Rozmiar ramy rowerowej – jaki wybrać?

To ramy rowerowe są w różnych rozmiarach? – takie pytanie zadał mi kiedyś mój (mało rowerowy) znajomy. Ano są. Rozmiar ramy roweru to jeden z kluczowych parametrów, które musimy wziąć pod uwagę przy zakupie. Dobrze dobrany rozmiar sprawi, że na rowerze będzie się nam jeździło wygodnie, szybko i bezpiecznie. Natomiast za mały lub co gorsza – za duży rower, będzie powodować frustrację i zniechęcenie do jazdy. Warto poświęcić trochę czasu na dobór odpowiedniego rozmiaru ramy, tak aby potem cieszyć się z nowego jednośladu przez długi czas.

Wpis powstał 5 lat temu

Przyszedł czas, aby go mocno odświeżyć.

Czym jest rozmiar ramy rowerowej?

Jak sprawdzić rozmiar ramy rowerowej

To umowne określenie, identyfikujące jeden z wymiarów ramy rowerowej. Przyjęło się, że w rowerach górskich/crossowych/trekkingowych/miejskich rozmiarem jest długość pionowej rurki ramy (mierzona od środka suportu). Czasem (na rysunku ze szczegółową geometrią) podawane są dwie jej długości – całkowita (czerwona linia) oraz mierzona do środka górnej rury ramy (zielona linia). Zwykle rozmiar jest wyrażany w calach, czasem w centymetrach. Natomiast w przypadku rowerów szosowych/przełajowych/grawelowych, najczęściej rozmiar ramy to efektywna długość górnej rury ramy (niebieska linia).

Ale! Sama sucha informacja o rozmiarze ramy to nie wszystko. Nie można zakodować sobie „mam rower górski z ramą 19 cali i taki będzie mój kolejny”. Po pierwsze, czasami rozmiar podawany przez producenta, nie za bardzo odpowiada realnym wymiarom ramy. Po drugie – ramy różnią się geometrią – mają różne proporcje długości poszczególnych rurek – np. na dwóch rowerach o tej samej długości pionowej rurki, możemy siedzieć w bardziej sportowej, zgiętej pozycji, albo bardziej wyprostowanej i wygodniejszej. Sama znajomość rozmiaru, niech będzie jedynie punktem wyjścia do dalszych poszukiwań.

Zapraszam do obejrzenia odcinka wideo Rowerowych Porad, w którym opowiadam jak dobrać rozmiar ramy. Będzie mi miło jeżeli zasubskrybujesz mój kanał :)

Jak dobrać rower do wzrostu?

Wzrost to nie jest pierwszy parametr, na który warto patrzeć. Wielu sprzedających/producentów rowerów podaje tylko zalecany wzrost, zapominając, że każdy z nas różni się anatomią – przy tym samym wzroście, długość nóg może się znacznie różnić, a to potrafi diametralnie zmienić wybór rozmiaru ramy, albo wręcz uniemożliwić zakup konkretnego modelu roweru. Wzrost jest pewną informacją, ale należy zacząć od zmierzenia przekroku.

Jak obliczyć odpowiedni rozmiar ramy

Przekrok ramy rowerowej
Fot. Garry Knight

Zmierz swój przekok. Stań boso w lekkim rozkroku przy ścianie, między nogi wsuń książkę (a najlepiej poziomicę) i przesuń maksymalnie do góry, ale tak by nie uwierała. Przyda się druga osoba, która zmierzy teraz odległość od grzbietu książki do ziemi.

Wynik, który otrzymasz, pomnóż przez odpowiedni współczynnik, w zależności od tego jakiego roweru szukasz.

W przypadku roweru górskiego z kołami 26 lub 27,5 cala pomnóż przez 0,226 by otrzymać wynik w calach lub przez 0,57 by otrzymać wynik w centymetrach.

W przypadku roweru górskiego z kołami 29 cali pomnóż przez 0,238 by otrzymać wynik w calach lub przez 0,6 by otrzymać wynik w centymetrach.

W przypadku rowerów trekkingowych/crossowych/fitnessowych/miejskich długość nogi pomnóż przez 0,25 by otrzymać wynik w calach lub przez 0,63 by otrzymać wynik w centymetrach.

W przypadku rowerów szosowych/przełajowych/grawelowych długość nogi pomnóż przez 0,26 by otrzymać wynik w calach (choć w szosowych zazwyczaj nie stosuje się calowej miary) lub przez 0,66 by otrzymać wynik w centymetrach.

Poniżej zamieszczam tabelkę, która pomoże Ci we wstępnym wyborze odpowiedniej ramy.

Rozmiar ramy rowerowej
Kliknij aby powiększyć

Co oznacza otrzymany wynik?

Jest to teoretyczna długość pionowej rury ramy roweru. Najlepiej odczytać go z rysunku pokazywanego przez producenta roweru. Zdarza się bowiem, że jakaś marka bierze swoją rozmiarówkę „z kosmosu”, jak chociażby Cube na którym kiedyś jeździłem. Na rysunku poniżej widać grafikę ilustrującą wymiary ramy w rozmiarze 53 cm. Skąd Cube wziął ten rozmiar, do dziś nie wiem. Dla mnie ma ona rozmiar 49 cm (19-19,5 cala).

Jak dobrać rower do wzrostu

A ja mam inną długość, a rower mam dobry!

Nie ma w tym nic dziwnego, rowery różnią się od siebie geometrią. Wystarczy, że górna rura ramy szybko opada, by jednocześnie skróciła się pionowa rurka. Sama długość pionowej rurki to też nie wszystko, liczy się długość także poziomej (w rowerach o różnych zastosowaniach, ten wymiar będzie się różnił), wysokość główki ramy, kąty, stack, reach itd. Ale to temat na rozważania o rodzajach geometrii ram, które zostawię na inną okazję.

W każdym razie, wynik który otrzymasz z tabelki powyżej, traktuj jedynie jako poglądowy i pewien punkt wyjścia. Ostatecznego wyboru i tak najlepiej dokonać w sklepie, po przymiarce.

Przekrok ramy

Przekrok ramy rowerowej
Rysunek z geometrią ramy roweru Cannondale Trail

Informacja o naszym przekroku jest bardzo ważna jeszcze z jednego powodu. Każda rama rowerowa, w każdym rozmiarze, ma trochę inny przekrok. Nie każdy producent podaje ten parametr, ale na szczęście staje się to coraz powszechniejsze. Do czego przydaje się taka informacja? Znając swój przekrok, możemy bez wychodzenia z domu sprawdzić, czy po zsunięciu się z siodełka „na ramę”, nie będziemy wisieć kroczem na górnej rurze ramy (nie dotyczy to oczywiście rowerów miejskich/trekkingowych z „damską” ramą). Albo czy w awaryjnej sytuacji, nie obijemy sobie nic o ramę.

Jaka powinna być różnica naszego przekroku do przekroku ramy? Dodaj do swojego przekroku ok. 1,5 cm dla butów szosowych i 2,5 cm dla butów MTB. W przypadku rowerów szosowych, Twój przekrok w butach powinien być większy przynajmniej o 1 centymetr, dla rowerów górskich to co najmniej 5 centymetrów.

Ale z przekrokiem to też nie jest taka jednoznaczna sprawa. I tak najlepiej przysiąść się do konkretnego roweru, żeby zobaczyć jak przekrok wygląda w praktyce. Zresztą zobaczcie na poniższy przykład:

Giant przygotowuje bardzo fajne tabelki, pokazujące jaki rozmiar ramy zalecają, patrząc na kombinację wzrostu i przekroku. Szkoda, że polski Giant nie przygotowuje wersji dla naszego rynku, ale wystarczy wpisać w Google Grafika nazwę interesującego Was modelu z dopiskiem – sizing. Potem czeka nas tylko przeliczenie przekroku na cale (wystarczy podzielić go w centymetrach na 2,54) i zamienienie wzrostu w centymetrach na stopy&cale (polecam ten kalkulator).

I teraz co ciekawe, ja mam 175 cm wzrostu i 74 cm przekroku (mam krótkie nogi, o czym jeszcze za chwilę), czyli 5’9″ i 29″. Z tabelki dla roweru szosowego Giant TCR wychodzi mi rozmiar M, który ma przekrok… 76,5 centymetra, czyli w butach byłbym na styk, a może już opierałbym się o ramę. Musiałbym to sprawdzić w sklepie (i np. rozważyć wybór ramy w rozmiarze S). Oczywiście dla osoby o tym samym wzroście, ale przekroku dajmy na to 31 cali (ok. 79 cm) przekrok ramy byłby w zupełności wystarczający.

Dochodzi tu jeszcze kwestia, że osoba o większym przekroku ode mnie, ma oczywiście krótszy tułów (przy tym samym wzroście), może mieć ręce o innej długości. Innymi słowy – bez ostatecznej przymiarki w sklepie, nigdy nie będziemy pewni w 100% co do rozmiaru ramy.

Mam krótkie nogi, co teraz?

Chodzi oczywiście o krótkie nogi, w stosunku do wzrostu. Jak to sprawdzić? Nie dokopałem się do jednoznacznych norm określających przeciętną długość nóg. Każdy z nas jest inny i nie mamy na to żadnego wpływu. Dobrym punktem odniesienia może być chociażby tabelka Gianta, którą wstawiłem powyżej. Jeżeli dla Twojego wzrostu, Twój przekrok znajduje się na skrajnie lewym polu (albo wręcz wypada poza skalę), to można powiedzieć, że masz niski przekrok. Tak jest właśnie w moim przypadku. Co wtedy?

Musisz liczyć się z tym, że możesz (ale nie musisz) być zmuszony do zakupu roweru w rozmiarze mniejszym, niż wynika to z zalecanego wzrostu (żeby nie zawisnąć na ramie kroczem, albo żeby rura podsiodłowa nie było maksymalnie wsunięta do ramy). Może się też okazać, że dany rower po prostu nie jest dla Ciebie (dzieje się tak zwłaszcza w przypadku rowerów grawelowych/przełajowych) – niektóre ramy mają bardzo wysoko poprowadzoną górną rurę ramy i zwyczajnie nie uda Ci się stanąć nad ramą. Albo gdy się to uda, okaże się, że pasuje Ci najmniejszy rozmiar, który jest na tyle krótki, że nie da się tego wyrównać długością mostka w zadowalający sposób.

W każdym razie, warto sprawdzić czy aby nie masz krótkich nóg, tak żeby nie złapać się tylko na patrzenie na swój wzrost.

Za mały rower co robić
Przejaskrawiony przykład za małej ramy w rowerze. Fot. Robert Batina

Przymierz się do różnych rozmiarów ramy

W najlepszej sytuacji są osoby, które mogą przymierzyć się do roweru osobiście. Wystarczy dobrze ustawić siodełko (przynajmniej na wysokość) i praktycznie od razu będziesz czuć, czy rozmiar ramy Ci odpowiada. Jeżeli rama jest zdecydowanie za mała, będziesz mieć wrażenie, że zaraz przywalisz kolanami w kierownicę (albo faktycznie to zrobisz), będziesz także ocierać butem o oponę podczas skręcania kierownicą (niektóre rowery nawet w dobrze dobranym rozmiarze mają z tym problem, pamiętajcie też, że rozmiar buta to też rzecz mocno indywidualna i są osoby o nieprzeciętnie dużych/małych stopach, w stosunku do wzrostu).

Na zbyt dużej ramie będziesz się nienaturalnie wyciągać, by dosięgnąć kierownicy. Poza tym może być problem z ustawieniem siodełka na odpowiedniej wysokości. Może się okazać, że wspornik siodełka jest maksymalnie wsunięty do ramy (czego nie polecam, chyba, że jeździsz na rowerze do trików, ale to inna historia), a Ty nadal nie dosięgasz do pedałów całą stopą. Siodełko powinno być wysunięte z ramy chociaż o te 10 centymetrów, tak aby wspornik pochłaniał część wibracji podczas jazdy.

W dobrym sklepie rowerowym będą dostępne rowery w różnych rozmiarach ram, będziesz mógł się przysiąść do każdego z nich i ocenić która rama Tobie bardziej odpowiada. Z teoretycznych wyliczeń, które przeprowadziłem wyżej, czasem okazuje się, że trafiasz idealnie pomiędzy dwa sąsiednie rozmiary ram. Wtedy najlepszym wyjściem jest sprawdzenie, na którym poczujesz się lepiej.

Nie mam opcji przymierzenia się w sklepie do roweru – co zrobić?

Zdarza się i tak, że zakup przez internet to jedyna opcja. Oczywiście masz prawo do zwrotu zakupionego roweru, ale wiadomym jest, że lepiej tego uniknąć. Co wtedy? Niektórzy producenci wysyłkowi (dystrybuujący rowery głównie przez internet), oferują na swoich stronach kalkulator rozmiaru, gdzie po podaniu przynajmniej wzrostu i przekroku, otrzymujemy podpowiedź, jaki rozmiar ramy będzie dla nas najlepszy (taki kalkulator ma m.in. Canyon – znajdziecie go, gdy dodacie wybrany model do koszyka).

Sposobem może być także sprawdzenie geometrii roweru, na którym aktualnie jeździcie (czy jeździ kolega/koleżanka i ich rower Wam pasuje). Jeżeli rozmiar Wam odpowiada, sprawdźcie najważniejsze wymiary i poszukajcie roweru, który z grubsza będzie podobny.

Często dwa rozmiary ramy pasują

To też nie jest tak, że nie da się jeździć na rowerach ciut (podkreślam – CIUT!) za małych lub ciut za dużych. Da się. Wyliczony rozmiar nie jest wyrocznią i często spotykam się z sytuacją, że na tym samym rowerze może jeździć mama i córka, które różnią się wzrostem i długością nóg. Ale tak czy siak, na rowerze musisz czuć się dobrze. Mówi się, że gdy wypadniemy gdzieś pomiędzy dwoma rozmiarami ramy, do sportowej jazdy można kupić mniejszą ramę (zwłaszcza w przypadku roweru szosowego), natomiast do bardziej relaksacyjnej większy rozmiar ramy, by była wygodniejsza. Nie jest to jednak żadna wyrocznia, każdy musi to sprawdzić sam.

Za duży rower co robić
Na pierwszy rzut oka widać, że rama jest na nią za duża. Fot. Phuong Nguyen

Kupiłem za duży/za mały rower – co teraz?

Jeżeli kupiłeś przez internet, to niestety najlepszym wyjściem będzie zwrot roweru, jeżeli jest to jeszcze możliwe. Jeżeli nie możesz już oddać roweru, albo np. kupiłeś go w sklepie stacjonarnym po namowach sprzedającego „Pan/Pani się przyzwyczai”, albo jest to niedopasowany prezent, albo z jakiegokolwiek innego powodu masz rower z za dużą lub za małą ramą – jest możliwość poprawienia sytuacji, ale w ograniczonym zakresie.

Aha, nie dajcie się złapać na gadanie osób, które kompletnie nie znają się na rzeczy i będą mówić, że „wysokością siodełka sobie to wyregulujesz”. To całkowita nieprawda! Siodełko powinno być ustawione na poprawnej wysokości, a ona nie ma nic wspólnego z rozmiarem ramy, a jedynie odległością od ramion korby. Możemy mieć trzy różne rozmiary ramy i w każdym z nich może udać się ustawić siodełko poprawnie. W każdym z nich wspornik będzie wysunięty na inną wysokość, ale ostateczna odległość od siodełka do pedałów będzie ta sama. Tylko co z tego, jeżeli np. na mniejszym rozmiarze będziemy siedzieć przykurczeni, a na dużym będziemy niewygodnie wyciągnięci do przodu.

Mam za dużą ramę

Kwestia o ile jest to za duża rama. Jeżeli nie możesz swobodnie stanąć nad ramą (za duży przekrok ramy), to niewiele z tym zrobisz. Można wymienić opony na węższe (a co za tym idzie – niższe), ale to obniży przekrok maksymalnie o 1-2 centymetry (ale nie zawsze wymiana opon na węższe jest możliwa lub nie ma to sensu). Tak samo sytuacja wygląda, gdy nawet po maksymalnym obniżeniu siodełka, nie możesz położyć całej stopy na pedale (pedałujesz palcami) – jazda na tak dużej ramie to będzie katorga i bardzo szybko mięśnie zaczną odmawiać posłuszeństwa.

Jeżeli wysokość ramy i siodełka jest w normie, ale na rowerze siedzisz w zbyt wyciągniętej/pochylonej pozycji (i nie możesz się do tego przyzwyczaić, mimo rozjeżdżenia), możesz pomyśleć nad wymianą wspornika kierownicy na krótszy i/lub o większym kącie nachylenia. Warto tylko pamiętać o tym, że znaczna zmiana długości mostka, zmieni charakterystykę prowadzenia roweru. Rower z krótszym mostkiem może stać się bardzo nerwowy w prowadzeniu. Ale podstawowe wsporniki kierownicy nie są szczególnie drogie, można spróbować takiej operacji.

Mam za małą ramę

To też niezbyt korzystna opcja, ale jednak dużo lepsza od poprzedniej. Pierwsze co – ustaw siodełko na odpowiedniej wysokości (odsyłam do podlinkowanego wpisu, ale przynajmniej ustaw je na wysokość tak, aby podczas pedałowania, kolano było minimalnie ugięte w najdalszym położeniu). Jeżeli do poprawnego ustawienia siodełka, musiałeś wysunąć sztycę poza ogranicznik (na każdym wsporniku siodełka jest zaznaczona linia, poza którą absolutnie nie wolno wyciągać go z ramy!), sprawdź jaką długość ma wspornik – jeżeli 35 cm, a sztyca nie jest wysunięta o więcej niż 5 cm poza ogranicznik, możesz wymienić ją na taką o długości 40 cm.

Ale! To tylko pod warunkiem, że nie będziesz obijać stopami o oponę podczas skręcania. Dwumetrowy facet po prostu fizycznie nie da rady jeździć na rowerze dopasowanym do osoby o wzroście 160 centymetrów i tu nawet wspornik o długości 50 centymetrów nic nie pomoże. Dłuższą sztycę zastosowałbym tylko w przypadku, gdy jesteśmy pewni, że te brakujące 3-4 centymetry sprawią, że będzie się na rowerze dało jeździć.

Można też zastanowić się nad wymianą wspornika kierownicy na dłuższy, ale tu też należy zachować umiar. Założenie zbyt długiego mostka sprawi, że prowadzenie roweru stanie się dość trudne. I jeszcze raz wracam do ocierania butami o oponę podczas skręcania – o tym też trzeba pamiętać.

Podsumowanie

Jak widać, wybór rozmiaru ramy, to nie jest taki błahy temat. Oczywiście, nie ma się czego bać, a dając sobie trochę czasu i mając trochę cierpliwości, na pewno uda się Wam znaleźć rower, który będzie idealnie dopasowany do Waszej budowy ciała, potrzeb i wymagań. A jeżeli oprócz rozmiaru ramy, wahacie się nad wyborem roweru, zapraszam do moich wpisów o tym jaki rower kupić w konkretnym przedziale cenowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

415 komentarzy

 • Cześć Łukasz . Pytanko o Krossa Evado 6 w rozmiarze ramy S – 17 . Mam podobny wzrost jak ty – 176 cm i przekrok 77 cm . Przymierzałem się do ramy M- 19 i niestety jest dla mnie za duża . Boję się jednak że S będzie za mała . Idealnie by była rama rama tak z 17.5 . Kross jednak takich nie robi , nawet 18 w Evado nie ma . Na 19 opierałem się na ramie i słabo się z tym czułem . Masz jakieś doświadczenie z tymi ramami?
  Obecnie mam Gianta Rock – rama 19 – koła 26 .

 • Dzień dobry. Zastanawiam się nad dwoma rowerami firmy Kalkhoff lub Focus. Cel jazdy to trekking/cross. Jaki rozmiar ramy poradziłbyś? Wzrost 178, wew. cześć nogi 83,5. Szukałem konkretnych rozmiarówek firmowych ale coś topornie to szło…

  • Cześć, oczywiście najlepiej byłoby się przymierzyć do wybranego roweru w dwóch sąsiednich rozmiarach. Ale celowałbym w Focusie w ramę 19 cali (50 mm pionowa rurka ramy). To moje wstępne wyliczenie, warto to sprawdzić na żywo.

 • dlaczego rama zawsze obija mi jądra czy to wina jąder czy ramy ??? Owijam ramę otuliną do rur CO i trochę to łagodzi „bicia” czy to dobry pomysł???

 • Witam mam 168 cm wzrostu przekrokj jakieś 75 cm zastanawiam się nad zakupem scotta scale 960 pytanie m czy s mieszczę się w obu rozmiarach dziekuje

 • Hej. Wspominałeś o dziwnej rozmiarówce rowerów cube. Otóż mam 186cm wzrostu, długość nogi mierzona od kroku… do podłogi to około 91cm. Gravel cube 58 wydaje się za mały, szosa cube 60 wydaje się lepsza. Znalazłem używkę gravela o rozmiarze 59 czy będzie dobry? Nie wiem. Piszę „wydaje się” bo nie jeździłem nigdy na rowerze o takiej geometrii i ciężko mi stwierdzić który rozmiar jest jakby dobry, wiadomo siedzi i jeździ się inaczej. Jaki Twoim zdaniem rozmiar Cube był by odpowiedni dla moich gabarytów? Pozdrawiam

  • Pisząc o „dziwnej” rozmiarówce, chodziło mi tylko o oznaczenia rozmiarów. Same proporcje ram to już inna sprawa i tu u każdego producenta może wyglądać to inaczej.
   Jeżeli chodzi o zakup roweru, to niestety, ale najlepiej przysiąść się do wybranej sztuki i sprawdzić osobiście czy będzie pasować wszystko.

 • Witam, rower MTB Cube rama 21, koła 29, i czuję że jednak ten rower jest trochę za duży, tak jakby brakuje tej długości w rękach, na początek przesunięte siodełko niewiele zmieniło. Mam pytanie czy warto kombinować z kierownicą czy lepiej sprobować go sprzedać i kupić z mniejszą ramą.

  • Cześć, pamiętaj o tym, że przesuwając siodełko do przodu, może się okazać, że podczas pedałowania ustawiasz nogi w nieprawidłowej pozycji. Zajrzyj do wpisu o tym jak ustawić siodełko i przy pomocy drugiej osoby, sprawdź czy nie masz ustawionego go za bardzo do przodu (czy linia wypuszczona z kolana, nie wypadnie za bardzo do przodu).

   Druga sprawa – czy jesteś w stanie, w butach, swobodnie stanąć nad ramą? Jeżeli nie – to od razu wymieniłbym rower albo samą ramę (kwestia kalkulacji co się bardziej opłaca, nowa, aluminiowa rama Cube kosztuje ok. 800 zł).

   Jeżeli brakuje niewiele, możesz próbować wymienić mostek na trochę krótszy, może kierownicę na lekko giętą. Ale jeżeli rower jest ewidentnie za duży, to będzie tylko pudrowanie. Tak było z moją Moniką lata temu, dostała kiedyś (gdy się jeszcze nie znaliśmy) rower górski, może nawet z ramą 21 cali (przy wzroście 168 cm). Odkąd ją znam, narzekała na ten rower, ale z braku laku na nim jeździła. Próbowaliśmy podmiany wspornika kierownicy na krótszy, ale tak jak pisałem – to było tylko pudrowanie trupa i oczywiście nic nie dało. Szybko sprzedała ten rower i kupiła sobie wtedy górala Cube, na ramie 16 cali z tego co pamiętam, czyli dzień a noc w stosunku do tego co miała.

   Przejdź się po sklepach, przymierz się do rowerów z mniejszą ramą i zobacz czy jak usiądziesz na takim to poczujesz, że „to jest to”.

   • Po dłuższej jeździe bolały mnie kolana, być może z tego powodu, że to siodełko było przesuwane. Jak stoję to mam jeszcze kilka cm do ramy. Mierzyłam 19 i 21. 19 wydawała mi się za mała jeżeli chodziło o nogi a długości rąk ok, przy 21 brakuje mi tej długości w rękach. Spróbuję jeszcze z kierownicą, jeżeli to nic nie da to wymienię na mniejszą ramę. Dziękuję za odpowiedź.

    • Jeżeli z kierownicą nic nie da, to popatrz jeszcze na rowery innych producentów. Ramy różnią się geometrią, przy tej samej wysokości, są krótsze i dłuższe ramy i czasem nie każdy rower musi nam pasować.

 • Cześć braci rowerowej…
  Proszę o komentarze który wybrać model roweru :

  www.wysepka.pl/rower…iar_ramy-l
  www.unibike.pl/xenon.html

  Scott sama firma w sobie chociaż różnie mówią i piszą i pewnie jakość też może już nie taka jak kiedyś , ale to takie gdybanie i jakieś komentarze na stronach www. Jak to się ma do UNIBIKE ? To solidna Polska firma która na pewno przykłada się do montażu i spawania ram aluminiowych ( Polski montaż zawsze był bardzo dobry i dokładny ) ,osprzęt rowerów porównywalny .
  Teraz mam unubike vipera 21′ i jestem bardzo zadowolony z niego ale przyszła pora na zmianę na model wyższy . Czekam na wasze opinie może coś pomogą mi w podjęciu decyzji chociaż skłaniam się do Unibike bo już mam i jestem zadowolony ale może pora coś zmienić …

  • Nie wydaje mi się, żeby Unibike spawał w Polsce ramy, jak u większości producentów (poza małymi manufakturami, produkującymi pod konkretnego klienta), ramy zapewne przychodzą gotowe. Może u nas są tylko malowane.

   Jeżeli chodzi o rowery to oba są bardzo porządne. Osprzęt też mają dość podobny. Scott ma dwie klasy wyższą korbę, ale różnicy poza wagą aż takiej nie będzie. Za to Unibike ma dwie klasy lepsze hamulce, co już będzie czuć, ma także manetki Shimano XT dopasowane klasą do przerzutek, co też będzie czuć, będą pracować dużo przyjemniej niż zestaw w Scottcie.

   Niemniej wybrałbym rower, na którym lepiej się czujesz i który bardziej Ci pasuje. Osprzęt oba mają bardzo dobry.

 • Help !
  Chcę kupić mężowi szosówkę (Giant) na urodziny i ma to być niespodzianka. Jak dobrać rozmiar w takim wypadku ?
  Czy sugerować się rozmiarem ramy roweru, na którym jeździ (trekking Author) ?
  Ma 182 cm wzrostu, przekroku nie znam.
  Będę bardzo wdzięczna za jakąkolwiek podpowiedź.

  • Cześć, zawiązać mężowi opaskę na oczy i zabrać go do sklepu rowerowego. Po żadnym pozorem nie kupuj mu roweru, zwłaszcza szosowego, jako niespodzianki! On MUSI się do niego przymierzyć przed zakupem.
   Wszelkie tabelki i wyliczenia są jedynie po to, by wiedzieć mniej więcej, czego szukać, ale bez ostatecznego przymierzenia się lepiej nic nie kupować.

   A chcesz mu kupić bardziej sportowy model czy z geometrią typu endurance?

   • Dzięki, poczytałam trochę i chyba tak trzeba będzie zrobić, nie ma wyjścia.
    Chociaż niespodzianka byłaby fajniejsza :)
    To jest jeden z tańszych modeli – Contend.

 • Hej Łukasz,
  Z Twojego vloga wiem, że miałeś Krossa Inzai w rozmiarze M. Również chciałbym go zakupić i pytanie odnośnie Twojej opinii odnośnie rozmiaru ramy, mam 179cm wzrostu i ok. 78cm rozkroku. Celować w ramę M czy L?

  Mierzyłem rozmiar L w sklepie, niestety nie mieli M-ki. Przy staniu w rozkroku nad ramą było OK, podejrzewam, że mogłoby być kilka cm więcej luzu, ale było ok. Natomiast podczas jazdy wydawało mi się, że kierownica jest trochę za daleko ode mnie i brakuje mi rąk.
  Teraz pytanie czy to kwestia za dużej ramy czy też niedopasowanej wysokości siodełka? Nie regulowałem ze sprzedawcą siodełka, jednak wydaje mi się, że wysokość była w porządku.

  Co myślisz?

  • A szkoda, że nie ustawiłeś (w miarę) siodełka, zobaczyłbyś też, jak wysoko wysunięte miałeś siodełko (być może byłoby bardzo wsunięte). Na moje oko M-ka powinna być dobra. Być może jesteś akurat między dwoma rozmiarami i M-ka powinna być okej. Na mnie nie była za mała.

 • Drodzy Koledzy i Koleżanki,
  wiem, że pytanie trochę nie na miejscu, ale wiem, że w tym zakątku internetu otrzymam najbardziej fachową pomoc :-) Czy orientujecie się, które sklepy rowerowe w Trójmieście (i okolicach) dysponują rowerami gravelowymi, głównie interesują mnie te na stalowych ramach? Zamierzam przesiąść się z obecnego trekkinga właśnie na gravel, ale tu napotykam na problem – tych rowerów po prostu nie ma w sklepach, albo to tylko ja źle szukam? Nie chcę kupować roweru przez internet bez przymierzania, bo kiedyś już tak zrobiłem i to był błąd, który szybko się zemścił. Nie mam jeszcze upatrzonego modelu, ważniejsze jest dla mnie aby rama do mnie pasowała. Na początku kwietnia będzie Bike Expo, mam nadzieję, że przynajmniej tam uda się pomacować tego i owego, ale bardzo chętnie przyjmę wszelkie wskazówki :-)

  • Nie wiem jak ze stalowymi rowerami, ale u Dre Rowery (Gdynia/Gdańsk) raczej na pewno nie będziesz mieć problemów z testowaniem sprzętu. Jakoś pod koniec kwietnia mają być dni testowe, jakiś gravel ma tam być (www.facebook.com/event…393643810/). Teoretycznie w 7annie też powinni być przychylni (w końcu mają tam swoje własne produkty), ale z mojego doświadczenia – mają problemy z kontaktem/komunikacją z klientami/zainteresowanymi.

 • cześć Łukaszu, od dawna śledzę twojego bloga
  Mam pytanie – planuje zakup roweru, mój wybór padł na Tribana 100.
  Pamiętam, że testowałeś ten rower i ocena była pozytywna.
  Mam 180 cm, 82 cm w przekroku i zastanawiam się nad wyborem rozmiaru ramy – M czy L. Do obu się przymierzałem i w sumie w miarę mi pasowały, ale wykombinowałem że lepiej kupić mniejszy rozmiar (będzie lżejszy i bardziej skrętny w ciasnych leśnych duktach) i ewentualnie jeżeli by okazał się ciut za mały – to wymienić mostek na odrobinę dłuższy
  Coś podpowiesz? Pozdrawiam :)

  • Cześć, według wytycznych Decathlonu, wypadasz gdzieś pomiędzy rozmiarami. Osobiście wybrałbym M-kę, bo jeżeli mam do wyboru ramę mniejszą i większą (obie pasujące), to wolę mniejszą – będzie faktycznie trochę zwrotniejsza dla Ciebie i nie będziesz na niej tak wyciągnięty jak na większym rozmiarze. Różnica w wadze będzie pomijalna, nawet jej nie poczujesz :)

 • Witam.
  Mam krótkie pytanie Merida speeder500, czy Canyon roadlite 7.
  Cena nie jest najważniejsza.
  Dzięki za podpowiedź

  • Cześć, jeżeli mówimy o tegorocznym Canyonie, to w tym zestawieniu wybrałbym Meridę.

   Ale zerknij jeszcze na wyprzedażowego Canyona AL SL 8.0: www.canyon.com/pl/fi…l-8-0.html

   Kwestia czy będzie Ci pasował kolor i rozmiar ramy. Dostajesz w nim fajne, systemowe koła DT Swiss, sztywne osie i korbę Shimano Ultegra. Ale już Merida jest bardzo fajnym rowerem. Roadlite 7 zresztą też, ale ma już słabszy osprzęt od Meridy.

 • Witam

  Proszę o pomoc.Poszukuje roweru typu fitness z prostą kierownicą w
  przedziale cenowym 4500-6000 zł. Kompletnie nie znam się w dobraniu
  odpowiedniej dla siebie ramy. Mam 165 cm wzrostu o wadze 65kg,długość
  wew.nogi 73-74 cm,komfortowa pozycja była by bardziej wyprostowana ze
  względu na problem z kręgosłupem ale nie za bardzo.Mam kilka typów i
  bardzo proszę o poradę, który z nich byłby dla mnie odpowiedni do jazdy
  po utwardzonych drogach-szosa itp. Wolałbym mieć możliwość zamontowanie
  opon z wkładką antyprzebiciową typu SmartGuard Schwalbe.

  www.canyon.com/pl/fi…l-8-0.html

  www.rowerymerida.pl/.

  htmlhttps://www.cannondalebikes.pl/rowery/2019-urban-fitness/fitness/quick/quick-disc-1

  www.giant-bicycles.com/pl/fa…-sl-1-2019

  Dzięki za po

  • Cześć,
   zacznę od końca – jeżeli chodzi o opony, to do każdego roweru założysz opony z wkładką antyprzebiciową. Kwestia tylko ich szerokości i czy zmieszczą się do ramy, ale to można ocenić albo po zakupie roweru, albo w sklepie, ew. szukając relacji posiadaczy konkretnego roweru.

   Jeżeli chodzi o pozycję za kierownicą, to mówiąc zupełnie wprost – najlepiej będzie, jeżeli wybierzesz się do sklepu i przymierzysz do wybranych ram i rozmiarów. Ciężko zdalnie ocenić, co dla Ciebie będzie oznaczała bardziej wyprostowana pozycja.

   Na rowerach fitnessowych zwykle nie siedzi się skulonym, jak na super-sportowym rowerze szosowym, ale również nie jest to pozycja z roweru miejskiego, gdzie siedzimy z mocno wyprostowanymi plecami. Jest to gdzieś pomiędzy, ale z lekkim przechyłem na szosowe rowery.

   Co do rozmiaru ramy, to celowałbym oczywiście w coś mniejszego, ale też warto się przymierzyć, bo każdy z nas jest inny i ma chociażby inne proporcje długości nóg do wzrostu.

   Pod kątem osprzętu najciekawiej wypada tutaj Canyon i Merida. Plusem Canyona są sztywne osie w ramie i widelcu (ułatwiają montaż kół, ponieważ tarcza zawsze ląduje tam, gdzie powinna, co jest przydatne przy częstym zdejmowaniu kół) oraz założono tam korbę Shimano Ultegra. Ale za to Merida jest tańsza + będziesz miał możliwość przymierzenia się do niej w Polsce.

 • Cześć
  Jednego nie kapuję. Dlaczego mówi się, że dla większego komfortu lepiej wziąć ramę trochę za dużą, a dla sportowej jazdy trochę za małą? Przecież dłuższa rama wymusza bardziej wyciągniętą pozycję.

  Ten Triban 520, którego testowałem to był jednak L, a nie M. Przy moich 178 cm chyba lepszy będzie M. Tak przynajmniej podaje Decathlon w rozpisce. Ja raczej wolę bardziej wyprostowaną pozycję niż leżącą.

  • To o czym piszesz dotyczy sytuacji, gdy przymierzasz się w sklepie do dwóch rozmiarów i oba są okej, bo jesteś gdzieś na styku rozmiarów (pod kątem wzrostu i długości nóg).

   Ale jeżeli kupisz trochę za dużą ramę i okaże się, że np. po stanięciu okrakiem nad nią, zahaczasz klejnotami o górną rurę (zwłaszcza w rowerze górskim), to już za bardzo nic z tym nie zrobisz. Może się to pojawić zwłaszcza u osób takich jak ja, które mają dość krótki przekrok w stosunku do wzrostu. Większe ramy często pasują do mojego wzrostu, ale już przekrok nie i muszę brać mniejszy rozmiar.

 • Witam mam pytanie , jak jeżdżę rowerem
  MTB giant talon 4 z 2015r i mam go w rozmiarze L a L to niby odpowiednik 20cali to rower w sklepie sprzedali mi za duży tak ?
  Mam 180 wzrostu i przekrok 82 cm a z tabelki która wrzuciłeś powinienem dostać rozmiar M

 • Dzień dobry,
  Mam rower crossowy rama 19. Długość nogi 86 cm, wzrost 180 cm. Według przelicznika powinienem mieć rozmiar 21, tyle, że teraz mam tylko 3 cm od krocza do górnej rury. Ogólnie jeździ mi się wygodnie, ale po dłuższej wycieczce trochę bolą mnie nadgarstki. Czy według Pana jest to kwestia rozmiaru ramy (tzn. 21 byłaby lepsza)?

  • Hej, rama 20-21 cali (rurka podsiodłowa ok. 52 cm) powinna być na Ciebie akurat. 3 cm od górnej rury jest spoko, to nie rower górski, gdzie ten prześwit teoretycznie powinien być większy, ale to nie jest aż tak zależne od rozmiaru ramy, co bardziej od poprowadzenia górnej rury. W każdym razie jeżeli nie ocierasz niczym ramy, to jest dobrze :)

   Jeżeli chodzi o nadgarstki, to jak wsiądziesz na rower, przyjrzyj się czy nie masz ich zbyt mocno zgiętych. Teoretycznie idealnie by było, gdyby nadgarstki były w jednej linii z ramionami, pomagają w tym ergonomiczne chwyty kierownicy, które tak ustawiają dłoń. Ale równie dobrze pomóc mogą Ci rękawiczki z żelowymi wstawkami, które odciążą uciskane nerwy na dłoniach.

   Ciężko powiedzieć bez zobaczenia na żywo jak to wygląda. Natomiast na pewno bym tego nie lekceważył, tylko szukał przyczyny.

   • Ja osobiście uważam dokładnie odwrotnie , jeżeli kolega ma wzrost 180 cm i długie nogi bo 86 cm ( ja mam 179,5 i nogę 87 ) to znaczy że ma krótki tułów a to oznacza że duża rama wcale nie będzie dla niego dobra bo będzie się musiał mocno wyginać i stąd pojawiają się bóle nadgarstków pleców i szyi . Ja miałem ten właśnie problem bo sugerowałem się długością nogi . Do tego mam długą szyję . To powoduje że dobieranie roweru według długości nogi czy wzrostu kompletnie się u mnie nie sprawdza , lepiej się czuję na mniejszych rowerach ( z reguły wybieram rozmiar M ) . Powinno się zwracać uwagę na proporcje ciała . Bo zupełnie inaczej na tym samym rowerze będzie się czuła osoba o wzroście 180 cm i nodze 82 cm a osoba o wzroście 180 cm i nodze 87 cm i odwrotnie przy nodze 87 cm i wzroście 185 cm będzie inaczej niż nodze 87 i wzroście 180 cm . Tabelki z rozmiarami można sobie wsadzić między książki .

    • Zgadzam się, nic nie zastąpi przymierzenia się do roweru w sklepie (nie mówiąc o jeździe próbnej, bo to już w ogóle bajka). Rowery też są różne, o różnych proporcjach długości rurek, kątach itd. Tabelki są tylko pomocnicze, a i tak trzeba wszystko skonfrontować z rzeczywistością.

     Tak samo w przypadku Sq72 – trzeba byłoby go zobaczyć na tym rowerze. Może mniejsza rama wcale nie byłaby dobra. Może wystarczy w obecnym rowerze wymienić mostek na krótszy. A może problem z nadgarstkami bierze się z innej przyczyny. Można gdybać.

 • Witam zamierzam zakupić rower Cube Stereo 120 black/blue model 2018 , według wyliczeń powinienem zakupić przy rozmiarze koła 27,7- 19,5 a przy 29-20,4. Mam pytanie jak to się ma do roweru typu full gdzie rozmiary ramy są trochę inne ? I jeszcze jedno pytanie czy jeżeli cena na ten konkretny model jest obniżona z 6800zł na 5800 to czy można spodziewać się niższej np. w październiku bądź szybciej? I czy ten model ma manualne blokowanie amora tylnego np. na sfalt. Z góry dziękuję za informację zwrotną

  • Cześć, jeżeli chodzi o rozmiar, to nie ma niestety nic lepszego, niż przysiąść się do wybranych rozmiarów i samemu sprawdzić.

   A 15% to „standardowa” zniżka na początek, którą daje wiele marek. A czy będzie większa wyprzedaż? To już ryzykowna sprawa. Może będzie, może nie będzie. Wszystko zależy od liczby sztuk tych rowerów w sklepach. Jeżeli będzie ich mało i szybko się rozejdą, no to sam wiesz :)

 • Panie Łukaszu,
  Zastanawia mnie tylko czy pomiar ma być rzeczywiście bez obuwia- wszak z moimi butami mtb to są jakieś 3 cm różnicy…

  • A jak zmienisz buty na inne, które będą miały mniejszy bieżnik? :) Te wszystkie wzory wynikają z przyjętych proporcji i należy je traktować jedynie jako wyjściową bazę. Bo rowery mają różną geometrię, są wyższe, niższe, bardziej i mniej agresywne. Tak czy siak bez sprawdzenia roweru w sklepie, albo dokładnego porównania z geometrią obecnego roweru się nie obędzie.

 • Zapomniałam obecny rower to arkus classic, ale rama to 19′ a poziomy element ramy nie jest nachylony pod kątem.

 • Witam. Planuję zakupić rower do jazdy zarówno po szosach jak i terenie (sporo wzniesień) są to głównie utwardzone drogi ale ze żwirem, drobnymi kamieniami, dużą ilością piachu, igliwia, pobocza szos wyglądają podobnie. Obecnie używam Arkus Classic z męską ramą koła 26, niestety przy częstym używaniu na dłuższych trasach(nawet 10 km) jazda jest niekomfortowa, cierpną dłonie dokuczają mięśnie pleców, przedramion. Przez długi okres czasu z uwagi na uraz ścięgna Achillesa roweru używałam na dystansie paru km i niezbyt często,więc nie było to odczuwalne. Mam 167 cm wzrostu, długość nogi po wewnętrznej to 77 cm. Zastanawiałam się nad rowerem Spartacus Cross damka wspomnianym przez pana na blogu, nie wiem tylko jaki rozmiar ramy mam wybrać 17/19 oraz czy sprawdzi się w opisanych warunkach przy częstym używaniu na trasie 15- 30 km. Proszę o podpowiedź, jeżeli miał pan okazję sprawdzić ten rowerek lub tez co wynika z pańskiego doświadczenia.

  • Hej,
   jeżeli cierpną Ci dłonie, dokuczają mięśnie pleców, to masz za dużą ramę. 19″ to rozmiar dla osoby o wzroście bliżej 185 cm. Przy Twoim celowałbym bardziej w coś z ramą 16″.

   Nie kupuj nic przez internet na razie. Wybierz się do kilku sklepów rowerowych, przymierz do różnych rowerów w różnych rozmiarach i sama oceń, na którym będzie Ci najwygodniej. Sprzedających słuchaj, ale nie wierz im do końca, zwłaszcza w zapewnienia, że mimo, że nie mają akurat mniejszego rozmiaru do przymiarki, to jak pojeździsz, do się przyzwyczaisz do większego (autentyk, który osobiście słyszałem!).

 • Witam. Zastanawiam się nad kupnem roweru. Po obejrzeniu kilku Twoich filmów na YT zdecydowałem, że będzie to rower szosowy lub fitnessowy (bardziej jestem za tym drugim ze względu na uniwersalność). Miałeś styczność z rowerami KS CYCLING? Są tanie, podobają mi się wizualnie ale nie znam się kompletnie na osprzęcie. Nie mam też możliwości zobaczyć tych rowerów na żywo. Musiałbym kupić w ciemno.
  Pozdrawiam

 • Witam przymierzam sie do zakupu roweru kross evado 6.0 mam 185 wzrostu i 83cm od ziemi do krocza i wedlug obliczen firmy kross z tabel wynika ze powinienem wziac rower o rozmiarze 19cali pisalem do sklepu w ktorym byl ten rower i sprzedawca pod moj wzrost poleca zdecydowanie rozmiar 21 . Dodam ze moj brat ma rower crosowy kands rozmiar 19 i pasuje idealnie prosze o jakas porade pozdrawiam

  • Hej,
   1) wybierz się do sklepu i przymierz do takiego Krossa, to będzie najlepsze rozwiązanie

   2) Sprawdź sam wymiary roweru Twojego brata i porównaj z tym co podaje Kross na swojej stronie

   3) Masz dość krótkie nogi w stosunku do wzrostu (tak jak ja), więc może być tak, że dla wzrostu dobra będzie rama 21″, ale dla samych nóg 19″.

   I według mnie, Ty jesteś właśnie pomiędzy tymi dwoma rozmiarami. Raczej z naciskiem na 19 cali, ale tak jak pisałem wyżej – najlepiej wybrać się do sklepu i przymierzyć do obu tych rozmiarów.

 • chce kupic rower cannondale quick 1 disc 2017 i nie wiem jaki rozmiar ramy. mam 177 i przekrok 86. mój dylemat to M czy L

  • Cześć, dobór rozmiaru ramy to temat, którego niestety mój wpis nie wyczerpuje. I chyba żaden nie wyczerpie, bo ludzie różnią się od siebie budową ciała a także preferencjami co do pozycji za kierownicą.

   Byłoby najlepiej, gdybyś przysiadł się do tego roweru przed zakupem, a jeżeli kupujesz wysyłkowo, to popatrz w okolicznym sklepie czy nie mają czegoś podobnego i porównaj z tym Cannondale’m.

 • Witam,

  Potrzebuję porady co do rozmiaru który wybrać. Rower to RIVERSIDE 120 B’TWIN. Niestety na stronie są tylko wersje S,M,L. Rower będzie do jazdy na działeczkę z dzieckiem w foteliku – około 3km więc cudów od samego sprzętu nie oczekuję ;)
  Mam 171,5 cm wzrostu oraz około 77 cm długośc nogi.

  • Hej, oczywiście najlepiej wybrać się do Decathlonu i przymierzyć. Ale wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że M-ka powinna być okej.

 • Przecież to się nie trzyma kupy. Jakie znaczenie ma długość rurki na której osadzone jest siodełko. Ważna jest odległość od suportu do wierzchu siodełka czyli prawie długość nogi, a rurka, która wg ciebie jest rozmiarem ramy może być znacznie krótsza, bo ramy często mają inny kształt niż ta na rysunku. Nic się nie mówi o długość ramy i rodzaj kierownicy, a to przecież wpływa na to jaką pozycję przyjmiemy za kierownicą, czyli o komforcie jazdy.

  • „Jakie znaczenie ma długość rurki na której osadzone jest siodełko.”

   Zwykle ramy rowerowe budowane są według standardowych prawideł. Tzn. proporcje pionowej rurki ramy są zachowane w stosunku do poziomej (wirtualnie poprowadzonej).

   „Ważna jest odległość od suportu do wierzchu siodełka czyli prawie długość nogi”

   Jest istotna (choć nie tylko ona), ale niewielu producentów podaje zakres w jakim można ustawić siodełko.

   „a rurka, która wg ciebie jest rozmiarem ramy może być znacznie krótsza, bo ramy często mają inny kształt niż ta na rysunku.”

   Tak, zgadza się. Przy nietypowych ramach (przy typowych zresztą też), warto sprawdzić w sklepie, która rama najbardziej nam pasuje. Czasami też, gdy rama jest mocno opadająca, producenci podają nie tylko długość pionowej rurki, ale także jej wirtualną długość.

   „Nic się nie mówi o długość ramy”

   Jest to cecha, która przyjęła się przy określaniu rozmiaru ramy szosowej. Choć i tak trzeba tam patrzeć na jej stosunek do pionowej rurki ramy, bo wiele tutaj zależy od geometrii. Oczywiście do tego dochodzą takie elementy jak długość główki ramy, stack, reach. To co znajdziesz w tym wpisie, to jedynie punkt wyjścia do dalszego sprawdzania rozmiaru.

   „i rodzaj kierownicy, a to przecież wpływa na to jaką pozycję przyjmiemy za kierownicą, czyli o komforcie jazdy.”

   Jeżeli chodzi o szerokość czy gięcie kierownicy, to zawsze możemy ją skrócić/wymienić na inną. Tak samo zresztą ze wspornikiem kierownicy. Jest cała masa osób (w tym ja), które nie są do końca „standardowej” budowy. Np. przy danym wzroście mają dość krótkie, albo bardzo długie nogi i patrząc po nogach – pasuje im rama np. 17″, a po wzroście 19″. I wszystkie kalkulatory internetowe wymiękają. Ja np. nie jestem w stanie wyliczyć odpowiedniego rozmiaru ramy na stronie Canyona, bo podaje on, że osób o takich parametrach jak ja – 175 cm i przekrok 74 cm po prostu nie ma :) i zalecają kontakt z obsługą.

   W innym przypadku, np. przy tabelce producenta odnośnie Gianta AnyRoad, wypadałem na styku rozmiaru S i M. I tak naprawdę bez przymierzenia się w sklepie, trudno byłoby ocenić, który rozmiar wybrać. Bo oba pewnie by mi pasowały, ale na jednym z nich czułbym się zdecydowanie lepiej :)

  • Cześć, ja bym celował w ramę 19 cali. Ale warto oczywiście przed zakupem przymierzyć się do tego rozmiaru.

   • Jak dzwoniłem do sklepu do powiedzieli na podstawie wzrostu, że 17 cali, nie pytali o przekrok. Dodatkowo zastanawiam się jak jest ze zwrotnością roweru z większą ramą bo planuję jeździć
    z dzieckiem 4 letnim w foteliku montowanym z tyłu do ramy.

    • A to kupujesz przez internet czy stacjonarnie? Najlepiej wybierz się do kilku sklepów i poprzymierzaj do różnych modeli, w różnych rozmiarach (ustawiając siodełko oczywiście).

     I poczujesz na którym czujesz się najlepiej, a potem w domu porównaj geometrię z wybranym Unibike (sama informacja że to 17 czy 19 cali nie zawsze wiele mówi).

     Często wypada się też pomiędzy rozmiarami i można wedle uznania wziąć mniejszy lub większy rozmiar.

  • Pytasz o rower szosowy? Z mojego doświadczenia wynika, że jeżeli pozioma rurka ramy będzie miała 53 cm, to rower może być trochę za mały. Ale niektórzy lubią krótkie ramy szosowe i dopasowują je do siebie wymieniając mostek. Ale… takie rzeczy trzeba robić z głową i najlepiej po przymierzeniu się do roweru w sklepie, a najlepiej korzystając z profesjonalnego bikefittingu.

 • Witaj,
  mam mały dylemat odnośnie wielkości ramy. Spodobał mi się Cube SL Road Race model 2015. Nie zaprzeczam że ma bardzo przyjemną cenę :) tylko ze ostały się jedynie ramy oznaczone jako 53cm. Roweru nie mam niestety jak „przymierzyć” na żywo do siebie (znajduje się jakieś 600km ode mnie – kompletnie inna część kraju) stąd pytanie czy taka rama powinna być odpowiednia dla mnie czy jednak za mała
  mam 180cm wzrostu i długość nogi około 79cm

  • tak przy okazji – czytając Twoje testy widziałem właśnie Cuba SL Road. Może pamiętasz jak maksymalnie szerokie opony przyjmie rama i obręcze? docelowo to chciałbym z tego takiego „wana be gravel” zrobić z prosta kierownica :)

   • Na pewno wchodziły Schwalbe CX Comp 38C (kwestia czy przednia przerzutka na to pozwoli w obecnym modelu, ale powinna). Czy uda się wsadzić coś szerszego, tego nie wiem, bo nie próbowałem. Do jazdy po bezdrożach, opony 32-35-38C w zupełności mi wystarczają.

  • Ten rozmiar był na mnie idealny, a mam 175 cm wzrostu, nogę mierzoną przy skórze po wewnętrznej 79 cm, przekrok ok. 76 cm.

   Ale nie podejmę się strzelania, czy na Ciebie będzie dobry. Zakładam, że tak, najwyżej trzeba będzie pokombinować nad zmianą mostka na dłuższy. Ale to nie znaczy, że taka rama będzie Ci pasować, bo nie każdy lubi ciaśniejsze ramy.

  • Cześć, warto się przymierzyć do wybranego roweru przed zakupem. Ale z grubsza, przy tym wzroście rama 56 może być okej. Ale w niektórych przypadkach rama 54 też na styk może być dobra, kwestia osobistych preferencji, niektórzy lubią ciaśniejsze ramy.

 • Czesc, ciesze sie, ze trafilam na Twojego bloga, mam nadzieje, ze pomozesz :) mam w planie zakup dwoch rowerow, dla siebie i corki. Dla corki, znalazlam rower Kettler Berlin city, rozmiar ramy 50, troche obawiam sie, czy nie bedzie za duzy, bo corka ma dlugosc nogi wewnatrz okolo 73 cm. Dla mnie Batavus mambo, mam 178 cm wzrostu i dlugosc wewnetrzna nogi 88 cm, czy rama 57 cm, teoretycznie przewidziana na 175-185 cm, nie bedzie za mala, niestety na damskie wieksze sie nie natknelam. Pozdrawiam i dzieki z gory za pomoc.

  • Cześć, a masz możliwość przymierzenia się do tych rowerów przed zakupem?

   W przypadku Mambo, zaufałbym producentowi, który podaje dla Ciebie właśnie rozmiar 57 cm. Ale również polecałbym przymierzyć się przed zakupem, aby rozwiać wątpliwości.

   • Dziekuje za odpowiedz:) niestety te rowery tylko przez internet, szukam w miejscu gdzie mieszkam, ale nie ma. Juz wiem, ze Kettler bedzie na pewno za duzy dla corki, bo maksymalnie obnizone siodelko ma 85-87 cm od podloza do gornej czesci siodelka. Musze szukac cos o mniejszej ramie, ale na kolach 28 cali, masz moze jakies propozycje.

 • Mam wielki problem z doborem roweru. Mam upatrzony rower Trek Superfly 6, który prawie dziś kupiłem. Byłem pewny, że rozmiar na sklepie to 19,5 a okazało się, że jest to 21,5. Sprzedawca twierdzi, że dla mnie 21,5 będzie lepsze. Mierzyłem inny model Treka w rozmiarze 19,5 i ciężko mi stwierdzić czy był lepszy. Miałem za mało czasu na dokładne przymiarki. Zmierzyłem przekrok (stałem w butach + książka między nogi z dociskiem…tak chyba trzeba to mierzyć)…wyszło 88cm w sportowych butach bo nie posiadam jeszcze typowych do wpinania w pedały spd. Dodam, że jak stałem nad ramą to nie wydaje mi się aby luz do klejnotów wynosił 10cm. Jakaś pomoc?

  • Cześć, jeżeli miałeś do dyspozycji dwa rozmiar ramy, sam powinieneś poczuć, czy jest okej, czy 19,5 nie jest na Ciebie za małe. Odległość do krocza może być różna, w zależności od opadania górnej rury ramy. Czy powinno być to 10 cm? Różnie się o tym mówi, ja nie mam wyrobionego zdania, jak to powinno być w góralach.

 • Witam, potrzebowałbym pomocy w doborze rozmiaru ramy. Chodzi o opisywanego Cube’a SL Road Pro tyle tylko że z 2017. Znalazłem dobrą ofertę ale mają tylko rower w rozmiarze 56 (52 cm rura podsiodłowa), mój wzrost to 186, noga 83 cm. Także teoretycznie według współczynnika 0.63 powinien być ok ale ile kalkulatorów tyle zdań :/ jeden pokazuje 53 inny 54 a kolejny 55 cm.
  Dzięki za pomoc.

  • Cześć,
   ja mam 175 cm wzrostu i nogę 79 cm. Dla mnie idealnie pasował rozmiar 53 (pionowa rurka 49 cm).

   Jesteś ode mnie sporo wyższy, 53 będzie moim zdaniem trochę za mała (oczywiście można kombinować z wymianą mostka na dłuższy, ale lepiej tego nie zakładać). Raczej celowałbym w rozmiar większy, czyli 56.

 • chcę kupić rower XC, mam 162 cm, noga 73 cm, według różnych przeliczeń wychodzi mi rama 16″, przymierzałam w sklepie 15″ i 17″, na obu jechało mi się dobrze, doradzono mi, abym wzięła 17″ ze względu na bardziej sportową sylwetkę. Ale czytając różne fora wnioskuję, ze większość poleca wybrać jednak mniejszą ramę. Jak myślisz, która będzie lepsza?

  • Cześć, bardziej sportową pozycję za kierownicą, będziesz miała na mniejszej ramie. Do tego rower będzie zwrotniejszy. Wielu zawodników i zawodniczek XC wybiera właśnie mniejsze ramy, oczywiście potem dopasowując mostek, kierownicę, ramiona korby pod siebie. Ale oni mają od tego sztab specjalistów :)

   Ja też wolę ciut (podkreślam – ciut) za małe ramy, niż ciut za duże. A najbardziej wolę takie, gdzie siadam i czuję, że jest idealnie :) Ale to już kwestia osobistych preferencji. Zawsze można, tak jak napisałem wyżej, pokombinować z długością i wzniosem mostka, podkładkami pod mostkiem (w miarę możliwości) i dopasować rower idealnie do siebie.

   Którą ramę wybrać? Ciężko mi powiedzieć, nie widząc Cię na żywo na obu rowerach. Ja bym spędził jeszcze trochę czasu w sklepie, bez natarczywych spojrzeń sprzedających i sam bym się zastanowił. Moja dziewczyna też kiedyś długo wahała się między dwoma sąsiadującymi rozmiarami. I sama musiała dojść do tego, który był dla niej lepszy.

   • dzięki za odpowiedź ;)
    najgorsze jest to że dla mnie oba są ok pod względem wygody, nie wiem na ile komfort przy robieniu kółek w sklepie przełoży się na komfort w terenie. Nie jestem wysoka, ale rama 15″ wydawała mi się zawsze mała, dla osób max do 160 cm, z drugiej strony przy moim wzroście 162 cm nie będzie dla mnie za mała. W sklepie przymierzałam 15″, ale zastanawiam się tez nad 15″ ze sklepu internetowego, porównując geometrię obu marek są one bardzo zbliżone, jednak Reach w obu się różni, w jednym jest 363 mm, a w drugim 392 mm (ten przymierzałam), to spora różnica, a nie wiem jaki powinien być Reach dla mojego wzrostu :/

 • Siemano, czy mógłby mi ktoś doradzić co do rozmiaru ramy jaką mam wybrać w tym rowerze www.giant-bicycles.com/pl/co…-sl-2-2017 ? Użyłem kalkulatora ale moje wymiary średnio się z tym pokrywają. Rozważam zakup roweru w rozmiarze M/L Czy to dobry wybór ? Wynik jaki otrzymałem to :
  Top Tube Length 56.5 – 56.9 Cm
  Seat Tube Range CC 57.6 – 58.1 Cm
  Seat Tube Range CT 59.3 – 59.8 Cm
  Stem Length 10.8 – 11.4 Cm
  BB Saddle Position 76.2 – 78.2 Cm
  Saddle Handlebar 57.2 – 57.8 Cm
  Saddle Setback 7.5 – 7.9 Cm
  Seatpost Type Setback

 • Chcę kupić rower Cube z ramą 53cm
  Tak jak czytałem masz dokładnie taki sam rozmiar ramy Cube i jesteś zadowolony z wyboru.
  Czy możesz mi zdradzić swoje wymiary wewn. nogi i wysokość?
  Ja mam ospowiednio ok. 75cm /176cm. Ciekawe czy podobno jesteśmy rozmoarowo..

  • Chodzi Ci o Cube SL Road? Na mnie rozmiar 53 cm (pionowa rurka ramy 49 cm) był idealny, a mam 175 cm wzrostu i 79 cm nogi (mierzone po wewnętrznej, przekrok mam ok. 76 cm).

 • WOJTASR
  Do tej pory miałem krossa r6 27,5″ rama 17, jeżdżę w maratonach mtb, ale spokojnie bez spinki, wydaje mi się że rama jest za krótka w poziomie, mocno wyprostowana sylwetka, chcę kupić cube attention koła 29, mierzyłem 17 i 19 ramę, przy 17 więcej luzu w kroku ale chyba za krótka w poziomie, 19 mały luz w kroku 2cm ale spoko w poziomie, nie wiem co wybrać, nie miałem upadku, jeźdzę spokojnie ze względu na zerwanego archillesa, ogólnie chyba cube ma krótkie ramy w poziomie, skłaniam się do 19, mój wzrost to 178, długość nogi 78

  • Cześć, nie jestem w stanie Ci podpowiedzieć na 100%. Warto wybrać się do takiego sklepu, gdzie ktoś będzie mógł na Ciebie spojrzeć z boku i podpowiedzieć.

   W maratonach wielu zawodników stawia na mniejszą ramę, a potem kombinuje z długością i kątem mostka. Ale tu już wkraczamy w sferę bike-fittingu, co być może byłoby dobrym rozwiązaniem w Twoim przypadku. Poszukaj w okolicy jakiegoś studia, może pomogą i nie będzie to kosztowało dużo.

 • Witaj, mam pewien problem podczas jazdy rowerem. Mam turystyka LAZARO z ramą 21′, na kołach 28′, mój wzrost to 186cm, a odległość krocza od podłoża to około 90cm. Według danych z tabelki którą umieściłeś do crossa/trekkinga powinienem mieć nawet większa ramę. Z kolei według tabelki ze strony producenta znajduję się wzrostem przy dolnej granicy ramy 21′, czyli na siłę rama 19′ też by była dobra. Ale to wszystko oczywiście czysta teoria ;) W praktyce, gdy jadę rowerem w „normalnej” pozycji, jest w porządku, ale gdy muszę jakiś czas kierować jedną ręką, brakuje mi ramienia! Po chwili boli ręką i kierownicę muszę po prostu przytrzymywać palcami. Pytanie czy jest sent myśleć o zmianie ramy,czy raczej pokombinować z przesunięciem siodełka/wymianą mostka?

  • Cześć,
   z ustawieniem siodełka się nie kombinuje, tylko ustawia je poprawnie: roweroweporady.pl/jak-u…w-rowerze/

   Natomiast jeżeli chodzi o jazdę z trzymaniem kierownicy jedną ręką, to co to są za sytuacje? Niestety nie widzę tego, więc ciężko mi coś doradzić, ale jeżeli w „normalnej” pozycji wszystko jest okej, to przyczynę widziałbym raczej w nienaturalnej pozycji, a nie za dużej ramie.

   Oczywiście możesz pokombinować z wymianą mostka na trochę krótszy, pamiętając, że zmieni to charakterystykę prowadzenia roweru. Ale cały czas mnie ciekawi, co Ty robisz tą drugą ręką podczas jazdy :)

   • No dobra, nie śmiać się. Zdarza się, szczególnie latem, że wyskakuję rowerem do sklepu po jakieś drobnostki i często wracając sobie żółwim tempem jadę szerokim chodnikiem przez wodzisławski rynek… z czekoladowym lodem w jednej ręce i kierownicą w drugiej… ;) Wszystko oczywiście powoli, z głową i bezpiecznie, ale po minucie po prostu boli mnie wyciągnięta do kierownicy ręka i cała przyjemność pryska. Zastanawiałem się, czy przypadkiem rama nie jest ciut za duża, ale widocznie trzeba po prostu zmienić nawyki ;)

    • Przepisy mówią o obowiązku trzymania przynajmniej jednej ręki na kierownicy, tak więc wszystko jest w porządku, póki nie stwarzasz niebezpieczeństwa na drodze :)

     Musiałby ktoś z boku spojrzeć, jak to wygląda. Może rama jest za duża, a może nie :) Ciężko tak przez internet cokolwiek powiedzieć. Może spróbuj porównać pozycję i wygodę za kierownicą, z innymi rowerami, jeżeli masz do nich dostęp.

     • Rower mam od niedawna, zrobił dopiero 400km. Przy jednorazowym pokonywaniu dystansów do pracy rzędu 25km było ok, może jestem przewrażliwiony po prostu :D

      • Jeżeli z rozmiarem ramy coś Cię niepokoi, to warto się temu przyjrzeć, aby nie nabawić się kontuzji, zwłaszcza na dalszych trasach. Są w internecie specjalne kalkulatory, które w tym pomagają.

 • Witam. Chce zakupic rower miejski przez Internet poniewaz nie ma takiego modelu u mnie w sklepie stacjonarnym allegro.pl/show_…6801330079 rower ma rame 21 cali a kola 28 cali. Zalezy mi na kolach 28 cali . Ale czy rama bd odpowiednia do mojego wzrostu. Mam 163cm wzrostu a dlugosc nogi 80-82cm. Z gory dziekuje za odpowiedź :)

  • Hej, moim zdaniem powinnaś szukać mniejszego rozmiaru. Sprzedający podaje, że jest to rower na wzrost 163-188 cm, co jest hmmm… nie powiedziałbym kłamstwem, bo osoby o tak dużej rozpiętości wzrostu pewnie dałyby radę jechać na takim rowerze. Ale jest to mocne nadużycie, bo w skrajnych przypadkach, albo niska osoba będzie bardzo wyciągnięta na tym rowerze, albo wysokiej osobie będzie na nim już ciasno.

   I niestety potem widać niewysokie dziewczyny na wielkich kozach, które mają problem aby trzymać kierownicę. Bo sprzedający zaszalał i uznał, że jeden rozmiar ramy będzie tak samo dobry na niewysoką, jak i bardzo wysoką osobę :)

   Sugerowałbym przejść się do pobliskich sklepów rowerowych i poprzymierzać nawet inne modele miejskich rowerów. A jeżeli nie masz takiej możliwości, tak czy siak, celowałbym w ramę 19 cali, ten sprzedający też ma rowery z taką ramą.

 • Ciekawe co poradzisz w przypadku 194cm, wew noga 100cm. nawet w rowerowych nie chcą wciskać 58. trek 62 nawet jest zbyt mały…

 • Łukaszu, wiesz że w rowerach szosowych rozmiar ramy nie dotyczy długości pionowej rurki (tak jak chociażby w crossach lub mtb) tylko poziomej :)? Patrzę na wymiary Twojego Cuba i porównując z tym co mówisz mam wrażenie, że mierzysz zły odcinek :)

 • Witam, mam pytanie odnośnie wyboru rozmiaru ramy do roweru serii Level B. Mam 184 cm wzrostu i 85 cm nogę. Według wyliczeń ze strony krossa wychodzi mi 19″ czyli „M”. A według tabelki tegoż samego producenta na mój wzrost zalecana jest „L”. Dodam że pokonuję duże dystansy w terenie umiarkowanie górzystym. Wstępna przymiarka do „M” sprawiała wrażenie kierownicy zbyt blisko. W „L” natomiast rama przy sterach sięgała krocza. Który rozmiar w perspektywie czasu będzie prawidłowym rozwiązaniem? Bo po przesiadce z 26″ trudno mi określić co może być problemem, bo wszystko jest dziwne :)

  • Cześć,
   „rama przy sterach sięgała krocza” – cóż, zdziwiłbym się, gdyby było inaczej.

   Jeżeli na M czułeś, że kierownica jest zbyt blisko, to ten rozmiar nie jest dla Ciebie.

 • Mam pytanie- Mój brat (15 lat) chce rower, z obliczeń wynika, że potrzebuje 19cali. Czy jeśli miałby to być rower na +/- 5 lat to lepiej dołożyć 2 cale (jednego się nie da), czy pozostać przy 19 calach? Czy te 2 cale robią tak dużą różnicę? Byłbym wdzięczny za odpowiedz.

 • Dobry wieczór, mam małą zagwozdkę. Mój wzrost to 180 cm, długość wewnętrzna nogi 85 cm. Rower jest na kołach 29. Niestety mam do wyboru 19 lub 21 cali. Którą wielkość wybrać. Z góry dziękuję za podpowiedź.

  • Cześć, najlepiej byłoby przymierzyć się do obu tych rozmiarów. Albo porównać z jakimś innym rowerem geometrię.

 • Cześć Łukasz. Mam problem. Kupuję rower Kross Evado 4.0 i nie wiem jaką ramę wybrać. W sklepie przymierzyłem ramę 19 cali i 21 cali. Siedząc na rowerze z ramą 19 cali gdy siodełko podniosłem do połowy było dobrze, a w rowerze 21 cali gdy siodełko było maksymalnie opuszczone dopiero mogłem całą stopę położyć na ziemi. W obydwu rozmiarach stając okrakiem nad ramą miałem trochę luzu. Sprzedawca polecił mi 19. Mam 177 cm wzrostu i 82 cm długości nogi po wewnętrznej. Mam 15 lat i szybko rosnę a chciałbym żeby ten rower służył mi bardzo długie lata. Jaki rozmiar ramy więc wybrać? 19 cali czy 21 cali? Rower będzie mi służył do rekreacyjnej jazdy. Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję. Pozdrawiam :)

  • Cześć,
   jeżeli chodzi o ustawienie siodełka, to polecam ten wpis: roweroweporady.pl/jak-u…w-rowerze/

   Jeżeli możesz postawić całą stopę na ziemi, nie schodząc z siodełka (lub nie zsuwając się na bok), to znaczy, że siodełko jest za nisko. Noga podczas pedałowania powinna się w najdalszym miejscu prawie całkowicie uginać.

   „Mam 15 lat i szybko rosnę a chciałbym żeby ten rower służył mi bardzo długie lata”

   A wiesz ile urośniesz? Bo może będziesz miał ponad 2 metry i potrzebna Ci będzie rama 23 cale? W momencie gdy rośniesz, to nie jest najlepszy moment na zakup roweru „na lata”. No chyba, że zmienisz sobie kiedyś ramę.

   Jeżeli na ramie 21″ czułeś się dobrze i nie miałeś wrażenia, że to rower jak od starszego brata, to ja bym wybrał ten rozmiar.

 • Witam serdecznie, proszę o pomoc w wyborze rozmiaru roweru. Mam 168 cm wzrostu, dł wew. nogi 78-9 cm, raczej dłuższe niż krótsze ręce.

  Zastanawiam się nad rowerem www.whyte.pl/portobello rozmiarem M albo L. Rozważam L dlatego, że zależy mi na lekko pochylonej sylwetce, nie chciałabym siedzieć na rowerze jak na kanapie.

  Rower ( rozmiar M) ma rozstaw osi i efektywną dł. g. rury jak mój stary „uniwersalny” góral, stąd m.in. moje nim zainteresowanie. Nie mam możliwości przymierzenia roweru. Czy ma jakieś znaczenie, że jest dedykowany dla mężczyzn, bo okazuje się, że ten jest?

  • Hej, moja dziewczyna nie tak dawno kupiła sobie Whyte Shoreditch, czyli rower na tej samej ramie. Też ma 168 cm wzrostu i nogi ok. 79 cm. Wybrała rozmiar… S :)

   I rama nie jest na nią absolutnie za mała. A też porównywaliśmy większość wymiarów do jej poprzedniego roweru, też górala na wygodnej ramie.

   Moim zdaniem L-ka będzie na Ciebie dużo za duża. Pozycji za kierownicą nie wybiera się tylko patrząc na długość górnej rury, musi za tym iść cała geometria.

   Jeżeli już to M-ka może być dobrym wyborem. Ale cały czas musisz pamiętać, że ta seria rowerów ma geometerię przesuniętą ciut bardziej w stronę komfortu. Może nie wyprostowanych pleców, ale jednak nie pochylonej sportowo sylwetki.

   • Bardzo dziękuję za pomoc :), wybrałam M-kę. Jeszcze mam takie pytanie, jakie narzędzia są potrzebne do złożenia roweru, tzn. klucze, średnica?

    • Potrzebny Ci będzie płaski klucz 15 do przykręcenia pedałów (pamiętaj, że jest prawy i lewy): roweroweporady.pl/jak-w…w-rowerze/

     Koła (a w zasadzie pewnie tylko przednie) przykręca się takim dedykowanym kluczykiem, który dostaniesz razem z rowerem.

     Będziesz musiała przykręcić jeszcze kierownicę (w Shoreditchu robi się to imbusem nr 4) oraz ustawić siodełko na wysokość i przód-tył (w S-u robi się to imbusem nr 5).

     • Dziękuję za pomoc, w/w narzędzia kupiłam, rower złożyłam bez większych trudności, pierwsze 100 km za mną. Rower jest lekki, zwrotny, rozmiar pasuje :) Jedyne ewent. zastrzeżenia, to dyskretne tarcie zacisków hamulca podczas obrotu przedniego koła (podczas jazdy „na zewnątrz” niesłyszalne) i brak karty gwarancyjnej – dostałam tylko paragon – ciekawa jestem jak to było u Was? Od sprzedawcy dostałam informację, że karty nie wydają; natomiast odn. hamulca, że to kwestia jego dotarcia.

      • Jeżeli chodzi o kartę gwarancyjną, to chyba nic takiego nie dostaliśmy. Ale wystarczy sam dowód zakupu.

       Co do tarcia, to nic nie musi się „docierać”. Zakręć kołem i popatrz czy tarcza ociera o jeden z klocków. Jeżeli tak się dzieje, poproś o pomoc drugą osobę. Postawcie rower na równej nawierzchni, poluzuj trochę dwie śruby trzymające zacisk hamulca. Następnie niech druga osoba wciśnie klamkę hamulca i trzyma. Ty w tym czasie równomiernie dokręć obie śruby, z czuciem raz jedną, raz drugą. To pomoże ustawić zacisk hamulca względem tarczy.

 • Witam
  Ja mam pytanie odnośnie rowerów FS i odpowiedniego doboru ramy do długości nóg. Zamierzam kupić rower od CANYON-a model neuron niestety firma ta sprzedaje swoje rowery tylko i wyłącznie wysyłkowo i nie maja sklepow które oferowały by mozliwość jazdy testowej W przypadku FS jak ma sie opracowana przez Ciebie tabela ? Długość mojej nogi w kroku to 84 cm ( z wyliczeń twoich wychodzi 47,88 cm ) wiec rama 19 producent CANYON na swojej stronie zamieszcza taka specyfikacje: rama M ma dł. rury podsiodłowej 440mm a rozmiar L już ma 480mm wychodzi na to ze dla mnie odpowiedni rozmiar to L. Jeśli to pomoże obecnie śmigam na rowerze marki KROSS rama rozmiar 20 i bolą mnie ręce ( dochodzi do tego mrowienie i drętwienie rąk ) wraz z nadgarstkami

  • Cześć, z rowerami z pełną amortyzacją może być problem, jeżeli chodzi o tę tabelkę. Z tego co kojarzę Canyon ma na stronie specjalny kalkulator, który pomaga w dobraniu odpowiedniego rozmiaru. Zawsze możesz też do nich napisać, co by radzili, bo myślę, że oni będą najlepiej wiedzieć.

   • Dzieki za dop.
    Pytałem na stronie Canyona osoby z Polskiej dystrybucji odnośnie rozmiaru ramy pod moje wymiary i koleś wywnioskował z ich kilkuletniego dośwaidczenia ze najlepszy wyborem dla mnie według nich byłby rama L z rura podsiodłową dlugosci 480 mm Ale ale z kalkulatora na ich stronie i słow dystrybutora wyszło ze moje wymiary mieszczą się miedzy ramą M a L i teraz dylemat wielki bo nie mam gdzie dosiać takiej ramy by przekonac sie na własnej skórze który rozmiar bedzie dla mnie odpowiedni. Uzytkownicy maja podzielone zdanie na temat wielkości ram jedna grupa woli mniejszy rozmiar a druga wiekszy. Co prawda mam możłiwosc zwrotu roweru lub ewentualnej wymiany na inny model czy rozmiar ale nie chce mi sie bawic w poczte polską
    A jak sie maja rozmiary ram L to 20′ czy jeszcze 19′

    • S, M, L to są ustalane przez producenta oznaczenia, których nie powinno się porównywać między różnymi rowerami. Zresztą samo oznaczenie calowe też bywa mylące u niektórych producentów.

 • Witam Cię Łukaszu mam problem z wyborem roweru mtb model już wybrałem i była przysiadka w sklepie to: Cube ltd sl mam 176 centymetrów wzostu rozmiar nogi 86 centymetrów i pytanie czy 17 czy 19 cali na obu siedziałem i jeżdziłem po sklepie skiteam Warszawa i nie wiem co wybrać? Na 17 było ok choć sprzedawca mówił iż 19 lepsza by była na 19-tce byłem bardziej wyciągnięty lecz rower był mniej nerwowy niż na 17, na 17 musiałbym w terenie bardzo uważać i nie wiem co wziąść co radzisz?

  • Weź ten, na którym czujesz się lepiej. Ja mam krótsze nogi od Ciebie (175/79 cm) i przy kołach 27.5″ wybrałbym ramę 18 cali. Przy kołach 29″ pewnie 17″. Ale oczywiście wzrost i noga to nie wszystko, zostaje jeszcze chociażby długość rąk.

   Jeżeli tylko na 19″ nie czułeś się źle, to czemu nie. Ja lepiej czuję się na mniejszych ramach, ale na zbyt małych moja dziewczyna mówi, że wyglądam jak na rowerze po młodszym bracie :D Ale i tak wolałbym ciut za małą ramę (ciut), niż ciut za dużą. Choć to w pewnym zakresie można niwelować wymieniając mostek czy skracając kierownicę.

   W każdym razie jeżeli tylko nie czujesz się źle na 19, to czemu by nie wziąć takiego rozmiaru.

 • Witam,
  mam dylemat co do wyboru rozmiaru ramy roweru górskiego. Zdecydowałam się na rower Kross Lea F3. Przy wzroście 164 cm mam długość nogi po wewnętrznej 79 cm. Ciężko mi po chwilowej jeździe w sklepie wyczuć rower. Wybór między 17″ a 19″. Mam wrażenie że 17 jest trochę za mała, a 19 za duża. Może to tylko wrażenie. Co by Pan radził?

  • Hej, według teoretycznych wyliczeń wypadasz gdzieś pomiędzy tymi dwoma rozmiarami ram :) Oczywiście to tylko teoretyczne wyliczenia, ale jak widać zgadzają się z Twoimi odczuciami.

   Powiem tak, jeżeli na 19″ czujesz, że rama jest za duża, to ja bym ją odrzucił. Będziesz się potem tylko męczyć i kombinować jak ją „skrócić”, np. wymieniając wspornik kierownicy. Można oczywiście w drobnym zakresie tak zrobić, ale tylko drobnym.

   Jeżeli na 17″ czujesz, że rama jest trochę za mała… to też bym jej nie brał. Ciężko mi powiedzieć co zrobić, bo musiałbym stanąć obok Ciebie i zobaczyć jak wyglądasz na jednym i drugim rowerze, bo to często patrząc z boku widać.

   Ale na Twoim miejscu wybrałbym się do innych sklepów i poprzymierzał jeszcze do innych rowerów. Rowery różnią się od siebie geometrią ramy, nawet jeżeli są oznaczane tak samo. Warto kupić taki rower, na który jak wsiądziesz, to powiesz – TAK, czuję się na nim idealnie.

   • A gdybym nie napisała o moich odczuciach, którą ramę bardziej by Pan polecał, znając moje wymiary. ? 19 czy 17 w tym konkretnym przypadku roweru. Problem w tym że mi się inne rowery nie podobają. Dodam jeszcze tyle. Do tej pory jeździłam na 19,5′ Krossa. Było ok. Z tym, że to bardzo stary model roweru tej firmy, w którym efektywna długość ramy głównej jest krótka jak na 19 w porównaniu do obecnych rowerów.

    • No dobrze, a jakbyś porównała tę długość w swoim rowerze, do 17 i 19 w Lea F3?

     Z tego co widzę, różnica między 17 a 19 cali to 1,5 centymetra. Do tego w 19″ wspornik kierownicy jest dłuższy o następne 1,5 centymetra (on idzie pod kątem, więc efektywnie będzie bliżej), więc niech to będzie te 2,5 centymetra więcej. To sporo, choć wydaje się niewiele.

     Powiem tak, jeżeli na ramie 17″ nie czujesz się źle i nie obijasz kolanami o kierownicę, to pewnie zdecydowałbym się właśnie na ten rozmiar. Może pokombinował nad wymianą wspornika kierownicy na trochę dłuższy. A może nie…

     Tak jak pisałem, musiałbym stanąć obok Ciebie i zobaczyć jak wyglądasz na jednym i na drugim rowerze. Tak czy owak, ja zawsze lepiej się czuję na ciut (podkreślam, ciut) za małym rowerze, niż ciut za dużym.

     W trochę za dużej ramie też można kombinować z wymianą wspornika kierownicy, ale tam dochodzi jeszcze kwestia ustawienia siodełka chociażby.

     • Oczywiście, że porównałabym do 17-rama jest nawet od 17 obecnego Krossa krótsza (dawne czasy). Ja nie mam natomiast porównania do innych rowerów, jeździłam na swoim starym długo, przyzwyczaiłam się, nie wiem do końca czy taki powinien być (ja taka znawczyni rowerów). Kiedyś inaczej wybierało się rowery. No nic, pomógł Pan na ile Pan mógł i za to dziękuję bardzo. Szkoda, że nie ma takich sprzedawców w sklepie:). Jakąś decyzję muszę podjąć. Mi chyba bliżej do 19, ale zastanowię się jeszcze. Pozdrawiam.

 • @roweroweporady:disqus :) Odświeżam temat. Ostatni kupiłem Kross LEVEL B4 XL 23` z kołami 29 no i okazał się zdecydowanie za duży – mam 189cm wzrostu. Teraz mam zamiar ro wymienić na 21 lub nawet 19 – tylko no właśnie, czy 19` nie będzie zbyt mała? Tonący brzytwy się chwyta, stąd mój post – pozdrawiam.

  • Hej, najlepiej będzie jeżeli wybierzesz się do sklepu i poprzymierzasz do tych rozmiarów ram. Tak czy owak, 19 cali będzie na Ciebie za małe. Ja ostatnio testowałem Indianę na ramie właśnie 19 cali: roweroweporady.pl/india…go-gorala/

   Co prawda z kołami 27.5″, ale tak czy owak, na moje 175 cm wzrostu i nogę 79 cm ta rama była dobra. Tak więc u Ciebie raczej celowałbym w 21 cali. Ale i tak warto przejść się do sklepu i samemu to sprawdzić.

  • Cześć, na pewno nie rozmiar 50 (48 cm pionowa rurka), będzie za mały.

   Z teoretycznych wyliczeń wychodzi, że rozmiar 53 (51 cm rurka pionowa) będzie akurat. Ale to tylko teoretyczne wyliczenia.

   • Cześć, też tak myślę że rozmiar 53 będzie dobry dla mnie.

    Przeglądam twój – wasz blog rowerowy od roku i nie ukrywam, że porady co do roweru fitnesowego są trafne, fajnie że poszerzasz wiedzę w temacie rowerów, naprowadziłeś mnie na rower fitnesowy i markę radon o której nie wiedziałem. Pozostaje mi zakup rowerku, myślę że spełni moje oczekiwania, chodź inny producenci troszkę kuszą hamulcami hydraulicznymi.

    Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

 • Witam. Mam 181 cm wzrostu, długość wewnętrzna nogi to 86 cm, . Chce kupic kross level b1 kolo 29 cali . Nie mam możliwości sie przymierzyć bo zamawiam przez net. Jaka rame wybrać 19 czy 21 cali?

 • Witam. Mam problem. Mój wymarzony rower to Batavus Mambo. Dostępny jest on w rozmiarach 53, 57, 61, 65 cm. I tu zaczynają się schody. Mam 176 cm wzrostu i krok jakieś 82 cm. Nie wiem, który wybrać rozmiar, bo w różnych miejscach wskazują odmienne przeliczniki. Na oficjalnej stronie holenderskiej Batavusa każą przemnożyć długość nogi przez 0,67, na polskiej 0,68. W innych miejscach podają wskaźniki 0,63-0,68. Jedne uwzględniają amortyzowaną sztycę i każą odjąć 2-5 cm od końcowego wyniku lub od długości nogi, inne w ogóle tę kwestię pomijają. Sam już nie wiem co mam zrobić. Wiem, że najlepiej byłoby się przymierzyć do obu, ale niestety nie mam takiej możliwości. Proszę o pomoc – lepiej 53 czy 57 cm?

  • Hej, ja mam podobne wymiary i też w niektórych rowerach wypadam gdzieś pomiędzy dwoma rozmiarami :)

   Z amortyzowanym wspornikiem siodełka chodzi o to, że nie opuści się go tak, jak sztywnego wspornika. W pewnym momencie amortyzator nie pozwoli opuścić bardziej siodełka. A to może być kłopotliwe, gdy ktoś będzie właśnie na styku rozmiarów i będzie miał ten większy rozmiar ramy.

   W RowerachStylowych podają, że rozmiar 57 jest dla osób o wzroście od 176 cm (oczywiście sam wzrost to nie wszystko i to tylko uproszczenie). Więc może się tak zdarzyć, że będziesz chciał opuścić siodełko, a tam już nie będzie się dało. A może będzie dobrze… to zależy od długości nogi.

   Nie chcę Ci źle doradzić. Sam lepiej czuję się na ciut mniejszych ramach, ale nie chciałbym, żeby się okazało, że rama 53 będzie na Ciebie za mała i będziesz wyglądał na nim jak na rowerze od młodszego brata.

   Najlepiej byłoby poszukać w internecie opinii od ludzi, którzy jeżdżą na rowerach holenderskich, gdzie ktoś napisał jakie ma wymiary i jaką ramę wybrał.

 • Mam 180 cm wzrostu, wewnętrzna długość nogi 81 cm, wg większości kalkulatorów pasuje mi rama 20’/51cm,niektóre wskazują na 21”/53cm, niektóre na 19’/49cm,Na bike fit calculator wyszło mi ST równe 55.3 – 55.8 cm. Więc już kompletnie nie mam pojęcia jaka rama będzie dobra. Interesuje mnie Kross Trans Atlantic. Jest produkowany w 2 rozmiarach 19′ lub 21′. Nie mam możliwości sprawdzenia w sklepie, a chce kupić w internecie.Jaki romiar będzie odpowiednia? Z góry dziękuję za odpowiedź, pzdr serdecznie.

  • No cóż, wypadasz faktycznie pomiędzy tymi dwoma rozmiarami. Który będzie lepszy? Odpowiem enigmatycznie – to zależy od Twoich preferencji. Ja wybrałbym mniejszą ramę, bo wolę bardziej kompaktowe konstrukcje, które lepiej „czuć” podczas jazdy. Ale nie każdy tak lubi.

   Jeżeli nie masz sklepu z Krossem w okolicy, to może są jakieś inne rowery? Albo masz możliwość przejechania się rowerem sąsiada/kolegi? Tak aby sprawdzić przynajmniej te dwa podstawowe wymiary, czyli długość pionowej rurki ramy + efektywną długość górnej rurki.

 • Witam,

  Bardzo mocno zastanawiam się nad zakupem roweru crossowego Unibike Viper. Właściwie to można powiedzieć, że jestem już zdecydowany – pozostaje najważniejsze – rozmiar. Wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazywałyby, że z moim 184cm wzrostu i 85-86cm nogi powinienem uderzać w ramę rozmiaru 21 (długość rury podsiodłowej 533mm wg. danych producenta). Pytanie brzmi tak – czy dla uzyskania bardziej komfortowej (pionowej) pozycji odciążającej kręgosłup, warto podejść do ramy 23? Przymierzałem się do niej w sklepie i jeśli chodzi o wysokość, to jest taka „na styk” z pewnymi wrażliwymi częściami ciała. Raczej nie planuję awaryjnych zeskoków z roweru i to aż tak bardzo mnie nie przeraża. Dodatkowo mam dość długie ręce w porównaniu do wzrostu, więc nie musiałem się przesadnie wyciągać do kierownicy.

  Bardziej zastanawia mnie, czy przy moich wymiarach tak duży rower będzie wygodny, szczególnie na dłuższych dystansach. Nigdy nie miałem okazji przemierzyć kilkudziesięciu kilometrow na takim „za dużym” rowerze i zastanawiam się nad możliwymi problemami jakie mogą się pojawić w jeździe?

  • Hej, bez zobaczenia tego na żywo, ciężko jest dokładnie powiedzieć, jaki rozmiar byłby na Ciebie idealny. Najlepiej wybrać taki, na którym będziesz się czuł najlepiej.

   Poproś kogoś z rodziny, albo ze znajomych, aby wybrali się z Tobą do sklepu i zobaczyli Cię z boku na obu rozmiarach ramy. Osoba z boku będzie w stanie obiektywnie się wypowiedzieć, czy na tej mniejszej np. nie wyglądasz jak na rowerze od młodszego brata, albo na tym dużym nie wyglądasz jakbyś go wziął od jakiegoś dwumetrowca.

   Ja zasadniczo mam takie sobie doświadczenia z trochę za dużymi ramami, zawsze wolałem takie „o włos” za małe. Wygodniej mi się na takim rowerze siedziało, lepiej się go kontroluje i nie było problemu z ustawieniem siodełka na odpowiedniej wysokości, co w za dużej ramie czasami może mieć miejsce. A tego już nie zmienisz.

   • Dzięki za pomoc. Masz 100% racji, że do roweru po prostu trzeba się przymierzyć i zobaczyć co i jak, a wszystkie tabelki świata można traktować tylko i wyłącznie jako sugestię i punkt wyjścia. W moim wypadku konieczna była rama 23, bo po pierwsze na mniejszej wyglądałem komicznie, a po drugie było mi najzwyczajniej w świecie niewygodnie. Dlatego dla pozostałych czytelników bloga porada w formie parafrazy słów Autora – bierzcie i mierzcie i nie wychodźcie ze sklepów niezadowoleni!

 • Cześć, ciekaw jestem Twojej opinii. Zakupiłem niedawno rower Cube Nature w rozmiarze 50cm (długość rury podsiodełkowej 48cm). Moje wymiary to 175 cm wzrostu i 81 cm przekrok, czyli w zasadzie dłuższa noga i krótki tułów. Czy uważasz, że wybrałem odpowiedni rozmiar ramy? Mierzyłem się też do 54 i nie było źle aczkolwiek stojąc nad ramą było na styk (rama pośrodku od ziemi wynosi ok 84 cm czyli mniej więcej tyle samo, ile mam w przekroku dodając wysokość buta). Podczas samej jazdy raczej nie odczuwałem większych różnic. Czy uważasz, że rozmiar ramy, który wybrałem jest odpowiedni?

  • Cześć, z teoretycznych wyliczeń wyszłoby, że kupiłeś ciut za małą ramę. Ale to nie znaczy, że to był błąd, ja też lubię ciut mniejsze ramy :) Jeżeli dobrze Ci się na tym rowerze jeździ i nie obijasz kolanami o kierownicę, to śmiało jeździj i się nie martw :)

 • Witam, i na wstępie chcę podziękować za blog z tak dużą ilością informacji.
  A przy okazji chciałbym zadać pytanie odnośnie wielkości ramy roweru szosowego (ma to być moja pierwsza szosa). Mianowicie mam wzrost 176cm noga 78cm i wg wzrostu rama 54 a wg nogi 52 (i to nie całe). Jak napisałem ma to być pierwsza szosa i pewnie dopiero po kilkuset km będę wiedział czy dobrze wybrałem.

  • Hej, w rowerach szosowych te 52/54 zazwyczaj odnoszą się do poziomej rurki ramy, tak więc trzeba popatrzeć w specyfikację konkretnego modelu. Taki np. Specialized: www.specialized.com/pl/pl…ort/115476

   W rozmiarze 54 ma pionową rurkę ramy 51 cm. Ja mam praktycznie ten sam wzrost i nogę co Ty i właśnie wybrałbym ten rozmiar 54. Jeździłem na takim Specu na ostatnim wyjeździe i pasował mi bardzo dobrze taki rozmiar.

   • Dzięki za odpowiedź no i jak mogę to proszę jeszcze o pomoc.
    Wypatrzyłem taki rower:
    www.romet.pl/Rower…,2017.html
    Na stronie jest tabela rozmiarów ramy wg. wzrostu, i tam dla mnie jest rozmiar 19″/20″ co by się zgadzało z tabelką zamieszczoną w twoim tekście ale przy takiej wartości w calach podajesz w nawiasach 51cm…
    Do wyboru w skelpie są rozmiary od 52cm do 58cm.

    • Musisz znaleźć tabelkę z geometrią tych rowerów. Tak jak pisałem, najczęściej producenci rowerów szosowych podając 52/54/56 itd. piszą o długości poziomej rury ramy. Ja w tabeli mam podane długości pionowej rurki.

     • Udało mi się znależć tabele do Huragana 3 z 2015 ale to chyba ta sama rama.
      zdjecia.bikeworld.pl/produ…_6dead.jpg
      Wydaje mi się że w przypadku Rometa rozmiary 52/54 dotyczą rury pionowej :D
      W sumie rower ma służyć do jazdy amatorskiej i chyba zdecyduję się na 52 bo (jeżeli dobrze rozumiem) na takiej ramie będę miał sylwetkę trochę bardziej wyprostowaną.
      Swoją drogą to ta sprawa powinna być jakoś ujednolicona u wszystkich producentów.
      Dzięki jeszcze raz z pomoc.

      • To nie jest do końca ujednolicone, bo są różne geometrie i budowy ramy.

 • kupiłem rower crossowy kross evado 5 rozmiar ramy 19″ mam 171 cm wzrostu wew. wysokość nogi 76 cm. Podczas zatrzymywania, stojąc stopami na ziemi krocze prawie dotyka ramy. Zmienić już nie mogę. Czy mogę jeździć takim rowerem ?

  • Hej, pewnie, że możesz. W rowerach crossowych rama nie opada tak szybko jak w górskich, bo nie ma takiej potrzeby. Przecież nie będziesz na nim jeździł po hopkach czy zjeżdżał z zawrotną prędkością po lesie.

 • Witam
  mam pytanie w sprawie rozmiaru ramy
  model roweru wybrany Stevens 6x lite tour – używany lub poekspozycyjny (mogę kupić w rozsądnej cenie)
  mam 176 wzrost, przekrok 78-79 (na boso z poziomicą między nogami :), ze strony Stevensa wynika że coś pomiędzy ich 48 a 52 cm patrząc na przekrok – kolumna O z wynikami pokazuje że obydwa byłyby OK.
  www.stevensbikes.de/2016/…lang=en_US
  Niestety sprzedaż wysyłkowa więc nie mam możliwości się dosiąść
  z góry dziękuję za pomoc
  Adam

  • Cześć, powiem Ci tak, ja mam Cube SL Road w rozmiarówce Cube 53 cm (czyli pionowa rurka 49 cm): cube.pl/

   A mam 175 cm wzrostu i nogę 78 cm, czyli w zasadzie tak jak u Ciebie. Z tego co porównuję geometrię Cube do Twojego Stevensa, wybrałbym dla siebie rozmiar 48.

 • Łukaszu, chlapnąłeś trochę i nie wiem czego ktoś wczesniej tego nie wychwycił, do sportowego jeżdżenia, w szczególności w przypadku szosy mozemy dobrać ramę ciut ZA DUŻĄ, a do jeżdżenia dla relaksu ciut ZA MAŁĄ, od kiedy to przy dłuższej ramie masz bardziej wyprostowaną pozycję, a przy zbyt krótkiej bardziej aerodynamiczną? :)

 • Witam, bardzo poważnie myślę nad rowerem Kona Big Rove Al 2016, niestety w moim mieście nie jestem w stanie go przetestować na żywo. Może Pan będzie mnie w stanie nakierować w dobrą stronę.
  Mam 185cm wzrostu, a długość nogi to 88-89cm. Czy byłby mi Pan w stanie doradzić rozmiar tego roweru (czysto hipotetycznie, bo wiem że jednak test na żywo to konieczność)

  www.konaworld.com/big_rove_al.cfm

  • Cóż, z tabelki dla rowerów crossowych, bo tak bym tutaj oceniał ten rower (świetna ta Kona jest, tak przy okazji!), wyszłaby perfekcyjnie rama w rozmiarze oznaczanym jako 59 cm (czyli z pionową rurką 56 cm).

    • O grupach osprzętu Shimano znajdziesz wpis tutaj: roweroweporady.pl/grupy…o-shimano/

     Natomiast model 2016 jest troszkę lepiej wyposażony niż model 2017 (głównie tylna przerzutka i manetki), choć różnice są minimalne, to i tak nic nie przemawia za modelem 2017.

     • Mam jeszcze jedno pytanie, jako że od dłuższego czasu zwlekałem z podjęciem decyzji o zakupie tej Kony, zauważyłem że w międzyczasie jej stalowa wersja zdążyła znacząco potanieć. Aluminiowa chodzi teraz po 2900 a stalowa po 3600. Co Pan sądzi o dopłacie do stalowej wersji?

      2016.konaworld.com/big_rove_st.cfm

      Ten rower byłby dla mnie do wszystkiego, ale głownie do jazdy po mieście. Czy to overkill czy zupełnie nietrafiony segment z mojej strony?Nie ukrywam ze po prostu badzo mi sie te rowery podobaja.

      • Hej, dostajesz nie tylko stalową ramę, ale także lepszy napęd. Kwestia czy warto to rozważać.

       Powiem tak, jeżeli chodzi o samą ramę, to chromowo-molibdenowa rama na pewno jest warta rozważenia. To nie taniutki szajs, jaki jeszcze czasem możemy spotkać w najtańszych rowerach za 1/10 tej kwoty. Nie wiem o ile będzie ona cięższa od aluminiowej wersji, ale nie wydaje mi się, aby to była ogromna różnica. Dobra stal na pewno lepiej tłumi nierówności od aluminium, więc to na pewno duży plus dla stali.

       Czy warto dołożyć? Trudno powiedzieć, już wersji aluminiowej niczego nie brakuje. W stalówce dostajesz napęd 10-rzędowy, mniej więcej o oczko lepszy niż w aluminiowej wersji. Dylematu nie rozwiążę, oba będą dobrym wyborem.

 • Czy opierane sie kroczem o rame definitywnie dyskwalifikuje taki rower. Napaliłem sie na hexagona R6 bo bardzo mi sie podoba ale rozmiar M wygląda na za duży. W sklepie sprzedawca namawiał mnie na inny twierdząc ze S bedzie za mały, ale jakoś nie wierze w jego czyste intencje bo koniecznie chciał mi wcisnąć jakiegoś Gianta. Mam 176 cm wzrostu ale niezbyt długie nogi, tylko 74 cm.

  • Hej, w rowerze MTB opieranie się o ramę raczej dyskwalifikuje. W crossowym, szosowym czy fitnessowym już mniej, bo tam jest inna geometria ramy. Ale jeżeli tylko na rowerze czujesz się niekomfortowo, to od razu go odpuść. Przejdź się do innego sklepu i zobacz rozmiar S. Tak jest najlepiej zrobić i sprawdzić po prostu samemu.

 • Witam. Od niedawna przeglądam ten pasjonujący blog jako typowy rowerowy lamer i żółtodziób i nasunęły mi się pytania przed zakupem nowego roweru. Mierzę 169 cm, a długość nogi 70 cm. Z wszelkich wyliczeń wynika, że powinienem szukać crossa/trekking o ramie 17″ (myślę albo o typowym męskim: www.activsport.eu/produ…GwodnpYCJQ, albo o czymś damkopodobnym, tj. z niską ramą jak np. tutaj: allegro.pl/rower…81378.html albo allegro.pl/rower…_c=Product). Wiem, że to nic szczególnego jakościowo, ale na moje potrzeby (ok. 100 km tygodniowo ze wskazaniem na szosę – 80% – i płaski las) absolutnie wystarczy. Który w ogóle byłby najsensowniejszy?
  Pytam, bo rekreacyjnie jeżdżę starą damką Alfira na kołach 24″ o długości pod siodłem 48 cm z odległością 50 cm od kierownicy i dobrze mi na niej (choć pewnie wyglądam niezbyt poważnie). Jak zatem dobrać właściwą ramę do tych rowerów? Nie mam możliwości sprawdzenia w sklepach, bo tych w okolicy niewiele, a i asortyment skromny. Gdybym wybrał ten damkopodobny, może wejść w ramę 19″

  • Hej, ja staram się nigdy nie pisać definitywnie – taka i taka rama na pewno będzie Tobie pasować. Nawet jeżeli w sklepach w okolicy asortymentu jest mało, warto zajrzeć, przymierzyć się do tego co mają na próbę.

   Możesz też napisać do Spartacusa, niech doradzą ze swojej strony co wybrać. Nic im nie sugeruj i zobaczysz czy pokryje się to z Twoimi obliczeniami. Ja bym celował w Spartacusa, bo te rowery mają sztywne widelce. Rower będzie lżejszy i odpadnie jeden element, który może się szybko popsuć.

 • Zastanawiam się nad odpowiednim doborem ramy nowego roweru crossowego (wybór padnie między cross evado 7,0 a unibike xenon). Mam 178,5 cm wzrostu oraz długość nóg około 79 cm. Czy powinienem celować w ramy 19 czy raczej 21 cali (w evado 21 cali rama rzeczywiście wbijała mi się już trochę w ciało, xenona 21 cali niestety nie znalazlem w zadnym sklepie stacjonarnym) ?

 • cześć,

  mam pytanie do autora:

  „Zdarza się bowiem, że jakaś marka bierze swoją rozmiarówkę „z kosmosu”, jak chociażby Cube na którym jeżdżę. Na rysunku poniżej widać grafikę ilustrującą wymiary ramy w rozmiarze 53 cm. Skąd Cube wziął ten rozmiar do dziś nie wiem. Dla mnie ma ona rozmiar 49 cm (19-19,5 cala).”

  czy e takim razie ta rama nie jest dla Ciebie za mała? pytam ponieważ też mi wychodzi rozmiar 53 w Cube

 • cześć,

  mam pytanie do autora:

  „Zdarza się bowiem, że jakaś marka bierze swoją rozmiarówkę „z kosmosu”,
  jak chociażby Cube na którym jeżdżę. Na rysunku poniżej widać grafikę
  ilustrującą wymiary ramy w rozmiarze 53 cm. Skąd Cube wziął ten rozmiar
  do dziś nie wiem. Dla mnie ma ona rozmiar 49 cm (19-19,5 cala).”

  czy e takim razie ta rama nie jest dla Ciebie za mała? pytam ponieważ też mi wychodzi rozmiar 53 w Cube

  • Chodzi o to, że rower w którym pionowa rurka ramy ma 49 cm, Cube oznacza jako 53 cm. I nie wiem czemu tak robi. Mi z tabelki wychodzi 49 cm i taką mam ramę. I leży idealnie.