Skocz do zawartości

Płatny website rowerowy, pytanie


jajacek

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi mi po głowie od pewnego czasu koncepcja otworzenia strony która by pokazywała bardzo ciekawe treści, głównie techniczne. Może wywiady z ciekawymi ludźmi z branży. Analizy i zamknięte forum, tylko dla subskrybentów. Mam też dwóch kolegów piszących dla innych redakcji, którzy byliby zainteresowani tworzeniem takich treści. Raczej nikt nie będzie poświęcał czasu za darmo. Strona musiałby się utrzymywać z subskrybcji, która by pokryła koszty utrzymania serwera i tego żeby chłopaki, którzy będą pisać mieli jakiś dodatkowy dochód za poświęcony czas.

Czy bylibyście skłonni zapłacić np. 99 zł rocznie za dostęp do takiego serwisu?

 

Odnośnik do komentarza
  • jajacek zmienił(a) tytuł na Płatny website rowerowy, pytanie

Ja niestety raczej bym się nie zdecydował. Nawet w ramach bezpłatnych treści interesuje mnie w internecie więcej niż jestem w stanie przeczytać/obejrzeć/wysłuchać. Bieżące newsy, artykuły rowerowe, materiały muzyczne, analizy partii szachowych, analizy hitowych walk MMA...

Odnośnik do komentarza

Większość bazuje na reklamach, dlatego te treści są bezpłatne. Jak jest duża liczba odbiorców to i zapewne przyzwoite wpływy od reklamodawców. Ja płacę za dostęp do kilku serwisów. Np. do amerykańskiego Velonews. Dostęp roczny 90 USD. Ale też np. do Onet Premium. Subskrybcja niemieckiej wersji Tour Magazine, 90 Euro.

Odnośnik do komentarza

Ja miałem za dwa, trzy podejścia do płatnych subskrypcji, np raz kupiłem dostęp do BikeBoard.pl. Ale za każdym razem wykorzystałem może 10% tego, co daje taka subskrypcja. Więc dałem sobie spokój. 

Tak samo ostatnio na Stravie była promocja, że na 2 miesiące można sobie włączyć za darmo próbną wersję płatną. Włączyłem, ale dochodzę do wniosku, że właściwie nic przydatnego mi to nie dało.

Odnośnik do komentarza

Problemem jest też, może nie problemem ale raczej faktem jest też, że nawet ludzie, którzy piszą czy nagrywają coś "obiektywnie", bez bycia opłacanym przez reklamodawców czy producentów sprzętów wydanych do oceny, mają jakieś swoje preferencje i będą ich bronić czy zachwalać jako dobre. Np. Ty Jacku jesteś wielkim fanem Speca i niemalże w każdym swoim wpisie polecasz jakieś ich produkty. Nie mówię oczywiście, że to złe produkty ale zwracam uwagę na fakt. Tak samo jest z tymi niezależnymi dziennikarzami czy komentatorami, jedni byli komentatorami w poprzedniej TVP bo mieli poglądy zbieżne z parią uwcześnie rządzącą, inni byli komentatorami w TVN bo mają poglądy bardziej zbieżne z uwczesną opozycją a dzisiejszym blokiem rządzącym. I taka to obiektywność i niezależność. Dlatego czytam czy oglądam różne "strony medalu" i wypracowuje sobie swój punkt widzenia bo prawda leży zawsze gdzieś pośrodku. Nawet takie Tyre Rolling Resistance jest krytykowane za brak obiektywizmu bo robią testy oporów opon w warunkach laboratoryjnych na metalowym bębnie a nie w warónkach rzeczywistych na różnej jakości asfaltach czy innych nawierzchniach 🙂

Odnośnik do komentarza
2 godziny temu, jajacek napisał(a):

Strona musiałby się utrzymywać z subskrybcji, która by pokryła koszty utrzymania serwera

(Nie piszę złośliwie) Ten mityczny koszt serwera to raptem 440 zł brutto rocznie w np. dHosting (gdzie życzyłbym każdemu medium rowerowym w Polsce, aby taki hosting przestał im wystarczać) + 72 zł brutto rocznie za domenę .pl w OVH.

2 godziny temu, jajacek napisał(a):

żeby chłopaki, którzy będą pisać mieli jakiś dodatkowy dochód za poświęcony czas

Koszt hostingu i domeny to są grosze, w porównaniu z kosztami przygotowania treści. Stawki są na pewno różne, ale nikt nie tworzy (zwłaszcza fachowych) treści za dziękuję lub kieszonkowe.

2 godziny temu, jajacek napisał(a):

Większość bazuje na reklamach, dlatego te treści są bezpłatne.

Myślisz, że płatne media nie mają reklam? 🙂

 

PS Trzymam mocno kciuki za każde medium rowerowe. Jak wszędzie trzeba włożyć w to kupę pracy i serca. Czy płatne treści się udadzą? Mam wątpliwości, ale bez przygotowania jakiejś strategii i przeanalizowania rynku to jest tylko moje gdybanie.

Odnośnik do komentarza

@lukasz.przechodzen Rozmawiałem właśnie z kolegą. Zrobili kiedyś bardzo dobry profil na FB, który namiętnie czytałem. Zrobili konto na Patronite, Zebrali stówę w porywach. On mówi że nie ma dla kogo w Polsce tego pisać. Nie ma wystarczającej masy krytycznej która byłaby chętna zapłacić. 

Z kolei na nowej zagranicznej, anglojęzycznej grupie na FB na której jestem, w ciągu kilku miesięcy zebrało się 160 tys użytkowników. No i tam z pewnością byliby klienci na taki content. Na razie to taki luźne gdybania, bez konkretów.

Serwis Escape Collective, wystartował w marcu 2023. I zgromadził już dużą rzeszę fanów. Ale fakt że był w to zaangażowany Richie Porte, więc gruba marka. Subskrybcja mini R Euro miesięcznie, maxi 12 Euro miesięcznie.

@Greg29 Polecam to w co wierzę. Nikt mi za free z tego tytułu nawet bidonu nie dał :) Co do Speca polecam często bo po prostu Spec generalnie nie robi fuszerki. I jakoś wśród znanych mi ludzi, mających do czynienia z kolarstwem z wysokiej półki, mechaników, zawodników, masażystów, zawsze jest w TOP3. Ale jak każdy producent czasem miewa jakieś wtopy jak w przypadku kół czy akcji serwisowej dotyczącej Tarmac SL7. Jest natomiast zwykle niestety okropnie drogi.


 

Odnośnik do komentarza

Nie wyciągał bym takich wniosków. Na pewno jest na rynku masa mediów niskiej, bądz tez przeciętnej jakości. Przepraszam ze to tu mówię, ale nie ma wiele mediów "na całego".

Pogadajmy wpierw o skali. Proponujesz 99zł rocznie za dostęp do strony, co w zamian? Ile potrzeba by zapewnić treści na tyle interesujące, by warto było zapłacić te 99zł rocznie?

Dajmy na to 1000 użytkowników, to 100k przychodu rocznie, 8k brutto miesięcznie, . Jesteś w stanie zapewnić za taką kwotę materiały które przyciągną minimum te 1000 subskrybentów za 8k brutto miesięcznie? Jak to rozliczysz, pewnie fundacja? Odłóżmy może na chwile na bok podatki.

za te 8k miesięcznie musiałbyś dowieźć treści, które będą na tyle interesujące, że ktoś Ci zaufa i zapłaci za cały rok. Byłby to produkt raczej ekskluzywny, porównywalny do SZOSY własnie. Pojawia sie też problem promocji, jak dotrzesz do nowych klientów, skoro treść jest za paywallem? Jak się rozreklamujesz? Na rowerach jeżdża stada ludzi wydających na te rowery ogromne pieniądze. Jakie treści im zaproponujesz?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...