Rozmiar ramy rowerowej – jaki wybrać?

Jaki rozmiar ramy rowerowej wybierzemy, kupując rower to kluczowa sprawa dla naszej wygody. Jazda na zbyt małej lub zbyt dużej ramie może powodować frustrację i zniechęcenie. Nie dajcie sobie wmówić, że da się to korygować ustawieniem wysokości siodełka (które musi być ustawione tak, aby pasowało do długości nóg, a nie rozmiaru ramy) czy długością wspornika kierownicy. Oczywiście, w pewnym – niewielkim – zakresie jest to możliwe. Ale jeżeli rama jest zdecydowanie zbyt mała lub zdecydowanie zbyt duża, próby ratowania tej sytuacji z pewnością się nie udadzą.

W najlepszej sytuacji są osoby, które mogą obejrzeć (i ewentualnie kupić) rower osobiście. Wystarczy dobrze ustawić siodełko i praktycznie od razu będziesz czuć, czy rozmiar ramy Ci odpowiada. Jeżeli rama jest za mała, będziesz mieć wrażenie, że zaraz przywalisz kolanami w kierownicę (m.in. dlatego rozmiaru ramy nie dobiera się do wzrostu, a do długości nóg, o czym za chwilę), albo otrzesz butem o oponę podczas skręcania. Na zbyt dużej ramie będziesz się wyciągać, by dosięgnąć kierownicy. Poza tym siodełko będzie ustawione tak nisko, w stosunku do kierownicy, że będziesz mieć wrażenie, że coś nie gra.

Jak dobrać rozmiar ramy rowerowej

 

W komfortowej sytuacji są osoby kupujące nowy rower. W dobrym sklepie będą dostępne rowery w różnych rozmiarach ram, będziesz mógł się przysiąść do każdego i ocenić która rama Tobie bardziej odpowiada. Z teoretycznych wyliczeń, które zaraz przeprowadzimy, czasem okazuje się, że trafiasz idealnie pomiędzy dwa sąsiednie rozmiary. Wtedy najlepszym wyjściem jest sprawdzenie, na którym poczujesz się lepiej.

To też nie jest tak, że nie da się jeździć na rowerach ciut za małych lub ciut za dużych. Da się. Wyliczony rozmiar nie jest wyrocznią i często spotykam się z sytuacją, że na tym samym rowerze może jeździć mama i córka, które różnią się wzrostem i długością nóg. Ale tak czy siak, na rowerze musisz czuć się dobrze. Mówi się, że do sportowej jazdy można kupić ciut za małą ramę (zwłaszcza w przypadku rowerów szosowych), natomiast do bardziej relaksacyjnej ciut za dużą, by była wygodniejsza. Osobiście uważam, że profesjonaliści dobrze wiedzą jaki rozmiar ramy im najbardziej odpowiada, natomiast amatorzy niech szukają ramy dopasowanej do siebie.

Dobór odpowiedniego rozmiaru jest ważny, również z tego względu, że późniejsza zmiana ramy nie jest taka prosta. Oczywiście da się to zrobić, a ramy nie są aż tak drogie (te proste, aluminiowe modele przynajmniej). Dla tych, którzy zastanawiają się nad zakupem samej ramy, polecam zajrzeć tutaj, by porównać ich ceny.

Zapraszam do obejrzenia odcinka wideo Rowerowych Porad, w którym opowiadam jak dobrać rozmiar ramy. Będę wdzięczny za subskrybowanie mojego kanału :)

Jak w takim razie wstępnie wyliczyć odpowiedni rozmiar ramy? Pierwsza sprawa, nie dobieramy rozmiaru ramy do wzrostu. A przynajmniej nie jest to pierwszy parametr do sprawdzenia. Wielu sprzedających uczepiło się tego jak rzep psiego ogona. Zapominając przy okazji, że każdy z nas trochę różni się anatomią, a kobiety mają statystycznie trochę dłuższe nogi w stosunku do reszty ciała. Ważniejsza jest długość nogi (a w zasadzie przekrok) od krocza do ziemi.

Aby go zmierzyć, należy stanąć boso przy ścianie, między nogi wsunąć książkę (a najlepiej poziomicę) i przesunąć maksymalnie do góry, ale tak by niczego nie uwierała, a stopy rozsunąć na kilkanaście centymetrów. Przyda się druga osoba, która zmierzy teraz odległość od grzbietu książki do ziemi.

Wynik jaki otrzymasz pomnóż przez odpowiedni współczynnik, w zależności od tego jakiego roweru szukasz.

W przypadku roweru górskiego z kołami 26 lub 27,5 cala pomnóż przez 0,226 by otrzymać wynik w calach lub przez 0,57 by otrzymać wynik w centymetrach.

W przypadku roweru górskiego z kołami 29 cali pomnóż przez 0,238 by otrzymać wynik w calach lub przez 0,6 by otrzymać wynik w centymetrach.

W przypadku rowerów trekkingowych/crossowych/fitness/miejskich długość nogi pomnóż przez 0,25 by otrzymać wynik w calach lub przez 0,63 by otrzymać wynik w centymetrach.

W przypadku rowerów szosowych długość nogi pomnóż przez 0,26 by otrzymać wynik w calach (choć w szosowych zazwyczaj nie stosuje się calowej miary) lub przez 0,66 by otrzymać wynik w centymetrach.

Czym jest liczba, którą otrzymasz? Jest to teoretycznie wyliczona długość pionowej rury ramy, mierzona od środka suportu (czyli środka korby), aż do samego końca rurki. Większość producentów podaje ten wymiar jako rozmiar ramy, aczkolwiek najlepiej jest patrzeć nie na samą etykietkę na rowerze, a na rysunek, który producenci zamieszczają na swoich stronach internetowych. Zdarza się bowiem, że jakaś marka bierze swoją rozmiarówkę „z kosmosu”, jak chociażby Cube na którym jeździłem. Na rysunku poniżej widać grafikę ilustrującą wymiary ramy w rozmiarze 53 cm. Skąd Cube wziął ten rozmiar, do dziś nie wiem. Dla mnie ma ona rozmiar 49 cm (19-19,5 cala).

Jak dobrać rower do wzrostu

Poniżej zamieszczam tabelkę, która pomoże Ci we wstępnym wyborze odpowiedniej ramy.

Rozmiar ramy rowerowej
Kliknij aby powiększyć

Wszystkie podane rozmiary w tabeli są przeze mnie zaokrąglone. Nie musisz z uporem maniaka szukać idealnie dopasowanej ramy, zwłaszcza, że producenci przygotowują daną ramę zazwyczaj tylko w kilku rozmiarach. Wystarczy, że będziesz wiedzieć w jakich rejonach się poruszać.

Ale jeszcze raz podkreślę – jest to tylko teoretycznie wyliczenie. Być może będziesz lepiej czuć się na trochę mniejszej lub trochę większej ramie. Nie jest też tak, że wszystkie ramy są budowane w tych samych proporcjach. Długość rury podsiodłowej jest tylko jednym z parametrów. Najlepiej sprawdzić czy rozmiar ramy będzie Ci pasował samemu, a tabelkę potraktować jedynie jako punkt wyjścia. Przypomnę jeszcze, że „naprawianie” złego rozmiaru ramy za pomocą wysokości siodełka i długości mostka może nie dać efektów. Jeżeli będziesz mieć dużo za dużą ramę, możesz mieć problem, by stanąć okrakiem nad rowerem. A jeżeli założysz sporo krótszy wspornik kierownicy, zmieni się charakterystyka prowadzenia roweru i ona może Ci nie odpowiadać. W przypadku za małej ramy, tak jak pisałem wcześniej, może się zdarzyć sytuacja, że będziesz ocierać stopą o oponę podczas skręcania, co nie jest wskazane.

A jeżeli oprócz rozmiaru ramy, wahasz się nad wyborem roweru, zajrzyj do moich wpisów o tym jaki rower kupić w konkretnym przedziale cenowym.

 • Lewy

  Czy kupując rower crossowy przelicznik jest taki jak dla trekingowego, czy jak dla górskiego? (0,63 czy 0,57)

 • Użyj przelicznika dla roweru trekkingowego. Cross to praktycznie trekking, ale bez bagażnika i innych akcesoriów.

 • Agnieszka

  Dzień dobry :)
  A co z ramami rowerów miejskich? Mam 168 cm, długość nogi po wewnętrznej stronie 77 cm. „Zachorowałam”na Gazelle Toer Populair a ten model produkowany jest wyłącznie w jednym rozmiarze ramy. Czy fakt, że jestem ciut przymała będzie miał jakiekolwiek znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa użytkowania roweru?

 • Łukasz Przechodzeń – Rowerowe Porady

  Gazelle musi mieć jakiś inny sposób oznaczania rozmiaru ramy, ponieważ nie wierzę, że robią damki w rozmiarze 51 i 57 zgodnymi z tabelą powyżej. Męskie są jeszcze 57, 61 i 65, więc wykraczają daleko poza tą skalę. Widocznie rozmiar jest brany z innego miejsca ramy.

  Najlepiej byłoby gdybyś się przysiadła do roweru lub w ostateczności zapytała sprzedającego. Ale na pewno nie patrz na tabelkę w moim wpisie, tutaj jest jakoś inaczej niestety.

  Możesz też napisać lub zadzwonić do dystrybutora tych rowerów.

  • barklu

   A nie jest czasem tak, że z powodu całkiem innej geometrii, w której rura suport – siodełko jest bardziej pochylona do tyłu, pomimo że jest dłuższa to siedzi się na tej samej wysokości co w innym rowerze przy krótszej?

   • Tak faktycznie musi być, dopiero teraz zauważyłem, że te rowery mają bardzo skośną rurkę „pionową” i zapewne stąd się bierze takie, a nie inne oznaczenie rozmiaru ramy.

    • Jeszcze ciekawa sprawa, ostatnio mierzyłam się i mam długość nogi 75 cm, a mój miejski ma rozmiar ramy 56 cm (a jeszcze mam nieco wysunięte siodełko – jakieś 10 cm), przy rekomendowanym dla mnie… 47 cm rozmiarze ramy. Jest dla mnie bardzo wygodny. Maciek ma z kolei 88 cm długości nogi, a Gazelę ma w rozmiarze 61 cm, przy rekomendowanym 55 cm rozmiaru ramy.

     Rozmiar ramy jest faktycznie brany od korby do końca rury pod siodłem. Ale tutaj kierownica też dużo daje – w rowerach miejskiego typu wymusza pionową pozycję ciała, przez co raczej bym się nie bała tej 57 cm, zwłaszcza, że rura jest bardziej odchylona od pionu niż przy rowerach innych, bardziej sportowych marek. Ale nie ma nic lepszego niż przymiarka roweru na żywo ;)

  • DW

   Ze swojej strony proponuję aby podczas wybierania roweru miejskiego sprawdzać też to czy się dosięga stopami ziemi. W mieście dość często trzeba się zatrzymywać i dużo bardziej komfortowo jest jak nie trzeba przy tym zsiadać z siodełka.
   Powyższe napisałam ze względu na prowadzone przymiarki do rowerów Gazelle Chamonix. Mam 165 cm wzrostu i 78 cm nogi. Według Gazelle mogę wybrać rozmiar ramy 49 lub 53. Na ramie 53 przy maksymalnie obniżonym siodełku nie dosięgam stopami do ziemi, nawet palcami. Dopiero przy rozmiarze 49 dosięgam do ziemi, ale tylko palcami. :)

   • Hej, podejście o którym piszesz – „przy maksymalnie obniżonym siodełku” – jest niestety często spotykanym błędem. Siodełko powinno ustawiać się tak, aby było ustawione poprawnie: https://roweroweporady.pl/jak-ustawic-siodelko-w-rowerze/

    Jeżeli ustawi się je za nisko, albo za wysoko, jazda będzie niezbyt zdrowa dla kolan, a także niewygodna.

    Co do dosięgania stopami do ziemi, to zależy to od geometrii ramy, oraz od rozmiaru ramy. Jeżeli nie dosięga się palcami do ziemi, to znaczy, że rama może być za duża.

    Ale! Stawianie całej stopy na ziemi, bez zsuwania się z siodełka, jest oznaką, że mamy je ustawione za nisko. Przy poprawnie ustawionym siodełku, powinno się dać dotknąć palcami ziemi, a podeprzeć stopą po zsunięciu się z siodełka, albo zejściu z niego.

    Chociażby dlatego w wielu miastach zaczyna się stawiać podpórki przy przejazdach rowerowych, tak aby wygodnie można było się podeprzeć na czerwonym świetle.

 • natalia

  Witam serdecznie. Potrzebuję pomocy przy doborze rozmiaru ramy Lazaro Integral v3, model damski ( http://allegro.pl/2014-queen-of-the-road-lazaro-integral-na-alivio-i4262192570.html ). Przy wzroście 167cm znalazłam się w tabeli producenta dokładnie pomiędzy ramą 17″ a 19″. Na początku skłaniałam się ku większej , ale po spytaniu sprzedawcy okazało się, że 17″ powinno wystarczyć. Zdecydowałabym się na mniejszą gdyby nie to, że z drugiej strony mam dość długie nogi (ok. 79cm) i po przeliczeniu tego wg wskazówek w Pana artykule wychodzi dobre 19″. Także znowu mam wątpliwości i niestety brak możliwości porównania w praktyce. Będę wdzięczna za jakiekolwiek sugestie. :)

 • Hej, z wszelkimi tabelkami jest niestety tak, że to jest tylko teoria. Każdy ma trochę inną budowę ciała, a kobiety z natury mają dłuższe nogi :)

  Jak się domyślam, nie masz możliwości by przejechać się tym rowerem? Bo to byłoby najlepsze rozwiązanie. Według teoretycznych wyliczeń wychodzi właśnie 19 cali, ale właśnie – to tylko teoria, kwestia jak producent oznacza ramy, bo z tym też bywa różnie.

  Ja bym pokusił się o kontakt z producentem, czyli firmą Trans Rower.

 • Paweł

  Szukam męskiego roweru miejskiego z przerzutami w piaście (najlepiej 7). Wstępnie wybrałem model Maxim MC 1.5.7 28″. Co o nim sądzisz?

  Link: http://www.zasada-rowery.pl/?id=106&p=56

  Model jest oferowany w dwóch rozmiarach: 18″ i 20″. Żona zmierzyła moje wymiary i wyszło: wzrost – 174 cm, wewnętrzna strona nogi – 77 cm.

  Który rozmiar będzie lepszy?

  Zaznaczam, że na allegro ceny są niższe.

 • Ha, widzisz, według teoretycznej tabeli najbardziej pasuje Ci rama 19″ :) Czyli coś pomiędzy. Najlepiej byłoby w takim układzie sprawdzić ten rower i przejechać się na obu.

  Sam rower bardzo fajny, zwłaszcza jeśli masz okazję kupić go taniej. Tutaj sporo w cenie robi sama piasta, ale warto wziąć taką z siedmioma biegami, jeśli planujesz dalsze wyjazdy.

  A co do rozmiaru… może w okolicy masz jakiś sklep z rowerami Maxima? :)

 • składakowiec

  No dobra, ale jeśli mam ramę firmy „krzak”, to jaki wymiar powinienem zmierzyć aby poznać jej rozmiar i ocenić czy męczę się z powodu siodełka/kierownicy/krzywego_kręgosłupa czy właśnie przez zły rozmiar?
  Na wszelki wypadek zapytam (jeśli to ma znaczenie): a co w przypadku ram o różnych dziwnych kształtach?

 • Jeśli chodzi o dziwne ramy, to powinno się je mierzyć tak jak normalne, czyli długość górnej rury ramy, wysokość pionowej rury itd.

  Nie wiem jaki masz rower, ale zmierz sobie długość pionowej rurki ramy od osi korby, to samej góry. Potem zmierz sobie nogę po wewnętrznej stronie i otrzymany wynik pomnóż przez… no właśnie, zależy od typu roweru. Ale spróbuj np. przez 0,6 na początek i zobaczysz co Ci wyjdzie.

 • Aga

  Witam, potrzebuje 2 rowery damskie. Jazda po ścieżkach rowerowych, drogach leśnych i polnych(mieszkam pod miastem). Jazda rekreacyjna weekendowa. Ja wys. 171 długość nogi 82cm, córka 166 dł mogi 79. Szukamy coś podobnego do KROSS TRANS SIBERIAN 2013 (córka była zachwycona jazdą) ale tańszego. Zastanawiam się nad:
  http://allegro.pl/lazaro-senatore-v2-mocny-trekk-w-dobrej-cenie-lady-i4332488221.html
  http://allegro.pl/rower-28-trekkingowy-romet-zenit-trek-alu-shimano-i4346366831.html
  a może coś innego? i jaki rozmiar ramy? Będę wdzięczna za fachową podpowiedź. Pozdrawiam

 • składakowiec

  No i lipa – mam za małą ramę. Dzięki za info.
  Ale jeszcze wrócę do tych różnych „ram udziwnionych”. No bo niby mierzy się jedną rurę i tyle… Zakładam, że tylne koło w każdej jest zamocowane tak samo względem pionowej rury, ale przecież przód może być różny – różna może być długość rury poziomej i tej skośnej. Różny może być kąt mufy na widelec. Ha, nawet to tylne koło, to chyba też rożnie może być mocowane, bo przecież pionowa rura, też nie jest idealnie pionowa – jej kąt też może być różny.
  Zapewne ramy o różnych rozmiarach, ale jednego producenta, „rosną” proporcjonalnie. Ale porównując z innym producentem, to może się okazać, że to właśnie mniejsza rama będzie tą większą („większą”, w sensie „wygodniejszą dla wielkoluda”). Przerąbane coś dobrać :/ . Tak mi się widzi.

 • @Aga – hej, wszystko zależy od dostępnego budżetu. Mam wrażenie, że jednak Kross będzie wytrzymalszy niż Romet i Lazaro.

  Jeśli chodzi o rozmiar ramy, to dla Ciebie widziałbym ramę 19-20 cali, dla córki też w granicach 19 cali. Nie wiem na jakim rozmiarze jeździła, ale to powinien być wyznacznik dobry.

  @Składakowiec – tylne koło też może być w różnej odległości od pionowej rury. Są różne filozofie budowy roweru. Generalnie przy nietypowych rowerach zawsze lepiej jest się przejechać, sprawdzić. To jak z kupowaniem butów, niby jest standardowa rozmiarówka, ale niektórzy się z tego wyłamują, albo robią buty na szerszą stopę niż typowa, ale nie oznaczają tego jakoś szczególnie w nazwie buta.

 • Aga

  Dzięki. Już kupione. Kross Trans Syberian. dzisiaj miały chrzest ;). Dzięki za pomoc. Pozdrawiam

 • xg

  Witam

  Przy wzroście 180cm i przekroku 84cm mam wrażenie że kupiłem crossa z za małą ramą. 19″
  21 już opierała na jaja więc nie chciałem bo teren po trasy które robię w Gdańsku i okolicach mają spore nachylenie terenu. Idealnie pewnie było by 20″.

  Czemu z za małą ? Jak siodełko wyciągnę żeby kolana pracowały komfortowo – noga wyciągała się do prostej to bolą mnie nadgarstki. Jak siodełko jest nieco za nisko nadgarstki nie bolą.

  Co zrobić ? Wydłużyć wspornik kierownicy ? teraz mam 10cm dać 12 czy 11 ?

 • Hej, ciężko powiedzieć. Być może po prostu geometria roweru nie była dla Ciebie i trzeba było poszukać innego modelu. Z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że w sklepie ciężko to stwierdzić przez pięć minut :)

  Piszesz o bólu w nadgarstkach. Ale czym to jest spowodowane? Według Twojego odczucia.

  Kombinuję, że jeśli podnosisz siodełko, to środek ciężkości przesuwa się w stronę kierownicy i mocniej na nią naciskasz. Wydłużając mostek pewnie jeszcze bardziej będziesz naciskał na kierownicę.

  Być może więcej korzyści przyniesie wspornik kierownicy o trochę większym wzniosie?
  Ciężko powiedzieć. Myślę, że najlepiej byłoby podjechać do sklepu rowerowego i sobie przymierzyć coś, bo tak na sucho to będzie ciężko.

 • xg

  Ciekawe nie brałem takiej możliwości pod uwagę, mogę trochę podnieść kierownicę bo wspornik ma regulację nachylenia. Niedługo spróbuję. Może popróbuję też z regulacją przedniego amorka.

  ps. Niestety ja roweru nie miałem dobrego nigdy, więc dopiero po 1000 km zaczynam się zastanawiać, czy „rower jest dla mnie”, wcześniej przed zakupem nie wiedziałbym nawet na co patrzeć.

  Dzięki za naprawdę ciekawą poradę, świetny blog
  pozdrawiam.

 • Gośka

  Witam!
  Chciałabym się dowiedzieć czy byłby Pan w stanie pomóc mi w ocenie wartości tego roweru? Nie wiem za bardzo ile może być wart
  ( nie chciałabym przepłacać).
  http://allegro.pl/rower-kobiecy-trekkingowy-pegasus-58cm-deore-lekki-i4404730750.html?no-rwd=1#tabsContent

  Pozdrawiam serdecznie!

  Ps.potrzebuję roweru na wycieczki z córką, która byłaby pasażerką, a ten rower bardzo mi się spodobał.

 • @Gośka – cóż, oprócz tego, że sprzedający prawie popłakał się w opisie ze wzruszenia, to bardzo fajny rower. Ciężko go ot tak wycenić, nie wiadomo do końca w jakim jest naprawdę stanie. Sprzedający zawsze piszą, że ideał, wszystko działa bez zarzutu, ale potem się często okazuje, że sporo jest do wymiany.

  W każdym razie, jeśli to ma być okazyjna cena, to ja bym za niego nie dał więcej niż hmmmm…. 1000 złotych.

 • robertk

  Witam czy na kogoś kto waży 170 kg da rade kupić rower? chodzi o mnie oczywiście i jak tak, to jaki najlepiej żebym nie musiał gdzieś zbierać roweru w dwóch częściach z drogi ;)

 • Hej, cóż nie mam zbytniego doświadczenia jeśli chodzi o wytrzymałość rowerów przy tej wadze. Na pewno na rowerze warto jeździć, ale jednocześnie z myślą, że się schudnie.

  Inaczej – nie oszukujmy się – zakatujesz każdy rower. Skupiłbym się na rowerach górskich, z szerokimi oponami, które będą dobrze amortyzować. Nie bałbym się terenowych opon o szerokości 2,2-2,3 cala. Zazwyczaj odradzam zakup roweru z takimi oponami do rekreacyjnej jazdy, ale w Twoim przypadku to będzie dobry pomysł.

  Ale ciężko mi podać jakieś przykłady rowerów, które na pewno wytrzymają dłużej, może gdzieś na forach internetowych toczą się takie dyskusje praktyków, trzeba by poszukać.

 • robertk

  Dziękuję za odpowiedź, właśnie z myślą o schudnięciu planuję ten rower. Pozdrawiam.

 • Jacek

  Jakie znaczenie ma długość rury podsiodłowej dla wygody jazdy; ile jest sztycy wystającej a ile jest włożonej? Żaden, trochę logiki!

  Ramę roweru dobieramy na podstawie jej długości. Odległości pomiędzy główką a sztycą, mierzoną w poziomie. Możemy również zwrócić uwagę na wysokość rury poziomej w miejscu krocza, ale nie na długość rury podsiodłowej. Jakie to ma znaczenie???

 • @Jacek – wraz z długością rury poziomej, rośnie również długość rury podsiodłowej. Oczywiście, warto zwrócić uwagę na proporcje, pomiędzy rurami ramy, ale w typowych rowerach jest ona standardowo rozłożona.

  Jeśli dobrze dobierze się długość rury podsiodłowej, to reszta też będzie poprawnie wyglądać.

 • Jacek

  To prawda że jest taka zależność, ale dla różnych producentów oraz klas roweru górskiego są różne długości poziome przy tej samej wysokości rury podsiodłowej. Rowery GF są znacznie dłuższe, 29er w stosunku do standardu 26 też, również ramy sportowe względem ram rekreacyjnych. Najpierw dobieramy długosc, sprawdzamy czy nie jesteśmy zbyt wyciągnięci lub zwinięci (;)), mamy czuć się komfortowo i to jest podstawa. Sprawdzenie wysokości rury poziomej robimy jest dodatkową czynnością, chodzi o to by nam się nic cennego nie potłukło, można zaryzykować twierdzenie że górna rura nigdy nie jest za nisko. Dobór ramy wg utartego schematu że ma się zmieścić dłoń , ale pod żadnym pozorem nie dwie jest nieuzasadniony.

  • Berthos

   W 100% zgadzam się z Twoimi wypowiedziami i moim zdaniem do komfortu jazdy głównym wyznacznikiem jest właśnie długość rury poziomej. Mam 177cm i posiadam kilka rowerów MTB ramy od teoretycznie idealnie dobranej 18 calowej następnie 19 calowy, 20 calowy i aż 21 calowy który teoretycznie nie jest absolutnie podług tabel na mój wzrost. W każdym oczywiście nieco inna długość rury poziomej ale każda skorygowana odpowiednim mostkiem co daje zbliżoną „długość” od kierownicy do siodełka. Suma summarum na każdym rowerze jeździ mi się identycznie tak samo dobrze a pokusił bym się nawet o fakt że na długie trasy na większej ramie chyba nawet wygodniej.

   • Ciało ludzkie jest na całe szczęście na tyle elastyczne, że jest się w stanie dopasować do różnic w pewnym zakresie :)

    No i każdy ma inne potrzeby oraz długość rąk :)

 • marek kubiak

  Witaj Łukaszu
  Mam pytanie w sprawie roweru tzn wielkości ramy. Otóż na stronie rowery holandia znalazłem kilka mi odpowiadających np batavus intermezzo lub kreidler.

  Pierwsze pytanie – jaka jest Twoja opinia o takich markach?
  Po drugie? jak sprawują się biegi Shimano nexus w piastach?
  Po trzecie jak sprawują się hamulce rolkowe w przednich kołach i najważniejsze?

  Jaki dobrać rozmiar ramy? Dla damki i męskiego ewentulanie?
  Mam ok 186-7 wzrostu noga wewnątrz ok 90-91cm? Jak na moje wyliczenia rozmiar ok 50 -53cm?

  Proszę o pomoc
  Pozdrawiam

 • Batavus robi bardzo dobre i trwałe rowery. Za tą marką ciągnie się legendarna historia, rowerów które „zrowerowały” min. Holandię i Belgię. Jeśli chodzi o przerzutki planetarne, to nie mam specjalnie uwag do tego. Tutaj na blogu, we wpisie o tego typu przerzutkach:
  https://roweroweporady.pl/przerzutki-w-piascie-czy-warto/

  ciągnie się bardzo długa, merytoryczna dyskusja. I są tam sami zwolennicy takiego typu napędu.

  O hamulcach rolkowych nie wiem zbyt wiele, ale znam kilku ich użytkowników i nie narzekają specjalnie na te hamulce. Miliony miejskich rowerów nie mogą się mylić :)

  Jeśli chodzi o rozmiar ramy, to chyba bardziej 56-58 cm. Jeżeli nie jesteś pewny, najlepiej się przymierzyć i samemu sprawdzić przed zakupem.

 • Jola

  Witam,
  Chcę kupić rower miejski – konkretnie holenderkę model Amsterdam, problem w tym, że większość z tego typu rowerów ma ramy 19″ lub 21″, a ja mam 161 cm wzrostu i 72 cm wew. długość nogi, czyli z przeliczeń wynika, że powinnam mieć rozmiar ramy 17,5″ max. 18″ czy jest sens kupować taki rower i czy wiesz może, gdzie mogę kupić odpowiedni?

 • @Jola – hej, trzeba się po prostu dobrze rozejrzeć i zawsze coś się znajdzie w odpowiednim rozmiarze. Oczywiście najlepiej byłoby się jeszcze przejechać na takim rowerze, bo co producent, to czasami różne oznaczanie rozmiaru ramy. Ale są produkowane rowery w rozmiarze 18 cali, na przykład:

  http://unibike.pl/amsterdam8c.html
  http://www.kross.pl/pl/2014/city/animato (rama M to 17 cali)

 • Iwona

  Witaj,
  Zamierzam kupić rower miejski i mam problem strasznie podoba mi się kettler berlin, ale on jest na tych oponach apple i nie wiem czy one nie są trudne w prowadzeniu, a może to dobry wybór czy można je wymieniać na węższe?
  Drugi model to Trek L200

  Ostatecznie kettler nena lub Julia można jeszcze dostać nena w ramie 53 cm, ale mój wzrost to 178 cm, a długość nóg to 89 cm, pomocy zanim załatwię się na lata.

  Pozdrawiam serdecznie

 • Jeśli chodzi o Kettlera, to jest to bardzo ciekawy i fajny rower. Oponami specjalnie się nie przejmuj, zawsze możesz wymienić je na węższe. Na szerokich oponach wcale nie będzie trudny w prowadzeniu, w zasadzie wręcz przeciwnie, będzie stabilniejszy i mniej wrażliwy na dziury.

  Trek też jest bardzo fajny i w zasadzie wybierz ten, który Ci się bardziej podoba albo na którym lepiej jeździ.

 • Iwona

  Dziękuję bardzo za odpowiedź. Myślę że Berlin niebieski mnie porostu oczarowal. Pozdrawiam

 • Aaha! To już wiem, dlaczego czasem szoruję stopą o opony mojego staruszka :) A myślałam, że to kwestia dużych opon (28 cali). Z drugiej strony wątpię, czy 20 lat temu też tak bardzo zwracali uwagę na rozmiary ram :)

  • No tak, mój wujek kiedyś powiedział „to rowery robią w różnych rozmiarach”? :) Pewnie mu zostało z czasów gdy się brało to, co jest w sklepie i się nie narzekało :)

   Tylko dopiero jak mu powiedziałem, że osoba o wzroście 160 cm będzie się źle czuła na rowerze osoby która ma 200 cm, to załapał :)

   • Ja w sumie też niespecjalnie kojarzyłam, dopóki nie zaczęłam rozglądać się za nowym sprzętem :)
    Ale mam wrażenie, że te rozmiary to trochę jak z rozmiarami butów, niby są jakieś numerki ale w każdej firmie znaczą coś innego. Np. zarówno wg Twojej tabelki jak i przelicznika Krossa powinnam mieć ramę 19, a na żywo już 17 wydawała się nieco duża. Całe szczęście, że Krossy mają praktycznie w każdym rowerowym i nie ma problemu z przymierzeniem :)

 • radziu

  Łukasz, wydaje mi się, ze spłaszczenie rozmiarów ram mtb jedynie do długości rury podsiodłowej jest zbyt dużym uproszczeniem. Rama 19″ jednego producenta będzie dłuższa nawet o 6 cm od ramy 19″ innego producenta.
  Jeśli chodzi o ramy mtb zabrakło także takich parametrów jak reach i stack oraz generalne zależności miedzy długościami rur a kątami główki i podsiodłówki.
  Co do wyniku z tabelki, dla mojej nogi 90 cm wynika rozmiar 21.5 dla koła 29″, niestety większość producentów ram z zawieszeniem swoją rozmiarówkę kończy na 20,5/21. Co prawda nie jest to problem bo rozmiar 19″ pasuje mi prawie idealnie.

  • Jeżeli chodzi o inne wymiary ramy, masz zdecydowanie rację. Ten wpis kieruję głównie dla amatorów, w tym sensie, że dla osób, które jeżdżą rekreacyjnie. I chcą kupić rower przez internet.

   Gdy idziesz do sklepu i tak najlepiej się dokładnie przysiąść i sprawdzić czy geometria jest okej. A nie wyobrażam sobie kupienia roweru za 10 koła, bez wcześniejszego dokładnego sprawdzenia czy rower będzie pasował. Zresztą zawsze można wymierzyć swój stary rower i porównać z nowym, jeśli ściągamy rower np. z zagranicy.

   W każdym razie większe dopasowywanie ramy wkracza już w obszar bike-fittingu, na którym ja już się nie znam.

   Co do wielkości ram, to jeden cal specjalnej różnicy w rozmiarze nie zrobi. Ale są producenci, którzy robią większe ramy niż 21″ :)

 • Fajnie, że odświeżasz starsze posty. Łatwiej do nich trafić dzięki temu. :)

  • Z tym mam największą zagwozdkę, bo przydałby mi się jakiś „interaktywny” spis treści. Ale na razie musi wystarczyć ten, który jest na górze w menu.

   Na blogu jest ponad 350 tekstów, więc ułożenie tego jakoś sensownie robi się bardzo trudne. A stare teksty odświeżam, bo są zazwyczaj z początków bloga i brakuje w nich sporo informacji :)

 • Katarzyna

  Dobry post. Z pewnością powrócę do niego za czas jakiś gdy tylko zacznę na poważnie myśleć o nowym rowerze. Będzie to nie lada wyzwanie, bo mam 180 cm i absolutnie, koniecznie muszę mieć damską ramę, bo sukienki i spódnice to znacząca część mojej szafy. A mieszczucha nie chcę, bo lubię pocisnąć. ;) I ot, problem.

  • No to powiem Ci, że będziesz musiała poszperać poważnie po producentach. Niestety prawo popytu tutaj działa i rowery z damskimi ramami często zatrzymują się w pewnym momencie i jeśli masz 180 cm, to może się okazać, że mało który producent o Tobie pomyślał.

   • Kamka

    Ja pewnie będę miała podobny problem – wzrost 1,77 m i noga 86 cm. Pobieżnie przejrzałam oferty popularnych producentów i wygląda na to, że nikt nie przewiduje damek w takich rozmiarach. Kross w swojej rozmiarówce nawet nie przewiduje takiego stosunku wzrostu do długości nogi :P

    Przymierzam się do crossowej Meridy i z tego, co widzę damki mają w rozmiarze 50. Zdaje się, że to tegoroczny wymysł, bo w modelach z poprzednich lat nie ma tego rozmiaru, nie ma go też w ichniejszej tabelce z rozmiarami. Tutaj jest rozmiar 48 a po nim od razu 52 i niby mój wzrost lokuje się na granicy. Ciekawa więc jestem jak prezentuje się 50. Ostatecznie męska rama chyba nie byłaby tragedią, chociaż nigdy z takiej nie korzystałam ;)

    • „Damska” rama na pewno ułatwia wsiadanie i zsiadanie z roweru, pomaga gdy nosi się sukienkę. Ale tak poza tym, nie ma to większego znaczenia moim zdaniem. Jest od groma Pań, które nawet nie patrzą w stronę „damskich” ram :)

     A powyżej pewnego poziomu cenowego takich ram po prostu już nie ma.

   • Katarzyna

    Producenci wielu przedmiotów mało kiedy o mnie myślą. :P
    Muszę jednak wspomnieć, że mój obecny rower to niemal pełnoletni góral klasy 0. Zapewne jakikolwiek większy rower lepszej generacji na który wsiądę będzie cudowną odmianą, nie chcę jednak dokonać nieprzemyślanych decyzji. Mam nadzieję, że zanim do zakupu dojdzie coś może się jeszcze na rynku rowerowym pojawić (a przedtem pomęczę nieco producentów mailami – i tak mam kolejne postanowienie na 2015 rok). W każdym razie jeszcze raz dzięki za post i w ogóle za całego bloga, Twoje wpisy czyta się z ogromną przyjemnością.

 • Domin

  Bardzo dobry art. Wiele osób zupełnie nie wie jak dobrać wielkość ramy a sprzedawcy w sklepach …. cóż, to już temat na osobny artykuł ;-) Ja dodałbym jeszcze, że niektórzy producenci wielkość ramy mierzą nie do końca rurki podsiodłowej a do środka połączenia w górną rurą przedniego trójkąta (zwłaszcza w szosówkach, które póki co mają „klasyczny” wygląd ramy).

 • Magic

  Dodałbym fragment o slopingu

  • O slopingu ciekawy artykuł znajduje się w Bike Boardzie. Co prawda z 2006 roku, ale sporo ciekawych rzeczy tam piszą:
   http://download.bikeboard.pl/pdf/200608_sloping.pdf

  • radziu

   Sloping nie ma wpływy na rozmiar ramy, jedynie jajeczka ochroni.

   np: http://www.mondraker.com/15/esp/bikes/crafty/402/geometria

   • Magic

    z tego co wiem i o czym można przeczytać np. tu (http://wrower.pl/porady/jak-dobrac-rame-do-roweru-dla-zaawansowanych,5972.html ) sloping robi różnicę w rozmiarówce

    • radziu

     Porównaj proszę giant’a propela z tcr, pierwszy ma klasyczną ramą, drugi slopingową. Dla rozmiaru L górna rura wynosi 58.5 cm w obu przypadkach. W podsiodłowych jest róznica 2cm. jednak rozmiar jest ten sam: L, a z podlinkowanego artykułu wynika, że rura podsiodłowa powinna róznić się o 8 cm
     Rura podsiodłowa to zaledwie jeden z wielu składników geometrii ramy i nie jest ona wyznacznikiem rozmiaru.
     Wzystkie tabelki i przliczniki doboru rozmiaru powstały z goła 30 lat temu. Od tego czasu rowery mocno ewoluowały.

     • Oczywiście, że tak. Tabelki i przeliczniki służą jedynie do zgrubnego określenia rozmiaru ramy.

      Zresztą, tak jak pisałem gdzieś wyżej, nie widzę opcji, żeby kupując rower szosowy za dyszkę, nie przymierzyć się do niego przed zakupem.

      Co innego w tańszych rowerach, tam bardzo często jest wszystko klepane standardowo, na jedną modłę. Ale to też nie zawsze.

      W każdym razie wyliczenia to tylko jakiś punkt zaczepienia i wyjścia do dalszych poszukiwań.

      • radziu

       Żeby z grubsza dobrać rozmiar ramy, wystarczy popatrzeć na metkę koszulki, którą się nosi :)
       Z rowerami za ponad 10k niestety jest taka bieda, że często nie ma gdzie się do nich przymierzyć i zostaje dobór rozmiaru na podstawie doświadczenia i geometrii.

 • Adam

  Witam :) Pozwolę się odnieśc do artykułu na przykładzie siebie samego, przy wzroście 164 cm. Otóż w ubiegłym roku zbudowałem profesjonalnie od podstaw rower hybrydę (tu ukłony w stronę pana Łukasza, który swoimi fachowymi artykułami zainspirował mnie i wsparł), bazując na aluminiowej ramie roweru trekkingowego, o rozmiarze 22 cale.

  Na owej ramie jeżdżę intensywnie dziesiąty rok bez kontuzji, bez dyskomfortu i to zadecydowało, że nie zdecydowałem się na zakup nowego roweru. Sugerując się praktyką i dobierając poszczególne elementy poprawiłem znacząco dynamikę oraz nieco ergonomię jazdy i duszkiem mogę przejechać 100 km. Więc czy mniejszy rower miałby sens? Tak, nie obijałbym sobie cohones o ramę :P

  • tobo

   Trochę trudno sobie wyobrazić rower na ramie 22 cale dla Twojego wzrostu. Ja na takim samym rozmiarze roweru tego samego typu nie jestem w stanie bezpiecznie jeździć o zsiadaniu nie wspominam, a mam 185 cm wzrostu. NIe chce mi się wierzyć że 22 cale może mieć aż takie nachylenie górnej rury, nie w rowerach tego typu.

   • Adam

    A tam, od razu najlepiej krytykować BO JA, JA JA JA… Kolego, z całym szacunkiem bądźmy dla siebie fair play i wypadało by chociaż mnie na tym rowerze zobaczyć a nie snuć dyskryminujące teorie o wzroście i nie wyobrażaniu sobie tego czy owego. Rama jest prosta, spod siekiery, koła 28„, wsiadam normalnie, jeździ się bajka, ani razu nie skasowałem czegoś na drodze czy ktoś mnie, bo to ja panuję nas sprzętem a nie on nade mną. Bezpieczeństwo jest pojęciem względnym i wiele zależy od techniki, pamiętaj. Jak inaczej wytłumaczysz mi fakt, że latam na motocyklu 250cc, typowy enduro i kurcze ledwo palcami ziemi sięgam kiedy stoję pod światłami? No sorry, wszystko jest dla ludzi tylko z głową. Cieszę się że masz 185, z góry to zawsze lepszy widok. Pozdrawiam.

    • Nie denerwuj się Adam, szkoda sensu. Jak długą masz pionową rurkę ramy? Ja ostatnio jeździłem na rowerze trekkingowym z ramą 21,5 cala, a sam mam 175 cm wzrostu. Rama niby była okej, ale przy opuszczonym na maksa siodełku (tyle ile się dało, bo wspornik miał amortyzację), przy maksymalnie wyciągniętym pedale ja miałem bardzo wyciągniętą nogę. Po przejechaniu kilku kilometrów już zaczynały mnie palce u stóp mrowić.

     Pewnym rozwiązaniem byłaby oczywiście wymiana amortyzowanego wspornika na zwykły, wtedy opuściłbym go bardziej, no i może dłuższe chociaż o 5 mm ramiona korby. Ale to nie był mój rower :) Sam kupiłbym ciut mniejszą ramę :)

 • januszek

  Witam chce kupić crossowy lub treking męski na wzrost 169. Osprzęt z grupy alivio, najtaniej wychodzi kands tylko ze lepsze modele są od ramy 19 z alivio i amortyzatorem. Wg tabelki powinienem mieć ramę 17 choć część sprzedawców poleca 19. Czy warto zlecić złożenie takiego sprzętu na 17 ramie alivio i bez amortyzatora z kołami 28 i dynamo w piaście? Dzięki za odpowiedź, a może jakaś konkretna firma?

  • Jeżeli chodzi o rozmiar, to ciężko, żeby sprzedający polecali 17″, skoro Kands nie ma takiego rozmiaru :)

   Jeżeli chodzi o dobranie rozmiaru, najlepiej byłoby gdybyś wybrał się do jakiegoś dobrze wyposażonego sklepu rowerowego w okolicy i poprzymierzał się do kilku rowerów. Wtedy obiektywnie sprawdzisz jaki rozmiar Ci pasuje.

   Oczywiście pozostaje kwestia, że rozmiar rozmiarowi nierówny, ale Kands nie podaje geometrii swoich rowerów niestety.

   Jeżeli chodzi o składanie roweru, to hmmm… w takim budżecie nie wiem czy jest to opłacalne z punktu widzenia finansowego. Ale z drugiej strony może się opłacać, bo rower będzie dokładnie taki jak będziesz potrzebować.

 • anusiekf1

  Witam,
  Czy znasz rowery firmy FOCUS i masz na ich temat zdanie ??

 • Arek

  Witam mam 176 cm i rower typu MTB rama 18 która pasuje mi idealnie. Przymierzam się do zakupu czegoś szybszego – cross lub hybryda i tutaj podług tabeli rama powinna mieć 20 cali – około 50 cm.
  Mam pytanie z czego wynika że do rowerów typu cross, hybryda rama powinna być większa niż do MTB, a do roweru szosowego nawet jeszcze większa?

  Patrząc teoretycznie rower typu cross czy hybryda ma większe koła bo 29 cali a więc rower sam w sobie jest nieco wyższy, do tego dochodzi jeszcze większa rama w stosunku do MTB – co z przekrokiem skoro rower stoi na wyższych kołach plus dodatkowo większa rama – czy nie stanowi to problemu?

  Dodatkowo z założenia rower typu cross powinien być wygodniejszy do dłuższych wycieczek od roweru typy MTB poprzez bardziej wyprostowaną pozycję – skoro rama w rowerach typu cross hybryda przypada większa to dłuższa jest też rura pozioma co automatycznie powinno „rozciągać” pozycję a nie powodując ją bardziej wyprostowaną ???

  Chyba, że cała różnica w pozycji na crossie polega na mostku skierowanym nie w dół a w górę i dodatkowo często gięta kierownica przez ca automatycznie „kokpit” jest wyższy w stosunku do MTB i przez co pozycja jest bardziej wyprostowana????

  • Pamiętaj, że tabelka jest jedynie wstępną wskazówką. Wiele zależy też od całej geometrii ramy. Do długości rurki pionowej dochodzą takie kwestie jak rozstaw kół, wysokość główki ramy, długość amortyzatora/widelca, kąty ramy.

   No i tak jak piszesz, pozostaje kwestia gięcia kierownicy i mostka, a także wysokości samego mostka. Cóż, tak naprawdę to jest temat na książkę o bikefittingu, a do tego ja niestety aż takiej wiedzy nie mam.

 • Maciej

  Cześć Łukasz, zmieniam jednak nieco front i przechodzę na 29-er. Niestety mój wymarzony rower uciekł mi z przed nosa i został tylko w rozmiarze 19 a chciałem 21. mam 186 cm a wewnętrzna długość nogi to 88. wychodzi mi z obliczeń prawie 21 cali. czy na 19 będzie bardzo źle? rower ma ramę dość klasyczną bo to kellys tnt 90.najgorzej ,że nie mam możliwości przymiarki….
  Serdecznie Cię pozdrawiam i wielkie dzięki za ostatnie podpowiedzi

  Maciej

  • Bardzo fajny rower :) Odnośnie rozmiaru, to niestety tabelka jest jedynie wskazówką i punktem wyjścia. Zawsze najlepiej jest się przymierzyć.

   Odnośnie mniejszych ram, to jest grupa osób, które jeżdżą na mniejszych ramach, głównie ze względów sportowych. Ale nie jestem w stanie powiedzieć czy w Twoim przypadku mniejsza rama będzie ok. Oprócz długości rurki podsiodłowej w grę wchodzi też sporo innych parametrów, które tak naprawdę da się ustalić jedynie wsiadając na rower.

   Tak więc nie chcę Cię wkopać na minę. Rama może i będzie dobra, a może się okazać, że to będzie kompletna pomyłka i nie dla Ciebie.

   • Maciej

    Dziękuję Łukasz za wskazówki.

 • Paweł

  Czy nie wydaje ci się, że przeliczniki doboru ramy, oraz tabela zawyżają rozmiar roweru w przypadku 29er. Posiadam authora instincta w rozmiarze 19″ i wydaje mi się za duży. Mój wzrost 185, a przekrok 88 na boso. Chyba, że to specyficzna geometria authora lub rowerów 29.

  • Z rozmiarami ram jest ten problem, że tutaj żadna tabelka nie da jednoznaczniej odpowiedzi. Oprócz długości rury podsiodłowej w grę wchodzi jeszcze kilka innych wymiarów. Tabelka jest jedynie poglądowa niestety i wiele zależy od tego, co producent wymyślił w danej ramie. Zresztą napisałem o tym w tekście.

   • Paweł

    Który dokładnie przeczytałem i uważam że jest bardzo rzeczowy.Diabeł tkwi w szczegółach-przyzwyczaiłem się do pozycji na 26″i pewnie tu tkwi przyczyna mojego niezadowolenia.Dobranie odpowiedniej pozycji to syzyfowa praca i należałoby objechać kilka ram zanim wybierze się tą własciwą

 • Edyta

  Proszę o pomoc w wyborze ;)

  Cześć,

  Chciałabym kupić rower trekkingowy, przeznaczenie: głównie ścieżki leśne, polne, trochę bruku, niewielkie wzniesienia, asfalt.

  Początkowo miał być crossowy, niestety w tych rowerach nie ma regulacji kierownicy góra- dól, a zależy mi na pozycji w miarę wyprostowanej (problemy z kręgosłupem).

  W sklepie zaproponowano mi model Kross Trans Alp, po jeździe próbnej muszę przyznać, że rower jest bardzo wygodny (podobno posiada wzmocnione koła). Wzrost 175cm, długośc nogi 84 cm rozmiar ramy L. Czy rozmiar L jest dla mnie ok?

  Znalazłam jeszcze kilka modeli w tym przedziale cenowym. Czy ktoś może mi doradzić, który model wybrać?

  UNIBIKE 2014 – NAJLEPSZE ROWERY BYDGOSZCZ – VOYAGER LDS

  ARKUS & ROMET Group Sp. z o.o. / Rowery / TREKKING CROSS / Romet / Kolekcja rowerów 2015 / Gazela 3.0

  ARKUS & ROMET Group Sp. z o.o. / Rowery / TREKKING CROSS / Romet / Kolekcja rowerów 2015 / Gazela 4.0

  KROSS TRANS ARCTICA LADY 2014 – Sklep i serwis rowerowy w Warszawie – duży wybór profesjonalnego sprzętu

  Trans Alp | Kross – Rower górski, rowery trekkingowe, rowery miejskie

  Pozdrawiam

  • W Krossie Trans Alp damska L-ka to 19 cali a długość rurki podsiodłowej to 48 centymetrów. Według tabelki damska L-ka może być trochę za mała na Ciebie, chyba, że patrzysz na wersję z męską ramą L (21 cali, 53 cm), bo wtedy powinna być jak ulał. Choć oczywiście warto wcześniej wsiąść, przejechać się i sprawdzić.

   Ten Kross to będzie dobry wybór, ale spojrzałem na Unibike i Rometa i tamte rowery też są bardzo fajne i porównywalne do tego Krossa.

 • Anna

  Witam.
  Mam 164 cm wzrostu i długość wewn nogi 74 cm i chce zakupić rower firmy kross – damkę. Na chwile obecna jeżdżę góralem rama 18 cali na dość długie dystanse. I chce zmienić na jakiś nowy. Wg Pana z jaka ramą kupić rower tzn 17 czy 19 cali i czy lepiej będzie się jeździło prosto czy sylwetka ma być troche pochylona do przodu. Co lepiej wg pana służy
  kręgosłupowi.

  • Cześć. Ale jakiego typu rower chcesz kupić? Górski (koła 26? 29 cali)? Trekkingowy?

   Na rowerze im bardziej wyprostowana sylwetka, tym wygodniej i zdrowiej dla kręgosłupa, ale naprawdę wyprostować się można tylko na rowerze miejskim.

   Choć nie każdemu taka pozycja za kierownicą pasuje, ja wolę być troszkę pochylony, mam wtedy wrażenie, że bardziej panuję nad rowerem.

   W każdym razie jeżeli to ma być góral, to celuj w ramę 17″, a jeżeli trekkingowy to bardziej w 19″. A i tak najlepiej byłoby gdybyś przysiadła się do roweru przed zakupem.

   • pytajnik

    Nie wiem czy wyprostowane pozycja jest taka zdrowa dla kręgosłupa na rowerze,czytałem że właśnie jeżdżąc na rowerach miejskich wszystko idzie w kręgosłup, a jeżdżąc bardziej pochylony idzie w ręce ,co o tym myślisz?

    • Wystarczy omijać dziury i podnosić się z siodełka na krawężnikach :) Wyprostowana sylwetka podczas jazdy właśnie odciąża kręgosłup.

 • Barbara Szuksztul

  Jaki rower wybrać Kands Opera City 28 czy Damka Labedz Burghard 28 3 biegi? Przy wzroście 168cm i dl nog 80 rama w rowerze Kands nie będzie za duza?

  • Witaj, z tego co widzę oba te rowery są do siebie dość podobne, więc wybierz tego, który Ci się bardziej podoba.

   Odnośnie wielkości ramy, fajnie byłoby się przysiąść do wybranego roweru przed zakupem. Aczkolwiek jeżeli producent dobrze wszystko podaje, to ja bym się skłaniał ku ramie 19 cali. 17 może być za mało. Tzn. na takim rowerze się zmieścisz, ale możesz czuć się na nim trochę dziwnie :)

 • pytajnik

  Witam, mam dylemat co do rozmiaru roweru mam 174cm wzrostu i 74 cm długość nogi co daje 18.5 cala w rozmiarze roweru które szukam czyli szybki rower miejski. Interesuje mnie rower firmy Scott gdzie rozmiar ramy jest 18.9 a mniejszy w rozmiarze 17.4 przymierzam się do 18.9 i podnosząc kolo na wysokość 8cm gdzie sugerowana jest 10cm, a sprawdzajac na siodelku długość nóg na pedalach wyszło ze siedzenie jest ustawione na 0 ( wiadomo można obniżyć siodełko, ale producent sugeruje minimum zero) który wybrać rozmiar 18.9 czy ten mniejszy?

  • Szczerze mówiąc nie bardzo wiem o czym piszesz. Możesz trochę jaśniej? O jakim rowerze Scotta myślisz?

   • pytajnik

    Przymierzalem w sklepie http://www.scott.pl/produkt/184/627/rower-sportster-50/ w rozmiarze m
    bo ma podobną geometrię do moich typów Scott sub speed 10 rozmiar M
    i Scott sub Evo 40 rozmiar S,
    myślisz ze będę dobre czy wybrać mniejszy rozmiar?

    • pytajnik

     Jeszcze jedno w innym poście rowery do 2500 poleciłes mi Cube Hyde w jakim rozmiarze tego cube bym miał szukać?
     Mam problem bo u mnie nie mogę przymierzyć żadnego cube mam dostęp do kross giant author unibike i scott. Pisałeś gdzieś ze cube ma pomieszana rozmiarówkę.

     • Cube ma pomieszane nazewnictwo rozmiarowe. Trzeba po prostu patrzeć na długość pionowej rurki ramy.

      W Cube Hyde jesteś pomiędzy ich rozmiarami 46 i 50 (44 cm i 48 cm długości pionowej rurki). „Idealnie” byłoby 46,5 cm czyli jesteś prawie pomiędzy tymi dwoma. Jedni wolą mniejsze, inni większe ramy. Ja bym brał większą, bo jest jednak bliżej. A tak naprawdę z obu powinieneś być zadowolony.

 • Ewa

  Witam

  Mam ogromną prośbę, nie znalazłam nic o doborze ram (a także ogólnie roweru) dla dzieci, jeśli mógłbyś mi pomóc będę ogromnie wdzięczna. Stoję przed wyborem roweru dla dziewczynki 11 lat, wzrost 150cm. Może mógłbyś mi też doradzić czy te rowery, nad kupnem których myślę, są dobre:

  http://rower-sport.pl/pl/p/DEMA-ISEO-24-SF-2014/2143

  Giant Revel 24 Girls 2014

  http://www.dobrerowery.pl/kross-lizzy-2015

  Jestem kompletnym laikiem „rowerowym”, dlatego nie wiem czy dobrze wybiorę, a nie chcę sugerować się wyglądem. Wiem, że to nie „rower na całe życie” (choć pewnie takich nie ma), ale chciałabym dobrze wybrać, a nie ma mi kto pomóc.
  Ponieważ „wpadłam” dziś dopiero na Twoją stronę, widząc, że bardzo przystępnie opisujesz wiele zagadnień dotyczących rowerów, może i mnie mógłbyś pomóc :)
  Pozdrawiam, Ewa

  • Witaj,

   o dobieraniu roweru dla dziecka napisałem co nieco w tym wpisie:
   https://roweroweporady.pl/rower-dla-dziecka-jaki-kupic/

   Jeżeli chodzi o rowery, które podesłałaś to są do siebie dość podobne i oba będą bardzo dobrym wyborem. To na pewno nie będą rowery na całe życie, bo myślę, że córka jeszcze trochę urośnie :) Ale do momentu gdy z niego nie wyrośnie, na pewno rower wytrzyma.

   Jeżeli chodzi o rozmiar, to najlepiej byłoby gdyby się po prostu przysiadła do danego roweru, ustawiła siodełko i sprawdziła jak się na nim czuje. Gdy się przejedzie na rowerze, od razu będzie wiedzieć czy rama jest za duża czy za mała. Jeśli będzie odrobinę za duża, to jeszcze podrośnie, ale nie może być za mała.

   Ale wydaje mi się, że te powinny być dobre dla osoby o wzroście 150 cm.

 • jaruone

  Witam,
  Na wstępie muszę pochwalić niezły blog – fajnie, że znajduje Pan czas na jego prowadzenie i podpowiadanie mniej doświadczonym rowerzystom, bo zdobycie rzetelnych informacji od sprzedawców jest coraz trudniejsze. Być może w dużych sklepach czy sieciówkach typu Decathlon czy InterSport, sprzedawcy mają większe „pole do popisu” i odradzą 3 rowery, bo wiedzą, że mają na stanie taki który będzie pasował „pod rowerzystę”, w małych sklepach sprzedawca gotów jest sprzedać za duży/za mały rower tylko po to by zarobić te kilka stów „na chleb” – a w razie co pokaże katalog producenta, gdzie dana rama nieraz jest przyporządkowana do bardzo dużego (kilkanaście cm) zakresu wzrostu. Patrząc na kilka katalogów człowiek dosłownie głupieje – ja przy 176 cm wzrostu i przekroku ok. 76-78 cm w zależności od danych producenta mogę jeździć na rowerach 18-21″ (trekking).

  Po kilkunastu latach bez rowerka, postanowiłem wrócić do tej wspaniałej formy rekreacji i nabyć rower crossowy/trekkingowy (jak cross to i tak dozbroję go w bagażnik).
  Zastanawiam się czy jest metoda abym mógł dobrać sensownie rozmiar roweru bez przymiarki oraz dlaczego producenci nie podają wymiaru który zaznaczyłem na zielono na pańskiej ikonografii – moim zdaniem przekrok powinien być podawany właśnie w ten sposób. Przy idealnej „matematycznej” geometrii (oś supportu w jednej linii z osią koła – pomarańczowa linia) sprawa byłaby prosta – biorę połowę koła, uśmiecham się do Pitagorasa i mam swój wymiar.Ale geometrie ram mamy różne , a poza tym kupujemy rower, a nie przypominamy sobie podstawy geometrii.

  Czemu wymiar ten jest moim zdaniem tak ważny – wydaje mi się (a powyżej był przykład kolegi , który wydaje się to potwierdzać – wzrost 164 i jeździ na ramie 22″), że długość rury podsiodłowej określa TYLKO czy dosięgniemy nogami do pedałów siedząc na siodełku – jeśli kolega którego przykład przytoczyłem ma przekrok powiedzmy 66 cm to przy ramie 22″ (ok. 55 cm) dosięgnie, tyle że wysokość od rury poprzecznej ramy do podłoża będzie miał jeśli dobrze liczę grubo ponad 85 cm !!! Zawiśnie „klejnotami” na ramie i może spowodować groźny wypadek. Inna historia, że też różne wartości osiągniemy dla kół 26″ i 28″ , a spotyka się trekkingi także z kołami 26″ (np. Unibike Pamir)

  Dlatego też, wszelkie przeliczniki nie mają chyba większego sensu (jeśli się mylę, proszę sprostować – po to własnie pisze ten post, by potwierdzić lub zanegować mój tok myślenia) -używanie przeliczników może sprawdziłoby się to przy jednakowym odwzorowywaniu geometrii ram przez wszystkich producentów, w rzeczywistości nie jest tak kolorowo.

  Na koniec zadam pytanie, które nie daje mi spokoju – jeśli chce kupić crossa/trekkinga, to przy posiadanym przeze mnie przekroku 76-78 cm powinienem brać rower z wymiarem który zaznaczyłem na zielono (górna rura ramy – podłoże) ok 74- 75 cm, czy może aż za bardzo boję się o „nabiał” i dobierając takie parametry kupię rower „komunijny” (za mały) a nie wygodny połykacz kilometrów??

  • jaruone

   Przy okazji mój wpis (i pytanie kolegi na jednym z forum – „czy dobrze mierzysz??” ) dał mi impuls do ponownego pomiaru przekroku ;P
   Teraz wyszło 80 cm.
   Błąd jaki popełniłem przy wcześniejszych pomiarach – pomiar „na bosaka” (bo model na zdjęciu tak miał) oraz przepraszam za wyrażenie „złe obejście z klejnotami” – tu najlepiej wziąć grubą książkę między uda, i mierzyć do krawędzi grzbietu ;)

   • Marcin Jura

    Pomysł z książką całkiem sensowny;) Wychodziło mi 77 cm, przy metodzie książkowej 80 (i to w skarpetkach;).

  • Witaj,
   wszelkie teoretyczne obliczenia rozmiaru ramy są…tylko teoretyczne :) Oczywiście, że najlepiej jest wybrać się do sklepu i przymierzyć się do wybranego modelu i sprawdzić dwa czy trzy rozmiary ramy.

   Wszystkie teoretyczne wyliczenia polegają na tym, że producenci najczęściej budują ramy proporcjonalnie. Wraz z wydłużaniem się pionowej rurki, wydłuża się też pozioma. I statystyczny Kowalski im ma dłuższe nogi, tym ma dłuższy grzbiet i ręce.

   Odnośnie obijania klejnotów, to jest to istotne w rowerach górskich. Dlatego w takich rowerach górna rurka ramy ostro opada, by między nogami było jeszcze trochę miejsca. W rowerach szosowych czy crossowych nie ma to większego znaczenia, bo nie zdarzają się sytuacje, by można sobie było zrobić jakąś krzywdę. To znaczy teoretycznie można taką sytuację spowodować, ale szansa jest niewielka.

   Zresztą zobacz na zdjęcie, które załączyłem. Kolarze się tym raczej nie przejmują. Zresztą poszedłem sprawdzić swój rower i ja też praktycznie nie mam luzu gdy stoję obiema nogami na ziemi.

   W każdym razie kupienie za małego roweru to masakra. Niektórzy lubią jeździć na ciut mniejszych ramach, ale jeśli kupisz zdecydowanie za małą ramę, to będziesz nie tylko wyglądał jak na rowerze od młodszego brata, ale także będzie utrudnione choćby skręcanie.

 • Jacek

  Witam.

  Od jakiegoś czasu cztam twoje porady i zapisałem się ostatnio do twojego rowerowego newslettera,jeżdże od wielu lat rowerm górskim.Od ubiegłego roku mam Northtec Gravity 27.5 dr 19 cali ,mój wzrost to 176 cm, noga 81 cm. I od tego momentu mniej więce zaczęły się bóle pleców, jeżdżę prawie codziennie, ubiegły rok zakończyłem na 15 tys. km. Zastanawiam się co jest nie tak, ew. czy zmienić coś np. mostek czy kierownicę żeby nie pójść w zbty duże koszty? Moja jazda to teren mieszany z przewagą dróg utwardzonych, pzdr.

  • Rama wygląda okej, nie powinna tutaj sprawiać problemów. Zacznij od sprawdzenia czy masz poprawnie ustawione siodełko:
   https://roweroweporady.pl/jak-ustawic-siodelko-w-rowerze/

   Jeżeli jest okej, możesz też pokombinować z wyprostowaniem pozycji za kierownicą. Zastanów się na przykład czy kierownica nie jest dla Ciebie zbyt szeroka. Może warto ją skrócić z 63 cm do na przykład 59 cm? Jeżeli jest tam prosta kierownica, to możesz ją wymienić na jakąś bardziej giętą.

 • mallorry

  Witam,
  planuję zakupić rower Merida Race 880-16 2014. Ma to być prezent, więc sam zainteresowany nie bardzo będzie miał możliwość samodzielnie sprawdzić. Na pewno wzrost 186, natomiast noga wew. ok. 86-88. Maksymalny dostępny rozmiar to L (560) i tu moje pytanie – będzie ok czy szukać większego? Moja wiedza na temat rowerów jest niewielka, dopiero się dokształcam przy okazji poszukiwania tej „wymarzonej” szosówki i trochę głupieję czytając wszystkie zalecenia dotyczące rozmiarów, tym bardziej, że na stronie meridy podają, że L pasuje na osoby nawet do 190 cm.

  • L-ka, czyli rozmiar 56 cm teoretycznie powinien pasować. Oczywiście najlepiej byłoby się przysiąść i sprawdzić taki rower. Nawet jeżeli sam zainteresowany nie będzie mógł, to może masz kogoś po podobnych proporcjach.

   • mallorry

    Ok, dzięki za radę i szybką odpowiedź.

 • Amberladys

  Cześć, bardzo fajny blog, który od dziś wędruje na pozycję must-read.

  Zagadka: Moje wymiary – wzrost 175, noga ok. 72-3 cm. Do tej pory jeździłem na ramie 19” MTB Author, koła 26. Jako, że jeżdzę głównie po szosie postanowiłem przesiąść się na crossa. I tu pojawia się zgrzyt.

  Otóż, crossy są duże, a ja jestem niski. Nawet przymierzając najmniejsze modele 17”, w zasadzie u wszystkich producentów przekrok jest dość wysoki – około 72-75 cm od podłoża. Oznacza to niebezpiecznie bliskie spotkanie wrażliwych części ciała z ramą przy staniu „nad” rowerem. Dosłownie, zachodzi styczność.

  Sprzedawcy mówią, że to dobrze i tak ma być. Z drugiej strony, dla sprzedawców dobrze wyglądam w rurkach. Różowych. Wszyscy znamy filozofię sprzedawców.

  Część szpeców twierdzi, że przy mierzeniu rowerów zasada „3-4 cm luzu” musi być zachowana nie tylko w MTB ale również w crossach i nawet szosówkach. Nie ukrywam, z luzem czuje się luźniej i bezpieczniej, ale czy ta zasada nie skazuje mnie i innych osób poniżej 175 na jazdę jedynie na MTB? Bo nie znam rowerów crossowych i szosowych z niższym przekrokiem. Na dobrą sprawę zaczynam się zastanawiać czy geometrycznie niższy przekrok przy takich kołach jest możliwy.

  Co ciekawe,własnie poskładałem starszy rower na którym nie jeździłem od roku ( Author „MTB” rama 19, koła 26) I przy kupnie którego nie zwracałem takiej uwagi. Nawet bez opon rama sięga dość wysoko, podobnie jak w rzeczonych crossach. W jeździe mi to nie przeszkadzało. Jednak niewiedza jest błogosławieństwem.

  W takim wypadku, czy owej zasady „5 cm luzu” nie należy między bajki włożyć?

  • Hej, pierwsza sprawa – 175 cm to nie jest niski wzrost, nie róbmy sobie jaj :) Ja tyle mam i nie uważam się za niskiego :)

   Jeżeli chodzi o przekrok, to jest on dość istotny przy ostrej jeździe MTB, ale przy crossach czy szosówkach nie ma większego znaczenia. Jeśli chodzi o sam przekrok, to nie chodzi do końca o odległość rurki ramy od wrażliwych miejsc, ale o możliwość podniesienia przedniego koła gdy stoi się nad ramą.

   W każdym razie w góralach pozioma rurka ramy najczęściej mocno opada, m.in. właśnie po to by sobie nic przypadkiem nie obić. W szosówkach czy crossach to nie ma większego znaczenia, bo nie jeździ się na nich tak ostro.

 • m@rek

  Witam! Również posiadam CUBE CROSS. Dł. mojej nogi to 92cm. Kierując się tabelą kupiłem rozmiar 58, ale nie mam teraz pewności czy nie lepszy byłby dla mnie 62 ponieważ siodełko mam kilka cm. wysunięte ponad kierownicę. Czy taka pozycja jest w normie?

 • Raver

  Witam, no to chyba mam mały problem moja rura podsiodłowa do środka korby ma 54 cm, natomiast długość nogi to 83 cm (czyli rama powinna mieć 52 cm), w sumie na rowerze jeździ się dobrze ale mam wrażenie że kierownica jest za daleko (tzn za bardzo się na niej kładę) i tak się zastanawiam czy ta różnica 2 cm mieści się w jakiejś tolerancji? czy w tym przypadku te 2 cm mogą robić jakąś kolosalną różnicę?

  Oczywiście wedle tego poradnika ustawiłem sobie wysokość siodła oraz jego przesunięcie, gdy stoję w miejscu palcami nóg dotykam podłoża ale można powiedzieć że na styk. Kierownica ma możliwość regulacji kąta nachylenia i tak się zastanawiam czy tutaj kombinować.

  Pozdrawiam wszystkich jeżdżących. Autorowi dziękuje za poradnik i bloga bo wszystko jest jasno i klarownie opisane przede wszystkim dla początkującego :)

  • Hej,
   te dwa centymetry to nie jest szczególna różnica. To tylko wstępny pomiar. Jeżeli nie pasuje Ci pozycja za kierownicą i masz regulowany kąt wspornika, to śmiało go sobie trochę podnieś. Możesz też pomyśleć nad wymianą kierownicy na trochę bardziej giętą, jeżeli teraz masz prostą.

   Dużo zależy od tego jakiego typu masz rower. Jedni wolą siedzieć wyprostowani i to dostaną na rowerach miejskich, inni wolą sportową pozycję na rowerze szosowym. Ale rozmiarem ramy się nie przejmuj, stawiam na to, że jest okej.

   • Raver

    Witaj
    Dziękuje za odpowiedź i poradę :)
    Mój rowerek to trekking (błotniki bagażnik itd ale nie typowy miejski na którym się siedzi kompletnie wyprostowanym).
    Tak właśnie myślałem o zmianie kąta kierownicy, pytanie jednak się kłania czy wspornik kierownicy powinien być na tej samej wysokości co siodełko ?
    Kierownica praktycznie jest prosta, być może w przyszłym czasie będę myślał nad zmianą, na chwilę obecną po testuje z kątem wspornika.
    Pozdrawiam Serdecznie

    • Nie jestem ekspertem od bike-fittingu, ale siodełko ustawiasz tak, aby było Ci wygodnie, a noga w maksymalnym wyciągnięciu była odrobinę ugięta. Jeżeli chodzi o kierownicę, ustawiasz ją tak, aby Tobie było wygodnie i żeby nie pojawiały się potem bóle pleców czy rąk. I tyle wystarczy. Tak więc próbuj, testuj, sprawdzaj, powinno Ci się udać znaleźć optymalne ustawienie.

     • Raver

      Dziękuję za odpowiedź, będę testował :)

 • Ryszard

  Nie długość rury podsiodłowej, ale wirtualna długość tejże rury, pod
  warunkiem, że rura górna jest pozioma. W wypadku slopingu (a w
  dzisiejszych czasach pochylona rurę maja nawet szosówki, trzeba
  pociągnąć linie pozioma od góry główki do sztycy i do tego miejsca na
  sztycy mierzyć, a nie do końca rury na ramie.

 • Bartek

  Witam, potrzebuje pomocy w wyborze wielkości ramy do Spartacus Cross-Line 3.0. (wybrany po przeczytaniu innego artykułu twojego autorstwa) Mam 180 cm wzrostu i długość nogi okuło 85 cm. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam!

  • Nigdzie nie mogę znaleźć geometrii tego roweru. Ale jeżeli producent podaje rozmiar ramy na podstawie długości rurki podsiodłowej, to ja bym celował w 21 cali.

 • Piotr

  Mam zamiar nabyć rower szosowy. Przeglądam różne strony szukając informacji jaki rozmiar ramy wybrać.Co strona to trochę inny rozmiar jest sugerowany. Gdybym nie trafił w 100% odpowiedni rozmiar, która rama będzie bardziej wygodna, mniejsza czy większa? Jaki rozmiar możesz mi zaproponować? ( 177 cm wzrost, około 85 cm wewnętrzna długość nogi) Zaznaczam, że nie zamierzam startować w żadnych zawodach. Interesują mnie jedynie przebyte kilometry. Jeżeli to coś ułatwi wcześniej jeździłem Meridą crossway 5-v rama 52cm, aktualnie wheeler cross 6.2 rama 48 cm. Merida była wygodniejsza. Pozdrawiam.

  • Wszystko zależy czy to ma być rower z rekreacyjno-turystyczną geometrią czy coś do ścigania. Kupując rower szosowy wolałbym się najpierw do niego przysiąść, a nawet jeśli nie do takiego, to do jakiegoś podobnego.

   Trochę za duża czy trochę za mała rama, to nie jest szczególnie duży problem. Ale problem pojawia się wtedy, gdy jest to naprawdę za mała, albo naprawdę za duża rama.

   • Piotr

    Geometria raczej rekreacyjno-turystyczna, przy zachowaniu zalet kolarki. Rower nabędę używany z znanego portalu, więc wcześniej nie będę miał możliwości przymierzenia się. Czy rozmiar 57 czysto teoretycznie będzie pasował? Niestety w opisach nie ma opisanej geometrii, są jedynie komponenty a i nie zawsze rozmiar. Na koniec jeszcze jedno pytanie. Czy unikać używanych rowerów z widelcem z wł. węglowego? Dzięki za poprzednią odpowiedź. Pozdrawiam.

    • O rozmiar trzeba pytać, żeby sprzedający zmierzył długość pionowej rurki ramy, od środka suportu do końca rurki. Teoretycznie rower o długości tej rurki 57 cm powinien dobrze pasować.

     Jeżeli chodzi o widelce z karbonu, to jeżeli nie ma on żadnych skaz i nie przeszedł wypadku, to czemu nie. Ale nie jest to warunek konieczny moim zdaniem.

     • Piotr

      Dzięki za rady. Teraz zostaje znaleźć coś mieszczące się w budżecie i wyruszyć na szosę! Pozdrawiam

 • Krzysztof

  Cześć
  Zabieram się za zakup ramy do roweru, którego chciałbym sam złożyć od podstaw i przy okazji się czegoś nauczyć, a chciałbym kupić ramę szosową odpowiednią do mojego budżetu. Interesują mnie ramy RADON SAGE ALUMINIUM (dostępną w wymiarze 56 cm) oraz ACCENT DRAFT (dostępne w wymiarach 50, 54, i 58 cm).

  Niestety nie mam możliwości przymiarki, a przy kontakcie z różnymi dystrybutorami tego sprzętu każdy podaje że dobre na moje wymiary będzie akurat ta rama którą mają na stanie ;). Prosiłbym o poradę jaki rozmiar wybrać i która z tych dwóch ram byłaby lepsza.

  Chyba, że znajdzie się jakaś lepsza rama do 800 zł. Moje wymiary to 180 cm wzrostu, wewnętrzna długość nogi 87 cm. Słyszałem również że przy ramach sloopingowych wymiarówka ram wypada inaczej (o ile się nie mylę to da druga rama taka jest). Z góry dzięki za odpowiedź ;)

  • Szczerze powiedziawszy ja bym brał Radona 58/60 cm albo Accenta 58 cm. Ale to są tylko moje teoretyczne wyliczenia. A może wybierz się do sklepu rowerowego i przymierz się do innych rowerów, zobacz jakie ramy Ci najlepiej leżą, a potem w domu porównaj ich geometrię z tymi ramami.

 • tomek

  Cześć.czy mógłby ktoś sprecyzować pojęcie -od krocza do ziemi?co to znaczy-książkę lub poziomicę należy włożyć między nogi do oporu,czy do momentu kiedy dotknie genitali?w obu przypadkach pomiar różni się o kilka cm!!

  • Długość nogi, to długość nogi. Także, że się tak wyrażę, wkładasz do oporu :)

   • tomek

    Ok dziękuję za odp. :-)
    Poproszę jeszcze o poradę jaki rozmiar ramy mam wybrać 41cm czy 46 w konkretnym modelu Bulls copperhead 3 2015 ,przy moich 170cm wzrostu i długości nóg 81cm?

    • A czemu myślisz o 41? Przynajmniej teoretycznie idealnie wpasowujesz się w rozmiar 46.

 • Krzysiek z Lublina

  Cześć ponownie Łukaszu
  Dzięki serdeczne za błyskawiczną odpowiedź
  Wyniki pomiarów w skrócie:
  – dł nogi – 0,91 czyli idealna rura to 0,5733; mój rower ma 0,53cm;

  – przy poziomo ustawionej korbie przesunięcie czubka kolana względem osi pedału to ok 5 cm w przód – zastanowię się w przyszłości nad siodełkiem o dłuższych szynach regulacyjnych – mam już cofnięte na maksa;

  – natomiast ze wspornikiem siodełka zjechałem ponad 5 cm – właściwie prawie 6 – to największa zmiana.

  no i odrobinę przód siodełka do góry.

  pojeżdżę chwilę, postaram się dojść ponownie do granic limitu i zobaczę co i jak. Tymczasem jeszcze raz wielkie dzięki!!!!!

  • To jak dla mnie, Twoje problemy mogą wynikać z tego, że masz sporo za małą ramę. I dlatego podnosisz siodełko dużo za wysoko, próbując w ten sposób zwiększyć dystans od kierownicy. Sam zresztą piszesz, że cofasz też siodełko maksymalnie do tyłu, a to też duża oznaka za małej ramy.

   • Krzysiek z Lublina

    Stawiasz diagnozę której bałem się najbardziej :( Bo to przecież 21 cali, a w momencie gdy kupowałem ten rower większych nie było (chyba, ja w każdym razie nie pamiętam żeby były dostępne). To w takim razie: czy jest szansa że widelec który mam obecnie „zapasuje” do ramy 23, czy niestety trzeba szukać całkiem nowego sprzętu? Co radzisz?
    No i SERDECZNE DZIĘKI!!!

    • Widelec powinien pasować, choć trzeba byłoby sprawdzić czy rura sterowa nie będzie za krótka, choć to wszystko zależy od ramy.

     Jeżeli chodzi o wymianę ramy, to pierwsze co bym zrobił na Twoim miejscu, to wybrał się do dobrego sklepu rowerowego (albo kilku) i przysiadł się do rowerów trekkingowych z ramą 23″ (nie 22″, bo takie też są, ale różnica będzie niewielka). Unibike robi już Twój rower z ramą 23″, kiedyś być może oni akurat nie robili.

     Sprawdź, ustaw tam siodełko, przejedź się kawałek nawet po sklepie, żebyś wyczuł czy jest jakaś różnica. Problem za małej ramy to tylko mój strzał, ale wszystko co piszesz się potwierdzało.

     Teraz – wymienić ramę czy cały rower. Kwestia w jakim stanie jest Twój rower i czy chcesz wymieniać na nowy :) Przyzwoitą ramę kupisz za 300-350 złotych + do tego trzeba będzie doliczyć jej wymianę w serwisie, chyba, że sam będziesz to robił.

     Nowy Vision bez rabatów kosztuje 1800 złotych, więc różnica jest jednak spora.

     • Krzysiek z Lublina

      A mogę Cię prosić o jakiś namiar gdzie szukać takiej ramy? Szukałem na Allegro i kilku innych serwisach oraz kilku sklepach internetowych i takiej ramy do trekkinga nie znalazłem. U Unibika samej ramy też nie znalazłem w ofercie. Jeśli chodzi o stan mojego roweru – wiesz, swoją wagę mam, delikatesić się nie lubię, a jeżdżę bardzo dużo i z bardzo dużymi obciążeniami – łatwiej mi tak niż chodzić, dlatego sprzęt BARDZO dużo pracuje, ale też nie żałuję mu na części i remonty gdy trzeba. Cały napęd z tylnym kołem włącznie ma nie więcej niź 1,5 roku, (prawie w całości na Alivio) widelec też nówka z BARDZO moim zdaniem przydatną opcją blokady skoku na kierownicy – samo to z kompletem sterowym kosztowało prawie 1k, bo stary fork był gwintowany z wspornikiem kierownicy wpuszczanym w rurę, poza tym własnoręcznie przerabiane oświetlenie – z dynama przy oponie na zintegrowane z kołem. Dlatego wymiana ramy byłaby dla mnie najlepszą opcją. Podana przez Ciebie cena ramy jest do przełknięcia, cena nowego roweru – nawet klasę-dwie niżej, to ponad 1k – już duuużo trudniej :(

      No i – dla Twojej informacji – próba jazdy z opisanymi przeze mnie wcześniej modyfikacjami skończyła się natychmiastowym powrotem do wcześniejszych ustawień, bo tylko tak dałem radę jechać; w każdym innym przypadku było tylko gorzej – także mała rama to prawie na pewno to. Ale na prawie 100 % jestem pewien, że gdy kupowałem ten sprzet (2009-2010) to ram 23 nie było jeszcze w ofercie lubelskich sklepów.
      Pozdrawiam!!

      • Może i nie było, ale to Cię sprzedający w trąbę zrobił, bo powinien zamówić rower dla Ciebie. A pewnie poszedł na łatwiznę i wcisnął to co miał na stanie. Smutna prawda.

       Jeżeli chodzi o poszukiwania ramy, to nie jest to niestety takie proste, bo oferta ram nie jest specjalnie bogata, zwłaszcza trekkingowych. Szosowych i MTB jest sporo, ale to nie ten kierunek. Accent robi sporo fajny ram, ale największe mają 22″, więc to też nie tędy droga.

       Pogadaj z jakimś dużym dealerem Krossa. Kross sprzedaje same ramy, ale tylko MTB. Ale może jak się dobrze pogada, to ktoś Ci ściągnie ramę 23″, bo takie rozmiary Kross ma w swoich rowerach: http://www.kross.pl/pl/dealerzy

       Do Unibike też bym próbował się dostać. Pewnie nie będzie to łatwe, ale jak dobrze pogadasz, to może się udać.

       • Krzysiek z Lublina

        Dobra, wszystko jasne. Dzięki serdeczne za wszystko Łukaszu. zobaczymy co się uda zdziałać. Pozdrawiam!!!!

        • Krzysiek z Lublina

         Z ostatniej chwili (sprzed kilku dni): w Unibike mają zakaz sprzedawania ram, i ich nie obchodzi(pani wprawdzie ujęła to grzeczniej, ale na to wychodzi), natomiast w Krossie kazano mi się przypomnieć na przełomie października i listopada – generalnie ze sprzedażą ramy problemu nie będzie, ale nie teraz. Także tak :)

 • TomekCK

  Cześć.
  Wyczytałem, że masz/miałeś CUBE’a. Zastanawiam się nad doborem ramy szosówki, zainteresował mnie właśnie CUBE Peleton 2015, tylko cholera nie wiem jaka wielkość ramy byłaby ok. Zakup przez net, oferta w sklepach daleko od m. zamieszkania. Nie grzeszę wzrostem -168cm, dł. nogi ok. 77cm. Z przeliczników wychodzi mi rama ok. 500mm, z tym że w CUBE rama ’50’ ma rurę podsiodłową 460mm. Mógłbyś mi coś doradzić ?

  • Długie masz nogi :) Rozmiarówka Cube dziwnie się nazywa i nie wiem skąd oni biorą te oznaczenia. Patrz po prostu na długość pionowej rurki ramy. Ja bym wziął rozmiar 53 cm, który ma rurkę 49 cm, chociaż oczywiście najlepiej byłoby się przymierzyć, nawet do innego, podobnego roweru szosowego.

   • TomekCK

    Dzięki za odp :) Była weryfikacja pomiaru, dokładniejsza ;) teraz dł nogi wychodzi 75-75,5 cm. Jeśli kupiłbym rame 49cm (rurka), do tego dodać dł korby 17cm to nie uważasz, że sztyca siodełka mogłaby być bardzo mało wysunięta? Tzn. mam na myśli to, że w szosówkach z tego co widać, ludzie wysuwają sobie dość znacznie siodełka w górę. Po prostu boje się trochę takiego efektu, że będę wyglądał jakbym jeździł na ‚kolarce’ po bracie (siodełko tuż nad rurką) ;)

    Jak uważasz ?

 • Robert

  Witam Łukaszu chciał bym zakupić rower trekkingowy dość wysokiej klasy aby sprzęt
  był maksymalnie wygodny i posłużył przez ładnych kilka lat. Bardzo przypadły mi do gustu rowery marki Koga – renomowana marka bardzo ładne rowery z dbałością o szczegóły ceny owszem wysokie ale jak się spodziewam idzie za tym jakość. Miał bym kilka pytań być może pomożesz:

  – na stronie producenta Koga ich rozmiarówka jest nieco inna niż innych marek – nie wiem z
  czego to wynika – dla mojego wzrostu 177cm odpowiednik ramy to 57cm w innych markach typu Cube, Trek itp. oscyluje w granicach 50-52cm.
  Nie wiem czy wynika to z geometrii i ich rowery stawiają maksymalnie na komfort czy być może te 57cm jest tylko dla rowerów miejskich? Choć na stronie praktycznie każdy model ma właśnie duże rozmiarowo ramy w stosunku do innych producentów. Chyba że chodzi o to że rowery tego producenta mają geometrie mniej sportową i nawet rowery trekkingowe mają ramy geometrią zbliżone do miejskich ?
  Zerknij proszę np: na model Koga Confidence

  http://www.koga.com/en/bikes/city-and-touring/collection/confidence.htm?frame=H

  – osprzętowo rower podchodzi pod typowo turystyczny wraz z kierownicą multifunkcyjną ale jak widzisz ramy są jak by z numeracji rowerów miejskich 54,57,60,63
  Jednym słowem prosił bym o podpowiedź czy to faktycznie rower trekkingowy czy bardziej miejski – chyba że trekkingowy ale bardziej dla emeryta bez zacięcia sportowego :-) i czy warto wejść w tą markę rowerów ?

  • Confidence jest w kategorii City&Touring, więc faktycznie wygląda trochę jak krzyżówka geometrii miejskiej z turystyczną.

   Obejrzałem np. model Traveller z kategorii Trekking i geometrię ma niby podobną, ale są drobne różnice, które zwiastują, że będzie się na nim siedziało w pozycji troszkę mniej wyprostowanej. Nadal wygodnej, ale bardziej przystosowanej do dalekich podróży.

   Odnośnie rozmiaru, to patrz na długość pionowej rurki ramy i sprawdzaj w tabelce, to powie Ci mniej więcej jaki rozmiar jest dla Ciebie. U innych producentów też warto na to patrzeć, bo same oznaczenia ramy, jako takie często są pokręcone. Cube ma jakieś dziwne oznaczenia, które nijak się mają do realnych wymiarów ramy, które oni podają.

   A firma Koga to legenda turystycznych rowerów. Na Kodze świat dookoła przejechał chociażby Mark Beaumont. Lubię sobie od czasu do czasu zerknąć na ich ofertę, bo mają rowery robione jeszcze jak „stara szkoła” przykazuje, czyli chociażby ze sztywnym widelcem. A Randonneur ma świetną stalową ramę, co jest już naprawdę rzadkością!

   • Robert

    Interesuje mnie właśnie model confidence bo mam szansę kupić go w bdb cenie rozmiar ramy 57 przy moim wzroście 177cm podług ich tabel niby idealnie bo 57 jest dla przedziału 170-185cm tylko właśnie zastanawiam się czy rower ten będzie odpowiedni i wygodny na długie wycieczki – duża rama nieco mnie myli czy to rower bardziej miejski czy turystyczy? Gdybyś zetknął na geometrią tego modelu był bym wdzięczny.

    • Ale sprawdzałeś długość swojej nogi? Rower idealny dla wzrostu 170-185 cm nie istnieje, jeśli tak pisze producent to zabawna sprawa.

 • bravko28

  Witam

  Łukaszu piszesz ze Cube ma dziwna rozmiarowke, tez taka slyszalem, kolega ktory kupil rozmiar 21″ na 29-kach porownujac rozmiar do rometa to wychodzi rometowska 19:)
  Jesli moge zapytac?

  Ja mam 184 i wiekszosc osob poleca 19, jednak biorac pod uwage ze rozmiar jest zawyzony chyba 21 bedzie lepsza ? Doradz prosze.

  Dzieki

  • Cube ma czasem pokręcone oznaczenia, ale to trzeba porównywać całą geometrię ramy po prostu.

   A jeżeli chodzi o Ciebie, to zmierz sobie nogę, sprawdź w tabelce jaka długość pionowej rurki ramy jest dla Ciebie i na to patrz przy porównywaniu rowerów. Nie baw się w żadne „ta firma zawyża, a ta zaniża”, bo to do niczego Cię nie doprowadzi.

   Tabelka jest oczywiście poglądowa i nie zawsze się sprawdza, dlatego dobrze jest jeszcze przysiąść się do roweru i po prostu sprawdzić czy rozmiar ramy Ci pasuje.

   • bravko28

    Wlasnie jest problem z przymiarka bo kupuje rower on line :/

    mierzylem noge wychodz 88-89 (ew. jakis maly blad mierzenia) wiec chyba raczej rama 21

    • Tak, ale to i tak patrz na długość pionowej rurki ramy, a nie na to jak oznacza producent swój model.

     • bravko28

      dl. 51,5 wiec prawie jak innego rpoducenta 19″:/ sam juz nie wiem, mam juz go w domu jednak wysokosc przekroku 1 cm – jesli piszemy o „kontakcie” ;) ale spokojnie jestem w stanie zeskoczyc w razie i jest ok. Sam juz nie wiem :/ chcialem wieksza bo te tradycyjnie 19″ przy 29-kach wuglodaja dosc komicznie

 • Przemek Wieciejaki

  Witam serdeczni, bardzo prosił bym o poradę w doborze rozmiaru roweru. Konkretnie chodzi o CUBE Hyde. Przekopałem internet wzdłuż i wszerz, przeczytałem wszystkie poradniki i nadal nie wiem jaki rozmiar wybrać 54cm czy 58, (56 cm niestety w tym modelu nie występuje) Według pańskiej tabeli wychodzi że 54cm będzie idealny, długość mojej nogi po wewnętrznej stronie to 85cm. Natomiast z innych wyliczeń wynika że jednak powinien to być rozmiar 56, a jeżeli go nie ma to zastanawiam się nad 58… No i oczywiście możliwość zakupu wyłącznie przez internet…

  • Według tabelki idealna byłaby pionowa rurka o długości 53,5 cm, czyli najbliżej będzie rama w rozmiarze 54 cm, która ma w tym przypadku 52 cm pionową rurkę.

   Rama 58 cm ma pionową rurkę 56 cm, czyli też nie byłaby zła. Kwestia czy wolisz bardziej wyciągnięta pozycję za kierownicą czy mniej. Ja bym raczej celował w rozmiar 54 cm, ale może masz teraz jakiś rower na którym możesz zrobić pomiar pionowej oraz poziomej rurki ramy.

 • Maciej

  Witam serdecznie.
  W tej chwili to i tak juz musztarda po obiedzie, ale ….. Zamowilem dwa tygodnie temu rower, TREK X-Caliber 9. W autoryzowanym sklepie, sprzedawca jak mnie zobaczyl, polecil rozmiar 15,5″, mieli akurat wszystkie rozmiary rowerow (inne modele ale geometria ta sama), wiec nie bylo problemu z przymiarka. Usiadlem, niby wszystko bylo ok, ale kazal mi stanac okrakiem nad rama na ziemi i zaczal krecic glowa, ze to nie jest rama dla mnie, ze jest zwyczajnie za duza. Jestem raczej niski, centymetr wyzszy od syfona, 171 cm i przekrok to 70 cm/28″. Kazal mi podniesc kolo do gory (ktore sie ledwo od ziemi oderwalo) i stwierdzil, ze ten rozmiar nie jest bezpieczny dla mojego krocza, polecil 13,5″. Usiadlem, sprobowalem, gdy stanalem nad rama, kolo poszlo do gory na jakies 3″. W sumie czulem sie dobrze, ale….

  Czy to nie jest jakis rozmiar dla dzieci???

  Zadne tabele dostepne (ktore przejzalem) nie uwzgledniaja nawet takiego rozmiaru. Moj poprzedni rower mial 15″, ale byl na 26″. Teraz dostac rower (nowy) na 26″ kolach graniczy z cudem, jeszcze damskie modele mozna spotkac i chyba dziecinne.

  • Cześć, nogę mierzoną po wewnętrznej stronie masz tylko 70 cm? Dobrze mierzyłeś?

   Jeżeli tak, to ja bym mimo wszystko celował w ramę 17,5″, ewentualnie 15,5″. Ale to tylko teoretyczne wyliczenia, bo najważniejsze to właśnie przymierzyć się do roweru. Jeżeli tylko nie miałeś wrażenia, że będziesz zaraz ocierał kolanami o kierownicę, a także nie siedziałeś na rowerze zgięty w pół, to czemu nie. W razie czego lepiej mieć ramę za małą, niż za dużą.

   No i przy Twoim wzroście mimo wszystko zastanowiłbym się nad kołami 27,5″. To nie znaczy, że 29″ będą złe, co to, to nie. Niższe dziewczyny w MTB śmigają na 29″ i żyją. Ale jednak 27,5″…

   A rowery z kołami 26″ nadal spokojnie można kupić, tylko już nie z tej półki co ten Trek.

   • Maciej

    Dzieki za odpowiedz. Tak, on jest na 27,5″ kolach. Niestety, nogi jak u kaczki, krotkie. 17″ rama nie wchodzi w ogole w gre, musze stac wtedy na palcach by nie dotykac do ramy ;-) 26″ widzialem rowery, ale faktycznie nie ta bajka, zreszta raczej tylko na starym kontynencie, tu gdzie poki co zyje ciezka sprawa jesli chodzi o nowy, a uzywka?? Sorki, raczej nie. Tak czy siak, jak go juz bede mial podesle opinie po pierwszych testach. Pozdrawiam.

 • TomekCK

  Ponawiam pytanie :) – dot. doboru ramy szosówki (50, 53)

  (przepraszam Łukaszu ale nie było odp pod wcześniejszą – 4dni temu, a zależy mi na Twojej opinii). Mianowicie:…

  ”Dzięki za odp :) Była weryfikacja pomiaru, dokładniejsza ;) teraz dł
  nogi wychodzi 75-75,5 cm. Jeśli kupiłbym rame 49cm (rurka), do tego
  dodać dł korby 17cm to nie uważasz, że sztyca siodełka mogłaby być
  bardzo mało wysunięta? Tzn. mam na myśli to, że w szosówkach z tego co
  widać, ludzie wysuwają sobie dość znacznie siodełka w górę. Po prostu
  boje się trochę takiego efektu, że będę wyglądał jakbym jeździł na
  ‚kolarce’ po bracie (siodełko tuż nad rurką) ;)”

  Jak uważasz ?

  • Dlatego najlepiej wybrać się do sklepu i przymierzyć do kilku rowerów. Pozycja za kierownicą zależy w dużej mierze od geometrii roweru, są rowery szosowe o bardziej turystycznej geometrii i są takie o bardziej sportowej. Zazwyczaj jest tak, że te droższe są o sportowej geometrii.

   No i dochodzi kwestia preferencji. Jeżeli wolisz siedzieć bardziej zgięty i mieć siodełko wysoko, to faktycznie zobacz za mniejszą ramą. Ale nie kupuj bez przymierzenia, bo może się okazać, że nie będzie Tobie pasować taka jazda.

   • TomekCK

    a CUBE Peleton lub CUBE Peleton Pro (2700-3300 PLN) mają bardziej turystyczną geometrię wg Ciebie ?? Jeździsz na CUBE’ie w prawdzie fitness, ale może orientujesz się w ich geometriach ;) Ciężko z mierzeniem bo u mnie Kielcach, znalazłem w sklepach jeśli już to ramy tylko Kross lub Merida od M(51cm) w górę. S czy XS nie ma wcale, więc żadne mierzenie ;/
    Dlatego tak się dopytuje tych wymiarów u Ciebie ;)
    Wsiadłem na tą ramę Kross Vento 1 (M -51mm) i była ciut za duża, ale Kross ma też dłuższe rurki poziome, więc troche mnie wyciągneło na niej. CUBE jest tutaj nieco krótszy wymiarowo..

    • Z grubsza aby poznać geometrię roweru, można sprawdzić stosunek Stack to Reach, czyli podzielić przez siebie odcinki, z których jeden wychodzi ze środka suportu, a drugi z górnej krawędzi rury sterowej i w pewnym punkcie się przecinają.

     I np. 1,35 oznacza bardzo pochyloną pozycję, a 1,6 wyprostowaną (jak na rower szosowy oczywiście).

     I Peletony mają bardziej turystyczną geometrię. Turystyczną w tym sensie, że będzie to rower bardziej wygodny, nie zmuszający do jazdy w dużym pochyleniu. A każdy woli co innego :)

     • TomekCK

      No właśnie takie coś mnie Łukaszu intersuje – ‚turystyka’ :) Jeździ się trochę, ale znowu bez napinki. Chcę po prostu pośmigać trochę szybciej, poczuć ten wiatr w żaglach (bo teraz to czuje ale opór na MTB, uskuteczniając asfalty ;) ), złapać trochę więcej kilometów ;) Niedawno wykręciłem swój rekord na MTB 121 km – asfalt ;)

      Chciałbym tylko nie wyglądać śmiesznie na tej ramie z siodłem tuż nad rurką ;) Stąd ten dylemat 50(46) czy 53(49).
      Wyczytałem o metodach ust. wysokości siodła (109%, Lemond, itd.), z nich wychodzi mi dł. od max dolnego położenia pedału do górnej płaszczyzny siodła ok. 83cm (dł. nogi 75,5cm; podobnie mam ustawione teraz w MTB, z tym, że na zwykłych butach jeżdżę i bez SPD), jeśli takową metodologię zastosowałbym do szosy 53(49) z SPD to wtedy dł wysuniętej sztycy łącznie z siodłem wyniosłaby ok. 17cm.

      Czy ustawienie siodełka na takiej wysokości no i taka długość sztycy byłyby realne do osiągniecia w ramie 53(49) ?

      Tez wysokość 17cm od końca rurki podsiodłowej, wydaje mi się akceptowalnym wizualnie ;)

      • Na te dylematy niestety Ci nie odpowiem, musiałbym mieć te rowery pod ręką. Najlepiej będzie jeżeli popytasz sprzedających, albo po prostu wybierzesz się na wycieczkę np. do Warszawy, Łodzi czy Krakowa, wcześniej upewniając się, że w jakimś sklepie będą na miejscu dostępne dwa rozmiary.

 • Łukasz

  Łukaszu, Kross Pulso 1, mam ok 173 cm, noga ok 75 (prostopadle do podłoża gdy stoję w lekkim rozkroku). rama S będzie ok?

  • Hej, dobre pytanie. Teoretycznie S-ka będzie dobra, ale zawahałbym się jeszcze nad M-ką, w zależności od tego czy lubisz bardziej czy mniej wyciągniętą pozycję za kierownicą. Najlepiej byłoby się wybrać do sklepu i przymierzyć do tych dwóch rozmiarów, ale wiem, że to nie takie proste, bo pewnie Pulso nie jest aż tak często dostępne.

   A jak to wygląda w Twoim obecnym rowerze? Jaką długość ma pionowa rurka ramy i jaką pozioma?

   • Łukasz

    Do S-ki się przymierzyłem, przejechałem również. Ramę między nogami mam już chyba max wysoko, ale mimo to waham się. Teraz mam Kellys Scarpe 19,5” (kupiona za młodu raczej bez głowy i bez żadnej wiedzy, na szczęście moje skarby z ramą nie miały styczności), a w fitnessach niby nie jest taki ważny przekrok? Teraz jestem 10 lat mądrzejszy;) Nigdzie nie mogę doszukać się geometrii tego roweru, mam nawet trudności z przypomnieniem sobie w którym roku go kupiłem – 2006 lub 2007.

    • Według mnie przekrok jest istotny podczas jazdy na rowerze górskim w prawdziwym terenie. Oczywiście nie może być takiej sytuacji, że w rowerze typu fitness gdy stajesz na skrzyżowaniu, to cię to boli ;) Ale to znak, że rama jest dużo za duża. W każdym razie zobacz na prowadzenie poziomej rurki ramy w fitnessach i porównaj z góralami. Zobaczysz wtedy skąd się bierze różnica.

     • Łukasz

      W Kellysie nic mnie nie boli, czuję tylko, że już nie ma dużo miejsca:)
      a co do Pulso, gdy na niego patrzę, to S wydaje się jakby mała, być może właśnie przez prowadzenie poziomej rurki ramy. Generalnie podczas jazdy testowej wydawało mi się, że dość mocno ‚leżę’ na kierownicy. Może uda mi się ‚dosiąść’ jeszcze ramy w rozmiarze M. Podzielę się wtedy wrażeniami i wyborem, może ktoś będzie stał przed podobnym wyborem.

     • Łukasz

      Jednak nie będę miał możliwości przymierzenia M. Coraz bardziej zastanawiam się nad czymś innym. Miałeś może styczność lub zasłyszałeś opinie o rowerach w Decathlon’ie? triban 500, 520? 540 raczej poza budżetem, poza tym tiagra nie jest mi do szczęścia potrzebna.

 • Jakub Mitka

  Mógłbym prosić o wyjaśnienie jednej rzeczy? Dlaczego w przypadku rowera mtb na kołach 29″, rama powinna byś większa (wyższa) niż w przypadku kół 26″/27,5″. Logicznym wydawałoby się, że przy większych (wyższych) kołach całość będzie wyższa, czyli powinienem zastosować niższą ramę. Czego tu nie rozumiem? :)

  • To wszystko są wstępne wyliczenia. To po pierwsze. Druga sprawa jest taka, że nie liczy się jedynie długość pionowej rurki ramy, tylko cała geometria.

 • Artur

  Witam, zamierzam kupić rower fitness Radon skill 9.0 bądź 7.0. Mam problem z kręgosłupem, chce uniknąć pochylonej pozycji, wskazana bardziej wyprostowana sylwetka. Długość nogi 84 cm, wzrost 183. Jaka rama będzie dla mnie bardziej odpowiednia ?

  • Ja nie wiem czy rowery typu fitness sprzyjają bardziej wyprostowanej sylwetce. Oczywiście siedzi się inaczej niż na rowerze szosowym, ale daleko jeszcze do pozycji z roweru trekkingowego czy miejskiego.

   W każdym razie, ja celowałbym w rozmiar 56 cm (gdzie pionowa rurka ramy ma 54 centymetry).

 • dzofdzoff xxx

  Witam Czy mógł bym prosić o pomoc w wyborze rozmiaru ramy roweru szosowego Giant defy 3, Nie mam możliwości przymiarki w sklepie a mój wzrost to 171 cm i długość nogi 78 cm, wybrać rozmiar S-46,5 długość górnej rury 53,0 CZy rozmiar M-50 długość górnej rury 54,5

  • dzofdzoff xxx

   Ponawiam pytanie i bardzo proszę o odmowiedz

  • A może masz możliwość przymierzenia się do podobnego roweru? Jesteś w „rozkroku” pomiędzy dwoma rozmiarami, ale bardziej M i M/L – jeżeli tylko producent podaje jako rozmiar długość rurki podsiodłowej, bo z tym różnie bywa.

 • cin

  Witam, zmagam się z problemem doboru rozmiaru rowerów dla mnie i mojej lubej. Zdecydowaliśmy się na Waganta oraz Gazelę. W moim przypadku (176cm, 81cm) wychodzi rama 20″, u narzeczonej (165cm, 77cm) rama 19″. Wagant 21″ może się okazać za wysoki dla mnie, Gazela 17″ za mała dla narzeczonej. Ale brać oba 19″, kiedy narzeczona zauważalnie ode mnie niższa?

  • Hej, najlepiej byłoby wybrać się po prostu do sklepu rowerowego i się poprzymierzać. Zdaję sobie sprawę, że zimą może być z tym gorzej, bo nie wszędzie są dostępne wszystkie modele, ale często można znaleźć porównywalne.

   Obejrzysz w sklepie, a potem kupisz już tam gdzie Ci wygodniej (w sklepie teraz też na pewno będą bardziej skorzy do negocjacji i często sprzedadzą w tej samej cenie co oferuje internet).

   Takie rozwiązanie moim zdaniem będzie najlepsze, bo kupcie rowery dobrze do siebie dopasowane. Moja dziewczyna gdy kupowała rower, to dwa sąsiednie rozmiary ramy były na nią dobre :) I siedzieliśmy w sklepie dobre pół godziny, zanim zdecydowała, która rama bardziej jej pasuje.

 • nancy babich

  Łukasz, czy ramę 19″ (cossack mont blanc) można zmienić swobodnie na ramę 15″ np. z cube bez problemów z kompatybilnością wymiarów tulei w ramie (widły, korba, itp.)? Dzięki za jakąkolwiek poradę

  • Cześć, to wszystko zależy od ramy :) Jeżeli obie ramy są górskie, to z montażem suportu nie powinno być problemów. Jeżeli chodzi o stery (czyli montaż widelca), to zakładam, że w Cossacku masz rurę sterową 1-1/8″. I jeżeli tylko nie będziesz wymieniał widelca, to rama Cube najlepiej aby była przygotowana pod tę średnicę.

 • Robert

  Witam mam pytanie co do doboru wielkości ramy. Kolega właśnie dokonuje zakupu roweru ale ma dylemat który rozmiar ma dobrać a że kupuje Cube czyli markę jaką też posiadasz być może pomożesz z własnego doświadczenia. Ma zamiar zakupić nowy model cube travel 2016 na sztywnym widelcu wzrost 178cm długość nogi 82cm rower ma mu służyć na długie wyjazdy a więc musi być super wygodny – to podstawa jego wyboru. Teoretycznie jak mu wstępnie doradziłem powinien mieć ramę 54 czyli faktyczne 52cm rura pionowa ale jak się okazuje rama o rozmiar większa czyli 58 wymiar faktyczny 56cm ma wygodniejszy stosunek stack/reach bo ma sporo dłuższą główkę ramy. Rama 54 stack/reach 1.56 a rama 58 stack/reach 1.60
  W czasie jazdy próbnej w skiteam oba rozmiary były teoretycznie ok ale wiadomo to przejazd kilkuset metrów wygoda takiego roweru wyjdzie po setkach kilometrów. Jak sądzisz która rama będzie bardziej wygodna da większy komfort na bardzo długich wyprawach ? Tu link do geometrii tego roweru rama 54 i 58 – gdybyś mógł porównać. Pozdrawiam

  http://cube.pl/rowery_2016/tour/travel/cube-travel-exc-grey-black-flashgreen-2016/

  • Hej, powiem tak. Każdy z nas jest inaczej zbudowany i oprócz długości nóg, dochodzi jeszcze kwestia samej geometrii ramy. Biorąc większą ramę, kolega będzie musiał obniżyć siodełko w stosunku do kierownicy, poza tym zmienia się jeszcze kilka innych parametrów, poza długościami rur. Zmienia się chociażby wysokość główki ramy.

   Nie jestem w stanie powiedzieć czy na większej ramie będzie mu się dobrze jeździło. Kilka razy jeździłem na rowerach o trochę za dużej ramie i okej, nie miałem problemu żeby na nich jechać, ale mimo wszystko po pewnym czasie tęskniłem za swoim rowerem. Musiałem się na takim rowerze trochę bardziej wyciągać, co na dłuższą metę nie było fajne.

   Jeżeli chodzi o porównywanie Stack to Reach, to służy to do porównywania tego wskaźnika pomiędzy dwiema ramami, o pasującym rozmiarze. Porównywanie tych samych ram nie ma sensu. Bo idąc tym tropem, w ramie 62 cm, macie stosunek 1,65, czyli jeszcze wygodniejszy :)

   Ja za kolegę nie zdecyduję, ale sam brałbym rozmiar idealnie na mnie pasujący.

 • Robert

  I jeszcze drobne pytanie kolegi odnośnie Cube Travel – są to modele ze sztywnym widelcem ale przy oponie 29×2.25 chyba nie ma obawy o ból nadgarstków i brak komfortu wywoływany od drgań? Jak sądzę takie opony wybiorą równie dobrze drobne nierówności jak nie jeden amortyzator ?

  • Są różne osoby i różne wrażliwości. Na pewno opona 2,25″ będzie zapewniała dobre tłumienie nierówności, zwłaszcza przy ciśnieniu bliżej dolnej granicy. Ale sztywny widelec nigdy nie będzie tak amortyzował, jak porządny amortyzator.

   W każdym razie takie opony na pewno w dużym stopniu zniwelują kwestię braku amortyzatora, ale dla osób z wrażliwymi nadgarstkami, może to być mało.

   • Robert

    Wczoraj z ciekawości zrobiłem małe doświadczenie – w moim MTB 29 mam właśnie takie opony smart sam 29×2.25 i pojeździłem na zablokowanym amortyzatorze. Trasa 50km teren całkowicie mieszany asfalt, las, szutry – ogólnie wszystko co można spotkać na co dzień i powiem szczerze na tego tupu trasie nie odczułem żadnej różnicy. Dodam że amortyzator mam nie byle jaki bo rock shox sid ale na tego typu trasie nie odczułem żadnej różnicy. Fakt ciśnienie miałem ustawione właśnie bliżej dolnej granicy. Być może jak piszesz ja nie mam aż takiej wrażliwości a być może w takiej trasie nazwijmy to turystycznej czyli do takiej jakiej kolega chce zakupić tego Cube Travel opony o grubości 2.25 i odpowiednim ciśnieniu faktycznie pięknie wybierają te nierówności. Chyba że jest jeszcze jeden szczegół mój zamknięty amortyzator mimo wszystko ma jeszcze jakieś minimalne ugięcie natomiast sztywny widelec wiadomo że nie ma. Nie wiem czy z tego może wynikać jeszcze jakaś różnica czy raczej wielkiego wpływu to nie będzie miało ?

    • Twój amortyzator po zablokowaniu ma minimalne ugięcie, ale nie wpływa to w żaden sposób na komfort jazdy. Nie jestem ekspertem od amortyzatorów, ale podejrzewam, że masz w nim system, który w razie dobicia odblokuje amortyzator, chroniąc go przed uszkodzeniem.

     Natomiast jeżeli chodzi o komfort, to jeszcze raz powtórzę – zależy to od indywidualnych odczuć. Moi rodzice mają tandem, który pokazywałem tutaj: https://roweroweporady.pl/jak-sie-jezdzi-na-tandemie/

     Koła 29″, opony o szerokości 2″ i sztywny widelec. Z jazdą po nierównościach nie ma większego problemu, sam Cannondale pozycjonuje ten rower jako turystyczno-terenowy.

     • Robert

      Tak dokładnie ma taki system ale w jeździe nazwijmy to turystycznej gdzie użytkownik jedzie drogami asfalt las droga polna miasto itp mam wrażenie że szeroka opona z niskim ciśnieniem na prawdę fajnie wybiera te nierówności i mimo że tak jak wspomniałem mam wysokiej klasy amortyzator bdb ustawiony to na zablokowanym w czasie takiej jazdy nie odczułem najmniejszej różnicy aż sam się zdziwiłem. Ja fakt faktem na rowerze jeżdżę dość agresywnie i w dość mocnym terenie oraz na wyższym ciśnieniu niż teraz dla próby zastosowałem, więc wykorzystuje amortyzator w pełni ale myślę że jest sporo osób które nie mają świadomości że szeroka opona z niskim ciśnieniem może działać lepiej jak nie jeden bez sensu zamontowany ciężki amortyzator.

 • Stolwam Stolwam

  Witam, czy jeśli mam warunki fizyczne pod 55,5 cm to będzie odczuwalny dyskomfort przy jeździe na 53 cm?

  • Sama długość pionowej rurki ramy to nie wszystko. To się w sumie niweluje ustawieniem siodełka. Chodzi też chociażby o długość poziomej rurki, która jest w pewien sposób skorelowana z tą pionową. Najlepiej rower przed zakupem przymierzyć. Bo może się okazać, że ten 53 będzie leżał idealnie, a może się okazać, że będzie dużo za mały właśnie ze względu na poziomą rurkę.

 • Andrzej

  Hey Łukasz,

  bardzo fajny blog! Szukam właśnie roweru trekkingowego (na długie wyprawy i miasto) i Twój blog, a kontkretnie wpisy i artykuły są bardzo pomocne w rozkminianiu świata rowerowego :)

  Znalazłem w niemieckim internecie (sam też mieszkam w Niemczech) fajny rower, nieużywana nóweczka z roku 2007 firmy Victoria, z magazynu, 24 biegi Alivio, hamulce V-Brake Deore, ale nie wiem czy nie będzie za mały.. Wysokość ramy jest 53 cm a długość górnej rury poprzecznej między siedzeniem a kierownicą (na Twoim rysunku to 545 mm) to 58 cm. Ja mam wzrost 186 cm i dł. nogi po wew. 86 cm.

  Wiem, że nie jesteś w stanie mi powiedzieć na 100% czy będzie pasował czy nie, ale ja go mogę dostać tylko przesyłką, a więc bez „przymiarki”.. W ogłoszeniu jest napisane, że nadaje się do ludzi o wzroście 168-178.. Czy jest wykluczone, że ten rower będzie do mnie pasował? Czy da się to i owo doregulować (albo tanio przebudować kierownicę), żebym mógł na nim w miare wygodnie jeździć?

  Pozdrawiam
  Andrzej

  PS: Wrzucam zdjęcie:

  • Cześć,
   jeżeli rama jest zdecydowanie za duża albo za mała, to dopasować ją pod siebie będzie można, ale jazda i tak nie będzie komfortowa.

   Jeżeli chodzi o ten rower, to jedyne co mogę poradzić, to wybranie się do najbliższego sklepu rowerowego. Przymierz się (po ustawieniu siodełka) do kilku modeli i od razu sam się zorientujesz jaka rama Tobie najbardziej pasuje. I będziesz mógł porównać jej wymiary z tą Victorią.

 • Krzysztof Kocik

  Witam.
  Jestem dość mocno zainteresowany zakupem roweru Kross Hexagon R8 2016 rok. Borykam się natomiast z problemem dotyczącym wyboru rozmiaru ramy. Mam 191 cm wzrostu i rozmiar nogi po wewnętrznej 91 cm. W jednym ze sklepów zasugerowano, że najlepszym rozmiarem ramy dla mnie będzie 21”. Natomiast w drugim sklepie sprzedawcy uparli się co do rozmiaru 23″ – że tylko ten rozmiar jest idealny. No i jestem w kropce. Większość tabeli i wyliczeń na wszelakich forach wskazują 21″. Przejechałem się zarówno na 21″ jak i 23″ i dalej ciężko zdecydować. Niby na rowerze 23″ jestem w stanie stojąc nad ramą unieść przednie koło na wysokość 5-8 cm aczkolwiek jak wspomniałem wszelkie wskazania tabel wskazują rozmiar 21″.
  Prosiłbym o jakąś wskazówkę ułatwiającą podjecie decyzji. Rower ma służyć głównie rekreacyjnie, a wspomniany model definitywnie musi być zakupionym modelem :)
  Z góry dzięki :)

  • Cześć, jeżeli jeździłeś rowerami z oboma rozmiarami ramy, to sam powinieneś poczuć na jakiej czujesz się lepiej. Sama długość nogi to jedno, ale pozostaje jeszcze kwestia chociażby długości poziomej rurki ramy, co nie jest już tak łatwo wyliczyć. Lepiej samemu to sprawdzić.

   Moja dziewczyna gdy kupowała rower, to też wahała się pomiędzy dwoma rozmiarami, bo oba jej pasowały. Ty też możesz być na styku pomiędzy rozmiarami i po prostu weź ten, który Ci lepiej leży.

 • Mariusz Wagner

  Witam Mam 197cm wzrostu 100kg wagi.Czy może mi Pan doradzić jakiego roweru górskiego szukać?Dodam,że będę jezdził po asfalcie drogach leśnych górskich itd czyli wszędzie -).Kwota na nowy max 2000tyś zł.Czy znajdę coś mądrego??Rozumiem,że rama 23 cale a koła 29 tak??Oglądałem dziś ale kwoty min 2500tyś a na necie widzę różne Proszę o odp Pozdrawiam

  • Cześć, do Twojego wzrostu faktycznie najlepszym wyborem byłyby koła 29″. Rozmiar ramy też największy jaki się da :) Możesz kontrolnie sprawdzić w tabelce w tym wpisie czy tyle wyjdzie.

   Polecane przeze mnie rowery do wybranej kwoty znajdziesz tutaj:
   https://roweroweporady.pl/jaki-rower-kupic/

 • Jerzy

  Pisałem do IfinitiBike co do wielkości ramy Spartakusa cross 4 ,więc mam 175 cm wzrostu i długość nogi wewnątrz 81 cm .według twojej tabelki jeśli dobrze czytam powinna to być rama 20 cali ale według Infiniti dla mnie akurat 17 cali więc nie wiem sam. najlepiej byłoby podjechać posiedzieć ale za daleko troszkę.

 • Robert

  Cześć Łukasz.
  Mam 180cm wzrostu, długość nogi 81cm.
  Zamierzam kupić rower Radon Skil 7.

  http://www.bike-discount.de/de/kaufen/radon-skill-7.0-465254

  Niestety nie można go nigdzie przymierzyć. Zastanawiam się nad rozmiarem 53 lub 56. A Ty jak myślisz? Czy rozmiar za duży może zrobić wielką różnicę?
  Przymierzałem tego Cuba rozmiar 56 i wydawał się ok

  http://www.bike-discount.de/de/kaufen/cube-sl-road-pro-grey-black-flashgreen-479126/wg_id-27

  I ostatnie pytanie – Jakie pedały do tego radona byś polecił? (raczej platformy)

  Wielkie dzięki !!!

  • Cześć, mówiąc o Cube myślisz o ich oznaczeniu 56? Jeżeli tak, to rama ma pionową rurkę o długości 52 cm, Cube od dawna coś kombinuje przy oznaczeniach. Ale właśnie przy Twojej długości nogi, takie 52 cm by pasowały – czyli w przypadku Radona rozmiar 53 cm, bo tam pionowa rurka ma 51 cm (Boże, jak kręcą :)

   Jeżeli chodzi o pedały, to nie mam większego rozeznania w pedałach nie-SPD. Moja dziewczyna jeździ od dawna na Accent Axium i bardzo sobie chwali, mają dobrą przyczepność i buty się po nich nie ślizgają. I nie ma z nimi żadnych problemów.

   Jeżeli SPD, to sam jeżdżę na Shimano PD-M540, wcześniej na PD-M520 i oba modele polecam.

   • Robert

    Dzięki za odpowiedź,
    tak chodziło mi o oznaczenie Cuba 56 :)
    Rozwiązałeś mi problem, zamawiam 53.
    Super blog, wyczerpujące informacje.

    • Robert

     Łukasz jeszcze muszę się Ciebie doradzić. Bo ostatnio natrafiłem na taki rowerek i zrobił mi się mętlik w głowie :)

     http://www.bikeatelier.pl/rowery/rowery-fitness/rower-merida-speeder-300-2016

     Mogę go mieć za 3200zł.
     Jeszcze widziałem model z zeszłego roku stówkę taniej,
     Jak on się ma do tego Radona?
     Rozmiar 52, czy 54?

     Nie sądziłem, że zakup roweru, to może być taka ciężka decyzja ;)

     • Osprzętowo ten rower wygląda podobnie do Radona, tylko ma aluminiowy widelec (Radon ma karbonowy), ale za to ma hamulce tarczowe a nie V-Brake.

      Jeżeli Radona możesz kupić dużo taniej, to ja bym raczej skłaniał się ku tej opcji. Nie uważam aby hamulce tarczowe były koniecznie potrzebne w rowerze typu fitness. Chociaż, nie powiem, korci mnie, że gdy będę wymieniał kiedyś rower, to wezmę z tarczówkami :) Pewnie jak będę wymieniał rower to i tak już innych nie będzie :D

 • Mariusz Wagner

  Witam ponownie i dziękuję za odp na pocztę.A przeczytałem ja dopiero dziś a my w
  środę zdecydowalismy ,że kupimy krossy i zaskoczony byłem kiedy
  zobaczyłem u Pana na stronie,że to dobre rowery w cenie do 2500 zł a miały być do 2000tyś zł;))Czyli
  mamy dobry gust;)I dobrze nam doradzono.A rowerki to kross level b3 i lea czyli te co pan
  polecił;)Pozdrawiam

 • Antek Bobrowski

  Hej, przymierzam się do zakupu nowego roweru.Chciałem wydać maks 1000zł, ale
  po przeczytaniu Twojego artykułu jestem już jednak prawie zdecydowany na spartacusa elite alivio.
  Mam 172cm , długość nogi 80cm +-1,waga ponad 100kg
  Sprzedawca ze sklepu spartacusa powiedział, że rama 17” będzie dla mnie ok.Teraz jeżdżę na bardzo już wysłużonym rowerze marketowym i wygląda na to, ze był dla mnie za duży.Długość rury podsiodłowej to 48 cm czyli rozmiar 19”.Wyjmując siodełko i stając nad , rama już dotyka krocza;)W teorii rama 17” spartacusa pasowałaby więc idealnie.Rowerem jeżdżę rekreacyjnie.
  Przyznam szczerze, że spodobał mi się również kands comp er 27.5 głownie za sprawą hydraulicznych hamulców, choć cena wyższa:-)
  W jego przypadku rama 18” zapewne?

  • Cześć, mogę Ci doradzić tyle, że najlepiej kupić rower na którym się dobrze czujesz. Sama długość pionowej rurki ramy to jedynie wstępny wyznacznik. No i często nie znajdzie się idealnych proporcji innych wymiarów roweru.

   Jeżeli chodzi o Decathlon, to na swojej stronie podają geometrię, trzeba zerknąć do galerii danego roweru. W przypadku 540-tki nie wiem czy to błąd czy faktycznie tak jest, ale podają, że rozmiar M to 17″, a L to 17,5″, choć ciężko mi uwierzyć, żeby robili tak gęsto zestopniowane rozmiary.

   • Antek Bobrowski

    Rozumiem, a porównując 540 z kands comp er to który lepiej wybrać?
    Nie mogę niestety znaleźć wymiarów 540.
    Kandsa musiałbym zamawiać przez neta , 540 jest na miejscu, oba mają hamulce hydrauliczne

    • Oba rowery są do siebie dość podobne. Na korzyść B’Twina przemawia to, że pewnie będziesz miał serwis od razu na miejscu i oni ponoć bardzo dobrze podchodzą do wszelkich reklamacji.

     • Antek Bobrowski

      Dziękuję :)

      • „Nieważne jak wysoko podniosę siodełko” – siodełko ustawia się pod siebie, a nie jakkolwiek. Poczytaj o jego ustawianiu, żebyś nie jeździł potem ze źle ustawionym, bo albo Ci ścięgna nawalą, albo będziesz pedałował piętami:

       https://roweroweporady.pl/jak-ustawic-siodelko-w-rowerze/

       • Antek Bobrowski

        Może źle się wyraziłem.Chodziło mi o to , że wyciągając siodełko (jak dla mnie już dość znacznie)na ramie M, dalej czułem pięty na pedałach, czyli było wyciągnięte sporo a jednak za mało.Jedyny plus M to trochę lepsze zawracanie na małej przestrzeni.

 • Sys

  Przymierzałam się do Gianta Live Thrive 1 i tak szczerze powiedziwszy ciężko mi ocenić. Ramka fitnesowa dosyć długa jak na moje 173 cm (83 rozkrok), bo 55 cm (rozmiar M). Generalnie dosięgałam kierownicy bez problemu, nie musiałam się wyciągać ani nic, jechało się też elegancko, dopóki nie trzeba było zakręcić (nie do końca jestem pewna, czy to wina braku przyzwyczajenia do większych kół, bo do tej pory jeździłam na 26 cali, czy tego, że rama jest właśnie za duża i dlatego mało skrętna). Siodełko było co prawda dość nisko, bo inaczej bym nie dosięgała pedałów. Sprzedawcy w sklepie twierdzą, że rama okej, ale tak ciężko mi uwierzyć, że do 173 wrostu aż 55 cali? Jeszcze mam opcję przymierzyć mniejszy o rozmiar z ramą 53 i to jest rozmiar S. Łukaszu, co o tym myślisz? Czy lepiej mniejszą i bardziej skrętną, ewentualnie z dłuższym wspornikiem kierownicy, jeśli zajdzie taka potrzeba, czy zostać przy 55 cm, skoro generalnie wygodnie? Jak przymierzałam w różnych sklepach rowery (fitnes i szosowe) zawsze mi wybierano 55, twierdząc, że „to mój rozmiar”. Według twojej tabeli taka rama powinna być zdecydowanie za duża.

  • Sys

   A nie, teraz spojrzałam na kolumnę z szosówką i widzę, że tam jest 55 do nogi 83. Jednak głównie przymierzałam ze slopem, więc nieklasyczną ramę szosową, a zatem chyba powinno się patrzeć trochę inaczej?

  • Hej, moja tabelka podaje długość pionowej rurki ramy, nie poziomej. Ale z tego też wiele nie wyniknie, bo w tym rowerze pionowa rurka jest bardzo krótka i bardziej przypomina te w rowerach górskich.

   Najważniejsza sprawa to przejechać się na tej mniejszej ramie. Jeszcze tego nie zrobiłaś? :) Zobaczysz jaka jest różnica na tamtej ramie i choćbyś miała spędzić w sklepie pół godziny na jeżdżeniu raz na jednym, raz na drugim, to w końcu coś zdecydujesz.

   • Sys

    A, okej, zakładałam cały czas, że to rozmiar poziomej ^^ Dziś wypróbuję mniejszą, bo już dzwoniłam do sklepu, by się umówić (najpierw muszą złożyć rower, bo mają w kartonie). Wtedy zobaczymy :)

   • Sys

    A więc tak, okazuje się jednak, że tamta byłaby za mała :) To jednak prawda, że nic nie zastąpi przymiarki. Natomiast dzisiaj udało mi się znaleźć sklep, który sprzedaje meridy i na dodatek mieli na stanie speeder (alleluja!!! :D). Przejechałam się i wrażenia mam mieszane. Jechał niesamowicie gładko i praktycznie bez wysiłku (po płaskim przy spokojnej jeździe długo kręciły koła bez kręcenia korbą), chyba nawet wygodniejszy był od Gianta i zdecydowanie bardziej skrętny, ale jakąś dziwną miał kierownicę (kształt rurki lekko opadał w dół) i małą odległość koła od pedałów – raz przy skręcie nawet zachaczyłam butem, mimo że przymierzałam ramę 54 cm (takie miała oznaczenie rozmiaru na ramie). Łukaszu, wiem, że testowałeś speedera, ale 5000, bo widziałam twój filmik. Czy ty też miałeś takie wrażenie? Jaką ramę testowałeś do swojego wzrostu? Ponoć zahaczanie jest winą za małego rozmiaru, ale do mojego wzrostu większy na pewno odpada. Może taką nietypową fizjonomię ma ten model, że trzeba uważać z pozycją stopy na pedale?

    • Kierownica to najmniejszy problem, zawsze możesz ją wymienić na inną, albo skrócić tą co będzie przy pomocy szlifierki kątowej.

     Ja na tym, który testowałem czułem się dobrze, choć to był rozmiar 53, a teoretycznie dla mnie najlepszy byłby 50. Mam 175 cm wzrostu i nogi 78 cm. Ale musiałbym porównać do mniejszego rozmiaru czy na mniejszym czułbym się jeszcze lepiej. Bo to nie jest tak, że dobrze Ci będzie tylko na jednym rozmiarze, często te obok siebie są dobre, tylko jeden lepszy, bardziej dopasowany do Ciebie.

 • Greg

  Cześć,
  Chciałbym kupić rower Kands Maestro, ale nie mam gdzie zrobić przymiarki. Mam 176cm wzrostu i 84cm „w kroku” w butach. Brać w ciemno ramę 21″ czy próbować przymiarki na jakimś podobnym rowerze, np Kross Evado 3?

  • Warto oczywiście porównać do innych rowerów. One czasami różnią się trochę geometrią, ale zasadniczo jeżeli Kross Ci podpasuje, to i Kands powinien być okej.

 • Staś

  Witam

  Mam 184 cm wzrostu i długość do kroku to ok 85 cm, dla trekingowego roweru wychodziło by że rama 21″ , chcę sobie kupić trekingowego diamanta z olx
  – jest super rowerek ale rama 20″ – rower jest daleko więc nie mogę go przymierzyć – jak pan sądzi czy taka 20 tka będzie pasować ? nie będzie zbyt mały dla mnie ?

  Chciałbym dodać że zależy mi jeździe w pozycji jak najbardziej prostej (problemy z kręgosłupem)

  bedę wdzięczny za szybką poradę

  • Cześć, cal aż takiej różnicy nie robi. Aczkolwiek warto przymierzyć rower przed zakupem.

 • rebellook

  Hej, czy mogę poprosić o poradę? Przeczytałam wszystkie komentarze ale nadal mam problem :)
  Mam 173 wzrostu, nogi na prosto od wewn. ok 84-5cm, typ roweru KROSS LEA R4 damski MTB. W sklepie sprzedawca polecił mi r M 19″ (nie mają S 17″ nigdzie w PL by porównać) jako moj idealny rozmiar, zaś na stronie producent podaje na moj wzrost właśnie S. Na 19″ czuję problemy ze zwrotnoscią roweru. Jednak sprzedawca twierdzi, ze na 17″ będę ocierac kolanami o brodę i że zdecydowanie dla mnie jest r M. Zaufalbys sprzedawcy?

  • Z mojej tabelki też wychodzi Ci 19″, jesteś wysoka i masz długie nogi, więc ten rozmiar powinien być dla Ciebie optymalny. Może w sklepie miałaś źle ustawione siodełko (za wysoko) i stąd wrażenie złej zwrotności?

   Ale! To nie znaczy, że rama 17″ będzie na Ciebie za mała. Musiałabyś sprawdzić :) Zajrzyj może do innego sklepu, przymierz się do podobnego roweru, nawet innej firmy na ramie 17″. Każdy producent ma trochę inną geometrię ramy, ale aż takich różnic nie ma.

   Tak czy owak, ciężko mi coś na odległość doradzić. Najważniejsze na rowerze, żebyś czuła się dobrze, miała dobrze ustawione siodełko i nie musiała się za bardzo wyciągać do kierownicy. Na tego typu rowerze powinno się siadać naturalnie, bez przyjmowania nietypowej pozycji. Czuję w kościach, że 19″ jest dla Ciebie, ale przejedź się na próbę inną 17″ i się zastanów.

   • rebellook

    Bardzo dziękuję:)

 • Kat

  Hej .Kupiłam dzisiaj rower! Rama 21 cali. Duuzzzyyy jak na mnie bo mam trochę ponad 160 cm wzrostu. O tyle byłam zaskoczona( po przejechaniu nim około 7 mil testowych)że w życiu nie jechało mi się tak dobrze na żadnym z moich rowerów. Czy uważasz że to dobrze że kupiłam jako osoba przy niskim wzroście taki duży rower? Czy nie będę żałować? Trochę myślałam o męskiej ramie, ale generalnie mu nie przeszkadza, kiedy stoję obiema nogami na ziemi. Jest na styk. Co sądzisz?

  • Hej, jeżeli czujesz się na nim dobrze, to dobrze. Moim zdaniem rama (jakiegokolwiek typu) jest za duża i prędzej czy później, zaczniesz to odczuwać, że coś jednak nie gra i mogłoby być lepiej.

 • Vanya

  Cześć, mam 167 cm wzrostu i długość nogi 81 cm. Jaki rozmiar ramy powinnam wybrać w rowerze crossowym / trekkingowym? Przymierzałam się w sklepie do 17-calowej i 19-calowej i nie potrafię zdecydować, która lepsza. 17-stka wydawała mi się trochę za mała, ale mogła to być kwestia źle ustawionego siodełka. Z powyższej tabeli wynika za to, że z taką długością nogi powinnam mieć ramę 20 cali. Będę wdzięczna za rozwianie wątpliwości.

  • Hej, tabelka podaje jedynie wstępny rozmiar ramy. Jeżeli masz dużo dłuższe nogi, w stosunku do reszty ciała, to może się okazać, że mniejszy rozmiar będzie lepszy (w sensie, że np. 19″). Jeżeli na 17″ czułaś się niedobrze, a na 19″ lepiej, to bierz spokojnie 19 cali.

 • Maciek

  Witam,
  Poszukuję damskiego roweru trekingowego (koła 28″, dynamo w piaście, bagażnik, błotniki, przedni amortyzator, ) dla dziewczyny, która ma 183 cm wzrostu i długość nogi 88 cm. Bazując na teoretycznych wyliczeniach oraz po rozmowie z kilkoma sprzedawcami ustaliłem, że najlepszym rozmiarem ramy będzie 55-56 cm. Niestety okazało się, że jest ogromny problem, ponieważ większość producentów kończy rozmiarówkę na 19″ lub 50 cm i nawet nie ma do czego się przymierzyć. Koszt roweru ze średnim-wyższym osprzętem to max 3000 zł. Czy ktoś jest w stanie coś doradzić? Bardzo proszę o pomoc.
  Pozdrawiam Maciek

  • Cześć, nie pozostanie Ci nic innego, jak przeglądanie ofert producentów. Wejdź na katalog Bikeworld’u, gdzie będziesz miał podanych producentów. Następnie zajrzyj do każdego na stronę (nie patrz w katalogu, lepiej to zrobić bezpośrednio u producenta). I jest szansa, że coś uda Ci się znaleźć.

   A w pierwszej kolejności zajrzyj do Batavusa, obejrzeć model Boulevard V8, który ma ramę 57.

   • Maciek

    Cześć,
    Wielki dzięki za pomoc, widać światełko w tunelu :)
    Pozdrawiam Maciek

 • Pro Czubek

  Witam , mam pytanie nie wiem czy dobrze trafiłem , otóż zastanawiam się nad kupieniem amortyzatora przedniego do dość starego roweru z ramą 21 cali (Arsus & Romet) , mój wysłużony amor http://allegro.pl/amor-zoom-26-escape-327-1-srebrny-i6329578980.html niestety muszę go wymienić , czy jest możliwość kupienia amora z blokadą , i na co muszę zwracać uwage , z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam

  • Cześć, do tekstu o amortyzatorach zbieram się już długo :) Ale w dużym skrócie – musisz zmierzyć długość swojego obecnego widelca (od osi piasty do końca korony widelca). Bo powinieneś założyć widelec o zbliżonej długości. Do tego musisz wiedzieć czy masz stery A-Head czy klasyczne. No i czy rura ma średnicę 1 cala czy 1 i 1/8 cala.

   • Pro Czubek

    Wielkie dzięki :) już wiem jak się za to zabrać .
    Pozdrawiam .

 • Bossini

  Hej, ja mam natomiast taki problem że po wykonaniu pomiarów (wzrost 172 noga do krocza 77-76) wychodzi mi rama 19 cali dla roweru crossowego. Niby wszystko ok ale poprzeczka jest niebezpiecznie blisko krocza jak zejdę z siodła. Rower Leader Fox sumava – Pan jak w SPEC zobaczył to powo wiedział że za duża rama…
  No i mam problem – wymiary ramy podręcznikowe a belka za wysoko. Czy to możliwe?
  Czy poprawnie mierze długość nogi – od podłogi do miejsca gdzie zaczynają się klejnoty? :)
  Krocze sensu stricte jakby nie było jest trochę wyżej :)

  • Odległość od krocza jest istotna głównie w rowerach górskich i tam jak zauważysz, w większości ram, górna rura zdecydowanie szybciej opada. Z prostego względu – jeździ się w ciężkim terenie i łatwiej o wywrotkę. Czasem trzeba też pomóc sobie nogą :)

   W rowerach crossowych, szosowych, fitnessowych, trekkingowych, ryzyko wywrotki jest dużo, dużo mniejsze, nie trzeba też zazwyczaj operować nogami by łapać równowagę. Dlatego pozioma rurka nie opada tak szybko.

   Według mnie, nie musisz mieć specjalnie wielkiego luzu między ramą, a kroczem, bo i po co. Ale oczywiście musi być taki, żebyś mógł swobodnie stanąć.

   • Bossini

    Łukaszu, dzięki za odpowiedź. Z ciekawostek – rower 19” dobrany przez sprzedawcę i kupiony 12 lat temu. Teraz gdzie nie idę proponują mi 17” – a tabelarycznie tak jak pisałem wychodzi mi 19”. Czyżby zmiana tendencji/ mody? ;)

 • Tomasz

  Mam pytanie do rozmiarówki Cube. Planuje kupić model SL Road albo Road Pro. Moje wymiary to 189cm wzrostu oraz rozkrok ~92cm. Według przelicznika wychodzi 23cale/58,59cm. Która to będzie rozmiarówka Cube? 59 czy 62cm? Dzięki!

  • Cześć, będzie to dokładnie 62 cm według oznaczeń Cube. Oni jakoś dziwnie oznaczają swoje rowery :) Trzeba patrzeć na długość pionowej rurki ramy.

   • donbatonesko

    Witam,

    też mam pytanie odnośnie SL Road Pro. Mam 185cm wzrostu, a długość nogi to 89-90cm. Mnożąc długość nogi przez wartość podana dla rowerów szosowych (0,665) wychodzi mi 59cm, jednak zauwazylem tu gdzies ze dla rowerow fitnessowych uzywa Pan miary 0,63 (?) i wtedy wychodzi juz okolo 56cm. Cube SL Road ma własnie wymiary 56,59,62 i sam juz nie wiem ktora byla by dla mnie najlepsza. Nie mam niestety mozliwosci przymierzenia się do roweru na żywo.

    Z góry dziękuję za odp

    • Hej, jeżeli chodzi o SL Road, to patrzyłbym na przelicznik dla rowerów crossowych. Ten model nie ma typowo szosowej ramy, geometria jest trochę inna.

     W Twoim przypadku lądujesz pomiędzy rozmiarem 59 a 62 (w terminologii Cube). Ciężko mi powiedzieć, który rozmiar byłby lepszy. Może się okazać, że oba, tylko na jednym z nich będziesz czuł się po prostu lepiej.

 • Mari

  Czy męska rama 17″ Kands Maestro będzie odpowiednia dla dziewczyny ze wzrostem 162 cm? Wg wyliczeń w przekroku luzu jest na max 2 cm i nie wiem czy decydować się na męską ramę czy lepiej może pozostać przy damskiej?
  Do tej pory jeździłam na damskiej, ale kupując nowy rower chciałam męską ramę bo wygląda estetyczniej wg mnie ;)

  • Hej, a co wychodzi Ci z długości nogi?

   • Mari

    Noga raczej nie jest za długa 73 cm xD
    Damska rama 17″ pasowałaby pewnie idealnie, ale nie wiem jak będzie w przypadku męskiej. Odwiedziłam kilka sklepów rowerowych i w każdym kategorycznie odradzano mi męską ramę, nawet nie dali mi przymierzyć się :/
    Jeden sprzedawca powiedział, że nawet w przypadku mężczyzn trudno dobrać ramę, gdy mają niski wzrost

    • Jeżeli nie dali się przymierzyć do ramy, to po prostu wybierz się do sensownych sklepów, gdzie obsługa będzie bardziej ogarnięta i pozwoli (ej, po to te rowery tam są) przysiąść się do każdego roweru jakiego tylko będziesz chciała.

     • Mari

      Dzięki za odpowiedź ;)
      Przymierzyłam się do męskiej ramy Meridy i jest na styk, 0 cm luzu, więc chyba sobie odpuszczę męską ramę i jednak zdecyduje się na damską.
      A czytałam różne opinie o ramach Kands/Lazaro, że są dość duże, tzn. że 19″ Kandsa w rzeczywistości jest rozmiarem 21″, przy moim niskim wzroście 162 cm powinnam mieć 17″ kwestia tylko czy ona nie będzie wymiarowo bliżej 19″

      • Ciężko mi powiedzieć. Zawsze gdy jest jakiś dylemat z wyborem rozmiaru ramy, najlepiej wybrać się do sklepu i poprzymierzać do wybranych modeli i rozmiarów.

 • Wojtek

  Cześć Łukasz, już od jakiegoś czasu czytamy razem z żoną Twojego bloga. Jest bardzo ciekawy i pomocny. Dzięki za wiele dobrych porad itd.
  W związku z tym, że masz dużą wiedzę w temacie rowerów, ośmiele się prosić o pomoc w doborze ramy Cuba cross race 2016r. Wiem, że również jezdzisz cubem więc ta marka nie jest Ci obca.

  Moja żona posiada przełajówkę Giant tcx 2 z 2011r. Ja posiadam starego treka fuel (fulla) i niestety mm czasem problem żeby za nią nadążyć. Jezdzimy głównie po asfaltach, jednak z uwagi na to, że mieszkamy na wsi drogi polne też lubimy.

  Ten Cube brdzo mi się podoba. Teraz kwestia ramy. 53 czy 56?
  Mam 176 cm. Długość nogi 79cm. Giant mojej żony to rozmiar M – 54cm. Jest dla mnie ok.
  Długość mostka to 14cm tak jak w cube 56.

  Będziemy jezdzić raczej drogami utwardzonymi i dlatego uważam, że raczej 56.

  Czy możesz mi pomóc? Niestety nie mam możliwości przetestowania. W żadnym sklepie w lublinie rower nie jest dostępny od ręki. Tylko na zamówienie i tylko 56. W dystrybucji jest tylko 56. Na allegro jest jedna sztuka 53.

  Z góry Ci dziękuję za odpowiedź.

  Pozdrawiam

  • Cześć,
   z teoretycznych wyliczeń wychodzi rozmiar 53 cm. I powiem Ci, że gdybym sam miał kupować, to chyba bym się zdecydował właśnie na taki rozmiar. Sam mam 175 cm wzrostu i nogę 78 cm, więc zbliżone wymiary do Twoich. I teraz mam rower Cube SL Road Pro, w rozmiarze właśnie 53 cm (w terminologii Cube, bo on ma pionową rurkę 49 cm, ale dla tej ramy liczy się jak dla trekkingowych).

   Tak czy owak, brałbym rozmiar 53 tego Cross Race.

   • Wojtek

    Dzięki z odpowiedź. To mam zagwozdkę. Facet w sklepie internetowym twierdzi, że sam ma ten model w rozmiarze 56 i wzrost 176. Mówi, że przymierzał się do 53 ale był za mały – szczególnie przy skręcie uderzał w baranek kierownicy.

 • pol

  cześć,

  mam pytanie do autora:

  „Zdarza się bowiem, że jakaś marka bierze swoją rozmiarówkę „z kosmosu”,
  jak chociażby Cube na którym jeżdżę. Na rysunku poniżej widać grafikę
  ilustrującą wymiary ramy w rozmiarze 53 cm. Skąd Cube wziął ten rozmiar
  do dziś nie wiem. Dla mnie ma ona rozmiar 49 cm (19-19,5 cala).”

  czy e takim razie ta rama nie jest dla Ciebie za mała? pytam ponieważ też mi wychodzi rozmiar 53 w Cube

  • Chodzi o to, że rower w którym pionowa rurka ramy ma 49 cm, Cube oznacza jako 53 cm. I nie wiem czemu tak robi. Mi z tabelki wychodzi 49 cm i taką mam ramę. I leży idealnie.

 • pol

  cześć,

  mam pytanie do autora:

  „Zdarza się bowiem, że jakaś marka bierze swoją rozmiarówkę „z kosmosu”, jak chociażby Cube na którym jeżdżę. Na rysunku poniżej widać grafikę ilustrującą wymiary ramy w rozmiarze 53 cm. Skąd Cube wziął ten rozmiar do dziś nie wiem. Dla mnie ma ona rozmiar 49 cm (19-19,5 cala).”

  czy e takim razie ta rama nie jest dla Ciebie za mała? pytam ponieważ też mi wychodzi rozmiar 53 w Cube

 • rc

  Zastanawiam się nad odpowiednim doborem ramy nowego roweru crossowego (wybór padnie między cross evado 7,0 a unibike xenon). Mam 178,5 cm wzrostu oraz długość nóg około 79 cm. Czy powinienem celować w ramy 19 czy raczej 21 cali (w evado 21 cali rama rzeczywiście wbijała mi się już trochę w ciało, xenona 21 cali niestety nie znalazlem w zadnym sklepie stacjonarnym) ?

 • Janusz

  Witam. Od niedawna przeglądam ten pasjonujący blog jako typowy rowerowy lamer i żółtodziób i nasunęły mi się pytania przed zakupem nowego roweru. Mierzę 169 cm, a długość nogi 70 cm. Z wszelkich wyliczeń wynika, że powinienem szukać crossa/trekking o ramie 17″ (myślę albo o typowym męskim: http://www.activsport.eu/product-pol-19574-Rower-trekkingowy-meski-Kross-Grand-Trekking-Alu-17-uniw.html?gclid=COmmvr_A3s4CFQoTGwodnpYCJQ, albo o czymś damkopodobnym, tj. z niską ramą jak np. tutaj: http://allegro.pl/rower-spartacus-cross-1-0-aluminiowy-shimano-2016-i6437681378.html albo http://allegro.pl/rower-trekkingowy-spartacus-globetrotter-nowy-2016-i6445640659.html?reco_id=d2ad8851-6c9a-11e6-8e10-56847afe9799&ars_rule_id=201&bi_s=archiwum_allegro&bi_m=reco&bi_c=Product). Wiem, że to nic szczególnego jakościowo, ale na moje potrzeby (ok. 100 km tygodniowo ze wskazaniem na szosę – 80% – i płaski las) absolutnie wystarczy. Który w ogóle byłby najsensowniejszy?
  Pytam, bo rekreacyjnie jeżdżę starą damką Alfira na kołach 24″ o długości pod siodłem 48 cm z odległością 50 cm od kierownicy i dobrze mi na niej (choć pewnie wyglądam niezbyt poważnie). Jak zatem dobrać właściwą ramę do tych rowerów? Nie mam możliwości sprawdzenia w sklepach, bo tych w okolicy niewiele, a i asortyment skromny. Gdybym wybrał ten damkopodobny, może wejść w ramę 19″

  • Hej, ja staram się nigdy nie pisać definitywnie – taka i taka rama na pewno będzie Tobie pasować. Nawet jeżeli w sklepach w okolicy asortymentu jest mało, warto zajrzeć, przymierzyć się do tego co mają na próbę.

   Możesz też napisać do Spartacusa, niech doradzą ze swojej strony co wybrać. Nic im nie sugeruj i zobaczysz czy pokryje się to z Twoimi obliczeniami. Ja bym celował w Spartacusa, bo te rowery mają sztywne widelce. Rower będzie lżejszy i odpadnie jeden element, który może się szybko popsuć.

 • Jan

  Czy opierane sie kroczem o rame definitywnie dyskwalifikuje taki rower. Napaliłem sie na hexagona R6 bo bardzo mi sie podoba ale rozmiar M wygląda na za duży. W sklepie sprzedawca namawiał mnie na inny twierdząc ze S bedzie za mały, ale jakoś nie wierze w jego czyste intencje bo koniecznie chciał mi wcisnąć jakiegoś Gianta. Mam 176 cm wzrostu ale niezbyt długie nogi, tylko 74 cm.

  • Hej, w rowerze MTB opieranie się o ramę raczej dyskwalifikuje. W crossowym, szosowym czy fitnessowym już mniej, bo tam jest inna geometria ramy. Ale jeżeli tylko na rowerze czujesz się niekomfortowo, to od razu go odpuść. Przejdź się do innego sklepu i zobacz rozmiar S. Tak jest najlepiej zrobić i sprawdzić po prostu samemu.

 • donbatonesko

  Witam, bardzo poważnie myślę nad rowerem Kona Big Rove Al 2016, niestety w moim mieście nie jestem w stanie go przetestować na żywo. Może Pan będzie mnie w stanie nakierować w dobrą stronę.
  Mam 185cm wzrostu, a długość nogi to 88-89cm. Czy byłby mi Pan w stanie doradzić rozmiar tego roweru (czysto hipotetycznie, bo wiem że jednak test na żywo to konieczność)

  http://www.konaworld.com/big_rove_al.cfm

  • Cóż, z tabelki dla rowerów crossowych, bo tak bym tutaj oceniał ten rower (świetna ta Kona jest, tak przy okazji!), wyszłaby perfekcyjnie rama w rozmiarze oznaczanym jako 59 cm (czyli z pionową rurką 56 cm).

   • donbatonesko

    Mam jeszcze jedno pytanie, jako że średnio orientuje się w osprzęcie, a przymierzam się do Big Rove Al ale z roku 2016, czy mógłby mi Pan powiedzieć czy warto by było dopłacać do modelu z 2017 w oparciu o rożnicę w osprzęcie?

    http://2016.konaworld.com/big_rove_al.cfm – ten jestem w stanie kupić za około 3200
    http://www.konaworld.com/big_rove_al.cfm – model z 2017 będzie pewnie w okolicach 3600

    • O grupach osprzętu Shimano znajdziesz wpis tutaj: https://roweroweporady.pl/grupy-osprzetu-rowerowego-shimano/

     Natomiast model 2016 jest troszkę lepiej wyposażony niż model 2017 (głównie tylna przerzutka i manetki), choć różnice są minimalne, to i tak nic nie przemawia za modelem 2017.

     • donbatonesko

      Dzięki i pozdrawiam ;)

     • donbatonesko

      Mam jeszcze jedno pytanie, jako że od dłuższego czasu zwlekałem z podjęciem decyzji o zakupie tej Kony, zauważyłem że w międzyczasie jej stalowa wersja zdążyła znacząco potanieć. Aluminiowa chodzi teraz po 2900 a stalowa po 3600. Co Pan sądzi o dopłacie do stalowej wersji?

      http://2016.konaworld.com/big_rove_st.cfm

      Ten rower byłby dla mnie do wszystkiego, ale głownie do jazdy po mieście. Czy to overkill czy zupełnie nietrafiony segment z mojej strony?Nie ukrywam ze po prostu badzo mi sie te rowery podobaja.

      • Hej, dostajesz nie tylko stalową ramę, ale także lepszy napęd. Kwestia czy warto to rozważać.

       Powiem tak, jeżeli chodzi o samą ramę, to chromowo-molibdenowa rama na pewno jest warta rozważenia. To nie taniutki szajs, jaki jeszcze czasem możemy spotkać w najtańszych rowerach za 1/10 tej kwoty. Nie wiem o ile będzie ona cięższa od aluminiowej wersji, ale nie wydaje mi się, aby to była ogromna różnica. Dobra stal na pewno lepiej tłumi nierówności od aluminium, więc to na pewno duży plus dla stali.

       Czy warto dołożyć? Trudno powiedzieć, już wersji aluminiowej niczego nie brakuje. W stalówce dostajesz napęd 10-rzędowy, mniej więcej o oczko lepszy niż w aluminiowej wersji. Dylematu nie rozwiążę, oba będą dobrym wyborem.

 • Tomasz Kuc

  Łukaszu, chlapnąłeś trochę i nie wiem czego ktoś wczesniej tego nie wychwycił, do sportowego jeżdżenia, w szczególności w przypadku szosy mozemy dobrać ramę ciut ZA DUŻĄ, a do jeżdżenia dla relaksu ciut ZA MAŁĄ, od kiedy to przy dłuższej ramie masz bardziej wyprostowaną pozycję, a przy zbyt krótkiej bardziej aerodynamiczną? :)

 • Adam Kwak

  Witam
  mam pytanie w sprawie rozmiaru ramy
  model roweru wybrany Stevens 6x lite tour – używany lub poekspozycyjny (mogę kupić w rozsądnej cenie)
  mam 176 wzrost, przekrok 78-79 (na boso z poziomicą między nogami :), ze strony Stevensa wynika że coś pomiędzy ich 48 a 52 cm patrząc na przekrok – kolumna O z wynikami pokazuje że obydwa byłyby OK.
  https://www.stevensbikes.de/2016/index.php?bik_id=112&cou=US&lang=en_US
  Niestety sprzedaż wysyłkowa więc nie mam możliwości się dosiąść
  z góry dziękuję za pomoc
  Adam

 • darek

  kupiłem rower crossowy kross evado 5 rozmiar ramy 19″ mam 171 cm wzrostu wew. wysokość nogi 76 cm. Podczas zatrzymywania, stojąc stopami na ziemi krocze prawie dotyka ramy. Zmienić już nie mogę. Czy mogę jeździć takim rowerem ?

  • Hej, pewnie, że możesz. W rowerach crossowych rama nie opada tak szybko jak w górskich, bo nie ma takiej potrzeby. Przecież nie będziesz na nim jeździł po hopkach czy zjeżdżał z zawrotną prędkością po lesie.

 • Jacek Bieliński

  Witam, i na wstępie chcę podziękować za blog z tak dużą ilością informacji.
  A przy okazji chciałbym zadać pytanie odnośnie wielkości ramy roweru szosowego (ma to być moja pierwsza szosa). Mianowicie mam wzrost 176cm noga 78cm i wg wzrostu rama 54 a wg nogi 52 (i to nie całe). Jak napisałem ma to być pierwsza szosa i pewnie dopiero po kilkuset km będę wiedział czy dobrze wybrałem.

  • Hej, w rowerach szosowych te 52/54 zazwyczaj odnoszą się do poziomej rurki ramy, tak więc trzeba popatrzeć w specyfikację konkretnego modelu. Taki np. Specialized: https://www.specialized.com/pl/pl/men/bikes/road/performance/allez-e5-sport/115476

   W rozmiarze 54 ma pionową rurkę ramy 51 cm. Ja mam praktycznie ten sam wzrost i nogę co Ty i właśnie wybrałbym ten rozmiar 54. Jeździłem na takim Specu na ostatnim wyjeździe i pasował mi bardzo dobrze taki rozmiar.

   • Jacek Bieliński

    Dzięki za odpowiedź no i jak mogę to proszę jeszcze o pomoc.
    Wypatrzyłem taki rower:
    http://www.romet.pl/Rower,HURAGAN_3,10,713,714,14575,2017.html
    Na stronie jest tabela rozmiarów ramy wg. wzrostu, i tam dla mnie jest rozmiar 19″/20″ co by się zgadzało z tabelką zamieszczoną w twoim tekście ale przy takiej wartości w calach podajesz w nawiasach 51cm…
    Do wyboru w skelpie są rozmiary od 52cm do 58cm.

    • Musisz znaleźć tabelkę z geometrią tych rowerów. Tak jak pisałem, najczęściej producenci rowerów szosowych podając 52/54/56 itd. piszą o długości poziomej rury ramy. Ja w tabeli mam podane długości pionowej rurki.

     • Jacek Bieliński

      Udało mi się znależć tabele do Huragana 3 z 2015 ale to chyba ta sama rama.
      http://zdjecia.bikeworld.pl/produkty/large/rowery_szosowe_romet_huragan_3_0_6dead.jpg
      Wydaje mi się że w przypadku Rometa rozmiary 52/54 dotyczą rury pionowej :D
      W sumie rower ma służyć do jazdy amatorskiej i chyba zdecyduję się na 52 bo (jeżeli dobrze rozumiem) na takiej ramie będę miał sylwetkę trochę bardziej wyprostowaną.
      Swoją drogą to ta sprawa powinna być jakoś ujednolicona u wszystkich producentów.
      Dzięki jeszcze raz z pomoc.

 • Mario

  Cześć, ciekaw jestem Twojej opinii. Zakupiłem niedawno rower Cube Nature w rozmiarze 50cm (długość rury podsiodełkowej 48cm). Moje wymiary to 175 cm wzrostu i 81 cm przekrok, czyli w zasadzie dłuższa noga i krótki tułów. Czy uważasz, że wybrałem odpowiedni rozmiar ramy? Mierzyłem się też do 54 i nie było źle aczkolwiek stojąc nad ramą było na styk (rama pośrodku od ziemi wynosi ok 84 cm czyli mniej więcej tyle samo, ile mam w przekroku dodając wysokość buta). Podczas samej jazdy raczej nie odczuwałem większych różnic. Czy uważasz, że rozmiar ramy, który wybrałem jest odpowiedni?

  • Cześć, z teoretycznych wyliczeń wyszłoby, że kupiłeś ciut za małą ramę. Ale to nie znaczy, że to był błąd, ja też lubię ciut mniejsze ramy :) Jeżeli dobrze Ci się na tym rowerze jeździ i nie obijasz kolanami o kierownicę, to śmiało jeździj i się nie martw :)

 • marcin

  Witam,

  Bardzo mocno zastanawiam się nad zakupem roweru crossowego Unibike Viper. Właściwie to można powiedzieć, że jestem już zdecydowany – pozostaje najważniejsze – rozmiar. Wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazywałyby, że z moim 184cm wzrostu i 85-86cm nogi powinienem uderzać w ramę rozmiaru 21 (długość rury podsiodłowej 533mm wg. danych producenta). Pytanie brzmi tak – czy dla uzyskania bardziej komfortowej (pionowej) pozycji odciążającej kręgosłup, warto podejść do ramy 23? Przymierzałem się do niej w sklepie i jeśli chodzi o wysokość, to jest taka „na styk” z pewnymi wrażliwymi częściami ciała. Raczej nie planuję awaryjnych zeskoków z roweru i to aż tak bardzo mnie nie przeraża. Dodatkowo mam dość długie ręce w porównaniu do wzrostu, więc nie musiałem się przesadnie wyciągać do kierownicy.

  Bardziej zastanawia mnie, czy przy moich wymiarach tak duży rower będzie wygodny, szczególnie na dłuższych dystansach. Nigdy nie miałem okazji przemierzyć kilkudziesięciu kilometrow na takim „za dużym” rowerze i zastanawiam się nad możliwymi problemami jakie mogą się pojawić w jeździe?

  • Hej, bez zobaczenia tego na żywo, ciężko jest dokładnie powiedzieć, jaki rozmiar byłby na Ciebie idealny. Najlepiej wybrać taki, na którym będziesz się czuł najlepiej.

   Poproś kogoś z rodziny, albo ze znajomych, aby wybrali się z Tobą do sklepu i zobaczyli Cię z boku na obu rozmiarach ramy. Osoba z boku będzie w stanie obiektywnie się wypowiedzieć, czy na tej mniejszej np. nie wyglądasz jak na rowerze od młodszego brata, albo na tym dużym nie wyglądasz jakbyś go wziął od jakiegoś dwumetrowca.

   Ja zasadniczo mam takie sobie doświadczenia z trochę za dużymi ramami, zawsze wolałem takie „o włos” za małe. Wygodniej mi się na takim rowerze siedziało, lepiej się go kontroluje i nie było problemu z ustawieniem siodełka na odpowiedniej wysokości, co w za dużej ramie czasami może mieć miejsce. A tego już nie zmienisz.

   • marcin

    Dzięki za pomoc. Masz 100% racji, że do roweru po prostu trzeba się przymierzyć i zobaczyć co i jak, a wszystkie tabelki świata można traktować tylko i wyłącznie jako sugestię i punkt wyjścia. W moim wypadku konieczna była rama 23, bo po pierwsze na mniejszej wyglądałem komicznie, a po drugie było mi najzwyczajniej w świecie niewygodnie. Dlatego dla pozostałych czytelników bloga porada w formie parafrazy słów Autora – bierzcie i mierzcie i nie wychodźcie ze sklepów niezadowoleni!

 • Mac62

  Mam 180 cm wzrostu, wewnętrzna długość nogi 81 cm, wg większości kalkulatorów pasuje mi rama 20’/51cm,niektóre wskazują na 21”/53cm, niektóre na 19’/49cm,Na bike fit calculator wyszło mi ST równe 55.3 – 55.8 cm. Więc już kompletnie nie mam pojęcia jaka rama będzie dobra. Interesuje mnie Kross Trans Atlantic. Jest produkowany w 2 rozmiarach 19′ lub 21′. Nie mam możliwości sprawdzenia w sklepie, a chce kupić w internecie.Jaki romiar będzie odpowiednia? Z góry dziękuję za odpowiedź, pzdr serdecznie.

  • No cóż, wypadasz faktycznie pomiędzy tymi dwoma rozmiarami. Który będzie lepszy? Odpowiem enigmatycznie – to zależy od Twoich preferencji. Ja wybrałbym mniejszą ramę, bo wolę bardziej kompaktowe konstrukcje, które lepiej „czuć” podczas jazdy. Ale nie każdy tak lubi.

   Jeżeli nie masz sklepu z Krossem w okolicy, to może są jakieś inne rowery? Albo masz możliwość przejechania się rowerem sąsiada/kolegi? Tak aby sprawdzić przynajmniej te dwa podstawowe wymiary, czyli długość pionowej rurki ramy + efektywną długość górnej rurki.

 • Skonfundowany

  Witam. Mam problem. Mój wymarzony rower to Batavus Mambo. Dostępny jest on w rozmiarach 53, 57, 61, 65 cm. I tu zaczynają się schody. Mam 176 cm wzrostu i krok jakieś 82 cm. Nie wiem, który wybrać rozmiar, bo w różnych miejscach wskazują odmienne przeliczniki. Na oficjalnej stronie holenderskiej Batavusa każą przemnożyć długość nogi przez 0,67, na polskiej 0,68. W innych miejscach podają wskaźniki 0,63-0,68. Jedne uwzględniają amortyzowaną sztycę i każą odjąć 2-5 cm od końcowego wyniku lub od długości nogi, inne w ogóle tę kwestię pomijają. Sam już nie wiem co mam zrobić. Wiem, że najlepiej byłoby się przymierzyć do obu, ale niestety nie mam takiej możliwości. Proszę o pomoc – lepiej 53 czy 57 cm?

  • Hej, ja mam podobne wymiary i też w niektórych rowerach wypadam gdzieś pomiędzy dwoma rozmiarami :)

   Z amortyzowanym wspornikiem siodełka chodzi o to, że nie opuści się go tak, jak sztywnego wspornika. W pewnym momencie amortyzator nie pozwoli opuścić bardziej siodełka. A to może być kłopotliwe, gdy ktoś będzie właśnie na styku rozmiarów i będzie miał ten większy rozmiar ramy.

   W RowerachStylowych podają, że rozmiar 57 jest dla osób o wzroście od 176 cm (oczywiście sam wzrost to nie wszystko i to tylko uproszczenie). Więc może się tak zdarzyć, że będziesz chciał opuścić siodełko, a tam już nie będzie się dało. A może będzie dobrze… to zależy od długości nogi.

   Nie chcę Ci źle doradzić. Sam lepiej czuję się na ciut mniejszych ramach, ale nie chciałbym, żeby się okazało, że rama 53 będzie na Ciebie za mała i będziesz wyglądał na nim jak na rowerze od młodszego brata.

   Najlepiej byłoby poszukać w internecie opinii od ludzi, którzy jeżdżą na rowerach holenderskich, gdzie ktoś napisał jakie ma wymiary i jaką ramę wybrał.

   • Skonfundowany

    Całe życie się człowiek uczy :) Dzięki za sugestię, pozdrawiam!

 • Cezary Kusmierz

  Witam. Mam 181 cm wzrostu, długość wewnętrzna nogi to 86 cm, . Chce kupic kross level b1 kolo 29 cali . Nie mam możliwości sie przymierzyć bo zamawiam przez net. Jaka rame wybrać 19 czy 21 cali?

  • Cześć, poszedłbym bardziej w stronę L-ki, czyli 21 cali.

   • Cezary Kusmierz

    Dziękuję i pozdrawiam

 • Michał Bartkowiak

  Witam, jestem zainteresowany zakupem roweru fitnesowego Radon Skill 7.0.

  Proszę o radę w sprawie doboru wielkości ramy roweru, mam 180cm wzrostu długość nogi 81cm. Zastanawiam się miedzy rozmiarem ramy 50 i 53, jaką ramę wybrać?
  http://www.radon-bikes.de/en/urban-fitness/fitness/skill/skill-70/

  • Cześć, na pewno nie rozmiar 50 (48 cm pionowa rurka), będzie za mały.

   Z teoretycznych wyliczeń wychodzi, że rozmiar 53 (51 cm rurka pionowa) będzie akurat. Ale to tylko teoretyczne wyliczenia.

   • Michał Bartkowiak

    Cześć, też tak myślę że rozmiar 53 będzie dobry dla mnie.

    Przeglądam twój – wasz blog rowerowy od roku i nie ukrywam, że porady co do roweru fitnesowego są trafne, fajnie że poszerzasz wiedzę w temacie rowerów, naprowadziłeś mnie na rower fitnesowy i markę radon o której nie wiedziałem. Pozostaje mi zakup rowerku, myślę że spełni moje oczekiwania, chodź inny producenci troszkę kuszą hamulcami hydraulicznymi.

    Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

 • Mateusz Gniewek

  @roweroweporady:disqus :) Odświeżam temat. Ostatni kupiłem Kross LEVEL B4 XL 23` z kołami 29 no i okazał się zdecydowanie za duży – mam 189cm wzrostu. Teraz mam zamiar ro wymienić na 21 lub nawet 19 – tylko no właśnie, czy 19` nie będzie zbyt mała? Tonący brzytwy się chwyta, stąd mój post – pozdrawiam.

  • Hej, najlepiej będzie jeżeli wybierzesz się do sklepu i poprzymierzasz do tych rozmiarów ram. Tak czy owak, 19 cali będzie na Ciebie za małe. Ja ostatnio testowałem Indianę na ramie właśnie 19 cali: https://roweroweporady.pl/indiana-x-pulser-3-7-test-optymalnego-gorala/

   Co prawda z kołami 27.5″, ale tak czy owak, na moje 175 cm wzrostu i nogę 79 cm ta rama była dobra. Tak więc u Ciebie raczej celowałbym w 21 cali. Ale i tak warto przejść się do sklepu i samemu to sprawdzić.

 • Ela

  Witam,
  mam dylemat co do wyboru rozmiaru ramy roweru górskiego. Zdecydowałam się na rower Kross Lea F3. Przy wzroście 164 cm mam długość nogi po wewnętrznej 79 cm. Ciężko mi po chwilowej jeździe w sklepie wyczuć rower. Wybór między 17″ a 19″. Mam wrażenie że 17 jest trochę za mała, a 19 za duża. Może to tylko wrażenie. Co by Pan radził?

  • Hej, według teoretycznych wyliczeń wypadasz gdzieś pomiędzy tymi dwoma rozmiarami ram :) Oczywiście to tylko teoretyczne wyliczenia, ale jak widać zgadzają się z Twoimi odczuciami.

   Powiem tak, jeżeli na 19″ czujesz, że rama jest za duża, to ja bym ją odrzucił. Będziesz się potem tylko męczyć i kombinować jak ją „skrócić”, np. wymieniając wspornik kierownicy. Można oczywiście w drobnym zakresie tak zrobić, ale tylko drobnym.

   Jeżeli na 17″ czujesz, że rama jest trochę za mała… to też bym jej nie brał. Ciężko mi powiedzieć co zrobić, bo musiałbym stanąć obok Ciebie i zobaczyć jak wyglądasz na jednym i drugim rowerze, bo to często patrząc z boku widać.

   Ale na Twoim miejscu wybrałbym się do innych sklepów i poprzymierzał jeszcze do innych rowerów. Rowery różnią się od siebie geometrią ramy, nawet jeżeli są oznaczane tak samo. Warto kupić taki rower, na który jak wsiądziesz, to powiesz – TAK, czuję się na nim idealnie.

   • Ela

    A gdybym nie napisała o moich odczuciach, którą ramę bardziej by Pan polecał, znając moje wymiary. ? 19 czy 17 w tym konkretnym przypadku roweru. Problem w tym że mi się inne rowery nie podobają. Dodam jeszcze tyle. Do tej pory jeździłam na 19,5′ Krossa. Było ok. Z tym, że to bardzo stary model roweru tej firmy, w którym efektywna długość ramy głównej jest krótka jak na 19 w porównaniu do obecnych rowerów.

    • No dobrze, a jakbyś porównała tę długość w swoim rowerze, do 17 i 19 w Lea F3?

     Z tego co widzę, różnica między 17 a 19 cali to 1,5 centymetra. Do tego w 19″ wspornik kierownicy jest dłuższy o następne 1,5 centymetra (on idzie pod kątem, więc efektywnie będzie bliżej), więc niech to będzie te 2,5 centymetra więcej. To sporo, choć wydaje się niewiele.

     Powiem tak, jeżeli na ramie 17″ nie czujesz się źle i nie obijasz kolanami o kierownicę, to pewnie zdecydowałbym się właśnie na ten rozmiar. Może pokombinował nad wymianą wspornika kierownicy na trochę dłuższy. A może nie…

     Tak jak pisałem, musiałbym stanąć obok Ciebie i zobaczyć jak wyglądasz na jednym i na drugim rowerze. Tak czy owak, ja zawsze lepiej się czuję na ciut (podkreślam, ciut) za małym rowerze, niż ciut za dużym.

     W trochę za dużej ramie też można kombinować z wymianą wspornika kierownicy, ale tam dochodzi jeszcze kwestia ustawienia siodełka chociażby.

     • Ela

      Oczywiście, że porównałabym do 17-rama jest nawet od 17 obecnego Krossa krótsza (dawne czasy). Ja nie mam natomiast porównania do innych rowerów, jeździłam na swoim starym długo, przyzwyczaiłam się, nie wiem do końca czy taki powinien być (ja taka znawczyni rowerów). Kiedyś inaczej wybierało się rowery. No nic, pomógł Pan na ile Pan mógł i za to dziękuję bardzo. Szkoda, że nie ma takich sprzedawców w sklepie:). Jakąś decyzję muszę podjąć. Mi chyba bliżej do 19, ale zastanowię się jeszcze. Pozdrawiam.

 • Krzysztof Szewczyk

  Witam Cię Łukaszu mam problem z wyborem roweru mtb model już wybrałem i była przysiadka w sklepie to: Cube ltd sl mam 176 centymetrów wzostu rozmiar nogi 86 centymetrów i pytanie czy 17 czy 19 cali na obu siedziałem i jeżdziłem po sklepie skiteam Warszawa i nie wiem co wybrać? Na 17 było ok choć sprzedawca mówił iż 19 lepsza by była na 19-tce byłem bardziej wyciągnięty lecz rower był mniej nerwowy niż na 17, na 17 musiałbym w terenie bardzo uważać i nie wiem co wziąść co radzisz?

  • Weź ten, na którym czujesz się lepiej. Ja mam krótsze nogi od Ciebie (175/79 cm) i przy kołach 27.5″ wybrałbym ramę 18 cali. Przy kołach 29″ pewnie 17″. Ale oczywiście wzrost i noga to nie wszystko, zostaje jeszcze chociażby długość rąk.

   Jeżeli tylko na 19″ nie czułeś się źle, to czemu nie. Ja lepiej czuję się na mniejszych ramach, ale na zbyt małych moja dziewczyna mówi, że wyglądam jak na rowerze po młodszym bracie :D Ale i tak wolałbym ciut za małą ramę (ciut), niż ciut za dużą. Choć to w pewnym zakresie można niwelować wymieniając mostek czy skracając kierownicę.

   W każdym razie jeżeli tylko nie czujesz się źle na 19, to czemu by nie wziąć takiego rozmiaru.

 • Daniel Markowicz

  Witam
  Ja mam pytanie odnośnie rowerów FS i odpowiedniego doboru ramy do długości nóg. Zamierzam kupić rower od CANYON-a model neuron niestety firma ta sprzedaje swoje rowery tylko i wyłącznie wysyłkowo i nie maja sklepow które oferowały by mozliwość jazdy testowej W przypadku FS jak ma sie opracowana przez Ciebie tabela ? Długość mojej nogi w kroku to 84 cm ( z wyliczeń twoich wychodzi 47,88 cm ) wiec rama 19 producent CANYON na swojej stronie zamieszcza taka specyfikacje: rama M ma dł. rury podsiodłowej 440mm a rozmiar L już ma 480mm wychodzi na to ze dla mnie odpowiedni rozmiar to L. Jeśli to pomoże obecnie śmigam na rowerze marki KROSS rama rozmiar 20 i bolą mnie ręce ( dochodzi do tego mrowienie i drętwienie rąk ) wraz z nadgarstkami

  • Cześć, z rowerami z pełną amortyzacją może być problem, jeżeli chodzi o tę tabelkę. Z tego co kojarzę Canyon ma na stronie specjalny kalkulator, który pomaga w dobraniu odpowiedniego rozmiaru. Zawsze możesz też do nich napisać, co by radzili, bo myślę, że oni będą najlepiej wiedzieć.

   • Daniel Markowicz

    Dzieki za dop.
    Pytałem na stronie Canyona osoby z Polskiej dystrybucji odnośnie rozmiaru ramy pod moje wymiary i koleś wywnioskował z ich kilkuletniego dośwaidczenia ze najlepszy wyborem dla mnie według nich byłby rama L z rura podsiodłową dlugosci 480 mm Ale ale z kalkulatora na ich stronie i słow dystrybutora wyszło ze moje wymiary mieszczą się miedzy ramą M a L i teraz dylemat wielki bo nie mam gdzie dosiać takiej ramy by przekonac sie na własnej skórze który rozmiar bedzie dla mnie odpowiedni. Uzytkownicy maja podzielone zdanie na temat wielkości ram jedna grupa woli mniejszy rozmiar a druga wiekszy. Co prawda mam możłiwosc zwrotu roweru lub ewentualnej wymiany na inny model czy rozmiar ale nie chce mi sie bawic w poczte polską
    A jak sie maja rozmiary ram L to 20′ czy jeszcze 19′

    • S, M, L to są ustalane przez producenta oznaczenia, których nie powinno się porównywać między różnymi rowerami. Zresztą samo oznaczenie calowe też bywa mylące u niektórych producentów.

 • Kasia

  Witam serdecznie, proszę o pomoc w wyborze rozmiaru roweru. Mam 168 cm wzrostu, dł wew. nogi 78-9 cm, raczej dłuższe niż krótsze ręce.

  Zastanawiam się nad rowerem http://www.whyte.pl/portobello rozmiarem M albo L. Rozważam L dlatego, że zależy mi na lekko pochylonej sylwetce, nie chciałabym siedzieć na rowerze jak na kanapie.

  Rower ( rozmiar M) ma rozstaw osi i efektywną dł. g. rury jak mój stary „uniwersalny” góral, stąd m.in. moje nim zainteresowanie. Nie mam możliwości przymierzenia roweru. Czy ma jakieś znaczenie, że jest dedykowany dla mężczyzn, bo okazuje się, że ten jest?

  • Hej, moja dziewczyna nie tak dawno kupiła sobie Whyte Shoreditch, czyli rower na tej samej ramie. Też ma 168 cm wzrostu i nogi ok. 79 cm. Wybrała rozmiar… S :)

   I rama nie jest na nią absolutnie za mała. A też porównywaliśmy większość wymiarów do jej poprzedniego roweru, też górala na wygodnej ramie.

   Moim zdaniem L-ka będzie na Ciebie dużo za duża. Pozycji za kierownicą nie wybiera się tylko patrząc na długość górnej rury, musi za tym iść cała geometria.

   Jeżeli już to M-ka może być dobrym wyborem. Ale cały czas musisz pamiętać, że ta seria rowerów ma geometerię przesuniętą ciut bardziej w stronę komfortu. Może nie wyprostowanych pleców, ale jednak nie pochylonej sportowo sylwetki.

   • Kasia

    Bardzo dziękuję za pomoc :), wybrałam M-kę. Jeszcze mam takie pytanie, jakie narzędzia są potrzebne do złożenia roweru, tzn. klucze, średnica?

    • Potrzebny Ci będzie płaski klucz 15 do przykręcenia pedałów (pamiętaj, że jest prawy i lewy): https://roweroweporady.pl/jak-wymienic-pedaly-w-rowerze/

     Koła (a w zasadzie pewnie tylko przednie) przykręca się takim dedykowanym kluczykiem, który dostaniesz razem z rowerem.

     Będziesz musiała przykręcić jeszcze kierownicę (w Shoreditchu robi się to imbusem nr 4) oraz ustawić siodełko na wysokość i przód-tył (w S-u robi się to imbusem nr 5).

     • Kasia

      Dziękuję za pomoc, w/w narzędzia kupiłam, rower złożyłam bez większych trudności, pierwsze 100 km za mną. Rower jest lekki, zwrotny, rozmiar pasuje :) Jedyne ewent. zastrzeżenia, to dyskretne tarcie zacisków hamulca podczas obrotu przedniego koła (podczas jazdy „na zewnątrz” niesłyszalne) i brak karty gwarancyjnej – dostałam tylko paragon – ciekawa jestem jak to było u Was? Od sprzedawcy dostałam informację, że karty nie wydają; natomiast odn. hamulca, że to kwestia jego dotarcia.

      • Jeżeli chodzi o kartę gwarancyjną, to chyba nic takiego nie dostaliśmy. Ale wystarczy sam dowód zakupu.

       Co do tarcia, to nic nie musi się „docierać”. Zakręć kołem i popatrz czy tarcza ociera o jeden z klocków. Jeżeli tak się dzieje, poproś o pomoc drugą osobę. Postawcie rower na równej nawierzchni, poluzuj trochę dwie śruby trzymające zacisk hamulca. Następnie niech druga osoba wciśnie klamkę hamulca i trzyma. Ty w tym czasie równomiernie dokręć obie śruby, z czuciem raz jedną, raz drugą. To pomoże ustawić zacisk hamulca względem tarczy.

 • Krzysztof

  Cześć Łukasz. Mam problem. Kupuję rower Kross Evado 4.0 i nie wiem jaką ramę wybrać. W sklepie przymierzyłem ramę 19 cali i 21 cali. Siedząc na rowerze z ramą 19 cali gdy siodełko podniosłem do połowy było dobrze, a w rowerze 21 cali gdy siodełko było maksymalnie opuszczone dopiero mogłem całą stopę położyć na ziemi. W obydwu rozmiarach stając okrakiem nad ramą miałem trochę luzu. Sprzedawca polecił mi 19. Mam 177 cm wzrostu i 82 cm długości nogi po wewnętrznej. Mam 15 lat i szybko rosnę a chciałbym żeby ten rower służył mi bardzo długie lata. Jaki rozmiar ramy więc wybrać? 19 cali czy 21 cali? Rower będzie mi służył do rekreacyjnej jazdy. Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję. Pozdrawiam :)

  • Cześć,
   jeżeli chodzi o ustawienie siodełka, to polecam ten wpis: https://roweroweporady.pl/jak-ustawic-siodelko-w-rowerze/

   Jeżeli możesz postawić całą stopę na ziemi, nie schodząc z siodełka (lub nie zsuwając się na bok), to znaczy, że siodełko jest za nisko. Noga podczas pedałowania powinna się w najdalszym miejscu prawie całkowicie uginać.

   „Mam 15 lat i szybko rosnę a chciałbym żeby ten rower służył mi bardzo długie lata”

   A wiesz ile urośniesz? Bo może będziesz miał ponad 2 metry i potrzebna Ci będzie rama 23 cale? W momencie gdy rośniesz, to nie jest najlepszy moment na zakup roweru „na lata”. No chyba, że zmienisz sobie kiedyś ramę.

   Jeżeli na ramie 21″ czułeś się dobrze i nie miałeś wrażenia, że to rower jak od starszego brata, to ja bym wybrał ten rozmiar.

 • Docent

  Dobry wieczór, mam małą zagwozdkę. Mój wzrost to 180 cm, długość wewnętrzna nogi 85 cm. Rower jest na kołach 29. Niestety mam do wyboru 19 lub 21 cali. Którą wielkość wybrać. Z góry dziękuję za podpowiedź.

  • Cześć, najlepiej byłoby przymierzyć się do obu tych rozmiarów. Albo porównać z jakimś innym rowerem geometrię.

 • Arek Kwaśnik

  Mam pytanie- Mój brat (15 lat) chce rower, z obliczeń wynika, że potrzebuje 19cali. Czy jeśli miałby to być rower na +/- 5 lat to lepiej dołożyć 2 cale (jednego się nie da), czy pozostać przy 19 calach? Czy te 2 cale robią tak dużą różnicę? Byłbym wdzięczny za odpowiedz.

 • Grzegorz Hetman

  Witam, mam pytanie odnośnie wyboru rozmiaru ramy do roweru serii Level B. Mam 184 cm wzrostu i 85 cm nogę. Według wyliczeń ze strony krossa wychodzi mi 19″ czyli „M”. A według tabelki tegoż samego producenta na mój wzrost zalecana jest „L”. Dodam że pokonuję duże dystansy w terenie umiarkowanie górzystym. Wstępna przymiarka do „M” sprawiała wrażenie kierownicy zbyt blisko. W „L” natomiast rama przy sterach sięgała krocza. Który rozmiar w perspektywie czasu będzie prawidłowym rozwiązaniem? Bo po przesiadce z 26″ trudno mi określić co może być problemem, bo wszystko jest dziwne :)

  • Cześć,
   „rama przy sterach sięgała krocza” – cóż, zdziwiłbym się, gdyby było inaczej.

   Jeżeli na M czułeś, że kierownica jest zbyt blisko, to ten rozmiar nie jest dla Ciebie.

 • Michał

  Łukaszu, wiesz że w rowerach szosowych rozmiar ramy nie dotyczy długości pionowej rurki (tak jak chociażby w crossach lub mtb) tylko poziomej :)? Patrzę na wymiary Twojego Cuba i porównując z tym co mówisz mam wrażenie, że mierzysz zły odcinek :)

  • Michał

   chyba, że nie masz szosówki, a wymiar 49 cm pionowej rurki to zbieg okoliczności :)

 • Przemek

  Ciekawe co poradzisz w przypadku 194cm, wew noga 100cm. nawet w rowerowych nie chcą wciskać 58. trek 62 nawet jest zbyt mały…

 • Katarzyna Barbara Joanna

  Witam. Chce zakupic rower miejski przez Internet poniewaz nie ma takiego modelu u mnie w sklepie stacjonarnym http://allegro.pl/show_item.php?item=6801330079 rower ma rame 21 cali a kola 28 cali. Zalezy mi na kolach 28 cali . Ale czy rama bd odpowiednia do mojego wzrostu. Mam 163cm wzrostu a dlugosc nogi 80-82cm. Z gory dziekuje za odpowiedź :)

  • Hej, moim zdaniem powinnaś szukać mniejszego rozmiaru. Sprzedający podaje, że jest to rower na wzrost 163-188 cm, co jest hmmm… nie powiedziałbym kłamstwem, bo osoby o tak dużej rozpiętości wzrostu pewnie dałyby radę jechać na takim rowerze. Ale jest to mocne nadużycie, bo w skrajnych przypadkach, albo niska osoba będzie bardzo wyciągnięta na tym rowerze, albo wysokiej osobie będzie na nim już ciasno.

   I niestety potem widać niewysokie dziewczyny na wielkich kozach, które mają problem aby trzymać kierownicę. Bo sprzedający zaszalał i uznał, że jeden rozmiar ramy będzie tak samo dobry na niewysoką, jak i bardzo wysoką osobę :)

   Sugerowałbym przejść się do pobliskich sklepów rowerowych i poprzymierzać nawet inne modele miejskich rowerów. A jeżeli nie masz takiej możliwości, tak czy siak, celowałbym w ramę 19 cali, ten sprzedający też ma rowery z taką ramą.

 • Mirek Kuźma

  Witaj, mam pewien problem podczas jazdy rowerem. Mam turystyka LAZARO z ramą 21′, na kołach 28′, mój wzrost to 186cm, a odległość krocza od podłoża to około 90cm. Według danych z tabelki którą umieściłeś do crossa/trekkinga powinienem mieć nawet większa ramę. Z kolei według tabelki ze strony producenta znajduję się wzrostem przy dolnej granicy ramy 21′, czyli na siłę rama 19′ też by była dobra. Ale to wszystko oczywiście czysta teoria ;) W praktyce, gdy jadę rowerem w „normalnej” pozycji, jest w porządku, ale gdy muszę jakiś czas kierować jedną ręką, brakuje mi ramienia! Po chwili boli ręką i kierownicę muszę po prostu przytrzymywać palcami. Pytanie czy jest sent myśleć o zmianie ramy,czy raczej pokombinować z przesunięciem siodełka/wymianą mostka?

  • Cześć,
   z ustawieniem siodełka się nie kombinuje, tylko ustawia je poprawnie: https://roweroweporady.pl/jak-ustawic-siodelko-w-rowerze/

   Natomiast jeżeli chodzi o jazdę z trzymaniem kierownicy jedną ręką, to co to są za sytuacje? Niestety nie widzę tego, więc ciężko mi coś doradzić, ale jeżeli w „normalnej” pozycji wszystko jest okej, to przyczynę widziałbym raczej w nienaturalnej pozycji, a nie za dużej ramie.

   Oczywiście możesz pokombinować z wymianą mostka na trochę krótszy, pamiętając, że zmieni to charakterystykę prowadzenia roweru. Ale cały czas mnie ciekawi, co Ty robisz tą drugą ręką podczas jazdy :)

   • Mirek Kuźma

    No dobra, nie śmiać się. Zdarza się, szczególnie latem, że wyskakuję rowerem do sklepu po jakieś drobnostki i często wracając sobie żółwim tempem jadę szerokim chodnikiem przez wodzisławski rynek… z czekoladowym lodem w jednej ręce i kierownicą w drugiej… ;) Wszystko oczywiście powoli, z głową i bezpiecznie, ale po minucie po prostu boli mnie wyciągnięta do kierownicy ręka i cała przyjemność pryska. Zastanawiałem się, czy przypadkiem rama nie jest ciut za duża, ale widocznie trzeba po prostu zmienić nawyki ;)

    • Przepisy mówią o obowiązku trzymania przynajmniej jednej ręki na kierownicy, tak więc wszystko jest w porządku, póki nie stwarzasz niebezpieczeństwa na drodze :)

     Musiałby ktoś z boku spojrzeć, jak to wygląda. Może rama jest za duża, a może nie :) Ciężko tak przez internet cokolwiek powiedzieć. Może spróbuj porównać pozycję i wygodę za kierownicą, z innymi rowerami, jeżeli masz do nich dostęp.

     • Mirek Kuźma

      Rower mam od niedawna, zrobił dopiero 400km. Przy jednorazowym pokonywaniu dystansów do pracy rzędu 25km było ok, może jestem przewrażliwiony po prostu :D

      • Jeżeli z rozmiarem ramy coś Cię niepokoi, to warto się temu przyjrzeć, aby nie nabawić się kontuzji, zwłaszcza na dalszych trasach. Są w internecie specjalne kalkulatory, które w tym pomagają.

 • wojtasr

  WOJTASR
  Do tej pory miałem krossa r6 27,5″ rama 17, jeżdżę w maratonach mtb, ale spokojnie bez spinki, wydaje mi się że rama jest za krótka w poziomie, mocno wyprostowana sylwetka, chcę kupić cube attention koła 29, mierzyłem 17 i 19 ramę, przy 17 więcej luzu w kroku ale chyba za krótka w poziomie, 19 mały luz w kroku 2cm ale spoko w poziomie, nie wiem co wybrać, nie miałem upadku, jeźdzę spokojnie ze względu na zerwanego archillesa, ogólnie chyba cube ma krótkie ramy w poziomie, skłaniam się do 19, mój wzrost to 178, długość nogi 78

  • Cześć, nie jestem w stanie Ci podpowiedzieć na 100%. Warto wybrać się do takiego sklepu, gdzie ktoś będzie mógł na Ciebie spojrzeć z boku i podpowiedzieć.

   W maratonach wielu zawodników stawia na mniejszą ramę, a potem kombinuje z długością i kątem mostka. Ale tu już wkraczamy w sferę bike-fittingu, co być może byłoby dobrym rozwiązaniem w Twoim przypadku. Poszukaj w okolicy jakiegoś studia, może pomogą i nie będzie to kosztowało dużo.

 • Darek B

  Chcę kupić rower Cube z ramą 53cm
  Tak jak czytałem masz dokładnie taki sam rozmiar ramy Cube i jesteś zadowolony z wyboru.
  Czy możesz mi zdradzić swoje wymiary wewn. nogi i wysokość?
  Ja mam ospowiednio ok. 75cm /176cm. Ciekawe czy podobno jesteśmy rozmoarowo..

  • Chodzi Ci o Cube SL Road? Na mnie rozmiar 53 cm (pionowa rurka ramy 49 cm) był idealny, a mam 175 cm wzrostu i 79 cm nogi (mierzone po wewnętrznej, przekrok mam ok. 76 cm).

 • Karol

  Siemano, czy mógłby mi ktoś doradzić co do rozmiaru ramy jaką mam wybrać w tym rowerze https://www.giant-bicycles.com/pl/contend-sl-2-2017 ? Użyłem kalkulatora ale moje wymiary średnio się z tym pokrywają. Rozważam zakup roweru w rozmiarze M/L Czy to dobry wybór ? Wynik jaki otrzymałem to :
  Top Tube Length 56.5 – 56.9 Cm
  Seat Tube Range CC 57.6 – 58.1 Cm
  Seat Tube Range CT 59.3 – 59.8 Cm
  Stem Length 10.8 – 11.4 Cm
  BB Saddle Position 76.2 – 78.2 Cm
  Saddle Handlebar 57.2 – 57.8 Cm
  Saddle Setback 7.5 – 7.9 Cm
  Seatpost Type Setback

 • Mar

  chcę kupić rower XC, mam 162 cm, noga 73 cm, według różnych przeliczeń wychodzi mi rama 16″, przymierzałam w sklepie 15″ i 17″, na obu jechało mi się dobrze, doradzono mi, abym wzięła 17″ ze względu na bardziej sportową sylwetkę. Ale czytając różne fora wnioskuję, ze większość poleca wybrać jednak mniejszą ramę. Jak myślisz, która będzie lepsza?

  • Cześć, bardziej sportową pozycję za kierownicą, będziesz miała na mniejszej ramie. Do tego rower będzie zwrotniejszy. Wielu zawodników i zawodniczek XC wybiera właśnie mniejsze ramy, oczywiście potem dopasowując mostek, kierownicę, ramiona korby pod siebie. Ale oni mają od tego sztab specjalistów :)

   Ja też wolę ciut (podkreślam – ciut) za małe ramy, niż ciut za duże. A najbardziej wolę takie, gdzie siadam i czuję, że jest idealnie :) Ale to już kwestia osobistych preferencji. Zawsze można, tak jak napisałem wyżej, pokombinować z długością i wzniosem mostka, podkładkami pod mostkiem (w miarę możliwości) i dopasować rower idealnie do siebie.

   Którą ramę wybrać? Ciężko mi powiedzieć, nie widząc Cię na żywo na obu rowerach. Ja bym spędził jeszcze trochę czasu w sklepie, bez natarczywych spojrzeń sprzedających i sam bym się zastanowił. Moja dziewczyna też kiedyś długo wahała się między dwoma sąsiadującymi rozmiarami. I sama musiała dojść do tego, który był dla niej lepszy.

   • Mar

    dzięki za odpowiedź ;)
    najgorsze jest to że dla mnie oba są ok pod względem wygody, nie wiem na ile komfort przy robieniu kółek w sklepie przełoży się na komfort w terenie. Nie jestem wysoka, ale rama 15″ wydawała mi się zawsze mała, dla osób max do 160 cm, z drugiej strony przy moim wzroście 162 cm nie będzie dla mnie za mała. W sklepie przymierzałam 15″, ale zastanawiam się tez nad 15″ ze sklepu internetowego, porównując geometrię obu marek są one bardzo zbliżone, jednak Reach w obu się różni, w jednym jest 363 mm, a w drugim 392 mm (ten przymierzałam), to spora różnica, a nie wiem jaki powinien być Reach dla mojego wzrostu :/

 • Michal

  Witam, potrzebowałbym pomocy w doborze rozmiaru ramy. Chodzi o opisywanego Cube’a SL Road Pro tyle tylko że z 2017. Znalazłem dobrą ofertę ale mają tylko rower w rozmiarze 56 (52 cm rura podsiodłowa), mój wzrost to 186, noga 83 cm. Także teoretycznie według współczynnika 0.63 powinien być ok ale ile kalkulatorów tyle zdań :/ jeden pokazuje 53 inny 54 a kolejny 55 cm.
  Dzięki za pomoc.

  • Cześć,
   ja mam 175 cm wzrostu i nogę 79 cm. Dla mnie idealnie pasował rozmiar 53 (pionowa rurka 49 cm).

   Jesteś ode mnie sporo wyższy, 53 będzie moim zdaniem trochę za mała (oczywiście można kombinować z wymianą mostka na dłuższy, ale lepiej tego nie zakładać). Raczej celowałbym w rozmiar większy, czyli 56.

 • Janisz

  Mam wielki problem z doborem roweru. Mam upatrzony rower Trek Superfly 6, który prawie dziś kupiłem. Byłem pewny, że rozmiar na sklepie to 19,5 a okazało się, że jest to 21,5. Sprzedawca twierdzi, że dla mnie 21,5 będzie lepsze. Mierzyłem inny model Treka w rozmiarze 19,5 i ciężko mi stwierdzić czy był lepszy. Miałem za mało czasu na dokładne przymiarki. Zmierzyłem przekrok (stałem w butach + książka między nogi z dociskiem…tak chyba trzeba to mierzyć)…wyszło 88cm w sportowych butach bo nie posiadam jeszcze typowych do wpinania w pedały spd. Dodam, że jak stałem nad ramą to nie wydaje mi się aby luz do klejnotów wynosił 10cm. Jakaś pomoc?

  • Cześć, jeżeli miałeś do dyspozycji dwa rozmiar ramy, sam powinieneś poczuć, czy jest okej, czy 19,5 nie jest na Ciebie za małe. Odległość do krocza może być różna, w zależności od opadania górnej rury ramy. Czy powinno być to 10 cm? Różnie się o tym mówi, ja nie mam wyrobionego zdania, jak to powinno być w góralach.

 • Aga

  Czesc, ciesze sie, ze trafilam na Twojego bloga, mam nadzieje, ze pomozesz :) mam w planie zakup dwoch rowerow, dla siebie i corki. Dla corki, znalazlam rower Kettler Berlin city, rozmiar ramy 50, troche obawiam sie, czy nie bedzie za duzy, bo corka ma dlugosc nogi wewnatrz okolo 73 cm. Dla mnie Batavus mambo, mam 178 cm wzrostu i dlugosc wewnetrzna nogi 88 cm, czy rama 57 cm, teoretycznie przewidziana na 175-185 cm, nie bedzie za mala, niestety na damskie wieksze sie nie natknelam. Pozdrawiam i dzieki z gory za pomoc.

  • Cześć, a masz możliwość przymierzenia się do tych rowerów przed zakupem?

   W przypadku Mambo, zaufałbym producentowi, który podaje dla Ciebie właśnie rozmiar 57 cm. Ale również polecałbym przymierzyć się przed zakupem, aby rozwiać wątpliwości.

   • Aga

    Dziekuje za odpowiedz:) niestety te rowery tylko przez internet, szukam w miejscu gdzie mieszkam, ale nie ma. Juz wiem, ze Kettler bedzie na pewno za duzy dla corki, bo maksymalnie obnizone siodelko ma 85-87 cm od podloza do gornej czesci siodelka. Musze szukac cos o mniejszej ramie, ale na kolach 28 cali, masz moze jakies propozycje.

 • Łukasz

  dzien dobry mam rower szosowy wrost 180 cm a rozmiar mogą byc na 56cm ?? pozdrawiam :)

  • Cześć, warto się przymierzyć do wybranego roweru przed zakupem. Ale z grubsza, przy tym wzroście rama 56 może być okej. Ale w niektórych przypadkach rama 54 też na styk może być dobra, kwestia osobistych preferencji, niektórzy lubią ciaśniejsze ramy.

   • Łukasz

    Dziękuje za informacje ;)

 • greg

  Witaj,
  mam mały dylemat odnośnie wielkości ramy. Spodobał mi się Cube SL Road Race model 2015. Nie zaprzeczam że ma bardzo przyjemną cenę :) tylko ze ostały się jedynie ramy oznaczone jako 53cm. Roweru nie mam niestety jak „przymierzyć” na żywo do siebie (znajduje się jakieś 600km ode mnie – kompletnie inna część kraju) stąd pytanie czy taka rama powinna być odpowiednia dla mnie czy jednak za mała
  mam 180cm wzrostu i długość nogi około 79cm

  • greg

   tak przy okazji – czytając Twoje testy widziałem właśnie Cuba SL Road. Może pamiętasz jak maksymalnie szerokie opony przyjmie rama i obręcze? docelowo to chciałbym z tego takiego „wana be gravel” zrobić z prosta kierownica :)

   • Na pewno wchodziły Schwalbe CX Comp 38C (kwestia czy przednia przerzutka na to pozwoli w obecnym modelu, ale powinna). Czy uda się wsadzić coś szerszego, tego nie wiem, bo nie próbowałem. Do jazdy po bezdrożach, opony 32-35-38C w zupełności mi wystarczają.

  • Ten rozmiar był na mnie idealny, a mam 175 cm wzrostu, nogę mierzoną przy skórze po wewnętrznej 79 cm, przekrok ok. 76 cm.

   Ale nie podejmę się strzelania, czy na Ciebie będzie dobry. Zakładam, że tak, najwyżej trzeba będzie pokombinować nad zmianą mostka na dłuższy. Ale to nie znaczy, że taka rama będzie Ci pasować, bo nie każdy lubi ciaśniejsze ramy.

 • Marcin

  Rama 53 ,czy przy moim wzroście 188 będzie dobra ?

  • Pytasz o rower szosowy? Z mojego doświadczenia wynika, że jeżeli pozioma rurka ramy będzie miała 53 cm, to rower może być trochę za mały. Ale niektórzy lubią krótkie ramy szosowe i dopasowują je do siebie wymieniając mostek. Ale… takie rzeczy trzeba robić z głową i najlepiej po przymierzeniu się do roweru w sklepie, a najlepiej korzystając z profesjonalnego bikefittingu.

 • Maciek

  Mam 171 cm wzrostu i 77,5 -78 cm przekrok. Jaka rama będzie właściwa w Unibike crossowym ?

  • Cześć, ja bym celował w ramę 19 cali. Ale warto oczywiście przed zakupem przymierzyć się do tego rozmiaru.

   • Maciek

    Jak dzwoniłem do sklepu do powiedzieli na podstawie wzrostu, że 17 cali, nie pytali o przekrok. Dodatkowo zastanawiam się jak jest ze zwrotnością roweru z większą ramą bo planuję jeździć
    z dzieckiem 4 letnim w foteliku montowanym z tyłu do ramy.

    • A to kupujesz przez internet czy stacjonarnie? Najlepiej wybierz się do kilku sklepów i poprzymierzaj do różnych modeli, w różnych rozmiarach (ustawiając siodełko oczywiście).

     I poczujesz na którym czujesz się najlepiej, a potem w domu porównaj geometrię z wybranym Unibike (sama informacja że to 17 czy 19 cali nie zawsze wiele mówi).

     Często wypada się też pomiędzy rozmiarami i można wedle uznania wziąć mniejszy lub większy rozmiar.

 • StachBpl

  Przecież to się nie trzyma kupy. Jakie znaczenie ma długość rurki na której osadzone jest siodełko. Ważna jest odległość od suportu do wierzchu siodełka czyli prawie długość nogi, a rurka, która wg ciebie jest rozmiarem ramy może być znacznie krótsza, bo ramy często mają inny kształt niż ta na rysunku. Nic się nie mówi o długość ramy i rodzaj kierownicy, a to przecież wpływa na to jaką pozycję przyjmiemy za kierownicą, czyli o komforcie jazdy.

  • „Jakie znaczenie ma długość rurki na której osadzone jest siodełko.”

   Zwykle ramy rowerowe budowane są według standardowych prawideł. Tzn. proporcje pionowej rurki ramy są zachowane w stosunku do poziomej (wirtualnie poprowadzonej).

   „Ważna jest odległość od suportu do wierzchu siodełka czyli prawie długość nogi”

   Jest istotna (choć nie tylko ona), ale niewielu producentów podaje zakres w jakim można ustawić siodełko.

   „a rurka, która wg ciebie jest rozmiarem ramy może być znacznie krótsza, bo ramy często mają inny kształt niż ta na rysunku.”

   Tak, zgadza się. Przy nietypowych ramach (przy typowych zresztą też), warto sprawdzić w sklepie, która rama najbardziej nam pasuje. Czasami też, gdy rama jest mocno opadająca, producenci podają nie tylko długość pionowej rurki, ale także jej wirtualną długość.

   „Nic się nie mówi o długość ramy”

   Jest to cecha, która przyjęła się przy określaniu rozmiaru ramy szosowej. Choć i tak trzeba tam patrzeć na jej stosunek do pionowej rurki ramy, bo wiele tutaj zależy od geometrii. Oczywiście do tego dochodzą takie elementy jak długość główki ramy, stack, reach. To co znajdziesz w tym wpisie, to jedynie punkt wyjścia do dalszego sprawdzania rozmiaru.

   „i rodzaj kierownicy, a to przecież wpływa na to jaką pozycję przyjmiemy za kierownicą, czyli o komforcie jazdy.”

   Jeżeli chodzi o szerokość czy gięcie kierownicy, to zawsze możemy ją skrócić/wymienić na inną. Tak samo zresztą ze wspornikiem kierownicy. Jest cała masa osób (w tym ja), które nie są do końca „standardowej” budowy. Np. przy danym wzroście mają dość krótkie, albo bardzo długie nogi i patrząc po nogach – pasuje im rama np. 17″, a po wzroście 19″. I wszystkie kalkulatory internetowe wymiękają. Ja np. nie jestem w stanie wyliczyć odpowiedniego rozmiaru ramy na stronie Canyona, bo podaje on, że osób o takich parametrach jak ja – 175 cm i przekrok 74 cm po prostu nie ma :) i zalecają kontakt z obsługą.

   W innym przypadku, np. przy tabelce producenta odnośnie Gianta AnyRoad, wypadałem na styku rozmiaru S i M. I tak naprawdę bez przymierzenia się w sklepie, trudno byłoby ocenić, który rozmiar wybrać. Bo oba pewnie by mi pasowały, ale na jednym z nich czułbym się zdecydowanie lepiej :)

 • Wojtek

  Witam,

  Potrzebuję porady co do rozmiaru który wybrać. Rower to RIVERSIDE 120 B’TWIN. Niestety na stronie są tylko wersje S,M,L. Rower będzie do jazdy na działeczkę z dzieckiem w foteliku – około 3km więc cudów od samego sprzętu nie oczekuję ;)
  Mam 171,5 cm wzrostu oraz około 77 cm długośc nogi.

  • Hej, oczywiście najlepiej wybrać się do Decathlonu i przymierzyć. Ale wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że M-ka powinna być okej.

 • sasza x

  chce kupic rower cannondale quick 1 disc 2017 i nie wiem jaki rozmiar ramy. mam 177 i przekrok 86. mój dylemat to M czy L

  • Cześć, dobór rozmiaru ramy to temat, którego niestety mój wpis nie wyczerpuje. I chyba żaden nie wyczerpie, bo ludzie różnią się od siebie budową ciała a także preferencjami co do pozycji za kierownicą.

   Byłoby najlepiej, gdybyś przysiadł się do tego roweru przed zakupem, a jeżeli kupujesz wysyłkowo, to popatrz w okolicznym sklepie czy nie mają czegoś podobnego i porównaj z tym Cannondale’m.

 • skorupek

  Witam przymierzam sie do zakupu roweru kross evado 6.0 mam 185 wzrostu i 83cm od ziemi do krocza i wedlug obliczen firmy kross z tabel wynika ze powinienem wziac rower o rozmiarze 19cali pisalem do sklepu w ktorym byl ten rower i sprzedawca pod moj wzrost poleca zdecydowanie rozmiar 21 . Dodam ze moj brat ma rower crosowy kands rozmiar 19 i pasuje idealnie prosze o jakas porade pozdrawiam

  • Hej,
   1) wybierz się do sklepu i przymierz do takiego Krossa, to będzie najlepsze rozwiązanie

   2) Sprawdź sam wymiary roweru Twojego brata i porównaj z tym co podaje Kross na swojej stronie

   3) Masz dość krótkie nogi w stosunku do wzrostu (tak jak ja), więc może być tak, że dla wzrostu dobra będzie rama 21″, ale dla samych nóg 19″.

   I według mnie, Ty jesteś właśnie pomiędzy tymi dwoma rozmiarami. Raczej z naciskiem na 19 cali, ale tak jak pisałem wyżej – najlepiej wybrać się do sklepu i przymierzyć do obu tych rozmiarów.

 • Jarek Gmernicki

  Witam. Zastanawiam się nad kupnem roweru. Po obejrzeniu kilku Twoich filmów na YT zdecydowałem, że będzie to rower szosowy lub fitnessowy (bardziej jestem za tym drugim ze względu na uniwersalność). Miałeś styczność z rowerami KS CYCLING? Są tanie, podobają mi się wizualnie ale nie znam się kompletnie na osprzęcie. Nie mam też możliwości zobaczyć tych rowerów na żywo. Musiałbym kupić w ciemno.
  Pozdrawiam

 • E12W82

  Witam. Planuję zakupić rower do jazdy zarówno po szosach jak i terenie (sporo wzniesień) są to głównie utwardzone drogi ale ze żwirem, drobnymi kamieniami, dużą ilością piachu, igliwia, pobocza szos wyglądają podobnie. Obecnie używam Arkus Classic z męską ramą koła 26, niestety przy częstym używaniu na dłuższych trasach(nawet 10 km) jazda jest niekomfortowa, cierpną dłonie dokuczają mięśnie pleców, przedramion. Przez długi okres czasu z uwagi na uraz ścięgna Achillesa roweru używałam na dystansie paru km i niezbyt często,więc nie było to odczuwalne. Mam 167 cm wzrostu, długość nogi po wewnętrznej to 77 cm. Zastanawiałam się nad rowerem Spartacus Cross damka wspomnianym przez pana na blogu, nie wiem tylko jaki rozmiar ramy mam wybrać 17/19 oraz czy sprawdzi się w opisanych warunkach przy częstym używaniu na trasie 15- 30 km. Proszę o podpowiedź, jeżeli miał pan okazję sprawdzić ten rowerek lub tez co wynika z pańskiego doświadczenia.

  • Hej,
   jeżeli cierpną Ci dłonie, dokuczają mięśnie pleców, to masz za dużą ramę. 19″ to rozmiar dla osoby o wzroście bliżej 185 cm. Przy Twoim celowałbym bardziej w coś z ramą 16″.

   Nie kupuj nic przez internet na razie. Wybierz się do kilku sklepów rowerowych, przymierz do różnych rowerów w różnych rozmiarach i sama oceń, na którym będzie Ci najwygodniej. Sprzedających słuchaj, ale nie wierz im do końca, zwłaszcza w zapewnienia, że mimo, że nie mają akurat mniejszego rozmiaru do przymiarki, to jak pojeździsz, do się przyzwyczaisz do większego (autentyk, który osobiście słyszałem!).

 • E12W82

  Zapomniałam obecny rower to arkus classic, ale rama to 19′ a poziomy element ramy nie jest nachylony pod kątem.

 • Michał Jak

  Panie Łukaszu,
  Zastanawia mnie tylko czy pomiar ma być rzeczywiście bez obuwia- wszak z moimi butami mtb to są jakieś 3 cm różnicy…

  • A jak zmienisz buty na inne, które będą miały mniejszy bieżnik? :) Te wszystkie wzory wynikają z przyjętych proporcji i należy je traktować jedynie jako wyjściową bazę. Bo rowery mają różną geometrię, są wyższe, niższe, bardziej i mniej agresywne. Tak czy siak bez sprawdzenia roweru w sklepie, albo dokładnego porównania z geometrią obecnego roweru się nie obędzie.