Rower dla dziecka – jaki kupić?

Rower to jedna z najlepszych aktywności, do której możesz zachęcić dziecko. Na początku wozimy syna lub córkę w foteliku albo w przyczepce. Dziecko oswaja się z pędem powietrza, zmieniającym się krajobrazem, przyjemnością podróżowania. I jest blisko mamy i taty, razem spędzają czas. Potem przychodzi moment na zakup pierwszego roweru. Czy pamiętasz jaki to był rower w Twoim wypadku? Może Reksio albo mały trójkołowiec? Ja o swoich pierwszych siedmiu rowerach napisałem tutaj. Teraz, małym dzieciom kupuje się najpierw rowerki biegowe, kiedyś raczej niedostępne na rynku. A potem co jakiś czas wymienia na taki z większymi kołami. No właśnie, wielkość roweru ma niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o dzieci (u dorosłych też jest to oczywiście ważne, ale u dzieci najważniejsze). W tym wpisie znajdziesz tabelkę, która pomoże Ci dobrać rozmiar roweru do dziecka. Dodatkowo jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze, zajrzyj do podlinkowanego wpisu.

Rowery dla dzieci
fot. IISG

Jaki rower dla dzieci kupić?

Przejrzałem oferty kilkudziesięciu producentów rowerów, głównie tych z ugruntowaną marką na rynku. I może się w głowie zakręcić od liczby dostępnych modeli. Myślałem, że przygotowanie takiego zestawienia będzie podobne, do serii jaki rower kupić dla dorosłych. Ale okazało się to trudniejsze, ponieważ chciałem zmieścić wszystkie przedziały cenowe i rozmiary w jednym wpisie :) Aby zachować tu porządek, postanowiłem uszeregować rowery i rowerki właśnie według rozmiaru koła.

Pamiętajcie, że rozmiar kół w przypadku 24 i 26 cali, choć jest istotny, to jednak istotniejszy jest rozmiar ramy. Dlatego zawsze, ale to zawsze, nawet jeżeli rower ma być prezentem, zalecam przymierzenie dziecka do roweru przed zakupem. Zawsze można je zbajerować, że to rower dla dziecka koleżanki ;)

Okej, zapraszam do lektury zestawienia rowerów. Nie są to na pewno wszystkie rowery, jakie są dostępne w sklepach, nie na tym mi zależało. Starałem się pokazać oprócz tych typowych modeli, także te ciekawe, wyróżniające się. Jeśli zastanawiasz się, gdzie je kupić, skorzystaj z porównywarki cen. Łatwo tam znaleźć najtańszą ofertę na rowerek dla dziecka.

I jeszcze tabelka, dzięki której łatwiej będzie wybrać rozmiar kół oraz ewentualnie ramy dla dziecka. Pamiętaj, że najważniejsza jest (tak jak u dorosłych) długość nogi, mierzona po wewnętrznej stronie od kroku, a nie wzrost. Dziecko musi mieć możliwość dotykania ziemi palcami stóp, w razie potrzeby. A najmłodsi najlepiej aby mogli położyć całą stopę na podłożu. Przy doborze roweru patrzmy również na to, czy maluch nie ociera kolanami o kierownicę lub swoje ręce podczas pedałowania.

Rozmiar kół rowerowych dziecko

 

Rowerki biegowe z kołami 10 i 12 cali

Tak jak napisałem wyżej, pierwszym rowerkiem, może być rowerek biegowy. Dziecko będzie uczyć się na nim łapania równowagi i w każdej chwili będzie mogło postawić nogi na ziemi. Rower dla 3-latka powinien mieć koła 12 cali albo nawet trochę mniejsze. Jeśli myślisz o rowerku napędzanym pedałami, pamiętaj koniecznie o osłonie łańcucha. Rowerek powinien być maksymalnie prosty – bez przerzutek i bez hamulców w manetkach (ewentualnie z hamulcem, który w razie czego można na jakiś czas odłączyć). Dobry za to będzie hamulec w piaście, uruchamiany naciśnięciem pedałów.

Warto pamiętać o miejscu do przewozu ulubionych zabawek. Rowerek powinien też podobać się dziecku. Nie musi być nowy – na portalach ogłoszeniowych znajdziemy masę rowerków, z których dzieci szybko wyrosły. Bo tak moim zdaniem powinno się podchodzić do sprawy rozmiaru roweru – kupujesz, a gdy dziecko wyrośnie – sprzedajesz i bierzesz większy. Nie można zmuszać malucha do jazdy na za dużym albo za małym rowerku. Dorosłych też to dotyczy :)

Dobrze jest też wyposażyć malucha w kask i podstawowe ochraniacze. Nie chodzi o to, by na nie chuchać i dmuchać, ale mimo wszystko pierwsze jazdy będą obfitować w upadki. Najbardziej odczuwalne będzie to na asfaltowych nawierzchniach, jazda na trawie nie jest tak problematyczna.

Sam z dzieciństwa nie pamiętam żadnego kasku czy ochraniaczy (kto zresztą wtedy w Polsce jeździł w kasku?) – parę siniaków się na pewno nabiło, ale człowiek szybciej się uczył jeździć, gdy wiedział czego nie robić. Jednak jeździłem jako maluch czy trochę starszy maluch, wyłącznie po gruntowych drogach, gdzie prawdopodobieństwo nabicia sobie guza, jest o wiele mniejsze niż na twardym asfalcie. W tym wpisie znajdziesz więcej informacji na temat rowerków biegowych.

 

Rower dla dziecka

B’Twin Run Ride – Decathlon oferuje kilka modeli rowerków biegowych. Dostępne są wersje z hamulcem bębnowym tylnego koła lub bez niego (hamulec można zawsze odpiąć, zanim dziecko oswoi się z rowerkiem). Można wybrać też opony – na asfalt lub takie bardziej „terenowe” na gruntowe drogi.

Wishbone Bike

Wishbone Bike – ciekawa, drewniana konstrukcja, która rośnie razem z dzieckiem. Można złożyć go na trzy sposoby: jako trójkołowca już dla rocznego dziecka, a potem dwukołowca z siodełkiem na dwóch wysokościach w zależności od ustawienia ramy.

 

Kross Mini

Kross Mini – rowerek od polskiego producenta. Dostępne są cztery wersje kolorystyczne, a do tylnego koła podłączony jest prosty w regulacji hamulec szczękowy V-Brake.

 

Inne rowerki biegowe na które warto zerknąć: Rowerki Puky, Rowerki Woom, Kelly’s Kite (jest wersja z hamulcem i bez), Head Faro, Cube Cubie, Scott Walker (jest też dziewczęca wersja).

 

Rowerki z kołami 16 cali

Gdy dziecko podrośnie (4-5 lat), dobrze pomyśleć o rowerku z 16 calowymi kołami. Przy zakupie roweru nadal należy pamiętać, że powinien on mieć niski przekrok, dziecko musi mieć możliwość szybkiej ewakuacji w razie problemów z jazdą. Równie ważna sprawa to zabezpieczony łańcuch. Przydatnym dodatkiem są błotniki, chroniące przed ochlapaniem. Rowerek może być wyposażony w przedni hamulec, choć trzeba zwrócić uwagę, by nie był on zbyt „ostro” wyregulowany. Zbyt mocne naciśnięcie hamulca i całkowite zablokowanie koła, może spowodować upadek. Przerzutki nie są jeszcze koniecznie potrzebne.

Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Pisałem o tym we wpisie „Dziesięć rowerowych złotych myśli„. Gdy chcesz nauczyć dziecko jeździć, nie rób tego na drodze dla rowerów! Nie jest to miejsce do tego odpowiednie. Ścieżki i drogi rowerowe służą do sprawnego przemieszczania się, a dziecko – wiadomo, porusza się jeszcze mało pewnie, często zjeżdżając na boki, czy nagle się zatrzymując. Nie ryzykuj, że ktoś przypadkiem wjedzie w Twojego malucha! Idealnym miejscem do nauki są łąki, parkowe alejki, gruntowe drogi. Wszystko, tylko nie drogi rowerowe.

 

Kross Denis – aluminowa rama i dwa hamulce – z tyłu torpedo czyli tzw. „hamulec w pedałach”, z przodu V-Brake. Do tego odłączane boczne kółka i oczywiście pełna osłona łańcucha.Dostępny jest także tańszy model Kross Leo, na stalowej ramie, cięższy o półtora kilograma. Dostępne są także odpowiedniki dla dziewczynek: Polly oraz Lilly.

 

Cube Kid 160 – ten rowerek na 16. calowych kołach wizualnie nawiązuje do dorosłych rowerów. Rama jest aluminiowa – w czterech wersjach kolorystycznych, do tego tylny hamulec w pedałach i przedni szczękowy. Na tylne koło producent założył mały, zadziorny z wyglądu błotniczek.

 

Accent Elsa – Elsa to model dla dziewczynek, które lubią kolorowe dodatki, frędzle i koszyczek na kierownicy do przewożenia najpotrzebniejszych rzeczy. Accent przygotował więcej modeli z kołami 16 cali, różnią się kolorystyką, wyglądem i materiałem ramy. Dla dziewczyn: Sweetberry, Sandy i Suzie (alu rama). Dla chłopaków: Track, Monster, Puzzel i Mario (alu rama).

 

Rowery dla dzieci

Canyon Offspring AL 16 – to nie jest zwykły rowerek, to maszyna dla zawodowców :) Na aluminowej ramie Canyon zbudował rower do ostrej jazdy po bezdrożach. Pytanie czy maluch będzie w stanie wykorzystać potencjał tego roweru, ale pewnie wielu dzieciakom się spodoba. Z przodu założono oponę 18 cali, z tyłu 16 cali. Na obu kołach znajdziemy hydrauliczne hamulce tarczowe, a za zmianę (dwóch) biegów odpowiada automatyczna przerzutka schowana w piaście SRAM Automatix. Canyon w swojej ofercie ma także modele z kołami 20 i 24 cale.

 

Inne rowerki z kołami 16 cali, na które warto spojrzeć: Kelly’s Wasper oraz Emma, B’Twin 16″, Le Grand Gilbert oraz Annie, Romet Diana oraz Salto, Giant Animator 16, Merida Matts J16, Wheeler Fiber (z kołami 14 lub 16 cali).

 

Rowery z kołami 20 cali

Następnym krokiem, gdy dziecko będzie miało około 6-7 lat, będzie rower z kołami w rozmiarze 20 cali. Cieszy mnie to, że jest to nadal bardzo popularny prezent na Pierwszą Komunię. Tego typu rowerki są już całkiem podobne do dorosłych modeli. Zazwyczaj dostępna jest tylna przerzutka i dwa hamulce. Jeżeli chodzi o przednią przerzutkę, to nie jest ona aż tak potrzebna, lepiej aby dziecko skupiło się na jeździe, a nie na zabawie manetkami. No i nie będzie musiało pamiętać, aby nie krzyżować łańcucha.

W tym rozmiarze producenci zaczynają „przybajerzać” rowery. Dodają amortyzator z przodu (niektórzy nawet z tyłu, którego nie polecam – rower robi się bardzo ciężki) i czasami hamulce tarczowe. Szczerze? Dzieciaki lubią takie rzeczy, ale tak naprawdę im prostszy rower, tym łatwiej go potem serwisować. Ja pozostałbym przy sztywnym widelcu (ewentualnie przednim amortyzatorze) i zwykłych, szczękowych hamulcach typu V-brake. Sprzęt będzie dużo lżejszy i sprawi mniej kłopotów, co jak na rower dla 6-latka jest niezmiernie istotne.

 

Rowery dla dzieci

CTM Scooby – ten słowacki producent wypuścił trzy wersje modelu Scooby. W modelu 1.0 nie ma przerzutek, jedynie przedni hamulec V-Brake i z tyłu torpedo. W modelu 2.0 pojawia się tylna przerzutka z 6 przełożeniami. Natomiast model 3.0 wyposażony jest dodatkowo w przedni amortyzator. Można także kupić model Jerry z aluminiową ramą, a dla dziewczynek model Maggie.

 

Stranger Things rower

Le Grand Winnie oraz Kevin – stylowe, czerpiące inspirację z amerykańskich rowerków z lat ’60 Schwinn Sting-ray. Na podobnej budowy rowerze jeździły dzieciaki chociażby w niedawnym serialu Stranger Things. Dla mnie to najładniejszy rower, który Wam dziś pokazuję :) Le Grand (to marka stworzona przez naszego Krossa) ma w swojej ofercie jeszcze modele Bowman, Sanibelle.

 

Rowerek dla dziecka

Maxim MJ 4.2 – ten polski producent przygotował dwie wersje modelu MJ 4.2 – z tylną przerzutką lub bez. Są też wersje z damską ramą, a także stylowy model Cruiser.

 

Inne rowery z kołami 20 cali, na które warto spojrzeć: Kross seria Mini, Romet seria Kid 20, Unibike Pilot oraz Mimi, Kelly’s Lumi, Northtec Raido, Monteria Junior 20, B’Twin z serii 20, Cube Kid 200, Merida Matts J20, Medano Artist, Specialized Hotrock 20, Specialized Fatboy 20 (fatbike).

 

Rowery z kołami 24 cale

Dla jeszcze starszych dzieciaków kupuje się rower z kołami 24 cale. To już praktycznie dorosłe rowery, tylko na ciut mniejszych kołach i z mniejszą ramą. Niektórzy producenci oferują na przykład pełnoprawne rowery szosowe na takich kołach, porządne rowery do śmigania po górach również nie są rzadkością. Wiele osób zastanawia się – czy kupić taki rower, czy nie odczekać jeszcze roku, dwóch i kupić rower na kołach 26 cali, który „wystarczy na dłużej”. Pamiętajmy, że rozmiar kół to nie wszystko. Liczy się również rozmiar ramy. Dziecko po odpowiednim ustawieniu siodełka, musi dosięgać czubkami palców do ziemi oraz rękoma do kierownicy. Nie może być tak, że jazda będzie się kojarzyć z niepewnością i ryzykiem upadku.

 

Rowery dla dzieci

Mondraker Panzer 24 – bardzo ciekawy projekt – fatbike na 24. calowych kołach, o słusznej jak na tłuścioszka przystało szerokości – 4. cali. Do tego mechaniczne tarczówki Tektro i napęd 1×8. Rower nie należy do najtańszych, ale jak na fatbike’a nie jest źle. Wyjściowo kosztuje 2500 zł, ale w chwili pisania tego tekstu, na stronie producenta model jest przeceniony na 1700 zł.

 

Rower szosowy dla dziecka

Trek Emonda 650 – prawdziwych rowerów szosowych z mniejszymi kołami nie ma aż tak wiele w sklepach. Jednym z nich jest Trek Emonda na kołach 650C czyli trochę nietypowym rozmiarze 26 cali (standardowa obręcz 26″ ma 559 mm, natomiast ta w kołach 650C – 571 mm, trzeba o tym pamiętać przy kupowaniu opon). Mamy tu aluminiową ramę z karbonowym widelcem i napęd 2×9 (korba 46/34) oparty na grupie Shimano Sora. Trek w swojej ofercie ma także model KRX – na kołach o typowej średnicy obręczy 26 cali.

 

Rower dla dziecka

Kross Dust Replica Pro – Dust to jeden z rowerów z serii Replica – czyli modeli będących mniejszymi wersjami dorosłych modeli. Dust to trailowy rower, który sprawdzi się na leśnych ścieżkach. Wyposażono go tak, że wielu dorosłych mogłoby pozazdrościć takiego roweru :) Napęd 1×10, amortyzator Rock Shox XC30, hydrauliczne hamulce tarczowe i fajne opony Schwalbe. A cały rower waży jedynie 11,6 kilograma. Jest też tańszy model bez dopisku „Pro”.

Kross w swojej ofercie ma także pomniejszony model MTB XC Level Replica (w wersji Pro i zwykłej), rower górski z damską geometrią Lea Replica, a także bardziej rekreacyjny rower górski Hexagon Replica.

 

Rowerek dla dziecka

Romet Panda – Z kołami 24 cale Romet przygotował dwa miejskie rowery. Panda ma siedem przełożeń z tyłu i trzy z przodu. Jest także wersja z trzybiegową przerzutką w piaście. Dla dziewczyn lubiących bardziej crossowe klimaty, Romet przygotował model Jolene 24. Natomiast dla miłośników i miłośniczek stylu MTB jest seria Rambler 24.

 

Inne rowery z kołami 24 cale, na które warto spojrzeć: Unibike Roxi (oraz Raptor i Princess), Indiana X-Pulser 2.4Kelly’s Kiter, Superior Team 24, Specialized Allez Jr (szosowy), Trek FUEL EX Jr (full), Maxim MJ 24, Merida Matts J24, Giant XTC Jr, Cube Kid 240, Author Mirage, Matrix, Ultima; B’Twin 24, Monteria Junior 24, Northtec Jumbo, Kands 24, Le Grand JR. Fatbike’i: Trek FarleySpecialized Fatboy 24

Rowery dla dzieci z kołami 26 cali

Rowery z kołami 26 cali „dla młodzieży”, to zazwyczaj typowe rowery, po prostu z mniejszą ramą 12 czy 13 cali. Nadają się także dla osób dorosłych o niższym wzroście. Natomiast jeżeli Twój nastolatek jest już słusznego wzrostu, niech oczywiście szuka ramy w większym rozmiarze.

Warto zastanowić się także nad wyborem kół o średnicy 27,5 cala, ponieważ jest to przyszłościowy rozmiar. Koła 26 cali powoli znikają z rynku i choć części zamienne będą jeszcze długo dostępne, to jeżeli mamy wybór, mocno rozważyłbym jednak pójście w 27,5 cala.

W tym podpunkcie nie będę podawał propozycji rowerów, ponieważ na blogu znajdziesz całą serię wpisów o tym jaki rower kupić. Wystarczy, że przejrzysz moje propozycje i poszukasz takiego modelu, który będzie miał ramę pasującą do długości Twoich nóg i wzrostu.

 

Jeżeli masz jakiś rower na oku, śmiało pytaj o niego w komentarzu. Staram się regularnie odpowiadać tam na pytania. Zachęcam także do zajrzenia na forum rowerowe, gdzie zebrała się spora grupa rowerowych pasjonatów, którzy chętnie porozmawiają o tym jaki rower kupić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

289 komentarzy

  • Ja bym jak najszybciej uczył takie dziecko jazdy! Bo potem już nie jest tak łatwo się nauczyć, a to jednak ważna umiejętność :)

    Oczywiście, że sobie poradzi, najlepiej wybrać się z nią do sklepu i poszukać coś na jej wzrost (i długość nóg). Do tego kółka po bokach i jazda!

    • No z tymi kółkami to podobno właśnie nie jest znowuż taka dobra metoda. Ja wiem, że pewnie część z nas tak się właśnie uczyła jeździć i w końcu się nauczyła, ale pytanie, czy nie moglibyśmy nauczyć się szybciej ;) Czytałam artykuł o nauce jazdy – http://123madrzyrodzice.pl/nauczyc-dziecko-jezdzic-rowerze/ , gdzie pada stwierdzenie, że i kółka i patyk raczej dają złudne poczucie stabilności. Kiedy przychodzi czas na jazdę bez dodatków dziecko wariuje ze strachu. U mojej młodej to się niestety sprawdziło ;)

  • Z mojego doświadczenia (a mam dzieci w wieku 3,5,7 lat), dziecko mozna zacząć oswajac z pedałowaniem od 1,5-2 lat na odpowiednio małym rowerze(mniejszym niż typowe 12cali) z bocznymi kołami. W podobnym wieku można też zacząć oswajać dziecko z utrzymywaniem równowagi za pomocą jeździka.
    Ale jest to generowanie dodatkowych kosztów (choć fakt, można rowerek odsprzedać lb kupić używany).
    U mnie dzieci uczyły się jeździć następująco:
    od około 3 lat wsiadały na rowerek 12 calowy z bocznymi kółkami doskonaląc pedałowanie.
    W okolicach 4 roku życia, gdy już dobrze i szybko pedałowały, odkręcałem pedały, obniżałem siodełko maksymalnie w dół tak, żeby mogły PEWNIE stanąć nogami na ziemi i pozwalałem przez 1-2 tygodnie korzystać z roweru jak z jeździka. Mniej wiecej tyle czasu potrzebowały na opanowanie umiejętności utrzymania równowagi. Po tym czasie przykręcałem pedały i praktycznie już same jeżdziły. Gdy już nabrały pewności w jeżdżeniu przez krawężniki podnosiłem siodełko dostosowując do wzrostu.
    Przesiadka na większy rower była u mnie wymuszona tym, że starsze dziecku musiało ustapić miejsca młodszemu, ale zależy głównie od wzrostu dziecka. Jeśli dziecko jest w stanie bez obaw podeprzeć się nogami na większym rowerze to spokojnie można mu taki rower kupić. U mnie 16cali było od 4,5-5lat, 20cali od 7lat.

    • W przypadku mojego syna wyglądało to tak. Pierwszy rowerek był trzykołowy na plastikowych kołach z napędem który pozwalał jeździć do przodu i do tyłu. Nie pamiętam juz kiedy zaczął na nim jeździć ale myślę że miał jakieś 1,5 roku. Jeździł nim po mieszkaniu i na zewnątrz. To że można było jeżdzić rowerem do tyłu było świetne bo dzięki temu parkował przodem i tyłem i nauczył się jak manewrować rowerem.

      Kolejny rower, jak miał chyba 4 lata, był to rowerek na kołach 16 cali z bocznymi kółkami i zbędnymi bajerami typu koszyczek i błotniki które szybko zostały zdemontowane i wyrzucone. Rower był źle dobrany gdyż był dla dziecka za duży przez co miał utrudnione manewrowanie. Szybko jednak nauczył się dobrze jeździć i chyba po paru miesiącach mogliśmy zdjąć boczne kółka. Jednak dla takiego dziecka mniejszy rower jest zwykle lepszy bo umożliwia łatwiejsze manewrowanie więc powinien był zacząć od 12-tki.

      Przez bardzo krótką chwilę woziłem go też w krzesełku z tyłu ale nudziło go to bo chciał jeździć sam. Kolejnym wynalazkiem który użyliśmy bodajże 4 razy, był pałąk który o nazwie Trailgator, który umożliwiał podczepienie roweru dziecka z podniesionym przednim kołem i stworzenie pseudo tandemu. Zdarzyło mi się go pociągnąć na tym pod górkę ale ogólnie była to chybiona inwestycja bo i pod górkę szybko zaczął dawać sobie radę. Pamiętam że na tym rowerku na kołach 16 cali przejechał ze mną 35 km jak miał 5 lat.

      Potem był już używany rower Merida na kołach 20 cali kupiony na Allegro. Niestety ten rower, podobnie jak większość rowerów dla dzieci, był wykonany trochę bez sensu. Miał manetki Grip Shift które były zbyt trudne do przełączania dla 5-cio latka, strasznie kiepskiej jakości napęd 1×6, hamulce v-brake, był okropnie ciężki i szybko rdzewiał. Natomiast syn na nim złapał szwung i wygrał na nim kilka zawodów w triatlonie dzieci i wyścigów rowerowych. Przejechał na nim bodajże rekordowe 50 km w wieku chyba 6 lat. Kolejny rower był z kolei świetny z dwóch powodów. Po pierwsze nic nie kosztował bo żona wygrała go w jakimś konkursie na dzień dziecka. Rower kupiony od producenta przez firmę Michelin i oklejony jego naklejkami w ładnym, granatowym kolorze. Rower na kołach 24-cale, na ramie ze stali cr-mo. napęd 3×6, manetki co prawda Grip Shift ale nieźle chodzące, sztywny widelec bo jak wiadomo takiemu dziecku amortyzowany nie jest za bardzo potrzebny. Rower bardzo podobał się i mi i dziecku i zaczęliśmy wybierać się na regularniejsze wycieczki.

      Po raz pierwszy pojechał na nim w górach i choć nie szło mu to za łatwo to dał radę przejechać ponad 60-kilometrową pętlę wokół Popradu i wygrać na tym rowerze Mistrzostwo Bemowa w MTB. W zeszłym roku przyszedł czas na kolejną zmianę i dostał na 10-te urodziny pierwszy rower z prawdziwego zdarzenia, Specialized Hardrock na kołach 26-cali i ramie 15 cali. Rower ciężki 13,5 kilo, wyposażony w napęd 3×8 z manetkami Altus Rapidfire którymi jest zachwycony. Z przodu kiepski amortyzator RST bez blokady skoku, z tyłu przerzutka Acera, korby truvativ 44x32x22, opony 2 cale i tanie v-brake’i Tektro. Ogólnie bardzo dobry rower dla 10-cio latka.

      W zeszły roku w maju lub czerwcu pojechaliśmy z moimi kolegami i synem na pierwszą wyprawę z prawdziwego zdarzenia, na Mazury, pociągiem z Warszawy. Pierwszego dnia przejechał 60 km, głównie off-roadem co go mocno zmordowało, drugiego lało więc odpoczywał, trzeciego 40 km w mżawce a kolejnego jak wyszło słońce porzuciliśmy kolegów i pojechaliśmy szosą zwiedzać Olsztyn. Po powrocie wczesnym popołudniem, mieliśmy 80 km na licznikach więc młody stwierdził że dokręcimy 20 wokół jezior żeby zaliczył swoje pierwsze 100 km. Udało mu się to i wyszła mu średnia 20 km/h.

      2 miesiące później, latem, pojechaliśmy zwiedzać zamek w Malborku a przy okazji zrobiliśmy kolejnego dnia całodniową wyprawę „zamkową”. Wystartowaliśmy w Malborku skąd pojechaliśmy do Kwidzyna, Gniewu, Tczewa i wróciliśmy do Malborka. Po dordze było zwiedzanie, pizza, lody itp. Wystartowaliśmy o 9-tej, wróciliśmy o 22-giej. Dystans 140 km, średnia 20. Kolejnego dnia 80km nad morze i z powrotem. Kolejnego dnia Elbląg, Frombork i Wysoczcyzna Elbląska gdzie świetnie radził sobie na podjazdach koło Tolkmicka i ustanowił swój rekord na zjeździe, bodajże 55 km/h.

      W tym roku na majówce po raz pierwszy zmierzył się na tym samym rowerze z pierwszym podjazdem z prawdziwego zdarzenia czyli zaporą Dlouhe Strane w Czechach, W Jesionikach. Przewyższenie 800m, średnio około 6%, miejscami długie rampy 10-12%. Nie wierzyłem że podjedzie i może właśnie dlatego zawziął się i podjechał w pięknym stylu robiąc po drodze 2 nieduże przerwy i mijając wielu ludzi jadących i dających z buta. Tydzień temu przejechał ze mną i kolegą 110 km po płaskim koło Warszawy ze średnią 25. Po tym wyczynie zaczynam szukam mu pierwszej szosówki bo niewątpliwe ma talent.

      • Z jednej strony bardzo spoko jak to opisujesz bo właściwie to pasja mocno, a z drugiej jestem przerażony.

        • Kolarstwo to piękny ale wymagający sport. W międzyczasie młody, który ma dziś 13 lat podjechał najwyższy podjazd szosowy Alp na 2829m, zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski Szkółek Kolarskich w czasówce na szosie, Mistrzostwo Mazowsza ze startu wspólnego na szosie, Wicemistrzostwo Mazowsza w przełajach, wygrał etap Małego Wyścigu Pokoju i wygrał kilka wyścigów szosowych i MTB. Wczoraj pierwszy raz startował na torze i zajął 7 miejsce w Mistrzostwach Polski. A to wszystko trenując 1-2 razy w tygodniu i jeżdżąc trochę ze mną po górach :)

        • Raczej nie wiedziałam z tej opowieści ile syn ma lat. ale jeśli dzieciak miał 10 lat… to uważam za lekką przesadę. Ojciec się cieszy, że syn twardy, ale uważam, że ryzykuje goniąc małe dziecko takim tempem tyle kilometrów. Ciekawe co by na to powiedzieli profesjonalni trenerzy…

  • Właśnie rozważam zakup roweru swojej prawie 7 latce i zastanawiam sie nad 24″ nie wiem czy nie za duzo jednak ma ok 124cm wzrostu A jednak chcialabym zeby na dosc dlugo wystarczyl, jak sie dzis okazalo koszt nie jest niski. pierwszy rower na jaki wsiadła w wieku 3 lat byl na kolach 16. Jak usiadla w sklepie na 12 wygladala dziwnie rower wydawal sie przmaly juz wtedy. Mielismy daisy unibike rower ok tylko jednak troche ciezki poniewaz na stalowej ramie

  • Cześć, najlepiej będzie zabrać córkę do sklepu, żeby się przejechała.
    Niestety z dziećmi tak jest, że szybko wyrastają, co na pewno dobrze znasz po ciuszkach i butach.
    Z drugiej strony pamiętaj, że z pewnością nie chciałabyś na jej miejscu chodzić np. w butkach o 3-4 numery za dużych „bo kiedyś do nich dorośniesz”. Rowerek zawsze można kupić używany w jakichś sensownych pieniądzach, a potem go sprzedać.

    Wiem, że zachodu z tym trochę jest, ale jeżeli kupisz jej rower dużo za duży, to może się szybko zniechęcić.
    Kwestia przejechania się, od razu zobaczysz, że rower jest na dziecko za duży jak tylko na niego wsiądzie.

  • Dziękuję za odp na mój post :)Tak własnie się zastanawiam nad tym żeby ja posadzić na rowerze takim, chociaż to miał być prezent na gwiazdke a wciąż wierzy w Mikołaja. Jeśli chodzi o używane to mam trochę obiekcje ponieważ nie znam się kompletnie i boję się że grata kupie. A będzie na nim jeździła później młodsza. A może jakieś konkretne marki do polecenia *tak przy okazji)?

  • Oj, myślisz, że Mikołaj nie może „podpatrzyć jak oglądałyście rowery” :] Nie wiem, nie znam się, ale chyba dzieci łatwo przekonać do takich rzeczy :]

    Jeżeli chodzi o marki to ciężko powiedzieć, zależy co masz akurat w lokalnym sklepie.

  • potrzebuje roweru dla bratanicy 9letniej, wysokiej. z przerzutkami, i taki żeby posłużył jej jeszcze kilka dobrych lat. proszę o pomoc

  • Cześć Katie, co to znaczy wysokiej?

    W teorii można jej kupić rower z kołami 26″, ale będzie się męczyć przez najbliższy rok-dwa.

    Najlepszym wyborem będzie chyba rower na kołach 24″. Kwestia jeszcze jaki masz budżet. Zerknij np. na rower Author Matrix.

  • No to tak jak pisałem:

    Author Matrix – ok. 800 zł

    Merida Dakar 624 – ok. 900 zł

    Giant XtC Jr – ok. 900 zł

    Jeżeli bratanica szybko rośnie, zastanowiłbym się jeszcze nad poczekaniem trochę i kupieniem od razu roweru na kołach 26″. Bo może się okazać, że mała niedługo nie będzie taka mała i szybko wyrośnie z juniorskiego roweru :)

  • Witam
    Chciałam kupić synkowi pierwszy „prawdziwy” rowerek,podam link jaki wybrałam i prosiłabym o opinie czy to jest trafny wybór. Dziękuję.
    http://www.bikekatalog.pl/2009/rowery/1895/foto:1/

  • Nie znam kompletnie tej marki, to znaczy jest to robione dla Hondy, ale kto to robi. Dystrybutorem jest AMP Polska, a oni szajsu nie ściągają, więc to raczej dobry rowerek.
    Na zdjęciu prezentuje się fajnie :)

  • Sa jeszcze rowery o kolach 14″ ale bardzo ciezko je dostac… ja kupilam taki na allegro a dlatego, ze moj syn w wieku 4lat jezdzil juz na dwoch kolkach i 12″ bylo za male a 16″ za duze chcialam , zeby dotykal nogami ziemi i wlasnie 14″ swietnie sie sprawdzila jezdzil majac 4lata i 5lat teraz przeskakujemy na 16″ a skonczyl 6 dla mnie wazne jest zeby siedzac mogl spokojnie stawiac nogi na ziemi a nie jest akurat jakis specjalnie niski ale wlasnie teraz mu pasuje 16″ czuje sie bezpiecznie :) pozdrawiam

  • Witam. Ja potrzebuje kupic 'prawdziwy’ rowerek;)corka ma 3,5 roku i 104 cm wzrostu. jakie kola miPanstwo by polecilo ? 12″ nie bylyby za male? I jeszcze jedno.. waga rowerka ma duze znaczenie ? myslalam o takim : https://allegro.pl/rowerek-bmx-gwiazdka-12-model-2013-2-kolory-i3996448335.html
    Pozdrawiami bardzo dziekuje za odpowiedz .

  • Co do kół, to patrz na wysokość siedziska i na długość nogi córki. Tak żeby spokojnie mogła dosięgnąć nogą do ziemi.

    Jeżeli chodzi o wagę, to z jednej strony cięższy rower będzie stabilniejszy, z drugiej dziecku może być ciężej go utrzymać. Tam na pewno sporo waży sam uchwyt do podtrzymywania przez rodzica.

  • Witam, czytam porady ale nadal nie wiem co kupić swojemu 5 letniemu synowi, ma ok 110 cm wzrostu, jeździł troszkę na jakimś starym wysłużonym na 4 kółkach ale teraz zastanawiam się czy kupić mu 16 ” czy już 20 ” żeby posłużył mu troszkę dłużej ?

  • @rafik108 – uzupełniłem wpis o tabelkę, która mam nadzieję pomoże Ci wybrać rozmiar kół synowi :)

  • Witam!
    Proszę o poradę jaki rower wybrać dla 12 latki (152 cm wzrostu) tak ok 1000 zł. Czytam porady ale nadal błądzę i nie bardzo wiem na jaki rowerek się zdecydować.Córcia wyrosła i domaga się nowego a ja kompletnie nie mam pojęcia co kupić . Proszę o podpowiedz.Będę bardzo wdzięczna.Dziękuję.

  • Przyjrzyj się na przykład ofercie Krossa, mają fajne rowerki. Fajną ofertę ma też Scott, choć tu oferta jest cenowo wyższa.

  • Witam chciałam kupić rowerki dla swoich dzieci. Chłopczyk ma 9 lat i myślę coś w stylu Kross Level Replica natomiast moja córeczka ma 4 latka i myślę o Kross Pretty. Dobry wybór?

  • @Kasia – Level Replica to bardzo fajny rower i porządny. Myślę, że wystarczy mu na długo.

    Pretty – wygląda bardzo porządnie i już gdzieś ktoś go kupował, z tego co kojarzę i chwalił. Kross to dobra marka i ten rowerek na bubel nie wygląda.

  • Witam,
    proszę mi doradzić jaki rower kupić dla 7 letniego chłopca. Wzrost 122 cm. Zależy mi, żeby był to dobry jakościowo sprzęt. Syn szybko się zniechęca, dlatego zastanawiam się czy są jakieś ułatwienia na które warto zwrócić uwagę.
    Z góry dziękuję :)

  • Spójrz na komentarz powyżej. Kross Level Replica to bardzo fajny rower.
    Jeżeli chodzi o „ułatwienia” to nie za bardzo wiem co doradzić.

    Wydaje mi się, że z dziećmi po pierwsze nic na siłę. Po drugie jeśli jeździ cała rodzina, to i syn się łatwiej przekona do jazdy. Po trzecie może z kolegami gdzieś pojeździ blisko domu? To bardzo motywuje.

  • Jakościowo wygląda na bardzo dobry rower. Co do wagi – ciężko powiedzieć, ktoś w ogłoszeniu napisał, że 13 kilogramów, ale aż mi się wierzyć nie chce.

  • witam.
    Mam prosbe o pomoc w wyborze modelu. Syn ma 3,5 roku ok. 107 cm wzrostu – czyli jest sporym trzylatkiem. od 2 lat jezdzi na biegowym giancie pre. radzi sobie swietnie. poniewaz jedzi przez wszystkie pory roku. zjezdza z bardzo wysokich gorek już od conajmniej roku. z dosc duża predkoscia. ale dobrze radzi sobie z hamowaniem. Bylismy wczoraj w sklepie i przymierzylismy Scottá Voltage jr 16, rower pewnie jest ok ale cena troche spora – wstepnie 990, mogłbys ewentualnie polecic cos jeszcze (nie chodzi oczywiscie o sprzet supermarketowy). Zakladam ze taki rower 16″ jest na jakies 3-4 lata jazdy.. Z gory dziekuje justyna.

  • Taki Scott to już wysoka półka jeśli chodzi o dziecięce rowery. Najważniejsze to dać się chłopakowi przejechać, zobaczycie czy rower będzie na niego dobry.

    Ale sam rower, kurczę, będziecie zadowoleni i myślę, że sporo czasu na nim pojeździ.

  • -> Justyna – my naszemu 4,5 latkowi (112 wzrostu) kupiliśmy Author Orbit na kołach 16” – cena niższa od Scott’a a również bardzo dobry. W tym wieku rower na 3-4 lata raczej nie przejdzie, za szybko dziecko wyrośnie, my kolejny zakup planujemy za rok…

  • Witam
    Proszę o komentarz odnośnie poniższego linka.
    Co pan Łukasz myśli o tym rowerku dla 8 latka ???
    https://allegro.pl/nowy-rower-go-sport-junior-plus-super-okazja-i4200097640.html

  • @Nico – całkiem sympatyczny rower, myślę, że za taką cenę warto.

  • Witam serdecznie jestesmy na etapie ogladania rowerków dla córki na 3 urodziny jest ona dość wysoka dziewczynka ale na 14 calowych kołach nie czuje sie dobrze boi sie ze spadnie czy 12 calowe koła nie beda za male na pierwszy rowerek do nauki ?Jaki jest przedział wiekowy dla 12 calowego rowerka ?chcieli bysmy zakupic rowerek z podanego linku….

    http://www.halfords.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?catalogId=10151&storeId=10001&productId=875479&langId=-1

    Co Pan myśli o tym rowerku dla 3 latki?

    Pozdrawiam Ewa

  • Bardzo fajny rower, jest nawet fotelik dla pluszaka :)
    Jedyne co jest niepotrzebne moim zdaniem to hamulce na oba koła. Dla dziecka w tym wieku hamulec moim zdaniem powinien być w pedałach. Z drugiej strony, jeśli nie będzie sobie z nimi radzić, zawsze można przedni odłączyć :)

  • Wszystkie które ogladaliśmy miały tak hamulce, ten najbardziej nam sie podoba, juz kupiony czekamy teraz tylko na urodziny:) Dziekuje bardzo za pomoc pozdrawiam

  • Witam serdecznie. Bardzo prosze o poradę w doborze rowerku dla 3 latka, dokładnie 100cm wzrostu. Przymierzaliśmy go do chyba setki rowerów i kompletnie nie mam pojęcia co kupić. 12″ (bmx mexller, kross kiddo) wydaje się być za mała, ponadto strasznie ciężko mu jechać takim rowerem, co do 16″ (grand kriss) zbyt duży chociaż jeździ mu się zdecydowanie łatwiej, natomiast podczas wchodzenia i schodzenia potrzebuje pomocy.

    14″ (jakis veloz??) wydaje sie byc niby dobra do wzrostu, natomiast topornie mu się jeździ i nie wydaje się być jakoś sporo mniejsza od tej 16″. Chciałabym mu oszczędzić mojej traumy z dzieciństwa, tzn „wszystko na wyrost”.

    Ewentualnie czy mógłby Pan doradzić jakiś rowerek na ten i następny sezon do 400 zł.
    Pozdrawiam Kaśka

  • Hej, bardzo dobre podejście, najlepiej z dzieckiem się przysiąść i niech sobie sam zobaczy. Ja chyba w tym wypadku spasuję, z kilku powodów.

    Po pierwsze, nie wiem co macie do obejrzenia w okolicy.

    Po drugie, junior sam powinien sprawdzić rower i wydać opinię :)

    Po trzecie, jeśli chodzi o rozmiar kół i ramy, to najważniejsze, by nie obcierał kolanami o kierownicę, także przy skręcaniu. No i oczywiście przy poprawnie ustawionym siodełku, nie może mieć problemu z dosięgnięciem ziemi.

  • Córce spodobał się rower, którego zdjęcie jest w art (ostatnie biały rower z nieb. elem.). Niestety nie umiem go znaleźć.
    Podoba się nam Cube kid 240 dla dziewczynek, ale jest za drogi i zastanawiamy się nad rowerem accent juna, ale są dwa rodzaje 3 biegowy i 18 biegowy. Nie wiem, który wybrać.
    W tej chwili córka ma accent daisy 6-biegowy (koła 20″), ale odda go młodszej siostrze i chce ten, który ma więcej biegów. Nie wiem jednak czy to dobry wybór.
    Będę wdzięczna za jakieś wskazówki. Ważne, żeby rower był przeznaczony dla dziewczynek, ale niekoniecznie różowy.

  • @Ela – ten rower to Giant Taffy: http://www.giant-bicycles.com/pl-pl/bikes/model/taffy.225.fs/4732/39357/

    Jeśli chodzi o Accenta, to na pewno ten z trzema biegami (ukrytymi w piaście) będzie mniej awaryjny i mniej obsługowy. Ale ten drugi to też prosta konstrukcja, więc nie ma się czego bać. Jeśli planujecie jeździć gdzieś rowerami dalej za miasto, gdzie mogą się zdarzyć większe górki, to lepiej wziąć tego z zewnętrzną przerzutką.

  • Witam, szukam rowerka dla 3 letniego synka. do tej pory jezdzil na Kettlerze biegowym i dzieki temu nie ma juz problemow z utrzymanie rownowagi, ale marzy mu sie rower z pedalami (pyta mnie dlaczego on ma rower bez pedalow)

    ogladam rowery dostepne w internecie i ceny sa bardzo zroznicowane – zaczynaja sie juz od 100 zlotych do nawet 800. co Pan mysli o tych najtanszych? czy jest to tandetna chinszczyzna ktora nie posluzy i do tego bedzie niebezpieczna np taki https://allegro.pl/r08-rower-dzieciecy-rowerek-bmx-12-cali-koszyk-i4381820192.html czy moze lepiej dolozyc troche pieniedzy i kupic taki

    czy poleca Pan marke Bachtenkirch? widze ze jest raczej malo dostepna w Polsce.

  • Hej, jeśli chodzi o marki rowerów dla tak małych dzieciaczków, to niestety ja się na tym za bardzo nie znam. Oczywiście najlepiej obejrzeć rower na żywo, pomacać, pościskać, od razu okaże się czy to porządna konstrukcja.

    Może nie chodzi o to, by wytrzymał gdy wsiądzie na niego dorosły, ale jeśli od razu widać, że rowerek to złom, no to wniosek jest oczywisty. Oczywiście z drugiej strony nie trzeba od razu maluchowi kupować roweru za 800 złotych, bo i tak szybko z niego wyrośnie.

    No, chyba, że na spółkę z innymi rodzicami, albo z myślą o kolejnym dziecku. Motyw o kupowaniu na spółkę opisywał ktoś tu na blogu w komentarzu, że kupił wiedząc, że za dwa lata przekaże rower znajomym, którzy mieli dwa lata młodsze dziecko.

  • Bardzo dziękuję za odpowiedź. Okazuje się jednak, że zakup roweru dla 10-latki jest dużo bardziej skomplikowany, niż mogło by się wydawać. Decydujący jest kolor, nie może być różowy, a niestety wielu producentów oferuje rowery z kołami 24″ w kolorze różowym lub fioletowym (accent, kross). Oczywiście rower nie może być w wersji dla chłopców ani uniseks. Niebieski scott contessa jr 24 i cube kid 240 cross girl są za drogie.

    Wahamy się pomiędzy giant revel jr 24 girl (biały + fiolet) i arkus panda city lux 24 (niebieski). Cenowo są podobne, choć romet znalazłam taniej. I widziałyśmy jeszcze w sklepie niebieski kellys (24″ chyba 3 biegi) za 850 zł.

    Który warto wybrać? A może jakiś inny w cenie ok 1000 zł i nie różowy?

  • A to ja już w kwestię koloru nie zamierzam wnikać :)

    W każdym razie jeśli rower ma posłużyć trochę dłużej, to ja bym się pokusił o zakup Gianta.

  • Witam.
    Chciałbym kupić synkowi (3 lata i 104 cm wzrostu) rower. Problem jest w tym, że na taki wzrost teoretycznie powinienem zakupić rower z kołami 14″, a taki rower wydaje się po „przymiarce w sklepie”, że jest trochę za mały.

    Nawet gdy siedzonko jest wyciągnięte do góry maksymalnie, to syn ma mocno ugięte nogi. Z kolei gdy syn siada na 16″, to potrzebuje pomocy aby usiąść na siodełku. Nie wiem co wybrać, bo jeśli ma się męczyć na za małym rowerze i nie będzie mógł wykonać pełnego obrotu pedałów (za mała siła nacisku) to też może się zniechęcić.

  • Hej, każde dziecko jest trochę inne i rowerki też są różne. Jeśli na kołach 14 cali wydaje Ci się, że rower jest za mały i chłopak ma problemy ze skręcaniem oraz kręceniem pedałami – no to wiadomo, trzeba pomyśleć o czymś większym.

    Może musisz po prostu poszukać czegoś na kołach 16 cali, ale z inną ramą?

  • Szukałem dość wnikliwie, ale nie znalazłem – może znasz jakiś model gdzie jest możliwość pomocy dziecku przez dołożenie kijka? Wiem, że to staromodne, ale ja się tak nauczyłem jeździć i też chciałem zobaczyć tę przyjemność w oczach młodego jak się zorientuje, że nagle jedzie sam, bez pomocy. Jak znasz jakiś model to dzięki, pozdrawiam!

  • Chciałam kupić większy rowerek córce i upatrzyłam ładny ale na allegro więc nie mam możliwości przymierzenia go do dziecka i nie wiem czy rowerek z 18 calowymi kołami i 10 calową ramą byłby odpowiedni dla 5-cio letniego dziecka o wzroście 116cm i o długości nogi po wewnętrznej 51 cm. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

  • @Adamik – niestety nie mam rozeznania w tym temacie, tym bardziej że producenci i sprzedawcy nie dają zwykle zdjęć, na których byłoby widać, że kijek podpasuje.

    Ale może takie rozwiązanie będzie lepsze i bardziej uniwersalne:
    http://goo.gl/bhGFCM

    @Małgosia – teoretycznie rowerek powinien pasować. Najlepiej mimo wszystko, by córka się przejechała na takim rowerze. Wtedy od razu wychwycisz jak to wygląda.

  • Witam,
    Chciałabym kupic mojej 9-letniej córce rower. Wybiorę sie oczywiście do sklepu w celu dopasowania roweru do przyszłego użytkownika;). mam pytanie, które firmy rowerowe pan poleca??

  • Witam
    Czy rower dla 5 latka o rozmiarze kół 18 cali jest Ok? Młody ma teraz 4 lata i jeździ na 12 calowym rowerku na dwóch kółkach. Czy 18 cali jest ok czy może 16 będzie lepiej.
    P.S. W ogóle tych 18 calowych jest strasznie mało.

  • Hej, we wpisie masz orientacyjną tabelkę, jeśli chodzi o długość nogi po wewnętrznej, a rozmiar ramy. Niestety to tylko teoretyczne wyliczenia, a najlepiej iść po prostu do sklepu z dzieckiem i przymierzyć.

  • Czesc.
    Dzięki za odpowiedź.

    A czemu wg Ciebie rowery 18 calowe są tak mało rozpowszechnione (na najbardziej znanym portalu 18 calowych jest np. 10 sztuk, a 16 calowych 70). Ten 18 calowy o tyle mnie bardziej interesuje że może by więcej czasu młodemu posłużył. Na dzień dzisiejszy syn ma 4 lata. Kupując dziś rower na następny sezon, muszę brać pod uwagę że kupuję rower dla 5 latka. Jak myślisz czy różnica 18 cali, a 16 jest duża? Czy 16 cali dla 5 latk to nie za mało (syn raczej jest z tych większych).
    Dzięki za odp i pozdrawiam

  • Każde dziecko jest inne i raczej nie kupuje się ot ta roweru „dla pięciolatka”. Jedne dzieci rosną szybciej, inne wolniej. Kupisz rower „na zapas” i dziecko będzie się na nim męczyć przez rok, zanim dorośnie, albo może szybko podrosnąć i będzie akurat.

    Tu nie ma złotej zasady, ale najważniejsze to nie męczyć dziecka jazdą na dużo za dużym rowerku, bo to powoduje jedynie zniechęcenie i frustrację.

  • Szukając roweru dla synka dowiedziałam się na razie, że:
    a) synek ma długie nogi i muszę dopasować rower albo do jego wzrostu (131 cm), albo długości nogi (62cm)
    b) dzieci z długością nóg między 58 a 66 nie istnieją.
    Co jest ważniejsze? Wzrost czy długość nogi mierzona od wewnątrz?
    Czy przy długości nogi 62 cm rama 14” i koło 24” są ok, czy trzeba kupić mniejsze? Przez ostatni rok synek urósł 8 cm i nie chcę kupować roweru tylko na rok. Pan w naszym sklepie rowerowym na większość moich pytań odpowiada „nooo…. ostatnio dobrze sprzedaje się ten model”. Niestety czytając opisy techniczne rowerów mam wrażenie, że w pewnym momencie przechodzę na inny język. Są tam same nazwy, które nic mi nie mówią. Byłabym wdzięczna za pomoc.

  • Niestety kupienie pierwszego „prawdziwego” roweru dla dziecka nie jest takie łatwe.
    Szukając roweru dla synka dowiedziałam się na razie, że:
    a) synek ma długie nogi i muszę dopasować rower albo do jego wzrostu (131 cm), albo długości nogi (62cm)
    b) dzieci z długością nóg między 58 a 66 nie istnieją.
    Co jest ważniejsze? Wzrost czy długość nogi mierzona od wewnątrz?
    Czy przy długości nogi 62 cm rama 14” i koło 24” są ok, czy trzeba kupić mniejsze? Przez ostatni rok synek urósł 8 cm i nie chcę kupować roweru tylko na rok. Pan w naszym sklepie rowerowym na większość moich pytań odpowiada „nooo…. ostatnio dobrze sprzedaje się ten model”. Niestety czytając opisy techniczne rowerów mam wrażenie, że w pewnym momencie przechodzę na inny język. Są tam same nazwy, które nic mi nie mówią. Byłabym wdzięczna za pomoc.

    • Z kupowaniem roweru dziecku jest zawsze „problem”, że ono za jakiś czas urośnie i wyrośnie z roweru. Sprawa jest „prosta”. Najlepiej zabrać młodego do sklepu i niech się przysiądzie do kilku rowerów. Możesz poszukać takiego roweru na którym będzie sobie radził i sięgał nogami do ziemi, ale rower będzie większy i na granicy jego możliwości. Ale nadal w granicach możliwości, tak żeby się nie męczył jazdą.

      Innej rady nie ma i wymiany rowerów u dzieciaków to naturalna sprawa.

  • Moja córka mając 2 lata i 2 miesiące zaczęła jeździć na rowerku biegowym (kółka 10 cali), a mając 3 lata i miesiąc zaczęła jeździć samodzielnie na rowerze z pedałami bez bocznych kółek. Rower ma koła 14 cali i hamulce w manetkach. Hamulce są specjalnie przystosowane do małych rączek i w żaden sposób nie utrudniają zatrzymywania się. Myślę, że wiele dzieci może rozpocząć naukę jazdy na rowerze w wieku 3-4 lata jeśli uprzednio jeździło na biegówce. Te rowery naprawdę dużo dają w późniejszej nauce jazdy na rowerze. Pozdrawiam :)

  • Szukam roweru dla córki. 6,5 roku , 120 cm. Już się pogubiłam z tymi rozmiarami:) Proszę o pomoc. Rozmiar kół 20 cali bedzie ok? Znalazłam coś takiego:http://rower-sport.pl/pl/p/SEKTOR-ELEKTRA-20-ALU-super-kolory-/943 lub https://allegro.pl/dzieciecy-rower-galaxy-kometa-20-alu-dzien-dziecka-i5461997872.html lub http://www.bikko.pl/rowery-dla-dzieci/5-8-lat-20/rower-dzieciecy-romet-cindy-20.html Proszę o poradę. Fajny jest taki: http://www.bikecenter.pl/p9464,jamis-capri-2-4-blekitny-2013-rower-dzieciecy-24.html ale t24 cali to chyba przesada?

    • Wszystkie rowerki, które pokazałaś są naprawdę świetne i będą dobrze służyć. A jeżeli chodzi o wielkość, to najlepiej byłoby wybrać się do sklepu rowerowego i tam przymierzyć czy będzie okej. Według mnie córka jest na styku pomiędzy 20″ a 24″. I z jednej strony 24″ mogą być w tym momencie ciut za duże, a z 20″ dość szybko wyrośnie. Jeśli ma teraz na czym jeździć, to może jeszcze się wstrzymaj z zakupem? Ale i tak radzę wybrać się do sklepu i poprzymierzać, nawet inne.

  • witam, mam pytanie czy do koła 20 cali z przerzutką, boczne koła podporowe mogą być standardowe czy jakieś specjale do przerzutek?
    Dziękuję za odpowiedź,
    pozdrawiam

    • Hmmm… dobre pytanie. Najlepiej byłoby podjechać do sklepu rowerowego i przymierzyć czy takie kółko będzie pasować od strony przerzutki.

  • Witam, przymierzam się do kupna roweru dla mojego 6-letniego syna. Wstępnie zdążył już usiąść na:

    http://www.romet.pl/Rower,SALTO_20,10,683,684,14194,2015.html
    http://www.arkus.com.pl/Rower,Arkus,1,JUNIOR_KIDS,36,TOM_20,233,36.html
    http://bikes-shop.pl/produkt/romet-rambler-jr-20-2014/

    W zasadzie każdy sprawiał dobre wrażenie, a młody czuł się na nich dobrze.
    Czy dostrzegasz w nich coś, lub wiesz coś z doświadczenia własnego lub cudzego, przez co odradzałbyś ich zakup? Jeśli te odradzasz, to co możnaby polecić jako alternatywę?
    I jeszcze jedno pytanie: co sądzisz o rowerach z decathlonu? Różne słyszałem o nich opinie i pozytywne i negatywne, ale ceny maja przystępne. Nie zależy mi na pancernym rowerze na dekadę za duże pieniądze, bo syn cały czas rośnie, ale tez nie chciałbym czegoś co rozsypie się po kilku miesiącach.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Witaj,
      Romet Rambler Junior naprawdę waży 15 kg, czy to błąd na stronie? Jeśli waży aż tyle, to mocno zastanowiłbym się nad dawaniem takiego ciężkiego roweru dziecku, może się szybko zniechęcić. Ale jeśli waga jest niższa, to nie wiem czy nie skusiłbym się właśnie na niego. Ma tylną przerzutkę, więc syn oswoi się z działaniem przełożeń.

      Jeżeli chodzi o rowery z DC, to poprawili swoją jakość i jeśli tylko nie myślisz o rowerze za 200 złotych, to też można u nich znaleźć coś niezłego. Ale ja mimo wszystko wolałbym Rometa czy Krossa.

      • Spojrzałem jeszcze raz na tego ramblera i patrząc na sylwetkę, pomyliłem (ostatnio przeglądałem mnóstwo rowerów i z racji zbieżności nazw musiałem poplątać modele) w/w egzemplarz z tym:
        http://www.romet.pl/Rower,RAMBLER_KID_20,10,683,684,14129,2015.html

        Waga 11kg do przyjęcia?

        • Bardzo fajnie się prezentuje, tylko trochę cena katalogowa spora. Ale śmiało kupisz go dużo taniej: https://www.ceneo.pl/Sport_i_rekreacja;szukaj-rambler+kid+20;0192;0112-0.htm#crid=31037&pid=7269

          • Po takiej cenie to bym nie brał, ale na szczęście nawet u oficjalnych detalistów Rometa, gdzie byliśmy jest nawet do 150 zł taniej. W każdym razie dzięki za pomoc.
            Swoją drogą, owczy pęd i materializm potrafią zdziałać cuda:D Mój syn miał awersję do rowerów – biegowy i mały 12 calowy leżały jeszcze 3 tygodnie temu nieużywane (mimo wielokrotnego namawiania od trzech lat). Dopiero jak koledzy zaczęli się z niego wyśmiewać, a ja powiedziałem, że dostanie coś większego jak się nauczy na starym (bo nie będę wydawał kolejnych pieniędzy na eksponaty w piwnicy), to wystarczyły trzy dni z 2 godzinnymi sesjami rano i wieczorem, żeby zaczął jeździć bez problemów. No ale teraz to już naprawdę potrzebuje większego roweru…

  • Witam

    przymierzamy się do zakupu rowerka dla córki i zastanawiam się nad rozmiarem kół. wydaje mi się, że rozważając dwa rowerki, z równą wysokością siodełka, a różniące się rozmiarem kół – 16 lub 20″, to lepiej wybrać ten z większymi kołami? dobrze rozumuję? :) wydaje mi się, że łatwiej się na takim jeździ..

    chodzi mi konkretnie o taki:

    https://allegro.pl/rower-20-flowers-prowadnik-rowerek-polski-i5679525583.html

    wysokość siodełka ma mniejszą, niż mexller 16″..

    • Jeżeli tylko córka nie ma problemu z dosięgnięciem do ziemi, a także z trzymaniem kierownicy, to śmiało możesz zdecydować się na większe koła.

      Najważniejsze to to, żeby dobrze się jej siedziało i nie miała trudności z jazdą.

  • Witam serdecznie. Mam ogromną prośbę do Pana odnośnie zamiany opon w rowerku dziecięcym. U mnie na wsi i w prowincjonalnym miasteczku niedaleko niestety nie ma nikogo kto by mógł doradzić, a mianowicie: córka w roweku ma opony 12×2,125 tak pisze na oponie jednak okropnie ciężko się jeździ tym rowerkiem( 4-latka). Jakie mogę kupić inne oponki aby nie były takie toporne i szerokie, czy to są już z dętkami bo ja jestem zielona w tym temacie. Z góry dzięki za poświęcony czas. Pozdrawiam Karolina z kuj-pom

    • Cześć, faktycznie opona o szerokości 2,125 cala to już szeroka opona, taka jak stosuje się w rowerach górskich dla dorosłych :)

      Najlepiej byłoby pomyśleć o trochę węższych oponach, z gładkim bieżnikiem. Rowerek będzie wtedy trochę mniej stabilny, ale na pewno będzie toczył się lżej. Oczywiście musisz pamiętać o pompowaniu opon do odpowiedniego ciśnienia. Słabo napompowane opony będą stawiały duży opór toczenia.

      W ogóle na początku sprawdź czy opony są dobrze napompowane, może to jest przyczyną, że ciężko się jeździ. Jeżeli nie, to zobacz np. takie opony:

      http://cw-p.pl/opona-12-cali-12-12x175x2-14-47203-outlander-czarna-do-wozkow-dzieciecych-rowerkow-hulajnog-itp-p-9094.html

      Jest to węższa opona 1,75 cala i z gładkim bieżnikiem, tak więc nie będzie stawiać dużego oporu podczas jazdy.

      Jeżeli chodzi o dętki, to trzeba byłoby zdjąć oponę i zobaczyć czy na dętce są jakieś oznaczenia. Są dętki, które będą pasować na węższą oponę, trzeba byłoby to sprawdzić.

  • Moja mała rozpoczęła jazdę na biegowym w wieku 16 miesięcy jak miała 20 miesięcy kupiłem rower z pedalami odkrecilem koła boczne i 20 minut uczyłem jak się pedaluje do przodu bo rowerek był z wolnobiezka i od tamtej pory jezdzi i maila ze 3 rowerki teram ma 4 latka i na urodziny szukam 16 calowki coś ulta lekkiego

  • Cześć,

    Od pewnego czasu czytam bloga i oglądam Twoje filmy i pomyślałem że
    jesteś osobą, która może mi pomóc.

    Mam córkę, 8-letnią, 135cm wzrostu, dobrze jeździ na rowerze. Obecnie
    ma rower na ramie Biria, z kolami 20cali. Nie znam rozmiaru ramy, ale
    siodełko jest już znacznie powyżej kierownicy, więc w przyszłym sezonie
    rower będzie za mały (córka osiągnie ~140cm).

    Czytając blog wymyśliłem że super będzie jeśli kolejny rower będzie
    miał 1 tarczę na korbie i z tą myślą poszedłem do sklepu, okazało się
    że to raczej niewykonalne, ale pojawił się zupełnie inny problem,
    znacznie ważniejszy niż napęd i o ten temat chcę poruszyć.

    W sklepie okazało się że poza rowerami na kołach 24cale, sprzedawca
    zachwala rowery z małą ramą 13-14cali na kołach 26cali. Po przeczytaniu
    kilku artykułów w internecie i odbyciu kilku rozmów z innymi
    sprzedawcami mam taki mętlik w głowie, że zupełnie nie wiem co kupić.

    Techniczne umiejętności córki są na dobrym poziomie, bez problemu
    pojedzie na kołach 26cali, ale… No właśnie, ale co? Zdaję sobie
    sprawę że jest zależność między wzrostem i ramą, a jak podejść do kół?
    Czy tak jak u dorosłych, gdzie 26cali to przeżytek i wszystko „idzie w
    górę”?

    Odnoszę wrażenie że wszyscy wszytko wiedzą o rowerach dla dorosłych, a
    dla dzieci/młodzieży jest kilka prawd obowiązujących i nic poza tym.

    Rozmawiając z osobami od bike-fittingu, używali argumentów takich
    samych jak przy rowerach „dorosłych”. A może tak jest i tylko ja
    komplikuję sprawę?

    Córka jeździla trasy do 18km w terenie i max 40km po utwardzonej
    nawierzchni.

    Czy spotkałeś się z tym problemem?

    • Hej, rozwiązanie Twojego problemu jest dość proste. Zabierz córkę do sklepu, niech przymierzy się do rowerów z takimi kołami i zobaczysz jak sprawa wygląda.

      Jeżeli będzie brakowało ciut, ciut, to jest to opcja godna rozważenia, przez zimę dorośnie do roweru. Natomiast jeżeli będzie problem z dosięgnięciem stopami ziemi, czy z dosięganiem do kierownicy – wtedy bym się wstrzymał i wybrał koła 24 cale, i jeszcze mniejszą ramę.

      W sumie tutaj nie ma co teoretyzować, tylko po prostu pojeździć po sklepach.

      Co do rowerów z 1 tarczą z przodu, to faktycznie z kołami 26 cali może być problem. Chociaż nie mówię, że się nie znajdzie. Natomiast z kołami 24 cale jest np. Kross Modo: https://www.ceneo.pl/;szukaj-kross+modo;0192.htm#crid=95727&pid=7269

      I myślę, że znalazłoby się ich jeszcze trochę.

      • Tak myślałem, dobrać ramę, a koła jeśli tylko się uda to 26cali.

        A co sądzisz o amorach w rowerach dziecięcych do max 1500pln za rower. Zakładamy że mówimy o amortyzatorach „prawdziwych” firm, w tej cenie będą sprężynowe.
        Czy można je ustawić na tyle miękko że będą pracowały, gdy jedzie dziecko ~25-30kg + 12-14kg rower?
        Chyba będę szukał roweru ze sztywnym widelcem, a dobiorę nieco szersze opony, dla lepszej amortyzacji i zmniejszenia masy.

        Pozdrawiam i dziękuję za poprzednią odpowiedź.

        • Czy da się taki amortyzator ustawić „miękko” – tego nie wiem. To na pewno zależy od amortyzatora. Być może w tych dziecięcych jest stosowana jakaś bardziej miękka sprężyna – co w sumie byłoby logiczne.

          Ale szczerze Ci powiem, że ja bym szedł właśnie w kierunku sztywnego widelca. Oczywiście – każdy lubi co innego. Ale tak jak piszesz, sztywny widelec będzie dużo lżejszy, rower będzie zwinniejszy i łatwiej będzie się go rozpędzało.

          • Dołączę się do dyskusji
            Moja młoda 9 lat 138cm wzrostu. Byłem przekonany, że kupie 24 cale, ale po przyjściu do sklepu, miły Pan sprzedawca powiedział, że ona spokojnie będzie jeździć na 26 z mniejszą ramą.
            Spróbowaliśmy i okazało się, że nie ma żadnego problemu. Przy najniżej ustawionym siodełku dotyka stopami ziemi nie w całości ale tak pół stopy, dosięga do kierownicy i nawet przejechała się po parkingu więc stwierdziliśmy, że jednak kupimy już większe koła. Swoją drogą fajny sprzedawca, mógł wcisnąć 24 i za rok przyszlibyśmy po 26 :)
            A kupiłem Grand Rock 200 – wydaje się że na nasze wycieczki będzie w sam raz.
            Chociaż to już musztarda po obiedzie to czy coś ktoś powie na temat tego roweru?? – sprzedawca (ten miły zachwalał).
            Pozdrawiam

  • Rowerek powinien mieć hamulce ręczne od samego początku. Małe nóżki są od ewentualnego podpierania a nie od hamowania.

  • Szukam rowerka 16cali dla 3.5 letniej corki. Widze ze niektore firmy maja dwa hamulce na kierownicy a inne przedni na kierownicy i tylni wolnobieg z hamowaniem przez cofniecie pedalow. Czy dwa hamulce na kierownicy (bez wolnobiezki) sa niewskazane (niebezpiexzne)czy to bardziej kwestia gustu?
    Corka umie juz jezdzic na biegowym rowerku z jednym hamulcem na kierownicy i teraz chce sie nauczyc pedalowac.
    Dzieki wielkie za porade.

    • Hej, myślę, że jest to tylko kwestia gustu i nauczenia dziecka, jak powinno hamować na rowerze. Głównie chodzi o przedni hamulec, tak aby nie hamować tylko nim i hamować z wyczuciem.

      Ale zawsze, w razie gdyby córka miała problemy z oswojeniem się z hamowaniem dwoma hamulcami, można trochę poluzować linkę od przedniego hamulca, tak aby hamował słabiej.

  • Dzień dobry.

    Bardzo prawdopodobne, że pytanie które zamierzam zadać pojawiło się już gdzieś na forum. Jeśli tak, to proszę mi wybaczyć, że niezbyt dociekliwie przeczytałem wszystkie wątki i być może w tej chwili powracam do kwestii, która została już rozstrzygnięta.
    Nurtuje mnie jednak pewien dylemat: co lepiej, rowerek biegowy, czy normalny z pedałami.
    Mój syn kończy niedługo 4 lata i waham się co mu kupić.
    Za moich pacholęcych lat takich dylematów nie było a teraz jestem rozdarty pomiędzy skrajnymi opiniami. Jedni mówią „biegowy”, bo bezpieczniejszy, dziecko nauczy się szybciej utrzymywać równowagę, jak opanuje biegowy to na zwykłym nauczy się jeździć prawie z marszu.
    Drudzy zaś twierdzą „normalny z pedałami”, bo 4 lata to wiek już „słuszny” i za rok tak czy siak trzeba będzie kupować normalny, jazda na rowerku z pedałami oddaje pełnie wrażeń i poczucie wolności z jazdy na rowerze.
    I teraz sam nie wiem, czy zafundować młodemu etap przejściowy w postaci rowerku biegowego, czy od razu rzucić go na głęboką wodę i niech pedałuje.
    Z góry dziękuję za wszelką pomoc w rozstrzygnięciu moich wątpliwości.

    • Hej, a nie masz znajomego z takim rowerkiem/rowerkami? Może mógłby pożyczyć na jeden dzień chociaż.

      Dzieci są różne, jedne łapią jazdę na rowerku z pedałami bardzo szybko, inne na biegówce nie chcą jeździć przez długi czas, gdy nagle przestawia się przełącznik i nagle biegówka staje się miłością życia. Tak wnioskuję z komentarzy od czytelników i czytelniczek :)

  • mój 7 syn ma problem z złapaniem równowagi ze względu na uszkodzenia mikro układu nerwowego i ma rowerek z kołami 12 cali ale po odjęciu kółek ciężko mu prosto jechać. Jak nauczyć szkraba by tę równowagę uzyskał.

    • Hej, to jest już zadanie dla lekarzy i rehabilitantów, a nie dla internetu. Szukałbym pomocy u specjalistów – warto, bo rower to świetne narzędzie rehabilitacyjne.

  • Witam, moi synowie zaczynali od biegówek potem obaj przeszli przez koła 16″, a teraz drugi sezon 6 latek jeździ na Authorze Energy na 20″ a 8 latek na Kandsie Leopardo na 24 „. Starszy jak miał 6 lat jeździł na B-twin 20″ z pełną amortyzacją. Taki rower to straszna pomyłka, ciężkie to bardzo i szerokie koła. Decathlon chyba to zrozumiał bo już
    nie ma go w ofercie :). Dlatego szybka zmiana na Kandsa, który ma tylko przedni amortyzator (uginacz). Authora już świadomie wybierałem dla młodszego , jest lekki ( brak amortyzatora) i od razy miał koła dużo węższe i lżejsze. W tym sezonie oba rowery dostały jeszcze cieńsze oponki Schwalbe Road Cruiser 1,75” i od razu widać ze chłopcy mają łatwiej kręcić. B-Twin i Author mają Revoshifty , ktore moim zdaniem słabo sprawdzają się dla takich maluchów. Kands ma już „dorosłe” klamkomanetki i starszy syn na nich zrozumiał, że zmiana biegów się przydaje. Młodszy woli stanąć na pedały niż zmienić bieg na niższy.

    Stad na koniec moje wnioski : do 20 cali jedyne co warto mieć to aluminiowa ramę,
    żadnych amortyzatorów a i tylna przerzutka mało przydatna, a jakby jeszcze w
    sklepie udało się zmienić opony na węższe i lżejsze to już pełnia szczęścia. Od 24″ radziłbym szukać rowerka z „dorosłymi klamkomanetkami i co najwyżej z przednim amortyzatorem. My często jeździmy po lesie i piasku nie widzę większej różnicy w terenie po zmianie opon , a na równym nie mówiąc już o asfalcie/ betonie dziecko frunie:). Ja rozumiem ze komunijna moda , na rower „na wypasie” wykrzywia logikę ( kupujących i producentów), ale naprawdę im rower prostszy i lżejszy tym dla dziecka lepiej. Jak zobaczyłem, że 2 lata młodszy syn na lekkim Authorze prawie dorównuje starszemu na ciezkim B-Twinie to nie mogłem uwierzyć.

    Po tak długim wpisie na koniec pytanie. Czy ktoś zna rower fittnes/ hybrid na 24″ kołach?? Może być z tylko z przerzutką z tyłu.

    • Raleigh Kids Cadent 24
      Schwinn Frontier 24
      Sun Bicycles Scout 24
      Trek Precaliber 24

      Może nie klasyczne fitnesy ale sztywny widelec, jeden blat z przodu i v-ki

      • Wielkie dzięki. Całkiem fajne , ale wszystkie jednak z Revoshiftem lub odpowiednikiem SRAMa. Dla mnie Raleigh najfajniejszy bo cały aluminiowy.Widzę, że Kands po zmianie opon na węższe nie jest złym wyborem :)

        • Tak ku pamięci, szersza opona ma niższe opory toczenia od węższej przy zachowaniu tego samego ciśnienia oraz pozostałych właściwości opony(mieszanka i kształt bieżnika).

          • Ano właśnie, przy tym samym ciśnieniu. Ale węższe opony zazwyczaj pompuje się do wyższego ciśnienia i ostatecznie wychodzi na korzyść węższych opon:

            https://roweroweporady.pl/opor-stawiany-przez-opony-rowerowe/

          • Jeśli porównamy oponę 2.4″ na 1.8 bara do 0,8″ na 9 barach to z pewnością, problem taki, że tych opon nie zastosujemy zamiennie w jednym rowerze.
            Jeśli weźmiemy pod uwagą coś realnego do zastosowania, np. 1,35″ na 6 barach nie będzie specjalnie różniło się pod względem toczenia od 2″ na 4 barach, komfort jazdy na szerszej oczywiście będzie większy.

          • No tak, ale oprócz samego oporu toczenia jest jeszcze masa opony i opór powietrza. Gdyby nie było różnicy, nie byłoby sensu produkować wąskich opon.

            Co do komfortu absolutnie się zgadzam. Po prostu coś za coś :)

          • Zgadza się, że są rowery gdzie opona 23mm się sprawdzi lepiej niż 2.3″ zarówno ze względu na masę jak i opór aerodynamiczny samej opony. Jednak pozostając w sferze rowerów dziecięcych, różnice aerodynamiki opony są pomijalne.

  • Na pewno nie bać się używek i kupować pod rozmiar a nie „na lata” – potem jedzie taki maluch na wielgachnym rowerze, ledwie pedałując za brodatym tatą klepiącym przez komórę o niczym (obrazek z weekendu).

  • Polecam rowery woom. Bardzo lekkie, z geometrią dostosowaną do dzieci. Moja 6-letnia córka jeździ na 24” i dotyka stopami do ziemi.

    • Ja też się zastanawiałam nad tym rowerem i zaryzykowałam. Dziecko jest duże i wprawdzie rower dla niego jeszcze większy, ale to nie szkodzi, bo przecież starczy na kilka lat, a nie na rok. :)

      • No tak, ale co to znaczy, że rower jest jeszcze większy? Dziecko musi bez problemu dosięgać rękoma do kierownicy, a palcami stóp do ziemi. Kupowanie „na wyrost” może tylko zniechęcić do jazdy, bo za dużym rowerem ciężej się kieruje. Niedosięganie do pedałów czy palcami do ziemi, to też utrapienie podczas jazdy.

  • Wybieram rower dla mojej nastolatki. Oczywiscie wedlug niej tylko kolor i ksztalt odgrywa role?ale mi zalezy tez na komforcie i trwalosci. Sprzedawca w sklepie skrytykował Romet angel 3 ktory moja młoda wybrala i polecił Cossacka Luna . Czy rzeczywiście Romet to chinszczyzna a Cossack wart ceny i widać różnice w jeździe? I rozmiar czy przy 155cm wzrostu koła 26 cali i rama 17 jest ok? Bo co sprzedawca to inna informacja. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

  • Witam serdecznie.Chcę synom kupić rowery 24 cale i wybrali sobie dwa modele. Proszę mi pomóc w wyborze- który będzie że tak to ujmę mniej awaryjny i mocniejszy? Oto linki
    https://allegro.pl/rower-24-kands-sniper-brat-lorenzo-2xamor-nowy2017-i6810569863.html
    czy ten

    https://allegro.pl/rower-mtb-24-junior-21-biegow-gratisy-hit-i6812662194.html

    • Kandsa można na wstępie skreślić za tylne zawieszenie. Reszta porównywalna w tych rowerach jest, z plusem dla filona za naped 3×7.

  • Mój syn zaś ma 2lata i 9 miesięcy a wzrostowo wypada że pasuje mu rowerek 16″ i co ja mam zrobić?

  • Witaj Łukasz! (wybacz, że na Ty… ale tak już mam) – wiem, że to stary post, ale właśnie planuję zakup rowerka dla córki… patrzę na artykuł, na tabelkę… i o ile dobrze zrozumiałem, to nawet jeśli moja córka ma 9 lat, a wymiar wewnętrzny nóżki będzie pasował bardziej do 20″, to brać 20″?

    Przy okazji – z racji mojego wygodnictwa – zdecydowałbym się na jakiś rowerek z Decathlonu – to dobry wybór?

    • Cześć, najlepiej wybrać się do sklepu i niech córka się przymierzy do różnych rowerów. Tak będzie najlepiej sprawdzić co będzie pasowało.

      A DC robi spoko rowery. Oczywiście dostaniesz to za co zapłacisz, czyli nie można się spodziewać od tańszych modeli, że wytrzymają ostre katowanie przez lata. Ale generalnie rowery są okej.

      • serdeczne dzięki za odpowiedź… nie sądzę, aby moja córka miała katować ten rower w jakikolwiek sposób (widzę jak póki co jeździ) więc z racji dożywotniej gwarancji i łatwości dostępnego serwisu kupię rowerek w DC… jeszcze raz dziękuję…

  • Witam. Proszę o pomoc w wyborze. Superior zupełnie się na tym nie znam. Chcemy kupić córce rower 20″ . Zastanawiamy się nad tymi bo takie mam polecieli ( w każdym sklepie inny rower)
    https://www.sklepmartes.pl/

    https://www.kross.pl/pl/2017/junior-amp-kids/rica

    http://www.unibike.pl/mimi.html

    Z góry dziękuję za każdą pomoc.
    Pozdrawiam Asia Janiec

    • Cześć, wszystkie te rowery są w porządku i wystarczą na długo. Kwestia czy chcecie dziecku kupić rower z amortyzatorem (będzie cięższy, ale za to przy „ostrej” jeździe oszczędzi trochę koło i nadgarstki). Poza tym, każdy z nich będzie dobrym wyborem.

  • Cześć. Na wstępie dziękuję za ten wpis, bo jest dla mnie jak najbardziej na czasie. Jestem przed zakupem pierwszego tradycyjnego rowerka dla dziecka. Córka ma 4,5 roku – 104 cm wzrostu. Do tej pory jeździła na rowerku biegowym, który rósł wraz z nią.
    Dziś zrobiliśmy pierwszy dzień na pożyczonym rowerku tradycyjnym – b’twin 14″. Patrząc na zawarte wyżej informacje powinniśmy mieć 16″ kółka, ale chcieliśmy zaznajomić dziecko z pedałowaniem. Motywacja dziecka była na wysokim poziomie ale na tym b’twinie zwyczajnie nie da się jeździć. Kółka boczne nie mają regulacji przez co tylne koło jest nieco ponad ziemią i nie łapie przyczepności – wniosek, dziecko pedałuje jak szalone i stoi w miejscu. Rowerek jest ciężki a waży jakoś ponad 8kg i rozpędzenie go stanowi duży problem na trawie, kostce brukowej, drodze bocznej-szutrowej.
    Wybacz wstęp, ale tutaj pojawia się pytanie – czym może być spowodowany problem z ruszaniem takim rowerkiem (w kółkach bocznych zmniejszałem kąt i już coś łapało podłoża)? Nie wiem czy masa rowerka i konstrukcja nie powodują, że aby ruszyć trzeba za dużej siły dla dziecka (i czy w większym modelu, 16″ kołach byłby ten sam problem). Przymierzam się do zakupu czegoś, co jej po prostu sprawi frajdę i ułatwi jazdę na dwuśladach – nie zniechęci. Zawarłeś fajne modele w dziale, który szczególnie mnie interesuje i ciekaw jestem czy w ciągu trzech lat pojawiło się coś pośredniego w relacji jakośc-cena. Zastanawiam się także nad tym czy ma znacznie rozgraniczenie na ramę alu- i stal dla dziecka przy nauce jazdy i ile powinien ważyć taki rowerek.

    • Cześć. Syn w chwili obecnej skończył 4 latka – ma około 105 cm wzrostu. Jeździ na 16″ z Decathlonu, ale już na dwóch kółkach więc nie wiem jak się zachowuje na dodatkowych kółkach. Co do b’twin 14″ to syn właśnie na takim rowerku zaczynał swoją przygodę z rowerami (jeśli nie liczyć rowerka trójkołowego z pedałami przy przednim kole). Rowerek ten jest rzeczywiście ciężki lecz ja akurat uważam że to jest jego zaleta – bo przez to jest bardzo stabilny syn w całej swej karierze kolarza zaliczył tylko jedną glebę. Co do trudności w ruszaniu – początkowo występował ten problem (rowerek kupiłem używany choć jeszcze na gwarancji – być może to było przyczyną szybkiego pozbycia się świeżego zakupu), jednak po jego rozkręceniu, nasmarowaniu i ponownym skręceniu problem ustąpił. Więc może od tego sugerował bym zacząć, ewentualnie sprawdziłbym jeszcze regulację tylnego hamulca. Podobno w wersjach z „bębnowym” hamulcem były trudności z ustawieniem go właściwie bo miał tendencje do działania zero-jedynkowo czyli albo działa cały czas albo nie hamuje wcale ;). Może warto sprawdzić ciśnienie w oponie tylnego koła, bo przy za małym rowerek opiera się na bocznych kółkach i kapcia nie widać, trzeba ręką sprawdzić :). Wracając do rowerka 16″ mimo że większy nie jest cięższy (albo niewiele w porównaniu do modelu 14″ jaki posiadał syn) – tak mi się wydaje – ale zaznaczam że nie ważyłem. Zmieniono w nim hamulce na v-brake (mniejsza waga), ale niestety system mocowania kółek bocznych został bez zmian. Dlaczego zdecydowałem się na Decathlon – odpowiedź jest prosta – to był jedyny rower jaki znalazłem bez hamulca w pedałach. Akurat jestem przeciwnikiem takiego rozwiązania. Z dwóch powodów – nogi służą do podpierania się a nie hamowania ;) (to już było poruszane przez Lakozikka) a drugi powód to możliwość ustawienia sobie pedałów w takim położeniu, by można było łatwiej ruszyć z miejsca czy pod górę. Oczywiście minus jest taki że młody rowerzysta na początku szybciej uczy się pedałować do tyłu – bo lżej ;)

      • Witam,
        Planuję kupić rower dla dziecka 123 cm wzrostu, wiek 6 lat.
        Mierzę w koła 20″. Zaciekawił mnie rower Orbea Grow 2 7V.
        Podoba mi się pomysł regulacji odległości pomiędzy kierownicą a siedzeniem.
        Często widzę dzieci jadące na rowerach, jakby zbyt rozciągnięte pomiędzy kierownicą a siedzeniem. Cena jest dla mnie drugorzędnym kryterium.
        Lubię niestandardowe podejścia do „sprawy”.

        • Cześć, jest to na pewno bardzo ciekawe rozwiązanie, które pozwoli przez trochę dłuższy czas dopasowywać rower do dziecka. A Orbea to firma robiąca świetne rowery, więc o jakość się nie martwię.

          • Witam,
            Dziękuję za odpowiedź. Dziecko ma jeszcze na czym jeździć, rower jest na przyszły rok. Jak kupię, postaram się opisać praktyczność lub niepraktyczność zaproponowanego rozwiązania przez Orbea.
            Poza tym, świetny blog, po prostu dla ludzi „jeżdżących” na rowerach bez obsesji wyników, wagi, nowości i bez zbędnego „wiem najlepiej”.

  • Witam. Mój syn ma teraz 6 lat i właśnie będziemy mu zmieniali rower na większy. Gdy miał ok 4 lat kupiliśmy mu pierwszy rowerek 16 cali koła z bocznymi kółkami-taki 'no name’ w jakimś dużym markecie. Rowerek wyglądał ślicznie ale był bardzo ciężki i pomimo bocznych kółek praktycznie nie nadawał się do jazdy. Był bardzo niestabilny a dziecko po kilku upadkach powoli traciło początkowy zapał. Mieszkamy w Anglii i tu mamy troszkę inny asortyment rowerowy w sklepach. Po ok 3 tyg, ciągłych prób opanowania tego ciężkiego roweru zdecydowaliśmy się na zakup innego, droższego ale lekkiego roweru i to był strzał w dziesiątkę.

    Kupiliśmy Frog 48. Rowerek bardzo lekki. Waży ok 6.5 kg. Postanowiliśmy, że od razu będziemy uczyli syna jeżdżenia na nim bez bocznych kółek. Syn na tym rowerze nauczył się jeździć w 2-3 dni. Wszystkim których stać i zastanawiają się czy warto trochę zainwestować jednak w droższy rowerek dla dziecka polecam. Pamiętajcie, że jeśli tylko rower nie będzie zniszczony to jak dziecko wyrośnie część kasy odzyskacie sprzedając go.

    Teraz właśnie będziemy mu kupować rower 20. W zasadzie do wyboru mamy 2 modele rowerów:

    http://www.islabikes.co.uk/products/bikes/item/cnoc-20-age-5
    lub
    http://www.islabikes.co.uk/products/bikes/item/beinn-20-large

    Nasz dylemat jest taki: -czy kupić mu rower jeszcze bez przerzutek czy może już z nimi. Wiemy, że ten rower ma mu służyć maks 2 sezony a potem będziemy wymieniać na większy. Czy 6 latek nie jest jeszcze za mały na przerzutki?

    • Hej, na przednią przerzutkę jest zdecydowanie za młody. Natomiast tylna… cóż, to wszystko zależy gdzie jeździcie. Jeżeli głównie po płaskim i do tej pory nie przeszkadzał mu jej brak, to myślę, że nie warto zaprzątać mu nią głowy, na to przyjdzie jeszcze czas.

  • Dzień dobry,
    Mamy problem z doborem właściwego rowerka, kupiliśmy 16 calowy dla naszego 5,5 latka, ale ma za wysoki przekrok i majta nogami, co powoduje że czuje sie na nim niepewnie i nici z nauki, czy polecasz szukac 14 czy może polecasz jakis inny 16″ z nizszym przekrokiem

    • Hej, polecam wybrać się z dzieckiem do sklepu i poprzymierzać do rowerków. W tej chwili może być już ich mało, ale duże sklepy na pewno jeszcze jakieś mają.

  • Jestem na etapie wybierania roweru „komunijnego” dla syna :-)
    Warunki brzegowe:
    – wzrost/waga: 135 cm/33 kg (dane na teraz)
    – chłopiec jeżdżący dość dynamicznie, czyli rower relatywnie często śmiga po wertepach/zalicza glebę
    – cena c.a. 1000-1200 pln.

    W obszarze rozważań mam następujące modele:
    – Kross Hexagon Replica – cena katalogowa 949 pln
    – Kross Dust Replica – cena katalogowa 1049 pln
    – Merdia Matts J24 – cena katalogowa 1299 pln
    – Marida J 24 Champion – cena katalogowa 1399 pln
    Różnice w cenie nie są jakieś mega znaczne, jednak jeśli patrzeć na różnicę między Krossem Hexagonem Repica i Merida J24 Champion to jest już ok. 40 % ;-)

    Moje pytania są następujące:
    Czym tak w praktyce różnią się te modele?
    Czy może polecasz jakiś inny rower?

    Pozdrawiam,
    Paulina

    • Różnica w cenie wynika głównie, z zastosowania różnych komponentów (lepszy amortyzator, przerzutki, hamulce). W praktyce, im lepszy rower tym większa szansa złapania bakcyla :)
      Ja polecam Ramblery 24/Fit 24 i Ramblera Dirta od Rometa. Rambler Dirt ma już hamulce tarczowe : http://www.romet.pl/Rower,RAMBLER_DIRT_24,10,745,746,14762,2018.html

      • Dzięki za radę :-)
        Nawet nie zwróciłam uwagi na rodzaj hamulców, w swoim rowerze (kross hexagon x1 mam standardowe V-brake i nie przyszło mi do głowy, że mogą być inne – taki ze mnie „znawca”!!!) – Romet z hamulcami tarczowymi nawet cenowo mi się dopina.
        Jeszcze raz dzięki :-)

      • Oglądałam tego Ramblera Dirta – wszystko w nim jest ok oprócz… kolorystyki z 2018. No jest tak paskudnie niebiesko-szary, że z butów wyrywa :-(
        A tych ładnych czerwono-czarnych czy chociaż zielonych nie mogę znaleźć :-(
        Może masz jakieś „tajne” miejsce, gdzie będą kolory z ubiegłego roku? :-)

        • Dirt na 2018 jest tylko w takim kolorze. Co do miejsca zakupu, nie doradzę, być może znajdziesz na portalach aukcyjnych jeszcze modele z poprzednich lat, w innych kolorach. Jeśli nie Dirt, to może Rambler Fit 24 – żółty jest fajny :) http://www.romet.pl/Rower,RAMBLER_FIT_24,10,745,746,14766,2018.html

          • Nie ma tarczówek, które generalizując są lepsze od v-brake (większa siła hamowania, lepsza modulacja – stopniowanie siły hamowania), jednak szczerze mówiąc w rowerze dziecięcym nie są punktem obowiązkowym. Dobrze wyregulowane v-brake, w tego typu rowerze również się sprawdzą :) Jeśli jednak jesteś zdecydowana na tarczówki, pozostaje szukanie w internecie Dirta z innych lat, w innym kolorze

  • witam, co sądzisz o tym modelu Rower RAYON JUGO 24′ rama 13′ lub 15? Chce zakupić dla syna 9 lat wzrost 145 cm i nie wiem czy warto

    • Cześć, chodzi o ten rower, jak na zdjęciu?

      Cóż… nigdy nie byłem przekonany do rowerów z pełną amortyzacją w tym przedziale cenowym. Za 800 złotych, moim zdaniem, lepiej kupić rower jedynie z przednim amortyzatorem – będzie dużo lżejszy i trwalszy.

      Wiem, że dzieciakom się takie rowery bardzo podobają i czasami nie ma sensu z tym walczyć, bo dzieckiem jest się tylko raz. Ale jak takich wynalazków po prostu nie polecam.

      https://uploads.disquscdn.com/images/01092813d6e5b8b411046515b6d3c86895e1e6b4c53dafcf6fa5e6025153d893.jpg

  • A jak wygląda kwestia z rowerami elektrycznymi dla dzieci? Dosyć ciekawą ofertą reklamuje się http://evbike.pl/pl/, ale mam obawy czy dziecko sobie poradzi na elektrycznym sprzęcie. Jakieś rady?

    • Hej, chodzi Ci o ten rower?

      https://allegro.pl/rower-gorski-mtb-26-shimano-pelna-amortyzacja-i7206187766.html

      Za 600 złotych rower z dwoma amortyzatorami i hamulcami tarczowymi, to będzie bubel a nie rower. A do tego ciężki.

      Wiem, że dzieci lubią takie rowery, bo jest „szpan” na osiedlu wśród innych chłopaków. I jeżeli ma tylko służyć do pobujania się wokół bloku, to pewnie wystarczy.

      Ale szczerze mówiąc, lepiej wyjdzie się, dokładając do np. takiego roweru: https://www.decathlon.pl/rower-mtb-rockrider-340-26-id_8302232.html

      Który też nie jest cudem techniki, ale nie udaje na siłę roweru, którym nie jest.

  • https://uploads.disquscdn.com/images/c60743f68a73aadeb9fa5704bc1f469d52d8029cbe850ef57f8e713d61003a4a.jpg

  • Witam! Mam problem z doborem roweru dla mojej córki. Ma 9 lat i 145 cm wzrostu. W tej chwili ma rower ROWER GÓRSKI MTB ROCKRIDER 100 24″ DLA DZIECI B’TWIN i jest już ciut mały, dodatkowo córka zażyczyła sobie typ miejski a nie górski i tu zaczęły się schody ;-) po przejrzeniu możliwych opcji wybór padł na ROWER KROSS LE GRAND PAVE 1 26 R14 JUNIOR , ma on 14 ” ramę ale 26 ” koła czy to nie za dużo jak dla 9 latki? Z drugiej strony teraz posiada koła 24 ” i są tak na styk. Jeśli chodzi o przymiarkę na ten 14 ” niestety ale znalazłam tylko w necie bo na miejscu nikt nie posiada miejskiego z ramą 14″ .Przymierzała się do roweru siostry z 17″ ramą na 26″ kołach i jest na pewno sporo za duży. z góry dziękuję za pomoc

    • Hej, cóż, będzie ciężko bez przymierzenia się. Ale jeżeli w tej chwili rower z kołami 24 cale jest maławy, warto przejść na 26″ z małą ramą (bo same koła to nie wszystko, rozmiar ramy jest równie ważny, jeżeli nie ważniejszy).

      Możesz skorzystać z podpowiedzi Krossa, odnośnie długości nóg i tak sprawdzić czy rozmiar będzie okej: https://www.kross.pl/pl/poradnik/dobor-ramy

  • Dzień dobry! Co Pan sądzi o marce Saveno? Chodzi mi konkretnie o rower Faster 24 dla mojej 11-letniej córki, lubiącej wycieczki po polach i lasach. Będę wdzięczna za poradę.

    • Hej, w sumie rower jak rower, prosty i raczej nie do ostrego traktowania. I jak tak na niego patrzę, to 800 złotych to trochę sporo, warto trochę ponegocjować cenę :)

  • U nas sprawdził się model z Indiany dla naszej córki ;) dostępny w pierwszym lepszym media expert.

  • A czy ten rower warto kupić dziecku : JUNIORSKI ROWER JUNIOR 24” R18M-JUN-24-13-P-004 ROMET ?

  • https://allegro.pl/rower-16-cali-frozen-kraina-lodu-minnie-mouse-cudo-i7312023494.html ten dla dziewczynki jak znalazł

  • Witam szukam dla Córki rowerku ma 135cm wzrostu ,6 lat w kroku 63 cm jest wysoka i szczupła . Podoba mi się bardzo Specialized hotrock 24 sl

    Link do rowerku warto ten rowerek kupić za 900zl mam okazję . Czy lepiej inny rowerek jakiej marki polecacie bez zbędnych bajerów . Liczę też na Ciebie Łukaszu rowerek potrzeba pilnie nie ma czym jeździć, dziękuję wszystkim za odpowiedzi , pozdrawiam serdecznie Sylwester

  • Dzień dobry.
    Szukam roweru dla 9 latka (140cm) koniecznie z hamulcem w pedalach. Proszę o pomoc, bo trudno znaleźć taki

    • Proszę bardzo: http://legrandbikes.pl/rower/bowman-jr/black

      Można go kupić trochę taniej niż na stronie, jest też wersja z jednym biegiem z tyłu, kosztuje ok. 700-800 zł, ale to będzie dobry wybór tylko jeżeli jeździ się po płaskim.

      • A po lesie?
        Znalazłam sklep, w którym mi powiedziano, że do dowolnego roweru zamontuja mi ten hamulec w pedałach. Czy to ma sens? Proponują:
        – cross heksagon 2.0
        – cross level 1.0
        – onilus muran 2.0

        • Do lasu celowałbym w wersję z trzybiegową piastą, jednak warto mieć na podjazdy, nawet lekkie, możliwość wrzucenia lżejszego biegu.

          Rowery o których piszesz, mają opony 26 lub 27,5 cala. Nie jestem szczególnie przekonany, aby to był dobry wybór dla dziecka o wzroście 140 cm. Zresztą zabierz chłopaka do sklepu, niech spróbuje się przymierzyć do tych rowerów, zobaczysz, że będzie miał problem z dosięgnięciem do kierownicy, czy stanięciem nad ramą.

          Wiem, że jest stara (i niedobra) szkoła „przecież szybko podrośnie i będzie okej”, ale do tego czasu będzie jeździł na za dużym rowerze, co nie będzie ani zdrowe ani wygodne.

          Wolałbym poszukać czegoś używanego, niech pojeździ rok-dwa, a jak wyrośnie, to sprzedasz z niedużą stratą i kupicie coś nowego. Sam na pierwszą komunię dostałem rower właśnie na kołach 24 cale i to był bardzo, bardzo dobry wybór.

          Aha, faktycznie do każdego roweru da się założyć przerzutkę w piaście z hamulcem torpedo. Trzeba tylko wymienić tylne koło i albo dołożyć napinacz łańcucha albo zostawić tylną przerzutkę, która będzie robić za ten napinacz. Ale to już w każdym serwisie powinni wiedzieć :)

  • Witam!
    Jednak brakuje mi ciągu dalszego dla nastolatków:) Szukam roweru dla 12-latka i chciałabym żeby mu dłużej posłużył. Po przestudiowaniu wiadomości na necie określiłam kryteria: szukam roweru crossowego/trekingowego, rama 16, 17, rozmiar kół 26 ewentualnie jak pan pisze 27,5. Budżet do 1000 zł. Aaa i żeby był lekki bo syn waży ok. 35 kg:).
    Byłabym bardzo wdzięczna gdyby mógł Pan zaproponować modele na które powinnam zwrócić uwagę, bo chcę przejechać się do sklepu żeby po przymierzał:).
    Z góry dziękuję i pozdrawiam
    Anita

    • Cześć, większość rowerów do 1000 złotych będzie praktycznie tak samo wyposażona. W tej cenie nie patrzyłbym na modele z hamulcami tarczowymi, bo to będą wydmuszki. A jeżeli rower ma być lekki, to raczej ze sztywnym widelcem i bez błotników, bagażnika itd.
      Typowy „góral” na kołach 26/27,5 cala w tej cenie będzie ważyć 15-16 kilogramów. Może udałoby się znaleźć coś ze sztywnym widelcem, wtedy waga spadnie o 1-1,5 kg.

    • Witam! Ja się zastanawiam nad kupnem rower dla mojego synka… W czerwcu skończy 3 latka i myślałam jako prezent.. Ale.. Mamy rowerek biegowy od roku i nie chce wsiąść na niego wogole… Co poradzić? Wstrzymać się z zakupem rowerka?

      • Cześć,
        kwestia co jest przyczyną, że nie chce wsiąść na biegówkę. Nie jestem ekspertem od dzieci, ale może przydałoby się spotkanie z kuzynostwem/kolegami, którzy jeżdżą na biegówkach. Syn zobaczy, że inni jeżdżą, to też będzie chciał tak jak oni?

  • Witam,
    Przymierzam się do zakupu roweru dla syna. Chłopak ma 5 lat (rocznikowo 6) ale jest wyrośnięty, trochę ponad 120 cm wzrostu. Wyglądem bardziej przypomina 7 latka.
    Na rowerze bez kółek bocznych przejechał już dwa sezony, potrafi zrobić na rowerze z 16 calowymi kołami trasę 15-18 km.
    Byliśmy w kilku sklepach żeby zobaczyć co i jak. W jednym sprzedawca polecał Trek Wahoo ale na kołach 24 cale z niską ramą. Syn siadał, do ziemi dosięgał na palcach, na długość wydaje się być rower trochę za długi ale sprzedawca mówił ze zmieniając kierownicę i hamulec będzie mógł spokojnie zahamować.

    Z kolei w innym sklepie mówili, że taki rower to bez sensu, że na krócej wystarczy. I że rower na kołach 20 calowych jest odrobinę za duży, a co dopiero 24. Faktycznie (Romet Rambler Kid2 20), był za wysoki o ok. 5 cm. Ale syn i wsiadał i zsiadał i jechał bez większego problemu.

    I teraz mamy w domu zagadkę – czy lepiej tego Treka z obniżoną ramą czy inny (Kross czy Romet) z kołami 20 cali?
    Różnica w cenie też jest brana pod uwagę – Trek kosztuje 1800 zł, a Romet czy Kross 900-1100 zł.
    Pozdrawiam i liczę na pomoc :)

    • Cześć, też mi się wydaje, że dla sześciolatka koła 24 cale są dużo za duże. Jak sam napisałeś – ledwo dosięgał ziemi i rower był za długi.

      Kup taki rower, aby synowi było wygodnie, a jak z niego wyrośnie, to zmienisz mu na większy.

  • Zwracam się z prośbą o pomoc w doborze dla córki roweru.

    Lat prawie 10. Wzrost około 140cm i szybko rośnie choć szczuplaczek :-), długość nogi od wewnętrznej strony stopa/krocze 64cm.

    Dziś byłem w sklepie rowerowym ( bez dziecka dla orientacji ) i sprzedawca polecił mi taki oto rower:

    Onilus Classic z ramą 15 cali i kołami 26 cali. Jednak cena u niego to 1300zł i troszkę za dużo na tą chwilę.

    Chcę kupić rower właśnie w „stylu łabędzia” który teraz będzie na styk a pozwoli trzy / cztery sezony córce pojeździć zanim z niego wyrośnie.

    Markety omijam, wolałbym poradę co w podanej cenie warto.

    Skłaniam się do wbudowanej w piastę przerzutki ( żona ma w BEST – Kross i bardzo chwali)

    Rower do typowej rekreacyjnej jazdy wokół domu lub zabrania też na wakacje.

    Czy ten Onilus to dobry rower i jaki byś kolego polecił podobny do niego ale tańszy okolice 800-900zł?

    No i czy rama 15 cali z kołami 26 cali będzie ok?

    Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

    Norbert

    • Hmmm… 1300 zł? Na stronie producenta cena katalogowa to 1149 zł, chyba, że to nie ten rower: http://onilus.pl/rower/classic-26-bialy-mieta-mat-2019/

      Jeżeli chodzi o rozmiar ramy i kół, to musiałbyś się wybrać z córką do sklepu i przymierzyć ją do takiego roweru. A sam Onilus wygląda spoko w cenie ok. 1100 zł.

  • Byłem z córką ( 9l. ) w kilku sklepach.
    NAjlepiej jej było na rowerze z ramą 13 cali i kołach 24″.
    Chciałem kupić 14-15″ i koła 26″ bo rozwojowy ale są problemy z ruszeniem stabilnym i przy zatrzymaniu rower ją przeważa na bok.
    Może to dlatego że nie ma jeszcze wprawy i dopiero w zeszłym sezonie zaczęła bez kółek bocznych. Jeździ niewiele ale szybko łapie.
    Czy nie lepszym rozwiązaniem jest zakup roweru na kołach 24″ i ramie 13″ dla złapania wprawy na sezon czy dwa i dopiero wtedy większy rower?
    Mam okazję kupić za 200zł używany dwa sezony Romet Basia. Tylko czy to dobra droga?

      • Czyli taki romet basia 24″ z ramą 13″ to będzie dobry wybór?
        Czy firma romet robi solidne rowery?
        Na forum powiedziano mi, że ten amortyzator z przodu to porażka i żeby szukać ze sztywnym widelcem… ale w podobnej cenie nie znajduje ( 200zł ) w używkach nic sensownego co nie byłoby marketowcem.
        Chyba ten amortyzator w jeździe nie przeszkadza…?

        • Sam rower spoko, Romet robi niezłe rowery, jeżeli to ma być używka, to trzeba po prostu sprawdzić czy nie jest nadmiernie wyeksploatowany, bo każdy rower da się zajeździć, jeżeli ktoś o niego nie dbał, przynajmniej w podstawowym zakresie.

          Amortyzator w Basi faktycznie nie będzie zbyt fajny, ale w jeździe przeszkadzać nie będzie – poza tym, że doda do roweru trochę wagi, co w przypadku dziecka jest jeszcze bardziej istotne niż u dorosłego.

          Z drugiej strony, niech się córka przejedzie i sama powie, jak się jej jeździ. Amortyzator coś tam zawsze złagodzi przy jeździe po krawężnikach czy dziurach w drodze.

      • PS. Córcia ma 138cm wzrostu… i jeszcze słabiutkie umiejętności…bardzo niepewnie rusza i zatrzymuje się…

  • Cześć! Czy możesz podzielić się swoją opinią czy warto inwestować w rower dla dziecka WOOM 4? Obecnie syn ma skończone 5 lat i 118 cm wzrostu. W zeszłym roku przejechał się tym rowerem od syna znajomego i bez problemu sobie radził. Cena jest zaporowa i zastanawiam się czy ma sens kupowanie tak drogiego sprzętu, czy może jest jakiś tańszy odpowiednik.
    Z góry dzięki za poradę.

  • Witam, szukam roweru dla 8 letniej dziewczynki, 134cm wzrostu, czy mógłbyś doradzić czy warto wybrać Romet Panda czy może Unibike Princess 6 lub Unibike Princess 3, nie wiem też jaki rodzaj przerzutek wybrać, czy te umiejscowione w piaście będą lepsze? Jak do tej pory kupowałem rowery, które polecałeś i jestem bardzo zadowolony, tym razem nie widzę jednak wzmianki o Unibike Princess.
    Pozdrawiam serdecznie.

    • Kliknij na klawiaturze CTRL+F i wpisz Princess, znajdziesz i ten rower we wpisie :)

      Odnośnie przerzutek w piaście, pisałem trochę na ten temat tutaj: https://roweroweporady.pl/przerzutki-w-piascie-czy-warto/

      Trzy biegi w takiej przerzutce nadają się do spokojnej, statecznej jazdy, bez większych wymagań co do tempa pedałowania. Jeżeli jeździcie więcej, w różnych warunkach, trzy biegi to może być za mało, jeździłem w zeszłym roku rowerem z taką przerzutką,
      i często nie mogłem znaleźć odpowiedniego biegu. Bo albo było za lekko, albo za ciężko. I nie poprzewracało mi się w głowie od 11 przełożeń na kasecie w moim prywatnym rowerze, po prostu brakowało i wiele osób mi o tym też pisze.
      Ale jeżeli jeździcie sobie spokojnie, bez większego narzucania tempa, to i trzy biegi starczą. A są fajnie zabudowane i można zmieniać biegi na postoju.

  • Witam,
    jedna drobna uwaga, przedstawiając rowerki biegowe dla najmłodszych dzieci, zupełnie pominął Pan i nie wspomniał słowem o jeżeli nie najlepszej, to na pewno jednej z topowych opcji w tym segmencie, a mianowicie rowerkach niemieckiej marki PUKY. Są rewelacyjne- niezniszczalne, lekkie, szybkie, zwrotne i wygodne. Zgodnie polecane przez setki rodziców na blogach/forach parentingowych, co po dwóch latach użytkowania przez dwóch synów (mniejszy rowerek w wersji 2+ oraz większy 3+) mogę tylko szczerze potwierdzić. Swoje, owszem kosztują, ale zdecydowanie warto- do tego nawet podniszczone trzymają cenę i znajdują nabywców niczym ta Toyota…;)
    Puky`s the best:)

  • Witam
    Szukam rower dla 9 letniego syna. Ma 140cm i 67cm w przekroku. Jest chudziutki wiec rower nie może być cieżki. Rower do jazdy w terenie i mieście. Chciałabym aby służył mu kilka lat.

    • Cześć,
      wybierzcie się na wycieczkę po sklepach, i jak będziesz miała jakieś rowery na oku, śmiało pytaj o nie tutaj. Zwróć uwagę na to, aby syn był w stanie stanąć nad ramą.
      Nie ma nic gorszego niż kupić za duży rower „bo przecież urośnie”. Jak wyrośnie z ramy, to można albo zmienić rower, albo zmienić ramę :)

  • Witam, mierzylam z synem 9l (134 wzrost) rower
    ROWER 24 MTB GÓRSKI CARBON LEVEL FULL AMOR TARCZE SHIMANO czy warti kupic w takiej cenie? Co Pan sądzi i tym konkretnym modelu?

    • Cześć,
      nie warto. Wiem, że dzieci lubią takie „bajery”, czyli dwa amortyzatory i hamulce tarczowe, ale taki rower waży ok. 17 kilogramów. Tyle ważą np. rowery trekkingowe dla dorosłych. Generalnie dla dziewięciolatka to będzie dużo i noszenie takiego roweru po schodach,
      czy nawet jazda, nie będzie tak przyjemna na czymś lżejszym.

      Osobiście poszukałbym czegoś trochę o prostszej budowie i lżejszego. Jeżeli budżet nie jest za wysoki, to np. takiego polskiego Kandsa:
      https://allegro.pl/oferta/rower-chlopiecy-24-kands-lorenzo-2019-niebieski-7841299097

  • Cześć,

    Mam prośbę o ocenę trzech rowerów, dość drogich jak dla dziecka ale lekkich. Moje dzieci są drobne i chude stąd takie modele.
    Rozmiar koła 24, na ten moment wybieram między dwoma rowerami. Mimo że mieszkam nad morzem, teren mam w okolicy bardzo pagorkowaty i różnorodny typu beton, las, piaszczyste drogi, łąki. Który z poniższych dwóch jest twoim zdaniem lepszy i pozwoli dziecku łatwiej pokonywać wzniesienia i jeździć po różnej nawierzchni? Czy są warte swojej ceny?

    Orbea MX 24 Team 19 waży około 10.5 kg 1850 zl

    Trek Wahoo 24 2019 około 9,5 kg 1800 zl

    Trzeci rower to WOOM 6 26 cali wchodzi w rachubę jako ostatni dziecięcy dla córki( któryś z dwóch poprzednich przejdzie w spadku na syna). Czy za te cenę jednak warto?
    Córka łatwo się zniechęca szczególnie na wzniesieniach, a powoli zaczynamy robić rodzinne wycieczki rowerowe. Chciałabym żeby była to dla niej frajda, nie męka. W rozmiarze 26 jest tez trek wahoo jakby wolala tyc bardziej sportowa pozycję.

    Będę wdzięczna jeśli znajdziesz chwilę na ocenę tych rowerow.
    Pozdrawiam

      • Dzięki za odpowiedź :-)

        Zaczęłam się zastanawiać nad jakością do ceny, jak przeczytałam że Orbea mx team ma manetke i przerzutke Shimano altus, co podobno jest prawie ze najniższej klasy osprzętem.
        Ale pewnie dla dziecka wystarczy.

  • hej
    szukam roweru na komunię syna, duży 10 latek wzrost 143cm. budżet do 1500zł. Przymierzał się do rowerów z decathlonu o rozmiarze 24 cale ale wydają się dla niego za małe. Mógłbyś doradzić na jaki mniejszy rower o rozmiarze 26 cali zwrócić uwagę. Przymierzał się również orientacyjnie do jakiś modeli marketowych 26 calowych i jeden był za duży ale kolejny już pasował idealnie. Jednak chcielibyśmy coś konkretnego i nie wiemy gdzie szukać, z góry dziękuje za pomoc pozdrawiam

    • Cześć, a w Decathlonie nie dało się przysiąść do Rockridera 520 w rozmiarze S? Nie mogę teraz sprawdzić jaką ma geometrię, bo strona Decathlonu ma jakieś problemy techniczne.

      • hej, jeśli masz na myśli ten model:
        https://allegro.pl/oferta/rower-kross-hexagon-3-0-xs-14-czarno-czerwony-7443492945
        to nie zwróciliśmy na niego uwagi, oczywiście spróbujemy zobaczyć jak wygląda, Póki co sprawdzaliśmy dwa poniższe. Cena ta sama, oba 26 cali i rama 14 calowa xs. Oba pasują idealnie jeśli chodzi o wzrost. Poproszę o opinie i poradę który z tych trzech modeli byś polecił.
        http://www.unibike.pl/mission26.html
        https://allegro.pl/oferta/rower-kross-hexagon-3-0-xs-14-czarno-czerwony-7443492945

          • Nie, absolutnie nie tego fulla, to średni pomysł moim zdaniem. Myślałem o Rockrider ST 520.
            Pisałem o nim tutaj: https://roweroweporady.pl/btwin-rockrider-520-test/

            Unibike wygląda jeszcze fajniej, bo ma hydrauliczne hamulce tarczowe i trochę przyzwoitszy amortyzator. Kross mi się średnio podoba przez 7-rzędowy wolnobieg, zamiast kasety, szukałbym wyższego modelu Hexagona jeżeli już.

          • Hej przymierzyliśmy się do tego roweru z Decathlonu za 1299 zł w rozmiarze „s”, syn przejechał sie i wydawało się że wszystko oki wiec zakupiliśmy go…jednak po przywiezieniu go do domu mam pewne obawy…młody siedząc na siodełku dotyka spokojnie połową stopy podlogi, jednak stojąc nad ramą nie ma aboslutnie luzu w kroku i tez stoi na palcach większą polowa stopy. Już sama nie wiem co robić boje się czy w razie hamowania nie zrobi sobie krzywdy. Syn ma 144 cm wzrostu, mierząc wewnętrzną stronę nogi wychodzi 64 cm. Nie chce roweru z kołami 26 cali pisales że już się od tej rozmiarowki odchodzi dlatego zdecydowałam się na ten 27,5 ale już sama nie wiem doradz proszę zostawić i zakupić ewentualnie jakieś ochronki na tą rame i gatki z pielucha czy całkowicie zmienic na mniejszy tylko pytanie jaki…

          • Cześć,
            cóż, sam Decathlon podaje, że Rockrider 520 jest na wzrost od 150 cm.

            Jeżeli chodzi o sprawdzenie przekroku to patrzyliście w butach czy na boso?

            Zawsze powtarzam, żeby nie kupować roweru na wyrost, ale cóż, teraz jak już go macie, to chyba bym go zostawił. Jeżeli jeździ mu się na nim wygodnie, to te kilka centymetrów podrośnie raz-dwa.

          • Hej dzięki za wszelkie rady. Z ciężkim sercem bo rower bardzo nam się podobał rozsądek jednak dał górę i oddaliśmy tego rockindera, przy mierzeniu w butach syn wchodząc na niego kilkukrotnie uderzył się w krocze, więc baliśmy się większych urazów przy normalnej jeździe. Wymieniliśmy na wspomnianego wyżej unibike ale na kołach 26 cali. Komfort jazdy idealny pozycja również nie jest tak pochylony jak przy jeździe na rockinderze. Odczekamy te kilka lat i wtedy przesiądzie się na większy rozmiar. Pozdrawiam i jeszcze raz dzieki

  • Cześć,
    czy warto kupić rowerek z pedałami dla niespełna 2,5 latka (96cm)?
    Syn od pół roku jeździ na biegówce puky 12” oraz od 2 miesięcy na trzykołowcu z pedałami z decathlonu (prosty, lekki). Rowerki są lekkie więc nie sprawiają mu problemu.
    Ostatnio jednak często mówi, że chciałby „normalny rowerek z pedałkami”.
    Czy dwulatek ma szansę poradzić sobie z rowerkiem na pedałki? Jeśli tak to czy mógłby Pan zaproponowac jakiś lekki model 12”’?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Zastanawiam się który rower będzie lepszy dla 12 latka M-mbike big 27 czy rockrider 520 z Decathlona?

    • Merida ma trochę lepszy amortyzator i hydrauliczne hamulce, zamiast na linkę. Z drugiej strony, jeżeli to nie ma być rower do jazdy po trudniejszym terenie, to zaoszczędzone 500 zł można wydać na dobry kask, oświetlenie itd.

  • A co myśli Pan o rowerze Puky Crusader albo Puky Eightshot dla 6,5 latka?
    Szukam roweru z kołami 20 cali dla syna, do tej pory jeździł na Puky i była zadowolony, ale wyrósł, mógłby Pan coś polecić?

    • Cześć,
      oba wyglądają dobrze, ważne aby dziecko czuło się na nim dobrze i bezpiecznie i żeby rower nie był za duży.

      Crusaider jest trochę cięższy od Eightshot, ale to ze względu na błotniki, bagażnik i dynamo w przednim kole (nie wiedziałem, że do dziecięcych rowerów się je montuje, ale to fajny dodatek, nie trzeba pamiętać o włączaniu lampek).

      Powiem Ci, że oba są ciekawe i wybrałbym wygodniejszego/ładniejszego, jeżeli macie okazję się przysiąść.

  • Proszę o pomoc, poszukuję rowerka dla dziecka we wrześniu skończy 4 latka, aktualnie jeżdzi jeszcze na biegowym PUKY M ( tym najmniejszym). Nie wiem jaki wybrać 16 cali ? czy nie będzie za duży?

    • Hej, najlepiej wybrać się z dzieckiem do kilku sklepów, przymierzyć, zobaczyć. Na odległość nie da się tego tak ocenić. A oglądając w sklepie, będzie Ci łatwiej podjąć decyzję.

  • Witam, poszukuję roweru dla syna 4 latka, do tej pory jeździł na biegowym tup tupie. Byliśmy w sklepie rowerowym i pan w sklepie stwierdził, że syn jest na tyle duży (to prawda, jest wysoki jak na swoj wiek), że warto kupić rowerek nie 16, ale 18 cali. Pan argumentował to, że przez pierwszy sezon i tak syn będzie jeździł z bocznymi kółkami, a w następnym sezonie będzie juz oswojony z rowerem i bedzie mógł nauczyć się jezdzic bez bocznych kółek na tym samym, znajomym już rowerze, a rower na dłużej posłuży… w Pana zestawieniu nie ma w ogóle rowerów z kołami 18 cali, czy mógłby mi Pan doradzić w tej kwestii? Z góry dziękuję.

    • Cześć,
      a syn przymierzał się do takiego roweru? Najważniejsze jest to, aby jazda nie sprawiała mu żadnych trudności i była bezpieczna. Podejście na zasadzie „no może teraz nie dosięga nogami do ziemi, a do kierownicy musi się wyciągać, ale przecież wyrośnie!” to nie jest dobra droga.
      Niech się przymierzy, jak nie do jednego roweru, to do innego. I coś na pewno znajdziecie, co będzie dobre rozmiarem, a jednocześnie posłuży chwilę dłużej.

  • Jaki rowerek dla prawie 3 latka? Pierwszy rowerek dla niego, miał biegowy na 3 kółkach to jeździł , na 2 kółkach już nie chciał.
    Chciałabym kupić mu aby chociaż ze 3 lata pojeździł, z dokręconych kołkami. Nie znam się na rowerkach. Proszę o sugestie
    Budżet do 500 zł.
    Syn 95 cm wzrostu.

    • Cześć,
      warto wybrać się na początek do sklepu, poprzymierzać, żeby sprawdzić jaki będzie dla niego wygodny, na którym będzie się czuł dobrze. Trzeba na to chwilę czasu poświęcić :)

  • Dzień dobry,

    Mój 10 latek wybrał sobie Rometa Rambler fit na kołach 27,5, rama 18 cali. Mimo, że jest trochę na wyrost to jeździł i mówił, że chce. Zastanawiam się czy nie jest za ciężki- waży 14,7. Nie wiem czy to nie za dużo- wydaje mi się, że widywałem lżejsze.

    • Ciężko od roweru za 1500 złotych wymagać aby ważył mniej. Musiałby to być rower bez amortyzatora z przodu i z węższymi oponami. Niekoniecznie od razu szosowy, niemniej te dwa elementy dodają każdemu rowerowi wagi.
      Lżejsze oczywiście też są, ale nie w tej cenie.

  • Czy waga roweru ma znaczenie? Syn 4,5 letni waży 15 kg, ciężko mi sobie go wyobrazić na rowerze ważącym 9-10 kg.
    Wiadomo, ze im lżejszy rowek to cena jest wyższa.

    • Cześć,
      rower dla tak małego dziecka myślę, że nie powinien ważyć więcej niż 7-8 kg. Wagę na pewno podnoszą wszelkie dodatki typu koszyk, bagażnik, błotniki itd. Niemniej 10 kg może ważyć rower dla starszego dziecka.

    • Karola co wybraliscie ostatecznie?
      Szukam teraz dla syna (świeżo upieczony czterolatek, dość wysoki chłopak) roweru, wpadł mi w oko btwin ale ten lżejszy, 900 city. On waży 7,3 kg przy cenie 650 zł więc super. Tylko czy słusznie myślę, że waga tu jest najważniejsza? Zastanawiał mnie też Romet Tom, koło 9-10kg wagi.

  • Witam córka lat 5 czy rower 16 cali będzie dobry, czy może większy kupić? Długość nóżki od kroku 49

  • Witam, chcę kupić rower dla syna lat 10-142 cm wzrostu bardzo drobnej postury,ale mocno wysportowany. Myśleliśmy o rozmiarze kół 26 – przesiada się z 20 które są już dużo za małe.sprzedawca w sklepie zaproponował jednak koła 27,5 na ramie xxs w rowerze MARIN- chyba kanadyjski producent.Syn oczywiście zachwycony( świetny kolor osprzęt tez całkiem niezły),natomiast widać ze koła są przy jego posturze ogromne.Wiadomo syn rośnie i pewnie za rok będzie już inaczej ale moje obawy są w kierunku czy on sobie z tym rowerem poradzi w tym roku? Jeździmy dużo głównie po górach i nie chce żeby młody po 1 razie nowym rowerem się do niego zniechęcił. Jakaś rada?

    • Cześć,
      czekać przez rok, jak syn podrośnie do roweru to taki dość słaby pomysł. Nie widzę go na żywo na tym rowerze, ale najważniejsza jest ocena wizualna, niech wsiądzie, niech się przejedzie po sklepie, niech stanie nad ramą (stopy całkowicie na ziemi) i sprawdzi czy nic go nie uciska (nie musi być luzu, ale przynajmniej niech nie wisi na ramie). Czy dosięga do kierownicy, czy może swobodnie jeździć. Jeżeli będzie się czuł na nim źle już w sklepie, no to bez sensu go kupować. Inna sprawa, że ja bym za niego nie dał 1700 złotych z tym wyposażeniem – 1400 zł już wyglądałoby lepiej, tak więc walcz o rabat.

  • witam, co jeśli moja trzylatka ma 43cm dł.nogi wew. (nie chce jeździć na biegowym, upiera się przy pedałach) chcę jej teraz kupić rower, żeby jeszcze pojeździła na jesieni, aczkolwiek nie chcę kupować znowu na wiosnę. jaki rozmiar wybrać, 16″ za duże, 12″ jak po młodszej siostrze, czy są jakieś 14″ godne polecenia?

  • Witam
    Nie, koło 20 to nie jest popularny rozmiar na 1 komunię! Syn na komunię dostał Hexagona 27,5 na XS, a ten który będzie miał komunię za rok teraz ma Levela Replicę 24 na 15″. I to są popularne rozmiary dla „komunistów”!
    U mnie proces decyzyjny wyboru 20 wyglądał tak:
    – Dałem sobie spokój z amortyzowanym widelcem. Nikt nie ładuje markowych produktów do rowerków dla dzieci (tak, nie spodziewajcie się niczego więcej niż Tourney). Co z tego że rasowo wygląda jak waży ze 2 kg więcej.
    – Masa, misiu masa! Rower miał służyć do jazdy, odrzuciłem więc wszystkie bagażniczki, błotniczki, koszyczki, kokartki i trąbki. Ma być tylko niezbędne minimum.
    – Jak najmniej stali, jak najwięcej aluminium
    Padło na Cube Kid 200. Trochę droższy niż reszta, ale z drugiej strony sztyca, stery, kierownica, wszystko poza widelcem z Al. Polecam poszukiwana roweru 20 z masą poniżej 10 kg. Jest ciężko!
    Przeżył dwóch moich. Obecnie w użytkowaniu syna znajomych. Trzyma się świetnie.

    • Jeżeli chodzi o rower na Komunię, to wszystko zależy od wzrostu dziecka, a te w tym wieku mogą bardzo się różnić pod tym względem nawet o 20 centymetrów! Tak więc nie przykładałbym wszystkich do jednego schematu, dla jednych okej będą koła 20″, a dla wybitnie wysokich może i nawet 27,5″, chociaż jak sam Kross podaje, rower na tych kołach dedykowany jest dla osób o wzroście od 153 cm. Pewnie bywają tak wysokie ośmiolatki, szczerze mówiąc, nie znam się. Jeżeli tylko dziecko jest w stanie stanąć swobodnie nad ramą i nie musi nadmiernie wyginać się do kierownicy, to jest okej.

      • W zasadzie 10 latki idą do komunii. Syn ma 9.5 roku i ma właśnie 153cm. Posiada 24″ BTWIN Rockrider 300 ale chyba muszę mu za rok oddać swojego 26″ Gianta, żeby nie zaczął kolanami o kierownicę uderzać…
        Zgadzam się z przedmówcą – dla małego dziecka waga jest najważniejsza. To jest moje kryterium nr 1!

    • racja w 100% na 20″ wybrałem Author Cosmic (waży 9kg!) Tylk mój 10 latek już z niego wyrósł i właśnie szukam 24″ ale żeby uczciwie ważył i miał jak najmniej stali. Łatwo nie jest a Woom’y strasznie drogie.

  • Hej,
    czy warto porządnie zabezpieczyć przed kradziażą rower dla dziecka?
    Mam na myśli rower na kołach 20 cali, wartość nowego około 650 zł.

    Zastanawiam sie czy warto inwestować w U-locka czy może zwykła linka wystarczy aby odstraszyć okazyjnego złodzieja.
    Rowej w sumie tani, złodziej na nim nie odjedzie – co najwyżej inne dzieciaki mogą zwinąć.
    Macie jakieś doświadczenia? Montowanie 1,5 kg U-locka do rowerka o masie 11kg to chyba lekka przesada. Z drugiej strony święty spokój.

    • Cześć,
      linka zabezpieczy przed przywłaszczeniem przez dzieciaki czy kogoś bez nożyc. Złodziej z nożycami zabierze rower z kilka sekund, choć masz rację, raczej na nim nie odjedzie :) Myślę, że w tym przypadku porządna linka faktycznie może być niezłym rozwiązaniem, najwygodniejszym do przewiezienia na rowerku.

  • A co myślisz o rowerach saveno? Konkretnie chodzi mi o saveno bouquet 24, podoba się córce. Wydaje mi się trochę drogi jak na jego wyposażenie ale może się mylę. A może coś byś mi zaproponował w tej klasie?

    • Cześć,
      Rower wygląda okej, jeżeli chodzi o cenę, to na pewno teraz da się go kupić na posezonowych wyprzedażach. Zerknij też np. na Kross Lea JR 1.0, którego da się kupić za niewiele ponad 700 zł: https://www.ceneo.pl/74544953;0280-0.htm#crid=291090&pid=7269

  • Tak sobie patrzę na ten artykuł i komentarze, i polecił bym coś innego. Swojej córce, która miała 3 latka kupiłem Woom 2.
    Rower jest drogi ale waży nieco ponad 5 kg. ma lekkie przełożenie, przemysłowe łożyska, które się toczą znacznie lepiej, niż zwykłe kulkowe. Poza tym są trwałe. I teraz coś, co powinno się brać pod uwagę – przy sprzedaży tego rowerka tracę około 200 PLN, czyli miesiąc używania kosztuje mnie niecałe 17 zł. Córka jeździła cały rok, oczywiście jak nie było śniegu.
    Kupując „zwykły” rower, np. z Decathlonu, jest duża szansa, że dziecko się zniechęci. Musicie mi uwierzyć, różnica jest ogromna. Przy jego odsprzedaży, z racji tego, że podobnych rowerów na rynku jest znaczna ilość, będziecie z ceną musieli iść w dół i prawdopodobnie stracicie więcej, niż przy odsprzedaży drogiego, lekkiego roweru.
    Moja oferta, a sprzedawałem rower w październiku, była aktywna przez weekend – rower sprzedany.

    Córka aktualnie ma 4 latka, jakieś 102 cm – jeździ świetnie, ma niezłą technikę, balans. W piątek jej kupiłem rower Woom 3 (16 cali) a w sobotę zrobiliśmy trasę 15 km… Wczoraj, po przedszkolu, 10 km w nieco ponad godzinę.

    Nie jestem nijak zainteresowany, nie sprzedaję tych rowerów i nie chodzi tu o markę, ale rozważcie, czy nie warto dziecku kupić czegoś lepszego, co koniec końców wcale nie będzie droższe. Na rynku mamy Woom, Early Rider, Frog, Rascal,
    Dla przykłady, Woom 4 czy Rascal – oba 20 cali – z pedałami waży poniżej 8 kg

    Dla osób, które mogą sobie na to pozwolić, jest np. VPACE – wersja 20 cali z przerzutkami i na tarczach ma 6,8 kg…

  • Dziękuję za super artykuł. Rowerów na rynku jest teraz bardzo dużo i ja mam problem z doborem właściwego. Proszę pomóż mi wybrać coś dla 10 latka, wzrost obecnie 146cm, noga 70cm. Potrzebny rower z tarczówkami (takie czasy ;-) oraz coś w miarę lekkiego w cenie do 1500 (mniej-lepiej). Przeznaczenie – Bike Maraton. Ten sezon był pierwszy z rajdami, syn jeździł na zwykłym AciveBike z wymienionym wielotrybem na shimano mega range, opony schwable, nowe manetki oraz porządne klocki hamulcowe, ale więcej z tego roweru wykrzesać się nie da. Mam problem z doborem ramy, 14 cali? Aha, no i celuję w używane oraz liczę się z tym że za rok, może dwa, ten rower trzeba będzie wymienić na większy.

    • Cześć,
      jeżeli chodzi o dobór rozmiaru ramy/kół, to nic nie zastąpi przymiarki do roweru. Syn na pewno ma przekrok 70 cm (mierzone na boso przy ścianie, w lekkim rozkroku, z książką dociśniętą tyle, żeby nie uciskała za bardzo i mierzone pionowo do ziemi)?

      A co do roweru, to musisz poszperać po ogłoszeniach, ja nie mam rozeznania co się pojawia ciekawego. Z nowych rowerów przyzwoitą opcją jest np. Kross Level Replica TE z 2018: https://www.dobrerowery.pl/level-replica-te-2018
      Jest powietrzny amortyzator, hydrauliczne tarcze i tylko ta nieszczęsna korba trzyrzędowa 44/32/22 (dopiero na 2020 dali korbę 1x), gdzie dla 10-latka blat 44 moim zdaniem jest sporo za duży. Ale korbę zawsze można zmienić, szukając tylko takiej z ramionami o długości 160 mm.

      • Hej, dzięki za odpowiedź. Mierzyłem kilka razy i mniej niż 70cm nie bardzo chce wyjść :)
        Dzięki za propozycję, będę monitorował sytuację :) 2020 droższy sporo :)

  • Witam,

    Czy bylby Pan tak uprzejmy i wypowiedzial sie na temat rowerow marki GT?

    Niby super a nie widze aby byla w kregu zainteresowan spolecznosci kolarskiej :)

    Zakupilem dla syna, 9 latka, konkretnie ten model w kwocie 1050 zl.
    Rower dziecięcy GT Stomper Prime 24″ 2019

    Czy moze mi Pan podpowiedziec, czy to dobrze wydane pieniazki czy lepiej za ta kwote zakupic inny krazownik ??

    PS. super strona, bede czesciej zagladal :P

    • EDIT.

      Widze ze za 300zl doplaty moge miec takie cos, z lepsza specyfikacja. Czy to warte doplaty ??

      GT Stomper Ace 24″ -1350 zl

    • Cześć,
      GT to znana marka, obecna na rynku od wielu lat. Kilka ich rowerów pojawiło się w moich zestawieniach „Jaki rower kupić”: https://roweroweporady.pl/jaki-rower-kupic/

      Różnice pomiędzy modelami Stomper Prime a Stomper Ace to:

      – Ace ma 8. rzędową kasetę, a nie 7. rzędowy wolnobieg (większa wytrzymałość i wybór części)
      – do tego Ace ma lżejsze przełożenie niż Prime, co przyda się na podjazdach. Najtwardsze przełożenie też ma twardsze.
      – Ace ma oczko lepszą tylną przerzutkę
      – Ace ma mechaniczne hamulce tarczowe zamiast szczękowych V-Brake. To akurat nie jest jakiś szczególny plus (ale i nie minus). Nie wiem jakiej jakości są te hamulce Promax, ale nawet gdyby nie szło dojść z nimi do składu, to za 150 zł kupisz komplet hamulców hydraulicznych Shimano BR-MT200. Piszę to na marginesie, bo może w ogóle nie być takiej potrzeby.
      – Ace ma aluminiową kierownicę, a nie stalową, co w sumie nie robi większej różnicy w tym przypadku, poza takim, że stalowa może zacząć rdzewieć :)

      Powiem tak – syn na tym rowerze zapewne pojeździ 2-3 lata, póki z niego nie wyrośnie. Na taki czas dołożyłbym te 300 zł do wyższego modelu – odwdzięczy się większą żywotnością napędu. A hamulce tarczowe czy alu kierownica to już miły bonus :)

      • Witam,

        Bardzo dziekuje za szybka odpowiedz. Do tej pory wydawalo mi sie ze rowery roznia sie dekoracją ramy ;) a Tu widze, ze mozna z tego magistra pisac ;)

        Wymienie na ACE, dzieki raz jeszcze.

        Pozdrawiam Krzysiek

  • Witam,
    szukam roweru dla dziewczynki 8 lat. Ma teraz rower 20″ ( koła ) ale się popsuł.. Chcę jej kupić 24″. Oczywiście kolor ma znaczenie. Po rozpoznaniu i budżecie do 1000zł MAX znalazłem: MONTERIA fitness 24, TABOU topshe 24 1.0 , i KROSS lea jr 1.0.
    Tabou ma wersje z przerzutkami 1×7 a reszta chyba 3×7… Proszę o info co Pan myśli o tych firmach i moich wyborach…
    Pozdrawiam
    Marek

    • Cześć,
      wszystkie rowery wyglądają solidnie i są dość podobnie wyposażone. Rower z napędem 1x to fajne rozwiązanie, na pewno przysparza mniej problemów w eksploatacji, sam jak byłem w tym wieku miałem rower 1×6, a było to dawno, dawno temu :)
      No chyba, że po trasach gdzie jeździcie są jakieś spore wzniesienia, to ten z Tabou nie jest jakoś wybitnie lekko zestrojony. Do jazdy po płaskim i lekkich pagórkach spokojnie wystarczy.

      • No właśnie są podobne ale też wydawało mi się, że Tabou jest „ciężki”… Najlepiej wypada tu Kelly Kiter 30 bo waży zaledwie 11kg ale kosztuje trochę więcej… Co prawda nie ma amortyzacji z przodu tylko zastaniawiam się, czy w takich dziecięcych rowerkach mają one jakikolwiek sens…

        • Są tam szerokie opony, które będą dobrze amortyzować nierówności, a amortyzatory w rowerach za 1000 zł w zasadzie tylko dodają wagi, nie dając wiele w zamian. Tak więc śmiało możesz wziąć rower ze sztywnym widelcem.

  • Witam,
    poszukuje solidnego roweru dla 4 latki 105 cm wzrostu
    Długość nogi 46 cm . Budżet do 800zł
    Z góry dziękuję za pomoc.

    • Cześć,
      grunt to przymierzyć się w sklepie do wybranego roweru/rowerów. Za 800 zł w zasadzie każdy rower dziecięcy będzie solidny, grunt żeby był wygodny (to najważniejsza sprawa) i się podobał.

  • Dzień dobry Panie Łukaszu, Co lepiej kupić Superior F.L.Y 27,5 13 cali rama (za 1850 zl) waga 10.3 czy Eightshota 27,5 13 cali rama (za 1700) waga 10.8 ?
    a może jakaś tańsza alternatywa dla 9 latka wzrost 140 cm przekrok 69 cm?
    Czytałem też gdzieś na forum o kellys naga 80 z 2019 że niby wazy 11 kg. Ale nie wiem czy to prawda bo w różnych sklepach sprzeczne info od 12 do 15 kg. Proszę o pomoc.

    • Cześć,
      lepiej wyposażony pod kątem napędu jest Superior. Pod kątem jakościowym ciężko mi się wypowiedzieć, choć zarówno Superior, jak i Puky (Eightshot) cieszą się dobrą renomą.

      Jeżeli chodzi o wagę, należałoby się kontaktować bezpośrednio ze sklepem z prośbą o zważenie. Informacje podawane przez producentów czy przez sklepy internetowe bywają błędne.

  • Dzien dobry

    jestem na etapie zakupu rowerka dla chłopca 5,5 roku ( przesiadka z rowerka decathlon na 16 calowych kolach ( na którym świetnie sobie radzi), biorę pod uwagę 3 modele
    unibike pilot
    kross level mini 20
    romet rambler kid 20
    wszystkie kosztują podobnie Unibike trochę droższy, ale wszystkie mieszczą się w budżecie do 1000 zł, który z nich wypada najlepiej??

    druga sprawa
    syn jest raczej średniego wzrostu ok 113-114 cm waga lekko ponad 20 kg , i teraz pytanie czy amortyzator z przodu (wszystkie wyżej wymienione modele są w niego wyposażone)który ma wpływ na wagę, jest konieczny?czy raczej zbędny, opinie na forum są raczej takie iż jest to zbędne i tylko powiększa wagę rowerka, z drugiej strony będąc w sklepie rowerowym dystrybutor Unibike Pan stwierdził ze ma to wpływ na bezpieczeństwo, w przypadku najechania na dziurę kamień itp.w kolejnym sklepie tym razem dystrybutor Romet, podobnie, Pan twierdzi ze amortyzator nie jest tylko dla „szpanu”:) i ze nawet w tak małym rowerze daje wartość dodaną.
    co o tym myślicie , jak to w końcu jest z tym amortyzatorem? zbędny balast czy jednak nie?
    proszę o opinię

    pozdrawiam i udanej końcówki długiego weekendu!

    • Cześć,
      te rowery są do siebie całkiem podobne jeżeli chodzi o wyposażenie. Natomiast może warto poszukać czegoś ze sztywnym widelcem zamiast atrapą amortyzatora? Rower będzie sporo lżejszy i wcale nie będzie zachowywał się gorzej, zwłaszcza na szerokich oponach.
      A małemu będzie łatwiej taki rower przenieść, czy rozpędzić.

      Hah, widzę, że sam zacząłem temat, który poruszyłeś w drugiej części komentarza :) Wiesz, generalnie amortyzator jest po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Koło z amortyzatorem dłużej utrzymuje styk z nawierzchnią, czy to po najechaniu na przeszkodę czy dziurę.

      Ale… trzeba się zastanowić czy ten mały człowiek będzie szaleć po lesie? Będzie skakać? Atakować korzenie i kamienie? Druga sprawa to pytanie o jakość takiego amortyzatora.

      Może to takie gadanie z mojej strony, ale pierwszy rower z amortyzatorem dostałem na… 17 urodziny :) Wcześniej jeździłem na rowerach ze sztywnym widelcem i wcale na ten fakt nie narzekałem. Potem sprzedałem ten rower z amorkiem (który był parszywy) i wróciłem do sztywnych widelców :) Okej, teraz mam też rower górski (wcześniej jeździłem nimi od czasu do czasu), niemniej sztywny widelec w drugim rowerze w ogóle nie przeszkadza mi w jeździe asfaltowo-gruntowej.

      Tyle moich wspominek, kupisz z amortyzatorem – będzie dobrze. Kupisz ze sztywnym widelcem – moim zdaniem będzie jeszcze lepiej :)

      PS Jeżeli sprzedawca nie miał na sklepie roweru ze sztywnym widelcem, to wcale się nie dziwię, że zachwalał to co miał na sklepie.

      • Cześć! i dzięki za odpowiedz! zdecydowałem dzisiaj, ze jednak rower bez amortyzatora, zacząłem zwracać uwagę głownie na wagę, brałem przez chwile pod uwagę Woom 4, ale cena wysoka, zacząłem szukać czegoś zbliżonego,
        znalazłem rower Author Record , sporo tańszy.Co możesz powiedzieć o tym modelu, waga bardzo w porządku, producent podaje 8,7 kg, Czy jest wart swojej ceny? jednak sporo droższy od wymienionych modeli w pierwszym poście., ewentualnie może zaproponujesz jakieś alternatywne modele?

        pozdrawiam
        Kamil

      • się zasiedziałem ;) znalazłem jeszcze taki rowerek
        https://www.gtbicycles.pl/rowery/2019-wyprzedaz-rowerow/dzieciece/stomper-ace-20
        cena spoko, tylko wagi nie mogę znaleźć, ale mam blisko sklep, w którym są w ofercie to sobie podjadę,

        Łukasz prośba, który z tych dwóch?
        czyli author record vs stomper ace
        author wychodzi dobrą stówkę zł drożej .
        ewentualnie jak pisałem wcześniej jakaś alternatywa

        pozdrawaim i dobranoc
        kamil

        • To są wszystko podobnie wyposażone modele. Odnośnie wagi – nie wiem, to trzeba weryfikować w sklepie.

          Szczerze? Fajnie, że szukasz dobrej jakości, lekkiego roweru. Ale z drugiej strony, nie zrozum mnie źle, to nie jest zakup do końca życia :) Dziecko wyrośnie i tak trzeba będzie kupić kolejny rower. Grunt, żeby był wygodny i się podobał.

          • Cześć!
            dziękuję za odpowiedz.Rower kupiony, skończyło się na tym, że pojechaliśmy do sklepu stacjonarnego, młody wskoczył na MBIKE, sztywny widelec waga niecałe 10 kg (wazony na miejscu), wskoczył i.. pojechał z wielkim bananem na buzi. po tygodniu nakręcił prawie 100 km, wszystko ok. Jeśli chodzi o cenę, to za kwotę , którą kosztował choćby AUTHOR (w dużej promocji), zmieścił się jeszcze porządny kask i licznik.
            i masz racje to nie jest rower do końca życia;), już odnoszę wrażenie ze to rower na góra 2 sezony:), ale jest jeszcze mała rowerzystka, także przyda się później.

            pozdrawiam
            Kamil

          • Bardzo proszę i poradę. Chciałabym kupić synowi rower. Wybraliśmy Rower Kross hexagon 26″ . Syn ma 10 lat i 142 cm wzrostu. Mamy do wyboru ramę XS lub S? Która będzie lepsza? Nie chciałabym, żeby to był rower na jeden sezon, na za dużym też nie może jeździć. Kupujemy przez internet… Nie może przymierzyć się do roweru. Będę wdzięczna za poradę. Pozdrawiam.

  • Witam Panie Łukaszu,
    to jeszcze ja z moim pytaniem, a właściwie prośbą o pomoc w wyborze roweru dla córki o wzroście około 140cm. Im więcej czytam tym mniej wiem:) zastanawiamy się nad rowerami: Romet Jolene 24″, Kross LEA JR oraz Kross Lea Replica 24. I teraz pytanie, który z nich jest lepszy? A może jeszcze inny? Czy 2 kg różnicy przy nich dyskwalifikuje cięższy?
    Córka ma 140cm, najczęściej jeździmy po lasach.
    Bardzo proszę o pomoc.

    • Cześć,
      na pewno napęd z jedną tarczą z przodu w modelu Lea JR będzie wygodną sprawą, niemniej w przypadku jazdy po większych górkach może trochę braknąć lekkich przełożeń. Kross nie podaje na swojej stronie jakie tryby tam zamontował, ale nie wydaje mi się, aby pojawiły się tam wybitnie lekkie przełożenia. Na bardziej płaskie – super sprawa w tym przypadku.

      Reszta rowerów stoi na podobnym poziomie. Grunt żeby był wygodny.

  • Dzień Dobry
    Chce kupić 10 latce rower do jazdy głównie po mieście. Czy może mi Pan jakiś polecić.
    Pozdrawiam

    • Cześć,
      myślę, że część z modeli, które wymieniłem w tym wpisie są jeszcze dostępne w sklepach.

      Natomiast nie ma nic lepszego niż właśnie wycieczka do sklepu (a najlepiej kilku), żeby popatrzeć co mają, jak się dziecku siedzi na tych rowerach, który cięższy, który lżejszy, czy rama dobra itd.

  • Dzien dobry:)
    Chcemy kupić córce rower, ale mamy duży dylemat jaki rozmiar wybrać. Corka ma 8 lat i 130 cm wzrostu. Pan w sklepie zaproponował nam kola 26 z ramą xxs-13 cali.
    Zastanawiamy się nad 24 lub tym, ktory polecil sprzedawca w sklepie.
    Pozdrawiam
    Agnieszka

  • Cześć,
    Jaki rower kupić dla 10 latki o wzroście 142cm. Zastanawiam się nad kołami 26″ i ramą 15″.
    Dużą rolę odgrywa kolor i dziewczęcy „look”.

    • Cześć,
      grunt to wybrać się do sklepu i przymierzyć do wybranego modelu. Wyposażenie nie jest AŻ tak istotne, to i tak nie będzie rower na lata (no chyba, że dla kolejnych rowerzystek).
      Nie wiem czy koła 26″ i rama 15″ nie będą za duże na ten wzrost, warto to sprawdzić na żywo. Kupowanie roweru na wyrost to nie jest najlepszy pomysł moim zdaniem. A są ramy mniejsze niż 15 cali.

  • Dzien dobry. Moze mi Pan udzieli odpowiedzi. Zakupiłam dwa dni temu dla syna 10lat ale jest drobnej budowy i niskiego wzrostu,rower górski 24 cale,na grubych oponach o nazwie Mountain perfect power bike.,zaplacilam za niego w sklepie 1100zl. Czy to dobry wybor? Nigdzie nie znalazlam opinii na temat tego roweru. Na stronie internetowej widze go po 800 zl wiec przeplacilam. Jesli jest taki tani to czy to dobry rower?

  • Mam na oku rower bulls Street flyer koło 27.5 czy dla dziecka 11 lat będzie ok? I jaki rozmiar ramy wybrać?

    https://rower.com.pl/bulls-street-flyer-28-meskidamski-2088768

    • Cześć,
      no ja tam widzę koła 28 cali, nie 27,5 a to wbrew pozorom spora różnica. Poza tym nie napisałeś/napisałaś jakiego wzrostu jest dziecko. Niemniej dla 11 latka raczej szukałbym roweru na kołach 26 cali lub nawet 24 cale, jeżeli jest niski/niska.

      Grunt to wybrać się do sklepu i przymierzyć.

  • Witam

    Zastanawiam się nad zakupem rowerka dziecięcego Drakar Raptor 20”. Jak ten rowerek ma się jakościowo do np. M-Bike Kid 20”. Niby oba od Meridy ale Drakar już nie widnieje na stronie Meridy. To jakaś marka wycofana?

  • Czy Kross Hexagon 2.0 koła 27,5″ rama S 17″ dla 12 latka 160cm to dobry wybór? Nie będzie za duży? Co innego ew. warto rozważyć (do jazdy po lesie)?
    Czy mam rację, że dla dziecka zamiast hamulców tarczowych lepiej VBrake bo trudniej uszkodzić i łatwiej naprawić?

    • Cześć,
      najlepiej niestety wybrać się do sklepu i przymierzyć. Sam Kross zaleca ten rozmiar od 165 cm wzrostu. Oczywiście dzieci szybko rosną i jak nie polecam zakupu roweru z dużym zapasem, tak te kilka centymetrów akurat do wiosny na pewno urośnie :) Choć jeszcze raz polecam przymiarkę.

      Jeżeli chodzi o hamulce, to jeżeli nie rzuca się roweru gdzie popadnie i choć odrobinę o niego zadba, to hamulce tarczowe (hydrauliczne, czyli z płynem hamulcowym, nie mechaniczne czyli na linkę) dają większą pewność hamowania i działania chociażby w deszczu. Czy łatwiej je uszkodzić… nie wiem jak to wygląda z perspektywy małolata, z mojej perspektywy nie :)

  • Hej. Rok temu zakupiliśmy rower Kros 22 cale. Syn miał wówczas 7 lat. W tym roku rower jest zdecydowanie przymały. Myślę, że w tym roku idealny byłby 24 cale, ale za rok pewnie się okaże za mały. Brać 24 czy 26 z mniejszą ramą?

    • Cześć,
      koła to jedno, ale to czy dziecko/dorosły będzie dobrze czuć się na rowerze, zależy także, a może przede wszystkim, od rozmiaru ramy. Kupno roweru z większymi kołami, ale małą ramą nie sprawi, że rower „wystarczy na dłużej”.

      Dzieci rosną i myślę, że jest to oczywiste, że szybko wyrastają z rowerów, tak jak z ubrań :) Najlepiej byłoby wybrać się do sklepu i przymierzyć do wybranych modeli. Albo poszukać używanego roweru w dobrym stanie, którym pojeździ sobie rok-dwa i potem go sprzedacie.

  • Witam. Jestem mama dwóch dziewczynek, które za 3 miesiące skończą 6 lat. Posiadamy rowery 16 calowe, marketowe zakupione przez dziadka w promocji ?dziewczyny opanowaly ok 2 tyg jazdę na rowerach. Waga jednego to ok9. 5kg.chcielibysny kupic dzieciom jednak coś lepszego. I teraz pytanie jaka firma i model będzie cenowo do przeżycia? Druga sprawa to czy zamieniać je na 16 calowe czy iść już w 20 cali i wówczas będą na dłużej niż rok. Nie wiem czy dobrze myślę. Poproszę o poradę. Pozdrawiam

    • Cześć,
      najlepszym wyjściem będzie wycieczka do okolicznych sklepów rowerowych. Jeżeli chodzi o rozmiar kół i ramy, to da jednoznaczną odpowiedź czy 20 cali będzie okej, czy jeszcze za duże.

      Natomiast jeżeli chodzi o wagę, to niestety lekkie rowery swoje kosztują i tego się nie przeskoczy. Jedyną radą jest szukanie roweru na aluminiowej ramie (nie stalowej) i z jak najmniejszą liczbą „bajerów” typu bagażnik, koszyk, błotniki, które dodatkowo podnoszą wagę, choć zmniejszają funkcjonalność.

  • Dzień dobry Panie Łukaszu,

    Jako chrzestną czeka mnie odpowiedzialny wybór wyboru roweru na komunię ;). Dziewczynka dopiero co wyrosła ze swojego. 142 cm, 66cm noga wewnętrzna. Wg Pana najlepiej byłoby kupić koła 24” i ramę 14”. Ale gdzie nie spojrzeć, producenci mówią, że koła 24” nadają się do 145 cm. Dziewczynka ma 9 lat i o ile zdaję sobie sprawę, że nie kupujemy roweru do osiemnastki, o tyle 145 pewnie będzie miała już na jesień, a fajnie by było, jakby jeszcze na przyszły sezon ten rower jej wystarczył :). Czy jednak koła 26” nie byłyby lepsze?

    I drugie pytanie, co Pan myśli o marce Tabou? Mój budżet to 2k, a te rowery mają bardzo ładną kolorystykę (to w przypadku tej dziewczynki raczej będzie ważne).

    konkretnie interesuje mnie Tabou Venom 4.0

    z innych:
    Superior FLY
    Kross Evado JR
    ewentualnie:
    Kellys Spider 10

    To nie ma być rower superwyczynowy. Chciałabym, żeby był wygodny, żeby się nie rozpadł po roku i żeby co najmniej dwa lub trzy sezony mogła z niego skorzystać.

    Wielkie dzięki za tego bloga i za to co Pan robi :)
    pozdzrawiam

    • Cześć,
      wszystkie porady odnośnie wzrostu i rozmiaru ramy/kół są orientacyjne (zwłaszcza, że to rozmiar ramy jest najważniejszy, nie samych kół). Każde dziecko jest inne, a i rowery różnią się od siebie nieraz budową. No i dochodzi pokusa zakupu większego roweru „bo przecież tak szybko rośnie”. Grunt, żeby dziecko po tym jak wsiądzie na rower, nie wyglądało na nim jak na rowerze po dużo starszym bracie.

      Grunt to niestety wybrać się do sklepu i przymierzyć do roweru. Dziecku zawsze można powiedzieć, że to na prezent dla kogoś innego ;)

      A rowery fajne, każdy z nich ma w sobie coś ciekawego. Superior mi się podoba, nie ma amortyzatora, przez co będzie sporo lżejszy od reszty. No ale nie każdy lubi tego typu rowery. Jeżeli do jazdy głównie po asfalcie i żeby było lekko go przenosić gdziekolwiek, to fajna opcja. Ale reszta rowerów też jest okej.

  • Witam. Chciałbym synkowi 6-letniemu zakupić rower o rozmiarze kół 20. Tak czytałem, że nie ma co wchodzić w amortyzatory, więc zastanawiam się nad dwoma modelami Romet Rambler 20 Kid oraz Btwin Rockrider St 120. Oba ważą 11kg, jeden jest aluminiowy natomiast drugi jest stalowy. Wiadomo, że przy upadkach stal lepiej zniesie upadek niż aluminium. Proszę o poradę który warto kupić?

    • Wytrzymałością materiału AŻ tak bym się nie przejmował, no chyba, że syn chce skakać na tym rowerze ;) Ale to żaden z tych dwóch się do tego nie nadaje.

      Najlepiej byłoby aby syn przejechał się choć kawałeczek po sklepie na obu rowerkach i zobaczył, który mu bardziej pasuje. Albo który mu się bardziej podoba :) Albo który jest realnie lżejszy.
      Bo oba będą dobrym wyborem.