Skocz do zawartości

Rower -geometria


Rekomendowane odpowiedzi

W MTB XC są z grubsza 3 standardy
1. QR czyli rower bez sztywnych osi z tylna piastą 135 mm
2. Sztywne osie w standardzie 148 z Boost czyli z szerszą piastą zarówno z tyłu jak i z przodu. Takie piasty są wymagane do napędów 12 rzędowych.
3. Jest jeszcze wynalazek QR 141 z Boost. Czyli piasta poszerzana ale bez sztywnej osi.

4. Sztywne osie w standardzie 142 mm bez Boost, ten standard praktycznie wymarł, chyba tylko Kross sprzedaje takie rowery

Odnośnik do komentarza

boost odnosi się zwykle do samej ramy. Jak pisał Jacek, 135 mm QR, 142 sztywna oś bez boost, (ze 141 qr się nie spotkałem) i 148 mm szerokości i 12 mm średnicy. Z przodu albo qr albo boost 110 mm z 15 mm szerokością. Ogólnie jak jest sztywna oś jest dobrze, trek stosował rok czy 2 lata temu 142 mm bez boosta, podobnie indiana w X7, później dali już 148. Ważne, aby nie było QR. 

Odnośnik do komentarza

Nie jestem pewien czy nie wejdzie. Natomiast boost pojawił się żeby poprawić linię łańcucha. Może nie wejdzie np. z bębenkiem Microspline i XD bo jak masz koronkę 10 to w niektórzych ramach stanowi ona problem że łańcuch jest wtedy za blisko tylnych widełek. W każdym razie jak poszerzono kasety to się okazało że trzeba też poszerzyć piasty.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...

@jakacek, jeszcze bym Ci trochę pozawracał głowę ?

pojeździłem dziś trochę i zamierzam zdecydowanie wymienić opony:

warunek:

2.1

zwijana

lekka

szybka

- przeznaczenie - głównie asfalt

co sądzisz o:

https://allegro.pl/oferta/zwijana-opona-maxxis-crossmark-29-x-2-10-60tpi-xc-13198617795

https://allegro.pl/oferta/opona-maxxis-aspen-29x2-10-zwijana-60tpi-lodz-12638824617

 

Odnośnik do komentarza
45 minut temu, jajacek napisał(a):

Tylko Conti Race King. Na asfalt może być wersja Performance 2.0. One są dość szerokie więc 2,0-2,1 w zależności jaka obręcz.

obręcze
CUBE ZX20, 32H, Disc
 
jaka bedzie idealna?
 
teraz mam 29x2.25 - nie chcialbym aby wygladał na trekkingówkę po wymianie opon
 
race king -czy warto dopłacić do race king II?
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...