Skocz do zawartości

Jaki rower wybrać?


Rekomendowane odpowiedzi

Nie mam doświadczeń z firmą Rose ale o ile mi wiadomo działa w podobnym modelu biznesowym jak Canyon czyli sprzedaż bezpośrednio do klienta. Są to niemieckie firmy ceniące sobie swoja markę i nie słyszałem żeby ktos się skarżył.

Thorx 30 znalazłem dla mojej koleżanki i oglądaliśmy go na żywo. Gorąco namawiałem ją na zakup bo rower ten, dla nieścigającego się regularnie amatora, jest znakomitą propozycją. Ma bardzo przyzwoity amor powietrzny, dwie sztywne osie, porządną geometrię, dobry napęd i przyzwoite hamulce oraz przyzwoitą markę pod względem reklamacji i obsługi posprzedażnej. Nie jest lekki ale nie ma lekkich rowerów za 3k. Rower ma potencjał na odchudzenie jeśli zaszłaby taka potrzeba. Żeby dać taką specyfikację przy takiej cenie, producent dokonał istotnych oszczędności. Dali drutowe opony po 50 zł sztuka, ważące 750 gram każda, więc na zmianie opon można zyskać pół kilo. Dali ciężkie, kiepskie koła, ciężką sztycę podsiodłową i kierownicę.

Rose Count Solo 2 jest rowerem technicznie lepszym. Przede wszystkim ma koła 29 cali. Jest lżejszy bo ma lepszy, lżejszy amor ale o sportowej charakterystyce czyli dosyć sztywny, co komuś jeżdżącemu dla przyjemności nie musi odpowiadać. Osprzęt jest lepszy ale też trochę kosztowniejszy w utrzymaniu. Wymiana łańcucha czy kasety jest trochę droższa niż w Kellys Thorx. Dostajemy natomiast rower 1,5kg lżejszy, na lżejszych oponach i lżejszych i lepszych ale nadal niezbyt lekkich kołach i oczko lepszych hamulcach.

Ten rower lepiej nadaje się do ostrzejszego napierania w terenie niż Kellys. Koła 29 cali dają też zdecydowanie większy komfort i większą stabilność i pewność prowadzenia na zjazdach niż 27,5. Pod warunkiem że mamy do tego odpowiedni wzrost, najchętniej nie mniej niż 170 cm.

Powiedziałbym tak, że jeżeli planujemy odchudzać Kellysa kupując porządne koła warte 1500 zł to warto jednak kupić Rose. Jeśli jednak zmienimy tylko opony na lżejsze i lepsze to Kellys jest absolutnie wystarczający do większości zastosowań dla nieścigającego się amatora.

Odnośnik do komentarza

I znowu mnie zaskoczyłeś. Nie sądziłem, że 29tki mogą tak istotnie wpłynąć na komfort jazdy, pozwalając jednocześnie "poszaleć" - w sumie każdy szaleje na miarę swoich możliwości. Dla mnie porządane tempo będzie oscylować w okolicach 25-30km/h na płaskim, a przy zjazdach ok 45-55 km/h. Do teog lubię sobie "pocisnąć" w trasie, ale tylko po to, żeby się porządnie zmęczyć i urozmaicić tempo jazdy, nie ścigać. Myślałem też, że 175cm wzrostu to za mało na takie koła, jenak i tę wątpliwość mi rozwiałeś. 

A jak jest z podjazdami i kołami 29''? Czytałem, że ponoć trudniej nabiera się na takich kołach prędkości.

Odnośnik do komentarza

29 ma znacznie więcej powietrza w oponie jak i znacznie grubsze opony oraz koła o większej średnicy co przekłada się na kilka czynników. Taki rower przede wszystkim jest znacznie bardziej komfortowy, jedzie szybciej po płaskim i w moim odczuciu wymaga mniej energii potrzebej w napędzanie go. Jest znacznie stabilniejszy na zjazdach na których "wybacza" znacznie więcej niz 26 lub 27,5 cala. Dużo łatwiej przejeżdża przez przeszkody takie jak małe powalone drzewka. A podjazdy? Na podjazdach raczej nie nabiera się prędkości tylko się ją wytraca. Czy podjeżdża się trudniej? Nie, natomiast są oczywiscie takie sytuacje gdzie jest się na granicy przyczepności przedniego koła i trzeba je dociążyć żeby tę przyczepność utrzymac. I wtedy łatwiej to zrobić z mniejszym kołem. Zaletą mniejszego koła jest zwrotność. Promień skrętu zależy od wielkości koła, długości mostka i szerokości kierownicy. Jak dasz krótszy mostek to rower będzie bardziej skrętny ale będzie gorzej podjeżdżał bo trudniej będzie dociążyć przednie koło. Rozwiązaniem jest wydłużenie mostka i zwiększenie szerokości kierownicy. Szersza kierownica daje większą skrętność podobnie jak dłuższy mostek. Natomiast trzeba uważać bardziej między drzewami.

Mam w domu dwa średniej klasy rowery, ważące poniżej 12kg. Jeden na kołach 27,5 (mojego syna), drugi 29, mój. Oba są podobnie skonfigurowane bo obaj jesteśmy podobnego wzrostu, ja 175, on 178. Nie ma żadnej możliwości żebym jeździł na 27,5 jeśli mogę jechać na 29 bo jedzie się wolniej i mniej komfortowo i przyjeżdżam na 27,5 dużo bardziej zmęczony i wytrzęsiony. Młody też w tym roku się kilka razy ścigał na 29 i mimo początkowych uprzedzeń, kazał mi sprzedać swojego 27,5 i kupić 29.

Myślę że dobre podejście prezentuje firma Trek, czołowy światowy producent. Produkuje ona rowery na kołach 27,5 tylko w rozmiarze 13,5 i 15,5 cala. Zaleca je do 162 wzrostu. W przedziale 162-168 wzrostu daje wybór między kołem 27,5 na mniejszej ramie i 29 cali na większej. Od 168 w górę nie ma już opcji. Tylko 29 cali.

Odnośnik do komentarza

Z tego co piszesz wynika, że zdecydowanie mocniej powinienem się skupić na modelach z kołami 29''. Polecisz coś ciekawego w alternatywie do ROSE COUNT SOLO 2 (widzę, że tam została już tylko jedna konfiguracja w rozmiarze M na 29'')?
Jeśli dobrze liczę, przy 175 i długości nogi po wewnętrznej 80, potrzebuję dla 29tki ramy w rozmiarze 19'' (48cm). Pod lupę wziąłem Meridę, ale widzę, że dla tego rozmiaru ramy coraz trudniej o dostępność wśród wyprzedażowych modeli. 

Odnośnik do komentarza

Ok, co do rozmiaru mamy jasność. Przeszukałem kilka sklepów, ale tylko w jednym wyłuskałem kilka modeli w przedziale 3-4k). Co sądzicie?
1. https://rower.com.pl/kross-level-b6-578162?cPath=6_699_841_1066&(komponenty wydają się być atrakcyjne vs. cena)
2. https://rower.com.pl/kellys-gate-30-612276?cPath=6_699_841_1066&("montaż centralny" - o co chodzi?)
3. https://rower.com.pl/kross-level-b7-578160?cPath=6_699_841_1066&(na SRAMie)
4. https://rower.com.pl/univega-summit-ltd-22-speed-shimano-xt-592021?cPath=6_699_841_1066&(wygląda na to, że rama albo 42, albo 46)
5. https://rower.com.pl/merida-big-nine-600-666215?cPath=6_699_841_1066&(najdroższy, waga 12,2kg)

Odnośnik do komentarza

1. Słabiutki jak za tę cenę porównując choćby do Kelleys Thorx 30

2. Gate 30 bardzo dobry rower. to samo co Thorx 30 ale w ramie 29. Tanio znalazłeś, jak szukałem był problem znaleźć poniżej 3500. "Montaż centralny" nieszczęśliwe tłumaczenie standardu systemu montażu Direct Mount

3. Dobry rower. Recon RL ma inny, lepszy tłumik niż Recon TK. Wątpliwość budzi jedynie napęd 1x i sama firma producenta, do której nie mam przekonania.

4. Najtańszy, najsłabszy amor RockShoxa, bardzo kiepskie hamulce. Podejrzana firma. to jest chyba odrzut  Rometa, który jest chyba w jakiejś części chiński. Dla mnie odpada.

5. Porządny producent, dobry amor, bardzo kiepskie hamulce, przeciętny osprzęt 1x. Znacznie gorszy rower niż Rose.

 

Więc dla mnie wchodzą w grę Kellys Gate, Kross chociaż sam bym Krossa nie kupił, i Rose. Więc to samo i takie same uwagi jak na początku. Budżetowo Kellys, do ostrzejszego napierania Rose.

Odnośnik do komentarza

@Jacek

nr 4 Univega to niemiecki producent rowerów ;-), bardzo porządnych, ale co do osprzętu w zalinkowanym nie wypowiem się bo się znam tak dobrze - i dodatku sporo kosztuje (najtańszy to on nie jest)

http://www.univega.com/

http://www.univega.com/de/modelle/2018/mtb-sport-1/summit-ltd-4.html

https://www.sram.com/rockshox/products/30-silver-tk#specs

Za starych dobry czasów, tj ok 20 lat temu (tzn gdy królowały 26" i szukało się ram CR-MO a na amelinium stać było tylko PRO) dawny znajomy wyrwał w lombardzie właśnie Univegę z pierwszymi Deorami jakie widziałem i ameliniową ramą - marzenie wówczas ;-)

Odnośnik do komentarza

Coś mi się Univega kojarzyła z chińskim udziałowcem Rometa i jednak chyba się nie myliłem:

 

"Arkus & Romet Group Sp. z o.o. – polskie przedsiębiorstwo produkujące rowery marek Arkus, Delta, Romet i Univega. Dział tej firmy, pod nazwą Romet Motors zajmuje się produkcją i sprzedażą w Polsce motorowerów, skuterów i motocykli marki Romet."

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...