Jak przechowywać rower zimą

Jak wygląda w Polsce sezon zimowy, wszyscy dobrze wiemy. Zdarzały się super zimy (dla rowerzystów), gdy śnieg padał tylko przez kilka dni, a w pozostałe było sucho. Niestety bywa też tak, że śnieg pada często i równie często się topi. Na drogach mamy breję, w powietrzu unosi się wilgoć i aż się nie chce jeździć. Odstawienie roweru w taką pogodę, wcale nie jest czymś złym. Nie każdy przecież chce uczyć się jazdy w poślizgu i brnąć przez błoto pośniegowe. W każdym razie, czy odstawiasz rower na całą zimę (nie polecam), czy tylko na dni, gdy pogoda jest paskudna, warto wiedzieć jak odpowiednio przechowywać rower, tak by był cały czas w dobrej kondycji.

W najlepszej sytuacji są mieszkańcy domów. Zazwyczaj mają do dyspozycji garaż albo piwnicę. Warto zadbać tylko o to, aby w miejscu w którym trzymamy rowery, było sucho. Zawilgotniała piwnica to nie jest dobre miejsce.

W blokach jest trochę gorzej, głównie pod kątem bezpieczeństwa roweru. Znane są przypadki, że złodzieje wyprowadzali rowery nawet ze strzeżonych, monitorowanych osiedli. Warto zabezpieczyć się na taką ewentualność i przypinać rower, najlepiej do trwale umocowanej w ścianie kotwy. Choć i tak, jeżeli złodziej będzie miał całą noc do dyspozycji, prędzej czy później ominie zabezpieczenie. Jednak obstawiałbym, że będzie mu się chciało to robić jedynie w przypadku drogiego roweru.

Rower na balkonie
fot. Oscar F. Hevia

Wielu mieszkańców bloków kusi perspektywa, przechowywania roweru na balkonie. Dzięki temu można oszczędzić sporo miejsca w mieszkaniu. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie. Nawet jeżeli schowamy rower do dobrego pokrowca, to i tak będzie się w nim skraplać woda. Dodatkowo, gdy przyjdzie mróz, woda zamieni się w lód, który może rozsadzić elementy, w których się znalazła. Jest to dość fatalistyczny scenariusz, ale wcale nie niemożliwy. Dodatkowo napęd roweru oraz łożyska, narażone na stały kontakt z wodą, również nie będą z tego powodu zadowolone.

Jak zatem poradzić sobie z przechowywaniem roweru w bloku? Według mnie, jeżeli nie masz miejsca na podłodze, aby po prostu go tam postawić, warto zainteresować się wieszakiem na rower. Można zamocować go albo na ścianie, lub gdy tam również jest krucho z miejscem – na suficie. Nie jest oczywiście tak, że rower w magiczny sposób zaczyna zajmować mniej miejsca. Ale po odkręceniu kierownicy można go przysunąć bliżej ściany i dzięki temu, nie będzie aż tak przeszkadzał, jak ten postawiony na podłodze.

Jeżeli decydujesz się na całkowite odstawienie roweru na zimę, możesz również skorzystać z przechowalni rowerów. Coraz więcej serwisów rowerowych oferuje taką usługę. Oczywiście trzeba sobie skalkulować czy ok. 20-25 złotych za miesiąc to stawka, która Ci odpowiada. Rower można również przechować u kogoś po znajomości, kto nie narzeka na brak miejsca i ma np. pojemny garaż. Minusem tego rozwiązania jest brak szybkiego dostępu do roweru. Bywało tak, że w styczniu temperatura w dzień potrafiła wzrosnąć do 15 stopni i na rower wychodzili wtedy wszyscy, nawet największe zmarzlaki :) Jeżeli nie będziesz mieć roweru pod ręką, wyjście na rower może się nie udać.

Jak przechowywać rower zimą
fot. Commodore Gandalf

A co zrobić jeżeli masz więcej rowerów, ale nie masz już miejsca aby je wszystkie powiesić, nie chcesz ich trzymać w piwnicy i nie uśmiecha Ci się płacić za ich przechowywanie? Tu niestety moja wiedza się kończy. Ale doradzić mogę jedno – niech Cię ręka boska broni przed trzymaniem ich na balkonie!

 

Przed schowaniem roweru na zimę, warto go porządnie przeserwisować. Dobrze jest to zrobić właśnie teraz, ponieważ jest więcej czasu na podłubanie przy rowerze, ewentualnie w serwisach rowerowych nie ma kolejek chętnych (jak na wiosnę). No i rower będzie stał przygotowany, czy to na wiosenne czy jeszcze zimowe przejażdżki.

1. Umyj rower dokładnie, zwłaszcza z zalegającego na nim błota.

2. Wytrzyj do sucha łańcuch. Najlepiej byłoby go zdjąć (Jak zdjąć łańcuch) i namoczyć jeszcze w benzynie ekstrakcyjnej lub nafcie i dokładnie wyczyścić (jak wyczyścić łańcuch).

3. Jeżeli masz taką możliwość, zdejmij również kasetę (Jak zdjąć kasetę), wymocz w benzynie i dokładnie wyczyść.

4. Zdejmować korby już nie polecam (jeżeli nie masz doświadczenia), ale jeżeli chcesz to tutaj znajdziesz informacje jak zdjąć korbę. Oczywiście ją również dokładnie wyczyść.

5. Nasmaruj łańcuch oliwką do łańcucha.

6. Wyreguluj przednią przerzutkę i tylną przerzutkę, jeżeli jest taka potrzeba.

7. Warto również wyregulować hamulce.

Oczywiście jeżeli mówimy o sprawdzeniu stanu technicznego, warto jeszcze przyjrzeć się w jakim stanie są linki hamulcowe i od przerzutek, czy koła kręcą się prosto, czy w oponach jest dobre ciśnienie. W każdym razie – czy rower jest gotowy do jazdy :)