Pojemność przerzutki – długi czy krótki wózek?

Gdy stara przerzutka w rowerze się popsuła lub po prostu chcecie zmienić ją na lepszy model, możecie podczas zakupu spotkać się z pytaniem – przerzutka z krótkim czy z długim wózkiem? Żeby tego było mało, wózek może też być średni :) Ale mniejsza o nazwy, chodzi o to aby jego długość była dopasowana do reszty napędu w rowerze. Wózek przerzutki to jej dolna część, czyli dwa kawałki metalu przytrzymujące górne i dolne kółko przerzutki.

Czym różni się długi wózek od krótkiego?

Poza długością, krótki wózek będzie mniej narażony na uszkodzenie przez kamienie, wystające korzenie czy inne przeszkody terenowe. Przerzutka z krótkim wózkiem będzie też trochę lżejsza oraz będzie działać trochę precyzyjniej, dzięki mniejszemu wyginaniu się podczas pracy.

Ale te zalety przerzutki z krótkim wózkiem nie oznaczają, że warto ją wybrać w każdym przypadku. Tak naprawdę wszystko rozbija się o pojemność przerzutki, która zależy właśnie od długości wózka.

Pojemność przerzutki

Pojemność przerzutki

Czym jest pojemność przerzutki? Pozwala ona sprawdzić czy dana przerzutka obsłuży napęd w naszym rowerze. Tu podkreślę, że nie można jej rozpatrywać jako jedynego parametru. Istotna jest też rzędowość przerzutki, o czym pisałem we wpisie o kompatybilności napędów. Kolejna sprawa to maksymalne obsługiwane tarcze, o czym przeczytacie w kolejnym akapicie.

Pojemność przerzutki, która będzie nam potrzebna najlepiej wyliczyć z prostego wzoru: (Liczba zębów na dużej tarczy z przodu – liczba zębów na małej tarczy z przodu) + (liczba zębów na największej zębatce z tyłu – liczba zębów na najmniejszej zębatce).

Czyli mając na przykład napęd: korba 48/36/26  i kaseta 11-36, będziemy potrzebowali przerzutki o pojemności przynajmniej (48-26) + (36-11) = 22 + 25 = 47T.

W przypadku gdy z przodu mamy tylko jedną tarczę, przyjmujemy, że z przodu jest 0 (duża tarcza – mała tarcza = zero).

Shimano produkuje większość modeli przerzutek z różnymi długościami wózka i oznacza je odpowiednio: SS (krótki wózek), GS (średni wózek), SGS (długi wózek).

SRAM natomiast niektóre modele oznacza końcówką numeru katalogowego przerzutki: końcówka 00 (długi wózek), 10 (średni wózek), 20 (krótki wózek) – choć niestety nie jest to regułą. Warto o tym pamiętać przy zakupie tylnej przerzutki.

Obsługiwane zębatki

Drugą istotną kwestią w przypadku tylnej przerzutki, o której nie można zapominać, jest maksymalna wielkość obsługiwanej zębatki. Producenci najczęściej podają informację, że dany model działa z kasetą, której największa zębatka ma np. 30 albo 36 albo 51 zębów. Albo na przykład dają warunek, że w przypadku dwóch tarcz z przodu, z tyłu mogą być 32 zęby, ale jeżeli korba jest trzyrzędowa, to z tyłu maksymalnie może być 30 zębów. Innym parametrem może być podawana np. przez Shimano „maksymalna przednia dyferencja” czyli różnica pomiędzy największą, a najmniejszą tarczą na korbie (jeżeli masz korbę 48/36/26, to w tym przypadku „dyferencja” to 22).

Trochę to zakręcone, ale jeżeli wiesz jakie masz zębatki na korbie i kasecie, to szybko dojdziesz do tego, jaka przerzutka będzie Ci potrzebna. Trzeba o tym koniecznie pamiętać, ponieważ pojemność to nie wszystko.

Przykład? Jeżeli masz napęd górski 1×11 z korbą o 30 zębach i kasetę 11-46 to teoretycznie wystarczyłaby Ci przerzutka o pojemności 35 (46-11+0). Ale zanim uradowany pobiegniesz po szosową przerzutkę z krótkim wózkiem np. Shimano Ultegra, która ma właśnie pojemność 35, musisz sprawdzić maksymalną obsługiwaną zębatkę. Taka Ultegra ogarnia kasety z maksymalnie 30 ząbkami, tak więc do 46 jeszcze hen daleko :) No i inna sprawa, że 11. rzędowa przerzutka szosowa nie będzie działać z 11. rzędową manetką MTB w przypadku Shimano. Ale o tym już pisałem we wpisie o kompatybilności.

Zapraszam do obejrzenia wideo, w którym opowiadam o pojemności przerzutki. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał.

Pojemność przedniej przerzutki

Pojemność jest również istotna w przypadku przedniej przerzutki. Tutaj trzeba zwrócić uwagę na to, jaką maksymalnie dużą tarczę obsługuje korba. Np. przerzutka dopasowana do tarczy 42T nie będzie dobrze działać (lub w ogóle nie będzie działać) z tarczą 48T. Druga sprawa to pojemność przedniej przerzutki. Tutaj patrzymy tylko na różnicę między największą tarczą, a najmniejszą. Np. w przypadku korby 48/36/26, będziemy potrzebowali przedniej przerzutki o pojemności 48-26 = 22T.

Informacji o pojemności przerzutki warto szukać na stronie producenta, ale także wpisując model przerzutki z dopiskiem „spec”. W ten sposób można często znaleźć również instrukcję montażu, czy dokładniejsze informacje o konkretnym typie przerzutki.

 

Inne wpisy o przerzutkach rowerowych:

1. Rodzaje mocowań przerzutek

2. Regulacja tylnej przerzutki

3. Regulacja przedniej przerzutki

4. Wymiana tylnej przerzutki

5. Przerzutka w piaście – czy warto

6. Przednia przerzutka Top/Down/Side Swing

7. Tylna przerzutka Top/Low Normal

8. Pojemność przerzutki

9. Mit tylnej przerzutki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

211 komentarzy

  • Witam korba 3 rzędowa 48×28,kaseta 6 rzędowa 28×14 wychodzi 34t co będzie pasowało z najtańszej półki mocowanie śruba shimano.

    • Cześć,
      poza jakąś totalną, archaiczną padliną, to najtaniej wyjdzie Shimano RD-TY300 za ok. 29 zł.

  • Witam
    Mam napęd 1×8
    Tarcza przy korbie 40t
    Kaseta tył 30t-11t

    Jaki wózek był by najbardziej odpowiedni?
    Kolejne pytanie jaką przerzutke byś polecił?

    Zaznaczę że większość czasu poruszam się po mieście, nie unikam skoków, zjazdów po schodach itp.
    pozdrawiam

    • Cześć,
      potrzebujesz przerzutki, która wystarczy, że będzie miała 19T pojemności. Ale! Jednocześnie musi ogarnąć kasetę z 30 ząbkami.

      Co bym założył? Albo Shimano Deore RD-M592 albo trochę tańszą Shimano Alivio RD-M4000.

      • Dzięki za odpowiedz
        Padło na Shimano Deore RD-M592
        To rodzi kolejne pytanie.
        Czy te przeznaczone do 9 kaset mogę montować na 8?
        Jaki wózek najlepiej by się sprawdził u mnie.
        Jeszcze raz dziękuje za pomoc i pozdrawiam.

  • Witam.Mam korbę 50/39/30 i kasetę 9 rzędowa 12/25 czyli pojemność 33 tylko jaki wózek zastosować?

    • Masz trzy blaty z przodu, tak więc przynajmniej w przypadku Shimano powinna to być przerzutka ze średnim wózkiem GS.

  • Przód 48-28=20 Tył: 32-11=21. Suma różnic: 41. Czyli wartość graniczna między GS i SGS. Czy może być wózek SG 35-41T? Czy lepszy długi – zalecany powyżej 41T?

    • Cześć, dobrze policzyłeś. Wystarczy każda przerzutka obsługująca tyle biegów ile masz na kasecie + mająca przynajmniej taką pojemność. Spokojnie krótki wózek da sobie z zapasem radę.

  • Witam. Mam Zębatkę Shimano Ultegra FC-6800 50T MA Do 50x34T. Kaseta 24×11. Jaka długość wózka będzie najlepsza? Za pomoc z góry dziękuję.

  • Witam :) szukam i szukam po internetach, coś próbowałem liczyć ale już głupieję więc wolę dopytać.
    Korba: SLX FC-M7000-B 1rz 175mm – koronka 34T
    Kaseta: SunRace kaseta CSMS8 11rz czarna Kaseta: 11-42
    Dylemat tyczy się przerzutki tylnej: SLX 11 GS (średni wózek) czy XT SGS (długi)
    Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam :)

    • Cześć,
      przerzutkę XT Rd-M8000 to bardziej w wersji GS. Model z długim wózkiem SGS jest przeznaczony do napędów z korbą z trzema tarczami. Przerzutka ze średnim wózkiem spokojnie ogarnie do 46 zębów na kasecie w przypadku korby 1x i 42 zęby w przypadku korby 2x.

      A czy SLX czy XT? Ja bym dołożył do XT, różnica w cenie nie jest jakaś wielka. I jeżeli dopiero kompletujesz napęd, to koniecznie dołóż do tego manetkę XT, bo tylko w tym przypadku dostaniesz technologię Instant Release, czyli manetka zmienia bieg od razu po naciśnięciu dźwigni. No i jest moim zdaniem jeszcze fajniej wykonana. I różnica w cenie też nie jest szczególnie duża.

      • Cześć mam korbę shimano alivio 42/34/24, zębatka tylna w największym rzędzie 28 zębów. Wyliczyłem pojemność przerzutki 46. Natomiast interesuje mnie praca tylko na dwóch rzędach z przodu czy jest to możliwe i wtedy rachunek dla przerzutki to 42-34+28=36 ?

        • Cześć, powinieneś jeszcze od 28 odjąć liczbę zębów na najmniejszej zębatce kasety. Jeżeli to np. 11 to wtedy obliczenia wyglądają tak: (42-24) + (28-11) = 35. A w przypadku tylko dwóch większych tarcz na korbie: (42-34) + (28-11) = 25.

  • Cześć ,
    Chciałbym wymienic swoj naped na grupe deore m6000 , mam prśbe o sprawdzenie czy wszystkie cześci będą ze sobą dobrze działać , być może miałbyś jakieś porady by coś inaczej skonfigurować . Będe bardzo wdzieczny za pomoc i porady .
    Pozdrawiam

    • Cześć, musisz napisać o jakie części chodzi. Wysyłanie linka do sklepu to niezbyt dobry pomysł :)

  • Witam.
    Proszę o poradę w wyborze tylnej przerzutki-średni, czy krótki wózek.
    Mam CAŁY osprzęt 'przerzutkowy” Shimano 200 GS i chcę CAŁY wymienić na nowy. Taki, który będzie działał tak samo dobrze, ale chętnie lepiej. Rower służy w przewadze do spokojnej jazdy po mieście i w parku. Mam:
    Tylny wolnobieg: 14-28T,
    Tylna przerzutka: 7 rzędów, zakres 28-14T, pojemność: 34, mocowana na śrubę,
    Przednia korba: 48-38-28T,
    Przednia przerzutka: pojemność 20.
    Będzie to raczej ekonomiczny zakup.
    Za pomoc z góry dziękuję.

    • Cześć, jeżeli to ma być bardzo ekonomiczny zakup, to najlepiej cenowo wyjdzie osprzęt Shimano Tourney. To osprzęt tani, prosty i niestety niezbyt wytrzymały do intensywnego użytkowania. Ale do spokojnych przejazdów spokojnie wystarczy.

      • Ok, ale czy przy takich ilościach zębów na kołach i ilości rzędów lepiej wybrać tylną przerzutkę z krótkim czy średnim wózkiem? Schimano GS 200 to w zasadzie przeżytek i ciężko jest znaleźć taki sam zamiennik. Nie jestem pewny co teraz mam-średni czy krotki wózek.
        A propos: W tylnej przerzutce, na kółeczkach wózka mam po 10 zębów, na dolnym i na górnym kółku. Współczesne często mają inaczej, np; napinające kółko: 15 zębów, prowadzące 13 zębów. Czy mogę do mojego „zestawu” zamontować taką „odmienną” przerzutkę?

        • Przecież cały ten wpis jest o tym, czy potrzebujesz przerzutki z krótkim, średnim czy długim wózkiem. Pojemność Twojego napędu to 34. Teraz patrzysz na przerzutkę Tourney dajmy na to RD-TZ50: https://allegro.pl/oferta/shimano-tourney-rd-tz50-przerzutka-tylna-na-hak-7881501320

          Całkowita pojemność: 34T
          Dolna kompatybilność: 14T
          Górna kompatybilność: 28T

          Czyli wszystko się zgadza, można montować :)

          Liczbą zębów na kółkach się nie przejmuj, jeżeli przerzutka obsługuje dany wolnobieg/kasetę, to wszystko będzie działać.

  • Witam,
    Mechanizm korbowy Shimano Acera FC-M361 C888CS 48x38x28
    Kassetta CS-HG41 8 rzędów 11-34
    Przerzutka przód Shimano ACERA FD-M360
    Łańcuch SHIMANO CN-HG71 5 / 6 / 7 / 8

    jaką przerzutkę do tyłu? Wystarczy ACERA 7/8 RD-M360 SGS-L czy lepiej ALIVIO RD-T4000 SGS (Dedykowana do napędów 9-rzędowych, doskonale pracuje także z napędami 7 – 8-rzędowymi.) czy może jeszcze jakaś inna? i jak długi powinien być łańcuch?

    • O długości łańcucha przeczytasz tutaj: https://roweroweporady.pl/jak-dobrac-dlugosc-lancucha-rowerowego/

      Przerzutka na pewno musi być z długim wózkiem o pojemności przynajmniej 43T.

      Acera da sobie radę, ale moim zdaniem lepszą pracę dostaniesz w Alivio i zawsze warto dołożyć te kilka złotych, bo przerzutki nie kupuje się co chwila.

      • Dziękuję za odpowiedź. O łańcuchu poczytałem i już wiem wszystko co chciałem wiedzieć. Zamawiam przerzutkę i pozdrawiam.

  • Mój rower BTWIN 500- chciałbym zamienić przerzutki na Shimano – bardzo prosze o pomoc w doborze …..(300PLN)

    Napęd
    9 indeksowanych biegów, zmienianych manetką cynglową BTWIN SL759.
    Kaseta 9-rzędowa MICROSHIFT H092.
    Napęd jednoblatowy: 36 zębów.
    Koronki: 11/ 36.
    Łańcuch KMC X9 ze spinką.
    Tylna przerzutka: BTWIN RD M46-L.

    • Cześć, w rowerze masz jedną przerzutkę, tak więc będzie łatwiej :) Jeżeli chcesz zostać przy 9 biegach i wymienić samą manetkę i przerzutkę, to poszedłbym w kierunku Shimano Deore:

      – przerzutka Deore RD-M591 ok. 135 zł
      – manetka Deore SL M590 – ok. 85 zł

      I za 220 złotych masz kluczowe elementy Shimano. Po zużyciu łańcucha czy kasety, zawsze możesz też zmienić je na te od Shimano.

      Natomiast jeżeli i tak chciałeś zmienić kasetę i łańcuch, możesz pomyśleć o przejściu na 10 biegów, co dodatkowo sprawi, że przerzutka może być wyposażona w sprzęgło. To taka sprężyna, która dodatkowo napręża wózek przerzutki,
      dzięki czemu łańcuch nie lata tak na wybojach, nie wali w ramę i jest mniejsze ryzyko, że spadnie z korby.

      W takim przypadku:

      – manetka SL-M6000 ok. 85 zł
      – przerzutka RD-M6000 ok. 175 zł
      – kaseta CS-HG50 – ok. 110 zł
      – łańcuch Deore XT CN-HG95 ok. 85 zł

      Razem – ok. 455 złotych.

  • Witam serdecznie. Posiadam Gòrala
    Przerzutka tył: Shimano Deore RD-M592-SGS, 9-Speed
    Korba: Shimano FC-MT100, 40x30x22T, 175mm
    Przerzutka przód: Shimano FD-M4000, Downswing, 31.8mm Clamp
    Chcialbym wrzucic nieco większą korbę 44x32x22 rozumiem że wiąże się to z wymianą przerzutki przód I korby oczywiście. Moje pytanie jest takie czy do wymiany będzie również łańcuch I tylna przerzutka??

    • Hej, na początek zastanów się, czy przełożenie 44-11 naprawdę jest Ci potrzebne. Na przełożeniu 40-11 i kołach 27,5 cala, przy kadencji 80 rozbujasz się co najmniej do 38 km/h, przy kadencji 90 – do 42 km/h. Jeżeli koniecznie potrzebujesz więcej, to zapewne przyda się wymiana przedniej przerzutki. Tylna przerzutka śmiało może zostać, jeżeli chodzi o łańcuch, to przydałoby się, żeby był trochę dłuższy. Żeby nie wyrzucać tego, który masz teraz, kup sobie przymiar do łańcucha (przyda Ci się nie raz): https://www.ceneo.pl/Sport_i_rekreacja;0112-0;szukaj-zu%C5%BCycia+%C5%82a%C5%84cucha;0192.htm#crid=29082&pid=7269

      I zrób przeróbkę w rowerze gdy łańcuch będzie nadawał się do wymiany: https://roweroweporady.pl/jak-wymienic-lancuch-rowerowy/

      Jeżeli to jakiś tani łańcuch Shimano/KMC, to wyciągnie się po 1000-2000 kilometrów, czasem jeszcze szybciej, w zależności od warunków i stylu jazdy.

      • Dziekuje za szybka odpowiedz. No wlasnie tez sie zastanawiam czy aby na pewno dokonywac tej zmiany dlatego cenie rade specjalisty. Planujemy dluzssze wycieczki przy czym wiele bedzie asfaltowych myslalem ze to bedzie dobre rozwiazanie a drugiego roweru ze wzgledow finansowych nie kupie. Obecny naped po lesie sprawdzal sie bardzo dobrze ale w tym sezonie chcemy troche dystansu zrobic I zwiedzic nieco dalsze tereny stad moje obawy. Dziekuje raz jeszcze za odp.

  • Witam mam z przodu jeden blat 44 a z tyłu 13-28 czyli wychodzi mi 15 więc rozumiem, że spokojnie mogę kupić przerzutkę z krótkim wózkiem? Pozdrawiam wszystkich

    • Cześć, bez najmniejszego problemu przerzutka z krótkim wózkiem da sobie radę z takim zestawieniem.

  • Bede skladać rower i potrzebuje pomocy.
    Koło które chce kupic ma kasete Shimano Deore XT CS-M771 i nie wiem jaką dobrać przerzutke zeby pasowała. Również nie wiem jaką korbę kupić. Budżet na przerzutke manetke i korbe mam okolo 500zł. Składam na ramie Dartmoor Hornet 2016. Myslalem nad korba shimano deore jakąś 2 blatowa lub tanio slx. Może byc cos uzywanego ale wolalbym nowe.

    • A jaki zakres tej kasety będzie? 11-32/11-34/11-36? Pasować będzie każda 10. rzędowa przerzutka Shimano MTB, ale trzeba spojrzeć jeszcze na pojemność przerzutki + na maksymalną obsługiwaną zębatkę na kasecie.

      500 zł to będzie ciut za mało na cały zestaw SLX, ale jak trochę dołożysz, albo pomieszasz z Deore, to się uda.

      • Witam, mam napęd z przodu 3 rz od 53 do 30T, z tyłu kasetę 12-23T. Czy przerzutka z krótkim wózkiem to obsłuży? dziękuję!

        • Cześć, a ile rzędów masz na kasecie? Domyślam się, że 8 albo 9. W każdym razie potrzebujesz przerzutki o pojemności przynajmniej 34T. Ale tego co pamiętam, Shimano podaje, że przerzutki z krótkim wózkiem nie współpracują zbyt dobrze z korbami trzyrzędowymi, ale może da się to nagiąć (a może lepiej nie :)

          Tak czy owak, poszedłbym w średni wózek.

          • dzięki za odpowiedź, w międzyczasie kupiłem już długi. Kaseta 8 rz. Pozdrawiam!

  • Panie Lukaszu do napedu 38-24 i kasecie 36-11 lepszy bedzue sredni wozek czy wylacznie dlugi ?? Pozdrawiam Jakub

    • Cześć, zerknij do specyfikacji podawanej przez producenta. Tam znajdziesz najlepszą odpowiedź. Bo ja nawet nie wiem jakich przerzutek chcesz użyć.

      • Mam slx shadow + 10ke ale z uwagi na jego nie do końca dobrą pracę w ciężkich warunkach chce zmienć na XT. Napęd 10 x 2

        • No to masz pojemność napędu 39T. A przerzutka XT RD-M786 ze średnim wózkiem ma pojemność 35T, a z długim 43T.

          Teoretycznie średni wózek to za mało (chociaż obsłuży zębatkę 36 na kasecie). W praktyce – wydaje mi się, że nie powinna mieć problemów z działaniem. Podkreślam – wydaje mi się. Nieraz naginałem zalecenia Shimano i wszystko działało poprawnie. Ale czy tak będzie w tym przypadku – nie gwarantuję. Przerzutka z długim wózkiem będzie na pewno działać :)

          Pomyśl także nad wymianą manetki, ona również ma wpływ na działanie przerzutki.

  • A u mnie kluczowe pytanie polega na tym czy średni wózek ultegra r8000 GS przy przełożeniu z przodu 34z da radę wbić się z tylu na 42z wiem ze dlugi wozek od xt z powodzeniem wskoczy i na 46z ale za chiny nie moge stwierdzić czy sredni da rade, czy moze ktos próbował?

    • Cześć,
      na 99% da sobie radę z zębatką 36 na kasecie, sam tak robię z przerzutką Tiagra RD-4700. Na YouTube jest film na którym ktoś założył do Twojej Ultegry kasetę 11-40.

      Natomiast mam spore obawy, czy to będzie dobrze chodziło, a już zwłaszcza przy kasecie 11-42. Pewnym rozwiązaniem może być RoadLink: https://www.wolftoothcomponents.com/collections/derailleur-optimization/products/roadlink

      Choć piszą, że sprawdzi się do kasety 11-40, to musiałbyś poszperać w internecie, czy ktoś próbował ją sparować z kasetą 11-42. Musisz też pamiętać o pojemności tylnej przerzutki, nie da się jej naciągać w nieskończoność :)

  • Mam rower z napędem szosowym 46/36 – 11/28 11 przełożeń. Często jeżdżę w zróżnicowanym (nie 'podkładowo’ lecz wysokościowo) terenie i brakuje mi z tyłu przełożeń… Dzięki Panu dowiedziałem się, że jest dla mnie 'ratunek’ :-) Chcę zakupić kasetę 11/40, przerzutkę Deore XT RD-M8000 i Shiftmate 8. I tu mała zagwozdka; jaką dobrać długość wózka? Pojemność wynosi T39 i wychodzi, że z symbolem GS. W jednym sklepie twierdzą, że może być, natomiast w drugim, że musi być SGS. Jedni uważają, że SGS do trzech tarcz z przodu, inni znów że i tak i tak. Zgłupiałem… ?

    • Spokojnie wystarczy przerzutka ze średnim wózkiem GS. Ona sobie da radę nawet z kasetą 11-46, ale przy założeniu jednej tarczy z przodu.

    • Cześć, powinny działać wszystkie przerzutki Shimano 10. rzędowe klasy 105/Ultegra/Dura Ace, choć co do tej ostatniej nie jestem pewny (tak więc Ultegra RD-6700 i 105 RD-5700 będą okej, Dura Ace RD-7900 być może również).

      Nowa 10. rzędowa Tiagra z serii 4700 nie będzie działać, na razie jest kompatybilna sama ze sobą.

  • I znalazłem czego szukałem. Chyba jednak u Ciebie Łukaszu znajduję najciekawsze rzeczy. Pozdrawiam

  • Witam. Mam kłopot z dobraniem odpowiedniej przerzutki tylnej. Mój wolnobieg to Shimano MF-TZ20 14-28, a korba na największej tarczy ma 42, a na najmniejszej 24. Z obliczeń mi wychodzi, że pojemność jest równa 32. Gdy wchodzę do jakiegoś sklepu internetowego lub ogłoszenia na allegro to nie ma napisanie jaka jest pojemność i ile maksymalnie obsługuje ząbków na największej tarczy z tyłu.

    • Czasem trzeba niestety trochę poszperać, ale to nie jest tak, że w żadnym sklepie nie znajdziesz opisu :) Warto też popatrzeć na Allegro, gdzie jest wielu sprzedających w jednym miejscu. Albo zerknąć do katalogu Shimano.

      Tu masz np. przerzutkę Shimano Acera RD-M360: https://www.ceneo.pl/Rowery_i_akcesoria;szukaj-RD-M360;0192;0112-0.htm#crid=120838&pid=7269

      Ma długi wózek SGS i pojemność 43T. Na pewno obsłuży 28 zębów na kasecie, to zresztą powinna zrobić każda przerzutka, nawet z krótkim wózkiem.

      Sama przerzutka da sobie radę z kasetą 6/7/8-rzędową, a myślę, że i może 9. rzędową by obsłużyła.

  • Witam, mam obecnie w rowerze tylną przerzutkę Shimano XT RD-M781-L SGS (całkowita pojemność: 43T) i kasetę Shimano Deore HG62-10 11-34T. Potrzebuję zmienić kasetę na 11-42. Czy taki zestaw będzie działał, tzn. czy przerzutka obsłuży kasetę o 42 zębach?

    • Cześć,
      Shimano podaje, że największa zębatka, jaką obsłuży ta przerzutka to 36T:

      http://bike.shimano.com/content/sac-bike/en/home/mtb1/shifting—braking/rear-derailleur/rd-m780-sgs-l.html

      • Dzieki za odp. Jednak nie jestem przekonany do tej odpowiedzi. W specyfikacji tej przerzutki (wariant SGS) jest całkowita pojemność 43T, więc chyba Shimano coś kłamie. Być może 36T to przy krótkim wózku. Ja mam długi i jest jeszcze sporo miejsca na większy tryb. Tylko jak duży?

          • Kaseta 11-42 założona, wszystko działa poprawnie. Wystarczyła trochę dłuższa śruba do regulacji na haku i odchylenie przerzutki bardziej w tył.

  • Witam
    Mam taki problem że nie wiem jaki wózek w przerzutce posiadam sgs czy gs
    Mam przerzutkę XTR RD-M986 SHADOW+ i chciałbym ja zamienić na OLX na taka samą ale bez blokady . Tylko mam problem , bo nie wiem jaki tam jest wózek SGS czy GS
    Długość wózka to ok 14 cm .
    Niestety nigdzie nie mogę znaleźć specyfikacji z wymiarami.
    Wie pan może jak to sprawdzić ?

    • Cześć, to bardzo dobre pytanie. Wydaje mi się, że najlepszym wyjściem będzie napisanie do sklepu, aby podał Ci długość średniego i długiego wózka. Wtedy będziesz wiedział, jaki jest u Ciebie :)

  • Jeżeli moja przerzutka mam pojemność 43t a ja mam z przodu blat 36 a z tyłu chce założyć 40-11 to moja przerzutka ja obsłuży ?

    • Pojemności spokojnie wystarczy. Musisz tylko sprawdzić, czy ten model obsługuje zębatkę 40 na kasecie.

  • Witam, mam przerzutkę która ma pojemość 33T. Jeśli wstawił bym kasetę 11-34, a z przodu mam jedną tarczę by działało?