Jak wymienić korbę w rowerze

Ściąganie korby może wydawać się trudną czynnością, zarezerwowaną jedynie dla serwisów rowerowych. Jednak nie jest to aż tak skomplikowane, wystarczy posiadać kilka prostych kluczy i trochę wolnego czasu. Pokrótce opiszę wszystkie czynności. Mam nadzieję, że przekonam Cię, że wymiana korby w rowerze nie jest ani trudna, ani skomplikowana, a satysfakcja z samodzielnej wymiany będzie duża. Opis ten dotyczy korby z tradycyjnym suportem, nie opisuje on wymiany korby z łożyskami zewnętrznymi Hollowtech II, który też znajdziesz na blogu. Do ściągania korb nie polecam używać „domowych sposobów”, czytaj przecinaka i młotka. Skończy to się w najlepszym wypadku porysowaną korbą, a w najgorszym uszkodzeniem sprzętu.

Potrzebne narzędzia

1. Klucze imbusowe, aby odkręcić śrubę mocującą korbę do suportu

2. Ściągacz do korb

3. W zależności od ściągacza klucz oczkowy/nasadowy

Korba rowerowa jak odkręcić


Zaczynamy wymianę

1. Najlepiej najpierw odkręcić pedały. Będzie to łatwiej zrobić teraz – niż walczyć z nimi trzymając odkręcone ramiona korby w ręku.

2. Odkręcamy śrubę mocującą korbę do suportu (kluczem imbusowym lub innym w zależności od korby).

3.Wkręcamy w korbę główny element ściągacza. Należy go dobrze wkręcić, ale z wyczuciem – nie dokręcamy na siłę do końca.

4.Wkręcić w główny element ściągacza bolec ‚napierający’. Czynność ta jest bardzo prosta. Należy dotąd wkręcać, aż poczujemy wyraźny opór. Wtedy używamy klucza i już z pewną siła staramy się zdjąć korbę. Po kilku obrotach (zazwyczaj 2-3) będzie charakterystyczny odgłos – „tyk” i korba sama zejdzie.

Zakładanie korby

Sprawa jest prostsza niż jej zdjęcie. Korbę dokładnie czyścimy. Potem smarujemy elementy, które tego wymagają. Zakładamy odpowiednio ramiona korby. Należy starać się zrobić to jak najmocniej, by potem było mniej pracy. Teraz dokręcamy śrubę mocująca korbę do osi. Robimy to z dużą siłą, gdyż słabo dokręcona śruba może na przyszłość spowodować powstanie luzów na mocowaniu. Niestety nie będzie ich się dało usunąć, a źle założona korba do roweru nie pozwoli dobrze ustawić przerzutek. Po założeniu korby – warto sprawdzić czy wszystko dobrze działa.Aby napisać komentarz pod wpisem, nie musisz się rejestrować! Wystarczy, że podasz swoją nazwę i e-mail oraz zaznaczysz ptaszkiem "Wolę pisać jako gość". Trzeba odhaczyć jeszcze dwa okienka od góry, gdzie zgadzacie się na przetwarzanie Waszych danych. Zapraszam do komentowania - odpisuję na wszystkie pytania, nawet w starych wpisach.