Czekanie na zielone czyli rowerowe wideodetektory

W Łodzi na 20 skrzyżowaniach zamontowano wideodetektory, które mają automatycznie wykrywać rowerzystę dojeżdżającego do skrzyżowania i w miarę możliwości włączyć mu zielone światło. Niestety, jak widać to na wideo nagranym przez Wojciecha Makowskiego z fundacji Fenomen – nie wszędzie automatyczne wykrywanie rowerów działa tak jak powinno. Na skrzyżowaniu Żeromskiego z Mickiewicza autor nagrania czekał pięć zmian świateł, czyli około dziewięć minut.

Makowski zapowiada zgłoszenie sprawy do wojewody, jeżeli problem nie zostanie natychmiast rozwiązany. Faktycznie – wadliwe działanie detektorów może spowodować, że po dłuższej chwili czekania na zielone światło – rowerzyści będą przejeżdżać skrzyżowanie na czerwonym świetle i to w niekoniecznie najlepszym momencie.

Aktualizacja maj 2012 – Z tego co obserwuję automatyczne wykrywanie rowerzystów działa poprawnie. Oczywiście nadal na niektórych skrzyżowaniach czeka się sporo czasu, ale trwa to tyle samo co przy manualnych przyciskach – a po prostu wynika z konstrukcji skrzyżowania.

Ciekawe czy drogowcy naprawią również sygnalizację na skrzyżowaniu Włókniarzy z Teresy, gdzie jeszcze niedawno sygnalizator dla rowerów palił się niezależnie od tego dla pieszych. A że sygnalizatory nie stoją obok siebie, niektórzy kierowcy sugerując się czerwonym światłem dla pieszych, nie zauważali zielonego dla rowerów. • Anonymous

  Pełno jest takich przejść i przejazdów bubli.
  Co ciekawsze nowe skrzyżowania robione są w ten sam sposób (detekcja na przycisk)
  Są też pułapki gdzie można utknąć na wysepce.
  Gdzie te buble zgłaszać.
  Czy zielone światło nie może się zapalać jednocześnie z zielonym dla kierowców?

 • Fan rowerów elektrycznych

  Ooo dawno Cie nie było :)
  Takie oświetlenia są wg mnie śmieszne i w ogóle nie potrzebne. Powinny być współgrane z kierowcami jak pisze kolega powyżej.

 • Łukasz – Rowerowe Porady

  Jeżeli macie jakieś ciekawe tematy – o których chcielibyście przeczytać tu na blogu – piszcie śmiało :)

 • Fan rowerów elektrycznych

  No to podsuwam temat. Wiem że Twój blog jest ekspercki, ale ostatnio zdarzyło mi się spotkać kilka osób które miały problem z odróżnieniem roweru city od urbana i trekkinga, albo freeride od downhilla. Myśle że artykuł na ten temat, dla laików, bardzo pomógłby tym którzy dopiero wkraczają w pasję rowerową :) Pozdrawiam!

 • Kris

  Proponuje abyś napisał, jak zacząć dbać o kondycję na rowerze. Jak dobrać dystans dla początkującego a jak dla zaawansowanego rowerzysty.

  • TUKAN TOM

   Jeśli chcesz mogę Ci trochę podpowiedzieć bo sam uczyłem sie z kalendarzyków treningowych dla sportowców amatorów i wyczynowców.
   Musiałby mi tylko powiedzieć kto to jest ( mężczyzna/kobieta/dziecko/młodzik )
   Jaki ma „staż” rowerowy, w jakim terenie i co dana osoba chce osiągnąć.

 • Łukasz – Rowerowe Porady

  @Fan rowerów – piszę tutaj dla każdego, i jak przejrzysz wpisy, to zauważysz, że staram się pisać dla każdego :) Dla laików też.

  Tego typu wpis znajdziesz na blogu (muszę go trochę rozszerzyć o rowery o których wspomniałeś):
  https://roweroweporady.pl/jaki-rower-kupic-typy-rowerow/

  @Kris – nie jestem znawcą w tym temacie, ale podpytam kilku „guru” w tym temacie i możesz się spodziewać, że niebawem coś na ten temat napiszę.

 • Crysis993

  Ja jestem za odnowieniem tematu „Plany na wyjazd rowerowy” tak aby każdy mógł się pochwalić gdzie w tym roku jedzie, bo trzeba już przygotowywać kondycję i „drobniaki” na wyprawę :)

 • TUKAN TOM

  Co do filmiku widać tu totalny debilizm ja bym już dawno pojechał i olałbym te światła perlistym.
  Oto jedna z przyczyn, które skutecznie zniechęcają mnie do korzystania z tzw ddr’ów taka sytuacja jest chora i dlatego omijałbym takie miejsce szerokim łukiem, oczywiście gdybym tam mieszkał.