Skocz do zawartości

Rockrider Explore 540 29" vs XC 100 29"


Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Oskarr napisał(a):

Jeśli dojeżdżasz do pracy takim rowerem, to ja bym został przy platformach, jeśli rower bardziej rekreacyjnie, to wtedy spd. Tak, Twoja jazda zasługuje na SPD 😄 

Te shimano są fajne, 
SHIMANO XC3 BOA SH-XC300M

niestety buty spd są dość drogie. Polecam głównie z systemem boa. 
mam też takie tańsze z decathlona:
https://www.decathlon.pl/p/buty-rowerowe-mtb-rockrider-st-500/_/R-p-301219

te są na tyle wygodne, że jak jadę na wycieczkę paro dniową na mtb, to nie zabieram żadnych zapasowych butów zwykłych, nie lubię za to skorup szosowych, bo nie da się w nich normalnie chodzić. W butach mtb dasz radę normalnie biegać. 

Do pracy, rekreacyjnie... w zasadzie to wszędzie gdzie mam się dostać, to jadę rowerem, dzięki temu jedyny moment, kiedy płacą za komunikację miejską, to jak wracam zawiany nad ranem do domu z miasta. 

Spoko, myślę w takim razie jedno z dwóch podejść:

a) na razie ogarnąć tamte platformy MZYRH - na Ali wychodzą za grosze w sumie - i pomału sobie potem dozbierać do SPD

b) od razu zbierać i słuchać tych klików z (prawdopodobnie) pedałów i za parę miesięcy kupić od razu SPD. 

Dylematy.

Odnośnik do komentarza

Właśnie też chciałem zaproponować pedały deustronne platforma/spd - mam takie co prawda nie Shimano EH500 tylko MZYRH i używałem je w Tribanie, który był moum commuterem a po pracy jeździłem nim na wycieczki po okolicy bliższej i dalszej (pracuję teraz na kontrakcie poza domem). Do pracy czy do sklepu jeździłem przeważnie w butach trekkingowych i na platformie a na wycieczki już w stroju rowerowym i butach spd. Kosztują dużo mniej niż Shimano i może na początek byłoby to jakieś rozwiązanie. Mam takie:

Screenshot_2023-10-14-11-50-58-392-edit_com.alibaba.aliexpresshd.thumb.jpg.42ff95676cdcc6bb81d8da962e941d08.jpg

https://a.aliexpress.com/_EG44vDd

Możesz spróbować też te, są trochę tańsze:

https://a.aliexpress.com/_EQYRu4r

 

 

Odnośnik do komentarza

Panowie i Panie, poradźcie nowicjuszowi 🙂

Stoję przed wyborem dokładnie jak w temacie - EXPL 540 vs XC100.

Poprzedni rower - kross hexagon 5.0 2020 rama L - nie mogłem sobie na nim znaleźć miejsca, cały czas sztywniał mi kark(zbyt pochylona pozycja jak dla mnie), męczyłem się tak 4 lata, aż postanowiłem go sprzedać i kupić coś fajniejszego.

Mam 187wzrostu,88,5 przekroku, ważę 98kg. Jeżdżę 50/50 miasto i lasy(woj. Łódzkie więc z reguły płasko), chciałem spróbować w przyszłości pojeździć coś bardziej pochyłego(powiedzmy trasy na moje średnie umiejętności w okolicach bielska). 

Najbardziej skłaniam się w kierunku EXPL540, ze względu na cenę, Xfusion rc32 oraz ponoć lepszą, mniej "sportową" geometrię, jednakże zastanawiam się czy nie będzie to pozorna oszczędność, oraz jak będzie z wygodą użytkowania napędu 1x10 11-46. XC100 ma (podobno) lepszy napęd 1x11 11-51, i niby bardziej znanego markhora, ale wyższą cenę i golenie 30mm które ponoć mogą ciężej pracować przy mojej wadze.

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
20 minut temu, Makowsky napisał(a):

Panowie i Panie, poradźcie nowicjuszowi 🙂

Stoję przed wyborem dokładnie jak w temacie - EXPL 540 vs XC100.

Poprzedni rower - kross hexagon 5.0 2020 rama L - nie mogłem sobie na nim znaleźć miejsca, cały czas sztywniał mi kark(zbyt pochylona pozycja jak dla mnie), męczyłem się tak 4 lata, aż postanowiłem go sprzedać i kupić coś fajniejszego.

Mam 187wzrostu,88,5 przekroku, ważę 98kg. Jeżdżę 50/50 miasto i lasy(woj. Łódzkie więc z reguły płasko), chciałem spróbować w przyszłości pojeździć coś bardziej pochyłego(powiedzmy trasy na moje średnie umiejętności w okolicach bielska). 

Najbardziej skłaniam się w kierunku EXPL540, ze względu na cenę, Xfusion rc32 oraz ponoć lepszą, mniej "sportową" geometrię, jednakże zastanawiam się czy nie będzie to pozorna oszczędność, oraz jak będzie z wygodą użytkowania napędu 1x10 11-46. XC100 ma (podobno) lepszy napęd 1x11 11-51, i niby bardziej znanego markhora, ale wyższą cenę i golenie 30mm które ponoć mogą ciężej pracować przy mojej wadze.

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi 🙂

Z tym 11-51 to różnie bywa, ja bym się raczej nastawiał, że to będzie 11-46 Microshift. 

2 godziny temu, Greg29 napisał(a):

Właśnie też chciałem zaproponować pedały deustronne platforma/spd - mam takie co prawda nie Shimano EH500 tylko MZYRH i używałem je w Tribanie, który był moum commuterem a po pracy jeździłem nim na wycieczki po okolicy bliższej i dalszej (pracuję teraz na kontrakcie poza domem). Do pracy czy do sklepu jeździłem przeważnie w butach trekkingowych i na platformie a na wycieczki już w stroju rowerowym i butach spd. Kosztują dużo mniej niż Shimano i może na początek byłoby to jakieś rozwiązanie. Mam takie:

Screenshot_2023-10-14-11-50-58-392-edit_com.alibaba.aliexpresshd.thumb.jpg.42ff95676cdcc6bb81d8da962e941d08.jpg

https://a.aliexpress.com/_EG44vDd

Możesz spróbować też te, są trochę tańsze:

https://a.aliexpress.com/_EQYRu4r

 

 

No właśnie nad takim rozwiązaniem też dziś myślałem. 

W Decathlonie mi poradzili dziś znaleźć sobie PD-M520 używane na OLX - i faktycznie wychodzą niemal groszowo - ale tu dochodzi koszt butów. 

To co podlinkowałeś wygląda na niezłą alternatywę, ale ciekawi mnie jak z jakością w porównaniu do Shimano. Gdyby były one dostępne w Decathlonie to brałbym od razu, a tak to muszę pomyśleć. 

 

Inna sprawa, że chyba mi tam dziś to niechcący naprawili, nawet jeśli tymczasowo - to póki co przestało klikać, więc pewnie będę miał jeszcze chwilę do namysłu. Jak przyjdzie co do czego to najwyżej za miesiąc się szarpnę już na coś dobrego. 

Odnośnik do komentarza
11 godzin temu, Veriv napisał(a):

Nie kupuj używanych. Niewiadomo ile mają lat a w zestawie z nowymi pedałami są nowe bloki. Kiepska oszczędność

Ja kupiłem jedne nowe pedały pd-m520 kilka lat temu a jedne używane pod koniec tamtego roku i są bardzo dobre, żadnych luzów, stuków, puków. Ale nie brałem najtańszych, wizualnie zajechanych tylko takie miarę wyglądające. Nowe bloki i tak bym na początek proponował te wypinane wielokierunkowo, o których pisał Oskar, sh96 bodajże numer, nie pamiętam. Mam je teraz bo omyłkowo kupiłem w Decu żeby wymienić stare i jestem mega zadowolony - jak ciągniesz nogę fo góry to nie ma szans żeby się wypięły, robiłe testy, szarpałem, itp. ale wystarczy po skosie i się elegancko wypina. Uratowało mnie to przed kilkoma glebami jak traciłem trakcję na podjazdach, w starych blokach, sh51 z wypinaniem jednokierunkowym w takich sytuacjach wyglebiałem często.

11 godzin temu, Rot napisał(a):

To co podlinkowałeś wygląda na niezłą alternatywę, ale ciekawi mnie jak z jakością w porównaniu do Shimano.

Te co mam, NZYRH są wykonane naprawdę bardzo dobrze, nie mogę się przyczepić do jakości, po bodajże 2 latach użytkowania wszystko działa jak trzeba. Porównywałem wizualnie z Shimano (niestety nie miałem okazji jeździć) i wyglądem nie odbiegają a mają większą platformę co wg mnie jest zaletą

Odnośnik do komentarza
6 godzin temu, Greg29 napisał(a):

Ja kupiłem jedne nowe pedały pd-m520 kilka lat temu a jedne używane pod koniec tamtego roku i są bardzo dobre, żadnych luzów, stuków, puków. Ale nie brałem najtańszych, wizualnie zajechanych tylko takie miarę wyglądające. Nowe bloki i tak bym na początek proponował te wypinane wielokierunkowo, o których pisał Oskar, sh96 bodajże numer, nie pamiętam. Mam je teraz bo omyłkowo kupiłem w Decu żeby wymienić stare i jestem mega zadowolony - jak ciągniesz nogę fo góry to nie ma szans żeby się wypięły, robiłe testy, szarpałem, itp. ale wystarczy po skosie i się elegancko wypina. Uratowało mnie to przed kilkoma glebami jak traciłem trakcję na podjazdach, w starych blokach, sh51 z wypinaniem jednokierunkowym w takich sytuacjach wyglebiałem często.

Te co mam, NZYRH są wykonane naprawdę bardzo dobrze, nie mogę się przyczepić do jakości, po bodajże 2 latach użytkowania wszystko działa jak trzeba. Porównywałem wizualnie z Shimano (niestety nie miałem okazji jeździć) i wyglądem nie odbiegają a mają większą platformę co wg mnie jest zaletą

Kompletnie nie rozumiem co napisałeś.

Każde bloki shimano można wypiąć kręcąc w bok. W lewo <-- oraz --> w prawo . Bloki sh-56  dodatkowo łatwiej wyrwać z pedałów ciągnąc w górę . Czyli w taki mało bezpieczny sposób dla szybszej jazdy.

Odnośnik do komentarza

Nie wyrwiesz bloków sh56 ciągnąc w górę - byłoby to bez sensu bo byś je wypinał za każdym razem jak podnosisz nogę do góry pedałując. Próbowałem. Za to możesz je dodatkowo, oprócz tradycyjnego eypinania kręcąc piętą, "wyrwać" je (jak to ładnie określiłeś) ciągnąć w górę w skos na zewnątrz. Jak ciągniesz pionowo w górę to ich nie wyrwiesz. Zresztą chyba nawet było to narysowane w instrukcji tych bloków

 

Odnośnik do komentarza

Wyrwiesz, o to właśnie chodzi w w tych blokach by umożliwić niewprawionemu użytkownikowi "wyrwanie" się z bloków. Mam kilka kompletów butów i przynajmniej jedne "wielokierunkowe bloki. Musiałem na maxa skręcić pedały by nie było niebezpieczeństwa wyrwania nogi ciągnąc do góry.

image.png.07e176ec0a7f6476018371a6e85a9bb3.png

 

Niezgodnie z tym co podaje shimano, bloki "jednokierunkowe" da sie wypiąć w dwóch kierunkach, w prawo i w lewo. Starczy zapiąć lewy but w prawy pedał, by się przekonać 🙂 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...