Skocz do zawartości

Rower MTB do 5000 zł SCOTT, TREK, CUBE, ROCKRIDER


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Nie będę ukrywał ale niestety jestem laikiem w kwestii rowerów i chciałbym zasięgnąć porady. Interesuje mnie kupno roweru w kwocie ~5000 zł do jazdy rekreacyjnej, bardziej po płaskim terenie, choć na jakąś trasę też chętnie od czasu do czasu się wybiorę ?.

Do tej pory odwiedziłem 3 sklepy i sprzedawcy polecili mi kolejno:

- Cube attention SL

- Scott aspect 910

- Trek x-caliber 8

Na każdym z tych modeli moje odczucia z przejażdżki były jednakowe i rewelacyjne ale trudno się dziwić bo do tej pory korzystałem z wiekowego GIANTA yukona. Stąd moje pytanie który z wymienionych modeli wydaje się najbardziej sensowny? Przeglądając forum natknąłem się na wątek w którym polecany był rower Rockrider XC 100 którym nie miałem okazji się przejechać. Czy Rockrider xc 100 posiada lepsze parametry od wyżej przedstawionych? Niestety specjalistą nie jestem, a raczej chciałbym nie wtopić pieniędzy na słaby sprzęt.

Dziękuje z góry za pomoc i odpowiedzi ?

Odnośnik do komentarza

Rockrider XC 100, Indiana Storm X8.

Cube Attention SL też jest w porządku. Daje bardzo wyprostowaną, rekreacyjną pozycję. Taki trekking na kołach MTB. Rama natomiast nie jest tak nowoczesna jak w rowerach które wymieniłam. Nie ma tzw. sztywnej osi. 

Scott Aspect 910 za te cenę to smieć. Zapomnieć.

Trek X-Caliber 8 trochę lepszy technicznie od Cube. 

Wszystkie te rowery mają spowalniacze zamiast hamulców. Więc wszelkie agresywniejsze harce wymagają ich wymiany. Wszystkie też mają nędzne koła.
Najtańszy rower z hamulcami, któremu nic nie dolega i nic nie trzeba wymieniać to Rockrider XC 120.
Rockrider sportowa, pochylona pozycja. Indiana bardziej rekreacyjna.

 

Odnośnik do komentarza

Przykładowe wpisy:

"Cześć, mam w rowerze hamulce mt200 od Shimano. Chciałbym zapytać czy te hamulce mają tak słabo hamować ? Czy w fabryce mogli źle odpowietrzyć? 

W drugim starym rowerze tez mam shimano, niestety nie znam modelu (załączam zdjęcia) i pomimo tego ze rower ma 6 lat to hamulce działają jak brzytwa. Jak się mocno wciśnie to sz koła blokuje, a na mt200 jest dramat.. czy te hamulce które mam w starym rowerze (załączone na zdj) są lepsze od mt200? Bo mógłbym przełożyć je między rowerami?"

"Witam, mogę się juz wypowiedzieć i podzielić spostrzeżeniami po przejechaniu 1000km na Merida big nine 500 lite 2021. Przy mojej wadze 110 kg wymianie uległy hamulce z mt200 na XT m8100. Mieszkam w Beskidzie Żywieckim i jest gdzie jeździć a przy mojej jezdzie były strasznie słabe."

"
Cześć.
Pytanie serwisowo zagadkowe bo ja już pomysły nie mam więc może ktoś pomoże.
Pacjent: Hamulce hydrauliczne shimano mt200
Problem: niska/znikoma siła hamowania
Hamulec tylny działa bardzo słabo.
Co zrobiłem: odpowietrzenie, całkowita wymiana płynu, wymiana klocków, czyszczenie zacisku. Brak efektu...
Co jeszcze można by było zrobić zanim zaczne wymieniać części?"

"Hamulce shimano mt200, strasznie gumowe działanie hamulca, nie idzie w zasadzie zablokować koła... Tarza odtłuszczona, klocki wypalone, odpowietrzone.
To taki badziew I nie można po nich się więcej spodziewać czy u mnie cos nie tego? W drodze tarcza 180 (obecnie 160) i półmetaliczne klocki względem Ori. - pomoże?"

"Cześć wszystkim. Chciałbym w najbliższym czasie zmienić niezbyt dobre hamulce w swoim rowerze. Obecnie mam MT200 w rowerze Trek Caliber 8 z 2020r którego przerobiłem sobie na udaną wyprawówkę. Zauważyłem że w cięższym terenie przy zjeździe hamulec ten zamienia się w masło i praktycznie traci 70% skuteczności."

Jest setki takich wpisów...

 
Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, Wierzba napisał(a):

Hamulce są przyzwoite żeby nie powiedzieć dobre, dają radę na singlach XC w Beskidach przy zawodniku 80kg. 

Na jakich i jak długo (ile zjazdów) w Beskidach używałeś mt200? Zdradzisz trasy którymj podążałeś? Ja mojej młodej po pierwszym przejeździe w Lasku Wolskim na jej życzenie musiałem następnego dnia zamienić heble na mocne. Nic nie sugerowała, bo myślę "może ja jestem jakiś przewrażliwiony". 

Odnośnik do komentarza
31 minut temu, ram napisał(a):

Na jakich i jak długo (ile zjazdów) w Beskidach używałeś mt200? Zdradzisz trasy którymj podążałeś? Ja mojej młodej po pierwszym przejeździe w Lasku Wolskim na jej życzenie musiałem następnego dnia zamienić heble na mocne. Nic nie sugerowała, bo myślę "może ja jestem jakiś przewrażliwiony". 

Cały Beskid Śląski wielokrotnie wszerz i wzdłuż. Mieszkam w pobliżu BB więc mam pod nosem szlaki. Nie dziwię się że po pierwszym przejeździe chciała je zmienić, nie miały się nawet kiedy dotrzeć. Przy dłuższych zjazdach potrafią się zagrzać, ale to chyba ich jedyna wada biorąc pod uwagę cenę a to co oferują. Rowerem smigalem tylko po szlakach, praktycznie w ogóle chodników nie wspominając o drodze. Nie miały gdzie złapać syfu z drogi, nieumiejętne mycie roweru potrafi też zafanzolic i przenieść syf z ramy na tarcze. Pisałem już w innym wątku że zauważalna różnica była dopiero po spróbowaniu 4 tloczkowych slx. 

Odnośnik do komentarza

Też mam te hamulce w swoim Kellysie Gate 30 z tarczami rt30 z tego co pamiętam i też nigdy nie narzekałem na ich pracę - co prawda nie mieszkam w górach i nie zjeżdżam kilkukilometrowych zjazdów ciągle hamując ale mieszkam nad morzem w otoczeniu pagórków morenowych i tam tym rowerem jeżdżę, jeszcze nigdy mnie nie zawiodły, nie mam najmniejszego problemu z zablokowaniem koła czy ich modulacją. Ostatnio, w niedzielę, zjeżdżałem z najwyższego wzgórza w okolicy, całe 71 m n.p.m. ? do niemal zera drogą na skróty, o bardzo dużym nachyleniu i nie miałem żadnych najmniejszych problemów z dohamowywaniem, wręcz się musiałem pilnować żeby nie zablokować kół. Myślę, że do czysto amatorskich zastosowań, nawet w górach te hamulce nie są takie złe - może na jakiś bardziej ekstremalnych trasach dh czy enduro wymiękają ale zwykłe trasy powinny spokojnie ogarnąć. Oczywiście na pewno są lepsze, na pewno lepiej hamujące czy z lepszą modulacją ale te mt200 też dają radę. Może ludzie je krytykujący mają je źle ustawione albo zanieczyszczone albo nie dotarte, nie wiem. Wiem, że moje dają radę w terenie w którym je używam i na razie nie widzę potrzeby aby je wymieniać

Odnośnik do komentarza

@Wierzba

Gdybyś miał rację, że trzeba przeskoczyć z mt-200 (altus) na mt-7120 (slx w wersji zjazdowej) by zobaczyć różnicę to by znaczyło że tysiące klientów shimano uległo zbiorowej halucynacji a sami japończycy z shimano oszukują klientów.

mt-200 działa owszem i w beskidach, ale gorzej. Im większa prędkość, im bardziej gwałtowne jej wytracanie tym większą różnice widać. Bardziej prawdopodobne że Ty po prostu nie używasz w taki sposób hamulców by dla Twoich zmysłów różnica była zauważalna.

Odnośnik do komentarza

Ja między kciukiem i serdecznym+wskazujacym łupię orzechy włoskie. Dla mnie nie ma słabych hamulców ?

Jak ktoś nie ma siły w dloniach to mt200 i pochodne na dłuższą metę mogą być męczące.

Pamiętajcie też, że koszt hamulców ze średniej półki to jakieś 650-700zł z tarczami. Więc znacznie taniej niż działający amor, przyzwoite koła czy nawet kaseta i łańcuch 12s itd. Więc odpowiednio priorytety trzeba ustawić kupując nowy rower.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...