Spinka rowerowa do łańcucha

Zapraszam do obejrzenia najnowszego odcinka Rowerowych Porad. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał.Łańcuch rowerowy to jeden z najbardziej niedocenianych elementów roweru. A to od jego sprawnego działania zależy to, czy dojedziemy do celu. Warto więc na dłuższe trasy brać ze sobą nie tylko skuwacz, ale także spinkę do łańcucha.

Co to jest spinka do łańcucha?

To dwie płaskie blaszki, którymi w łatwy sposób i bez użycia narzędzi można łączyć (i rozłączać) ogniwa łańcucha. Spinka założona na łańcuch umożliwia zdjęcie go do czyszczenia bez użycia narzędzi. Jest również bardzo przydatna w trasie, do naprawy rozerwanego łańcucha. Oczywiście, nadal będzie nam potrzebny skuwacz, by usunąć niepotrzebne ogniwo, ale o wiele lepiej w jego miejsce włożyć spinkę, niż ponownie skuwać łańcuch wyjętym z niego pinem.

Spinka kosztuje dosłownie kilka złotych (tutaj sprawdzisz ceny), a bardzo ułatwia życie.

Spinka łańcuch rowerowy

Aby założyć spinkę, musimy pozbyć się dwóch trzpieni z łańcucha, w miejsce których założymy spinkę.

Zapraszam do obejrzenia wideo, w którym pokazuję jak wymienić łańcuch w rowerze i przy okazji, jak zakłada się spinkę na łańcuch. Będzie mi bardzo miło, jeżeli zasubskrybujesz mój kanał.

Jak zamontować spinkę na łańcuchu?

Kupując spinkę należy pamiętać o tym, że są one dopasowane do konkretnej szerokości łańcucha. Najczęściej producenci podają, z iloma tylnymi trybami w rowerze spinka jest kompatybilna. Warto to sprawdzić – inaczej spinka będzie ocierać o tryby.

Montując spinkę, włóż jej bolce przez otwory w ogniwach łańcucha. Zwróć uwagę na to, czy spinka nie jest kierunkowa. Jeżeli na jej bokach znajdują się strzałki, załóż ją tak, aby patrząc od strony korby, poprawnie wskazywała kierunek poruszania się łańcucha.

Następnie złóż końce ze sobą i pociągnij, bolczyki powinny się zahaczyć i mocno trzymać. Niebawem pokażę na zdjęciach jak zamontować spinkę.

Jeśli chcesz zdjąć spinkę do łańcucha, bardzo często możesz mieć z tym problem, ponieważ będzie mocno złączona. Wystarczą wtedy kombinerki, którymi musisz ucisnąć spinkę jednocześnie z obu stron po przekątnej, by zsunąć ją z łańcucha. Zdjęcia także niebawem, to wielkie niedopatrzenie, że ich tu nie ma.

Używając spinki pojawia się jeszcze jedno, ważne pytanie. Czy przekładać starą spinkę do nowego łańcucha. Zdania są bardzo podzielone. Ale według mnie, jeżeli na spince nie ma widocznych śladów zużycia – śmiało można ją przełożyć do nowego łańcucha. Ja tak zrobiłem ostatnio i nie było najmniejszego problemu z działaniem łańcucha.

 

Pozostałe wpisy, w których pisałem o łańcuchach rowerowych:

1. Czyszczenie i smarowanie łańcucha

2. Kiedy i jak wymienić łańcuch (a także jaki łańcuch kupić)

3. Jak dobrać długość łańcucha rowerowego

4. „Twardość” łańcucha, a kaseta

5. Spinka do łańcucha

6. Rower bez łańcucha