   przekrok tej ramy wynosi ok. 76 cm, więc w tym aspekcie będzie okej. Pod względem długości też myślę, że będzie okej, ale jak zawsze – zabezpieczę się stwierdzeniem, że najlepiej przysiąść się i samemu sprawdzić czy będzie Ci pasować.

 • Witam serdecznie.
  Chciałabym zapytać o rozmiar ramy. Planuje kupić rower Kross evado 4.0 lub 5.0
  Ale z racji iż nie bardzo się znam może ktoś mi podpowie, doradzi czy przy wzroście 163 cm i przekroku 77 cm (o ile prawidłowo zmierzyłam) rozmiar “damskiej” ramy 17 będzie dla mnie wystarczający?! Może ktoś jest o podobnych parametrach lub zna się bardziej niż ja?!
  Pozdrawiam serdecznie :)
  Kaśka

 • Bardzo profesjonalne podejście do tematyki rowerowej.W związku z tematem mam pytanie wzrost mam 184 cm przekrok prawdopodobnie 78 lub 79.Chciałem kupić używany rower trekkingowy na ramie CRO-MO Hercules calypso wysokość ramy od podłoża miałem 82 cm i jak przełożyłem nogę będąc nad rama to czułem ucisk na kroczu.

  Wysokość podsiodłowej rurki była 57 cm a mimo to przy skręcie obijałem butami o błotnik przedniego koła.Tak samo miałem z rowerem trekkingowym Koga Miyata na ramie cro-mo triple butted na którym mi najbardziej zależało stop fm1 ręczna robota z pięknymi mufami.Ramę miał prostą i tez miał 82 cm wysokości ramy ale za to od środka suportu tam gdzie zaczynają sie pedały do końca rury było 58cm.

  Moje pytanie brzmi jaki znaleźć rower herculesa lub kogi miyaty z tego okresu aby pasował. Moja długość rąk od ramion do końca palców to 80 cm. Bardzo proszę o pomoc.

  • Cześć,
   jeżeli faktycznie masz przekrok 79 cm, to masz ten sam “problem” co ja, czyli krótkie nogi w stosunku do wzrostu (ja mam 175 wzrostu i przekrok 74 cm). I co nieco na ten temat napisałem w akapicie “Mam krótkie nogi, co teraz?”

   Jeżeli masz przekrok 79 cm i nawet zwiększysz go o 1,2-2 cm butami, to nadal rama z przekrokiem 82 cm będzie za wysoka. Można się z tym pogodzić, jeżeli rama na długość jest dobra i da się dobrze ustawić siodełko na wysokość (w niektórych przypadkach może się okazać, że nie wsuniesz tak głęboko wspornika i siodełko zawsze będzie za wysoko, a to bardzo niedobrze i takiej ramy zdecydowanie nie można kupować!), albo można szukać dalej, roweru z szybciej opadającą górną rurką (choć w rowerach trekkingowych sprzed lat raczej bym na to nie liczył).

   Generalnie musisz szukać, przymierzać się i sprawdzać na jakim będziesz czuł się najlepiej.

   • Czyli jak dlugosc ramy na rowerze koga miyata byla dobra to 56 cm nie musialem sie wyciagac rurka byla pozioma ale za to mi uciskala krocze bo wysokosc rurki to 58 i mimo tak wysokiej ramy nadal ocieralem obuwiem o przedmi blotnik prxy skrecie.To co musialbym zrobic znalesc rame na wydokosc 54 cm w miejscu najblizej siodelka a gora będzie wzrastals to wyeliminuje zjawisko obcierania butem o blotnik przy skrecaniu?

    • Jeżeli ocierasz butem o błotnik, rozmiar ramy nie będzie miał wielkiego znaczenia, po prostu taka jest jej geometria. Może błotnik za bardzo odstaje od koła i da radę go przysunąć trochę bliżej, albo po prostu tak jest i trzeba albo się przyzwyczaić, albo szukać innego roweru.
     W moim gravelu nie mam problemu z ocieraniem butem o oponę podczas dużych skrętów kierownicą, ale po założeniu błotników, które dość mocno odstają od koła, zdarza mi się o ten błotnik zahaczyć, ale z tym po prostu żyję.

 • Witam mam na Imie Krystian mam 191 cm i maly przekrok jak na wzrost tj 87cm jaki rozmiar do roweru MTB hardtail czy zdecydowanie XL czy jednk moge myslec o rozmiarze L ze wzgledu na maly przekrok ?

  • Cześć,
   o jaki konkretnie model roweru pytasz? W rowerach MTB zazwyczaj przekrok jest dość duży, więc dobierając rozmiar do wzrostu, nawet przy niższym przekroku, zostaje jeszcze trochę miejsca, zwłaszcza gdy założysz buty z wyższą podeszwą (moje buty SPD “podnoszą” mnie o jakieś 3-4 cm).

 • Cześć. Mój przypadek jest dość ciekawy. Mam bardzo dużą dysproporcję długości nóg względem wzrostu. Wzrost 176cm, przekrok 87cm, ręce też dłuższe niż “norma” :)
  Chcę kupić rower TREK FUEL EX 8 XT model 2020. Wzrostem pasuję zarówno do M/L (18,5 cala) jak i L (19,5 cala) ze wskazaniem na ten mniejszy. Natomiast wziąwszy pod uwagę przekrok, zdecydowanie L lub nawet XL. Wydaje mi się że w takim razie powinienem kupić 19,5. Zaznaczam że siedziałem na obu i nie czuje specjalnych różnic (które w teorii wynoszą 1,5 cm na długości ramy).
  Jakieś sugestie?
  rozmiar M/L 18,5 cala, wew dł nogi 80-84 cm
  rozmiar L 19,5 cala, wew dł nogi 83-88 cm
  rozmiar XL 21,5 cala, wew dł nogi 87-92 cm

  • Cześć,
   faktycznie masz duży przekrok (ja mam totalnie odwrotnie, 175/74 cm), ale to spoko opcja, bo żadna rama nie będzie Cię ograniczać i na przekrok w ogóle nie musisz patrzeć.
   Na ramie XL będziesz się źle czuć, bo będzie ona zwyczajnie za długa.

   Ja celowałbym w M/L, o czym zresztą sam piszesz. Niemniej to tylko moja sugestia, sam musisz zdecydować, bo każdy ma inne preferencje.

 • Cześć Łukaszu,
  Przymierzam się do zakupy gravela marki Locabikes. Przy wzroście 178 cm z wew dł nogi 80 cm zaproponowano mi rozm L jako bardziej odpowiedni. Zastanawiam się czy nie będzie za duży. Poniżej rozmiary ramy. Jaka jest twoja sugestia? Niestety ciężko z przymierzeniem bo chłopaki robią rowery we Wrocławiu.

  M – L
  Rozmiar ramy 55/56
  Długość rury podsiodłowej 530/560
  Efektywna długość górnej rury 546/564
  Długość główki ramy 130/160
  Kąt rury podsiodłowej
  Kąt główki ramy 71/71,6
  Długość tylnych widełek 420/420
  Baza kół 1005/1023
  wysokość od ziemi 72/72

  Pozdrawiam,
  Michał

  • Cześć,
   te 72 to nie jest wysokość od ziemi, tylko obniżenie suportu, czyli wysokość pomiędzy osią tylnego koła, a suportem. Na rysunkach na Locabikes jest błąd i pokazuje ten wymiar jako przekrok, co jest bez sensu, bo im większy rozmiar, tym większy przekrok, a tam wszędzie jest 72 podane :)

   Loca robi dość wysokie ramy. Sam mam 175/74 i przy takim przekroku pionowa rurka 50 to trochę za dużo, wolę 47-49, wtedy raz, że przekrok jest niższy, a dwa sztyca bardziej wystaje z ramy, co nie dość, że lepiej wygląda, to dodatkowo jeszcze lepiej amortyzuje nierówności.

   Ty masz przekrok dłuższy o 6 cm ode mnie, jesteś 3 cm wyższy. Celowałbym w ramę z pionową rurką 53-55, natomiast w przypadku poziomej rurki 54-55. Więc teoretycznie wypadałby rozmiar M, niemniej są to tylko moje luźne przemyślenia, niepoparte żadnymi kalkulatorami czy znajomością Twoich preferencji.
   No i ramy bywają różne, najlepiej samemu się przysiąść i sprawdzić niestety.

   • Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź 😁 padło jednak na Rondo Ruut Al 2020 w rozmiarze M. Emka Rondo jest jednak ciut większą niż Loca, a jednak ta L wydawała mi się za duza. P. S wybiera się Pan na Pomorska500?

 • Witam jestem Krzysztof. Mam rower Kross Level z ramą 17 i kołami 26″. Niestety na razie potrzebuje na nim jeździć, dlatego nowy będzie dopiero na nowy sezon. Mam 193 cm wzrostu i chciałbym jakoś dopasować Koła żeby się szybciej jeździło. Czy do takiej ramy mogę dać np Koła 28″? Bo jeśli tak to bym już kupił i mu wymienił. Co do siodełka to mam wyregulowane. Kierownicy na razie mu nie wymieniam.

  • Cześć,
   jeżeli w przyszłym roku planujesz kupić nowy rower, to chyba w tym już nie ma sensu nic zmieniać, no chyba, że zostawiasz sobie oba.

   Kół 28 cali nie włożysz, nie zmieszczą się. Zresztą wystarczy popatrzeć ile miejsca masz jeszcze na wyższą oponę.

  • Może tak być. Przyczyną może być też złe ustawienie manetek i klamek hamulcowych. Musisz mieć wszystko ustawione tak, że po położeniu rąk na kierownicy (myślę o prostej kierownicy), nadgarstki powinny być wyprostowane, tworząc jedną linię z ramionami. Jeżeli masz tam większe zgięcie, to może pojawić się problem z uciskaniem nerwów i drętwieniem nadgarstków.

   Jeżeli rama jest dobrana dobrze, wysokość kierownicy też, pomóc mogą ergonomiczne chwyty kierownicy (np. firmy Ergon), tak wyprofilowane, że po odpowiednim ustawieniu, same będą “naprowadzać” dłoń do optymalnego ustawienia: https://youtu.be/ausdfAyzVbI

 • mam 179,5 cm, noga 80-81 cm, chciałem kupić krossa hexagon 5.0. Mierzyłem rozmiar M 19′ na kołach 29″ pozycja jazdy jest dla mnie wygodna, jednak problem jest z wysokością górnej rury, przekrok jest na styk, może 2 cm luzu . Czy powinienem kupić rozmiar S 17″ również na kołach 29″, i ewentualnie maksymalnie cofnąć siodełko lub wymienić mostek na dłuższy? Czy takie działanie ma sens. Według tabeli producenta S 174-180 cm wzrostu, M 180-188.

  • Cześć,
   jesteś na styku rozmiarów, w dodatku masz ten sam “problem” co ja, czyli niski przekrok w stosunku do wzrostu. Możesz szukać roweru, który będzie miał trochę szybciej opadającą górną rurę, albo kombinować z trochę mniejszymi rozmiarami ramy, co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.
   Natomiast spróbowałbym się przymierzyć do ramy 17″, tylko poproś kogoś z boku, żeby ocenił czy nie wyglądasz na nim jak na rowerze od młodszego brata :)

   Odnośnie 2 cm luzu, to nie jest już tak źle, zwłaszcza jeżeli przymierzałeś się w butach na płaskiej podeszwie. W rowerowych butach w terenowym bieżnikiem idzie się w górę o dodatkowe 2 cm (tak szacuję), więc przekrok ładnie się zwiększa.

 • Cześć. Zamierzam kupić rower crossowy Kross Evado. Mam ok. 178 cm wzrostu, 70 kg wagi, 81 cm przekroku, o ile dobrze zmierzyłem.

  Byłem w sklepie stacjonarnym żeby się przymierzyć, ale niestety Krossa mieli tylko jakiegoś górala 21″, który był na mnie wyraźnie za duży. Z kolei crossówka marki Specialized rozmiar 21″ wydawało się, że pasowała mi lepiej niż taki sam rower 19″. Był też cross Maxim 20″, też wygodny, chyba najlepiej mi pasował.

  Czy z związku z powyższym wzięcie przez Internet Krossa Evado 19″ będzie dobrym wyborem? Czy lepiej jednak 21″?

  • Jesteś gdzieś na styku rozmiarów i może tak być, że oba będą na Ciebie dobre. Niemniej któryś będzie lepszy :) Ja wolę mniejsze ramy, gdzie pozycja za kierownicą jest trochę mniej wyprostowana, a rower lepiej reaguje na ruchy kierownicą. Niemniej musiałbyś się przysiąść do obu,
   aby samemu ocenić. Serio nie masz w promieniu 50 km sklepu z Krossami Evado?

 • Hej, przymierzam się do kupna kellys soot 30, wzrost 180, z butem dl. nogi wew. 78. I myśle jaka ramę wybrać s/m?

  • Hej! Mam soot 50, mam 180cm wzrostu, przekrok 85cm, rower mam w rozmiarze 540 czyli L i jest ok. Nie sprawdzałem jak mi będzie na M bo nie miałem takiej możliwości, ale L mi pasuje bardzo. Pożyczałem koledze, który jest 1cm niższy i też mu pasowało. Na L po prostu jest bardziej sportowa sylwetka, ale i tak dużo bardziej komfortowa (wyprostowana) niż na szosie (szosę mam 56cm długość ramy). Jak nie masz możliwości spróbowania w sklepie to po prostu weź M jeśli wolisz siedzieć bardziej wyprostowany, a L jeśli wolisz jeździć bardziej sportowo.

    • Cześć,
     to zależy jakiego typu rower chcesz kupić. W tekście masz podane szacunkowe rozmiary ram dla różnych typów rowerów, niemniej bardzo, ale to bardzo polecam wycieczkę do kilku sklepów rowerowych i przymiarkę.

     Na wzrost 158 cm będą to mniejsze ramy, ok. 14-15 cali. I od takich zacząłbym przymiarki.

  • Cześć,
   masz tak jak ja, czyli stosunkowo krótkie nogi do wzrostu. Najlepiej byłoby się przysiąść do obu rozmiarów i sprawdzić, niemniej nie wiem czy S-ka nie będzie dla Ciebie za krótka. Może się tak okazać, że M-ka na długość będzie dobra, ale będzie za wysoka (przekrok),
   dlatego właśnie warto wybrać się do sklepu w butach, w których będziesz jeździć i sprawdzić jak to wygląda w praktyce. Niestety jako “krótkonożni” musimy szukać ram, które będą pasowały do naszej budowy ciała, bo nie wszystkie będą.

   @lukiman Przy ramie L może się okazać, że Maciej nie tylko nie będzie w stanie stanąć w rozkroku nad ramą, to jeszcze siodełko będzie całkowicie schowane w pionowej rurce ramy (albo w ogóle nie będzie dało się go ustawić tak aby było dobrze). Sam wzrost to nie wszystko,
   bardzo ważny jest także przekrok czy długość ramion.

   • Hej, byłem u znajomego w sklepie przymierzyć się do ramy (co prawda na miejscu miał tylko model soot 70 ale podobno geometria ramy prawie to samo z tego co czytałem) i miał tylko S i był w przekroku ok. W rozmiarze M mógłbym faktycznie prawie wisieć na ramie. Zasugerował wziąć S i dać delikatnie dłuższy mostek. Teraz pytanie, czy bardzo to wpływa na komfort jazdy?

 • Mam problem z wyborem wielkosci ramy. Mam 193cm wzrostu długość nogi 94cm. Przymierzam sie do zakupu Gianta TCR Advance,tylko jaki rozmiar L Czy XL? W L sztyca jest wysunieta do max przy mojej dlugosci nogi,niby wszystko w normie ale nie wiem czy może zdecydować się na XL, będzie troche mniejsza różnica w wysokości kierownicy do siodełka. Producent podaje że L jest do 193cm a XL od 189cm.Co wybrać?

 • Witam :) po sentymentach i ponad 10 latach z moim trekkingiem Gudereit nadszedł czas na mały upgrade i przymierzam się do zakupu UNIBIKE FLASH EQ GTS -warto? według moich obliczeń powinienem się zmieścić w 19″, ale to już muszę sprawdzić

 • Witam
  Mój wzrost to 189cm A przekrój 84cm
  Przymierzalem ale do kupna cannondela track 4 i niestety nie kupiłem nic. Nie potrafiłem zdecydować xl nie zotawial nic luzu w kroku L natomiast dawała lekko pochylona pozycje jak by lekko za krótka rama. Która rame wybrać?

 • Witam, przymierzam się do zakupu roweru Cube SL Road Race tylko dylemat rozmiar ramy… 50 czy 53 przy 168 cm wzrostu i 78 cm nogi w.? jeszcze zastanawiam się nad model tańszym SL ROAD Pro 800 zł mniej, czy 105 znacznie lepszy od tiagry? widelec karbonowy lepszy niż aluminiowy przy węższych oponach 35c? trochę się naczytałem, poza wagą nie nie ma różnicy… jaka jest twoja opinia na ten temat? warto droższy model?

  • Mam podobny dylemat tylko 170 wzrostu i przekrok 78. Zastanawiam się nad Cube Cross EXC rama 50 czy 54.

  • Cześć,
   ja mam 175/74 i przez ładnych parę lat jeździłem na ramie 53 cm (wedle nomenklatury Cube, bo co te 53 oznacza, to do dziś nie wiem). Przy Twoim wzroście raczej celowałbym jednak w rozmiar 50.

   Różnica cenowa pomiędzy Tiagrą a 105 to jakieś 450 złotych, aluminiowy a karbonowy widelec to różnica powiedzmy 200-250 złotych, w wyższym modelu masz też zwijane opony, a nie drutowe (niższa masa), różnica w cenie to ok. 90 zł na parze.

   Brakuje informacji jakie piasty Cube zastosował w kołach w modelu SL Road Race, czy te same co w modelu Pro, czy coś lepszego. W każdym razie ta różnica w katalogowych cenach się spina, dostajesz lepszy napęd, opony i widelec.
   Czy warto? Popatrzyłbym na początek na ceny wyprzedażowe, może porównując je, różnica w cenie się zmniejszy. Druga sprawa – jeżeli szukałbyś rozmiaru 50, będziesz miał większe pole do negocjacji cenowych, bo to jednak trochę mniej chodliwy rozmiar,
   a przynajmniej tak mi się wydaje.

   Różnica między tymi rowerami nie jest jakaś kolosalna, ale jednak to spory przeskok. Jeździłem na alu widelcu, potem na karbonowym i różnicy aż takiej nie czułem, jednak na tym alu nie robiłem jeszcze aż tak często dłuższych tras. Różnica w oponach to tylko waga, ale zawsze to jakiś bonus psychologiczny :)
   Już Tiagra działa dobrze, jeździłem rowerami z tym napędem i chodziło to fajnie. No ale jednak co 105, to 105 :) Masz nie tylko dodatkowy bieg i niższą masę, ale także działa to po prostu trochę płynniej i przyjemniej. Ciężko to oddać słowami, ale to w sumie największa różnica pomiędzy tymi rowerami moim zdaniem i
   do Shimano 105 chętnie bym dopłacił, jeszcze raz podkreślając, że Tiagra też jest spoko.

 • Cześć, noszę się z zamiarem kupna roweru gravel, zastanawiam się nad Marin Four Corners lub Kelys Soot 30. Ostatnio pojechałem z zamiarem zakupu Marina, na miejscu mieli tylko rozmiar L i wydawało mi się, że rama jest jakaś za krótka – niestety nie było rozmiaru XL. Mam możliwość zamówienia XL przez internet tylko zauważyłem, że jest dosyć duży przeskok, jak uważasz tabelkowo do moich parametrów lepszy będzie rozmiar XL czy ta L’ka ? Ewentualnie jak ze Soot’em 30 ? M czy L ? Mój wzrost 184, Przekrok 84/85. Dylemat straszny a nie chce się bawić w odsyłanie roweru.

  Z ciekawości daj znać co sądzisz o Kross Esker 2.0. Wizualnie bardzo leży mi ten rower, ale przeczytałem dużo opinii, że cena z kosmosu i trochę mnie to odtrąciło :p

  Pozdrawiam !!

  • Hej, jeśli chodzi o soot to bierz L. Ja mam 180/85 i mam L i jest bardzo ok. Jesteś wyższy ode mnie więc tym bardziej myślę, że L będzie dużo lepszym wyborem niż M.

 • Bardzo przydatny poradnik ;) ja rower akurat mam bardzo dobrze dopasowany, Musiałam mieć 17″ bo inne po prostu były mi za duże. Ale …. ja rower kupowałam dawno. I przydałoby się powymieniać niektóre rzeczy jak np pedały rowerowe. na co właściwie powinnam zwrócić uwagę ? Chodzi mi o pedały platformowe, nie zatrzaskowe czy inne cuda ;)

  • Jeżeli jeździsz typowo rekreacyjnie, to patrz na to, żeby pedały były ładne :) I żeby kosztowały chociaż te 30-40 złotych, bo poniżej tego nie wróżę im długiej żywotności.

 • Witam Panie Łukaszu. Od pewnego czasu nachodzi mnie myśl żeby kupić sobie rower padło na firmę CUBE , był by to cube nature 28″ 2019 rower crossowy, sęk w tym że nie mam teraz możliwości wypróbowania roweru w sklepie i jestem zmuszony kupić rower przez internet, ale nie wiem jaką ramę dopasować do moich wymiarów 180cm. wzrost a wewnętrzny wymiar nogi to 83 bardzo proszę o fachową poradę ponieważ ciężko rozeznać się z tabeli CUBE. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  • Cześć,
   spróbuj przysiąść się chociaż do kilku innych rowerów, aby sprawdzić jaki rozmiar ramy będzie Ci odpowiadał. A potem porównaj geometrię z Cube. Obstawiam, że dla Ciebie okej będzie rama 54 cm, niemniej warto to zweryfikować.

 • Cześć,
  Mam 182/82 i pytanie o rower szosowy, bo jest promocja na Venture sport od Jamisa, ale największy rozmiar to 51cm. Nie wiem jak się to przekłada na wzrost i czy ten rower nie jest zbyt mały, Ciężko dojść z rozmiarami na ich stronie, bo nijak nie ma odniesienia do wzrostu, a jedynie rozmiary ramy…

  • Będzie zdecydowanie za mały. Ta rama ma górną rurę o efektywnej długości 52,6 cm, a Ty potrzebujesz ramy 56/58 i najlepiej przymiarki przed zakupem, jeżeli nie jeździłeś wcześniej na szosie i nie masz punktu odniesienia.

 • witam
  nosze sie zamiarem zakupu szosówki .Mam 176 cem wzrosty, przekrok ok 80cm
  Rózne firmy dlam moich parametrów podają rózne wymiary ramy : S-M labo 52-55 cm:)

  wybrałem sobie rower o ramie 54 – pytanie czy nie będzie on za duzy ?
  czy moje wymiary mieszczą sie w limitach wielkości ramy ?
  czy ewentualna drobna modyfikacja główki polepszy komfort jazdy ?

  Pozdrawia
  Waldek

  • Cześć,
   a jaki rower wybrałeś? Ja mam 175 cm wzrostu i przekrok 74 cm i pod kątem wzrostu najbardziej pasują mi właśnie ramy 53-54 cm. Z wysokością już jest gorzej, bo przy tak niskim przekroku większość ram jest na mnie za wysoka,
   ale w Twoim przypadku jak pionowa rurka będzie miała 46-52 cm to będzie dobrze.

   Oczywiście zawsze polecam przysiąść się do roweru przed zakupem i sprawdzić czy jest okej. Drobne modyfikacje są jak najbardziej możliwe, ale to musisz pojeździć żeby wyczuć czy np. nie chciałbyś sobie wydłużyć/skrócić mostka, albo zmienić jego kąt.

 • Witam,

  posiadam rower trekkingowy (Merida Crossway), rozmiar ramy 55 cm przy wzroście 190 cm i długości nogi 88 cm. Ciągły ból tyłka, a ostatnio ból łokci i kolan doprowadził mnie do poszukiwań odpowiedzi na pytanie czy aby ta konkretna rama nie jest dla mnie za mała / duża.

  Zauważyłem że większość część dystansów jakie pokonuję przejeżdżam na wyprostowanych rękach, stąd zapewne ból łokci ale tylko przy takiej postawie siedzę stosunkowo wyprostowany i sięgam kierownicy. Jakich korekt powinienem dokonać żeby ustąpiły bóle i jazda stała się bardziej komfortowa? Dążyć do bardziej wyprostowanej pozycji czy próbować się bardziej na rowerze “położyć’?

  Pozdrawiam.
  Michał.

  • Cześć,
   geometria roweru crossowego pozwala przyjąć pozycję pośrednią, gdzieś pomiędzy taką z wyprostowanymi plecami, jak na rowerze miejskim, a sportową, znaną z wyścigowych rowerów szosowych. Niemniej tego typu rower powinien dawać komfort jazdy.
   Ciężko mi przez internet powiedzieć czy rozmiar ramy masz dobrze dobrany, warto wybrać się do dobrego sklepu rowerowego, gdzie podpowiedzą Ci czy wszystko jest okej, czy niekoniecznie.

   Ból kolan to znak, że siodełko może być źle ustawione (nie tylko góra-dół, ale także przód-tył): https://roweroweporady.pl/jak-ustawic-siodelko-w-rowerze/

 • hej, jaki rower poleciłbyś dla dziewczynki w wieku 9 lat, wzrost 125 cm, przekrok 58cm? Mi wychodzi rama 13” a koło 20” ale nic takiego nie mogę znaleźć.

  • Cześć,
   grunt to przejść się po sklepach i poprzymierzać. Faktycznie jest to taki wzrost, że stoi się pomiędzy kołami 20 a już 24 cale. Nie sugeruję zakupu roweru z większymi kołami, bo jeżeli będzie dużo za duży to zniechęci do jazdy. Niemniej po prostu warto wybrać się do sklepu i
   poprzymierzać. Po wieku domyślam się, że to komunistka, ale zawsze można jej powiedzieć, że to będzie dla kogoś innego, a ona pomoże w zakupach :)

 • Witaj! Czy w tabeli z rozmiarami w rubryce rowerów szosowych podajesz wymiar pionowej rurki czy jak wcześniej w tekście opisałeś jest to wymiar górnej rury ramy? W tekście mówisz że mtb to pionowa a szosa z reguły górna? To jaką podajesz w tabeli? pozdrawiam

 • W zeszłym roku kupiłem trek crocett disc 5 i po przeczytaniu tego artykułu zastanawiam się czy nie dałem się trochę naciągnąć sprzedawcy mówiącemu że ten rozmiar będzie idealny, fakt zostałem zmierzony i od razu została mu dobrana rama ta i tylko ta czyli rozmiar 56 przy wzroście 182 i przekroku 84,5 rower podczas jazdy jest niesamowicie zwrotny i pozwala się kontrolować,ale czasami mam wrażenie że jestem zbyt skurczony, mam zamiar pokombinować z siodełkiem i kierownica. ale główny problem to zaczepianie butem o oponę podczas skrętu, gdy jeżdżę w butach rowerowych wpinanych jest ok, ale gdy chce przejechać się w codziennym obuwiu to wtedy zaczynam zaczepiać butem o oponę i muszę pilnować się by stawiać stopę bardziej z tylu. Taka jazda w codziennych butach wydaje mi się wtedy nienaturalna. Czy rower dobiera się do butów rowerowych,czy raczej mam za małą ramę? Zastanawiam się nad tym ponieważ rozważałem zmianę pedałów na platformowe by rower stał się bardziej uniwersalny i by używać go co dzień do po prostu przemieszczania się. Zauwazylem to dopiero po jakimś czasie od zakupu, a gdy przymiezalem się do roweru miał założone pedały platformowe. Ciekawe czy wymiana ich coś zmieni..

  • Cześć,
   Crockett to rower przełajowy, one z założenia są dość krótkie. Sam Trek dla Twojego wzrostu i przekroku poleca bardziej rozmiar większy (58), szkoda że przy zakupie nie przymierzyłeś się do większej ramy, ale zapewne sprzedający miał tylko ten rower i kombinował.
   Ale nie wszystko stracone, zawsze możesz wymienić wspornik kierownicy na 1-2 cm dłuższy. To niestety nie pomoże z problemem ocierania butami o koło. To może być wina za małej ramy, ale także wada konstrukcyjna roweru, tak się czasem niestety zdarza.

   Co bym zrobił na początek? Wybrał się do sklepu gdzie mają Crocketta w rozmiarze 58 i przymierzył się do niego jak się na nim czujesz, i czy też będzie problem z ocieraniem się opony o buty.

 • Witam, chce kupić krossa level 3 ale mam problem w doborze ramy, mam wzrost 194cm i przekrok 94.5cm. Zastanawiam się nad ramą w rozmiarze 21(L) lub 23(XL) przy kołach 29″. Nie mam możliwości przymierzenia dlatego proszę o rade
  Za odpowiedz dziękuje :)

 • Cześć Łukasz . Pytanko o Krossa Evado 6 w rozmiarze ramy S – 17 . Mam podobny wzrost jak ty – 176 cm i przekrok 77 cm . Przymierzałem się do ramy M- 19 i niestety jest dla mnie za duża . Boję się jednak że S będzie za mała . Idealnie by była rama rama tak z 17.5 . Kross jednak takich nie robi , nawet 18 w Evado nie ma . Na 19 opierałem się na ramie i słabo się z tym czułem . Masz jakieś doświadczenie z tymi ramami?
  Obecnie mam Gianta Rock – rama 19 – koła 26 .

  • Cześć, tak może być, że mieścisz się pomiędzy rozmiarami i za wiele się z tym nie zrobi. Oczywiście można kombinować z Evado w rozmiarze 17″ i wymienić w nim np. mostek na dłuższy, ale bez przymiarki ciężko powiedzieć co będzie.
   Ew. zostaną poszukiwania innego roweru.

   • Witam.Chce kupić Romet Wagant wg moich wymiarów 178/82 musze mieć ramę 20cali której w Romecie nie ma.Pytanie lepiej 19 czy 21 cali??Rower będzie kupiony przez Internet więc nie mam możliwości przymiarki.Dzieki za podpowiedź.

    • Może się okazać, że oba będą pasować, a może się okazać, że żaden z nich. Radziłbym mimo wszystko udać się na wycieczkę w celu przymiarki, żeby uniknąć kłopotliwego odsyłania roweru w razie złego doboru ramy.

  • Witam, zastanawiam się nad zakupem roweru Cube Analog 29″ na stronie producenta podane są wymiary dla ram 19 i 21 cali. Która była by bardziej odpowiednia przy wzroście 184cm i przekrok 84-85 cm? 19 miałem możliwość przymierzenia, 21 jedynie do zamówienia z internetu. Pozdrawiam.

   • Wypadasz gdzieś pomiędzy rozmiarami, może się okazać, że oba rozmiary będą dobre, tylko na którymś z nich będziesz się lepiej czuł. Ciężko mi powiedzieć, który wybrać.

 • Dzień dobry. Zastanawiam się nad dwoma rowerami firmy Kalkhoff lub Focus. Cel jazdy to trekking/cross. Jaki rozmiar ramy poradziłbyś? Wzrost 178, wew. cześć nogi 83,5. Szukałem konkretnych rozmiarówek firmowych ale coś topornie to szło…

  • Cześć, oczywiście najlepiej byłoby się przymierzyć do wybranego roweru w dwóch sąsiednich rozmiarach. Ale celowałbym w Focusie w ramę 19 cali (50 mm pionowa rurka ramy). To moje wstępne wyliczenie, warto to sprawdzić na żywo.

 • dlaczego rama zawsze obija mi jądra czy to wina jąder czy ramy ??? Owijam ramę otuliną do rur CO i trochę to łagodzi “bicia” czy to dobry pomysł???

 • Witam mam 168 cm wzrostu przekrokj jakieś 75 cm zastanawiam się nad zakupem scotta scale 960 pytanie m czy s mieszczę się w obu rozmiarach dziekuje

 • Hej. Wspominałeś o dziwnej rozmiarówce rowerów cube. Otóż mam 186cm wzrostu, długość nogi mierzona od kroku… do podłogi to około 91cm. Gravel cube 58 wydaje się za mały, szosa cube 60 wydaje się lepsza. Znalazłem używkę gravela o rozmiarze 59 czy będzie dobry? Nie wiem. Piszę “wydaje się” bo nie jeździłem nigdy na rowerze o takiej geometrii i ciężko mi stwierdzić który rozmiar jest jakby dobry, wiadomo siedzi i jeździ się inaczej. Jaki Twoim zdaniem rozmiar Cube był by odpowiedni dla moich gabarytów? Pozdrawiam

  • Pisząc o “dziwnej” rozmiarówce, chodziło mi tylko o oznaczenia rozmiarów. Same proporcje ram to już inna sprawa i tu u każdego producenta może wyglądać to inaczej.
   Jeżeli chodzi o zakup roweru, to niestety, ale najlepiej przysiąść się do wybranej sztuki i sprawdzić osobiście czy będzie pasować wszystko.

 • Witam, rower MTB Cube rama 21, koła 29, i czuję że jednak ten rower jest trochę za duży, tak jakby brakuje tej długości w rękach, na początek przesunięte siodełko niewiele zmieniło. Mam pytanie czy warto kombinować z kierownicą czy lepiej sprobować go sprzedać i kupić z mniejszą ramą.

  • Cześć, pamiętaj o tym, że przesuwając siodełko do przodu, może się okazać, że podczas pedałowania ustawiasz nogi w nieprawidłowej pozycji. Zajrzyj do wpisu o tym jak ustawić siodełko i przy pomocy drugiej osoby, sprawdź czy nie masz ustawionego go za bardzo do przodu (czy linia wypuszczona z kolana, nie wypadnie za bardzo do przodu).

   Druga sprawa – czy jesteś w stanie, w butach, swobodnie stanąć nad ramą? Jeżeli nie – to od razu wymieniłbym rower albo samą ramę (kwestia kalkulacji co się bardziej opłaca, nowa, aluminiowa rama Cube kosztuje ok. 800 zł).

   Jeżeli brakuje niewiele, możesz próbować wymienić mostek na trochę krótszy, może kierownicę na lekko giętą. Ale jeżeli rower jest ewidentnie za duży, to będzie tylko pudrowanie. Tak było z moją Moniką lata temu, dostała kiedyś (gdy się jeszcze nie znaliśmy) rower górski, może nawet z ramą 21 cali (przy wzroście 168 cm). Odkąd ją znam, narzekała na ten rower, ale z braku laku na nim jeździła. Próbowaliśmy podmiany wspornika kierownicy na krótszy, ale tak jak pisałem – to było tylko pudrowanie trupa i oczywiście nic nie dało. Szybko sprzedała ten rower i kupiła sobie wtedy górala Cube, na ramie 16 cali z tego co pamiętam, czyli dzień a noc w stosunku do tego co miała.

   Przejdź się po sklepach, przymierz się do rowerów z mniejszą ramą i zobacz czy jak usiądziesz na takim to poczujesz, że “to jest to”.

   • Po dłuższej jeździe bolały mnie kolana, być może z tego powodu, że to siodełko było przesuwane. Jak stoję to mam jeszcze kilka cm do ramy. Mierzyłam 19 i 21. 19 wydawała mi się za mała jeżeli chodziło o nogi a długości rąk ok, przy 21 brakuje mi tej długości w rękach. Spróbuję jeszcze z kierownicą, jeżeli to nic nie da to wymienię na mniejszą ramę. Dziękuję za odpowiedź.

    • Jeżeli z kierownicą nic nie da, to popatrz jeszcze na rowery innych producentów. Ramy różnią się geometrią, przy tej samej wysokości, są krótsze i dłuższe ramy i czasem nie każdy rower musi nam pasować.

  • Witam, jakiego jesteś wzrostu i jaki przekrok? Również zastanawiam sie pomiędzy Cube z rama 19 a 21 z kolami 29″

 • Cześć braci rowerowej…
  Proszę o komentarze który wybrać model roweru :

  https://www.wysepka.pl/rowery/4840-22107-rower-scott-sub-cross-10-men-2019.html#/23-rozmiar_ramy-l
  http://www.unibike.pl/xenon.html

  Scott sama firma w sobie chociaż różnie mówią i piszą i pewnie jakość też może już nie taka jak kiedyś , ale to takie gdybanie i jakieś komentarze na stronach www. Jak to się ma do UNIBIKE ? To solidna Polska firma która na pewno przykłada się do montażu i spawania ram aluminiowych ( Polski montaż zawsze był bardzo dobry i dokładny ) ,osprzęt rowerów porównywalny .
  Teraz mam unubike vipera 21′ i jestem bardzo zadowolony z niego ale przyszła pora na zmianę na model wyższy . Czekam na wasze opinie może coś pomogą mi w podjęciu decyzji chociaż skłaniam się do Unibike bo już mam i jestem zadowolony ale może pora coś zmienić …

  • Nie wydaje mi się, żeby Unibike spawał w Polsce ramy, jak u większości producentów (poza małymi manufakturami, produkującymi pod konkretnego klienta), ramy zapewne przychodzą gotowe. Może u nas są tylko malowane.

   Jeżeli chodzi o rowery to oba są bardzo porządne. Osprzęt też mają dość podobny. Scott ma dwie klasy wyższą korbę, ale różnicy poza wagą aż takiej nie będzie. Za to Unibike ma dwie klasy lepsze hamulce, co już będzie czuć, ma także manetki Shimano XT dopasowane klasą do przerzutek, co też będzie czuć, będą pracować dużo przyjemniej niż zestaw w Scottcie.

   Niemniej wybrałbym rower, na którym lepiej się czujesz i który bardziej Ci pasuje. Osprzęt oba mają bardzo dobry.

 • Help !
  Chcę kupić mężowi szosówkę (Giant) na urodziny i ma to być niespodzianka. Jak dobrać rozmiar w takim wypadku ?
  Czy sugerować się rozmiarem ramy roweru, na którym jeździ (trekking Author) ?
  Ma 182 cm wzrostu, przekroku nie znam.
  Będę bardzo wdzięczna za jakąkolwiek podpowiedź.

  • Cześć, zawiązać mężowi opaskę na oczy i zabrać go do sklepu rowerowego. Po żadnym pozorem nie kupuj mu roweru, zwłaszcza szosowego, jako niespodzianki! On MUSI się do niego przymierzyć przed zakupem.
   Wszelkie tabelki i wyliczenia są jedynie po to, by wiedzieć mniej więcej, czego szukać, ale bez ostatecznego przymierzenia się lepiej nic nie kupować.

   A chcesz mu kupić bardziej sportowy model czy z geometrią typu endurance?

   • Dzięki, poczytałam trochę i chyba tak trzeba będzie zrobić, nie ma wyjścia.
    Chociaż niespodzianka byłaby fajniejsza :)
    To jest jeden z tańszych modeli – Contend.

   • Witam, mam 170 cm wzrostu i przekrok 81 cm. Chciałabym kupić rower hybrydowy i większość ma rozmiar ramy albo 17 cali albo 20 cali I nie wiem jaki wybrać.?

    • Cześć,
     hybrydowy czyli jak rozumiem crossowy? Z damską czy męską ramą? Jakie rowery masz na oku?

     Polecam wybrać się do sklepu i poprzymierzać do różnych rowerów, żebyś sprawdziła co Ci najbardziej odpowiada. Rama 17 cali powinna być na Ciebie akurat, ale to warto sprawdzić.

  • Witam
   Wybrałem scotta sub cross 10 , lepiej się na nim czuję i bardzo dobrze mi leży , dziękuję za sugestię,pozdrawiam

 • Hej Łukasz,
  Z Twojego vloga wiem, że miałeś Krossa Inzai w rozmiarze M. Również chciałbym go zakupić i pytanie odnośnie Twojej opinii odnośnie rozmiaru ramy, mam 179cm wzrostu i ok. 78cm rozkroku. Celować w ramę M czy L?

  Mierzyłem rozmiar L w sklepie, niestety nie mieli M-ki. Przy staniu w rozkroku nad ramą było OK, podejrzewam, że mogłoby być kilka cm więcej luzu, ale było ok. Natomiast podczas jazdy wydawało mi się, że kierownica jest trochę za daleko ode mnie i brakuje mi rąk.
  Teraz pytanie czy to kwestia za dużej ramy czy też niedopasowanej wysokości siodełka? Nie regulowałem ze sprzedawcą siodełka, jednak wydaje mi się, że wysokość była w porządku.

  Co myślisz?

  • A szkoda, że nie ustawiłeś (w miarę) siodełka, zobaczyłbyś też, jak wysoko wysunięte miałeś siodełko (być może byłoby bardzo wsunięte). Na moje oko M-ka powinna być dobra. Być może jesteś akurat między dwoma rozmiarami i M-ka powinna być okej. Na mnie nie była za mała.

 • Drodzy Koledzy i Koleżanki,
  wiem, że pytanie trochę nie na miejscu, ale wiem, że w tym zakątku internetu otrzymam najbardziej fachową pomoc :-) Czy orientujecie się, które sklepy rowerowe w Trójmieście (i okolicach) dysponują rowerami gravelowymi, głównie interesują mnie te na stalowych ramach? Zamierzam przesiąść się z obecnego trekkinga właśnie na gravel, ale tu napotykam na problem – tych rowerów po prostu nie ma w sklepach, albo to tylko ja źle szukam? Nie chcę kupować roweru przez internet bez przymierzania, bo kiedyś już tak zrobiłem i to był błąd, który szybko się zemścił. Nie mam jeszcze upatrzonego modelu, ważniejsze jest dla mnie aby rama do mnie pasowała. Na początku kwietnia będzie Bike Expo, mam nadzieję, że przynajmniej tam uda się pomacować tego i owego, ale bardzo chętnie przyjmę wszelkie wskazówki :-)

 • cześć Łukaszu, od dawna śledzę twojego bloga
  Mam pytanie – planuje zakup roweru, mój wybór padł na Tribana 100.
  Pamiętam, że testowałeś ten rower i ocena była pozytywna.
  Mam 180 cm, 82 cm w przekroku i zastanawiam się nad wyborem rozmiaru ramy – M czy L. Do obu się przymierzałem i w sumie w miarę mi pasowały, ale wykombinowałem że lepiej kupić mniejszy rozmiar (będzie lżejszy i bardziej skrętny w ciasnych leśnych duktach) i ewentualnie jeżeli by okazał się ciut za mały – to wymienić mostek na odrobinę dłuższy
  Coś podpowiesz? Pozdrawiam :)

  • Cześć, według wytycznych Decathlonu, wypadasz gdzieś pomiędzy rozmiarami. Osobiście wybrałbym M-kę, bo jeżeli mam do wyboru ramę mniejszą i większą (obie pasujące), to wolę mniejszą – będzie faktycznie trochę zwrotniejsza dla Ciebie i nie będziesz na niej tak wyciągnięty jak na większym rozmiarze. Różnica w wadze będzie pomijalna, nawet jej nie poczujesz :)

 • Witam.
  Mam krótkie pytanie Merida speeder500, czy Canyon roadlite 7.
  Cena nie jest najważniejsza.
  Dzięki za podpowiedź

  • Cześć, jeżeli mówimy o tegorocznym Canyonie, to w tym zestawieniu wybrałbym Meridę.

   Ale zerknij jeszcze na wyprzedażowego Canyona AL SL 8.0: https://www.canyon.com/pl/fitness/roadlite/roadlite-al-sl-8-0.html

   Kwestia czy będzie Ci pasował kolor i rozmiar ramy. Dostajesz w nim fajne, systemowe koła DT Swiss, sztywne osie i korbę Shimano Ultegra. Ale już Merida jest bardzo fajnym rowerem. Roadlite 7 zresztą też, ale ma już słabszy osprzęt od Meridy.

 • Witam

  Proszę o pomoc.Poszukuje roweru typu fitness z prostą kierownicą w
  przedziale cenowym 4500-6000 zł. Kompletnie nie znam się w dobraniu
  odpowiedniej dla siebie ramy. Mam 165 cm wzrostu o wadze 65kg,długość
  wew.nogi 73-74 cm,komfortowa pozycja była by bardziej wyprostowana ze
  względu na problem z kręgosłupem ale nie za bardzo.Mam kilka typów i
  bardzo proszę o poradę, który z nich byłby dla mnie odpowiedni do jazdy
  po utwardzonych drogach-szosa itp. Wolałbym mieć możliwość zamontowanie
  opon z wkładką antyprzebiciową typu SmartGuard Schwalbe.

  https://www.canyon.com/pl/fitness/roadlite/roadlite-sl-8-0.html

  https://www.rowerymerida.pl/.

  htmlhttps://www.cannondalebikes.pl/rowery/2019-urban-fitness/fitness/quick/quick-disc-1

  https://www.giant-bicycles.com/pl/fastroad-sl-1-2019

  Dzięki za po

  • Cześć,
   zacznę od końca – jeżeli chodzi o opony, to do każdego roweru założysz opony z wkładką antyprzebiciową. Kwestia tylko ich szerokości i czy zmieszczą się do ramy, ale to można ocenić albo po zakupie roweru, albo w sklepie, ew. szukając relacji posiadaczy konkretnego roweru.

   Jeżeli chodzi o pozycję za kierownicą, to mówiąc zupełnie wprost – najlepiej będzie, jeżeli wybierzesz się do sklepu i przymierzysz do wybranych ram i rozmiarów. Ciężko zdalnie ocenić, co dla Ciebie będzie oznaczała bardziej wyprostowana pozycja.

   Na rowerach fitnessowych zwykle nie siedzi się skulonym, jak na super-sportowym rowerze szosowym, ale również nie jest to pozycja z roweru miejskiego, gdzie siedzimy z mocno wyprostowanymi plecami. Jest to gdzieś pomiędzy, ale z lekkim przechyłem na szosowe rowery.

   Co do rozmiaru ramy, to celowałbym oczywiście w coś mniejszego, ale też warto się przymierzyć, bo każdy z nas jest inny i ma chociażby inne proporcje długości nóg do wzrostu.

   Pod kątem osprzętu najciekawiej wypada tutaj Canyon i Merida. Plusem Canyona są sztywne osie w ramie i widelcu (ułatwiają montaż kół, ponieważ tarcza zawsze ląduje tam, gdzie powinna, co jest przydatne przy częstym zdejmowaniu kół) oraz założono tam korbę Shimano Ultegra. Ale za to Merida jest tańsza + będziesz miał możliwość przymierzenia się do niej w Polsce.

 • Cześć
  Jednego nie kapuję. Dlaczego mówi się, że dla większego komfortu lepiej wziąć ramę trochę za dużą, a dla sportowej jazdy trochę za małą? Przecież dłuższa rama wymusza bardziej wyciągniętą pozycję.

  Ten Triban 520, którego testowałem to był jednak L, a nie M. Przy moich 178 cm chyba lepszy będzie M. Tak przynajmniej podaje Decathlon w rozpisce. Ja raczej wolę bardziej wyprostowaną pozycję niż leżącą.

  • To o czym piszesz dotyczy sytuacji, gdy przymierzasz się w sklepie do dwóch rozmiarów i oba są okej, bo jesteś gdzieś na styku rozmiarów (pod kątem wzrostu i długości nóg).

   Ale jeżeli kupisz trochę za dużą ramę i okaże się, że np. po stanięciu okrakiem nad nią, zahaczasz klejnotami o górną rurę (zwłaszcza w rowerze górskim), to już za bardzo nic z tym nie zrobisz. Może się to pojawić zwłaszcza u osób takich jak ja, które mają dość krótki przekrok w stosunku do wzrostu. Większe ramy często pasują do mojego wzrostu, ale już przekrok nie i muszę brać mniejszy rozmiar.

 • Witam mam pytanie , jak jeżdżę rowerem
  MTB giant talon 4 z 2015r i mam go w rozmiarze L a L to niby odpowiednik 20cali to rower w sklepie sprzedali mi za duży tak ?
  Mam 180 wzrostu i przekrok 82 cm a z tabelki która wrzuciłeś powinienem dostać rozmiar M

 • Dzień dobry,
  Mam rower crossowy rama 19. Długość nogi 86 cm, wzrost 180 cm. Według przelicznika powinienem mieć rozmiar 21, tyle, że teraz mam tylko 3 cm od krocza do górnej rury. Ogólnie jeździ mi się wygodnie, ale po dłuższej wycieczce trochę bolą mnie nadgarstki. Czy według Pana jest to kwestia rozmiaru ramy (tzn. 21 byłaby lepsza)?

  • Hej, rama 20-21 cali (rurka podsiodłowa ok. 52 cm) powinna być na Ciebie akurat. 3 cm od górnej rury jest spoko, to nie rower górski, gdzie ten prześwit teoretycznie powinien być większy, ale to nie jest aż tak zależne od rozmiaru ramy, co bardziej od poprowadzenia górnej rury. W każdym razie jeżeli nie ocierasz niczym ramy, to jest dobrze :)

   Jeżeli chodzi o nadgarstki, to jak wsiądziesz na rower, przyjrzyj się czy nie masz ich zbyt mocno zgiętych. Teoretycznie idealnie by było, gdyby nadgarstki były w jednej linii z ramionami, pomagają w tym ergonomiczne chwyty kierownicy, które tak ustawiają dłoń. Ale równie dobrze pomóc mogą Ci rękawiczki z żelowymi wstawkami, które odciążą uciskane nerwy na dłoniach.

   Ciężko powiedzieć bez zobaczenia na żywo jak to wygląda. Natomiast na pewno bym tego nie lekceważył, tylko szukał przyczyny.

   • Ja osobiście uważam dokładnie odwrotnie , jeżeli kolega ma wzrost 180 cm i długie nogi bo 86 cm ( ja mam 179,5 i nogę 87 ) to znaczy że ma krótki tułów a to oznacza że duża rama wcale nie będzie dla niego dobra bo będzie się musiał mocno wyginać i stąd pojawiają się bóle nadgarstków pleców i szyi . Ja miałem ten właśnie problem bo sugerowałem się długością nogi . Do tego mam długą szyję . To powoduje że dobieranie roweru według długości nogi czy wzrostu kompletnie się u mnie nie sprawdza , lepiej się czuję na mniejszych rowerach ( z reguły wybieram rozmiar M ) . Powinno się zwracać uwagę na proporcje ciała . Bo zupełnie inaczej na tym samym rowerze będzie się czuła osoba o wzroście 180 cm i nodze 82 cm a osoba o wzroście 180 cm i nodze 87 cm i odwrotnie przy nodze 87 cm i wzroście 185 cm będzie inaczej niż nodze 87 i wzroście 180 cm . Tabelki z rozmiarami można sobie wsadzić między książki .

    • Zgadzam się, nic nie zastąpi przymierzenia się do roweru w sklepie (nie mówiąc o jeździe próbnej, bo to już w ogóle bajka). Rowery też są różne, o różnych proporcjach długości rurek, kątach itd. Tabelki są tylko pomocnicze, a i tak trzeba wszystko skonfrontować z rzeczywistością.

     Tak samo w przypadku Sq72 – trzeba byłoby go zobaczyć na tym rowerze. Może mniejsza rama wcale nie byłaby dobra. Może wystarczy w obecnym rowerze wymienić mostek na krótszy. A może problem z nadgarstkami bierze się z innej przyczyny. Można gdybać.

 • Witam zamierzam zakupić rower Cube Stereo 120 black/blue model 2018 , według wyliczeń powinienem zakupić przy rozmiarze koła 27,7- 19,5 a przy 29-20,4. Mam pytanie jak to się ma do roweru typu full gdzie rozmiary ramy są trochę inne ? I jeszcze jedno pytanie czy jeżeli cena na ten konkretny model jest obniżona z 6800zł na 5800 to czy można spodziewać się niższej np. w październiku bądź szybciej? I czy ten model ma manualne blokowanie amora tylnego np. na sfalt. Z góry dziękuję za informację zwrotną

  • Cześć, jeżeli chodzi o rozmiar, to nie ma niestety nic lepszego, niż przysiąść się do wybranych rozmiarów i samemu sprawdzić.

   A 15% to “standardowa” zniżka na początek, którą daje wiele marek. A czy będzie większa wyprzedaż? To już ryzykowna sprawa. Może będzie, może nie będzie. Wszystko zależy od liczby sztuk tych rowerów w sklepach. Jeżeli będzie ich mało i szybko się rozejdą, no to sam wiesz :)

 • Panie Łukaszu,
  Zastanawia mnie tylko czy pomiar ma być rzeczywiście bez obuwia- wszak z moimi butami mtb to są jakieś 3 cm różnicy…

  • A jak zmienisz buty na inne, które będą miały mniejszy bieżnik? :) Te wszystkie wzory wynikają z przyjętych proporcji i należy je traktować jedynie jako wyjściową bazę. Bo rowery mają różną geometrię, są wyższe, niższe, bardziej i mniej agresywne. Tak czy siak bez sprawdzenia roweru w sklepie, albo dokładnego porównania z geometrią obecnego roweru się nie obędzie.

 • Zapomniałam obecny rower to arkus classic, ale rama to 19′ a poziomy element ramy nie jest nachylony pod kątem.

 • Witam. Planuję zakupić rower do jazdy zarówno po szosach jak i terenie (sporo wzniesień) są to głównie utwardzone drogi ale ze żwirem, drobnymi kamieniami, dużą ilością piachu, igliwia, pobocza szos wyglądają podobnie. Obecnie używam Arkus Classic z męską ramą koła 26, niestety przy częstym używaniu na dłuższych trasach(nawet 10 km) jazda jest niekomfortowa, cierpną dłonie dokuczają mięśnie pleców, przedramion. Przez długi okres czasu z uwagi na uraz ścięgna Achillesa roweru używałam na dystansie paru km i niezbyt często,więc nie było to odczuwalne. Mam 167 cm wzrostu, długość nogi po wewnętrznej to 77 cm. Zastanawiałam się nad rowerem Spartacus Cross damka wspomnianym przez pana na blogu, nie wiem tylko jaki rozmiar ramy mam wybrać 17/19 oraz czy sprawdzi się w opisanych warunkach przy częstym używaniu na trasie 15- 30 km. Proszę o podpowiedź, jeżeli miał pan okazję sprawdzić ten rowerek lub tez co wynika z pańskiego doświadczenia.

  • Hej,
   jeżeli cierpną Ci dłonie, dokuczają mięśnie pleców, to masz za dużą ramę. 19″ to rozmiar dla osoby o wzroście bliżej 185 cm. Przy Twoim celowałbym bardziej w coś z ramą 16″.

   Nie kupuj nic przez internet na razie. Wybierz się do kilku sklepów rowerowych, przymierz do różnych rowerów w różnych rozmiarach i sama oceń, na którym będzie Ci najwygodniej. Sprzedających słuchaj, ale nie wierz im do końca, zwłaszcza w zapewnienia, że mimo, że nie mają akurat mniejszego rozmiaru do przymiarki, to jak pojeździsz, do się przyzwyczaisz do większego (autentyk, który osobiście słyszałem!).

 • Witam. Zastanawiam się nad kupnem roweru. Po obejrzeniu kilku Twoich filmów na YT zdecydowałem, że będzie to rower szosowy lub fitnessowy (bardziej jestem za tym drugim ze względu na uniwersalność). Miałeś styczność z rowerami KS CYCLING? Są tanie, podobają mi się wizualnie ale nie znam się kompletnie na osprzęcie. Nie mam też możliwości zobaczyć tych rowerów na żywo. Musiałbym kupić w ciemno.
  Pozdrawiam

 • Witam przymierzam sie do zakupu roweru kross evado 6.0 mam 185 wzrostu i 83cm od ziemi do krocza i wedlug obliczen firmy kross z tabel wynika ze powinienem wziac rower o rozmiarze 19cali pisalem do sklepu w ktorym byl ten rower i sprzedawca pod moj wzrost poleca zdecydowanie rozmiar 21 . Dodam ze moj brat ma rower crosowy kands rozmiar 19 i pasuje idealnie prosze o jakas porade pozdrawiam

  • Hej,
   1) wybierz się do sklepu i przymierz do takiego Krossa, to będzie najlepsze rozwiązanie

   2) Sprawdź sam wymiary roweru Twojego brata i porównaj z tym co podaje Kross na swojej stronie

   3) Masz dość krótkie nogi w stosunku do wzrostu (tak jak ja), więc może być tak, że dla wzrostu dobra będzie rama 21″, ale dla samych nóg 19″.

   I według mnie, Ty jesteś właśnie pomiędzy tymi dwoma rozmiarami. Raczej z naciskiem na 19 cali, ale tak jak pisałem wyżej – najlepiej wybrać się do sklepu i przymierzyć do obu tych rozmiarów.

 • chce kupic rower cannondale quick 1 disc 2017 i nie wiem jaki rozmiar ramy. mam 177 i przekrok 86. mój dylemat to M czy L

  • Cześć, dobór rozmiaru ramy to temat, którego niestety mój wpis nie wyczerpuje. I chyba żaden nie wyczerpie, bo ludzie różnią się od siebie budową ciała a także preferencjami co do pozycji za kierownicą.

   Byłoby najlepiej, gdybyś przysiadł się do tego roweru przed zakupem, a jeżeli kupujesz wysyłkowo, to popatrz w okolicznym sklepie czy nie mają czegoś podobnego i porównaj z tym Cannondale’m.

 • Witam,

  Potrzebuję porady co do rozmiaru który wybrać. Rower to RIVERSIDE 120 B’TWIN. Niestety na stronie są tylko wersje S,M,L. Rower będzie do jazdy na działeczkę z dzieckiem w foteliku – około 3km więc cudów od samego sprzętu nie oczekuję ;)
  Mam 171,5 cm wzrostu oraz około 77 cm długośc nogi.

  • Hej, oczywiście najlepiej wybrać się do Decathlonu i przymierzyć. Ale wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że M-ka powinna być okej.

 • Przecież to się nie trzyma kupy. Jakie znaczenie ma długość rurki na której osadzone jest siodełko. Ważna jest odległość od suportu do wierzchu siodełka czyli prawie długość nogi, a rurka, która wg ciebie jest rozmiarem ramy może być znacznie krótsza, bo ramy często mają inny kształt niż ta na rysunku. Nic się nie mówi o długość ramy i rodzaj kierownicy, a to przecież wpływa na to jaką pozycję przyjmiemy za kierownicą, czyli o komforcie jazdy.

  • “Jakie znaczenie ma długość rurki na której osadzone jest siodełko.”

   Zwykle ramy rowerowe budowane są według standardowych prawideł. Tzn. proporcje pionowej rurki ramy są zachowane w stosunku do poziomej (wirtualnie poprowadzonej).

   “Ważna jest odległość od suportu do wierzchu siodełka czyli prawie długość nogi”

   Jest istotna (choć nie tylko ona), ale niewielu producentów podaje zakres w jakim można ustawić siodełko.

   “a rurka, która wg ciebie jest rozmiarem ramy może być znacznie krótsza, bo ramy często mają inny kształt niż ta na rysunku.”

   Tak, zgadza się. Przy nietypowych ramach (przy typowych zresztą też), warto sprawdzić w sklepie, która rama najbardziej nam pasuje. Czasami też, gdy rama jest mocno opadająca, producenci podają nie tylko długość pionowej rurki, ale także jej wirtualną długość.

   “Nic się nie mówi o długość ramy”

   Jest to cecha, która przyjęła się przy określaniu rozmiaru ramy szosowej. Choć i tak trzeba tam patrzeć na jej stosunek do pionowej rurki ramy, bo wiele tutaj zależy od geometrii. Oczywiście do tego dochodzą takie elementy jak długość główki ramy, stack, reach. To co znajdziesz w tym wpisie, to jedynie punkt wyjścia do dalszego sprawdzania rozmiaru.

   “i rodzaj kierownicy, a to przecież wpływa na to jaką pozycję przyjmiemy za kierownicą, czyli o komforcie jazdy.”

   Jeżeli chodzi o szerokość czy gięcie kierownicy, to zawsze możemy ją skrócić/wymienić na inną. Tak samo zresztą ze wspornikiem kierownicy. Jest cała masa osób (w tym ja), które nie są do końca “standardowej” budowy. Np. przy danym wzroście mają dość krótkie, albo bardzo długie nogi i patrząc po nogach – pasuje im rama np. 17″, a po wzroście 19″. I wszystkie kalkulatory internetowe wymiękają. Ja np. nie jestem w stanie wyliczyć odpowiedniego rozmiaru ramy na stronie Canyona, bo podaje on, że osób o takich parametrach jak ja – 175 cm i przekrok 74 cm po prostu nie ma :) i zalecają kontakt z obsługą.

   W innym przypadku, np. przy tabelce producenta odnośnie Gianta AnyRoad, wypadałem na styku rozmiaru S i M. I tak naprawdę bez przymierzenia się w sklepie, trudno byłoby ocenić, który rozmiar wybrać. Bo oba pewnie by mi pasowały, ale na jednym z nich czułbym się zdecydowanie lepiej :)

 • Mam 171 cm wzrostu i 77,5 -78 cm przekrok. Jaka rama będzie właściwa w Unibike crossowym ?

  • Cześć, ja bym celował w ramę 19 cali. Ale warto oczywiście przed zakupem przymierzyć się do tego rozmiaru.

   • Jak dzwoniłem do sklepu do powiedzieli na podstawie wzrostu, że 17 cali, nie pytali o przekrok. Dodatkowo zastanawiam się jak jest ze zwrotnością roweru z większą ramą bo planuję jeździć
    z dzieckiem 4 letnim w foteliku montowanym z tyłu do ramy.

    • A to kupujesz przez internet czy stacjonarnie? Najlepiej wybierz się do kilku sklepów i poprzymierzaj do różnych modeli, w różnych rozmiarach (ustawiając siodełko oczywiście).

     I poczujesz na którym czujesz się najlepiej, a potem w domu porównaj geometrię z wybranym Unibike (sama informacja że to 17 czy 19 cali nie zawsze wiele mówi).

     Często wypada się też pomiędzy rozmiarami i można wedle uznania wziąć mniejszy lub większy rozmiar.

  • Pytasz o rower szosowy? Z mojego doświadczenia wynika, że jeżeli pozioma rurka ramy będzie miała 53 cm, to rower może być trochę za mały. Ale niektórzy lubią krótkie ramy szosowe i dopasowują je do siebie wymieniając mostek. Ale… takie rzeczy trzeba robić z głową i najlepiej po przymierzeniu się do roweru w sklepie, a najlepiej korzystając z profesjonalnego bikefittingu.

 • Witaj,
  mam mały dylemat odnośnie wielkości ramy. Spodobał mi się Cube SL Road Race model 2015. Nie zaprzeczam że ma bardzo przyjemną cenę :) tylko ze ostały się jedynie ramy oznaczone jako 53cm. Roweru nie mam niestety jak “przymierzyć” na żywo do siebie (znajduje się jakieś 600km ode mnie – kompletnie inna część kraju) stąd pytanie czy taka rama powinna być odpowiednia dla mnie czy jednak za mała
  mam 180cm wzrostu i długość nogi około 79cm

  • tak przy okazji – czytając Twoje testy widziałem właśnie Cuba SL Road. Może pamiętasz jak maksymalnie szerokie opony przyjmie rama i obręcze? docelowo to chciałbym z tego takiego “wana be gravel” zrobić z prosta kierownica :)

   • Na pewno wchodziły Schwalbe CX Comp 38C (kwestia czy przednia przerzutka na to pozwoli w obecnym modelu, ale powinna). Czy uda się wsadzić coś szerszego, tego nie wiem, bo nie próbowałem. Do jazdy po bezdrożach, opony 32-35-38C w zupełności mi wystarczają.

  • Ten rozmiar był na mnie idealny, a mam 175 cm wzrostu, nogę mierzoną przy skórze po wewnętrznej 79 cm, przekrok ok. 76 cm.

   Ale nie podejmę się strzelania, czy na Ciebie będzie dobry. Zakładam, że tak, najwyżej trzeba będzie pokombinować nad zmianą mostka na dłuższy. Ale to nie znaczy, że taka rama będzie Ci pasować, bo nie każdy lubi ciaśniejsze ramy.

  • Cześć, warto się przymierzyć do wybranego roweru przed zakupem. Ale z grubsza, przy tym wzroście rama 56 może być okej. Ale w niektórych przypadkach rama 54 też na styk może być dobra, kwestia osobistych preferencji, niektórzy lubią ciaśniejsze ramy.

 • Czesc, ciesze sie, ze trafilam na Twojego bloga, mam nadzieje, ze pomozesz :) mam w planie zakup dwoch rowerow, dla siebie i corki. Dla corki, znalazlam rower Kettler Berlin city, rozmiar ramy 50, troche obawiam sie, czy nie bedzie za duzy, bo corka ma dlugosc nogi wewnatrz okolo 73 cm. Dla mnie Batavus mambo, mam 178 cm wzrostu i dlugosc wewnetrzna nogi 88 cm, czy rama 57 cm, teoretycznie przewidziana na 175-185 cm, nie bedzie za mala, niestety na damskie wieksze sie nie natknelam. Pozdrawiam i dzieki z gory za pomoc.

  • Cześć, a masz możliwość przymierzenia się do tych rowerów przed zakupem?

   W przypadku Mambo, zaufałbym producentowi, który podaje dla Ciebie właśnie rozmiar 57 cm. Ale również polecałbym przymierzyć się przed zakupem, aby rozwiać wątpliwości.

   • Dziekuje za odpowiedz:) niestety te rowery tylko przez internet, szukam w miejscu gdzie mieszkam, ale nie ma. Juz wiem, ze Kettler bedzie na pewno za duzy dla corki, bo maksymalnie obnizone siodelko ma 85-87 cm od podloza do gornej czesci siodelka. Musze szukac cos o mniejszej ramie, ale na kolach 28 cali, masz moze jakies propozycje.

 • Mam wielki problem z doborem roweru. Mam upatrzony rower Trek Superfly 6, który prawie dziś kupiłem. Byłem pewny, że rozmiar na sklepie to 19,5 a okazało się, że jest to 21,5. Sprzedawca twierdzi, że dla mnie 21,5 będzie lepsze. Mierzyłem inny model Treka w rozmiarze 19,5 i ciężko mi stwierdzić czy był lepszy. Miałem za mało czasu na dokładne przymiarki. Zmierzyłem przekrok (stałem w butach + książka między nogi z dociskiem…tak chyba trzeba to mierzyć)…wyszło 88cm w sportowych butach bo nie posiadam jeszcze typowych do wpinania w pedały spd. Dodam, że jak stałem nad ramą to nie wydaje mi się aby luz do klejnotów wynosił 10cm. Jakaś pomoc?

  • Cześć, jeżeli miałeś do dyspozycji dwa rozmiar ramy, sam powinieneś poczuć, czy jest okej, czy 19,5 nie jest na Ciebie za małe. Odległość do krocza może być różna, w zależności od opadania górnej rury ramy. Czy powinno być to 10 cm? Różnie się o tym mówi, ja nie mam wyrobionego zdania, jak to powinno być w góralach.

 • Witam, potrzebowałbym pomocy w doborze rozmiaru ramy. Chodzi o opisywanego Cube’a SL Road Pro tyle tylko że z 2017. Znalazłem dobrą ofertę ale mają tylko rower w rozmiarze 56 (52 cm rura podsiodłowa), mój wzrost to 186, noga 83 cm. Także teoretycznie według współczynnika 0.63 powinien być ok ale ile kalkulatorów tyle zdań :/ jeden pokazuje 53 inny 54 a kolejny 55 cm.
  Dzięki za pomoc.

  • Cześć,
   ja mam 175 cm wzrostu i nogę 79 cm. Dla mnie idealnie pasował rozmiar 53 (pionowa rurka 49 cm).

   Jesteś ode mnie sporo wyższy, 53 będzie moim zdaniem trochę za mała (oczywiście można kombinować z wymianą mostka na dłuższy, ale lepiej tego nie zakładać). Raczej celowałbym w rozmiar większy, czyli 56.

 • chcę kupić rower XC, mam 162 cm, noga 73 cm, według różnych przeliczeń wychodzi mi rama 16″, przymierzałam w sklepie 15″ i 17″, na obu jechało mi się dobrze, doradzono mi, abym wzięła 17″ ze względu na bardziej sportową sylwetkę. Ale czytając różne fora wnioskuję, ze większość poleca wybrać jednak mniejszą ramę. Jak myślisz, która będzie lepsza?

  • Cześć, bardziej sportową pozycję za kierownicą, będziesz miała na mniejszej ramie. Do tego rower będzie zwrotniejszy. Wielu zawodników i zawodniczek XC wybiera właśnie mniejsze ramy, oczywiście potem dopasowując mostek, kierownicę, ramiona korby pod siebie. Ale oni mają od tego sztab specjalistów :)

   Ja też wolę ciut (podkreślam – ciut) za małe ramy, niż ciut za duże. A najbardziej wolę takie, gdzie siadam i czuję, że jest idealnie :) Ale to już kwestia osobistych preferencji. Zawsze można, tak jak napisałem wyżej, pokombinować z długością i wzniosem mostka, podkładkami pod mostkiem (w miarę możliwości) i dopasować rower idealnie do siebie.

   Którą ramę wybrać? Ciężko mi powiedzieć, nie widząc Cię na żywo na obu rowerach. Ja bym spędził jeszcze trochę czasu w sklepie, bez natarczywych spojrzeń sprzedających i sam bym się zastanowił. Moja dziewczyna też kiedyś długo wahała się między dwoma sąsiadującymi rozmiarami. I sama musiała dojść do tego, który był dla niej lepszy.

   • dzięki za odpowiedź ;)
    najgorsze jest to że dla mnie oba są ok pod względem wygody, nie wiem na ile komfort przy robieniu kółek w sklepie przełoży się na komfort w terenie. Nie jestem wysoka, ale rama 15″ wydawała mi się zawsze mała, dla osób max do 160 cm, z drugiej strony przy moim wzroście 162 cm nie będzie dla mnie za mała. W sklepie przymierzałam 15″, ale zastanawiam się tez nad 15″ ze sklepu internetowego, porównując geometrię obu marek są one bardzo zbliżone, jednak Reach w obu się różni, w jednym jest 363 mm, a w drugim 392 mm (ten przymierzałam), to spora różnica, a nie wiem jaki powinien być Reach dla mojego wzrostu :/

 • Siemano, czy mógłby mi ktoś doradzić co do rozmiaru ramy jaką mam wybrać w tym rowerze https://www.giant-bicycles.com/pl/contend-sl-2-2017 ? Użyłem kalkulatora ale moje wymiary średnio się z tym pokrywają. Rozważam zakup roweru w rozmiarze M/L Czy to dobry wybór ? Wynik jaki otrzymałem to :
  Top Tube Length 56.5 – 56.9 Cm
  Seat Tube Range CC 57.6 – 58.1 Cm
  Seat Tube Range CT 59.3 – 59.8 Cm
  Stem Length 10.8 – 11.4 Cm
  BB Saddle Position 76.2 – 78.2 Cm
  Saddle Handlebar 57.2 – 57.8 Cm
  Saddle Setback 7.5 – 7.9 Cm
  Seatpost Type Setback

 • Chcę kupić rower Cube z ramą 53cm
  Tak jak czytałem masz dokładnie taki sam rozmiar ramy Cube i jesteś zadowolony z wyboru.
  Czy możesz mi zdradzić swoje wymiary wewn. nogi i wysokość?
  Ja mam ospowiednio ok. 75cm /176cm. Ciekawe czy podobno jesteśmy rozmoarowo..

  • Chodzi Ci o Cube SL Road? Na mnie rozmiar 53 cm (pionowa rurka ramy 49 cm) był idealny, a mam 175 cm wzrostu i 79 cm nogi (mierzone po wewnętrznej, przekrok mam ok. 76 cm).

 • WOJTASR
  Do tej pory miałem krossa r6 27,5″ rama 17, jeżdżę w maratonach mtb, ale spokojnie bez spinki, wydaje mi się że rama jest za krótka w poziomie, mocno wyprostowana sylwetka, chcę kupić cube attention koła 29, mierzyłem 17 i 19 ramę, przy 17 więcej luzu w kroku ale chyba za krótka w poziomie, 19 mały luz w kroku 2cm ale spoko w poziomie, nie wiem co wybrać, nie miałem upadku, jeźdzę spokojnie ze względu na zerwanego archillesa, ogólnie chyba cube ma krótkie ramy w poziomie, skłaniam się do 19, mój wzrost to 178, długość nogi 78

  • Cześć, nie jestem w stanie Ci podpowiedzieć na 100%. Warto wybrać się do takiego sklepu, gdzie ktoś będzie mógł na Ciebie spojrzeć z boku i podpowiedzieć.

   W maratonach wielu zawodników stawia na mniejszą ramę, a potem kombinuje z długością i kątem mostka. Ale tu już wkraczamy w sferę bike-fittingu, co być może byłoby dobrym rozwiązaniem w Twoim przypadku. Poszukaj w okolicy jakiegoś studia, może pomogą i nie będzie to kosztowało dużo.

 • Witaj, mam pewien problem podczas jazdy rowerem. Mam turystyka LAZARO z ramą 21′, na kołach 28′, mój wzrost to 186cm, a odległość krocza od podłoża to około 90cm. Według danych z tabelki którą umieściłeś do crossa/trekkinga powinienem mieć nawet większa ramę. Z kolei według tabelki ze strony producenta znajduję się wzrostem przy dolnej granicy ramy 21′, czyli na siłę rama 19′ też by była dobra. Ale to wszystko oczywiście czysta teoria ;) W praktyce, gdy jadę rowerem w “normalnej” pozycji, jest w porządku, ale gdy muszę jakiś czas kierować jedną ręką, brakuje mi ramienia! Po chwili boli ręką i kierownicę muszę po prostu przytrzymywać palcami. Pytanie czy jest sent myśleć o zmianie ramy,czy raczej pokombinować z przesunięciem siodełka/wymianą mostka?

  • Cześć,
   z ustawieniem siodełka się nie kombinuje, tylko ustawia je poprawnie: https://roweroweporady.pl/jak-ustawic-siodelko-w-rowerze/

   Natomiast jeżeli chodzi o jazdę z trzymaniem kierownicy jedną ręką, to co to są za sytuacje? Niestety nie widzę tego, więc ciężko mi coś doradzić, ale jeżeli w “normalnej” pozycji wszystko jest okej, to przyczynę widziałbym raczej w nienaturalnej pozycji, a nie za dużej ramie.

   Oczywiście możesz pokombinować z wymianą mostka na trochę krótszy, pamiętając, że zmieni to charakterystykę prowadzenia roweru. Ale cały czas mnie ciekawi, co Ty robisz tą drugą ręką podczas jazdy :)

   • No dobra, nie śmiać się. Zdarza się, szczególnie latem, że wyskakuję rowerem do sklepu po jakieś drobnostki i często wracając sobie żółwim tempem jadę szerokim chodnikiem przez wodzisławski rynek… z czekoladowym lodem w jednej ręce i kierownicą w drugiej… ;) Wszystko oczywiście powoli, z głową i bezpiecznie, ale po minucie po prostu boli mnie wyciągnięta do kierownicy ręka i cała przyjemność pryska. Zastanawiałem się, czy przypadkiem rama nie jest ciut za duża, ale widocznie trzeba po prostu zmienić nawyki ;)

    • Przepisy mówią o obowiązku trzymania przynajmniej jednej ręki na kierownicy, tak więc wszystko jest w porządku, póki nie stwarzasz niebezpieczeństwa na drodze :)

     Musiałby ktoś z boku spojrzeć, jak to wygląda. Może rama jest za duża, a może nie :) Ciężko tak przez internet cokolwiek powiedzieć. Może spróbuj porównać pozycję i wygodę za kierownicą, z innymi rowerami, jeżeli masz do nich dostęp.

     • Rower mam od niedawna, zrobił dopiero 400km. Przy jednorazowym pokonywaniu dystansów do pracy rzędu 25km było ok, może jestem przewrażliwiony po prostu :D

     • Jeżeli z rozmiarem ramy coś Cię niepokoi, to warto się temu przyjrzeć, aby nie nabawić się kontuzji, zwłaszcza na dalszych trasach. Są w internecie specjalne kalkulatory, które w tym pomagają.

 • Witam. Chce zakupic rower miejski przez Internet poniewaz nie ma takiego modelu u mnie w sklepie stacjonarnym https://allegro.pl/show_item.php?item=6801330079 rower ma rame 21 cali a kola 28 cali. Zalezy mi na kolach 28 cali . Ale czy rama bd odpowiednia do mojego wzrostu. Mam 163cm wzrostu a dlugosc nogi 80-82cm. Z gory dziekuje za odpowiedź :)

  • Hej, moim zdaniem powinnaś szukać mniejszego rozmiaru. Sprzedający podaje, że jest to rower na wzrost 163-188 cm, co jest hmmm… nie powiedziałbym kłamstwem, bo osoby o tak dużej rozpiętości wzrostu pewnie dałyby radę jechać na takim rowerze. Ale jest to mocne nadużycie, bo w skrajnych przypadkach, albo niska osoba będzie bardzo wyciągnięta na tym rowerze, albo wysokiej osobie będzie na nim już ciasno.

   I niestety potem widać niewysokie dziewczyny na wielkich kozach, które mają problem aby trzymać kierownicę. Bo sprzedający zaszalał i uznał, że jeden rozmiar ramy będzie tak samo dobry na niewysoką, jak i bardzo wysoką osobę :)

   Sugerowałbym przejść się do pobliskich sklepów rowerowych i poprzymierzać nawet inne modele miejskich rowerów. A jeżeli nie masz takiej możliwości, tak czy siak, celowałbym w ramę 19 cali, ten sprzedający też ma rowery z taką ramą.

 • Ciekawe co poradzisz w przypadku 194cm, wew noga 100cm. nawet w rowerowych nie chcą wciskać 58. trek 62 nawet jest zbyt mały…

 • Łukaszu, wiesz że w rowerach szosowych rozmiar ramy nie dotyczy długości pionowej rurki (tak jak chociażby w crossach lub mtb) tylko poziomej :)? Patrzę na wymiary Twojego Cuba i porównując z tym co mówisz mam wrażenie, że mierzysz zły odcinek :)

 • Witam, mam pytanie odnośnie wyboru rozmiaru ramy do roweru serii Level B. Mam 184 cm wzrostu i 85 cm nogę. Według wyliczeń ze strony krossa wychodzi mi 19″ czyli “M”. A według tabelki tegoż samego producenta na mój wzrost zalecana jest “L”. Dodam że pokonuję duże dystansy w terenie umiarkowanie górzystym. Wstępna przymiarka do “M” sprawiała wrażenie kierownicy zbyt blisko. W “L” natomiast rama przy sterach sięgała krocza. Który rozmiar w perspektywie czasu będzie prawidłowym rozwiązaniem? Bo po przesiadce z 26″ trudno mi określić co może być problemem, bo wszystko jest dziwne :)

  • Cześć,
   “rama przy sterach sięgała krocza” – cóż, zdziwiłbym się, gdyby było inaczej.

   Jeżeli na M czułeś, że kierownica jest zbyt blisko, to ten rozmiar nie jest dla Ciebie.

 • Mam pytanie- Mój brat (15 lat) chce rower, z obliczeń wynika, że potrzebuje 19cali. Czy jeśli miałby to być rower na +/- 5 lat to lepiej dołożyć 2 cale (jednego się nie da), czy pozostać przy 19 calach? Czy te 2 cale robią tak dużą różnicę? Byłbym wdzięczny za odpowiedz.

 • Dobry wieczór, mam małą zagwozdkę. Mój wzrost to 180 cm, długość wewnętrzna nogi 85 cm. Rower jest na kołach 29. Niestety mam do wyboru 19 lub 21 cali. Którą wielkość wybrać. Z góry dziękuję za podpowiedź.

  • Cześć, najlepiej byłoby przymierzyć się do obu tych rozmiarów. Albo porównać z jakimś innym rowerem geometrię.

 • Cześć Łukasz. Mam problem. Kupuję rower Kross Evado 4.0 i nie wiem jaką ramę wybrać. W sklepie przymierzyłem ramę 19 cali i 21 cali. Siedząc na rowerze z ramą 19 cali gdy siodełko podniosłem do połowy było dobrze, a w rowerze 21 cali gdy siodełko było maksymalnie opuszczone dopiero mogłem całą stopę położyć na ziemi. W obydwu rozmiarach stając okrakiem nad ramą miałem trochę luzu. Sprzedawca polecił mi 19. Mam 177 cm wzrostu i 82 cm długości nogi po wewnętrznej. Mam 15 lat i szybko rosnę a chciałbym żeby ten rower służył mi bardzo długie lata. Jaki rozmiar ramy więc wybrać? 19 cali czy 21 cali? Rower będzie mi służył do rekreacyjnej jazdy. Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję. Pozdrawiam :)

  • Cześć,
   jeżeli chodzi o ustawienie siodełka, to polecam ten wpis: https://roweroweporady.pl/jak-ustawic-siodelko-w-rowerze/

   Jeżeli możesz postawić całą stopę na ziemi, nie schodząc z siodełka (lub nie zsuwając się na bok), to znaczy, że siodełko jest za nisko. Noga podczas pedałowania powinna się w najdalszym miejscu prawie całkowicie uginać.

   “Mam 15 lat i szybko rosnę a chciałbym żeby ten rower służył mi bardzo długie lata”

   A wiesz ile urośniesz? Bo może będziesz miał ponad 2 metry i potrzebna Ci będzie rama 23 cale? W momencie gdy rośniesz, to nie jest najlepszy moment na zakup roweru “na lata”. No chyba, że zmienisz sobie kiedyś ramę.

   Jeżeli na ramie 21″ czułeś się dobrze i nie miałeś wrażenia, że to rower jak od starszego brata, to ja bym wybrał ten rozmiar.

 • Witam serdecznie, proszę o pomoc w wyborze rozmiaru roweru. Mam 168 cm wzrostu, dł wew. nogi 78-9 cm, raczej dłuższe niż krótsze ręce.

  Zastanawiam się nad rowerem http://www.whyte.pl/portobello rozmiarem M albo L. Rozważam L dlatego, że zależy mi na lekko pochylonej sylwetce, nie chciałabym siedzieć na rowerze jak na kanapie.

  Rower ( rozmiar M) ma rozstaw osi i efektywną dł. g. rury jak mój stary “uniwersalny” góral, stąd m.in. moje nim zainteresowanie. Nie mam możliwości przymierzenia roweru. Czy ma jakieś znaczenie, że jest dedykowany dla mężczyzn, bo okazuje się, że ten jest?

  • Hej, moja dziewczyna nie tak dawno kupiła sobie Whyte Shoreditch, czyli rower na tej samej ramie. Też ma 168 cm wzrostu i nogi ok. 79 cm. Wybrała rozmiar… S :)

   I rama nie jest na nią absolutnie za mała. A też porównywaliśmy większość wymiarów do jej poprzedniego roweru, też górala na wygodnej ramie.

   Moim zdaniem L-ka będzie na Ciebie dużo za duża. Pozycji za kierownicą nie wybiera się tylko patrząc na długość górnej rury, musi za tym iść cała geometria.

   Jeżeli już to M-ka może być dobrym wyborem. Ale cały czas musisz pamiętać, że ta seria rowerów ma geometerię przesuniętą ciut bardziej w stronę komfortu. Może nie wyprostowanych pleców, ale jednak nie pochylonej sportowo sylwetki.

   • Bardzo dziękuję za pomoc :), wybrałam M-kę. Jeszcze mam takie pytanie, jakie narzędzia są potrzebne do złożenia roweru, tzn. klucze, średnica?

    • Potrzebny Ci będzie płaski klucz 15 do przykręcenia pedałów (pamiętaj, że jest prawy i lewy): https://roweroweporady.pl/jak-wymienic-pedaly-w-rowerze/

     Koła (a w zasadzie pewnie tylko przednie) przykręca się takim dedykowanym kluczykiem, który dostaniesz razem z rowerem.

     Będziesz musiała przykręcić jeszcze kierownicę (w Shoreditchu robi się to imbusem nr 4) oraz ustawić siodełko na wysokość i przód-tył (w S-u robi się to imbusem nr 5).

     • Dziękuję za pomoc, w/w narzędzia kupiłam, rower złożyłam bez większych trudności, pierwsze 100 km za mną. Rower jest lekki, zwrotny, rozmiar pasuje :) Jedyne ewent. zastrzeżenia, to dyskretne tarcie zacisków hamulca podczas obrotu przedniego koła (podczas jazdy “na zewnątrz” niesłyszalne) i brak karty gwarancyjnej – dostałam tylko paragon – ciekawa jestem jak to było u Was? Od sprzedawcy dostałam informację, że karty nie wydają; natomiast odn. hamulca, że to kwestia jego dotarcia.

     • Jeżeli chodzi o kartę gwarancyjną, to chyba nic takiego nie dostaliśmy. Ale wystarczy sam dowód zakupu.

      Co do tarcia, to nic nie musi się “docierać”. Zakręć kołem i popatrz czy tarcza ociera o jeden z klocków. Jeżeli tak się dzieje, poproś o pomoc drugą osobę. Postawcie rower na równej nawierzchni, poluzuj trochę dwie śruby trzymające zacisk hamulca. Następnie niech druga osoba wciśnie klamkę hamulca i trzyma. Ty w tym czasie równomiernie dokręć obie śruby, z czuciem raz jedną, raz drugą. To pomoże ustawić zacisk hamulca względem tarczy.

 • Witam
  Ja mam pytanie odnośnie rowerów FS i odpowiedniego doboru ramy do długości nóg. Zamierzam kupić rower od CANYON-a model neuron niestety firma ta sprzedaje swoje rowery tylko i wyłącznie wysyłkowo i nie maja sklepow które oferowały by mozliwość jazdy testowej W przypadku FS jak ma sie opracowana przez Ciebie tabela ? Długość mojej nogi w kroku to 84 cm ( z wyliczeń twoich wychodzi 47,88 cm ) wiec rama 19 producent CANYON na swojej stronie zamieszcza taka specyfikacje: rama M ma dł. rury podsiodłowej 440mm a rozmiar L już ma 480mm wychodzi na to ze dla mnie odpowiedni rozmiar to L. Jeśli to pomoże obecnie śmigam na rowerze marki KROSS rama rozmiar 20 i bolą mnie ręce ( dochodzi do tego mrowienie i drętwienie rąk ) wraz z nadgarstkami

  • Cześć, z rowerami z pełną amortyzacją może być problem, jeżeli chodzi o tę tabelkę. Z tego co kojarzę Canyon ma na stronie specjalny kalkulator, który pomaga w dobraniu odpowiedniego rozmiaru. Zawsze możesz też do nich napisać, co by radzili, bo myślę, że oni będą najlepiej wiedzieć.

   • Dzieki za dop.
    Pytałem na stronie Canyona osoby z Polskiej dystrybucji odnośnie rozmiaru ramy pod moje wymiary i koleś wywnioskował z ich kilkuletniego dośwaidczenia ze najlepszy wyborem dla mnie według nich byłby rama L z rura podsiodłową dlugosci 480 mm Ale ale z kalkulatora na ich stronie i słow dystrybutora wyszło ze moje wymiary mieszczą się miedzy ramą M a L i teraz dylemat wielki bo nie mam gdzie dosiać takiej ramy by przekonac sie na własnej skórze który rozmiar bedzie dla mnie odpowiedni. Uzytkownicy maja podzielone zdanie na temat wielkości ram jedna grupa woli mniejszy rozmiar a druga wiekszy. Co prawda mam możłiwosc zwrotu roweru lub ewentualnej wymiany na inny model czy rozmiar ale nie chce mi sie bawic w poczte polską
    A jak sie maja rozmiary ram L to 20′ czy jeszcze 19′

    • S, M, L to są ustalane przez producenta oznaczenia, których nie powinno się porównywać między różnymi rowerami. Zresztą samo oznaczenie calowe też bywa mylące u niektórych producentów.

 • Witam Cię Łukaszu mam problem z wyborem roweru mtb model już wybrałem i była przysiadka w sklepie to: Cube ltd sl mam 176 centymetrów wzostu rozmiar nogi 86 centymetrów i pytanie czy 17 czy 19 cali na obu siedziałem i jeżdziłem po sklepie skiteam Warszawa i nie wiem co wybrać? Na 17 było ok choć sprzedawca mówił iż 19 lepsza by była na 19-tce byłem bardziej wyciągnięty lecz rower był mniej nerwowy niż na 17, na 17 musiałbym w terenie bardzo uważać i nie wiem co wziąść co radzisz?

  • Weź ten, na którym czujesz się lepiej. Ja mam krótsze nogi od Ciebie (175/79 cm) i przy kołach 27.5″ wybrałbym ramę 18 cali. Przy kołach 29″ pewnie 17″. Ale oczywiście wzrost i noga to nie wszystko, zostaje jeszcze chociażby długość rąk.

   Jeżeli tylko na 19″ nie czułeś się źle, to czemu nie. Ja lepiej czuję się na mniejszych ramach, ale na zbyt małych moja dziewczyna mówi, że wyglądam jak na rowerze po młodszym bracie :D Ale i tak wolałbym ciut za małą ramę (ciut), niż ciut za dużą. Choć to w pewnym zakresie można niwelować wymieniając mostek czy skracając kierownicę.

   W każdym razie jeżeli tylko nie czujesz się źle na 19, to czemu by nie wziąć takiego rozmiaru.

 • Witam,
  mam dylemat co do wyboru rozmiaru ramy roweru górskiego. Zdecydowałam się na rower Kross Lea F3. Przy wzroście 164 cm mam długość nogi po wewnętrznej 79 cm. Ciężko mi po chwilowej jeździe w sklepie wyczuć rower. Wybór między 17″ a 19″. Mam wrażenie że 17 jest trochę za mała, a 19 za duża. Może to tylko wrażenie. Co by Pan radził?

  • Hej, według teoretycznych wyliczeń wypadasz gdzieś pomiędzy tymi dwoma rozmiarami ram :) Oczywiście to tylko teoretyczne wyliczenia, ale jak widać zgadzają się z Twoimi odczuciami.

   Powiem tak, jeżeli na 19″ czujesz, że rama jest za duża, to ja bym ją odrzucił. Będziesz się potem tylko męczyć i kombinować jak ją “skrócić”, np. wymieniając wspornik kierownicy. Można oczywiście w drobnym zakresie tak zrobić, ale tylko drobnym.

   Jeżeli na 17″ czujesz, że rama jest trochę za mała… to też bym jej nie brał. Ciężko mi powiedzieć co zrobić, bo musiałbym stanąć obok Ciebie i zobaczyć jak wyglądasz na jednym i drugim rowerze, bo to często patrząc z boku widać.

   Ale na Twoim miejscu wybrałbym się do innych sklepów i poprzymierzał jeszcze do innych rowerów. Rowery różnią się od siebie geometrią ramy, nawet jeżeli są oznaczane tak samo. Warto kupić taki rower, na który jak wsiądziesz, to powiesz – TAK, czuję się na nim idealnie.

   • A gdybym nie napisała o moich odczuciach, którą ramę bardziej by Pan polecał, znając moje wymiary. ? 19 czy 17 w tym konkretnym przypadku roweru. Problem w tym że mi się inne rowery nie podobają. Dodam jeszcze tyle. Do tej pory jeździłam na 19,5′ Krossa. Było ok. Z tym, że to bardzo stary model roweru tej firmy, w którym efektywna długość ramy głównej jest krótka jak na 19 w porównaniu do obecnych rowerów.

    • No dobrze, a jakbyś porównała tę długość w swoim rowerze, do 17 i 19 w Lea F3?

     Z tego co widzę, różnica między 17 a 19 cali to 1,5 centymetra. Do tego w 19″ wspornik kierownicy jest dłuższy o następne 1,5 centymetra (on idzie pod kątem, więc efektywnie będzie bliżej), więc niech to będzie te 2,5 centymetra więcej. To sporo, choć wydaje się niewiele.

     Powiem tak, jeżeli na ramie 17″ nie czujesz się źle i nie obijasz kolanami o kierownicę, to pewnie zdecydowałbym się właśnie na ten rozmiar. Może pokombinował nad wymianą wspornika kierownicy na trochę dłuższy. A może nie…

     Tak jak pisałem, musiałbym stanąć obok Ciebie i zobaczyć jak wyglądasz na jednym i na drugim rowerze. Tak czy owak, ja zawsze lepiej się czuję na ciut (podkreślam, ciut) za małym rowerze, niż ciut za dużym.

     W trochę za dużej ramie też można kombinować z wymianą wspornika kierownicy, ale tam dochodzi jeszcze kwestia ustawienia siodełka chociażby.

     • Oczywiście, że porównałabym do 17-rama jest nawet od 17 obecnego Krossa krótsza (dawne czasy). Ja nie mam natomiast porównania do innych rowerów, jeździłam na swoim starym długo, przyzwyczaiłam się, nie wiem do końca czy taki powinien być (ja taka znawczyni rowerów). Kiedyś inaczej wybierało się rowery. No nic, pomógł Pan na ile Pan mógł i za to dziękuję bardzo. Szkoda, że nie ma takich sprzedawców w sklepie:). Jakąś decyzję muszę podjąć. Mi chyba bliżej do 19, ale zastanowię się jeszcze. Pozdrawiam.

 • @roweroweporady:disqus :) Odświeżam temat. Ostatni kupiłem Kross LEVEL B4 XL 23` z kołami 29 no i okazał się zdecydowanie za duży – mam 189cm wzrostu. Teraz mam zamiar ro wymienić na 21 lub nawet 19 – tylko no właśnie, czy 19` nie będzie zbyt mała? Tonący brzytwy się chwyta, stąd mój post – pozdrawiam.

  • Hej, najlepiej będzie jeżeli wybierzesz się do sklepu i poprzymierzasz do tych rozmiarów ram. Tak czy owak, 19 cali będzie na Ciebie za małe. Ja ostatnio testowałem Indianę na ramie właśnie 19 cali: https://roweroweporady.pl/indiana-x-pulser-3-7-test-optymalnego-gorala/

   Co prawda z kołami 27.5″, ale tak czy owak, na moje 175 cm wzrostu i nogę 79 cm ta rama była dobra. Tak więc u Ciebie raczej celowałbym w 21 cali. Ale i tak warto przejść się do sklepu i samemu to sprawdzić.

  • Cześć, na pewno nie rozmiar 50 (48 cm pionowa rurka), będzie za mały.

   Z teoretycznych wyliczeń wychodzi, że rozmiar 53 (51 cm rurka pionowa) będzie akurat. Ale to tylko teoretyczne wyliczenia.

   • Cześć, też tak myślę że rozmiar 53 będzie dobry dla mnie.

    Przeglądam twój – wasz blog rowerowy od roku i nie ukrywam, że porady co do roweru fitnesowego są trafne, fajnie że poszerzasz wiedzę w temacie rowerów, naprowadziłeś mnie na rower fitnesowy i markę radon o której nie wiedziałem. Pozostaje mi zakup rowerku, myślę że spełni moje oczekiwania, chodź inny producenci troszkę kuszą hamulcami hydraulicznymi.

    Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

 • Witam. Mam 181 cm wzrostu, długość wewnętrzna nogi to 86 cm, . Chce kupic kross level b1 kolo 29 cali . Nie mam możliwości sie przymierzyć bo zamawiam przez net. Jaka rame wybrać 19 czy 21 cali?

 • Witam. Mam problem. Mój wymarzony rower to Batavus Mambo. Dostępny jest on w rozmiarach 53, 57, 61, 65 cm. I tu zaczynają się schody. Mam 176 cm wzrostu i krok jakieś 82 cm. Nie wiem, który wybrać rozmiar, bo w różnych miejscach wskazują odmienne przeliczniki. Na oficjalnej stronie holenderskiej Batavusa każą przemnożyć długość nogi przez 0,67, na polskiej 0,68. W innych miejscach podają wskaźniki 0,63-0,68. Jedne uwzględniają amortyzowaną sztycę i każą odjąć 2-5 cm od końcowego wyniku lub od długości nogi, inne w ogóle tę kwestię pomijają. Sam już nie wiem co mam zrobić. Wiem, że najlepiej byłoby się przymierzyć do obu, ale niestety nie mam takiej możliwości. Proszę o pomoc – lepiej 53 czy 57 cm?

  • Hej, ja mam podobne wymiary i też w niektórych rowerach wypadam gdzieś pomiędzy dwoma rozmiarami :)

   Z amortyzowanym wspornikiem siodełka chodzi o to, że nie opuści się go tak, jak sztywnego wspornika. W pewnym momencie amortyzator nie pozwoli opuścić bardziej siodełka. A to może być kłopotliwe, gdy ktoś będzie właśnie na styku rozmiarów i będzie miał ten większy rozmiar ramy.

   W RowerachStylowych podają, że rozmiar 57 jest dla osób o wzroście od 176 cm (oczywiście sam wzrost to nie wszystko i to tylko uproszczenie). Więc może się tak zdarzyć, że będziesz chciał opuścić siodełko, a tam już nie będzie się dało. A może będzie dobrze… to zależy od długości nogi.

   Nie chcę Ci źle doradzić. Sam lepiej czuję się na ciut mniejszych ramach, ale nie chciałbym, żeby się okazało, że rama 53 będzie na Ciebie za mała i będziesz wyglądał na nim jak na rowerze od młodszego brata.

   Najlepiej byłoby poszukać w internecie opinii od ludzi, którzy jeżdżą na rowerach holenderskich, gdzie ktoś napisał jakie ma wymiary i jaką ramę wybrał.

 • Mam 180 cm wzrostu, wewnętrzna długość nogi 81 cm, wg większości kalkulatorów pasuje mi rama 20’/51cm,niektóre wskazują na 21”/53cm, niektóre na 19’/49cm,Na bike fit calculator wyszło mi ST równe 55.3 – 55.8 cm. Więc już kompletnie nie mam pojęcia jaka rama będzie dobra. Interesuje mnie Kross Trans Atlantic. Jest produkowany w 2 rozmiarach 19′ lub 21′. Nie mam możliwości sprawdzenia w sklepie, a chce kupić w internecie.Jaki romiar będzie odpowiednia? Z góry dziękuję za odpowiedź, pzdr serdecznie.

  • No cóż, wypadasz faktycznie pomiędzy tymi dwoma rozmiarami. Który będzie lepszy? Odpowiem enigmatycznie – to zależy od Twoich preferencji. Ja wybrałbym mniejszą ramę, bo wolę bardziej kompaktowe konstrukcje, które lepiej “czuć” podczas jazdy. Ale nie każdy tak lubi.

   Jeżeli nie masz sklepu z Krossem w okolicy, to może są jakieś inne rowery? Albo masz możliwość przejechania się rowerem sąsiada/kolegi? Tak aby sprawdzić przynajmniej te dwa podstawowe wymiary, czyli długość pionowej rurki ramy + efektywną długość górnej rurki.

 • Witam,

  Bardzo mocno zastanawiam się nad zakupem roweru crossowego Unibike Viper. Właściwie to można powiedzieć, że jestem już zdecydowany – pozostaje najważniejsze – rozmiar. Wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazywałyby, że z moim 184cm wzrostu i 85-86cm nogi powinienem uderzać w ramę rozmiaru 21 (długość rury podsiodłowej 533mm wg. danych producenta). Pytanie brzmi tak – czy dla uzyskania bardziej komfortowej (pionowej) pozycji odciążającej kręgosłup, warto podejść do ramy 23? Przymierzałem się do niej w sklepie i jeśli chodzi o wysokość, to jest taka “na styk” z pewnymi wrażliwymi częściami ciała. Raczej nie planuję awaryjnych zeskoków z roweru i to aż tak bardzo mnie nie przeraża. Dodatkowo mam dość długie ręce w porównaniu do wzrostu, więc nie musiałem się przesadnie wyciągać do kierownicy.

  Bardziej zastanawia mnie, czy przy moich wymiarach tak duży rower będzie wygodny, szczególnie na dłuższych dystansach. Nigdy nie miałem okazji przemierzyć kilkudziesięciu kilometrow na takim “za dużym” rowerze i zastanawiam się nad możliwymi problemami jakie mogą się pojawić w jeździe?

  • Hej, bez zobaczenia tego na żywo, ciężko jest dokładnie powiedzieć, jaki rozmiar byłby na Ciebie idealny. Najlepiej wybrać taki, na którym będziesz się czuł najlepiej.

   Poproś kogoś z rodziny, albo ze znajomych, aby wybrali się z Tobą do sklepu i zobaczyli Cię z boku na obu rozmiarach ramy. Osoba z boku będzie w stanie obiektywnie się wypowiedzieć, czy na tej mniejszej np. nie wyglądasz jak na rowerze od młodszego brata, albo na tym dużym nie wyglądasz jakbyś go wziął od jakiegoś dwumetrowca.

   Ja zasadniczo mam takie sobie doświadczenia z trochę za dużymi ramami, zawsze wolałem takie “o włos” za małe. Wygodniej mi się na takim rowerze siedziało, lepiej się go kontroluje i nie było problemu z ustawieniem siodełka na odpowiedniej wysokości, co w za dużej ramie czasami może mieć miejsce. A tego już nie zmienisz.

   • Dzięki za pomoc. Masz 100% racji, że do roweru po prostu trzeba się przymierzyć i zobaczyć co i jak, a wszystkie tabelki świata można traktować tylko i wyłącznie jako sugestię i punkt wyjścia. W moim wypadku konieczna była rama 23, bo po pierwsze na mniejszej wyglądałem komicznie, a po drugie było mi najzwyczajniej w świecie niewygodnie. Dlatego dla pozostałych czytelników bloga porada w formie parafrazy słów Autora – bierzcie i mierzcie i nie wychodźcie ze sklepów niezadowoleni!

 • Cześć, ciekaw jestem Twojej opinii. Zakupiłem niedawno rower Cube Nature w rozmiarze 50cm (długość rury podsiodełkowej 48cm). Moje wymiary to 175 cm wzrostu i 81 cm przekrok, czyli w zasadzie dłuższa noga i krótki tułów. Czy uważasz, że wybrałem odpowiedni rozmiar ramy? Mierzyłem się też do 54 i nie było źle aczkolwiek stojąc nad ramą było na styk (rama pośrodku od ziemi wynosi ok 84 cm czyli mniej więcej tyle samo, ile mam w przekroku dodając wysokość buta). Podczas samej jazdy raczej nie odczuwałem większych różnic. Czy uważasz, że rozmiar ramy, który wybrałem jest odpowiedni?

  • Cześć, z teoretycznych wyliczeń wyszłoby, że kupiłeś ciut za małą ramę. Ale to nie znaczy, że to był błąd, ja też lubię ciut mniejsze ramy :) Jeżeli dobrze Ci się na tym rowerze jeździ i nie obijasz kolanami o kierownicę, to śmiało jeździj i się nie martw :)

 • Witam, i na wstępie chcę podziękować za blog z tak dużą ilością informacji.
  A przy okazji chciałbym zadać pytanie odnośnie wielkości ramy roweru szosowego (ma to być moja pierwsza szosa). Mianowicie mam wzrost 176cm noga 78cm i wg wzrostu rama 54 a wg nogi 52 (i to nie całe). Jak napisałem ma to być pierwsza szosa i pewnie dopiero po kilkuset km będę wiedział czy dobrze wybrałem.

  • Hej, w rowerach szosowych te 52/54 zazwyczaj odnoszą się do poziomej rurki ramy, tak więc trzeba popatrzeć w specyfikację konkretnego modelu. Taki np. Specialized Allez E5 Sport.
   W rozmiarze 54 ma pionową rurkę ramy 51 cm. Ja mam praktycznie ten sam wzrost i nogę co Ty i właśnie wybrałbym ten rozmiar 54. Jeździłem na takim Specu na ostatnim wyjeździe i pasował mi bardzo dobrze taki rozmiar.

   • Dzięki za odpowiedź no i jak mogę to proszę jeszcze o pomoc.
    Wypatrzyłem taki rower:
    http://www.romet.pl/Rower,HURAGAN_3,10,713,714,14575,2017.html
    Na stronie jest tabela rozmiarów ramy wg. wzrostu, i tam dla mnie jest rozmiar 19″/20″ co by się zgadzało z tabelką zamieszczoną w twoim tekście ale przy takiej wartości w calach podajesz w nawiasach 51cm…
    Do wyboru w skelpie są rozmiary od 52cm do 58cm.

    • Musisz znaleźć tabelkę z geometrią tych rowerów. Tak jak pisałem, najczęściej producenci rowerów szosowych podając 52/54/56 itd. piszą o długości poziomej rury ramy. Ja w tabeli mam podane długości pionowej rurki.

     • Udało mi się znależć tabele do Huragana 3 z 2015 ale to chyba ta sama rama.
      http://zdjecia.bikeworld.pl/produkty/large/rowery_szosowe_romet_huragan_3_0_6dead.jpg
      Wydaje mi się że w przypadku Rometa rozmiary 52/54 dotyczą rury pionowej :D
      W sumie rower ma służyć do jazdy amatorskiej i chyba zdecyduję się na 52 bo (jeżeli dobrze rozumiem) na takiej ramie będę miał sylwetkę trochę bardziej wyprostowaną.
      Swoją drogą to ta sprawa powinna być jakoś ujednolicona u wszystkich producentów.
      Dzięki jeszcze raz z pomoc.

     • To nie jest do końca ujednolicone, bo są różne geometrie i budowy ramy.

 • kupiłem rower crossowy kross evado 5 rozmiar ramy 19″ mam 171 cm wzrostu wew. wysokość nogi 76 cm. Podczas zatrzymywania, stojąc stopami na ziemi krocze prawie dotyka ramy. Zmienić już nie mogę. Czy mogę jeździć takim rowerem ?

  • Hej, pewnie, że możesz. W rowerach crossowych rama nie opada tak szybko jak w górskich, bo nie ma takiej potrzeby. Przecież nie będziesz na nim jeździł po hopkach czy zjeżdżał z zawrotną prędkością po lesie.

 • Witam
  mam pytanie w sprawie rozmiaru ramy
  model roweru wybrany Stevens 6x lite tour – używany lub poekspozycyjny (mogę kupić w rozsądnej cenie)
  mam 176 wzrost, przekrok 78-79 (na boso z poziomicą między nogami :), ze strony Stevensa wynika że coś pomiędzy ich 48 a 52 cm patrząc na przekrok – kolumna O z wynikami pokazuje że obydwa byłyby OK.
  https://www.stevensbikes.de/2016/index.php?bik_id=112&cou=US&lang=en_US
  Niestety sprzedaż wysyłkowa więc nie mam możliwości się dosiąść
  z góry dziękuję za pomoc
  Adam

  • Cześć, powiem Ci tak, ja mam Cube SL Road w rozmiarówce Cube 53 cm (czyli pionowa rurka 49 cm): http://cube.pl/

   A mam 175 cm wzrostu i nogę 78 cm, czyli w zasadzie tak jak u Ciebie. Z tego co porównuję geometrię Cube do Twojego Stevensa, wybrałbym dla siebie rozmiar 48.

 • Łukaszu, chlapnąłeś trochę i nie wiem czego ktoś wczesniej tego nie wychwycił, do sportowego jeżdżenia, w szczególności w przypadku szosy mozemy dobrać ramę ciut ZA DUŻĄ, a do jeżdżenia dla relaksu ciut ZA MAŁĄ, od kiedy to przy dłuższej ramie masz bardziej wyprostowaną pozycję, a przy zbyt krótkiej bardziej aerodynamiczną? :)

 • Witam, bardzo poważnie myślę nad rowerem Kona Big Rove Al 2016, niestety w moim mieście nie jestem w stanie go przetestować na żywo. Może Pan będzie mnie w stanie nakierować w dobrą stronę.
  Mam 185cm wzrostu, a długość nogi to 88-89cm. Czy byłby mi Pan w stanie doradzić rozmiar tego roweru (czysto hipotetycznie, bo wiem że jednak test na żywo to konieczność)

  http://www.konaworld.com/big_rove_al.cfm

  • Cóż, z tabelki dla rowerów crossowych, bo tak bym tutaj oceniał ten rower (świetna ta Kona jest, tak przy okazji!), wyszłaby perfekcyjnie rama w rozmiarze oznaczanym jako 59 cm (czyli z pionową rurką 56 cm).

     • Mam jeszcze jedno pytanie, jako że od dłuższego czasu zwlekałem z podjęciem decyzji o zakupie tej Kony, zauważyłem że w międzyczasie jej stalowa wersja zdążyła znacząco potanieć. Aluminiowa chodzi teraz po 2900 a stalowa po 3600. Co Pan sądzi o dopłacie do stalowej wersji?

      http://2016.konaworld.com/big_rove_st.cfm

      Ten rower byłby dla mnie do wszystkiego, ale głownie do jazdy po mieście. Czy to overkill czy zupełnie nietrafiony segment z mojej strony?Nie ukrywam ze po prostu badzo mi sie te rowery podobaja.

     • Hej, dostajesz nie tylko stalową ramę, ale także lepszy napęd. Kwestia czy warto to rozważać.

      Powiem tak, jeżeli chodzi o samą ramę, to chromowo-molibdenowa rama na pewno jest warta rozważenia. To nie taniutki szajs, jaki jeszcze czasem możemy spotkać w najtańszych rowerach za 1/10 tej kwoty. Nie wiem o ile będzie ona cięższa od aluminiowej wersji, ale nie wydaje mi się, aby to była ogromna różnica. Dobra stal na pewno lepiej tłumi nierówności od aluminium, więc to na pewno duży plus dla stali.

      Czy warto dołożyć? Trudno powiedzieć, już wersji aluminiowej niczego nie brakuje. W stalówce dostajesz napęd 10-rzędowy, mniej więcej o oczko lepszy niż w aluminiowej wersji. Dylematu nie rozwiążę, oba będą dobrym wyborem.

 • Czy opierane sie kroczem o rame definitywnie dyskwalifikuje taki rower. Napaliłem sie na hexagona R6 bo bardzo mi sie podoba ale rozmiar M wygląda na za duży. W sklepie sprzedawca namawiał mnie na inny twierdząc ze S bedzie za mały, ale jakoś nie wierze w jego czyste intencje bo koniecznie chciał mi wcisnąć jakiegoś Gianta. Mam 176 cm wzrostu ale niezbyt długie nogi, tylko 74 cm.

  • Hej, w rowerze MTB opieranie się o ramę raczej dyskwalifikuje. W crossowym, szosowym czy fitnessowym już mniej, bo tam jest inna geometria ramy. Ale jeżeli tylko na rowerze czujesz się niekomfortowo, to od razu go odpuść. Przejdź się do innego sklepu i zobacz rozmiar S. Tak jest najlepiej zrobić i sprawdzić po prostu samemu.

 • Witam. Od niedawna przeglądam ten pasjonujący blog jako typowy rowerowy lamer i żółtodziób i nasunęły mi się pytania przed zakupem nowego roweru. Mierzę 169 cm, a długość nogi 70 cm. Z wszelkich wyliczeń wynika, że powinienem szukać crossa/trekking o ramie 17″ (myślę albo o typowym męskim: http://www.activsport.eu/product-pol-19574-Rower-trekkingowy-meski-Kross-Grand-Trekking-Alu-17-uniw.html?gclid=COmmvr_A3s4CFQoTGwodnpYCJQ, albo o czymś damkopodobnym, tj. z niską ramą jak np. tutaj: https://allegro.pl/rower-spartacus-cross-1-0-aluminiowy-shimano-2016-i6437681378.html albo https://allegro.pl/rower-trekkingowy-spartacus-globetrotter-nowy-2016-i6445640659.html?reco_id=d2ad8851-6c9a-11e6-8e10-56847afe9799&ars_rule_id=201&bi_s=archiwum_allegro&bi_m=reco&bi_c=Product). Wiem, że to nic szczególnego jakościowo, ale na moje potrzeby (ok. 100 km tygodniowo ze wskazaniem na szosę – 80% – i płaski las) absolutnie wystarczy. Który w ogóle byłby najsensowniejszy?
  Pytam, bo rekreacyjnie jeżdżę starą damką Alfira na kołach 24″ o długości pod siodłem 48 cm z odległością 50 cm od kierownicy i dobrze mi na niej (choć pewnie wyglądam niezbyt poważnie). Jak zatem dobrać właściwą ramę do tych rowerów? Nie mam możliwości sprawdzenia w sklepach, bo tych w okolicy niewiele, a i asortyment skromny. Gdybym wybrał ten damkopodobny, może wejść w ramę 19″

  • Hej, ja staram się nigdy nie pisać definitywnie – taka i taka rama na pewno będzie Tobie pasować. Nawet jeżeli w sklepach w okolicy asortymentu jest mało, warto zajrzeć, przymierzyć się do tego co mają na próbę.

   Możesz też napisać do Spartacusa, niech doradzą ze swojej strony co wybrać. Nic im nie sugeruj i zobaczysz czy pokryje się to z Twoimi obliczeniami. Ja bym celował w Spartacusa, bo te rowery mają sztywne widelce. Rower będzie lżejszy i odpadnie jeden element, który może się szybko popsuć.

 • Zastanawiam się nad odpowiednim doborem ramy nowego roweru crossowego (wybór padnie między cross evado 7,0 a unibike xenon). Mam 178,5 cm wzrostu oraz długość nóg około 79 cm. Czy powinienem celować w ramy 19 czy raczej 21 cali (w evado 21 cali rama rzeczywiście wbijała mi się już trochę w ciało, xenona 21 cali niestety nie znalazlem w zadnym sklepie stacjonarnym) ?

 • cześć,

  mam pytanie do autora:

  “Zdarza się bowiem, że jakaś marka bierze swoją rozmiarówkę „z kosmosu”, jak chociażby Cube na którym jeżdżę. Na rysunku poniżej widać grafikę ilustrującą wymiary ramy w rozmiarze 53 cm. Skąd Cube wziął ten rozmiar do dziś nie wiem. Dla mnie ma ona rozmiar 49 cm (19-19,5 cala).”

  czy e takim razie ta rama nie jest dla Ciebie za mała? pytam ponieważ też mi wychodzi rozmiar 53 w Cube

 • cześć,

  mam pytanie do autora:

  “Zdarza się bowiem, że jakaś marka bierze swoją rozmiarówkę „z kosmosu”,
  jak chociażby Cube na którym jeżdżę. Na rysunku poniżej widać grafikę
  ilustrującą wymiary ramy w rozmiarze 53 cm. Skąd Cube wziął ten rozmiar
  do dziś nie wiem. Dla mnie ma ona rozmiar 49 cm (19-19,5 cala).”

  czy e takim razie ta rama nie jest dla Ciebie za mała? pytam ponieważ też mi wychodzi rozmiar 53 w Cube

  • Chodzi o to, że rower w którym pionowa rurka ramy ma 49 cm, Cube oznacza jako 53 cm. I nie wiem czemu tak robi. Mi z tabelki wychodzi 49 cm i taką mam ramę. I leży idealnie.

 • Cześć Łukasz, już od jakiegoś czasu czytamy razem z żoną Twojego bloga. Jest bardzo ciekawy i pomocny. Dzięki za wiele dobrych porad itd.
  W związku z tym, że masz dużą wiedzę w temacie rowerów, ośmiele się prosić o pomoc w doborze ramy Cuba cross race 2016r. Wiem, że również jezdzisz cubem więc ta marka nie jest Ci obca.

  Moja żona posiada przełajówkę Giant tcx 2 z 2011r. Ja posiadam starego treka fuel (fulla) i niestety mm czasem problem żeby za nią nadążyć. Jezdzimy głównie po asfaltach, jednak z uwagi na to, że mieszkamy na wsi drogi polne też lubimy.

  Ten Cube brdzo mi się podoba. Teraz kwestia ramy. 53 czy 56?
  Mam 176 cm. Długość nogi 79cm. Giant mojej żony to rozmiar M – 54cm. Jest dla mnie ok.
  Długość mostka to 14cm tak jak w cube 56.

  Będziemy jezdzić raczej drogami utwardzonymi i dlatego uważam, że raczej 56.

  Czy możesz mi pomóc? Niestety nie mam możliwości przetestowania. W żadnym sklepie w lublinie rower nie jest dostępny od ręki. Tylko na zamówienie i tylko 56. W dystrybucji jest tylko 56. Na allegro jest jedna sztuka 53.

  Z góry Ci dziękuję za odpowiedź.

  Pozdrawiam

  • Cześć,
   z teoretycznych wyliczeń wychodzi rozmiar 53 cm. I powiem Ci, że gdybym sam miał kupować, to chyba bym się zdecydował właśnie na taki rozmiar. Sam mam 175 cm wzrostu i nogę 78 cm, więc zbliżone wymiary do Twoich. I teraz mam rower Cube SL Road Pro, w rozmiarze właśnie 53 cm (w terminologii Cube, bo on ma pionową rurkę 49 cm, ale dla tej ramy liczy się jak dla trekkingowych).

   Tak czy owak, brałbym rozmiar 53 tego Cross Race.

   • Dzięki z odpowiedź. To mam zagwozdkę. Facet w sklepie internetowym twierdzi, że sam ma ten model w rozmiarze 56 i wzrost 176. Mówi, że przymierzał się do 53 ale był za mały – szczególnie przy skręcie uderzał w baranek kierownicy.

 • Czy męska rama 17″ Kands Maestro będzie odpowiednia dla dziewczyny ze wzrostem 162 cm? Wg wyliczeń w przekroku luzu jest na max 2 cm i nie wiem czy decydować się na męską ramę czy lepiej może pozostać przy damskiej?
  Do tej pory jeździłam na damskiej, ale kupując nowy rower chciałam męską ramę bo wygląda estetyczniej wg mnie ;)

   • Noga raczej nie jest za długa 73 cm xD
    Damska rama 17″ pasowałaby pewnie idealnie, ale nie wiem jak będzie w przypadku męskiej. Odwiedziłam kilka sklepów rowerowych i w każdym kategorycznie odradzano mi męską ramę, nawet nie dali mi przymierzyć się :/
    Jeden sprzedawca powiedział, że nawet w przypadku mężczyzn trudno dobrać ramę, gdy mają niski wzrost

    • Jeżeli nie dali się przymierzyć do ramy, to po prostu wybierz się do sensownych sklepów, gdzie obsługa będzie bardziej ogarnięta i pozwoli (ej, po to te rowery tam są) przysiąść się do każdego roweru jakiego tylko będziesz chciała.

     • Dzięki za odpowiedź ;)
      Przymierzyłam się do męskiej ramy Meridy i jest na styk, 0 cm luzu, więc chyba sobie odpuszczę męską ramę i jednak zdecyduje się na damską.
      A czytałam różne opinie o ramach Kands/Lazaro, że są dość duże, tzn. że 19″ Kandsa w rzeczywistości jest rozmiarem 21″, przy moim niskim wzroście 162 cm powinnam mieć 17″ kwestia tylko czy ona nie będzie wymiarowo bliżej 19″

     • Ciężko mi powiedzieć. Zawsze gdy jest jakiś dylemat z wyborem rozmiaru ramy, najlepiej wybrać się do sklepu i poprzymierzać do wybranych modeli i rozmiarów.

 • Mam pytanie do rozmiarówki Cube. Planuje kupić model SL Road albo Road Pro. Moje wymiary to 189cm wzrostu oraz rozkrok ~92cm. Według przelicznika wychodzi 23cale/58,59cm. Która to będzie rozmiarówka Cube? 59 czy 62cm? Dzięki!

  • Cześć, będzie to dokładnie 62 cm według oznaczeń Cube. Oni jakoś dziwnie oznaczają swoje rowery :) Trzeba patrzeć na długość pionowej rurki ramy.

   • Witam,

    też mam pytanie odnośnie SL Road Pro. Mam 185cm wzrostu, a długość nogi to 89-90cm. Mnożąc długość nogi przez wartość podana dla rowerów szosowych (0,665) wychodzi mi 59cm, jednak zauwazylem tu gdzies ze dla rowerow fitnessowych uzywa Pan miary 0,63 (?) i wtedy wychodzi juz okolo 56cm. Cube SL Road ma własnie wymiary 56,59,62 i sam juz nie wiem ktora byla by dla mnie najlepsza. Nie mam niestety mozliwosci przymierzenia się do roweru na żywo.

    Z góry dziękuję za odp

    • Hej, jeżeli chodzi o SL Road, to patrzyłbym na przelicznik dla rowerów crossowych. Ten model nie ma typowo szosowej ramy, geometria jest trochę inna.

     W Twoim przypadku lądujesz pomiędzy rozmiarem 59 a 62 (w terminologii Cube). Ciężko mi powiedzieć, który rozmiar byłby lepszy. Może się okazać, że oba, tylko na jednym z nich będziesz czuł się po prostu lepiej.

 • Hej, ja mam natomiast taki problem że po wykonaniu pomiarów (wzrost 172 noga do krocza 77-76) wychodzi mi rama 19 cali dla roweru crossowego. Niby wszystko ok ale poprzeczka jest niebezpiecznie blisko krocza jak zejdę z siodła. Rower Leader Fox sumava – Pan jak w SPEC zobaczył to powo wiedział że za duża rama…
  No i mam problem – wymiary ramy podręcznikowe a belka za wysoko. Czy to możliwe?
  Czy poprawnie mierze długość nogi – od podłogi do miejsca gdzie zaczynają się klejnoty? :)
  Krocze sensu stricte jakby nie było jest trochę wyżej :)

  • Odległość od krocza jest istotna głównie w rowerach górskich i tam jak zauważysz, w większości ram, górna rura zdecydowanie szybciej opada. Z prostego względu – jeździ się w ciężkim terenie i łatwiej o wywrotkę. Czasem trzeba też pomóc sobie nogą :)

   W rowerach crossowych, szosowych, fitnessowych, trekkingowych, ryzyko wywrotki jest dużo, dużo mniejsze, nie trzeba też zazwyczaj operować nogami by łapać równowagę. Dlatego pozioma rurka nie opada tak szybko.

   Według mnie, nie musisz mieć specjalnie wielkiego luzu między ramą, a kroczem, bo i po co. Ale oczywiście musi być taki, żebyś mógł swobodnie stanąć.

   • Łukaszu, dzięki za odpowiedź. Z ciekawostek – rower 19” dobrany przez sprzedawcę i kupiony 12 lat temu. Teraz gdzie nie idę proponują mi 17” – a tabelarycznie tak jak pisałem wychodzi mi 19”. Czyżby zmiana tendencji/ mody? ;)

  • Cześć, do tekstu o amortyzatorach zbieram się już długo :) Ale w dużym skrócie – musisz zmierzyć długość swojego obecnego widelca (od osi piasty do końca korony widelca). Bo powinieneś założyć widelec o zbliżonej długości. Do tego musisz wiedzieć czy masz stery A-Head czy klasyczne. No i czy rura ma średnicę 1 cala czy 1 i 1/8 cala.

 • Witam,
  Poszukuję damskiego roweru trekingowego (koła 28″, dynamo w piaście, bagażnik, błotniki, przedni amortyzator, ) dla dziewczyny, która ma 183 cm wzrostu i długość nogi 88 cm. Bazując na teoretycznych wyliczeniach oraz po rozmowie z kilkoma sprzedawcami ustaliłem, że najlepszym rozmiarem ramy będzie 55-56 cm. Niestety okazało się, że jest ogromny problem, ponieważ większość producentów kończy rozmiarówkę na 19″ lub 50 cm i nawet nie ma do czego się przymierzyć. Koszt roweru ze średnim-wyższym osprzętem to max 3000 zł. Czy ktoś jest w stanie coś doradzić? Bardzo proszę o pomoc.
  Pozdrawiam Maciek

  • Cześć, nie pozostanie Ci nic innego, jak przeglądanie ofert producentów. Wejdź na katalog Bikeworld’u, gdzie będziesz miał podanych producentów. Następnie zajrzyj do każdego na stronę (nie patrz w katalogu, lepiej to zrobić bezpośrednio u producenta). I jest szansa, że coś uda Ci się znaleźć.

   A w pierwszej kolejności zajrzyj do Batavusa, obejrzeć model Boulevard V8, który ma ramę 57.

 • Cześć, mam 167 cm wzrostu i długość nogi 81 cm. Jaki rozmiar ramy powinnam wybrać w rowerze crossowym / trekkingowym? Przymierzałam się w sklepie do 17-calowej i 19-calowej i nie potrafię zdecydować, która lepsza. 17-stka wydawała mi się trochę za mała, ale mogła to być kwestia źle ustawionego siodełka. Z powyższej tabeli wynika za to, że z taką długością nogi powinnam mieć ramę 20 cali. Będę wdzięczna za rozwianie wątpliwości.

  • Hej, tabelka podaje jedynie wstępny rozmiar ramy. Jeżeli masz dużo dłuższe nogi, w stosunku do reszty ciała, to może się okazać, że mniejszy rozmiar będzie lepszy (w sensie, że np. 19″). Jeżeli na 17″ czułaś się niedobrze, a na 19″ lepiej, to bierz spokojnie 19 cali.

 • Hej .Kupiłam dzisiaj rower! Rama 21 cali. Duuzzzyyy jak na mnie bo mam trochę ponad 160 cm wzrostu. O tyle byłam zaskoczona( po przejechaniu nim około 7 mil testowych)że w życiu nie jechało mi się tak dobrze na żadnym z moich rowerów. Czy uważasz że to dobrze że kupiłam jako osoba przy niskim wzroście taki duży rower? Czy nie będę żałować? Trochę myślałam o męskiej ramie, ale generalnie mu nie przeszkadza, kiedy stoję obiema nogami na ziemi. Jest na styk. Co sądzisz?

  • Hej, jeżeli czujesz się na nim dobrze, to dobrze. Moim zdaniem rama (jakiegokolwiek typu) jest za duża i prędzej czy później, zaczniesz to odczuwać, że coś jednak nie gra i mogłoby być lepiej.

 • Hej, czy mogę poprosić o poradę? Przeczytałam wszystkie komentarze ale nadal mam problem :)
  Mam 173 wzrostu, nogi na prosto od wewn. ok 84-5cm, typ roweru KROSS LEA R4 damski MTB. W sklepie sprzedawca polecił mi r M 19″ (nie mają S 17″ nigdzie w PL by porównać) jako moj idealny rozmiar, zaś na stronie producent podaje na moj wzrost właśnie S. Na 19″ czuję problemy ze zwrotnoscią roweru. Jednak sprzedawca twierdzi, ze na 17″ będę ocierac kolanami o brodę i że zdecydowanie dla mnie jest r M. Zaufalbys sprzedawcy?

  • Z mojej tabelki też wychodzi Ci 19″, jesteś wysoka i masz długie nogi, więc ten rozmiar powinien być dla Ciebie optymalny. Może w sklepie miałaś źle ustawione siodełko (za wysoko) i stąd wrażenie złej zwrotności?

   Ale! To nie znaczy, że rama 17″ będzie na Ciebie za mała. Musiałabyś sprawdzić :) Zajrzyj może do innego sklepu, przymierz się do podobnego roweru, nawet innej firmy na ramie 17″. Każdy producent ma trochę inną geometrię ramy, ale aż takich różnic nie ma.

   Tak czy owak, ciężko mi coś na odległość doradzić. Najważniejsze na rowerze, żebyś czuła się dobrze, miała dobrze ustawione siodełko i nie musiała się za bardzo wyciągać do kierownicy. Na tego typu rowerze powinno się siadać naturalnie, bez przyjmowania nietypowej pozycji. Czuję w kościach, że 19″ jest dla Ciebie, ale przejedź się na próbę inną 17″ i się zastanów.

 • Witam

  Mam 184 cm wzrostu i długość do kroku to ok 85 cm, dla trekingowego roweru wychodziło by że rama 21″ , chcę sobie kupić trekingowego diamanta z olx
  – jest super rowerek ale rama 20″ – rower jest daleko więc nie mogę go przymierzyć – jak pan sądzi czy taka 20 tka będzie pasować ? nie będzie zbyt mały dla mnie ?

  Chciałbym dodać że zależy mi jeździe w pozycji jak najbardziej prostej (problemy z kręgosłupem)

  bedę wdzięczny za szybką poradę

  • Cześć, cal aż takiej różnicy nie robi. Aczkolwiek warto przymierzyć rower przed zakupem.

 • Cześć,
  Chciałbym kupić rower Kands Maestro, ale nie mam gdzie zrobić przymiarki. Mam 176cm wzrostu i 84cm “w kroku” w butach. Brać w ciemno ramę 21″ czy próbować przymiarki na jakimś podobnym rowerze, np Kross Evado 3?

  • Warto oczywiście porównać do innych rowerów. One czasami różnią się trochę geometrią, ale zasadniczo jeżeli Kross Ci podpasuje, to i Kands powinien być okej.

 • Przymierzałam się do Gianta Live Thrive 1 i tak szczerze powiedziwszy ciężko mi ocenić. Ramka fitnesowa dosyć długa jak na moje 173 cm (83 rozkrok), bo 55 cm (rozmiar M). Generalnie dosięgałam kierownicy bez problemu, nie musiałam się wyciągać ani nic, jechało się też elegancko, dopóki nie trzeba było zakręcić (nie do końca jestem pewna, czy to wina braku przyzwyczajenia do większych kół, bo do tej pory jeździłam na 26 cali, czy tego, że rama jest właśnie za duża i dlatego mało skrętna). Siodełko było co prawda dość nisko, bo inaczej bym nie dosięgała pedałów. Sprzedawcy w sklepie twierdzą, że rama okej, ale tak ciężko mi uwierzyć, że do 173 wrostu aż 55 cali? Jeszcze mam opcję przymierzyć mniejszy o rozmiar z ramą 53 i to jest rozmiar S. Łukaszu, co o tym myślisz? Czy lepiej mniejszą i bardziej skrętną, ewentualnie z dłuższym wspornikiem kierownicy, jeśli zajdzie taka potrzeba, czy zostać przy 55 cm, skoro generalnie wygodnie? Jak przymierzałam w różnych sklepach rowery (fitnes i szosowe) zawsze mi wybierano 55, twierdząc, że “to mój rozmiar”. Według twojej tabeli taka rama powinna być zdecydowanie za duża.

  • A nie, teraz spojrzałam na kolumnę z szosówką i widzę, że tam jest 55 do nogi 83. Jednak głównie przymierzałam ze slopem, więc nieklasyczną ramę szosową, a zatem chyba powinno się patrzeć trochę inaczej?

  • Hej, moja tabelka podaje długość pionowej rurki ramy, nie poziomej. Ale z tego też wiele nie wyniknie, bo w tym rowerze pionowa rurka jest bardzo krótka i bardziej przypomina te w rowerach górskich.

   Najważniejsza sprawa to przejechać się na tej mniejszej ramie. Jeszcze tego nie zrobiłaś? :) Zobaczysz jaka jest różnica na tamtej ramie i choćbyś miała spędzić w sklepie pół godziny na jeżdżeniu raz na jednym, raz na drugim, to w końcu coś zdecydujesz.

   • A, okej, zakładałam cały czas, że to rozmiar poziomej ^^ Dziś wypróbuję mniejszą, bo już dzwoniłam do sklepu, by się umówić (najpierw muszą złożyć rower, bo mają w kartonie). Wtedy zobaczymy :)

   • A więc tak, okazuje się jednak, że tamta byłaby za mała :) To jednak prawda, że nic nie zastąpi przymiarki. Natomiast dzisiaj udało mi się znaleźć sklep, który sprzedaje meridy i na dodatek mieli na stanie speeder (alleluja!!! :D). Przejechałam się i wrażenia mam mieszane. Jechał niesamowicie gładko i praktycznie bez wysiłku (po płaskim przy spokojnej jeździe długo kręciły koła bez kręcenia korbą), chyba nawet wygodniejszy był od Gianta i zdecydowanie bardziej skrętny, ale jakąś dziwną miał kierownicę (kształt rurki lekko opadał w dół) i małą odległość koła od pedałów – raz przy skręcie nawet zachaczyłam butem, mimo że przymierzałam ramę 54 cm (takie miała oznaczenie rozmiaru na ramie). Łukaszu, wiem, że testowałeś speedera, ale 5000, bo widziałam twój filmik. Czy ty też miałeś takie wrażenie? Jaką ramę testowałeś do swojego wzrostu? Ponoć zahaczanie jest winą za małego rozmiaru, ale do mojego wzrostu większy na pewno odpada. Może taką nietypową fizjonomię ma ten model, że trzeba uważać z pozycją stopy na pedale?

    • Kierownica to najmniejszy problem, zawsze możesz ją wymienić na inną, albo skrócić tą co będzie przy pomocy szlifierki kątowej.

     Ja na tym, który testowałem czułem się dobrze, choć to był rozmiar 53, a teoretycznie dla mnie najlepszy byłby 50. Mam 175 cm wzrostu i nogi 78 cm. Ale musiałbym porównać do mniejszego rozmiaru czy na mniejszym czułbym się jeszcze lepiej. Bo to nie jest tak, że dobrze Ci będzie tylko na jednym rozmiarze, często te obok siebie są dobre, tylko jeden lepszy, bardziej dopasowany do Ciebie.

 • Hej, przymierzam się do zakupu nowego roweru.Chciałem wydać maks 1000zł, ale
  po przeczytaniu Twojego artykułu jestem już jednak prawie zdecydowany na spartacusa elite alivio.
  Mam 172cm , długość nogi 80cm +-1,waga ponad 100kg
  Sprzedawca ze sklepu spartacusa powiedział, że rama 17” będzie dla mnie ok.Teraz jeżdżę na bardzo już wysłużonym rowerze marketowym i wygląda na to, ze był dla mnie za duży.Długość rury podsiodłowej to 48 cm czyli rozmiar 19”.Wyjmując siodełko i stając nad , rama już dotyka krocza;)W teorii rama 17” spartacusa pasowałaby więc idealnie.Rowerem jeżdżę rekreacyjnie.
  Przyznam szczerze, że spodobał mi się również kands comp er 27.5 głownie za sprawą hydraulicznych hamulców, choć cena wyższa:-)
  W jego przypadku rama 18” zapewne?

  • Cześć, mogę Ci doradzić tyle, że najlepiej kupić rower na którym się dobrze czujesz. Sama długość pionowej rurki ramy to jedynie wstępny wyznacznik. No i często nie znajdzie się idealnych proporcji innych wymiarów roweru.

   Jeżeli chodzi o Decathlon, to na swojej stronie podają geometrię, trzeba zerknąć do galerii danego roweru. W przypadku 540-tki nie wiem czy to błąd czy faktycznie tak jest, ale podają, że rozmiar M to 17″, a L to 17,5″, choć ciężko mi uwierzyć, żeby robili tak gęsto zestopniowane rozmiary.

   • Rozumiem, a porównując 540 z kands comp er to który lepiej wybrać?
    Nie mogę niestety znaleźć wymiarów 540.
    Kandsa musiałbym zamawiać przez neta , 540 jest na miejscu, oba mają hamulce hydrauliczne

    • Oba rowery są do siebie dość podobne. Na korzyść B’Twina przemawia to, że pewnie będziesz miał serwis od razu na miejscu i oni ponoć bardzo dobrze podchodzą do wszelkich reklamacji.

     • Może źle się wyraziłem.Chodziło mi o to , że wyciągając siodełko (jak dla mnie już dość znacznie)na ramie M, dalej czułem pięty na pedałach, czyli było wyciągnięte sporo a jednak za mało.Jedyny plus M to trochę lepsze zawracanie na małej przestrzeni.

 • Witam ponownie i dziękuję za odp na pocztę.A przeczytałem ja dopiero dziś a my w
  środę zdecydowalismy ,że kupimy krossy i zaskoczony byłem kiedy
  zobaczyłem u Pana na stronie,że to dobre rowery w cenie do 2500 zł a miały być do 2000tyś zł;))Czyli
  mamy dobry gust;)I dobrze nam doradzono.A rowerki to kross level b3 i lea czyli te co pan
  polecił;)Pozdrawiam

 • Cześć Łukasz.
  Mam 180cm wzrostu, długość nogi 81cm.
  Zamierzam kupić rower Radon Skil 7.

  http://www.bike-discount.de/de/kaufen/radon-skill-7.0-465254

  Niestety nie można go nigdzie przymierzyć. Zastanawiam się nad rozmiarem 53 lub 56. A Ty jak myślisz? Czy rozmiar za duży może zrobić wielką różnicę?
  Przymierzałem tego Cuba rozmiar 56 i wydawał się ok

  http://www.bike-discount.de/de/kaufen/cube-sl-road-pro-grey-black-flashgreen-479126/wg_id-27

  I ostatnie pytanie – Jakie pedały do tego radona byś polecił? (raczej platformy)

  Wielkie dzięki !!!

  • Cześć, mówiąc o Cube myślisz o ich oznaczeniu 56? Jeżeli tak, to rama ma pionową rurkę o długości 52 cm, Cube od dawna coś kombinuje przy oznaczeniach. Ale właśnie przy Twojej długości nogi, takie 52 cm by pasowały – czyli w przypadku Radona rozmiar 53 cm, bo tam pionowa rurka ma 51 cm (Boże, jak kręcą :)

   Jeżeli chodzi o pedały, to nie mam większego rozeznania w pedałach nie-SPD. Moja dziewczyna jeździ od dawna na Accent Axium i bardzo sobie chwali, mają dobrą przyczepność i buty się po nich nie ślizgają. I nie ma z nimi żadnych problemów.

   Jeżeli SPD, to sam jeżdżę na Shimano PD-M540, wcześniej na PD-M520 i oba modele polecam.

   • Dzięki za odpowiedź,
    tak chodziło mi o oznaczenie Cuba 56 :)
    Rozwiązałeś mi problem, zamawiam 53.
    Super blog, wyczerpujące informacje.

     • Osprzętowo ten rower wygląda podobnie do Radona, tylko ma aluminiowy widelec (Radon ma karbonowy), ale za to ma hamulce tarczowe a nie V-Brake.

      Jeżeli Radona możesz kupić dużo taniej, to ja bym raczej skłaniał się ku tej opcji. Nie uważam aby hamulce tarczowe były koniecznie potrzebne w rowerze typu fitness. Chociaż, nie powiem, korci mnie, że gdy będę wymieniał kiedyś rower, to wezmę z tarczówkami :) Pewnie jak będę wymieniał rower to i tak już innych nie będzie :D

 • Pisałem do IfinitiBike co do wielkości ramy Spartakusa cross 4 ,więc mam 175 cm wzrostu i długość nogi wewnątrz 81 cm .według twojej tabelki jeśli dobrze czytam powinna to być rama 20 cali ale według Infiniti dla mnie akurat 17 cali więc nie wiem sam. najlepiej byłoby podjechać posiedzieć ale za daleko troszkę.

 • Witam Mam 197cm wzrostu 100kg wagi.Czy może mi Pan doradzić jakiego roweru górskiego szukać?Dodam,że będę jezdził po asfalcie drogach leśnych górskich itd czyli wszędzie -).Kwota na nowy max 2000tyś zł.Czy znajdę coś mądrego??Rozumiem,że rama 23 cale a koła 29 tak??Oglądałem dziś ale kwoty min 2500tyś a na necie widzę różne Proszę o odp Pozdrawiam

  • Cześć, do Twojego wzrostu faktycznie najlepszym wyborem byłyby koła 29″. Rozmiar ramy też największy jaki się da :) Możesz kontrolnie sprawdzić w tabelce w tym wpisie czy tyle wyjdzie.

   Polecane przeze mnie rowery do wybranej kwoty znajdziesz tutaj:
   https://roweroweporady.pl/jaki-rower-kupic/

 • Witam.
  Jestem dość mocno zainteresowany zakupem roweru Kross Hexagon R8 2016 rok. Borykam się natomiast z problemem dotyczącym wyboru rozmiaru ramy. Mam 191 cm wzrostu i rozmiar nogi po wewnętrznej 91 cm. W jednym ze sklepów zasugerowano, że najlepszym rozmiarem ramy dla mnie będzie 21”. Natomiast w drugim sklepie sprzedawcy uparli się co do rozmiaru 23″ – że tylko ten rozmiar jest idealny. No i jestem w kropce. Większość tabeli i wyliczeń na wszelakich forach wskazują 21″. Przejechałem się zarówno na 21″ jak i 23″ i dalej ciężko zdecydować. Niby na rowerze 23″ jestem w stanie stojąc nad ramą unieść przednie koło na wysokość 5-8 cm aczkolwiek jak wspomniałem wszelkie wskazania tabel wskazują rozmiar 21″.
  Prosiłbym o jakąś wskazówkę ułatwiającą podjecie decyzji. Rower ma służyć głównie rekreacyjnie, a wspomniany model definitywnie musi być zakupionym modelem :)
  Z góry dzięki :)

  • Cześć, jeżeli jeździłeś rowerami z oboma rozmiarami ramy, to sam powinieneś poczuć na jakiej czujesz się lepiej. Sama długość nogi to jedno, ale pozostaje jeszcze kwestia chociażby długości poziomej rurki ramy, co nie jest już tak łatwo wyliczyć. Lepiej samemu to sprawdzić.

   Moja dziewczyna gdy kupowała rower, to też wahała się pomiędzy dwoma rozmiarami, bo oba jej pasowały. Ty też możesz być na styku pomiędzy rozmiarami i po prostu weź ten, który Ci lepiej leży.

 • Hey Łukasz,

  bardzo fajny blog! Szukam właśnie roweru trekkingowego (na długie wyprawy i miasto) i Twój blog, a kontkretnie wpisy i artykuły są bardzo pomocne w rozkminianiu świata rowerowego :)

  Znalazłem w niemieckim internecie (sam też mieszkam w Niemczech) fajny rower, nieużywana nóweczka z roku 2007 firmy Victoria, z magazynu, 24 biegi Alivio, hamulce V-Brake Deore, ale nie wiem czy nie będzie za mały.. Wysokość ramy jest 53 cm a długość górnej rury poprzecznej między siedzeniem a kierownicą (na Twoim rysunku to 545 mm) to 58 cm. Ja mam wzrost 186 cm i dł. nogi po wew. 86 cm.

  Wiem, że nie jesteś w stanie mi powiedzieć na 100% czy będzie pasował czy nie, ale ja go mogę dostać tylko przesyłką, a więc bez “przymiarki”.. W ogłoszeniu jest napisane, że nadaje się do ludzi o wzroście 168-178.. Czy jest wykluczone, że ten rower będzie do mnie pasował? Czy da się to i owo doregulować (albo tanio przebudować kierownicę), żebym mógł na nim w miare wygodnie jeździć?

  Pozdrawiam
  Andrzej

  PS: Wrzucam zdjęcie:

  • Cześć,
   jeżeli rama jest zdecydowanie za duża albo za mała, to dopasować ją pod siebie będzie można, ale jazda i tak nie będzie komfortowa.

   Jeżeli chodzi o ten rower, to jedyne co mogę poradzić, to wybranie się do najbliższego sklepu rowerowego. Przymierz się (po ustawieniu siodełka) do kilku modeli i od razu sam się zorientujesz jaka rama Tobie najbardziej pasuje. I będziesz mógł porównać jej wymiary z tą Victorią.

 • Witam, czy jeśli mam warunki fizyczne pod 55,5 cm to będzie odczuwalny dyskomfort przy jeździe na 53 cm?

  • Sama długość pionowej rurki ramy to nie wszystko. To się w sumie niweluje ustawieniem siodełka. Chodzi też chociażby o długość poziomej rurki, która jest w pewien sposób skorelowana z tą pionową. Najlepiej rower przed zakupem przymierzyć. Bo może się okazać, że ten 53 będzie leżał idealnie, a może się okazać, że będzie dużo za mały właśnie ze względu na poziomą rurkę.

 • I jeszcze drobne pytanie kolegi odnośnie Cube Travel – są to modele ze sztywnym widelcem ale przy oponie 29×2.25 chyba nie ma obawy o ból nadgarstków i brak komfortu wywoływany od drgań? Jak sądzę takie opony wybiorą równie dobrze drobne nierówności jak nie jeden amortyzator ?

  • Są różne osoby i różne wrażliwości. Na pewno opona 2,25″ będzie zapewniała dobre tłumienie nierówności, zwłaszcza przy ciśnieniu bliżej dolnej granicy. Ale sztywny widelec nigdy nie będzie tak amortyzował, jak porządny amortyzator.

   W każdym razie takie opony na pewno w dużym stopniu zniwelują kwestię braku amortyzatora, ale dla osób z wrażliwymi nadgarstkami, może to być mało.

   • Wczoraj z ciekawości zrobiłem małe doświadczenie – w moim MTB 29 mam właśnie takie opony smart sam 29×2.25 i pojeździłem na zablokowanym amortyzatorze. Trasa 50km teren całkowicie mieszany asfalt, las, szutry – ogólnie wszystko co można spotkać na co dzień i powiem szczerze na tego tupu trasie nie odczułem żadnej różnicy. Dodam że amortyzator mam nie byle jaki bo rock shox sid ale na tego typu trasie nie odczułem żadnej różnicy. Fakt ciśnienie miałem ustawione właśnie bliżej dolnej granicy. Być może jak piszesz ja nie mam aż takiej wrażliwości a być może w takiej trasie nazwijmy to turystycznej czyli do takiej jakiej kolega chce zakupić tego Cube Travel opony o grubości 2.25 i odpowiednim ciśnieniu faktycznie pięknie wybierają te nierówności. Chyba że jest jeszcze jeden szczegół mój zamknięty amortyzator mimo wszystko ma jeszcze jakieś minimalne ugięcie natomiast sztywny widelec wiadomo że nie ma. Nie wiem czy z tego może wynikać jeszcze jakaś różnica czy raczej wielkiego wpływu to nie będzie miało ?

    • Twój amortyzator po zablokowaniu ma minimalne ugięcie, ale nie wpływa to w żaden sposób na komfort jazdy. Nie jestem ekspertem od amortyzatorów, ale podejrzewam, że masz w nim system, który w razie dobicia odblokuje amortyzator, chroniąc go przed uszkodzeniem.

     Natomiast jeżeli chodzi o komfort, to jeszcze raz powtórzę – zależy to od indywidualnych odczuć. Moi rodzice mają tandem, który pokazywałem tutaj: https://roweroweporady.pl/jak-sie-jezdzi-na-tandemie/

     Koła 29″, opony o szerokości 2″ i sztywny widelec. Z jazdą po nierównościach nie ma większego problemu, sam Cannondale pozycjonuje ten rower jako turystyczno-terenowy.

     • Tak dokładnie ma taki system ale w jeździe nazwijmy to turystycznej gdzie użytkownik jedzie drogami asfalt las droga polna miasto itp mam wrażenie że szeroka opona z niskim ciśnieniem na prawdę fajnie wybiera te nierówności i mimo że tak jak wspomniałem mam wysokiej klasy amortyzator bdb ustawiony to na zablokowanym w czasie takiej jazdy nie odczułem najmniejszej różnicy aż sam się zdziwiłem. Ja fakt faktem na rowerze jeżdżę dość agresywnie i w dość mocnym terenie oraz na wyższym ciśnieniu niż teraz dla próby zastosowałem, więc wykorzystuje amortyzator w pełni ale myślę że jest sporo osób które nie mają świadomości że szeroka opona z niskim ciśnieniem może działać lepiej jak nie jeden bez sensu zamontowany ciężki amortyzator.

 • Witam mam pytanie co do doboru wielkości ramy. Kolega właśnie dokonuje zakupu roweru ale ma dylemat który rozmiar ma dobrać a że kupuje Cube czyli markę jaką też posiadasz być może pomożesz z własnego doświadczenia. Ma zamiar zakupić nowy model cube travel 2016 na sztywnym widelcu wzrost 178cm długość nogi 82cm rower ma mu służyć na długie wyjazdy a więc musi być super wygodny – to podstawa jego wyboru. Teoretycznie jak mu wstępnie doradziłem powinien mieć ramę 54 czyli faktyczne 52cm rura pionowa ale jak się okazuje rama o rozmiar większa czyli 58 wymiar faktyczny 56cm ma wygodniejszy stosunek stack/reach bo ma sporo dłuższą główkę ramy. Rama 54 stack/reach 1.56 a rama 58 stack/reach 1.60
  W czasie jazdy próbnej w skiteam oba rozmiary były teoretycznie ok ale wiadomo to przejazd kilkuset metrów wygoda takiego roweru wyjdzie po setkach kilometrów. Jak sądzisz która rama będzie bardziej wygodna da większy komfort na bardzo długich wyprawach ? Tu link do geometrii tego roweru rama 54 i 58 – gdybyś mógł porównać. Pozdrawiam

  http://cube.pl/

  • Hej, powiem tak. Każdy z nas jest inaczej zbudowany i oprócz długości nóg, dochodzi jeszcze kwestia samej geometrii ramy. Biorąc większą ramę, kolega będzie musiał obniżyć siodełko w stosunku do kierownicy, poza tym zmienia się jeszcze kilka innych parametrów, poza długościami rur. Zmienia się chociażby wysokość główki ramy.

   Nie jestem w stanie powiedzieć czy na większej ramie będzie mu się dobrze jeździło. Kilka razy jeździłem na rowerach o trochę za dużej ramie i okej, nie miałem problemu żeby na nich jechać, ale mimo wszystko po pewnym czasie tęskniłem za swoim rowerem. Musiałem się na takim rowerze trochę bardziej wyciągać, co na dłuższą metę nie było fajne.

   Jeżeli chodzi o porównywanie Stack to Reach, to służy to do porównywania tego wskaźnika pomiędzy dwiema ramami, o pasującym rozmiarze. Porównywanie tych samych ram nie ma sensu. Bo idąc tym tropem, w ramie 62 cm, macie stosunek 1,65, czyli jeszcze wygodniejszy :)

   Ja za kolegę nie zdecyduję, ale sam brałbym rozmiar idealnie na mnie pasujący.

 • Łukasz, czy ramę 19″ (cossack mont blanc) można zmienić swobodnie na ramę 15″ np. z cube bez problemów z kompatybilnością wymiarów tulei w ramie (widły, korba, itp.)? Dzięki za jakąkolwiek poradę

  • Cześć, to wszystko zależy od ramy :) Jeżeli obie ramy są górskie, to z montażem suportu nie powinno być problemów. Jeżeli chodzi o stery (czyli montaż widelca), to zakładam, że w Cossacku masz rurę sterową 1-1/8″. I jeżeli tylko nie będziesz wymieniał widelca, to rama Cube najlepiej aby była przygotowana pod tę średnicę.

 • Witam, zmagam się z problemem doboru rozmiaru rowerów dla mnie i mojej lubej. Zdecydowaliśmy się na Waganta oraz Gazelę. W moim przypadku (176cm, 81cm) wychodzi rama 20″, u narzeczonej (165cm, 77cm) rama 19″. Wagant 21″ może się okazać za wysoki dla mnie, Gazela 17″ za mała dla narzeczonej. Ale brać oba 19″, kiedy narzeczona zauważalnie ode mnie niższa?

  • Hej, najlepiej byłoby wybrać się po prostu do sklepu rowerowego i się poprzymierzać. Zdaję sobie sprawę, że zimą może być z tym gorzej, bo nie wszędzie są dostępne wszystkie modele, ale często można znaleźć porównywalne.

   Obejrzysz w sklepie, a potem kupisz już tam gdzie Ci wygodniej (w sklepie teraz też na pewno będą bardziej skorzy do negocjacji i często sprzedadzą w tej samej cenie co oferuje internet).

   Takie rozwiązanie moim zdaniem będzie najlepsze, bo kupcie rowery dobrze do siebie dopasowane. Moja dziewczyna gdy kupowała rower, to dwa sąsiednie rozmiary ramy były na nią dobre :) I siedzieliśmy w sklepie dobre pół godziny, zanim zdecydowała, która rama bardziej jej pasuje.

 • Witam Czy mógł bym prosić o pomoc w wyborze rozmiaru ramy roweru szosowego Giant defy 3, Nie mam możliwości przymiarki w sklepie a mój wzrost to 171 cm i długość nogi 78 cm, wybrać rozmiar S-46,5 długość górnej rury 53,0 CZy rozmiar M-50 długość górnej rury 54,5

  • A może masz możliwość przymierzenia się do podobnego roweru? Jesteś w “rozkroku” pomiędzy dwoma rozmiarami, ale bardziej M i M/L – jeżeli tylko producent podaje jako rozmiar długość rurki podsiodłowej, bo z tym różnie bywa.

 • Witam, zamierzam kupić rower fitness Radon skill 9.0 bądź 7.0. Mam problem z kręgosłupem, chce uniknąć pochylonej pozycji, wskazana bardziej wyprostowana sylwetka. Długość nogi 84 cm, wzrost 183. Jaka rama będzie dla mnie bardziej odpowiednia ?

  • Ja nie wiem czy rowery typu fitness sprzyjają bardziej wyprostowanej sylwetce. Oczywiście siedzi się inaczej niż na rowerze szosowym, ale daleko jeszcze do pozycji z roweru trekkingowego czy miejskiego.

   W każdym razie, ja celowałbym w rozmiar 56 cm (gdzie pionowa rurka ramy ma 54 centymetry).

 • Mógłbym prosić o wyjaśnienie jednej rzeczy? Dlaczego w przypadku rowera mtb na kołach 29″, rama powinna byś większa (wyższa) niż w przypadku kół 26″/27,5″. Logicznym wydawałoby się, że przy większych (wyższych) kołach całość będzie wyższa, czyli powinienem zastosować niższą ramę. Czego tu nie rozumiem? :)

  • To wszystko są wstępne wyliczenia. To po pierwsze. Druga sprawa jest taka, że nie liczy się jedynie długość pionowej rurki ramy, tylko cała geometria.

 • Łukaszu, Kross Pulso 1, mam ok 173 cm, noga ok 75 (prostopadle do podłoża gdy stoję w lekkim rozkroku). rama S będzie ok?

  • Hej, dobre pytanie. Teoretycznie S-ka będzie dobra, ale zawahałbym się jeszcze nad M-ką, w zależności od tego czy lubisz bardziej czy mniej wyciągniętą pozycję za kierownicą. Najlepiej byłoby się wybrać do sklepu i przymierzyć do tych dwóch rozmiarów, ale wiem, że to nie takie proste, bo pewnie Pulso nie jest aż tak często dostępne.

   A jak to wygląda w Twoim obecnym rowerze? Jaką długość ma pionowa rurka ramy i jaką pozioma?

   • Do S-ki się przymierzyłem, przejechałem również. Ramę między nogami mam już chyba max wysoko, ale mimo to waham się. Teraz mam Kellys Scarpe 19,5” (kupiona za młodu raczej bez głowy i bez żadnej wiedzy, na szczęście moje skarby z ramą nie miały styczności), a w fitnessach niby nie jest taki ważny przekrok? Teraz jestem 10 lat mądrzejszy;) Nigdzie nie mogę doszukać się geometrii tego roweru, mam nawet trudności z przypomnieniem sobie w którym roku go kupiłem – 2006 lub 2007.

    • Według mnie przekrok jest istotny podczas jazdy na rowerze górskim w prawdziwym terenie. Oczywiście nie może być takiej sytuacji, że w rowerze typu fitness gdy stajesz na skrzyżowaniu, to cię to boli ;) Ale to znak, że rama jest dużo za duża. W każdym razie zobacz na prowadzenie poziomej rurki ramy w fitnessach i porównaj z góralami. Zobaczysz wtedy skąd się bierze różnica.

     • W Kellysie nic mnie nie boli, czuję tylko, że już nie ma dużo miejsca:)
      a co do Pulso, gdy na niego patrzę, to S wydaje się jakby mała, być może właśnie przez prowadzenie poziomej rurki ramy. Generalnie podczas jazdy testowej wydawało mi się, że dość mocno ‘leżę’ na kierownicy. Może uda mi się ‘dosiąść’ jeszcze ramy w rozmiarze M. Podzielę się wtedy wrażeniami i wyborem, może ktoś będzie stał przed podobnym wyborem.

     • Jednak nie będę miał możliwości przymierzenia M. Coraz bardziej zastanawiam się nad czymś innym. Miałeś może styczność lub zasłyszałeś opinie o rowerach w Decathlon’ie? triban 500, 520? 540 raczej poza budżetem, poza tym tiagra nie jest mi do szczęścia potrzebna.

 • Ponawiam pytanie :) – dot. doboru ramy szosówki (50, 53)

  (przepraszam Łukaszu ale nie było odp pod wcześniejszą – 4dni temu, a zależy mi na Twojej opinii). Mianowicie:…

  ”Dzięki za odp :) Była weryfikacja pomiaru, dokładniejsza ;) teraz dł
  nogi wychodzi 75-75,5 cm. Jeśli kupiłbym rame 49cm (rurka), do tego
  dodać dł korby 17cm to nie uważasz, że sztyca siodełka mogłaby być
  bardzo mało wysunięta? Tzn. mam na myśli to, że w szosówkach z tego co
  widać, ludzie wysuwają sobie dość znacznie siodełka w górę. Po prostu
  boje się trochę takiego efektu, że będę wyglądał jakbym jeździł na
  ‘kolarce’ po bracie (siodełko tuż nad rurką) ;)”

  Jak uważasz ?

  • Dlatego najlepiej wybrać się do sklepu i przymierzyć do kilku rowerów. Pozycja za kierownicą zależy w dużej mierze od geometrii roweru, są rowery szosowe o bardziej turystycznej geometrii i są takie o bardziej sportowej. Zazwyczaj jest tak, że te droższe są o sportowej geometrii.

   No i dochodzi kwestia preferencji. Jeżeli wolisz siedzieć bardziej zgięty i mieć siodełko wysoko, to faktycznie zobacz za mniejszą ramą. Ale nie kupuj bez przymierzenia, bo może się okazać, że nie będzie Tobie pasować taka jazda.

   • a CUBE Peleton lub CUBE Peleton Pro (2700-3300 PLN) mają bardziej turystyczną geometrię wg Ciebie ?? Jeździsz na CUBE’ie w prawdzie fitness, ale może orientujesz się w ich geometriach ;) Ciężko z mierzeniem bo u mnie Kielcach, znalazłem w sklepach jeśli już to ramy tylko Kross lub Merida od M(51cm) w górę. S czy XS nie ma wcale, więc żadne mierzenie ;/
    Dlatego tak się dopytuje tych wymiarów u Ciebie ;)
    Wsiadłem na tą ramę Kross Vento 1 (M -51mm) i była ciut za duża, ale Kross ma też dłuższe rurki poziome, więc troche mnie wyciągneło na niej. CUBE jest tutaj nieco krótszy wymiarowo..

    • Z grubsza aby poznać geometrię roweru, można sprawdzić stosunek Stack to Reach, czyli podzielić przez siebie odcinki, z których jeden wychodzi ze środka suportu, a drugi z górnej krawędzi rury sterowej i w pewnym punkcie się przecinają.

     I np. 1,35 oznacza bardzo pochyloną pozycję, a 1,6 wyprostowaną (jak na rower szosowy oczywiście).

     I Peletony mają bardziej turystyczną geometrię. Turystyczną w tym sensie, że będzie to rower bardziej wygodny, nie zmuszający do jazdy w dużym pochyleniu. A każdy woli co innego :)

     • No właśnie takie coś mnie Łukaszu intersuje – ‘turystyka’ :) Jeździ się trochę, ale znowu bez napinki. Chcę po prostu pośmigać trochę szybciej, poczuć ten wiatr w żaglach (bo teraz to czuje ale opór na MTB, uskuteczniając asfalty ;) ), złapać trochę więcej kilometów ;) Niedawno wykręciłem swój rekord na MTB 121 km – asfalt ;)

      Chciałbym tylko nie wyglądać śmiesznie na tej ramie z siodłem tuż nad rurką ;) Stąd ten dylemat 50(46) czy 53(49).
      Wyczytałem o metodach ust. wysokości siodła (109%, Lemond, itd.), z nich wychodzi mi dł. od max dolnego położenia pedału do górnej płaszczyzny siodła ok. 83cm (dł. nogi 75,5cm; podobnie mam ustawione teraz w MTB, z tym, że na zwykłych butach jeżdżę i bez SPD), jeśli takową metodologię zastosowałbym do szosy 53(49) z SPD to wtedy dł wysuniętej sztycy łącznie z siodłem wyniosłaby ok. 17cm.

      Czy ustawienie siodełka na takiej wysokości no i taka długość sztycy byłyby realne do osiągniecia w ramie 53(49) ?

      Tez wysokość 17cm od końca rurki podsiodłowej, wydaje mi się akceptowalnym wizualnie ;)

     • Na te dylematy niestety Ci nie odpowiem, musiałbym mieć te rowery pod ręką. Najlepiej będzie jeżeli popytasz sprzedających, albo po prostu wybierzesz się na wycieczkę np. do Warszawy, Łodzi czy Krakowa, wcześniej upewniając się, że w jakimś sklepie będą na miejscu dostępne dwa rozmiary.

 • Witam serdecznie.
  W tej chwili to i tak juz musztarda po obiedzie, ale ….. Zamowilem dwa tygodnie temu rower, TREK X-Caliber 9. W autoryzowanym sklepie, sprzedawca jak mnie zobaczyl, polecil rozmiar 15,5″, mieli akurat wszystkie rozmiary rowerow (inne modele ale geometria ta sama), wiec nie bylo problemu z przymiarka. Usiadlem, niby wszystko bylo ok, ale kazal mi stanac okrakiem nad rama na ziemi i zaczal krecic glowa, ze to nie jest rama dla mnie, ze jest zwyczajnie za duza. Jestem raczej niski, centymetr wyzszy od syfona, 171 cm i przekrok to 70 cm/28″. Kazal mi podniesc kolo do gory (ktore sie ledwo od ziemi oderwalo) i stwierdzil, ze ten rozmiar nie jest bezpieczny dla mojego krocza, polecil 13,5″. Usiadlem, sprobowalem, gdy stanalem nad rama, kolo poszlo do gory na jakies 3″. W sumie czulem sie dobrze, ale….

  Czy to nie jest jakis rozmiar dla dzieci???

  Zadne tabele dostepne (ktore przejzalem) nie uwzgledniaja nawet takiego rozmiaru. Moj poprzedni rower mial 15″, ale byl na 26″. Teraz dostac rower (nowy) na 26″ kolach graniczy z cudem, jeszcze damskie modele mozna spotkac i chyba dziecinne.

  • Cześć, nogę mierzoną po wewnętrznej stronie masz tylko 70 cm? Dobrze mierzyłeś?

   Jeżeli tak, to ja bym mimo wszystko celował w ramę 17,5″, ewentualnie 15,5″. Ale to tylko teoretyczne wyliczenia, bo najważniejsze to właśnie przymierzyć się do roweru. Jeżeli tylko nie miałeś wrażenia, że będziesz zaraz ocierał kolanami o kierownicę, a także nie siedziałeś na rowerze zgięty w pół, to czemu nie. W razie czego lepiej mieć ramę za małą, niż za dużą.

   No i przy Twoim wzroście mimo wszystko zastanowiłbym się nad kołami 27,5″. To nie znaczy, że 29″ będą złe, co to, to nie. Niższe dziewczyny w MTB śmigają na 29″ i żyją. Ale jednak 27,5″…

   A rowery z kołami 26″ nadal spokojnie można kupić, tylko już nie z tej półki co ten Trek.

   • Dzieki za odpowiedz. Tak, on jest na 27,5″ kolach. Niestety, nogi jak u kaczki, krotkie. 17″ rama nie wchodzi w ogole w gre, musze stac wtedy na palcach by nie dotykac do ramy ;-) 26″ widzialem rowery, ale faktycznie nie ta bajka, zreszta raczej tylko na starym kontynencie, tu gdzie poki co zyje ciezka sprawa jesli chodzi o nowy, a uzywka?? Sorki, raczej nie. Tak czy siak, jak go juz bede mial podesle opinie po pierwszych testach. Pozdrawiam.

 • Witam serdeczni, bardzo prosił bym o poradę w doborze rozmiaru roweru. Konkretnie chodzi o CUBE Hyde. Przekopałem internet wzdłuż i wszerz, przeczytałem wszystkie poradniki i nadal nie wiem jaki rozmiar wybrać 54cm czy 58, (56 cm niestety w tym modelu nie występuje) Według pańskiej tabeli wychodzi że 54cm będzie idealny, długość mojej nogi po wewnętrznej stronie to 85cm. Natomiast z innych wyliczeń wynika że jednak powinien to być rozmiar 56, a jeżeli go nie ma to zastanawiam się nad 58… No i oczywiście możliwość zakupu wyłącznie przez internet…

  • Według tabelki idealna byłaby pionowa rurka o długości 53,5 cm, czyli najbliżej będzie rama w rozmiarze 54 cm, która ma w tym przypadku 52 cm pionową rurkę.

   Rama 58 cm ma pionową rurkę 56 cm, czyli też nie byłaby zła. Kwestia czy wolisz bardziej wyciągnięta pozycję za kierownicą czy mniej. Ja bym raczej celował w rozmiar 54 cm, ale może masz teraz jakiś rower na którym możesz zrobić pomiar pionowej oraz poziomej rurki ramy.

 • Witam

  Łukaszu piszesz ze Cube ma dziwna rozmiarowke, tez taka slyszalem, kolega ktory kupil rozmiar 21″ na 29-kach porownujac rozmiar do rometa to wychodzi rometowska 19:)
  Jesli moge zapytac?

  Ja mam 184 i wiekszosc osob poleca 19, jednak biorac pod uwage ze rozmiar jest zawyzony chyba 21 bedzie lepsza ? Doradz prosze.

  Dzieki

  • Cube ma czasem pokręcone oznaczenia, ale to trzeba porównywać całą geometrię ramy po prostu.

   A jeżeli chodzi o Ciebie, to zmierz sobie nogę, sprawdź w tabelce jaka długość pionowej rurki ramy jest dla Ciebie i na to patrz przy porównywaniu rowerów. Nie baw się w żadne “ta firma zawyża, a ta zaniża”, bo to do niczego Cię nie doprowadzi.

   Tabelka jest oczywiście poglądowa i nie zawsze się sprawdza, dlatego dobrze jest jeszcze przysiąść się do roweru i po prostu sprawdzić czy rozmiar ramy Ci pasuje.

   • Wlasnie jest problem z przymiarka bo kupuje rower on line :/

    mierzylem noge wychodz 88-89 (ew. jakis maly blad mierzenia) wiec chyba raczej rama 21

    • Tak, ale to i tak patrz na długość pionowej rurki ramy, a nie na to jak oznacza producent swój model.

     • dl. 51,5 wiec prawie jak innego rpoducenta 19″:/ sam juz nie wiem, mam juz go w domu jednak wysokosc przekroku 1 cm – jesli piszemy o “kontakcie” ;) ale spokojnie jestem w stanie zeskoczyc w razie i jest ok. Sam juz nie wiem :/ chcialem wieksza bo te tradycyjnie 19″ przy 29-kach wuglodaja dosc komicznie

 • Witam Łukaszu chciał bym zakupić rower trekkingowy dość wysokiej klasy aby sprzęt
  był maksymalnie wygodny i posłużył przez ładnych kilka lat. Bardzo przypadły mi do gustu rowery marki Koga – renomowana marka bardzo ładne rowery z dbałością o szczegóły ceny owszem wysokie ale jak się spodziewam idzie za tym jakość. Miał bym kilka pytań być może pomożesz:

  – na stronie producenta Koga ich rozmiarówka jest nieco inna niż innych marek – nie wiem z
  czego to wynika – dla mojego wzrostu 177cm odpowiednik ramy to 57cm w innych markach typu Cube, Trek itp. oscyluje w granicach 50-52cm.
  Nie wiem czy wynika to z geometrii i ich rowery stawiają maksymalnie na komfort czy być może te 57cm jest tylko dla rowerów miejskich? Choć na stronie praktycznie każdy model ma właśnie duże rozmiarowo ramy w stosunku do innych producentów. Chyba że chodzi o to że rowery tego producenta mają geometrie mniej sportową i nawet rowery trekkingowe mają ramy geometrią zbliżone do miejskich ?
  Zerknij proszę np: na model Koga Confidence

  http://www.koga.com/en/bikes/city-and-touring/collection/confidence.htm?frame=H

  – osprzętowo rower podchodzi pod typowo turystyczny wraz z kierownicą multifunkcyjną ale jak widzisz ramy są jak by z numeracji rowerów miejskich 54,57,60,63
  Jednym słowem prosił bym o podpowiedź czy to faktycznie rower trekkingowy czy bardziej miejski – chyba że trekkingowy ale bardziej dla emeryta bez zacięcia sportowego :-) i czy warto wejść w tą markę rowerów ?

  • Confidence jest w kategorii City&Touring, więc faktycznie wygląda trochę jak krzyżówka geometrii miejskiej z turystyczną.

   Obejrzałem np. model Traveller z kategorii Trekking i geometrię ma niby podobną, ale są drobne różnice, które zwiastują, że będzie się na nim siedziało w pozycji troszkę mniej wyprostowanej. Nadal wygodnej, ale bardziej przystosowanej do dalekich podróży.

   Odnośnie rozmiaru, to patrz na długość pionowej rurki ramy i sprawdzaj w tabelce, to powie Ci mniej więcej jaki rozmiar jest dla Ciebie. U innych producentów też warto na to patrzeć, bo same oznaczenia ramy, jako takie często są pokręcone. Cube ma jakieś dziwne oznaczenia, które nijak się mają do realnych wymiarów ramy, które oni podają.

   A firma Koga to legenda turystycznych rowerów. Na Kodze świat dookoła przejechał chociażby Mark Beaumont. Lubię sobie od czasu do czasu zerknąć na ich ofertę, bo mają rowery robione jeszcze jak “stara szkoła” przykazuje, czyli chociażby ze sztywnym widelcem. A Randonneur ma świetną stalową ramę, co jest już naprawdę rzadkością!

   • Interesuje mnie właśnie model confidence bo mam szansę kupić go w bdb cenie rozmiar ramy 57 przy moim wzroście 177cm podług ich tabel niby idealnie bo 57 jest dla przedziału 170-185cm tylko właśnie zastanawiam się czy rower ten będzie odpowiedni i wygodny na długie wycieczki – duża rama nieco mnie myli czy to rower bardziej miejski czy turystyczy? Gdybyś zetknął na geometrią tego modelu był bym wdzięczny.

 • Cześć.
  Wyczytałem, że masz/miałeś CUBE’a. Zastanawiam się nad doborem ramy szosówki, zainteresował mnie właśnie CUBE Peleton 2015, tylko cholera nie wiem jaka wielkość ramy byłaby ok. Zakup przez net, oferta w sklepach daleko od m. zamieszkania. Nie grzeszę wzrostem -168cm, dł. nogi ok. 77cm. Z przeliczników wychodzi mi rama ok. 500mm, z tym że w CUBE rama ’50’ ma rurę podsiodłową 460mm. Mógłbyś mi coś doradzić ?

  • Długie masz nogi :) Rozmiarówka Cube dziwnie się nazywa i nie wiem skąd oni biorą te oznaczenia. Patrz po prostu na długość pionowej rurki ramy. Ja bym wziął rozmiar 53 cm, który ma rurkę 49 cm, chociaż oczywiście najlepiej byłoby się przymierzyć, nawet do innego, podobnego roweru szosowego.

   • Dzięki za odp :) Była weryfikacja pomiaru, dokładniejsza ;) teraz dł nogi wychodzi 75-75,5 cm. Jeśli kupiłbym rame 49cm (rurka), do tego dodać dł korby 17cm to nie uważasz, że sztyca siodełka mogłaby być bardzo mało wysunięta? Tzn. mam na myśli to, że w szosówkach z tego co widać, ludzie wysuwają sobie dość znacznie siodełka w górę. Po prostu boje się trochę takiego efektu, że będę wyglądał jakbym jeździł na ‘kolarce’ po bracie (siodełko tuż nad rurką) ;)

    Jak uważasz ?

 • Cześć ponownie Łukaszu
  Dzięki serdeczne za błyskawiczną odpowiedź
  Wyniki pomiarów w skrócie:
  – dł nogi – 0,91 czyli idealna rura to 0,5733; mój rower ma 0,53cm;

  – przy poziomo ustawionej korbie przesunięcie czubka kolana względem osi pedału to ok 5 cm w przód – zastanowię się w przyszłości nad siodełkiem o dłuższych szynach regulacyjnych – mam już cofnięte na maksa;

  – natomiast ze wspornikiem siodełka zjechałem ponad 5 cm – właściwie prawie 6 – to największa zmiana.

  no i odrobinę przód siodełka do góry.

  pojeżdżę chwilę, postaram się dojść ponownie do granic limitu i zobaczę co i jak. Tymczasem jeszcze raz wielkie dzięki!!!!!

  • To jak dla mnie, Twoje problemy mogą wynikać z tego, że masz sporo za małą ramę. I dlatego podnosisz siodełko dużo za wysoko, próbując w ten sposób zwiększyć dystans od kierownicy. Sam zresztą piszesz, że cofasz też siodełko maksymalnie do tyłu, a to też duża oznaka za małej ramy.

   • Stawiasz diagnozę której bałem się najbardziej :( Bo to przecież 21 cali, a w momencie gdy kupowałem ten rower większych nie było (chyba, ja w każdym razie nie pamiętam żeby były dostępne). To w takim razie: czy jest szansa że widelec który mam obecnie “zapasuje” do ramy 23, czy niestety trzeba szukać całkiem nowego sprzętu? Co radzisz?
    No i SERDECZNE DZIĘKI!!!

    • Widelec powinien pasować, choć trzeba byłoby sprawdzić czy rura sterowa nie będzie za krótka, choć to wszystko zależy od ramy.

     Jeżeli chodzi o wymianę ramy, to pierwsze co bym zrobił na Twoim miejscu, to wybrał się do dobrego sklepu rowerowego (albo kilku) i przysiadł się do rowerów trekkingowych z ramą 23″ (nie 22″, bo takie też są, ale różnica będzie niewielka). Unibike robi już Twój rower z ramą 23″, kiedyś być może oni akurat nie robili.

     Sprawdź, ustaw tam siodełko, przejedź się kawałek nawet po sklepie, żebyś wyczuł czy jest jakaś różnica. Problem za małej ramy to tylko mój strzał, ale wszystko co piszesz się potwierdzało.

     Teraz – wymienić ramę czy cały rower. Kwestia w jakim stanie jest Twój rower i czy chcesz wymieniać na nowy :) Przyzwoitą ramę kupisz za 300-350 złotych + do tego trzeba będzie doliczyć jej wymianę w serwisie, chyba, że sam będziesz to robił.

     Nowy Vision bez rabatów kosztuje 1800 złotych, więc różnica jest jednak spora.

     • A mogę Cię prosić o jakiś namiar gdzie szukać takiej ramy? Szukałem na Allegro i kilku innych serwisach oraz kilku sklepach internetowych i takiej ramy do trekkinga nie znalazłem. U Unibika samej ramy też nie znalazłem w ofercie. Jeśli chodzi o stan mojego roweru – wiesz, swoją wagę mam, delikatesić się nie lubię, a jeżdżę bardzo dużo i z bardzo dużymi obciążeniami – łatwiej mi tak niż chodzić, dlatego sprzęt BARDZO dużo pracuje, ale też nie żałuję mu na części i remonty gdy trzeba. Cały napęd z tylnym kołem włącznie ma nie więcej niź 1,5 roku, (prawie w całości na Alivio) widelec też nówka z BARDZO moim zdaniem przydatną opcją blokady skoku na kierownicy – samo to z kompletem sterowym kosztowało prawie 1k, bo stary fork był gwintowany z wspornikiem kierownicy wpuszczanym w rurę, poza tym własnoręcznie przerabiane oświetlenie – z dynama przy oponie na zintegrowane z kołem. Dlatego wymiana ramy byłaby dla mnie najlepszą opcją. Podana przez Ciebie cena ramy jest do przełknięcia, cena nowego roweru – nawet klasę-dwie niżej, to ponad 1k – już duuużo trudniej :(

      No i – dla Twojej informacji – próba jazdy z opisanymi przeze mnie wcześniej modyfikacjami skończyła się natychmiastowym powrotem do wcześniejszych ustawień, bo tylko tak dałem radę jechać; w każdym innym przypadku było tylko gorzej – także mała rama to prawie na pewno to. Ale na prawie 100 % jestem pewien, że gdy kupowałem ten sprzet (2009-2010) to ram 23 nie było jeszcze w ofercie lubelskich sklepów.
      Pozdrawiam!!

     • Może i nie było, ale to Cię sprzedający w trąbę zrobił, bo powinien zamówić rower dla Ciebie. A pewnie poszedł na łatwiznę i wcisnął to co miał na stanie. Smutna prawda.

      Jeżeli chodzi o poszukiwania ramy, to nie jest to niestety takie proste, bo oferta ram nie jest specjalnie bogata, zwłaszcza trekkingowych. Szosowych i MTB jest sporo, ale to nie ten kierunek. Accent robi sporo fajny ram, ale największe mają 22″, więc to też nie tędy droga.

      Pogadaj z jakimś dużym dealerem Krossa. Kross sprzedaje same ramy, ale tylko MTB. Ale może jak się dobrze pogada, to ktoś Ci ściągnie ramę 23″, bo takie rozmiary Kross ma w swoich rowerach: https://www.kross.pl/pl/dealerzy

      Do Unibike też bym próbował się dostać. Pewnie nie będzie to łatwe, ale jak dobrze pogadasz, to może się udać.

     • Dobra, wszystko jasne. Dzięki serdeczne za wszystko Łukaszu. zobaczymy co się uda zdziałać. Pozdrawiam!!!!

     • Z ostatniej chwili (sprzed kilku dni): w Unibike mają zakaz sprzedawania ram, i ich nie obchodzi(pani wprawdzie ujęła to grzeczniej, ale na to wychodzi), natomiast w Krossie kazano mi się przypomnieć na przełomie października i listopada – generalnie ze sprzedażą ramy problemu nie będzie, ale nie teraz. Także tak :)

 • Cześć.czy mógłby ktoś sprecyzować pojęcie -od krocza do ziemi?co to znaczy-książkę lub poziomicę należy włożyć między nogi do oporu,czy do momentu kiedy dotknie genitali?w obu przypadkach pomiar różni się o kilka cm!!

  • Długość nogi, to długość nogi. Także, że się tak wyrażę, wkładasz do oporu :)

   • Ok dziękuję za odp. :-)
    Poproszę jeszcze o poradę jaki rozmiar ramy mam wybrać 41cm czy 46 w konkretnym modelu Bulls copperhead 3 2015 ,przy moich 170cm wzrostu i długości nóg 81cm?

    • A czemu myślisz o 41? Przynajmniej teoretycznie idealnie wpasowujesz się w rozmiar 46.

 • Cześć
  Zabieram się za zakup ramy do roweru, którego chciałbym sam złożyć od podstaw i przy okazji się czegoś nauczyć, a chciałbym kupić ramę szosową odpowiednią do mojego budżetu. Interesują mnie ramy RADON SAGE ALUMINIUM (dostępną w wymiarze 56 cm) oraz ACCENT DRAFT (dostępne w wymiarach 50, 54, i 58 cm).

  Niestety nie mam możliwości przymiarki, a przy kontakcie z różnymi dystrybutorami tego sprzętu każdy podaje że dobre na moje wymiary będzie akurat ta rama którą mają na stanie ;). Prosiłbym o poradę jaki rozmiar wybrać i która z tych dwóch ram byłaby lepsza.

  Chyba, że znajdzie się jakaś lepsza rama do 800 zł. Moje wymiary to 180 cm wzrostu, wewnętrzna długość nogi 87 cm. Słyszałem również że przy ramach sloopingowych wymiarówka ram wypada inaczej (o ile się nie mylę to da druga rama taka jest). Z góry dzięki za odpowiedź ;)

  • Szczerze powiedziawszy ja bym brał Radona 58/60 cm albo Accenta 58 cm. Ale to są tylko moje teoretyczne wyliczenia. A może wybierz się do sklepu rowerowego i przymierz się do innych rowerów, zobacz jakie ramy Ci najlepiej leżą, a potem w domu porównaj ich geometrię z tymi ramami.

 • Mam zamiar nabyć rower szosowy. Przeglądam różne strony szukając informacji jaki rozmiar ramy wybrać.Co strona to trochę inny rozmiar jest sugerowany. Gdybym nie trafił w 100% odpowiedni rozmiar, która rama będzie bardziej wygodna, mniejsza czy większa? Jaki rozmiar możesz mi zaproponować? ( 177 cm wzrost, około 85 cm wewnętrzna długość nogi) Zaznaczam, że nie zamierzam startować w żadnych zawodach. Interesują mnie jedynie przebyte kilometry. Jeżeli to coś ułatwi wcześniej jeździłem Meridą crossway 5-v rama 52cm, aktualnie wheeler cross 6.2 rama 48 cm. Merida była wygodniejsza. Pozdrawiam.

  • Wszystko zależy czy to ma być rower z rekreacyjno-turystyczną geometrią czy coś do ścigania. Kupując rower szosowy wolałbym się najpierw do niego przysiąść, a nawet jeśli nie do takiego, to do jakiegoś podobnego.

   Trochę za duża czy trochę za mała rama, to nie jest szczególnie duży problem. Ale problem pojawia się wtedy, gdy jest to naprawdę za mała, albo naprawdę za duża rama.

   • Geometria raczej rekreacyjno-turystyczna, przy zachowaniu zalet kolarki. Rower nabędę używany z znanego portalu, więc wcześniej nie będę miał możliwości przymierzenia się. Czy rozmiar 57 czysto teoretycznie będzie pasował? Niestety w opisach nie ma opisanej geometrii, są jedynie komponenty a i nie zawsze rozmiar. Na koniec jeszcze jedno pytanie. Czy unikać używanych rowerów z widelcem z wł. węglowego? Dzięki za poprzednią odpowiedź. Pozdrawiam.

    • O rozmiar trzeba pytać, żeby sprzedający zmierzył długość pionowej rurki ramy, od środka suportu do końca rurki. Teoretycznie rower o długości tej rurki 57 cm powinien dobrze pasować.

     Jeżeli chodzi o widelce z karbonu, to jeżeli nie ma on żadnych skaz i nie przeszedł wypadku, to czemu nie. Ale nie jest to warunek konieczny moim zdaniem.

     • Dzięki za rady. Teraz zostaje znaleźć coś mieszczące się w budżecie i wyruszyć na szosę! Pozdrawiam

 • Witam, potrzebuje pomocy w wyborze wielkości ramy do Spartacus Cross-Line 3.0. (wybrany po przeczytaniu innego artykułu twojego autorstwa) Mam 180 cm wzrostu i długość nogi okuło 85 cm. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam!

  • Nigdzie nie mogę znaleźć geometrii tego roweru. Ale jeżeli producent podaje rozmiar ramy na podstawie długości rurki podsiodłowej, to ja bym celował w 21 cali.

 • Nie długość rury podsiodłowej, ale wirtualna długość tejże rury, pod
  warunkiem, że rura górna jest pozioma. W wypadku slopingu (a w
  dzisiejszych czasach pochylona rurę maja nawet szosówki, trzeba
  pociągnąć linie pozioma od góry główki do sztycy i do tego miejsca na
  sztycy mierzyć, a nie do końca rury na ramie.

 • Witam, no to chyba mam mały problem moja rura podsiodłowa do środka korby ma 54 cm, natomiast długość nogi to 83 cm (czyli rama powinna mieć 52 cm), w sumie na rowerze jeździ się dobrze ale mam wrażenie że kierownica jest za daleko (tzn za bardzo się na niej kładę) i tak się zastanawiam czy ta różnica 2 cm mieści się w jakiejś tolerancji? czy w tym przypadku te 2 cm mogą robić jakąś kolosalną różnicę?

  Oczywiście wedle tego poradnika ustawiłem sobie wysokość siodła oraz jego przesunięcie, gdy stoję w miejscu palcami nóg dotykam podłoża ale można powiedzieć że na styk. Kierownica ma możliwość regulacji kąta nachylenia i tak się zastanawiam czy tutaj kombinować.

  Pozdrawiam wszystkich jeżdżących. Autorowi dziękuje za poradnik i bloga bo wszystko jest jasno i klarownie opisane przede wszystkim dla początkującego :)

  • Hej,
   te dwa centymetry to nie jest szczególna różnica. To tylko wstępny pomiar. Jeżeli nie pasuje Ci pozycja za kierownicą i masz regulowany kąt wspornika, to śmiało go sobie trochę podnieś. Możesz też pomyśleć nad wymianą kierownicy na trochę bardziej giętą, jeżeli teraz masz prostą.

   Dużo zależy od tego jakiego typu masz rower. Jedni wolą siedzieć wyprostowani i to dostaną na rowerach miejskich, inni wolą sportową pozycję na rowerze szosowym. Ale rozmiarem ramy się nie przejmuj, stawiam na to, że jest okej.

   • Witaj
    Dziękuje za odpowiedź i poradę :)
    Mój rowerek to trekking (błotniki bagażnik itd ale nie typowy miejski na którym się siedzi kompletnie wyprostowanym).
    Tak właśnie myślałem o zmianie kąta kierownicy, pytanie jednak się kłania czy wspornik kierownicy powinien być na tej samej wysokości co siodełko ?
    Kierownica praktycznie jest prosta, być może w przyszłym czasie będę myślał nad zmianą, na chwilę obecną po testuje z kątem wspornika.
    Pozdrawiam Serdecznie

    • Nie jestem ekspertem od bike-fittingu, ale siodełko ustawiasz tak, aby było Ci wygodnie, a noga w maksymalnym wyciągnięciu była odrobinę ugięta. Jeżeli chodzi o kierownicę, ustawiasz ją tak, aby Tobie było wygodnie i żeby nie pojawiały się potem bóle pleców czy rąk. I tyle wystarczy. Tak więc próbuj, testuj, sprawdzaj, powinno Ci się udać znaleźć optymalne ustawienie.

 • Witam! Również posiadam CUBE CROSS. Dł. mojej nogi to 92cm. Kierując się tabelą kupiłem rozmiar 58, ale nie mam teraz pewności czy nie lepszy byłby dla mnie 62 ponieważ siodełko mam kilka cm. wysunięte ponad kierownicę. Czy taka pozycja jest w normie?

 • Cześć, bardzo fajny blog, który od dziś wędruje na pozycję must-read.

  Zagadka: Moje wymiary – wzrost 175, noga ok. 72-3 cm. Do tej pory jeździłem na ramie 19” MTB Author, koła 26. Jako, że jeżdzę głównie po szosie postanowiłem przesiąść się na crossa. I tu pojawia się zgrzyt.

  Otóż, crossy są duże, a ja jestem niski. Nawet przymierzając najmniejsze modele 17”, w zasadzie u wszystkich producentów przekrok jest dość wysoki – około 72-75 cm od podłoża. Oznacza to niebezpiecznie bliskie spotkanie wrażliwych części ciała z ramą przy staniu “nad” rowerem. Dosłownie, zachodzi styczność.

  Sprzedawcy mówią, że to dobrze i tak ma być. Z drugiej strony, dla sprzedawców dobrze wyglądam w rurkach. Różowych. Wszyscy znamy filozofię sprzedawców.

  Część szpeców twierdzi, że przy mierzeniu rowerów zasada “3-4 cm luzu” musi być zachowana nie tylko w MTB ale również w crossach i nawet szosówkach. Nie ukrywam, z luzem czuje się luźniej i bezpieczniej, ale czy ta zasada nie skazuje mnie i innych osób poniżej 175 na jazdę jedynie na MTB? Bo nie znam rowerów crossowych i szosowych z niższym przekrokiem. Na dobrą sprawę zaczynam się zastanawiać czy geometrycznie niższy przekrok przy takich kołach jest możliwy.

  Co ciekawe,własnie poskładałem starszy rower na którym nie jeździłem od roku ( Author “MTB” rama 19, koła 26) I przy kupnie którego nie zwracałem takiej uwagi. Nawet bez opon rama sięga dość wysoko, podobnie jak w rzeczonych crossach. W jeździe mi to nie przeszkadzało. Jednak niewiedza jest błogosławieństwem.

  W takim wypadku, czy owej zasady “5 cm luzu” nie należy między bajki włożyć?

  • Hej, pierwsza sprawa – 175 cm to nie jest niski wzrost, nie róbmy sobie jaj :) Ja tyle mam i nie uważam się za niskiego :)

   Jeżeli chodzi o przekrok, to jest on dość istotny przy ostrej jeździe MTB, ale przy crossach czy szosówkach nie ma większego znaczenia. Jeśli chodzi o sam przekrok, to nie chodzi do końca o odległość rurki ramy od wrażliwych miejsc, ale o możliwość podniesienia przedniego koła gdy stoi się nad ramą.

   W każdym razie w góralach pozioma rurka ramy najczęściej mocno opada, m.in. właśnie po to by sobie nic przypadkiem nie obić. W szosówkach czy crossach to nie ma większego znaczenia, bo nie jeździ się na nich tak ostro.

 • Witam,
  planuję zakupić rower Merida Race 880-16 2014. Ma to być prezent, więc sam zainteresowany nie bardzo będzie miał możliwość samodzielnie sprawdzić. Na pewno wzrost 186, natomiast noga wew. ok. 86-88. Maksymalny dostępny rozmiar to L (560) i tu moje pytanie – będzie ok czy szukać większego? Moja wiedza na temat rowerów jest niewielka, dopiero się dokształcam przy okazji poszukiwania tej “wymarzonej” szosówki i trochę głupieję czytając wszystkie zalecenia dotyczące rozmiarów, tym bardziej, że na stronie meridy podają, że L pasuje na osoby nawet do 190 cm.

  • L-ka, czyli rozmiar 56 cm teoretycznie powinien pasować. Oczywiście najlepiej byłoby się przysiąść i sprawdzić taki rower. Nawet jeżeli sam zainteresowany nie będzie mógł, to może masz kogoś po podobnych proporcjach.

 • Witam.

  Od jakiegoś czasu cztam twoje porady i zapisałem się ostatnio do twojego rowerowego newslettera,jeżdże od wielu lat rowerm górskim.Od ubiegłego roku mam Northtec Gravity 27.5 dr 19 cali ,mój wzrost to 176 cm, noga 81 cm. I od tego momentu mniej więce zaczęły się bóle pleców, jeżdżę prawie codziennie, ubiegły rok zakończyłem na 15 tys. km. Zastanawiam się co jest nie tak, ew. czy zmienić coś np. mostek czy kierownicę żeby nie pójść w zbty duże koszty? Moja jazda to teren mieszany z przewagą dróg utwardzonych, pzdr.

  • Rama wygląda okej, nie powinna tutaj sprawiać problemów. Zacznij od sprawdzenia czy masz poprawnie ustawione siodełko:
   https://roweroweporady.pl/jak-ustawic-siodelko-w-rowerze/

   Jeżeli jest okej, możesz też pokombinować z wyprostowaniem pozycji za kierownicą. Zastanów się na przykład czy kierownica nie jest dla Ciebie zbyt szeroka. Może warto ją skrócić z 63 cm do na przykład 59 cm? Jeżeli jest tam prosta kierownica, to możesz ją wymienić na jakąś bardziej giętą.

 • Witam,
  Na wstępie muszę pochwalić niezły blog – fajnie, że znajduje Pan czas na jego prowadzenie i podpowiadanie mniej doświadczonym rowerzystom, bo zdobycie rzetelnych informacji od sprzedawców jest coraz trudniejsze. Być może w dużych sklepach czy sieciówkach typu Decathlon czy InterSport, sprzedawcy mają większe “pole do popisu” i odradzą 3 rowery, bo wiedzą, że mają na stanie taki który będzie pasował “pod rowerzystę”, w małych sklepach sprzedawca gotów jest sprzedać za duży/za mały rower tylko po to by zarobić te kilka stów “na chleb” – a w razie co pokaże katalog producenta, gdzie dana rama nieraz jest przyporządkowana do bardzo dużego (kilkanaście cm) zakresu wzrostu. Patrząc na kilka katalogów człowiek dosłownie głupieje – ja przy 176 cm wzrostu i przekroku ok. 76-78 cm w zależności od danych producenta mogę jeździć na rowerach 18-21″ (trekking).

  Po kilkunastu latach bez rowerka, postanowiłem wrócić do tej wspaniałej formy rekreacji i nabyć rower crossowy/trekkingowy (jak cross to i tak dozbroję go w bagażnik).
  Zastanawiam się czy jest metoda abym mógł dobrać sensownie rozmiar roweru bez przymiarki oraz dlaczego producenci nie podają wymiaru który zaznaczyłem na zielono na pańskiej ikonografii – moim zdaniem przekrok powinien być podawany właśnie w ten sposób. Przy idealnej “matematycznej” geometrii (oś supportu w jednej linii z osią koła – pomarańczowa linia) sprawa byłaby prosta – biorę połowę koła, uśmiecham się do Pitagorasa i mam swój wymiar.Ale geometrie ram mamy różne , a poza tym kupujemy rower, a nie przypominamy sobie podstawy geometrii.

  Czemu wymiar ten jest moim zdaniem tak ważny – wydaje mi się (a powyżej był przykład kolegi , który wydaje się to potwierdzać – wzrost 164 i jeździ na ramie 22″), że długość rury podsiodłowej określa TYLKO czy dosięgniemy nogami do pedałów siedząc na siodełku – jeśli kolega którego przykład przytoczyłem ma przekrok powiedzmy 66 cm to przy ramie 22″ (ok. 55 cm) dosięgnie, tyle że wysokość od rury poprzecznej ramy do podłoża będzie miał jeśli dobrze liczę grubo ponad 85 cm !!! Zawiśnie “klejnotami” na ramie i może spowodować groźny wypadek. Inna historia, że też różne wartości osiągniemy dla kół 26″ i 28″ , a spotyka się trekkingi także z kołami 26″ (np. Unibike Pamir)

  Dlatego też, wszelkie przeliczniki nie mają chyba większego sensu (jeśli się mylę, proszę sprostować – po to własnie pisze ten post, by potwierdzić lub zanegować mój tok myślenia) -używanie przeliczników może sprawdziłoby się to przy jednakowym odwzorowywaniu geometrii ram przez wszystkich producentów, w rzeczywistości nie jest tak kolorowo.

  Na koniec zadam pytanie, które nie daje mi spokoju – jeśli chce kupić crossa/trekkinga, to przy posiadanym przeze mnie przekroku 76-78 cm powinienem brać rower z wymiarem który zaznaczyłem na zielono (górna rura ramy – podłoże) ok 74- 75 cm, czy może aż za bardzo boję się o “nabiał” i dobierając takie parametry kupię rower “komunijny” (za mały) a nie wygodny połykacz kilometrów??

  • Przy okazji mój wpis (i pytanie kolegi na jednym z forum – “czy dobrze mierzysz??” ) dał mi impuls do ponownego pomiaru przekroku ;P
   Teraz wyszło 80 cm.
   Błąd jaki popełniłem przy wcześniejszych pomiarach – pomiar “na bosaka” (bo model na zdjęciu tak miał) oraz przepraszam za wyrażenie “złe obejście z klejnotami” – tu najlepiej wziąć grubą książkę między uda, i mierzyć do krawędzi grzbietu ;)

   • Pomysł z książką całkiem sensowny;) Wychodziło mi 77 cm, przy metodzie książkowej 80 (i to w skarpetkach;).

  • Witaj,
   wszelkie teoretyczne obliczenia rozmiaru ramy są…tylko teoretyczne :) Oczywiście, że najlepiej jest wybrać się do sklepu i przymierzyć się do wybranego modelu i sprawdzić dwa czy trzy rozmiary ramy.

   Wszystkie teoretyczne wyliczenia polegają na tym, że producenci najczęściej budują ramy proporcjonalnie. Wraz z wydłużaniem się pionowej rurki, wydłuża się też pozioma. I statystyczny Kowalski im ma dłuższe nogi, tym ma dłuższy grzbiet i ręce.

   Odnośnie obijania klejnotów, to jest to istotne w rowerach górskich. Dlatego w takich rowerach górna rurka ramy ostro opada, by między nogami było jeszcze trochę miejsca. W rowerach szosowych czy crossowych nie ma to większego znaczenia, bo nie zdarzają się sytuacje, by można sobie było zrobić jakąś krzywdę. To znaczy teoretycznie można taką sytuację spowodować, ale szansa jest niewielka.

   Zresztą zobacz na zdjęcie, które załączyłem. Kolarze się tym raczej nie przejmują. Zresztą poszedłem sprawdzić swój rower i ja też praktycznie nie mam luzu gdy stoję obiema nogami na ziemi.

   W każdym razie kupienie za małego roweru to masakra. Niektórzy lubią jeździć na ciut mniejszych ramach, ale jeśli kupisz zdecydowanie za małą ramę, to będziesz nie tylko wyglądał jak na rowerze od młodszego brata, ale także będzie utrudnione choćby skręcanie.

 • Witam

  Mam ogromną prośbę, nie znalazłam nic o doborze ram (a także ogólnie roweru) dla dzieci, jeśli mógłbyś mi pomóc będę ogromnie wdzięczna. Stoję przed wyborem roweru dla dziewczynki 11 lat, wzrost 150cm. Może mógłbyś mi też doradzić czy te rowery, nad kupnem których myślę, są dobre:

  http://rower-sport.pl/pl/p/DEMA-ISEO-24-SF-2014/2143

  Giant Revel 24 Girls 2014

  http://www.dobrerowery.pl/kross-lizzy-2015

  Jestem kompletnym laikiem “rowerowym”, dlatego nie wiem czy dobrze wybiorę, a nie chcę sugerować się wyglądem. Wiem, że to nie “rower na całe życie” (choć pewnie takich nie ma), ale chciałabym dobrze wybrać, a nie ma mi kto pomóc.
  Ponieważ “wpadłam” dziś dopiero na Twoją stronę, widząc, że bardzo przystępnie opisujesz wiele zagadnień dotyczących rowerów, może i mnie mógłbyś pomóc :)
  Pozdrawiam, Ewa

  • Witaj,

   o dobieraniu roweru dla dziecka napisałem co nieco w tym wpisie:
   https://roweroweporady.pl/rower-dla-dziecka-jaki-kupic/

   Jeżeli chodzi o rowery, które podesłałaś to są do siebie dość podobne i oba będą bardzo dobrym wyborem. To na pewno nie będą rowery na całe życie, bo myślę, że córka jeszcze trochę urośnie :) Ale do momentu gdy z niego nie wyrośnie, na pewno rower wytrzyma.

   Jeżeli chodzi o rozmiar, to najlepiej byłoby gdyby się po prostu przysiadła do danego roweru, ustawiła siodełko i sprawdziła jak się na nim czuje. Gdy się przejedzie na rowerze, od razu będzie wiedzieć czy rama jest za duża czy za mała. Jeśli będzie odrobinę za duża, to jeszcze podrośnie, ale nie może być za mała.

   Ale wydaje mi się, że te powinny być dobre dla osoby o wzroście 150 cm.

 • Witam, mam dylemat co do rozmiaru roweru mam 174cm wzrostu i 74 cm długość nogi co daje 18.5 cala w rozmiarze roweru które szukam czyli szybki rower miejski. Interesuje mnie rower firmy Scott gdzie rozmiar ramy jest 18.9 a mniejszy w rozmiarze 17.4 przymierzam się do 18.9 i podnosząc kolo na wysokość 8cm gdzie sugerowana jest 10cm, a sprawdzajac na siodelku długość nóg na pedalach wyszło ze siedzenie jest ustawione na 0 ( wiadomo można obniżyć siodełko, ale producent sugeruje minimum zero) który wybrać rozmiar 18.9 czy ten mniejszy?

  • Szczerze mówiąc nie bardzo wiem o czym piszesz. Możesz trochę jaśniej? O jakim rowerze Scotta myślisz?

    • Jeszcze jedno w innym poście rowery do 2500 poleciłes mi Cube Hyde w jakim rozmiarze tego cube bym miał szukać?
     Mam problem bo u mnie nie mogę przymierzyć żadnego cube mam dostęp do kross giant author unibike i scott. Pisałeś gdzieś ze cube ma pomieszana rozmiarówkę.

     • Cube ma pomieszane nazewnictwo rozmiarowe. Trzeba po prostu patrzeć na długość pionowej rurki ramy.

      W Cube Hyde jesteś pomiędzy ich rozmiarami 46 i 50 (44 cm i 48 cm długości pionowej rurki). “Idealnie” byłoby 46,5 cm czyli jesteś prawie pomiędzy tymi dwoma. Jedni wolą mniejsze, inni większe ramy. Ja bym brał większą, bo jest jednak bliżej. A tak naprawdę z obu powinieneś być zadowolony.

 • Jaki rower wybrać Kands Opera City 28 czy Damka Labedz Burghard 28 3 biegi? Przy wzroście 168cm i dl nog 80 rama w rowerze Kands nie będzie za duza?

  • Witaj, z tego co widzę oba te rowery są do siebie dość podobne, więc wybierz tego, który Ci się bardziej podoba.

   Odnośnie wielkości ramy, fajnie byłoby się przysiąść do wybranego roweru przed zakupem. Aczkolwiek jeżeli producent dobrze wszystko podaje, to ja bym się skłaniał ku ramie 19 cali. 17 może być za mało. Tzn. na takim rowerze się zmieścisz, ale możesz czuć się na nim trochę dziwnie :)

 • Witam.
  Mam 164 cm wzrostu i długość wewn nogi 74 cm i chce zakupić rower firmy kross – damkę. Na chwile obecna jeżdżę góralem rama 18 cali na dość długie dystanse. I chce zmienić na jakiś nowy. Wg Pana z jaka ramą kupić rower tzn 17 czy 19 cali i czy lepiej będzie się jeździło prosto czy sylwetka ma być troche pochylona do przodu. Co lepiej wg pana służy
  kręgosłupowi.

  • Cześć. Ale jakiego typu rower chcesz kupić? Górski (koła 26? 29 cali)? Trekkingowy?

   Na rowerze im bardziej wyprostowana sylwetka, tym wygodniej i zdrowiej dla kręgosłupa, ale naprawdę wyprostować się można tylko na rowerze miejskim.

   Choć nie każdemu taka pozycja za kierownicą pasuje, ja wolę być troszkę pochylony, mam wtedy wrażenie, że bardziej panuję nad rowerem.

   W każdym razie jeżeli to ma być góral, to celuj w ramę 17″, a jeżeli trekkingowy to bardziej w 19″. A i tak najlepiej byłoby gdybyś przysiadła się do roweru przed zakupem.

   • Nie wiem czy wyprostowane pozycja jest taka zdrowa dla kręgosłupa na rowerze,czytałem że właśnie jeżdżąc na rowerach miejskich wszystko idzie w kręgosłup, a jeżdżąc bardziej pochylony idzie w ręce ,co o tym myślisz?

    • Wystarczy omijać dziury i podnosić się z siodełka na krawężnikach :) Wyprostowana sylwetka podczas jazdy właśnie odciąża kręgosłup.

 • Proszę o pomoc w wyborze ;)

  Cześć,

  Chciałabym kupić rower trekkingowy, przeznaczenie: głównie ścieżki leśne, polne, trochę bruku, niewielkie wzniesienia, asfalt.

  Początkowo miał być crossowy, niestety w tych rowerach nie ma regulacji kierownicy góra- dól, a zależy mi na pozycji w miarę wyprostowanej (problemy z kręgosłupem).

  W sklepie zaproponowano mi model Kross Trans Alp, po jeździe próbnej muszę przyznać, że rower jest bardzo wygodny (podobno posiada wzmocnione koła). Wzrost 175cm, długośc nogi 84 cm rozmiar ramy L. Czy rozmiar L jest dla mnie ok?

  Znalazłam jeszcze kilka modeli w tym przedziale cenowym. Czy ktoś może mi doradzić, który model wybrać?

  UNIBIKE 2014 – NAJLEPSZE ROWERY BYDGOSZCZ – VOYAGER LDS

  ARKUS & ROMET Group Sp. z o.o. / Rowery / TREKKING CROSS / Romet / Kolekcja rowerów 2015 / Gazela 3.0

  ARKUS & ROMET Group Sp. z o.o. / Rowery / TREKKING CROSS / Romet / Kolekcja rowerów 2015 / Gazela 4.0

  KROSS TRANS ARCTICA LADY 2014 – Sklep i serwis rowerowy w Warszawie – duży wybór profesjonalnego sprzętu

  Trans Alp | Kross – Rower górski, rowery trekkingowe, rowery miejskie

  Pozdrawiam

  • W Krossie Trans Alp damska L-ka to 19 cali a długość rurki podsiodłowej to 48 centymetrów. Według tabelki damska L-ka może być trochę za mała na Ciebie, chyba, że patrzysz na wersję z męską ramą L (21 cali, 53 cm), bo wtedy powinna być jak ulał. Choć oczywiście warto wcześniej wsiąść, przejechać się i sprawdzić.

   Ten Kross to będzie dobry wybór, ale spojrzałem na Unibike i Rometa i tamte rowery też są bardzo fajne i porównywalne do tego Krossa.

 • Czy nie wydaje ci się, że przeliczniki doboru ramy, oraz tabela zawyżają rozmiar roweru w przypadku 29er. Posiadam authora instincta w rozmiarze 19″ i wydaje mi się za duży. Mój wzrost 185, a przekrok 88 na boso. Chyba, że to specyficzna geometria authora lub rowerów 29.

  • Z rozmiarami ram jest ten problem, że tutaj żadna tabelka nie da jednoznaczniej odpowiedzi. Oprócz długości rury podsiodłowej w grę wchodzi jeszcze kilka innych wymiarów. Tabelka jest jedynie poglądowa niestety i wiele zależy od tego, co producent wymyślił w danej ramie. Zresztą napisałem o tym w tekście.

   • Który dokładnie przeczytałem i uważam że jest bardzo rzeczowy.Diabeł tkwi w szczegółach-przyzwyczaiłem się do pozycji na 26″i pewnie tu tkwi przyczyna mojego niezadowolenia.Dobranie odpowiedniej pozycji to syzyfowa praca i należałoby objechać kilka ram zanim wybierze się tą własciwą

 • Cześć Łukasz, zmieniam jednak nieco front i przechodzę na 29-er. Niestety mój wymarzony rower uciekł mi z przed nosa i został tylko w rozmiarze 19 a chciałem 21. mam 186 cm a wewnętrzna długość nogi to 88. wychodzi mi z obliczeń prawie 21 cali. czy na 19 będzie bardzo źle? rower ma ramę dość klasyczną bo to kellys tnt 90.najgorzej ,że nie mam możliwości przymiarki….
  Serdecznie Cię pozdrawiam i wielkie dzięki za ostatnie podpowiedzi

  Maciej

  • Bardzo fajny rower :) Odnośnie rozmiaru, to niestety tabelka jest jedynie wskazówką i punktem wyjścia. Zawsze najlepiej jest się przymierzyć.

   Odnośnie mniejszych ram, to jest grupa osób, które jeżdżą na mniejszych ramach, głównie ze względów sportowych. Ale nie jestem w stanie powiedzieć czy w Twoim przypadku mniejsza rama będzie ok. Oprócz długości rurki podsiodłowej w grę wchodzi też sporo innych parametrów, które tak naprawdę da się ustalić jedynie wsiadając na rower.

   Tak więc nie chcę Cię wkopać na minę. Rama może i będzie dobra, a może się okazać, że to będzie kompletna pomyłka i nie dla Ciebie.

 • Witam mam 176 cm i rower typu MTB rama 18 która pasuje mi idealnie. Przymierzam się do zakupu czegoś szybszego – cross lub hybryda i tutaj podług tabeli rama powinna mieć 20 cali – około 50 cm.
  Mam pytanie z czego wynika że do rowerów typu cross, hybryda rama powinna być większa niż do MTB, a do roweru szosowego nawet jeszcze większa?

  Patrząc teoretycznie rower typu cross czy hybryda ma większe koła bo 29 cali a więc rower sam w sobie jest nieco wyższy, do tego dochodzi jeszcze większa rama w stosunku do MTB – co z przekrokiem skoro rower stoi na wyższych kołach plus dodatkowo większa rama – czy nie stanowi to problemu?

  Dodatkowo z założenia rower typu cross powinien być wygodniejszy do dłuższych wycieczek od roweru typy MTB poprzez bardziej wyprostowaną pozycję – skoro rama w rowerach typu cross hybryda przypada większa to dłuższa jest też rura pozioma co automatycznie powinno “rozciągać” pozycję a nie powodując ją bardziej wyprostowaną ???

  Chyba, że cała różnica w pozycji na crossie polega na mostku skierowanym nie w dół a w górę i dodatkowo często gięta kierownica przez ca automatycznie “kokpit” jest wyższy w stosunku do MTB i przez co pozycja jest bardziej wyprostowana????

  • Pamiętaj, że tabelka jest jedynie wstępną wskazówką. Wiele zależy też od całej geometrii ramy. Do długości rurki pionowej dochodzą takie kwestie jak rozstaw kół, wysokość główki ramy, długość amortyzatora/widelca, kąty ramy.

   No i tak jak piszesz, pozostaje kwestia gięcia kierownicy i mostka, a także wysokości samego mostka. Cóż, tak naprawdę to jest temat na książkę o bikefittingu, a do tego ja niestety aż takiej wiedzy nie mam.

 • Witam chce kupić crossowy lub treking męski na wzrost 169. Osprzęt z grupy alivio, najtaniej wychodzi kands tylko ze lepsze modele są od ramy 19 z alivio i amortyzatorem. Wg tabelki powinienem mieć ramę 17 choć część sprzedawców poleca 19. Czy warto zlecić złożenie takiego sprzętu na 17 ramie alivio i bez amortyzatora z kołami 28 i dynamo w piaście? Dzięki za odpowiedź, a może jakaś konkretna firma?

  • Jeżeli chodzi o rozmiar, to ciężko, żeby sprzedający polecali 17″, skoro Kands nie ma takiego rozmiaru :)

   Jeżeli chodzi o dobranie rozmiaru, najlepiej byłoby gdybyś wybrał się do jakiegoś dobrze wyposażonego sklepu rowerowego w okolicy i poprzymierzał się do kilku rowerów. Wtedy obiektywnie sprawdzisz jaki rozmiar Ci pasuje.

   Oczywiście pozostaje kwestia, że rozmiar rozmiarowi nierówny, ale Kands nie podaje geometrii swoich rowerów niestety.

   Jeżeli chodzi o składanie roweru, to hmmm… w takim budżecie nie wiem czy jest to opłacalne z punktu widzenia finansowego. Ale z drugiej strony może się opłacać, bo rower będzie dokładnie taki jak będziesz potrzebować.

 • Witam :) Pozwolę się odnieśc do artykułu na przykładzie siebie samego, przy wzroście 164 cm. Otóż w ubiegłym roku zbudowałem profesjonalnie od podstaw rower hybrydę (tu ukłony w stronę pana Łukasza, który swoimi fachowymi artykułami zainspirował mnie i wsparł), bazując na aluminiowej ramie roweru trekkingowego, o rozmiarze 22 cale.

  Na owej ramie jeżdżę intensywnie dziesiąty rok bez kontuzji, bez dyskomfortu i to zadecydowało, że nie zdecydowałem się na zakup nowego roweru. Sugerując się praktyką i dobierając poszczególne elementy poprawiłem znacząco dynamikę oraz nieco ergonomię jazdy i duszkiem mogę przejechać 100 km. Więc czy mniejszy rower miałby sens? Tak, nie obijałbym sobie cohones o ramę :P

  • Trochę trudno sobie wyobrazić rower na ramie 22 cale dla Twojego wzrostu. Ja na takim samym rozmiarze roweru tego samego typu nie jestem w stanie bezpiecznie jeździć o zsiadaniu nie wspominam, a mam 185 cm wzrostu. NIe chce mi się wierzyć że 22 cale może mieć aż takie nachylenie górnej rury, nie w rowerach tego typu.

   • A tam, od razu najlepiej krytykować BO JA, JA JA JA… Kolego, z całym szacunkiem bądźmy dla siebie fair play i wypadało by chociaż mnie na tym rowerze zobaczyć a nie snuć dyskryminujące teorie o wzroście i nie wyobrażaniu sobie tego czy owego. Rama jest prosta, spod siekiery, koła 28“, wsiadam normalnie, jeździ się bajka, ani razu nie skasowałem czegoś na drodze czy ktoś mnie, bo to ja panuję nas sprzętem a nie on nade mną. Bezpieczeństwo jest pojęciem względnym i wiele zależy od techniki, pamiętaj. Jak inaczej wytłumaczysz mi fakt, że latam na motocyklu 250cc, typowy enduro i kurcze ledwo palcami ziemi sięgam kiedy stoję pod światłami? No sorry, wszystko jest dla ludzi tylko z głową. Cieszę się że masz 185, z góry to zawsze lepszy widok. Pozdrawiam.

    • Nie denerwuj się Adam, szkoda sensu. Jak długą masz pionową rurkę ramy? Ja ostatnio jeździłem na rowerze trekkingowym z ramą 21,5 cala, a sam mam 175 cm wzrostu. Rama niby była okej, ale przy opuszczonym na maksa siodełku (tyle ile się dało, bo wspornik miał amortyzację), przy maksymalnie wyciągniętym pedale ja miałem bardzo wyciągniętą nogę. Po przejechaniu kilku kilometrów już zaczynały mnie palce u stóp mrowić.

     Pewnym rozwiązaniem byłaby oczywiście wymiana amortyzowanego wspornika na zwykły, wtedy opuściłbym go bardziej, no i może dłuższe chociaż o 5 mm ramiona korby. Ale to nie był mój rower :) Sam kupiłbym ciut mniejszą ramę :)